تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 5 اولاول 12345 آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 47

نام تاپيک: لایه والانس

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

توی عناصر واسطه مثلا Cr اول 4s پر میشه بعد 3d ولی اول از 4s الکترون کم می شه. ولی باز هم لایه والانس همون 4 هست. لایه والانس لایه آخره تا جائیکه من می دونم. ولی الکترونهای 3d دیرتر از اونها پر می شند. در ضمن 4s زیرلایه است ولی لایه همون لایه چهارم هست. حالا خواستی باز هم سوال کن اگرم کنکوری هستی حرف کتاب اصله البته حرف استاد هم مهمه اگه به استاد تون اعنماد داری همون حرف اون خوبه چون استاد های کنکور کتاب رو حفظ اند. باز هم اگه سوالی بود بپرسید.

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض

با سلام
    ممنون از اینکه جواب دادید.
    من اول برم مطالب گفته شده توی این تاپیک و مطالب قبلی که بلد بودم و کتاب‌های شیمی این 2 سال رو با هم مقایسه کنم!
    شاید بی‌خودی دارم خودم رو زجر می‌دم. انگار اون طور که من دیدم توی این چند سال سوالی در مورد تعداد الکترونهای لایه والانس عناصر واسطه نیومده.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

خواهش می کنم.
    ببین نترس ازتون الکترونهای لایه والانس توی واسطه ها رو نمی پرسند. از قبل گفتم چون شما این مطلب ( الکترونهای لایه ظرفیت) رو می خونین تا پیوند کوالانسی رو بتونین یاد بگیرین. بعدش هم ساختار لوئیس و شکل فضائی نهایتا هم قطبیت ملکول.
    Last edited by yugioh; 07-09-2007 at 23:24.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

عناصر گروه اول به s1 ختم می شوند.
    عناصر گروه دوم به s2 ختم می شوند.
    عناصر گروه سیزدهم به p1 ختم می شوند.
    عناصر گروه چهاردهم به p2 ختم می شوند.
    عناصر گروه پانزدهم به p3 ختم می شوند.
    عناصر گروه شانزدهم به p4 ختم می شوند.
    عناصر گروه هفدهم به p5 ختم می شوند.
    عناصر گروه هجدهم بهp6 ختم می شوند.به استثنای هلیم که به s1 ختم می شود
    در زیر لایه s دو الکترون جا می گیرد
    در زیر لایه p شش الکترون جا می گیرد
    در زیر لایه d ده الکترون جا می گیرد
    در زیر لایه f چهارده الکترون جا می گیرد
    در هر اوربیتال حداکثر 2 الکترون جا میگیرد...
    عناصر واسطه به زیر لایه d ختم می شوند اما لایه ظرفیت(بیرونی ترین لایه که کمترین اثر پوششی را دارد) آن ها 3d/4s است چون اثر پوششی(حایلی) زیرلای3dاز 4s کمتر است...
    البته استثناء هم داریم که زیر لایه 3d یک الکترونش را به 4s می دهد تا پایدار تر شود مثل عناصر مس،کروم،روتینیم،نقره،مولی بدن و...
    حالا چه طور شد به قدیما سر زدین؟؟
    Last edited by pp8khat; 08-09-2007 at 13:53.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

دوست عزیز 7p نداریم که هالوژن ها همp5 هستند. در ضمن درسته که سطح انرژی 3d بیشتره ولی لایه ظرفیت همون 4 هست . دلیل پر شدن 4s هم شکل 3d در واقع سطح انرژی بالاترش هست. اگر هم دقت کنین الکترون های کنده شده از 4s اند( در ابتدا حتی برای واسطه ها).پس 4 لایه ظرفیت هست حتی اگه دیرتر پرشه ونه 3 در ضمن چیزی بنام لایه 3d/4s نداریم. چون اینها دوتا زیرلایه اند. لایه ها همون 1و2و3و4و5 ... اینها هستن.( در اقع تعریف لایه ها براساس تعریف بور هست که تو اون تعریف زیرلایه مفهوم نداشت.). باتشکر

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

دوست عزیز 7p نداریم که هالوژن ها همp5 هستند. در ضمن درسته که سطح انرژی 3d بیشتره ولی لایه ظرفیت همون 4 هست . دلیل پر شدن 4s هم شکل 3d در واقع سطح انرژی بالاترش هست. اگر هم دقت کنین الکترون های کنده شده از 4s اند( در ابتدا حتی برای واسطه ها).پس 4 لایه ظرفیت هست حتی اگه دیرتر پرشه ونه 3 در ضمن چیزی بنام لایه 3d/4s نداریم. چون اینها دوتا زیرلایه اند. لایه ها همون 1و2و3و4و5 ... اینها هستن.( در اقع تعریف لایه ها براساس تعریف بور هست که تو اون تعریف زیرلایه مفهوم نداشت.). باتشکر
    اوه اوه اوه...
    عجب گافی دادم...
    یه جای توان ضریب گذاشتم!!
    معذرت!ویرایش شد(ولی فکر کنم به خاطر تایپ اشتباه بود)
    در ضمن 7p داریم دوست عزیز(مگه تناوب هفت نداریم؟،پس 7p هم داریم و فکر کنم اسمش Uuo باشه...اصلاً عنصر رو بی خیال،مگه توی ترتیب آفبا(اصل بنیان گذاری)6 7p رو ندیدی؟
    لایه ی ظرفیت عناصر واسطه هم 3d/4s هستش عزیز مگه آهن سه بار مثبت نمی شه؟
    پس اون الکترون سوم رو از کدوم زیر لایه از دست می ده؟؟!!
    اگه قبول نداری برات شکل زیر لایه 3d و 4s رو بذارم؟؟؟
    تازه روی جلد کتاب شیمی(2) هم نوشته،اگه کتاب نخریدی برات عکس گذاشته ام:
    لایه ظرفیت عناصر واسطه 3d/4s هستش...

برای اینکه موضوع روشنتر شود،مثالی می زنم:
    آرایش الکترونی آلومینیم:
    1S2/2S2/2P6/3S2/3p1
    تکنیک برتر!:
    طبق آنچه که گفتم آلومینیم به گروه 13 تعلق دارد پس باید به p1 ختم شود که شده است!
    آرایش الکترونی یون مثبت مس:
    1S2/2S2/2P6/3S2/3P6/3D10
    اگه بازم سوالی بود در خدمتم...
    ممنون

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

می دونم 7pداریم ولی خوب کج و کوله تایپ شد دیگه.( به هر حال یحتمل منظور شما همون p7 بود چون در مورد آرایش الکترونی گازهای نجیب صحبت میشد.)
    در مورد بحث بعدی ( یون +Fe3)هم بله ولی همونطور که می دونین الکترون ممکنه از هر لایه ای کم بشه ( در واقع اولین الکترون کنده شده از لایه ظرفیت اند. در ضمن خب پیوند کوالانسی رو فکر کنم با پیوند یونی اشتباه گرفتین اون چیزی که اتفاق می افته اشتراک الکترونه نه از دست دادن اون. پس بحث در مورد نا فلز هاست و نه فلز های واسطه یا فلز ها مثلا سرب +2 و +4 داریم. ولی یکی از اینها +2 مال پیوند یونی واون یکی مال پیوند کوالانسی هست. در مورد آهن باید بدونید آرایش الکترونی اش اینهAr] 3d6 4s2] بنابراین باید دقت کنید عبارت [Ar] تمامی زیرلایه ها تا 3p6 رودربر داره پس اون چیزی که رو جلد کتابه آرایش الکترونیه نه لایه ظرفیت.
    در مورد Al همدرسته ولی این مسئله ای رو ثابت نمی کنه در واقع شمت باید تفاوت بین لایه والانس و آرایش الکرونی رو یاد بگیرید. به نوعی باید بگم لایه والانس لایه ای هست که الکترونهاش در پیوند های کوالانسی یا داتیو( جفت الکترون) شرکت دارند. و در صورت گرفتن الکترون از اتم اولین الکتروناز اون لایه کم می شه. درمورد مس هم اولین الکترون از لایه 4 کم شده( و گرنه الکترون 24 ام هم از لایه اول کنده می شد .) در ضمن واقعا چیزی به نام لایه 3d/4s وجود ندارد چون اینها یک زیر لایه از لایه 3 و یک زیر لایه از لایه 4 هستن. در واقع این مجموعه که شما نام بردید دو زیر لایه اند نه یک لایه.
    باز هم اگه براتون ابهامی هستم خوشحال می شم کمکتون کنم.

حـــــرفـه ای Vmusic's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    vmusic.ir

پيش فرض

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دوست عزیز این عکسی که گذاشتید یکمی بزرگ نیست !!
    لینک عکس لطفا بزارید !!

ممنون از توجهتون !!

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دوست عزیز این عکسی که گذاشتید یکمی بزرگ نیست !!
    لینک عکس لطفا بزارید !!

ممنون از توجهتون !!
    نمی تونم ویرایش کنم...
    شما یا میدارا عکس ها رو پاک کنید،لطفاً!!
    بعداً لینک می دم
    ممنون

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض

انگار داره بحث جالب میشه!
    من بازم سوال شیمی دارم. روا نیست که برای هر کدوم یه تاپیک راه بندازم. اگه ممکنه مدیر این قسمت یه تاپیک برای سوالات شیمی بزارند تا توش بحث کنیم.

اینکه میگم مدیر این کار رو انجام بدند، دلیلی داره!

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •