تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 12 اولاول 123456789 ... آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 119

نام تاپيک: »» آنچه كه از چاپ ميدانيد

کـاربـر بـاسـابـقـه saviss's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    Far far away

پيش فرض

بله نظر ساويس را قبول دارم و ترجيح ميدهم كه تايپيك به سمت سوالات و مشكلات و اظهار نظرهاي تخصصي چاپ پيش بره. منتظر تغييرات جديدي هستم تا با كمك سايرين مبحث چاپ و ... را ادامه بدهيم
    ممنون
    راستی سلام
    میگم بهترنیست دوستان توی این تاپیک بیان و سوالاتشون رو راجع به انواع چاپ روی متریال های مختلف(به عنوان مثال میگم)ویا همون مبحث رنگ طلائی غیره بپرسند؟
    شاید اینجوری جذاب تر باشه
    و
    کاربردی تر
    تاپیک خوبی از آب درمیاد
    ماکه هرچی داریم سعی می کنیم بذاریم وسط ...اگه بدرد بخور باشه

تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    Far far away

پيش فرض

خب انگار این تاپیک چاپ هم افتاد گردن ما(همش تقصیراین پدرام گردن شکسته اس که یا کپی پیست بلده (بدون ذکرمنبع!!!تازه درکمال وقاحت توییاهو 360اش مینویسه کپی رایت رو فراموش نکنید ) ویا یه تاپیک کپی پیستی میزنه و فلنگو میبنده ودست مارو میذاره تو حنا(البته حنا خانوم نه ها حنای رنگی منظورمه)
    دوستان چون مطالب از تجربیات خودم هست ...هرجا اشتباه کردم لطفا تذکربدند تا تصحیح بشه ممنون میشم
    مقدمه:
    چاپ چیست؟
    اصولاهرنوع فرایند انتقال نوشته (ازاین ببعد بهش میگیم متن) ونقش (که ازاین ببعد بهش میگیم تصویر)را از روی نسخه ی اولیه توسط ابزارهای مختلف برروی سطوح واجسام مختلف و بصورتی که نسخه های متعدد ویکسان ازنسخه ی اول رونوشت شده بشه را چاپ میگن....درواقع قدمت این فرایند تا نزدیک به 3000سال قبل ودرچین ردگیری شده
    هرچندکه روشی بسیارابتدائی بوده...
    توجه داشته باشید که به روش های نقاشی وخطاطی هم میشه نسخه های تاحدی همگن ونزدیک به نسخه اصلی تهیه کرد(مثل کپی های دستی از تابلو های نقاشی ویا نسخه های خطی متعدد ازروی نسخه ی واحد کتاب های قدیمی ) ولی منظورما اینجا تهیه ی نسخه های زیاد و شبیه به هم هست
    فکرمیکنم مقوله ی چاپ های سنتی رو (بدلیل عدم کاربرد عام و فعلی شون دراین دوران )بگذاریم برای بعد و بهتره قضیه رو از دوران گوتنبرگ شروع کنیم
    یعنی زمانی که چاپ وارد مقوله ی اصلی خودش شد وتعریف جدیدشو پیداکرد
    البته یک استثناهم این وسط هست واون روش چاپ سیلک (به اسم اصلی چاپ اسکرین یا صفحه ای)وبه اسم هنریه سری گرافی هست که قدمتی نزدیک به 2500سال داره و هنوز هم درصنعت وهم در کارهای هنری کاربرد داره و بدلیل فراگیریش (حالا دلیلشو بعداعرض میکنم)شایدبشه اونویکی از کامل ترین روش های چاپ سنتی وهمچنین مدرن به شمارآورد که اصول اولیه اش از روزاول تاحالا تقریبا تغییری نکرده وفقط مدرن تر شده
    حالا تو مبحث بعدی سعی میکنم از جریان گوتنبرگ شروع کنم تا بعد کم کم برسیم به جاهای خوشمزه اش ولابلاش اگه دوستان سوالی دارند مطرح کنند (بشرط اینکه نظم تاپیک حفظ بشه)
    متشکرم)
    تا جلسه ی بعدی ...البته اگه استقبال بشه وخواهان داشته باشه (حقیقتش تایپ مطلب برام سخته اما سعی میکنم بالاخره یه جوری کجدارومریز باهاش کناربیام)فعلا خدانگهدار
    ========================
    ویرایش:نگران نباشید ...اول از مباحث پایه شروع میکنم تا بعد برسم به بحث های فنی وامروزی که اغلب دوستان دنبالش هستند
    امابالاخره مختصری ازتاریخ چاپ هم ضروریه ومرتبط با موضوع اصلی
    حوصله کنید به اونجاش !هم میرسیم
    Last edited by saviss; 03-08-2007 at 23:10.

آخر فروم باز pedram_ashena's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006
    محل سكونت
    من هم همانجام ;)

پيش فرض

كپي پيسته ديگه؟؟؟آره؟؟
    تاريخچه چاپ را اگه شروع كنيم ديگه عمر ما به تمام كردنش نميرسد.بهتر نيست اول ليست انواع چاپ را در يك پست بگذاريم و بعد هر جلسه به يكي از اون موارد بپردازيم كه دوستان بدونند كي و چه زماني به چي ميرسيم.
    مثلا :
    چاپ افست + زير مجموعه ها
    چاپ سيلك اسكرين
    چاپ فلكسو
    و ...

البته ترتيبش را طبق چاپهاي پايه كه شروع كردي(سيلك و بعد ...)ميگذاريم.
    منتظرم

تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    Far far away

پيش فرض

كپي پيسته ديگه؟؟؟آره؟؟
    تاريخچه چاپ را اگه شروع كنيم ديگه عمر ما به تمام كردنش نميرسد.بهتر نيست اول ليست انواع چاپ را در يك پست بگذاريم و بعد هر جلسه به يكي از اون موارد بپردازيم كه دوستان بدونند كي و چه زماني به چي ميرسيم.
    مثلا :
    چاپ افست + زير مجموعه ها
    چاپ سيلك اسكرين
    چاپ فلكسو
    و ...البته ترتيبش را طبق چاپهاي پايه كه شروع كردي(سيلك و بعد ...)ميگذاريم.
    منتظرم
    پدرام جان :
    سوما!!!باید بگم اگه بخوایم یه تاپیک درست و حسابی بشه باید از اول داستان شروع کنیم
    دوما!!اابتدا بهتره مختصری از تاریخچه که نه...بلکه مقدمه ی شکل گیری چاپ رو خدمت دوستان عرض کنیم ..بعدش برسیم به موضوعات کاربردی تر(نگران نباشید زیاد طول نمیکشه...ا)
    اولا!!!فکرمیکنم هرکدوم از روش ها یک دوره ی تاریخی خاص خودشونو دارند برای مثال چاپ سنگی ویا مثلا چاپ افست وغیره....واینکه چطورشدکه این روش ها اختراع شدن..
    پس برای آشنائی باهرکدوم بهتره یک مختصری هم راجع به چگونگی شکل گیری شون صحبت می کنیم....بعدش مطالب رو ارجاع میدیم به اون دوران ...این طوری میشه یک جور رفرنس برای بقیه
    صفرما!!!!سریع از این مرحله می گذریم ومیرسیم به مباحث کاربردی تر
    منفی اولا!!!بالام جان خب شوما هم یه آستینی بالابزن
    منفی دوما!!یک مقدار مطلب آماده کردم ...فقط منتظر ایمیل صاحب مطالب هستم که به من اجازه نوشتنشونو بده ....(من ناسلامتی یک کمی هم کپی رایت رو سعی میکنم رعایت کنم....برخلاف بعضی ها )
    ====================
    دوستان هم صبرکنند ...امیدوارم بااین اوضاع خراب دستم تا بتونم تایپ میکنم...سعی میکنم که تاپیک رو گردگیری کنم....
    =========================
    سوالات هم درهمین تاپیک جواب میدیم (یک کارمشترک)
    منتظریم

تاريخ عضويت
    Nov 2006
    محل سكونت
    من هم همانجام ;)

پيش فرض

پس سرفصل مطالب را بگو تا بتونم كمك كنم.(پستهايمان در امتداد هم باشه و تداخل نداشته باشيم)

تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    Far far away

پيش فرض

پس سرفصل مطالب را بگو تا بتونم كمك كنم.(پستهايمان در امتداد هم باشه و تداخل نداشته باشيم)
    با اجازه ی بزرگترا
    پدرام جان فکرمیکنم مباحث تئوریک واینجورچیزها دست شما باشه
    مطالب عملی ورفع مشکلات هم دست من وبقیه
    این هم که درمورد تاریخ چاپ عرض کردم منظورم سیرتاریخی تکامل صنعت چاپ بود که گمونم بیشتراز یکی دوتا پست رو حداکثر پرنمیکنه مگه اینکه بخوایم روی هرکدومشون حدود دوهفته بطوراختصاصی کارکنیم (گمونم این برمیگرده به نحوه ی پیش رفتن تاپیک ....مثلاممکنه یکی از دوستان بپرسن ((بهترین روش چاپ روزنامه چیه؟))که جوابش استفاده از سیستم چاپ وب(باوب اینترنت اشتباه نشه )یا روتاری هست
    درمجموع فکرمیکنم از همون ابتدا که گفتم ...یعنی تاریخچه ی مختصرشروع کنیم ...وبه سیستم های امروزی برسیم
    شما اگه موافقی همین جا بگوتاببینیم چیکارمیشه کرد
    البته خواهش من ازبروبچه ها اینه که باسوالات ونظراتشون کمک کنند به ماها تا بدونیم مطالبی که میذاریم :
    اولا صحیح هست یانه؟
    دوما باعث ایجاد حرکت توی تاپیک بشه(این تاپیک کلی بازدیدکننده داشته ...وبااینکه کم کم قراره بشه یک تاپیک کاربردی برای چاپ...اما من توش سوال وجواب نمی بینم ...
    باعرض معذرت ازهمه ی طراح ها وگرافیست های عزیز:
    به عقیده ی من وظیفه ی طراح وگرافیست محدود به طراحی تنها نیست بلکه باید اصول چاپ روهم (حداقل کمی تا قسمتی)بدونه تا بتونه که کاری رو که اجرا میکنه بهتر از زیرچاپ دربیاره
    ========
    به عنوان مثال :
    اکثر طراح های امروزی از اسکنر های رومیزی استفاده می کنن......بدک هم نیست (کما اینکه منهم دارم)اما میدونستید این اسکنرها کارهاتون رو توی مودRGBاسکن میکنه ؟؟درحالیکه شما قراره توی مودCMYKخروجی بدید به چاپخونه یالیتوگرافی؟
    =======
    دومین مثال:
    خیلی از طراح ها ازاول توی مودRGBکارمیکنن بعداز اتمام کار میان با یک تغییر مود به CMYKوکالیبراسیون مختصر کارشون رومیدن دست چاپ خونه ....که این کاردرمورد کارهای حساس مساوی با خراب شدن کارهست(رنگ ها درست درنمیاد)

تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    Far far away

پيش فرض

چی شد پس؟

تاريخ عضويت
    Nov 2006
    محل سكونت
    من هم همانجام ;)

پيش فرض

چي چي شد؟؟منتظرم تاريخچه را بگي تمام بشه ديگه.قراره كاري انجام بدم(يادم نيست)؟؟؟
    بگو من پايه ام

داره خودمونی میشه Anildy's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2007
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام.
    من تاپيکتون رو ديروز باز و توی کامپيوترم سيو کردم و بعد سر فرصت خوندم.
    اول بگم که من دارم به طور جدی طراحی و گرافيک رو یاد می گيرم و از همون اول فهمیدم یاد گرفتن این دو تا بدون فهمیدن مسائل چاپ به درد نمی خوره. تاپیک شما خیلی خوبه ولی راستش برای کسایی مثل خودتون. بذارید روشن تر بگم. من هیچی از چاپ نمی دونم. یعنی حتی نمی دونم «لیتوگرافی» چی هست. اون وقت شما مطالب خیلی پیشرفته می ذارید. اگه می خوایید به امثال من کمک کنید بیاد از اول با یه برنامه ریزی درست این کار رو بکنید. حیف نیست تاپیک به این خوبی فقط واسه افراد خاصی باشه؟؟؟ شما هم که اطلاعات خیلی خوبی دارید. بذارید به عنوان یه کسی که توی چاپ صفره ولی عاشق طراحیه و بسیار بسیار کنجکاوه و باید همه چی رو اصولی و درست یاد بگیره پیشنهاد کنم که از اول اول شروع کنید. امثال من چیا براشون مهمه 1- چاپ رو اصلاً دقیق تعریف کنید. (البته خانم/آقای ساوین اين کار رو کردن و ممنونم. چقدر هم اطلاعات خوبی دارن بهشون خیلی حسودیم می شه) 2- تاریخچة چاپ رو بگید. از اول. از اون چاپ سنگی تا حالا. چیزایی رو که واقعا کاربردی هست بگید. 3- انواع چاپ رو شرح بدید. چاپ سیلک اسکرین، فلکسو، هلیو و . . . و موارد کاربرد هر کدوم هم بگید. و اینکه یه طراح چه فاکتورهایی رو برای هر نوع چاپ باید رعایت کنه. 4- مراحل کار بعد از طراحی تا چاپ رو بگید. و خیلی چیزای دیگه که شما خودتون بهتر می دونید. راستی راجع به انواع کاغذ و اين جور چيزا هم بنویسید.
    یه چیز دیگه. حالا که انقدر از تایپ بدتون می آد بهتر نیست که سر فرصت مطالبتون رو بنویسید بعد به صورت pdf در بیارید و آپلود کنید تا ما بهتر بتونیم پرینت بگيريم و ازشون استفاده کنیم.
    به هر حال ازتون بابت این تاپیک خیلی ممنونم. منتظر نوشته های شما هستم. خودم هم دارم با جدیت در مورد چاپ مطلب می خونم. اگه چیز خوبی پیدا کردم می نویسم. البته تا وقتی ساویس و پدرام هستن من اصلا جرات همچین کاری رو ندارم.
    داشت یادم می رفت. اگه کتاب و یا سایت خوبی هم در مورد چاپ می شناسید معرفی کنید.
    بازم ممنون. کارتون خیلی عالیه.
    موفق باشید.

تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    Far far away

پيش فرض بزن بریم

آنيل دی
    عزیز:
    متشکر
    ==============
    از اون روز آخرتاحالا منتظر کسب اجازه(همون کپی رایت خودمون) ازآقای زاهدبودم ...بودم(بهشون ایمیل زدم)که جواب ای میلی نرسید
    پس با ویا بی اجازه :
    آشنائي با چاپ
    مقدمه
    تدوين:پرويز زاهد

اختراع فن چاپ درحقيقت به قرن ها پيش از گوتنبرگ، كه نامش به عنوان مخترع چاپ در تاريخ به ثبت رسيده است، برمي گردد. آسوريان چند هزار سال قبل از ميلاد بر خشت هايي از گل‌رس مهر مي‌زدند.
    استعمال حروف قابل انتقال نيز ميان سال‌ها ي 1051 و 1058 در چين آغاز شد. مخترع اين حروف فردي به نام پي‌شنگ بود و حروف هم از گل‌رس ساخته مي‌شد. حروف دستي و حروف قلعي كه پس از آنها به كارآمد، هيچ يك رواجي نيافت، بر عكس حروف چوبي متداول شد. تا اين‌كه در سال 1440، گوتنبرگ ظاهرا بدون اطلاع از كار چيني‌ها، حروف قابل انتقال را اختراع كرد و براي هر يك از حروف الفبا يك حرف جداگانه به كار برد.
    حروف متحرك را چيني‌ها اختراع كردند، ولي گوتنبرگ كه حرفه اش زرگري بود، آلياژ مناسب براي ريخته گري حروف را از سرب و آنتي موآن به دست آورد و سپس نسبت هر يك از اين دو فلز را به گونه اي انتخاب كرد كه حروف بيش از حد سخت و نرم نباشند. وي براي مركب چاپ هم فرمول مناسبي يافت و خلاصه با رفع موانع و حل مشكلات عمل چاپ را ميسر و اجرايي كرد. تقريبا 20 سال پس از نخستين تلاش ها ي گوتنبرگ در امر چاپ ،اين صنعت با استفاده از سطوح برجسته در ونيز، فلورانس، پاريس و ---- در حدي مختصر و محدود رواج يافت. اما دستگاه چاپ گوتنبرگ، به علت هزينه ها ي بسيار زياد فقط براي ثروتمندان قابل دسترسي بود و به همين دليل تا مدت ها ي طولاني استقبال چنداني از آن نشد. 300 سال پس از اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگ، نمايشنامه نويسي آلماني به نام آلوئيس زنه فلدر، چاپ سنگي يا ليتو گرافي را درسال 1796 ميلادي اختراع كرد.
    هر سنگي كه متن يا تصوير با اين روش روي آن نقش مي بست ، براي چاپ حدود 750 نسخه عملكرد مطلوب داشت و پس از آن نقش روي سنگ قابل چاپ نبود. اگر چه درباره شروع چاپ سنگي در اي ران روايات متعددي وجود دارد، به نظر مي رسد چاپ سنگي را براي نخستين بار ميرزا صالح شيرازي در تبريز راه اندازي كرد.ميرزا صالح كه از سوي دولت ايران براي فراگيري هنرهاي جديد به اروپا رفته بود، در بازگشت يك دستگاه چاپ سنگي با خود به تبريز آورد كه آن را در سال 1250 قمري راه انداخت. چاپخانه سنگي طي مدت كوتاهي در تهران و بعد اصفهان و سپس ساير شهرهاي ايران تاسيس شد و بيش از 50 سال تنها روش چاپ در ايران بود و تا اواخر دوره قاجار ، هر چه در ايران چاپ مي شد، به روش چاپ سنگي بود. البته هشت سال قبل از ورود چاپ سنگي به ايران چاپ سربي نيز راه اندازي شده بود، ولي به علت هزينه و زحمت زياد آن ، پس از ورود چاپ سنگي ، كنار گذاشته شد و بعدها در اواخر دوره قاجار دوباره حروف سربي و استفاده از آن رايج گرديد. طريقه چاپ سربي روش نسبتا ساده اي بود : كاغذ روي صفحه اي متشكل از حروف برجسته سربي و آغشته به مركب فشرده مي شد و بر اثر فشار، حروف بر صفحه كاغذ نقش مي بست. حروفچيني روزنامه نيز نخست به صورت دستي انجام مي گرفت، ولي بعدها اين كار با دستگاه ها يي كه معمول ترين آنها «لاينو تايپ» بود، صورت پذيرفت. دستگاه حروفچيني خودكاري لاينوتايپ در سال 1886 ميلادي ساخته شد. و بدين ترتيب سرعت چاپ به تدريج فزوني يافت. پيشرفت فناوري كم كم باعث شد دستگاه حروفچيني سربي از دور خارج شود و جاي خود را به دستگاه الكترونيكي بدهد.
    براي ورود به آشنائي با ماشينهاي چاپ، ابتدا انواع چاپ (های که امروزه فعال است) را لیست می کنم:
    -چاپ مسطح Letter Press
    -چاپ افست (ورقی – رول)
    -چاپ فلکسو
    -چاپ هلیو
    -چاپ صنعتی Pad Printer
    -چاپ
    =============
    منبع:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    -------------------
    تکمله:
    ================
    پدرام جان :
    سلام
    مگه قرار نشد که مباحث تئوریک با شما باشه؟
    ومباحث عملی بامن؟
    =========
    خب شما زحمت زحمت تئوری هارو بکش (مثل تاریخ چه واینجورچیز ها)
    من هم عملی ش رو کمک میکنم
    اشکالات رو هم با هماهنگی هم دیگه رفع میکنیم
    ===============
    خوبه ؟اینجوری؟
    هرراه حل بهتری هم فکر می کنید بی زحمت همینجا بگید
    ========
    ممنون میشم

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •