تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: به نظر شما عدم رویت دلیل بر عدم وجود است ؟

راي دهنده
47. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • بله

9 19.15%
  • خیر

36 76.60%
  • نمی دانم

2 4.26%
صفحه 9 از 10 اولاول ... 5678910 آخرآخر
نمايش نتايج 81 به 90 از 97

نام تاپيک: { عدم رویت دلیل بر عدم وجود است ؟؟؟ }

کاربر فعال فلسفه A.M.D.D.E.V.I.L's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    Void

پيش فرض

سلام ، شما میگی سراب وجود نداره؟ پس وقتی نور به یک سطح صاف میتابه ما با چشممون از راه دور چی میبینیم؟ آب نمیبینیم مگه؟ خوب یعنی "سراب" وجود داره
    برای اثبات این که آب نیست و سراب هست میریم نزدیک و ثابت میشه .

البته که منظور من رویت کردن با شواهد و مدارک هست ، وگرنه مگه میشه اتم ها رو با چشم غیر مسلح دید؟ باید با اشعه ی اکس پراش داد و روی صفحه روی سولفید نتیجه رو دید . نتیجه اینه که شاهد ایجاد یک سری لکه ها میشیم ، که برامون عجیب هست . با بررسی کردن این دستاورد با دستاورد های قبلی علمی میشه مطمئن شد که این ها اتم ها هستند (اگه حرفم دقیق نبود گیر ندید منظورمو که فهمیدید )

دقت کردید من گفتم "
    ؟ بعد ببینیم با روش های مقبول علمی میشه اثباتش کرد؟"

راستی ، انسان فقط میتونه چیز هایی رو تصور کنه و یا در ذهنش خلق کنه که اجزای تشکیل دهنده ی اون مخلوق رو قبلا در این دنیا دیده باشه .

پس وقتی میپرسیم هری پاتر وجود داره؟ جواب نمیتونه "نه" باشه ، چون همه میشناسیمش اما این دلیل نمیشه وجود فیزیکی داشته باشه و اینو همه میدونیم و قبول کردیم ... هرچند در بعضی موارد شما میبینید بعضی موضوعات که ساخته ی ذهن انسان هستند با گذر زمان تبدیل میشن به حقایق فیزیکی مقبول برای اکثریت ، بازم این دلیل نمیشه که این موضوعات حقایق فیزیکی باشن.

بنابراین من همچنان معتقد هستم تا وقتی یک پدیده ی رویت شده (چه در تخیلات چه در دنیا) تا وقتی یکی از پدیده هایی نباشه که قبلا رویت شده ، یک پدیده ی جدید هست و باید روش اسم گذاشت و گفت حالا این کوکولامپوتامینیواخپ هم وجود داره خونه اش هم کنار خونه ی تن تن هست و تا سال 2099 زنده میمونه تا وقتی که گودزیلا زنده میشه و میخورتش . اینا همه در ذهن من به صورت امواج الکتریکی وجود دارن و کسی نمیتونه بگه وجود ندارن ، چون اگر در ذهن من وجود ندارشتند پس من چطور قادر به نوشتن این متن شدم؟

2. 2 کاربر از A.M.D.D.E.V.I.L بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال Masoud-2014's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2013

پيش فرض

من هم تصویر آدم فضایی ها رو در عکس و فیلم ها دیدم و خیلی راحت میتونم تو ذهنم تصویر سازی شون کنم و جالب اینکه اسم هم دارن و لازم نیست روشون اسم هم بزارم ...
    موجوداتی با چشمهای درشت و بدنی عریان رو بارها دیدم و شب ها تو ذهنم تصویرشون متصور میشه و ترس آوره ، پس وجود داره و در ذهنم میتونم تصورش کنم که این متن و نوشتم!

پس نتیجه میگیرم آدم فضایی وجود داره وگرنه من فکرم به این موضاعات قطع نمی داد یا مثلا چرا اصلاَ من نمیگم بتنتارتارتذرظذذطرزذراتطذر تط با ظاهری هزار سر و یک پا و دو هزار چشم و ... وجود داره؟! پس وجود نداره ...

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

دوست عزیز یکبار دیگه گفتار من با دقت بخونید متوجه میشید من اصلا از عدم وجود نام نبردم که اثبات عدم وجود یک امر باطل و ناممکن و عبث هست
    بلکه دقیقا اشاره کردم این پذیرش وجود یک چیز هست که لازم به رویت هست
    پس این موجودی که شما نام میبرید من هرگز نمیگم وجود نداره بلکه این اصل برای من وجود داره که من هرگز بدون رویت(شواهد و مدارک) نمیپذیرم که این موجود وجود داره یا حتی کوچکترین احتمال برای وجودش قائل باشم

مثال سراب هم فکر میکنم درکش اینقدر سخت نبود که منظور تفاوت وجود اب و سراب هست نه وجود خوده سراب
    مسلم هست که سرابی رویت میشه به واسطه خطای دید و عوامل دیگه ولی دیدن این سراب دلیل بر وجود اب یا حتی رد کردن وجود اب نیست

کوکولامپوتامینیواخپ و
    بتنتارتارتذرظذذطرزذراتطذر تط وجود ندارند ولی این به این معنی نیست که من باید به عدم وجودشون بپردازم و رویت شما چه واقعیت چه تخیل برای من شاهدو مدرک کافی برای وجودش نیست و شما نمیتونید به من بگید این موجود وجود داره یا اگر من وجود این موجود رو نپذیرم بگید من باید عدم وجود این موجود رو اثبات کنم
    این دقیقا همون مغلطه توصل به جهل هست نه چیز دیگه

5. 5 کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال فلسفه A.M.D.D.E.V.I.L's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    Void

پيش فرض

خب پس بحث سر چی هست؟ منم همونو میگم دیگه .
    وجود داشتن تو این تاپیک به چه معنی هست؟

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

بحث در این تاپیک با این سوال رو من نمیتونم بگم سر چه هست
    ولی قبلا گفتم این سوال اشکالدار و مغلطه وار هست و نمیشه جواب درستی بهش داد چون کلمه وریت یک کلمه چند وجهی هست

ولی دیدگاه من این هست که اولا اثبات عدم وجود موردی عبث و بی حاصل هست و چیزی که وجود ندارد دلیل و مدرکی هم برای عدم وجودش نمیتوان اورد

ولی وجود چیزی با شواهد و مدارک و دلایل عقلی و علمی و فلسفی میشه اثبات کرد و هر موردی که دلایل و مدارک لازم همراهش وجود داشته باشه میشه وجودش رو پذیرفت

حالا ما یک چشمه در دوردست میبینیم ولی از دور نه میتونیم بگیم اب وجود دارد نه میتونید بگیم وجود ندارد چون مدارک و شواهد کافی نداریم
    ولی وقتی جلو رفتیم و اب دیدیم پس شواهد و مدارک لازم در اثبات وجود اب داریم و میتونید ادعا کنیم اب وجود داره

یا در مثال روح ما هرگز نمیگیم روح وجود ندارد ولی هرگز هم نمیتونیم بگیم وجود دارد
    چون هیچ دلیل و مدرک و شاهدی برای این ادعا ارائه نشده پس ما وجودش رو نمیپذیریم
    ولی این اعلام نکردم عدم وجود کوچکترین توجیه و دلیلی برای وجود روح نمیتونه بحساب بیاد

8. 2 کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض پبشنهاد

سلام .
    عدمِ رؤیت یعنی ندیدن . فقط ندیدن .
    .
    معنیِ عنوان این تاپیک میشه :
    آیا ندیدن دلیل بر وجود نداشتن هست ؟
    در تاپیک دیگری , موضوعی کاملاً متفاوت مطرح شد اما بسته شد و گفته شد که با این تاپیک فرقی ندارد .

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اونجا سوال اینه :
    معیار و شرایطتون برای قبولِ وجود داشتن یا وجود نداشتن یک چیز چی هست ؟
    در اینجا پرسیده شده آیا ندیدن دلیل بر وجود نداشتن هست ؟
    این دو سوال یکیست ؟
    دیدن یا ندیدن فقط و فقط یکی از شرطها و معیارهای قبولِ وجود یا عدمِ وجوده .
    این تاپیک فقط قسمت بسیار کوچکی از اون تاپیک رو مطرح میکنه .
    بهتر نیست این مطالب رو ببرید اونجا یا اسم اون تاپیک بیاد اینجا تا بشه جامع گفتگو و تبادل نظر کرد ؟

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

سلام .
    عدمِ رؤیت یعنی ندیدن . فقط ندیدن .
    .
    معنیِ عنوان این تاپیک میشه :
    آیا ندیدن دلیل بر وجود نداشتن هست ؟
    در تاپیک دیگری , موضوعی کاملاً متفاوت مطرح شد اما بسته شد و گفته شد که با این تاپیک فرقی ندارد .

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اونجا سوال اینه :
    معیار و شرایطتون برای قبولِ وجود داشتن یا وجود نداشتن یک چیز چی هست ؟
    در اینجا پرسیده شده آیا ندیدن دلیل بر وجود نداشتن هست ؟
    این دو سوال یکیست ؟
    دیدن یا ندیدن فقط و فقط یکی از شرطها و معیارهای قبولِ وجود یا عدمِ وجوده .
    این تاپیک فقط قسمت بسیار کوچکی از اون تاپیک رو مطرح میکنه .
    بهتر نیست این مطالب رو ببرید اونجا یا اسم اون تاپیک بیاد اینجا تا بشه جامع گفتگو و تبادل نظر کرد ؟
    زیادی به عنوان حساسیت نشون ندین.. اگه عنوان (و معنای صرفا دیدن چشمی از کلمه رویت) رو کنار بگذارید و کل تاپیک رو نگاه کنید می بینید همون موضوعی که شما سوالتون هست در حال بحثه.

11. 3 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه askdin's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2014
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام علیکم.

قطعاً عدم رؤیت دلیل بر عدم وجود نیست و سؤال بیربطی هم هست. در این جهان بسیاری چیزها وجود دارند که قابل دیدن نیستند ولی از اثرات آنها میتوان به واقعیت وجودی آنها پی برد.
    من باب مثال گرانش زمین دیدنی نیست ولی وجود دارد!

حق یارتان

کاربر فعال پرسش و پاسخ پزشكی laxer's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011
    محل سكونت
    Th

پيش فرض

سلام علیکم.

قطعاً عدم رؤیت دلیل بر عدم وجود نیست و سؤال بیربطی هم هست. در این جهان بسیاری چیزها وجود دارند که قابل دیدن نیستند ولی از اثرات آنها میتوان به واقعیت وجودی آنها پی برد.
    من باب مثال گرانش زمین دیدنی نیست ولی وجود دارد!

حق یارتان
    به نظر من مقصود از رؤیت همون "اثبات" هست. ( نه "دیدن")
    مثلا" میتونست این سوال اینجوری مطرح بشه:
    "عدم اثبات دلیل بر عدم وجود."
    -
    -
    گرانش زمین هم از نظر علمی ثابت شده.

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض

گرانش زمین هم از نظر علمی ثابت شده.
    سلام . وجودِ خالق چی ؟ از نظر علمی ثابت شده که جهانِ هستی خالق داره ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •