تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 7 از 7 اولاول ... 34567
نمايش نتايج 61 به 70 از 70

نام تاپيک: سریال روزگار قریب

کـاربـر بـاسـابـقـه amir_sa's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

همش تقصیر این مریم سلطانی بود. زد دکتر قریب رو کشت.
    ولی خداییش سریال عالی ای بود.
    وقتی دکتر مرد سریال و بیمارستان انگار سوت و کور بود. دکتر قریب واقعا از اون اول تا آخر چه قدر به مردم کمک کرد.
    آره ، حتي در لحظاتي كه حال خودش زياد خوب نبود بازم به فكر مردم بود . كاش از اين جور آدما بيشتر تو اين جامعه پيدا بشند كه بدون چشمداشت به فكر مردم باشند

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    در داخل غار

پيش فرض

بچه ها ، من این سریال رو چندبار دیدم.

ولی نمیدونم موضوعش چی هست ؟ دکتر غریب کی بوده ؟ و چندتا سوال دیگه . . .

آخر فروم باز gmuosavi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    نصف جهان سبزوهمیشه سبز

پيش فرض

بچه ها ، من این سریال رو چندبار دیدم.

ولی نمیدونم موضوعش چی هست ؟ دکتر قریب کی بوده ؟ و چندتا سوال دیگه . . .
    سامی جان موضوعش درمورد زندگی دکتر قریب بود که سال 53 فوت کرده
    بنیانگذار پزشکی نوین کودکان در ایران بوده
    سریال قشنگی بود . فکر کنم از دستش دادی !
    دوشنبه قسمت آخرش پخش شد

پروفشنال Bl@sTeR's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2005
    محل سكونت
    زیر دست نازی ها

پيش فرض

جزو کم نظیر ترین سریالهای با کیفیت ایرانی بود
    خیلی روان بازی میکردند کارگردانیش فوق العاده بود
    بازی ناز عقیل هم در نوع خودش محشر بود

چه دکتری بوده این قرییییییییییب
    کاش ...
    الان وضع بیمارستانا خیلی فرق میکنه
    مگه میشه با پرستار جماعت حرف زد!!!

5. 3 کاربر از Bl@sTeR بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز دل تنگم's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2007

پيش فرض دکتر لنکرانی از دکتر قریب تقدیر کرد

كمتر از يك هفته پس از پايان پخش سريال تلويزيوني روزگار قريب، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با همكاري جمعيت هلال‌احمر در مراسمي ساده و بي‌تكلف از دست‌اندركاران اين سريال تلويزيوني تقدير به عمل آورد. مراسم بعد از ظهر يكشنبه 12 آبان در ساختمان مدرن جمعيت هلال احمر در نزديكي بزرگراه نيايش برگزار شد؛ جايي كه عياري و همكارانش، از بيابان‌هاي ورامين تا شهرك سينمايي غزالي و ميمه اصفهان فاصله‌اي 7 ساله را طي كرده بودند.

جلسه قرار بود ساعت 19 برگزار شود، اما به دليل طولاني شدن جلسه هيات دولت، وزير بهداشت با يك ساعت و نيم تاخير در اين مراسم حاضر شد و به همين دليل مهمانان اين مدت زمان را به مصاحبه با شبكه‌هاي تلويزيوني اختصاص دادند و در هر مصاحبه مجبور شدند بعد از گذشت 6 سال بار ديگر نقش خود را در اين سريال توضيح دهند و خودشان را معرفي كنند.

از خلال همين صحبت‌ها مي‌شد فهميد كه در طول 7 سال توليد سريال روزگار قريب، حدود 9 نفر از عوامل به دلايل مختلف فوت كرده‌اند و ازدواج‌ها و تولدهاي فراواني هم در اين مدت رخ داده است. البته پرهام كر‌مي، بازيگر كودكي دكتر قريب هم كه حالا استخوان تركانده و رشد زيادي كرده تعجب همه عوامل را برانگيخته بود.

جلسه با صحبت‌هاي سيدمسعود خاتمي، رئيس جمعيت هلال‌ا‌حمر آغاز شد كه به قول خودش از ديدگاه يك مخاطب كار را به شكل كامل پيگيري كرده و لذت برده بود. او از هنرمندان خواست باز هم چهره پزشكان را به تصوير بكشند و اين بار سراغ مقطعي مانند جنگ و حضور پزشكان در اين عرصه بروند.

در ادامه جلسه، باقري لنكراني، وزير بهداشت صحبت كرد و پس از خواندن شعر «حضور خلوت انس است و دوستان جمع‌اند» از همولايتي خود حافظ ، به تفاوت‌هاي ميان حكيم و پزشك و دكتر در دنيا اشاره كرد و با اعلام اين مساله كه جامعه علمي هميشه به الگوسازي درباره شخصيت‌هايي مانند دكتر قريب نياز داشته، از گروه سازنده سريال به دليل به تصوير كشيدن يكي از بهترين الگوهاي طب اسلا‌مي تقدير كرد.

لنكراني گفت: روزگار قريب جزو كارهاي بسيار فاخر و ماندگار صدا و سيما بود.

پس از آن، نوبت كيانوش عياري بود تا با طنز خاص خود، عوامل را معرفي كند و از آنها بخواهد چند كلمه اي صحبت كنند.

عياري در ابتدا هدف خود را از ساخت اين سريال، تزريق روحيه اعتماد به نفس به جوانان عنوان كرد و با بيان اين‌كه از برگزاري اين مراسم، ابتدا غافلگير و بعد خوشحال شده، گفت: ديده شدن براي ما بهترين قدرداني است.

مهدي هاشمي، بازيگر سريال نيز گفت 20 سال پس از سريال سلطان و شبان براي اولين بار با سريال روزگار قريب به نام ديگري شناخته شد.

ناصر ‌هاشمي هم گفت كه هم ايفاي نقش و هم ديدن سريال براي او لذت بخش بوده است.

شهاب كسرايي حضور در اين سريال را خوشايندترين اتفاق زندگي خود دانست و آفرين عبيسي هم به اين مساله اشاره كرد كه پس از تماشاي قسمت آخر سريال براي كار دلش تنگ شده است.

بهاره افشار هم با توجه به تجربه‌هاي خوب اين فيلم، آرزو كرد همه بازيگرهاي ايراني روزي تجربه كار با عياري را پيدا كنند تا چيزهاي تازه‌اي را در همكاري با اين كارگردان تجربه كنند. فرحناز منافي ظاهر هم از وزير خواست تا با نمايش بخش‌هايي از اين سريال براي بعضي از‌ پزشكان، آنها را متوجه مسووليت خودشان كند و به آنها ياد بدهند كه نبايد خيلي دنبال پول باشند.

مجيد آقاكريمي، مديرتوليد هم به اين نكته اشاره كرد كه در طول 7 سال ساخت اين سريال در موارد متعددي به عياري توصيه كرده بود تا ساخت اين سريال را رها كند اما حالا خوشحال است كه عياري به حرف او گوش نداده است.

در پايان مراسم، به عوامل سريال هدايايي داده شد و هنرمندان شام را هم با وزير خوردند.

7. این کاربر از دل تنگم بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2007

پيش فرض ضرغامي: بستر پاك «روزگار قريب» ما را در پخش برخي سكانس‌ها مجاب كرد

رئيس سازمان صدا و سيما گفت:فضاي سريال «روزگار قريب» آنقدر پاك بود كه كمترين حذفيات و اصلاحيات را داشت و بستر درست اين سريال ما را به جايي رساند كه برخي از سكانس‌ها كه پخششان مورد ترديد بود به روي آنتن بروند.

سيدعزت‌الله ضرغامي در مراسم تقدير از عوامل و سازندگان مجموعه تلويزيوني «روزگار قريب» كه بعد از ظهر روز گذشته با حضور علي‌اكبر ولايتي مشاور بين‌الملل مقام معظم رهبري و پزشك اطفال،مرتضي ميرباقري معاون سيما، حسن اسلامي‌مهر رئيس مركز سيما فيلم، علي اصغر پورمحمدي مدير شبكه سه سيما،‌ برخي از اعضاء خانواده دكتر قريب و كارگردان، عوامل و سازندگان مجموعه در يكي از سالن‌هاي مركز همايش‌هاي سازمان صدا و سيما برگزار شد، گفت: در سازمان صدا و سيما به دليل همكاري‌هايي كه هنرمندان عزيز دارند كارهاي خوبي انجام مي‌گيرد كه تعدادش هم كم نيست. هم در حوزه نمايش و هم در حوزه توليدات غيرنمايشي. اما توليدات نمايشي از اهميت و تأثيرگذاري بيشتري برخوردار است.

وي افزود: در ميان همه اين كارهاي خوب، كمتر اثري پيدا مي‌شود كه بتوان به عنوان اثر ماندگار از آن نام برد. بدون ترديد مجموعه تلويزيوني «روزگار قريب» از جمله آثار ماندگار رسانه ملي در طول تاريخ حيات خود است. به ويژه در 30 سال پس از انقلاب كه آثار برجسته و ارزنده متعلق به اين دوره است.

وي تصريح كرد: بنابراين تعارف نيست كه شما عزيزاني كه توفيق همكاري با اين مجموعه ارزشمند را داشتيد، افتخار مي‌كنيد به اين كه اين همكاري را داشته‌ايد و از هنرمند ارزشمند آقاي كيانوش عياري كه سمبل و محور اصلي اين كار ارزشمند است نام مي‌بريد و اين افتخار خودتان را با صراحت اعلام مي‌كنيد. جا دارد كه من از همه شما تشكر كنم كه از نظر تعداد شايد جمع كوچكي از مجموعه همكاران عزيز ديگري هستند كه در خلق اين اثر ماندگار تلاش كردند و جا دارد از همه كساني كه به طور ناشناس در پشت صحنه و مثل خود شما كار بي ادعا، طاقت فرسا و طولاني را براي انجام اين پروژه داشتند سپاس‌گذاري كنم.

ضرغامي تصريح كرد: اين جلسه به نوعي تشكر مردم است كه قدرداني خود را نسبت به اين سريال نشان داده‌اند و چيزي نيست كه بخواهيم اعلام كنيم. يعني رضايت مندي بيش از 90 درصد در نظر سنجي‌هاي مكرري كه معمولا دو هفته يك بار انجام مي‌گيرد، نسبت به مجموعه‌هاي نمايشي حاكي از اين است كه مردم خيلي از اين سريال راضي بودند. مخاطب هم مخاطب خوبي بود. تقريبا در همه جدول مجموعه‌هاي نمايشي ماه يا دوم بود يا سوم و در يك مدت طولاني و جايگاه خود را حفظ كرد و نشان داد كه مردم ارتباط خوبي با آن برقرار كرده‌اند و همواره از آن رضايت داشته‌اند.

آقاي عياري كارگردان متعهد كشور ما كارهاي خوب متعددي دارند و من در طول سال هاي گذشته در سينما كه مدتي مسئوليت داشتم از نزديك شاهد كارهاي خوب عياري بودم و چند وقت پيش پيشنهاد دادم به آقاي ميرباقري كه برنامه اي بگذارند مثلا ده شب، دو هفته و مروري بر اثار عياري در تلويزيون داشته باشند. به مناسبت اين آثار ارزشمند، مروري بشود در حوزه‌هاي مختلف كارهاي خوب انجام داده‌اند و براي آشنايي بيشتر مردم مرودي بر آثار ايشان داشته باشيم و اوج تجربه هنرمندي، حرفه‌اي‌گري، تعهد، اخلاص، روشنفكري،‌صبر، حوصله، دقت و... در كارهاي آقاي عياري در اين چند سال بود.

رئيس سازمان صدا و سيما در ادامه سخنان خود با بيان اين كه كارهاي آقاي عياري هم مانند كارهاي علي حاتمي با صبر و حوصله ساخته مي‌شود، اظهار داشت: كساني كه با ايشان كار مي‌كنند، متحمل اين سختي‌ها مي‌شوند. شايد بقيه همكاران از بازيگران گرفته تا ساير عوامل رويشان نشود كه بگويند، اما چند سال كاركردن با اين صبر و حوصله كارگردان، خود هم صبر و تحملي مي‌خواهد آن هم با تمام گرفتاري‌هاي ديگري كه وجود دارد.ولي اگر در كار تعجيل مي‌شد و يا به قول ما بزن در رو سر و ته يك سكانس را هم آوردن مي‌شد، ديگر سريال آن چيزي نبود كه ما الان ديديم.

ضرغامي ادامه داد: همه از روزگار قريب تعريف كردند. من تمام نقدها را راجع به اين مجموعه خوانده‌ام. اما نديده‌ام كه كسي بد بگويد هر چند اگر حتي از سريالي هم بد بگويند آن سريال لزوما بد نيست و بعضي از سريال‌ها ارزش اين را دارند كه موافق و مخالف راجع به آن حرف بزنند. ولي اين سريال ترازي از كار حرفه‌اي و داستاني را در اين حوزه ارائه كرد كه هر كسي مي‌خواست كوچكترين نظر حرفه‌اي هم بدهد ناگزير از اين بود كه همه بخش‌هاي ارزشمند اين سريال را بگويد و مجبور بود سر تعظيم فرود آورده و كلاه از سر بردارد و اظهار ارادت كند به يك كار ارزشمند و بعد هم اگر نقطه نظر تكميلي دارد مطرح كند آن هم در موارد بسيار ناچيز و كم.

وي تصريح كرد: كارگردان‌هاي ارزشمندي بودند كه من از زبان يكي از آنها شنيدم كه مي‌گفت: برخي از ما كارگردان‌ها اين سريال را تعقيب مي‌كنيم و از آن درس مي‌گيريم. اين روان بودن و طبيعي بودن و دوري از كليشه و باورپذيري در اين سريال بود كه انگار همه دارند زندگي مي‌كنند. رواني اين مجموعه يك كار حرفه‌اي ارزشمند بود و آن كارگردان عزيز مي‌گفت من اين سريال را مانند يك ورك شاپ و كارگاه آموزشي مي‌بينم و از آن چيز ياد مي‌گيرم. و اين خيلي مهم است چون اين مطالب را خيلي كم بر زبان مي‌آورند.

رئيس سازمان صدا و سيما در ادامه سخنان خود در مراسم تقدير از عوامل مجموعه روزگار قريب عنوان داشت: اينها همه با چاشني اخلاص و پاكي روح و روان و قلب آقاي عياري و همكارانش بود كه مي‌بينيم اين سريال پربركت شده و به ثمر نشسته است.برخي هم مي‌گويند كه در اين سريال بازيگران ناآشنا ايفاي نقش كرده‌اند اما من قبول ندارم و چند بازيگر شاخص و حرفه‌اي كه تراز بازيگري هستند، در اين كار ايفاي نقش كرده‌اند. مانند مهدي هاشمي كه هميشه كارهاي خوب و سطح بالا و ارزشمند انجام داده‌اند يا خانم عبيسي كه كارهاي خوبي را بر عهده گرفته‌اند.

ضرغامي در اين مراسم به تحليل محتواي سريال روزگار قريب اشاره كرد و اظهار داشت: مجموعه سريال دكتر قريب توسط مركز پژوهش‌هاي ما تحليل محتوا شده است و بيش از 20 مورد پيام‌هاي بسيار خوب و روشن و بسيار خوب مهندسي شده از آن استخراج شده است كه بسيار اعتماد ساز در داخل سريال گنجانده شده است.

وي ادامه داد: ما شخصيت علمي دكتر قريب را در يك طرف مي‌‌گذاريم، اما خدمت‌رساني متعهد و اخلاقي و رفتار او امروز در يك ابعاد وسيعي در جامعه تاثيرگذاشته است.

او شخصيت برجسته‌اي بود كه در مقطعي از زمان كارهاي ارزشمندي انجام داد. امروز با كارهاي ارزشمندي كه شما انجام داديد، دكتر قريب امروز با دكتر قريب آن سالها خيلي تفاوت دارد. امروز دكتر قريب تبديل به شخصيتي شده كه اگر كسي در اين حرفه به‌دنبال پست و مقام و پول باشد، ديگر از آن صرف‌نظر مي‌كند.ماندگاري هم يعني به تعبير قرآن تا وقتي زنده هستيد به عنوان كار خير ثبت و ضبط مي‌شود وقتي هم از دنيا رفتيد، تا سال‌هاي سال كساني كه سريال را مي‌بينند و از آن بهره‌مند مي‌شوند خيرات و بركاتي در آخرت براي ما مي‌گذارند.

وي در ادامه از اسلامي مهر براي ساخت اين سريال تشكر كرد و گفت:فضاي اين سريال آنقدر پاك بود كه كمترين حذفيات و اصلاحيات را داشت كه شايد بعضي چيزها كه اگر در جاي ديگري مشابه آن اتفاق مي‌افتاد، كمي ارزيابي مي‌‌شد كه آيا انجام بشود يا نه. مثلا سكانسي كه مرده‌اي را از گورستان دزديدند، چند سكانس بيشتر نبود و خود دوستان معتقد بودند با توجه به دستور شرع در اين مورد سخت‌گيري‌هايي درباره دزديدن جنازه و تشريح كردن است.من آن زمان در جلسه‌اي مهم در دفتر مقام معظم رهبري بودم و از نظر علمايي كه آنجا بودند، استفاده كردم و سلامت و بستر درست اين سريال ما را به جايي رساند كه ما آن را بخش كنيم. ضمن اينكه سكانس‌هاي خوبي بود و من منتظر بودم نقدهايي از اين بخش بخوانم اما اصلا اتفاقي نيافتاد و آن به دليل سلامت بستر سريال بود و برعكس برخي سريال‌هايي هستند كه بسترسازي و زمينه‌سازي به گونه‌اي است كه از بازيگر زن استفاده و نگاه ابزاري مي‌كنند و يا به دنبال سوپر استار هستند. كيانوش عياري آن چه كه خودش خواست انجام داد نه به خاطر برخي اقتضائاتي كه مخاطب به كارگردان تحميل مي‌كند.

9. این کاربر از دل تنگم بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز mahsa1469's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    جنوب

پيش فرض

سلام بچه ها من دیروز پشت صحنهشو ندیدم می شه بگید چه جوری بود

آخر فروم باز ashjaee's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2007
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

پشت صحنه به دوشنبه بعد موکول شد.

12. این کاربر از ashjaee بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2007

پيش فرض «روزگار قريب» دستمايه‌اي براي دسترسي به نقاط ناپيداي تاريخ ايران

قصد رجوع به مسايل سياسي و علمي را نداشتم

كيانوش عياري سپس در پاسخ به پرسش ايسنا درباره‌ي پرداختن به حوادث تاريخي و سياسي در سريال «روزگار قريب» به همراه مباحث علمي كه مطرح شد، با يادآوري اين‌كه قصد او رجوع به مسايل سياسي و علمي نبوده است، اظهار كرد: به ويژه آن‌چه از آن فرار كردم، طرح مباحث اجتماعي بوده‌است؛ يك ايده‌اي در آغاز شكل مي‌گيرد كه اين ايده وقتي شاخ و برگ پيدا مي‌كند، خودش مي‌طلبد كه از بستر مسايل سياسي و اجتماعي عبور كند؛ آن چه اهميت دارد تم اصلي است و بنا به نياز اين تم، خيلي از مسايل هم شكل مي‌گيرد. ضمن اين‌كه ما در كنارش يك خط كم‌رنگ و اوليه از زندگي دكتر محمد قريب هم داريم كه شامل يكسري ويژگي‌هاي اخلاقي و خصوصياتش هم است.

وي با اشاره به تغييراتي كه براي به تصويركشيدن سريال، در حوادث واقعي زندگي دكتر قريب داده است، خاطرنشان كرد: در اين سريال ما نشان مي‌دهيم كه دكتر قريب جزء اولين دسته محصلان اعزامي است كه همراه با مهندس بازرگان روانه غرب مي‌شود درحالي كه در واقعيت چنين نيست؛ بلكه دكتر قريب يكسال بعد به هزينه پدر روانه غرب مي‌شود و دو سال پس از حضور در غرب، زير چتر روسيه دولتي توسط اسماعيل‌خان مرآت قرار مي‌گيرد؛ تغييرات اين‌چنيني تنها به اين مسأله محدود نمي‌شود، بلكه ما تغييراتي از اين دست بسيار داشتيم.

اعتقاد خانواده دكتر قريب به سريال
    عياري اين تغييرات را لازم دانست و به اين پرسش كه آيا خانواده دكتر قريب در خلال توليد و پخش، به اين گونه مسايل اعتراض نكرده‌است؟ پاسخ منفي داد و گفت: خانواده دكتر قريب تقريبا تا قسمت 27-28 كه آخرين تماس من با آن‌ها بود به شدت از همه‌چيز راضي بودند، دليلش هم اين است كه ما يك شرط اوليه داشتيم؛ من در ابتدا اين نكته را مطرح كردم كه ساخت يك سريال طولاني درباره زندگي مرحوم قريب كه فراز و نشيب‌هاي سياسي فراواني نداشته، مشكلات زيادي خواهد داشت. ما ناچاريم گاه از زندگي واقعي‌اش دور شويم ولي در نهايت باز هم به شخصيت اصلي و جوهره ايشان برمي‌گرديم. بر اين اساس تا پايان سريال، شخصيت دكتر قريب مخدوش نشد؛ در مواردي هم كه احساس مي‌كرديم شايد كمي زياده‌روي مي‌كنيم، آن‌ها را كنترل كرديم.

دستمايه‌اي براي دسترسي به نقاط ناپيداي تاريخ معاصر كشورمان
    وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا دكتر قريبي كه او در اين سريال تصوير كرده است، از شخصيت واقعي او قشنگ‌تر و دراماتيك‌تر بوده‌است؟ گفت: البته كه اين‌طور است؛ خانواده ايشان هم از اين مسأله راضي بودند؛ ولي اين يك اشتباه است كه بگوييم ما به دليل اين‌كه با اعتراضاتي مشابه سريال‌هاي ديگر مواجه نشويم، از طرح واقعيات طفره رفته‌ايم؛ ما زماني كه تصميم گرفتيم زندگي دكتر قريب را به صورت سريال درآوريم، دستمايه چنداني نداشتيم، پس مي‌بايست به فكر ساخت سريالي مي‌بوديم كه با اجازه خانواده دكتر قريب، شخصيت اين آدم بزرگوار به دستمايه‌اي براي دسترسي به نقاط تاريك و كور تاريخ معاصر كشورمان تبديل شود. بنابراين وقتي قرار است سريالي به اين‌گونه عمل كند و يك ويژگي ديگري به غير از بيوگرافي مد نظرش است، پس بايد از يكسري جذابيت‌هاي پذيرفته شده سينماي حرفه‌يي بهره بگيرد كه اين جذابيت‌ها بي‌آن كه به شيطنت‌هاي رنگ‌آميزي شده فيلم‌ساز تبديل شود، به فيلم جذابيت بخشد.

كيانوش عياري تأكيد كرد: براي ايجاد تمام جذابيت‌هاي لازم، خوشبختانه «روزگار قريب» از شريف‌ترين بستر يعني فضاسازي حركت كرد؛ در اين سريال نه تعليق درامي و نه داستان پركششي است و نه از آن گره‌افكني‌هاي خاصي كه خيلي رايج است و لزوما به معناي ضدارزش براي يك فيلم نيست، بهره گرفته است؛ ما دقيقا در بستري حركت كرديم كه به جز فضاسازي، عامل پراهميتي براي جذب تماشاگر نداشتيم.

عياري سپس در پاسخ به پرسشي درباره طرح مباحث سياسي كه از طريق بخش كنسروسيوم «روزگار قريب» مطرح شد، گفت: جاي بسي خوشحالي است كه چنين گشايشي را در تلويزيون به هر بهانه و دليلي شاهد هستيم؛ مهم بازتاب اين اتفاق است.

حذفيات سريال «روزگار قريب»

به گزارش ايسنا، مهدي هاشمي در پاسخ به پرسش‌هايي درباره حذفيات سريال «روزگار قريب»، خاطرنشان كرد: همين اندازه كه در چنين جو و فضايي، سريال «روزگار قريب» را با كم‌ترين حذفيات پخش كردند، ما خوشحاليم.

وي ادامه داد: آگاهي به مقتضيات زمان، ما را متوجه اين مسأله كرد كه چگونه بايد به اين مسايل بپردازيم. به هرحال گفتن حرف‌ها تا جايي كه امكان دارد و ابراز تخيلات و تصورات سينمايي و تصويري، بهتر از آن است كه هيچ چيز گفته نشود؛ گرچه گفتن نيمي از حقيقت، يعني نيمي دروغ گفتن؛ با اين حال ساختن بهتر از نساختن است.

افرادي كه به حرف‌هاي نگفته انتقاد مي‌كنند در گود نيستند
    هاشمي در پاسخ به پرسشي درباره اعتراضات به حذف برخي واقعيات در «روزگار قريب» توسط عده‌اي كه خود در مقطع تاريخي اين سريال حضور داشته‌اند، متذكر شد كه چنين افرادي احتياج به قهرمان دارند.

كيانوش عياري نيز در پاسخ به اين پرسش گفت: افرادي كه به ما انتقاد مي‌كنند كه چرا بخشي از حقيقت در روزگار قريب گفته نشده‌است، در واقع در گود نيستند.

مهدي هاشمي سپس در اين‌باره خاطرنشان كرد: فيلم‌سازان و مطبوعات در آمريكا آزادي دارند؛ اما بهترين فيلم‌هايشان، فيلم‌هاي اعتراضي آن‌ها نيست؛ بلكه بهترين فيلم‌هايشان آثاري است كه زندگي مردم آمريكا را نشان مي‌دهند. ارزش «روزگار قريب» هم اين است كه زندگي و روحيه يك ملت و آرمان‌هايشان را نشان مي‌دهد. اين‌كه ما چگونه عشق مي‌ورزيم، چگونه علاقه داريم از سنت‌ها رد شويم از درياچه‌ها بگذريم و وارد اقيانوس‌ها بشويم. موانع‌ ما چيست و چرا مدام بدبختي ما تكرار مي‌شود؛ اين مطالب در روزگار قريب عنوان شد.

سرمايه‌گذاري در اين عرصه جواب داده‌است
    كيانوش عياري سپس در پاسخ به پرسش ايسنا درباره بازخوردهايي كه پخش سريال «روزگار قريب» در بين مخاطبان داشته‌است؟ گفت: ما از اولين روز پخش، با بازخوردهايي مواجه شديم كه حقيقتا خوب و در موارد قابل توجهي، خيلي‌خوب بود. ما اين بازخوردهاي خوب را به حساب تعارف نمي‌گذاشتيم؛ چراكه يك وجه بسيار جدي و مشتركي در بين تمامي اظهارنظرها بود و آن‌ اين‌كه با تماشاي «روزگار قريب» گويي ما در آن محيط بوديم. جوهر صحبت تمامي مخاطبان و خصوصا صاحب‌نظران قابل باوربودن بي‌حد و حصر كار بود. چنين نظراتي فراتر از يك نظرسنجي است كه صرفا يك آمار است؛ البته در مواردي نمي‌توان به چنين نظراتي استناد كرد، اما به آن‌چه عايد ما شده‌است مي‌توان به شدت استناد كرد و آن خودجوش بودن ادراك مردم در ارتباط با اين مجموعه است؛ حال اين دريافت چه از طرف تماشاگر عادي باشد و چه از طرف افرادي كه كمي نخبه‌تر با اين مسأله برخورد مي‌كردند.

كارگردان «روزگار قريب» در عين‌حال گفت: چنين نظراتي، لزوما بدان معنا نيست كه «روزگار قريب» مخالفاني هم نداشته است؛ حتما افرادي هم مي‌توانند اين سريال را دوست نداشته باشند ولي دريافتي ما خيلي خوب بود؛ به حدي خوب كه ما فكر مي‌كرديم سرمايه‌گذاري در اين عرصه براي ساخت چنين كاري و چنين فضايي جواب داده‌است.

دكتر قريب اسطوره تصوير نشد

كيانوش عياري در پاسخ به پرسشي درباره ايده‌آل، آرماني و اسطوره‌اي بودن شخصيت دكتر قريب، به طرح اين پرسش پرداخت كه آيا «روزگار قريب» اين اجازه را به تماشاگر مي‌دهد كه چنين ذهنيتي نسبت به دكتر قريب داشته باشد كه اين سريال به منزله يك‌جور بازسازي اسطوره‌اي يك شخصيت است؟

وي سپس به اين پرسش خود پاسخ داد: مطلقا اين‌طور نيست؛ دكتر قريب گاهي اوقات بدخلقي‌هايي دارد كه نشان مي‌دهد آدمي زميني است؛ كسي است كه پايش روي زمين است و مسايل پيراموني حتما بر او تأثير گذاشته است؛ زماني كه من به سمت دكتر قريب رفتم، وقتي متوجه شدم كه ايشان آدم شوخ‌طبعي بود، خوشحال شدم و گفتم حالا دستمان بازتر است كه زندگي‌اش را كمي انساني‌تر تصوير كنيم؛ چراكه به گمان من غير از اين، حتما حتما دروغ محض بوده‌است.

برخي از وقايع روزگار قريب تجربه شخصي خود عياري بود
    كيانوش عياري در ادامه اظهار كرد: برخي از وقايعي كه در خلال «روزگار قريب» رخ مي‌دهد، ممكن است تجربه شخصي خود من بوده باشد؛ به عنوان مثال در قسمت دو يا سه سريال گرفتاري دكتر قريب همراه با پسر روستايي روي درخت گردو، تجربه دوران كودكي خود من بوده است. ولي آيا اين مسأله از باور تماشاگر در برخورد با يك شخصيت علمي چيزي را كم خواهد كرد؟

وي سپس خود به طرح‌ اين مطلب پرداخت كه ممكن است چنين مطالبي اين پرسش را در ذهن ايجاب كند كه «روزگار قريب» يك سريال كاملا بيوگرافيك نيست؛ دكتر قريب به سفر كربلا نرفتند؛ جريان جذامي‌هاي تبريز واقعيت ندارد يا در دوران اشغال ايران يك ان‌جي او تشكيل نداند و به اطراف تهران نرفتند تا به سربازان پراكنده كه به سمت آبادي خودشان مي‌روند، كمك كنند و دهها و صدها مورد ديگر كه در اين مجموعه است. بخشي از اين اتفاقات مي‌تواند تجارب خود من باشد و بخشي ديگر مي‌تواند از جاي ديگري به عاريت گرفته شده باشد؛ بخشي مي‌تواند تخيل باشد و بخشي هم واقعا الزام خود داستان مي‌تواند باشد.

عياري ادامه داد: ما به يك دستمايه‌ نياز داريم و آن نياز، خود داستاني را خلق مي‌كند. با اين حال آن‌چه در بخش كنسروسيوم به تصوير كشيده شد، مهم‌ترين وجه سياسي دكتر قريب بود.

دكتر قريب بهانه‌اي براي تصوير تاريخ ايران
    كيانوش عياري در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا دكتر قريب براي او بهانه‌اي بوده‌است تا نقاط كور تاريخ ايران را به تصوير بكشد؟ گفت: اين بهانه لزوما چيزي از تعهد اخلاقي ما در ارتباط با ساخت يك سريال درباره زندگي دكتر قريب كم نمي‌كند. چه خوب است كه بخشي از مسير زندگي يك شخصيت بتواند، يك چنين فرصتي را به پروژه‌اي مثل «روزگار قريب» بدهد كه بتواند سفري به نقاط تاريك تاريخ خودش داشته باشد.

روزگار قريب راه‌حلي براي رفع مشكلات مالي در عرصه سينما

كارگردان روزگار قريب در پاسخ به پرسشي درباره سفارش دادن ساخت اين سريال از سوي سيما فيلم به وي، گفت: براي رفع مشكلات مالي كه طي ده سال در عرصه سينما براي فيلم‌هاي من به وجود آمده بود، طبيعتا نياز به كار سنگين در مقام تهيه‌كننده داشتم؛ اما به هرحال مسوولان سيما فيلم به من گفتند كه در مقام تهيه‌كننده چه مصرفي براي ما داري و بهتر است كارگرداني كني؛ به هرحال به اين سمت رفتم كه هر دو كار را هم‌زمان انجام دهم.

عادلانه به نقش مادر و همسر دكتر قريب پرداختيم
    در بخش ديگري از نشست سرويس تلويزيون ايسنا، كيانوش عياري در پاسخ به پرسشي درباره حضور كم‌رنگ زنان خصوصا مادر و همسر دكتر قريب در اين سريال خاطرنشان كرد: چه چيزي را مي‌بايست نشان مي‌دادم؟! ما به اندازه كافي واقعيات را كنار گذاشتيم و به تخيل رجوع كرديم كه حال هم بخواهيم دوباره به آن دامن بزنيم. دكتر قريب در درجه اول يك مرد است و همسر و فرزنداني دارد و بيشتر از اين چيزي نداشتيم. ما در حد و ظرفيت خودش، كاملا عادلانه به نقش مادر و همسر دكتر قريب پرداخته‌ايم.

وي ادامه داد: در زندگي شخصي دكتر قريب نمي‌توانيم نقشي فراتر از آن‌چه نشان داديم را براي زن قايل شويم؛ ما هرآن‌چه واقعيت دارد را به تصوير كشيديم. ضمن اين‌كه دكتر قريب با اين مسايل روشنگرانه برخورد مي‌كرد؛ معتقد بود كه دخترانش بايد درس بخوانند و الآن هم دختران دكتر قريب در خارج از كشور پزشك هستند كه در حد خود در سريال اين مسايل طرح شده است.

«ژن مشترك برداران هاشمي» و بازي‌هاي قابل قبول
    به گزارش ايسنا، در بخش ديگري از نشست مهدي هاشمي، در پاسخ به پرسشي درباره تعامل با بازيگران ديگري كه مقاطع مختلف سني دكتر قريب را بازي كرده‌اند و خصوصا برادرش ناصر هاشمي، خاطرنشان كرد: من و ناصر هاشمي (برادرم) نه تنها صداهايمان و درصد بالايي از قيافه‌هايمان شبيه به هم است كه ژن در ما به حدي مسلط است كه حركات دست و پا و رفتارهايمان نيز گاه شبيه هم است، بنابراين خودبه‌خود بازي‌هايمان قابل قبول بود. ضمن اين كه در كودكي افراد با جواني و ميانسالي‌شان تفاوت بسيار دارند و در جواني‌ هم مردم اغلب نمي‌روند به سمت اين‌كه چه‌قدر اين جوان شبيه آن پير است؛ چراكه آقاي عياري بيشتر مخاطب را درگير حوادثي كرده بود كه براي دكتر قريب در جواني رخ ‌داد.

از خطم بيرون نزدم
    هاشمي در پاسخ به پرسشي درباره مدت زمان طولاني ساخت سريال «روزگار قريب» و اين‌كه وقفه در ساخت، به تداوم حسي او آسيب مي‌رساند؟ گفت: در بازيگري دو چيز مقداري حساس است؛ اين‌كه داستان در يك روز بگذرد، اما طي چند ماه فيلم‌برداري شود؛ با اين‌حال بازيگر بايد خود را در فضاي روز قبل و روزهاي قبل‌تر بگذارد، براي خودش صدايي كه انتخاب كرده‌است را حفظ كند و به كمك كارگردان و دستياران وي مدام مراقب باشد از خطي كه برايش تعيين شده، بيرون نزند. در «روزگار قريب» چنين اتفاقي رخ داد؛ در وهله نخست خود آقاي عياري و پس از ايشان دستياران، خصوصا خانم عرفي‌نژاد و آقايان صالحي حساسيت آقاي عياري را مي‌دانستند و مواظب بودند كه من از خط اصلي بيرون نزنم.

مهدي هاشمي در پاسخ به اين پرسش كه خود را در نقش دكتر محمد قريب پس از پخش اين سريال چگونه ديد؟ گفت: من چند باري با كارگرداناني سطحشان از متوسط پايين‌تر است از روي ناچاري بازي كرده‌ام؛ سعي مي‌كنم آن كارها را نبينم؛ اين كارها براي پول بوده است و مردم عادي كه سهل‌پسند است و تعدادشان هم بيشتر است، اين كارها را ديدند و پسنديدند. من ممكن است اين كارها را ببينم و حالم بد شود؛ با كارگردانان متوسط كه كار مي‌كنم نيم‌نگاهي به كار دارم. اما وقتي با كارگردانان عالي كه تعدادشان هم زياد نيست، كار مي‌كنم، مي‌دانم چهره زيبايي از من آن‌جا تصوير شده‌است. من در كادر درستي قرار گرفته‌ام و درونياتم به بهترين نحو از طريق صورت و رفتارم نمايشگري مي‌كند؛ بنابراين خيالم راحت است؛ چنين كارهايي را مي‌بينم و لذت هم مي‌برم.

خودم را از تمام آن‌چه هستم تهي كردم

مهدي هاشمي به اين پرسش كه ادامه بازي در سريال «روزگار قريب» درحالي كه بخشي از قسمت‌هاي آن پخش شده و واكنش‌هايي به همراه داشته، به تغيير در نوع بازي او منجر نشده‌است؟ پاسخ منفي داد و گفت: رتوش نمي‌كنم؛ وقتي كارگردان و همكارانش به كارشان وارد هستند، اگر بازيگر هيچ كاري نكند، چه بسا بهتر است؛ چراكه مي‌داند در جاي درستي قرار گرفته‌است. مخصوصا در «روزگار قريب» چون آقاي عياري با نا بازيگران زياد كار كردند، نه تنها به آن‌ها مي‌گويند كه چه كارهايي انجام دهند بلكه برايشان بازي هم مي‌كنند.

بازيگر نقش ميانسالي و پيري دكتر قريب گفت: در اين سريال كه ساخت آن هم طولاني‌مدت بود، من خودم را از تمام آن‌چه هستم تهي كردم؛ اسمم را پاك كردم و نامم شد دكتر محمد قريب و تمام گرفتاري‌هايي كه در زندگي دارم را فراموش كردم تا آن‌چه آقاي عياري به من مي‌گويد را اجرا كنم. ممكن است اين اجرا غلوآميز باشد اما هرچه استاد گفت من همان را اجرا كردم.

خودم را خالي مي‌كنم تا كارگردان را در من جا بدهد
    مهدي هاشمي گفت: از آن‌جا كه من چهار سال با اين پروژه همكاري داشتم، به خوبي مي‌دانم كه در نقش دكتر قريب بايد به چه ظرافت‌هايي دقت نشان دهم؛ اين‌ها همه خلاصه مي‌شود در اين كه من خودم را خالي مي‌كنم تا كارگردان را در من جا بدهد؛ بنابراين اگر 10 سال بعد هم به من بگويند كه نقش دكتر قريب را بازي كنم براي من سخت نيست چراكه آن اتفاق لازم رخ داده‌است.

حاشيه‌هاي جذابي كه به آن علاقه ندارم
    كيانوش عياري در اين نشست در پاسخ به پرسشي درباره خبرهاي حاشيه‌اي كه درباره سريال «روزگار قريب» منتشر شد از جمله گرفتن مار و غيره، گفت: اين مسايل عجيب، حاشيه‌اي است كه وقت مردم را صرف مي‌كند؛ من علاقه زيادي به خبرهاي نحوه ساخت يك فيلم ندارم و از پشت صحنه چندان استقبال نمي‌كنم. اما ظاهرا مردم دوست دارند اين مسال را دنبال كنند.

وسواس براي نزديك‌تركردن صحنه‌ها به واقعيت

وي در پاسخ به پرسش ديگري درباره وسواس براي نزديك‌تركردن صحنه‌ها به واقعيت خاطرنشان كرد: آن‌چه به عنوان وسواس از آن ذكر مي‌شود، به نظر من حداقل كاري است كه براي ساخت يك فيلم بايد انجام شود. چون در كشور ما به دليل محدوديت‌هاي سرمايه‌گذاري در عرصه سينما و به نوعي تلويزيون كه ناشي از محدوديت مخاطبان است، سهل‌انگاري فراوان است، اين سهل‌انگاري وقتي در جايي كنار گذاشته مي‌شود نامش را وسواس مي‌گذارند.

كيانوش عياري تأكيد كرد: من فكر نمي‌كنم براي ساخت روزگار قريب وسواس به خرج داده باشم؛ چراكه اگر وسواس به خرج مي‌دادم، اين شش سال ساخت به دوازده سال افزايش مي‌يافت. بنابراين از آن‌جا كه ما تنها و تنها حداقل استانداردهاي مورد نياز ساخت يك سريال را رعايت كرديم، از آن به وساس تغبير شده است؛ بنابراين بهتر است گفته شود روزگار قريب سهل‌انگارانه ساخته نشده است.

ناله‌هاي دكتر قريب در دوران بيماري
    در ادامه نشست سرويس تلويزيون ايسنا، كارگردان روزگار قريب درباره آزاردهنده بودن برخي از اين صحنه‌ها و خصوصا ناله‌هاي دكتر قريب در دوران بيماري، خاطرنشان كرد: درست است هرچيزي مي‌تواند آزاردهنده باشد؛ مسلما اگر ما فرصتي كه پيشتر در موردش صحبت كردم را مي‌داشتيم، خيلي مسايل تغيير مي‌كرد، شما اين مطلب را در نظر بگيريد كه چه فرقي بين يك كارگردان ايراني و يك كارگردان آمريكايي وجود دارد؟! فيلم‌هاي خارجي بيش از آغاز رسمي اكران، ده‌ها و در موردي آن‌طور كه رانسيس فورد كاپولا گفته بود، صدها بار نمايش داده مي‌شوند، ما براساس يك‌بار نمايش يك فيلم صدها مورد را مي‌توانيم به دست بياوريم، درك كنم و رعايت كنيم. حساب كنيد نمايش آزمايشي مكرر و دهها باره با چه ثروتي مي‌تواند براي يك فيلم باشد. وقتي ما در روزگار قريب مطلقا چنين فرصتي نداشتيم، به نظرم تا همين‌ا هم كاملا كار از هرگونه گناهي مبرا و اشتبهات توجيه مي‌شود.
    كيانوش عياري با بيان اين‌كه چنين حرف‌هايي بهانه نيست، ادامه داد: اين وضعيتي بود كه اين فيلم به ما تحميل كرده بود و اجازه هيچ‌گونه بازبيني مجدد به دليل كمبود وقت به ما داده نشد.

اصرار بر پخش، به معناي نشستن عده‌اي به خاك سياه نبود

كيانوش عياري، كارگردان «روزگار قريب» بار ديگر در پايان تأكيد كرد: اصرار من بر پخش هرچه سريعتر «روزگار قريب»، به اين معنا نبود كه تصويربرداري را نيمه‌كاره در رامسر رها كنيم و به مسايل فني بپردازيم؛ اين تصاوير كه نيمه‌كاره رها شد، دو ماه و نيم قبل در تهران تصويربرداري شد. منظور من اين نبود كه طي ده ماه گذشته عده‌اي به خاك سياه بشينند، مثل شبح در يك دفتر كار كنند و راه بروند كه قرار است قسمتي ديگر آماده پخش شود. منظور من شرايط انساني، اما نه توام با گشودگي زماني بسيار بود؛ در قسمت زماني پخشي كه قابل قبول و منطقي باشد.

كارگردان «روزگار قريب» سپس در پايان يادآور شد: آن‌چه در اين شش سال گروه سازنده اين سريال را مثل يك خانواده دور هم نگه داشت، اين بود كه در آغاز ساخت «روزگار قريب»، سرند اوليه‌اي رخ داد و بعد افراد لازم، در سر جاي خود قرار گرفتند.

14. این کاربر از دل تنگم بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن هنر هفتم aluminum's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    آسمان

پيش فرض

اين تاپيك رو بعد از گذشت تقريبا 4 سال از زير خروارها تاپيك بالا كشيدم كه بگم پخش مجددش شروع شده
    4 سال پيش نتونستم همه قسمتهاش رو رو ببينم به خاطر شرايطي كه داشتم و اين حسرت تا امروز براي من مونده بود تا امروز كه بطور اتفاقي شبكه 4 رو ديدم كه داشت قسمت دوم رو نمايش ميداد
    به تمتمي دوستان پيشنهاد ميكنم كه اين سريال رو از دست ندن
    و يك نقل قولي از يك نفر كه موقه سرچ توي اينترنت بهش بر خوردم
    "بهترین و اثرگذارترین فیلمی که تو دنیا دیدم فیلم روزگار قریب بود چون روزگار قریبی مردمو نشون میداد "
    در كنار ديدن اين سريال و كمي مطالعه و سرج در مورد برهه هاي تاريخي ايران ، تاريخ معاصر و زندگي مردمم براي ما كمي روشن ميشه

طبق [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] پخش اين سريال 4 شنبه هر هفته ساعت 22 و تكراش ساعت 15 روز جمعه هست.البته فكر كنم امروز زودتر شروع كرده بودن
    Last edited by aluminum; 31-08-2012 at 14:38.

16. 5 کاربر از aluminum بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 7 از 7 اولاول ... 34567

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •