تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: -

راي دهنده
0. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • -

0 0%
  • -

0 0%
صفحه 1 از 83 123451151 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 829

نام تاپيک: ◄◄ اتـــاق حــســاب دیــفــرانــسیــل و انــتـــگــرال ►►

آخر فروم باز soleares's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    اراج ...

پيش فرض ◄◄ اتـــاق حــســاب دیــفــرانــسیــل و انــتـــگــرال ►►

انتگرال را انتگرال گیری گویند.البته تعاریف متعددی برای انتگرال گیری وجود دارد ولی در هر حال جواب مشابه‌ای از این تعاریف بدست می‌‌آید. انتگرال یک تابع مثبت پیوسته در بازه (0,10) در واقع پیدا کردن مساحت بین خطوط x=0 , x=10 و خم منفی F است. پس انتگرال F بین a و b در واقع مساحت زیر نمودار است. اولین بار لایب نیتس نماد استانداری برای انتگرال معرفی کرد و به عنوان مثال انتگرال f بین a و b رابه صورت نشان می‌‌دهند علامت ،انتگرال گیری از تابع f را نشان می‌‌دهند ،aو b نقاط ابتدا و انتهای بازه هستند و f تابعی انتگرال‌پذیر است و dx نمادی برای متغیر انتگرال گیری است.

انتگرال یک تابع مساحت زیر نمودار آن تابع است.

از لحاظ تاریخی dx یک کمیت بی نهایت کوچک را نشان می‌‌دهد. هر چند در تئوریهای جدید، انتگرال گیری بر پایه متفاوتی پایه گذاری شده است به عنوان مثال تابع f را بین x=0 تا x=10 در نظر بگیرید ،مساحت زیر نمودار در واقع مساحت مستطیل خواهدبود که بین x=0 ،x=10 ،y=0 ،y=3 محصور شده است یعنی دارای طول 10 و عرض 3است پس مساحت آن برابر 30 خواهد بود.

اگر تابعی دارای انتگرال باشد به آن انتگرال‌پذیر گویند و تابعی که از انتگرال گیری از یک تابع حاصل می‌‌شود تابع اولیه گویند. اگر انتگرال گیری از تابع در یک محدوده خاص باشند به آن انتگرال معین گویند که نتیجه آن یک عدد است ولی اگر محدوده آن مشخص نباشد به آن انتگرال نامعین گویند.

2. این کاربر از soleares بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    اراج ...

11 محاسبه انتگرال

اکثر روش های اساسی حل انتگرال بر پایه قضیه اساسی حساب دیفرانسیل و انتگرال بنا نهاده شده است که بر طبق آن داریم:

1.f تابعی در بازه (a,b) در نظر می‌‌گیریم. 2.پاد مشتق f را پیدا می‌‌کنیم که تابعی است مانند f که و داریم: 3.قضیه اساسی حساب دیفرانسیل و انتگرال را در نظر می‌‌گیریم:

بنابراین مقدار انتگرال ما برابر خواهد بود.

به این نکته توجه کنید که انتگرال واقعاً پاد مشتق نیست (یک عدد است) اما قضیه اساسی به ما اجازه می‌‌دهد تا از پاد مشتق برای محاسبه مقدار انتگرال استفاده کنیم. معمولاً پیدا کردن پاد مشتق تابع f کار ساده‌ای نیست و نیاز به استفاده از تکنیکهای انتگرالگیری دارد این تکنیکها عبارت‌اند از :

انتگرال گیری به‌وسیله تغییر متغیر
    انتگرال گیری جزء به جزء
    انتگرال گیری با تغییر متغیر مثلثاتی
    انتگرال گیری به‌وسیله تجزیه کسرها
    روش هایی دیگر نیز وجود دارد که برای محاسبه انتگرالهای معین به کار می‌‌رود همچنین می‌‌توان بعضی از انتگرال ها با ترفند هایی حل کرد برای مثال می‌‌توانید به انتگرال گاوسی مراجعه کنید.

تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    اراج ...

11 تقریب انتگرالهای معین + تعریف های انتگرال

تقریب انتگرالهای معین
    محاسبه سطح زیر نمودار به‌وسیله مستطیل هایی زیر نمودار. هر چه قدرعرض مستطیل ها کوچک می‌شوندمقدار دقیق تری از مقدار انتگرال بدست میآید.

انتگرال هایی معین ممکن است با استفاده از روش های انتگرال گیری عددی ،تخمین زده شوند.یکی از عمومی‌ترین روش ها ،روش مستطیلی نامیده می‌‌شود در این روش ناحیه زیر نمودار تابع به یک سری مستطیل تبدیل شده و جمع مساحت آنها نشان دهنده مقدار تقریبی انتگرال است. از دیگر روش هایی معروف برای تخمین مقدار انتگرال روش سیمپسون و روش ذوزنقه‌ای است. اگر چه روش های عددی مقدار دقیق انتگرال را به ما نمی‌دهند ولی در بعضی از مواقع که انتگرال تابعی قابل حل نیست یا حل آن مشکل است کمک زیادی به ما می‌‌کند.

تعریف های انتگرال
    از مهم‌ترین تعاریف در انتگرال می‌‌توان از انتگرال ریمان و انتگرال لبسکی(lebesgue) است. انتگرال ریمان به‌وسیله برنهارد ریمان در سال 1854 ارئه شد که تعریف دقیقی را از انتگرال ارائه می‌‌داد تعریف دیگر را هنری لبسکی ارائه داد که طبق این تعریف شرایط تعویض پذیری حد و انتگرال با شرط مساوی ماندن عبارت، ارائه می‌‌کرد. از دیگر تعاریف ارائه شده در زمینه انتگرال می‌توان به انتگرال riemann-stieltjes اشاره کرد. پس به طور خلاصه سه تعریف زیر از مهم‌ترین تعاریف انتگرال میباشند:

انتگرال ریمان
    انتگرال لبسکی
    انتگرال riemann-stieltjes

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض اتاق حساب دیفرانسیل و انتگرال

سلام
    با اجازه مدیر این قسمت من این تاپیک رو راه انداختم تا در این تاپیک به بحث و بررسی در مورد توابع بپردازیم.
    دوستان اگه سوالی یا مشکلی یا مطلبی در مورد تابع دارند، توی این تاپیک مطرح کنند تا با کمک هم حلش کنیم.

مخلص همه شما

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض انتگرال نامعین [x]

سلام
    برای شروع اولین سوال رو خودم مطرح می کنم.
    از دوستان کسی هست بدونه که انتگرال نامعین [x] چی میشه؟

حـــــرفـه ای mir@'s Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    اون سر دنیا

پيش فرض

به نظر بنده که انتگرال نامعین تابع جزء صحیح x وجود نداره. البته نمی تونم اثبات کنم. ولی انتگرال و مشتق یه جورایی عکس هم هستند دیگه. وقتی ما تابع براکت x رو در نظر می گیریم، واقعاً چه تابعی وجود داره که همچین مشتقی داشته باشه؟ مگر یک تابع با بینهایت ضابطه.

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض

به نظر بنده که انتگرال نامعین تابع جزء صحیح x وجود نداره. البته نمی تونم اثبات کنم. ولی انتگرال و مشتق یه جورایی عکس هم هستند دیگه. وقتی ما تابع براکت x رو در نظر می گیریم، واقعاً چه تابعی وجود داره که همچین مشتقی داشته باشه؟ مگر یک تابع با بینهایت ضابطه.
    من هم خودم فکر می کنم که این تایع دارای انتگرال معین نباشه.
    از دوستان کسی هست که بتونه موضوع بالا رو ثابت کنه؟ یا چنین چیزی اثبات شده؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه rouhallah's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006

پيش فرض >>> اتاق مشتقات

بنام خدا

با سلام
    سوال من درسته که سوالی درسی هست ولی جواب سوال رو همون طور که خواهید دید دارم
    فقط میخواهم مراحل حل مشتق تابع زیر رو بدونم که چطور به جواب روبرویش رسیده
    من هرچه راه حل های مختلف رو امتحان کردم به جواب داده شده نرسیدم
    حالا از شما کمک میخوام

Last edited by rouhallah; 25-05-2007 at 00:59.

حـــــرفـه ای mir@'s Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    اون سر دنیا

پيش فرض

دوست عزیز یا سوالو غلط نوشتی یا جواب رو.

چون این جواب 100% غلطه!

اگه نباشه جاش خالی می مونه rouhallah's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006

پيش فرض

دوست عزیز یا سوالو غلط نوشتی یا جواب رو.

چون این جواب 100% غلطه!
    با سلام مجدد
    دوست عزیز اون چیزی که تو کتاب هست دقیقاً همینهاست
    البته شاید این هم مانند سایر غلطهای کتابهای پیام نور غلط هست
    من منبعی رو که این سوال توش هست رو مینویسم که اگر احیاناً دسترسی داشتید بهتر کمکم کنید
    من این سوال رو از کتاب ریاضی عمومی 1 ( رشته شیمی )قسمت دوم(جلد دوم) صفحه 388 سوال 14 نوشتم و جوابش رو نیز از همین جلد دوم ریاضی عمومی 1(رشته شیمی ) صفحه 577 در جواب سوال 14 نوشتم

لطفاً اگر به منبع گفته شده دسترسی ندارید اگر ممکن هست مراحل مشتق گیری از تابع داده شده را تا به جواب نهایی برایم بنویسید باز هم میگم اگر زحمتی نیست چون تا اینجا که فهمیدم جواب غلطه
    با تشکر فراوان از شما

صفحه 1 از 83 123451151 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •