تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 11

نام تاپيک: خشک کردن گلهای طبيعی

آخر فروم باز AaVaA's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    این روزا دنیا واسه من از خونمون کوچیکتره ...

12 خشک کردن گلهای طبيعی

آیا شما هم گلها را دوست دارید؟
    دوست دارید گلهایتان را همیشه داشته باشید؟
    دوست دارید گلهایتان را خودتان خشک کنید؟
    رنگ و حالت طبیعی را در گلهای خشکتان می توانید حفظ کنید؟

در اين قسمت به توضيح روشهای خشک کردن گلهای طبيعی پرداخته می شود..گلهايی که دوست داريد با فرم و رنگ طبيعی برای خود هميشه حفظ کنيد و تا مدتهای زيادی خاطرات مربوط به آن گلها را در ذهن داشته باشيد و لذت ببريد.

اميدوارم مطالب موجود برايتان مفيد واقع شود.
    اما فهرست:

عناوین مطالب اين تاپيک به ترتيب شماره ی پست در زير آمده است:

طريقه ي خشک کردن گل(که خود شامل عناوين زير است)
    روش پرس کردن گل‌ها
    طربقه ي پرس کردن گل‌ها بوسيله کتاب
    بسیاری از گیاهان را میتوان به روشهای دیگر..
    روش خشک کردن گل‌ها بوسيله شن
    خشک کردن با مواد شيميايي نظير سيليکا ژل
    خشک کردن گل‌ها در محلول گليسيرين و آب داغ
    گل رز، کامليا و ميوه‌هاي خوشه‌اي را با اين روش خشک مي‌کنند.

Last edited by AaVaA; 10-07-2007 at 15:16.

2. این کاربر از AaVaA بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت

پيش فرض روش پرس کردن گل‌ها

دستگاه پرس از دو صفحه ي نئوپان که داراي سوراخ‌هايي در 4 طرف بوده تشکيل شدهاست که به وسيله ي پيچ و مهره روي هم بسته مي‌شوند. در روش پرس کردن ابتدا گل‌ها رادر لاي روزنامه‌ قرار مي‌دهيم. سپس آن‌ها را بين دو صفحه دستگاه پرس مي‌گذاريم وپيچ را محکم کرده تا گل‌ها کاملاً تحت فشار باشند و خشک شوند. گل‌ها را طوري بينروزنامه قرار دهيد که فرم آن بهم نخورد و قسمت روي گل به طرف پايين باشد.
    گل‌هاي جعفري و داودي را بهتر است با روش پرس کردن خشک نکنند بلکه آن‌ها را درروي جعبه در هواي آزاد طوري که سر آن‌ها بالا باشد خشک کنند.
    گل‌هايي از قبيل ژريرا، بنفشه، داودي مينياتوري، مارگيرت، و هم‌چنين گل‌ها وبرگ‌هايي که ارتفاع و عمق کمتري دارند، را مي‌توان با روش پرس کردن، خشک کرد.
    در موقع چيدن گل، وسط آن را با دست فشار دهيد تا براي پرس شدن آماده شود. اگردستگاه پرس در دسترس نباشد مي‌توان از تعدادي کتاب سنگين براي اين کار استفادهکرد.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت

12 طربقه ي پرس کردن گل‌ها بوسيله کتاب

هرگاه دستگاه خاص پرس در دسترس ما نبود از کتاب‌هاي سنگين براي خشک کردن گل استفاده مي‌کنيم. بدين طريق که گل‌ها را لاي کاغذ با روزنامه قرار داده و در بين صفحات کتاب پاييني قرار مي‌‌دهيم. سپس يک آجر، اتو با هر وسيله‌ي سنگين را روي کتاب‌ها مي‌گذاريم. البته توجه داشته باشيد که از روزنامه با چاپ مشکي استفاده مي‌کنيم و روزنامه با چاپ رنگي براي اين کار مناسب نيست و رطوبت به خود نمي‌گيرد. سعي مي‌کنيم وسط گل‌هايي را که کمي برجستگي دارند با انگشت فشار دهيم تا کاملاً خوابيده شوند. در روزهاي اول هر 12 ساعت يک بار به گل‌ها سر مي‌زنيم و اگر ممکن باشد روزنامه‌هاي آن‌ها را عوض مي‌کنيم تا سريع‌تر خشک شوند. مدت خشک شدن گل‌ها در اين روش 10الي 12روز مي‌باشد. براي خشک کردن انواع برگ‌ها، گل بنفشه، ژريرا و داودي و مينياتوري اين روش مناسب است
    Last edited by AaVaA; 09-07-2007 at 21:59.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت

12

بسياري از گياهان را مي‌توان با مواد شيميايي جاذب الرطوبه خشک کرد. مخصوصاًگياهان حساس مانند ارکيده و ليليوم که در مواد شيميايي بهتر خشک مي‌شوند.
    موادي را که براي خشک کردن گل‌ها بکار مي‌برند عبارت است از: سيليکا ژل، بُراز،نمک، اسيد بوريک، زاج، آرد ذرت و شن. سبک‌ترين و مناسب‌ترين ماده شيميايي براز استکه براي کارهاي هنري و خشک کردن گل‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد که در داروخانه‌هاموجود است. البته سيليکا ژل را هم مي‌توان از داروخانه خريداري کرد.
    براي خشک کردن گل توسط براز، ابتدا مقداري از ماده را داخل ظرفي مي‌ريزيم و گلرا به آرامي در روي آن قرار مي‌دهيم. سپس مقداري براز را روي گل مي‌پاشيم و هر ازچند گاهي ظرف را تکان مي‌دهيم تا براز کاملاً روي تمام گلبرگ‌ها را بپوشاند.
    اگر براز حالت چسبندگي داشت کمي آرد ذرت را با آن مخلوط مي‌کنيم تا از چسبندگيمواد به گل جلوگيري شود.
    Last edited by AaVaA; 10-07-2007 at 15:13.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت

12 روش خشک کردن گل‌ها بوسيله شن

براي اين منظور مي‌توان از شن‌هاي ساحل دريا استفاده کرد. ابتدا شن‌ها را شستهتا کاملاً تميز شوند.
    سپس گل‌ها را در داخل شن مي‌خوابانيم. بايد دقت داشته باشيم که سنگريزه‌هاي درشتدر ميان شن‌ها نباشد تا آسيبي به گلبرگ‌هاي گل وارد نشود.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت

12 خشک کردن با مواد شيميايي نظير سيليکا ژل

سيليکا ژل يک ماده شيميايي است که نوع مرغوب آن به رنگ آبي آسماني است. اين مادهوقتي که رطوبت به خود مي‌گيرد به رنگ صورتي مي‌شود. ولي مي‌توان دوباره از آناستفاده کرد. براي اين منظور آن را در فر گاز قرار مي‌دهيم تا خشک شود و دوباره بهرنگ آبي در آيد. به وسيله‌ي فرو بردن کاغذ تورنسل در سيليکا ژل مي‌فهميم که سيليکارطوبت دارد يا خير. اگر مرطوب باشد رنگ کاغذ تورنسل تغيير مي‌کند.
    توجه داشته باشيد که هر يک از مواد شيميايي خشک کننده بعد از هر بار مصرف دوبارهقابل استفاده هستند.
    سيليکا ژل کاملاً رطوبت را از گل مي‌گيرد و باعث مي‌شود که بعد از آن هم گلرطوبت به خود نگيرد. دانه‌هاي سيليکا ژل کمي درشت هستند و بايد آن‌ها را بوسيلهآسياب و يا وسايل ديگر خرد کنيم و به وسيله چاي صاف کن آن را روي گل بپاشيم تادانه‌هاي درشت سيليکا ژل لاي گلبرگ‌ها فرو نرود. معمولاً ارتفاع شاخه گلي را که درمواد شيميايي خشک مي کنيم بايد 2 تا 5/2سانتي‌متر باشد. هر طوري که گل را در موادبگذاريم به همان شکل خشک خواهد شد. معمولاً براي خشک کردن گل‌هاي حساسي چون ليليوم،آنتريوم و ... از مواد شيميايي استفاده مي‌کنيم تا شکل ظاهري گل تغيير نکند.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت

پيش فرض خشک کردن گل‌ها در محلول گليسيرين و آب داغ

براي ميوه‌هاي خوشه‌اي (مثل انگور) و شاخه‌هاي آکاليپتوس از اين روش استفادهمي‌شود. بدين صورت که يک قسمت گليسيرين را با دو قسمت آب مخلوط مي‌کنيم (ابتدامقداري نمک را در آب داغ حل مي‌کنيم) و شاخه‌ها را در آن فرو مي‌کنيم.
    زماني که برگ‌ها مقداري رطوبت داشته باشند متوجه مي‌شويم که به اندازه کافيگليسيرين به آن‌ها رسيده و خشک شده‌اند. با استفاده از اين روش برگ‌ها نرمي و لطافتخود را حفظ مي‌کنند
    گل رز، کامليا و ميوه‌هاي خوشه‌اي را با اين روش خشک مي‌کنند.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت

12

براي سريع‌تر خشک کردن گل‌ها مي‌توانيم از روش اتو کردن استفاده کنيم. گل را دربين دستمال کاغذي قرار مي‌دهيم و چند روزنامه در زيرو روي آن قرار مي‌دهيم سپس آنرا با اتو خشک مي‌کنيم. اما اين روش خيلي براي خشک کردن گل مناسبت نيست زيرا رنگ گلدر اين روش مقداري تغيير مي‌کند.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت

پيش فرض گلهایی که خودم خشک کردم!

به روش ساده ی خودم خشک کردم

سه تا پنج روز به صورت وارونه در کمد تاریک ..تا وقتی که همه ی ساقه ها خشک شوند.

اگه نباشه جاش خالی می مونه Sherpa's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    بارگاه سوم

پيش فرض

سلام

دستت درد نکنه تاپیک جالبیه .
    هر چند بقول استاد سخن:
    "گل همین پنج روز و شش باشد
    وین گلستان همیشه خشک باشد" !!

گل باشی
    Last edited by Sherpa; 11-08-2007 at 10:00.

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •