تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 7 12345 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 67

نام تاپيک: يك معماي 1400 ساله

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض يك معماي 1400 ساله

ضمن عرض سلام ، خدمت همه دوستاني كه تو اين تالار عضو هستن عرض كنم هدف من از احداث تاپيك حاضر نه حمله به دين خاصيه و نه حمايت از اون. بنا بر اين از عزيزان متدين و غير متدين خواهش مي كنم در اين باره با بنده بحث نكنند.
    اين يك تالار رياضيه و منم يه معماي رياضي آوردم تا شايد بتونم به كمك دوستان خوش فكرم حلش كنم.
    نمي دونم آيا با مسئله تقسيم ارث در قرآن ، كه تو سوره نساء ايات 11 ، 12 و 176 ، اومده آشنايي داريد يا خير؛ اونايي كه قرآن رو كار محمد مي دونن ميگن اين يه خطاي رياضيه كه از او سر زده و نشون مي ده نويسنده قرآن يه بشر معموليه كه چيز زيادي از رياضي سرش نمي شده.
    اونا ميگن چطور ميشه يه نفر الفباي مقدماتي رياضي رو بدونه بعد مالي رو بين سه نفر تقسيم كنه بگونه اي كه اولي 3/2 گيرش بياد ، دومي 3/1 و سومي 8/1؟! و ايرادهاي فراوني از اين قبيل كه ظاهراً به نظر نمي رسه اشكالات بي جا و بي ربطي هم باشن.
    اما اونايي كه قرآن رو كار خداوند مي دونن هر كدوم راه خودشون و براي حل اين معماي كهن دارن: راههاي مختلف با جوابهاي كاملاً متفاوت و جالب اينكه هركي جواب خودشو درست مي دونه و مال اون يكي رو غلط تصور مي كنه و جالب تر اينكه هيچ راهي هم وجود نداره كه به كمك اون بفهميم كي درست مي گه و كي غلط!
    از اونجايي كه اين مسئله با حقوق همه ما و صدها ميليون انسان ديگه ربط پيدا مي كنه ، شما رو نمي دونم اما من پا مو كردم تو يه كفش كه تا آخر اين معما رو برم ببينم آخرش حل مي شه يا نه. همونطوري كه اولش گفتم من كار با كار هيچ مرام و عقيده اي ندارم و فقط مي خوام بدونم حقيقت چيه ، باور كنيد فقط همين.
    من مي گم اگه اين بنا بر شالوده محكمي استوار باشه بايد حتماً راهي براي آزمون جوابها ارائه كرده باشه كه ما بتونيم به وسيله اون جواب درست رو از غلط و سره را از ناسره تشخيص بديم . شما چي مي گيد؟
    آيا حاضريد تو اين راه با هم باشيم؟
    من با يه مختصر مطالعه اي كه رو اين سه آيه داشتم سر نخايي بدست آوردم كه نشون مي دن اين مسئله بايد از يه پشتوانه رياضي برخوردار باشه و به همين دليل از همه دوستاني كه حد اقل براي حقوق خودشون ارزش قائل هستن دعوت به همكاري و همراهي مي كنم . نو جوان و پيرش فرق نمي كنه ، از سوم راهنمايي تا دكترش هركي بياد فدمش رو چشم هركي حاضره يه ندا بده!

2. این کاربر از peeya بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

خرابم رفیق!!!!
    هستم تا آخر!
    من که از هرچی عمومی غیر ادبیاته متنفرم اما حالا اون 3 آیه رو می خونم!

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

خرابم رفیق!!!!
    هستم تا آخر!
    من که از هرچی عمومی غیر ادبیاته متنفرم اما حالا اون 3 آیه رو می خونم!
    خوش اومدي
    مي دونم مي تونم روت حساب كنم
    ضمن اينكه دوست دارم نظر توام در اين باره بشنوم ، بذار تا يه بار ديگه هدف خودمو از طرح اين بحث برات بگم :
    من ميگم اگه اين چيزي كه قرآن راجع بهش صحبت مي كنه از اصل و اساسي برخوردار باشه بايد حتماً يه راهي ، قاعده اي ، چيزي وجود داشته باشه كه ما بتونيم به كمكش جواب درست رو از نادرست تشخيص بديم در غير اين صورت نتيجه همين آش شله قلمكاري مي شه كه امروز شاهدش هستيم ؛ آقا هركي داره حرف خودشو مي زنه هيشكي ام حاضر نيست زير بار حرف اون يكي بره !
    هركي يه كاسه ماست گرفته دست و داره يه جوري كارشو ماست مالي مي كنه خلاصه حسابي بساط ماست ماليزاسيون روبراست!
    حالا اگه اجازه بدي راس بريم سر اصل مطلب : همونطوري كه قبلاً گفتم ، تو قرآن سه آيه وجود داره كه جاشون تو سوره نساء است و نويسنده قرآن تو اين سه آيه مسئله ارث و طرح مي كنه و سهام ورثه رو بينشون تقسيم مي كنه.
    تو آيه 11 ابتدا سهم فرزندان و بعدش سهم پدر و مادر ميت رو مشخص مي كنه
    تو آيه 12 سهم زن و شوهر و آخر سرم تو آيه 174 به تعيين سهم برادر و خواهر ميت مي پردازه.
    حالا من اون قسمتي رو كه راجع به سهم اولاد ميته از آيه جدا مي كنم تا ببينيم وضع به چه صورته:

يُوصِيكُمُ اللّهُ فِي أَوْلاَدِكُمْ لِلذَّكَرِ مِثْلُ حَظِّ الأُنثَيَيْنِ فَإِن كُنَّ نِسَاء فَوْقَ اثْنَتَيْنِ فَلَهُنَّ ثُلُثَا مَا تَرَكَ وَإِن كَانَتْ وَاحِدَةً فَلَهَا النِّصْفُ

اين قسمت از آيه رو غالباً بصورت زير ترجمه كردن :

« خداوند به شما در باره فرزندانتان سفارش مى‏كند سهم پسر چون سهم دو دختر است و اگر [همه ورثه] دختر [و] از دو تن بيشتر باشند سهم آنان دو سوم ماترك است و اگر [دخترى كه ارث مى‏برد] يكى باشد نيمى از ميراث از آن اوست»

ظاهراً تو اين آيه صحبتي از سهم پسرها نشده و مقسم فقط سهم دخترها رو مشخص كرده و تعيين سهم فرزندان پسر رو بعهده سردمداران ديني ، يعني همون مفتي هاي اعظم و آيت الله هاي عظما ، گذاشته است.
    اما من اگه جاي اون مقسم بودم چنين كاري نمي كردم و تو يه جمله سهم پسرها رو هم بهشون مي دادم تا بعداً مو لاي درزش نره و ازش حرف در نياد !
    در هر صورت چون سهم پسرها مشخص نشده ، مذهبيون اعم از شيعه و سني و غيره سهم اونا رو مي ذارن آخر سر وقتي بقيه ورثه سهمشون و گرفتن باقي مونده رو مي دن به پسرها. البته وقتي ام پسرا و دخترا با هم مي افتن باز به همين صورت عمل مي كنن منتهي در اينجا از چيزي كه باقي مي مونه دو سهم پسره مي بره و يكي دختره. در تقسيم ارث پسرا مذهبيون تقريباً مشابه هم عمل مي كنن و جواباشون تا حدود زيادي مشابه همه ولي در مورد دخترها اصلاً مثه هم عمل نمي كنن و غالباً جواباشون با هم فرق داره.
    راستي يادتون مياد گفتم يه سر نخهايي پيدا كردم كه نشون مي دن مسئله تقسيم ارث پشتوانه رياضي داره؟ حالا مي خوام يكي شو براتون عنوان كنم تاببينم خودتون مي تونيد بقيه اش رو حدس بزنيد :
    من فكر مي كنم كسايي كه آيه فوق رو ترجمه و تفسير كردن و كسايي كه از اون حكم استخراج كردن تا ندانسته باعث تضييع حقوق ما و ميلياردها انسان در طول اين سيزده چهارده قرن بشن ، كارشون و به طور ناقص انجام دادن ! ميگن يكي از دلايلي كه خوارزمي رو واداشت تا « جبر» رو اختراع كنه همين مسئله تقسيم ارث بوده و اينكه اونم همين خطا رو مرتكب شده ديگه « اند» تعجبه نه؟
    من فكر مي كنم صاحب قرآن تو همين جمله كوتاه سهم پسرا رو هم مشخص كرده ولي نمي دونم چرا تا حالا كسي متوجه اين موضوع خيلي ساده نشده ! شايد اگر بتونيد جواب اين مسئله رو حدس بزنيد شما هم مثه من دچار تعجب بشيد. اجازه بديد تا من با يك زبون خودموني تر آيه رو ترجمه كنم تا ببينيم وضع به چه صورت مي شه :
    يُوصِيكُمُ اللّهُ فِي أَوْلاَدِكُمْ
    خداوند در باره فرزندانتان (در باره سهمشان از ارث) شما را وصيت مي كند:
    لذَّكَرِ مِثْلُ حَظِّ الأُنثَيَيْنِ
    سهم جنس نر(پسر) معادل سهم دو ماده ( دختر) مي باشد
    يا به عبارتي y = 2x : اگه y را سهم پسرا و x را سهم دخترا فرض كنيم.
    فَإِن كُنَّ نِسَاء فَوْقَ اثْنَتَيْنِ فَلَهُنَّ ثُلُثَا مَا تَرَكَ
    اين حرف فايي كه در ابتداي جمله فوق اومده و متأسفانه كسي به اون توجه نكرده داره خيلي واضح و روشن به ما ميگه قبل از اين جمله چيزي وجود داره كه به اين جمله مربوطه و حتماً بايد درش لحاظ بشه حال اون چيز چيه؟
    با با همينه ديگه : همين كه پسر دو برابر دختر سهم مي بره همين y = 2x : با اين حال ترجمه جمله به اين صورت در مي آد :
    (بنابراين ، پس ، آنگاه) اگر دخترها( ماده ها) بيش از دوتا باشند سپس سهمشان 3/2 از كل ارثيه است

وَإِن كَانَتْ وَاحِدَةً فَلَهَا النِّصْفُ
    و اگر دختر(ماده) يكي باشد پس نصف ارثيه از آن اوست
    حالا يه چند دقيقه روي اين مطلب فكر كنيد ببينيد مي تونيد سهم پسرا رو هم از اين آيه بكشيد بيرون يا نه
    آيا به نظز شما هم صاحب قران سهم پسرها رو گذاشته تا ما خودمون تعيينش كنيم؟
    Last edited by peeya; 29-10-2007 at 14:03. دليل: كوچكي فونت

5. این کاربر از peeya بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه p 3 0 world's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    اصفهان

پيش فرض

علما مي گويند كه فهميدن سوال خودش نصف جوابه
    من هنوز صورت مساله را نفهميدم
    اينجا چيش مبهمه سهم دختر را مشخص كرده بعد گفته كه سهم پسر دو برابر اونه

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

علما مي گويند كه فهميدن سوال خودش نصف جوابه
    من هنوز صورت مساله را نفهميدم
    اينجا چيش مبهمه سهم دختر را مشخص كرده بعد گفته كه سهم پسر دو برابر اونه
    دوست من؛
    اگه يه كم بيشتر دقت كني متوجه خواهي شد كه مسئله روشن و دركش خيلي ساده است هرچند كه چهارده قرنه بي جواب مونده. شگفتي قرآن تو همينه كه دركش ربط زيادي به دانش و هوش نداره و ابزار و قابليتهاي ويژه خودشو طلب مي كنه. اگه اينطوري نبود خوب بود خوارزمي ، پدر « جبر » كه اون همه روي همين مسئله تقسيم ارث كار كرد ، پي به جواب درست مي برد.
    مسئله بسيار بسيار مهمه چون حقوق صدها ميليون انسان در گرو اونه و من اعتراف مي كنم خنگوله تر و بي قابليت تر از اونم كه به تنهايي بتونم جوابشو بدست بيارم . بخاطر همينه كه بساطمو اينجا پهن كردم تا شايد بتونم از كمكهاي فكري و قابليتهاي معنوي شما ها استفاده كنم بلكه همه با هم بتونيم اونو حلش كنيم. حال اينكه يكي دو نفر بيشتر از جاشون بلند نمي شن جاي تعجب نيست چون اين يه رسم بسيار بسيار قديميه و فقط مربوط به اين زمان نمي شه.
    همين چند وقت پيش بود گه زنها براي احقاق حقوق از دست رفته خود جلوي مجلس جمع شده بودن و اعتراض مي كردن . اونا مي گفتن چرا زني كه مردش مرده و جز اون كسي رو تو اين دنيا نداره بايد فقط 4/1 ارثيه شوهرشو بگيره ؟! مگه حاكم شرع سختيهاي زندگي مشترك اونا رو تحمل كرده كه بايد 4/3 ارثيه رو به اون و امثال اون داد؟!
    راستي كي گفته كه زن از زمين ارث نمي بره ؟!
    چرا يه دختر تنها كه جز اقوام دور كسي رو نداره بايد فقط نصف دارايي پدر يا مادرشو صاحب بشه؟
    چرا ، چرا، چرا و هزار بار ديگه چرا؟
    حالا اجازه بده تا يه بارديگه مسئله رو برات طرح كنم تا شايد اين بار موفق به حل اون بشي :
    قرآن براي تعيين سهم فرزندان ميت ابتدا يه رابطه براشون تعريف مي كنه و بعد در دوحالت اقدام به تعيين سهم دخترها مي كنه و ظاهراً اشاره اي به سهم پسرها نمي كنه.
    سئوال اينه كه آيا قرآن سهم پسرها رو هم مشخص كرده يا نه؟
    آيا وقتي يه دختر 2/1 سهم مي بره ، بر اساس رابطه اي كه ميگه سهم پسر معادل سهم دو دختره ، سهم يه پسر تموم دارايي ميت ميشه؟! در اينصورت تكليف بقيه ورثه چي ميشه؟
    از قبيل اين اشكال رو غير مسلمانها به قرآن وارد كردن و از نظر اونا اين يكي از دلايل رياضي ندانستن خداوند يا خالق قرآن است.
    اما مذهبيون اين راه رو نمي رن و سهم پسرا رو جوري ديگه حساب مي كنن : اونا اول سهم پدر مادر و زن يا شوهر رو جدا مي كنن و مابقي رو به پسرا مي دن. اگه پسرا و دخترا با هم باشن در اينصورت ارثيه باقي مانده رو به نسبت دو به يك بينشون تقسيم مي كنن.
    آيا كسي وجود نداره كه جواب اين مسئله ساده و بسيار پيش پا افتاده رو بده؟
    آهاي هشت خط!
    تو كجايي؟
    مگه قرار نبود تا آخرش باشي پس چرا پيدات نيست؟

8. این کاربر از peeya بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

هستم عزیز..
    پست هاتو می خونم...
    ولی سوال رو نمی فهمم!!

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

هستم عزیز..
    پست هاتو می خونم...
    ولی سوال رو نمی فهمم!!
    چطور متوجه نمي شي؟!
    مي خواد سهم الارث چند تا دختر و پسر را كه با هم برادر خواهر هستند مشخص كنه.
    ابتدا مياد يه رابطه سهمي بين اونا تعريف مي كنه:
    ميگه سهم دوتا دختر معادل سهم يه پسره يا بگو y = 2x
    بعد مياد جنس نر رو ميذاره كنار و سهام اولادو بر اساس جنس ماده ( بر اساس پارامتر x ) تعيين ميكنه
    مسلماً اين رابطه موقعي برقراره كه ما هم جنس نر داشته باشيم و هم جنس ماده در غير اين صورت بي مفهوم خواهد بود.
    حالا متوجه شدي؟

Banned
    تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت
    2deep4u

پيش فرض

چطور متوجه نمي شي؟!
    مي خواد سهم الارث چند تا دختر و پسر را كه با هم برادر خواهر هستند مشخص كنه.
    ابتدا مياد يه رابطه سهمي بين اونا تعريف مي كنه:
    ميگه سهم دوتا دختر معادل سهم يه پسره يا بگو y = 2x
    بعد مياد جنس نر رو ميذاره كنار و سهام اولادو بر اساس جنس ماده ( بر اساس پارامتر x ) تعيين ميكنه
    مسلماً اين رابطه موقعي برقراره كه ما هم جنس نر داشته باشيم و هم جنس ماده در غير اين صورت بي مفهوم خواهد بود.
    حالا متوجه شدي؟
    ببخشید امکان اینکه کاغذها در طی 1400 سال ناخوانا شن زیاده اما ساده ش اینه به نظر نه؟
    اما ممنون میشم برای همه ی مجهول ها یک متغیر بگید من هم مثل pp8khat نفهمیدم.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

ببخشید امکان اینکه کاغذها در طی 1400 سال ناخوانا شن زیاده اما ساده ش اینه به نظر نه؟
    اما ممنون میشم برای همه ی مجهول ها یک متغیر بگید من هم مثل pp8khat نفهمیدم.

ببين عزيزم :
    ميگه سهم پسر معادل سهم دو دختره درنتيجه اگه ما حرفx را براي سهم دختر و حرفy را براي سهم پسر تعريف كنيم خواهيم داشت :

y = 2x

بعد ميگه سهم دو دختر به بالا برابر 3/2 كل ارثيه است . حالا اگه ما حرف I را براي كل ارثيه قرار بديم با توجه به رابطه بالا مي تونيم بنويسيم :

3x = 2/3 I

2x + x = 2/3 I

y + x = 2/3 I

به همين ترتيب اگه دخترها چهار نفر باشند بازم 3/2 كل ارثيه سهمشون ميشه

4x = 2/3 I

2x + x + x+ = 2/3 I يا

y + x+ x = 2/3 I

2x + 2x = 2/3 I

y + y = 2/3 I

اما در اينجا هنوز يه سئوال ديگه باقي مي مونه:

اگه دو دختر(=يه پسر) داشتيم سهمشون چقدره؟
    نصف؟
    دو ثلث؟
    چقدر؟

13. این کاربر از peeya بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

خیلی خیلی ممنون از توصیحت...(البته آخریش!)
    یکم فکر می کنم بعد جواب می دم..حداکثر تا پس فردا
    قربانت

صفحه 1 از 7 12345 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •