تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 19

نام تاپيک: نصب سخت افزاری Dvd رایتر.

آخر فروم باز بهنازی's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض نصب سخت افزاری Dvd رایتر.

با سلام من تازه یه DVDرایتر ایسوس1608 گرفتم چند تا سوال داشتم خواهشا جواب بدین.
    1- قدم به قدم چیکار باید بکنم با کدوم کابل وبه کجا باید وصلش کنم ide و sata یودن یعنی چی؟
    2-مستر یا اسیو یعنی چی در این مورد چی کار باید بکنم؟
    3-مارک dvd رایتر من چطوره روش نوشته ساخت چین آیا اونهایی که دارند هم چینیه؟
    با تشکر از همه عزیزانی که به من منت میگذارند وپاسخ میدهند.

اگه نباشه جاش خالی می مونه dkhx2000's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت
    جنوبی ترین نقطه استان فارس

پيش فرض

سلام دوست عزیز
    من شما رو راهنمایی می کنم اما واسه نصب اون باید از یه نفر که در این زمینه مهارت داره کمک بگیری خیلی بهتره
    اول اینکه فرض کنید یه هارد رو در نظر بگیرید اگه ide باشه کابل اون پهن هستش که دو نوع 40 و 80 تایی داره که معمولا سی دی رام ها هم از این نوع هستند و جدیدا سی دی رام های ساتا دارند میان ولی من که هنوز اونا رو ندیدم خب و ساتا هم به جای یه کابل پهن از یه کابل کوچولو که پهن بودن اون به اندازه ی ناخن کوچک دست خودتون میشه (حدودا) و سرعت بیشتری هم در تبادل اطلاعات داره.
    مستر یا اسلاو رو هم برات توضیح میدم ببین یه کابل پهن ide رو در نظر بگیر سه تا فیش روی هر کابل هست که یکی از اونا به رنگ قرمز یا آبی هستش که اون بهتره به مادر برد وصل بشه خب حالا فیش سر کابل که فیش اولی هم هست میشه مستر یعنی اولین (استاد ، مادر) و فیش دوم هم که وسط کابل هست میشه slave یعنی دوم
    تا اینجاش رو داشته باش واست باعکس توضیح می دم

3. این کاربر از dkhx2000 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

با تشکر از شما دوست عزیز بی صبرانه منتظر توضیحات شما هستم.

تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت

پيش فرض

سلام
    من بازم اومدم البته اينمرتبه با عكس

ببين اينا عكس ها كابل ساتا هست

خب توي اين عكسها كابل ساتا رو ديدين و بايد بگم كه اينا slave و مستر ندارند و روي مادربرد شكافهايي به نام ساتا 1 و ساتا 2 والي آخر هستش كه روي عكساي زير مي تونيد اينا رو بفهميد

و اينم از شكافها به جزئيات كاملتر

به احتمال 90 درصد دي وي دي رايتر شما از اين نمونه نيست يعني اينا فقط براي آشنايي شماست

ببينيد اگه بخوايم فرق كابل ide و ساتا رو باهم بفهميد به عكس زير توجه كنيد

خب اگه به اين عكس نگاه كنيد مي بينيد كه فيش سياه همون مستر هستش و فيش سفيد هم اسلاو و فيش آبي هم كه به مادربرد وصل ميشه خب حالا بريم دنبال نصب اينها
    اگه اشتباه نكنم شما يك سي دي رام ديگه هم داريد خب در اين صورت سعي كنيد از يك كابل ide براي اتصال هارد به مادربرد استفاده كنيد که ما حالا کاری به اون نداریم و يك كابل هم براي سي دي رام و دي وي وي رايتر
    ما براي اين كار ميتونيم اول dvd writter رو بزاريم و بعدش سی دی رام رو قرار بديم يعني توي کیس اول dvd writter و پائين هم سی دی رام (با اين كار وقتي كه ويندوز هم نصب مي كنيم اگه درايو dvd writter فرض كنيد H باشه درايو سی دی رام مي شه I كه بعد از اون هست البته اين حالت پيش فرض خودشه كه ما توي ويندوز ايكس پي مي تونيم اون رو تغيير بديم)

خب من طبق عکس برای شما توضیح میدم

شما اینجا یا یه همچین جایی رو برای نصب dvd writter انتخاب کنید

و پشت dvd رایتر شما نیز باید این شکلی باشه

و اینم از کابل که بهتون نشون داده که کدوم اسلاو و کدوم مستر هستش و A هم به مادر برد وصل میشه

شما می تونید طبق عکس زیر رایتر خودتون رو جای خودش قرار بدید

حالا می رسیم به فیش برق و کابل IDE اون که باید وصل کنیم این عکس یه فیش برق هستش می بینید که یه سیم قرمز هم بین سیم های اون هست

ما طبق عکس زیر می تونیم فیش برق و کابل رو وصل کنیم اگه یه نگاه به این عکس بندازید تا با جزئیات توضیح بدیم

فرض کنیم این DVD رایتر ما باشه وقتی که کابل ide رو وصل میکنیم یه سمت راست اون یه سیم کوچولو به رنگ قرمز یا سیاه هستش که توی عکس مقابل اون نوشته Pin 1 Indicator و این کابل باید وقتی که به جای اصلی خودش وصل میشه باید این رنگ به طرف فیش برق باشه (البته زیاد نگران این قسمت نباشید چون اینها طوری ساخته شدند که طور دیگه ای نمی شه وصل کرد )
    فیش برق هم یه سیم قرمز داره که اون هم باید به سمت کابل ide قرار بگیره یعنی وقتی که هر دوی اونا رو وصل کردیم باید سیم های قرمز اونا باید طرف هم باشه

به این میگن جامپر

این قسمت خیلی مهمه توجه داشته باشید که اگه همه ی این کارها رو انجام بدید و بدون این جامپر هیچ فایده ای نداره

به اون فلش نارنجی رنگ توجه کنید اگه این DVD رایتر شما باشه ما 6 تا پین داریم که دو به دو (به شکل عمودی ) با هم جفت هستند و اگر از سمت راست به چپ نگاه کنید (همون قسمت) میبینید که یه جامپر سفید رنگ هم 2 تا پین اول رو به هم نصب کرده که بالای اون هم نوشته مستر یعنی وقتی که سر کابل رو به اون وصل میکنید و رایتر شما مستر میشه از اینجا هم باید برای اون مستر رو انتخاب کنید و در این حالت سی دی رام شما نیز باید جامپر 2 تا پین وسط رو به هم وصل کنه که اون هم اسلاو باشه و فیش سوم هم که باقی میمونه باید به مادربرد وصل بشه که معمولا کنار شکاف های اون نگاه کنید نوشته IDE 1 و IDE 2 که بهتر اینه که شماره ی 1 به هارد وصل باشه و شماره ی 2 هم به سی دی رام و رایتر (در صورتی که هارد هم IDE باشه ).

توجه داشته باشید که کنار جایی که جامپر رو وصل میکنیم یه قسمت داریم که از سه تا پین به شکل افقی استفاده شده که وقتی شما یه سی دی صوتی رو روی اون می زارید از همینجا بتونید اون رو PLAY کنید (منظور همون AUDIO CD هستش و شامل سی دی های MP3 نمی شه )من خودم این قسمت رو کمتر وصل می کنم اما اگه شما خواستید وصل کنید یه سیم هست که معمولا همراه CD ROM یا WRITTER شما هست یه طرف اون رو به همین قسمت وصل میکنید و طرف دوم هم به کارت صدا که سه تا پین شبیه همین هست ولی برجسته که کنار اون هم نوشته CD IN ، اگه هم کارت صدای شما OnBoard باشه روی مادر بردتون معمولا یه همچین جایی هست که معمولا پائین مادر برد طرف چپ اون هست.

توی این آموزش کوچولو سعی کردم ساده ترین حالت ممکن رو بگم ولی بازم توصیه میشه که فقط برای یادگیری از این اموزش استفاده کنید و خودتون این کار رو انجام ندید اگه کسی اشتباهی یا راهنمایی کاملتری بلد بود ما رو تنها نزاره.خوشحال میشیم.
    ضمنا این مقاله فقط جهت آموزش به شما بود و در صورت بروز اشکال در سیستم تون هیچ ربطی به من نداره
    با تشکر
    Last edited by dkhx2000; 15-03-2007 at 12:25.

6. این کاربر از dkhx2000 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

واقعا دستت درد نکنه ولی عکس جامپر نمی اید.

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

با تشکر از شما ولی در مورد مستر و اسلیو میشه بیشتر توضیح بدین فرقشون چیه وچه موقع ازشون استفاده میکنیم.

تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت

پيش فرض

با تشکر از شما ولی در مورد مستر و اسلیو میشه بیشتر توضیح بدین فرقشون چیه وچه موقع ازشون استفاده میکنیم.
    در مورد عکس اون جامپر اشکالی نداره
    اما در مورد مستر و اسلاو
    همونطور که می دونید پشتیبانی کامپیوتر از یه تعداد محدودی سی دی رام و هارد هستش
    مثال : فرض کنید که هر کامپیوتر 2 تا شکاف ide داره و هر شکاف 2 تا سی دی رام پشتیبانی میکنه
    خب حالا اگه بخواد این سی دی رام ها رو بشناسه باید به هرکدومشون یه شماره بده مثلا اون سی دی رامی که به سر کابل وصل میشه باید شماره ی 1 باشه و اون که به فیش وسط کابل وصل میشه باید بشه شماره ی 2
    حالا در نظر بگیرید که اون شماره ی 1 همون مستر هستش و شماره ی 2 هم اسلاو که سیستم به این اسم میشناسه یعنی اگه دوتا شکاف ide داشته باشه شکاف شماره ی 1 دو تا سی دی رام یا هارد بهش وصل میشه که
    1 پریمری مستر
    2. پریمری اسلاو
    و شکاف شماره ی 2 هم تقسیم میشه به :
    1.secondy master
    2.secondy slave

برای اینکه بتونید این جزئیات رو ببینید وارد setup سیستمتون بشید(ولی هیچ چیز رو تغییر ندید) از گزینه ی اول می تونید ببینید که چه چیزهایی به سیستم شما وصل شده و موقعیت هارد و سی دی رام شما چیه.

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

دستت درد نکنه خیلی عالی بود.

پروفشنال teraktor2003's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2005

پيش فرض

با سلام و تشکر از dkhx2000 عزیز
    عزیز دل می شه نحوه هارد به هارد کردن رو هم تصویری نشون بدی؟
    مرسی از راهنمایی اساسیت...

تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت

پيش فرض

با سلام و تشکر از dkhx2000 عزیز
    عزیز دل می شه نحوه هارد به هارد کردن رو هم تصویری نشون بدی؟
    مرسی از راهنمایی اساسیت...
    یکی دو روز بهم وقت بدید به طور کامل براتون میگم
    فقط واسه راهنمایی حالا یه چیزایی میگم
    اول سیستم تون رو به طور کامل از برق جدا کنید
    ببینید راحت ترین راه ممکن اینه که شما اگه هارد هایی که می خواید به یه سیستم وصل کنید IDE باشه
    شما می تونید یکی از کابل های IDE که به هارد وصل شده رو اصلا دست نزنید ولی در عوض کابل IDE که به سی دی رام یا رایتر شما وصل شده رو جدا کنید و به هارد دوم وصل کنید و ضمن اینکه در این صورت نگران مستر یا اسلاو بودن یا اینکه جامپر شما کجا باشه هم نباشید
    خب بعد از اینکه سیستم رو روشن کردید وارد SETUP بشین و گزینه ی اول رو انتخاب کنید (ADVANCE BIOS FUTHURE) و اونجا باید جلوی PRIMERY MASTER یا PRIMERY SLAVE اسم یکی از هارد های شما و جلوی SECONDY MASTER یا SECONDY SLAVE هم اسم یه هارد دیگه ی شما نوشته باشه که در این صورت می فهمیم که دو تا هارد های ما رو شناخته
    حالا سیستم رو ریست کنید تا بالا بیاد و وقتی که ویندوز شما بالا اومد صبر کنید تا سیستم به طور کامل هارد جدید رو بشناسه بعد هم وارد MY COMPUTER بشید و می بینید که درایو های دیگه ای هم به این قسمت اضافه شده که می تونید به راحتی تشخیص بدید که کدوم درایو ها جدیده و از سرعت کپی بالا لذت ببرید

* توجه داشته باشید که
    اولا توی SETUP هیچ گزینه ای دو دستکاری نکنید که در بعضی از موارد باعث سوختن CPU هم میشه اگه هم گزینه ای رو تغییر می دید موقع خروج اون رو ذخیره نکنید
    دوم هم اینکه تا حد ممکن سعی کنید این کار رو نکنید و از یه نفر که توی این کار مهارت داره بخواید که شما رو راهنمایی کنه یا بهتون آموزش بده (چون تا حالا افراد زیادی رو دیدم که به همین دلیل هارد های خودشون رو نفله کردند که شامل گارانتی هم نمی شه )

اگه کاملتر هم می خواستید بگید چند روز دیگه کاملترش رو براتون توضیح بدم

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •