تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 6 از 73 اولاول ... 23456789101656 ... آخرآخر
نمايش نتايج 51 به 60 از 721

نام تاپيک: پرسش و پاسخ نجومی

کـاربـر بـاسـابـقـه amin666's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008
    محل سكونت
    karaj

پيش فرض

به نظر من اینکه خورشید اول به کدام شهر می تابه بی معنیه!خب زمین می چرخه یه قسمت زمین تاریک و یک قسمت روشنه.شما فرض کن مثلا تو هر دقیقه که زمین می چرخه یک قسمت زمین سوی تابش خورشید قرار می گیره و این مسیر همینجوری ادامه داره و یک دقیقه بعد یک قسمت دیگه روبروی خورشید قرار می گیره و کم کم روشن می شه.اینکه اول کدوم روشن می شه به نظر من زمانی مورد سواله که مثلا کل زمین تاریک باشه و نمی دونم مثلا خورشید حرکت کنه و اول یک قسمت خاصی رو روشن کنه تا بگیم اول فلان نقطه روشن می شه.به هر حال همیشه تقریبا نصف زمین روشنه و نصفش تاریک.حالاقطبها یه کم فرق داره قضیه شون

2. این کاربر از amin666 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Sep 2011

پيش فرض

سلام ممنون از جواب شما من تاکید کردم که وقتی روز نو بشود من منظورم این بود اگر در تقویم روز نو بحساب بیاد پس شهری در دنیا باید اولین تاریخ جدید در ان ثبت بشود البته به میلادی حالا ان شهر را میخواهم
    سوال ماه هم برای من حیاتی بازم ممنون از شما

حـــــرفـه ای مرتضی nvcd's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    بابل

پيش فرض

1.به چه دلیل برای شما 100 درصد و برای تهران 93 درصد ؟ ... وقتی ماه کامله ... برای هر جایی از زمین که می تونه ماه رو ببینه همون کامله .
    اگه دقیق بگیم .... هم شرق به غربه و هم غرب به شرق و هم جنوب به شمال یا شمال به جنوب ... شرق به غرب به به دلیل حرکت ماه در مدارش ( 12 و خورده ای درجه به ازای هر روز ) ... غرب به شرقه بدلیل حرکت زمین بدور خودش ( مثل خورشید 360 درجه در 23 ساعت و ..... ) ... شمال به جنوبه بدلیل حرکت ماه در مدار کج خودش ...اونم یه عدد کوچکی ...

اولین شهرش رو نمی دونیم .. باید محاسبات حرکتی که تو بالا گفتم رو بعلاوه محاسبات تقدیمی زمین و غیره بکنی بعد برگردی عقب ببینی از کجا شروع می شه ... بهترین راه حل اینه که شما موقعیت همین الانش در اسمون رو در نظر بگیری برای نرم افزارت ... بعد میزان حرکت (فرض در یک ثانیه )رو بدست بیاری... بعد هم از زمان صفر تا الان رو به ثانیه حساب کنی ... بعد هم محاسبه کنی ببینی چقدر می شه وقتی برگردی عقب

2. اینم همون مثل بالا ... حرکت خورشید رو به ازای هر روز ( یا هر ثانیه ) بدست بیار ... به تعداد روزای رفته از روز نو برگرد عقب ... اخر در تاریخ 0/1/1 ساعت 00:00 یه جایی از زمین روزه و یه جایی شب ...

امیدوارم منظورت رو درست متوجه شده باشم ...

راستش برای نرم افزار های دقیق دقیق هم یکم باید تقریب در نظر بگیریم .... مثلا شما اگه فاصله زمین تا خورشید رو بصورت دقیق بدست بیاری ... باز مثلا میشه چند میلیون کیلومتر و چند متر .... اون چند متر اخر اصلا قابل اندازه گیری نیست ... و باید مثلا برای زمین چند صد کیلومتر رو دقت در نظر بگیری ... برای زمان و غیره هم همینطوره
    Last edited by مرتضی nvcd; 13-09-2011 at 18:53.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Sep 2011

4 ماه و خورشید

سلام اقا مرتضی دست شما درد نکنه شما خیلی خوب فهمیدید من چی میخواهم راستش هم همین حرکت 4 گانه ماه من را گیج کرده بود الان فهمیدم موضوع چیه ممنون در مورد ماه کامل هست برای همه شهر ها باز من شک دارم چون اگر قرار بود همه کشورها همه ماه را یکجور ببینند پس مثلا عید فطر باید برای ایران و عربستان یکی باید باشه همینطور که گفتید ماه در هر روز 12 درجه حرکت داره پس باید ناظر زمینی یک شهر به شهر دیگه درجه های ماه فرق کنه ؟دیشب خودم داشتم دنبال جواب سوال خودم میگشتم گفتم شاید ما باید نرم افزار را بر حسب ساعت Greenwich تنظیم کنیم شاید! تا بتونیم هم شاهد ماه ودرجه جدید و روز نو باشیم
    فقط یک خواهش دارم اگر فرصت میکنید یک مثال در مورد خورشید و ماه بزنید .من نرم افزار دارم که الان را حساب میکنه و بر میکرده به عقب هم درجه خورشید را هم ماه را .

@
    اولین شهرش رو نمی دونیم .. باید محاسبات حرکتی که تو بالا گفتم رو بعلاوه محاسبات تقدیمی زمین و غیره بکنی بعد برگردی عقب ببینی از کجا شروع می شه ... بهترین راه حل اینه که شما موقعیت همین الانش در اسمون رو در نظر بگیری برای نرم افزارت ... بعد میزان حرکت (فرض در یک ثانیه )رو بدست بیاری... بعد هم از زمان صفر تا الان رو به ثانیه حساب کنی ... بعد هم محاسبه کنی ببینی چقدر می شه وقتی برگردی عقب

2. اینم همون مثل بالا ... حرکت خورشید رو به ازای هر روز ( یا هر ثانیه ) بدست بیار ... به تعداد روزای رفته از روز نو برگرد عقب ... اخر در تاریخ 0/1/1 ساعت 00:00 یه جایی از زمین روزه و یه جایی شب ...
    @

ممنون

حـــــرفـه ای مرتضی nvcd's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    بابل

پيش فرض

پس مثلا عید فطر باید برای ایران و عربستان یکی باید باشه
    ببین فرقش ربطی به دیدن از جاهای مختلف زمین نیست ... اینجا ( فطر) صحبت سر ماه خیلی کوچیکه .... اندازه ای که سر یک ساعت کلی فرق می کنه ... صحبت سر زمان چند دقیقه ای عمر ماه ( قمر) در ماه مورد نظره ( شوال یا رمضان )

یعنی امروز که برای عربستان عید فطره ماه عمر کوتاهی ازش گذشته ولی قبلش باید تو ایران دیده می شد که این زمان یک ساعت و نیم قبله و ماه هنوز شاید نو نشده باشه ... ولی فردا به اندازه کافی ماه بالا اومده و دیده می شه ...

تازه یه جایی من گفتم اینو فکر کنم ... تو زمانی که ما داریم ماه گرفتگی رو با صدم ثانیه پیش بینی می کنیم و ماهواره ای رو از درون حفره کاسینی سیاره زحل در اون فاصله رد می کنیم ... دیدن هلال ماه کار احمقانه ایه ... محاسبات نجومی کاملا می تونه تغییر اهله رو نشون بده و نیازی نیست حتما ببینی .... اون قدیم پیامبر محاسبات رو نداشت گفت حتما ببینید ... اینا هنوز ...............

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jan 2012

پيش فرض

چطوري ميشه يك تونل فضايي ايجاد كرد؟

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

چطوري ميشه يك تونل فضايي ايجاد كرد؟
    یعنی چی تونل فضایی؟

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Sep 2008

پيش فرض

مدت زمان گردش زمین به دور خورشید و در واقع یک سال شمسی دقیقا چقدر هست؟
    365 روز و 5 ساعت و چند دقیقه و چند ثانیه؟
    که باعث میشن هر 33 سال سال کبیسه 5 ساله بشه به جای 4 ساله؟

اونوقت خورده هاش یعنی ثانیه هایی که در حالت عادی حساب نمیشن چی؟
    یعنی در طول چند هزار سال این دوره های 33 ساله هم ممکنه جا به جا بشن؟
    تقویم ایرانی هجری شمسی هیچ وقت با سال حقیقی اختلاف پیدا نمی کنه و اختلافش زود برطرف خواهد شد؟

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

مدت زمان گردش زمین به دور خورشید و در واقع یک سال شمسی دقیقا چقدر هست؟
    365 روز و 5 ساعت و چند دقیقه و چند ثانیه؟
    که باعث میشن هر 33 سال سال کبیسه 5 ساله بشه به جای 4 ساله؟

اونوقت خورده هاش یعنی ثانیه هایی که در حالت عادی حساب نمیشن چی؟
    یعنی در طول چند هزار سال این دوره های 33 ساله هم ممکنه جا به جا بشن؟
    تقویم ایرانی هجری شمسی هیچ وقت با سال حقیقی اختلاف پیدا نمی کنه و اختلافش زود برطرف خواهد شد؟
    365 روز و 6 ساعت و 9 دقيقه و 10 ثانيه
    من نشنيدم اينجوري و
    هر 5 سال يه سال 1 روز و اضافه ميكنيم كه ميشه 366 روز
    يعني هر 150 سال 1 ماه تقريبآ
    يه ذره نامفهومه اين جمله
    از نظر تقويمي نه اختلاف پيدا نميكنه ولي از نظر گاهشماري كوانتومي (بررسي ريز) صد در صد اختلافش فاحش بروز ميكنه

11. 2 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Sep 2008

پيش فرض

365 روز و 6 ساعت و 9 دقيقه و 10 ثانيه
    من نشنيدم اينجوري و
    هر 5 سال يه سال 1 روز و اضافه ميكنيم كه ميشه 366 روز
    يعني هر 150 سال 1 ماه تقريبآ
    يه ذره نامفهومه اين جمله
    از نظر تقويمي نه اختلاف پيدا نميكنه ولي از نظر گاهشماري كوانتومي (بررسي ريز) صد در صد اختلافش فاحش بروز ميكنه
    مرسی

در ضمن در تعریف زیر اون "سالانه معادل 0.0000000614 شبانه‌روز يا 0.00530 ثانيه از مدت متوسط سال شمسي حقيقي كاسته مي‌شود" یعنی چی؟
    یعنی هر 188 سال یک ثانیه از طول سال کاسته میشه؟
    و مثلا هر 188000000 سال 1000000 ثانیه از طول سال کاسته میشه و مثلا سال میشه 354 روز؟
    چون 1000000 ثانیه میشه 11 روز
    پس با این حساب در میلیون ها سال پیش طول سال بلند تر بوده؟
    اینجور که من حساب کردم اگر هر سال 0.00530 ثانیه از طول سال کم بشه حدود 5 میلیارد سال پیش که تازه زمین به وجود اومده طول سال 672 روز بوده یعنی 307 روز بلند تر از سال فعلی(البته تقریبی حساب کردم)
    درسته؟

اینو اگه میشه یه توضیحی بدین؟

سال شمسي حقيقي

مدت زمان بين دو عبور متوالي مركز خورشيد از نقطه اعتدال بهاري است و مدت متوسط آن در ساعت 12 زيجي تاريخ صِفر ژانويه 1900 ميلادي، 24219878/365 شبانه‌روز يا معادل 365 شبانه‌روز و 5 ساعت و 48 دقيقه و 97/45 ثانيه حساب شده است. مدت متوسط سال شمسي حقيقي، ثابت نيست و سالانه معادل 0.0000000614 شبانه‌روز يا 0.00530 ثانيه از مدت متوسط سال شمسي حقيقي كاسته مي‌شود. مدت متوسط سال شمسي حقيقي ثابت نيست و بر اثر تغييرات تعدادي از مشخصه هاي نجومي، تغيير مي‌كند. (صياد 1373، ص 29)
    Last edited by Golbarg01; 20-03-2012 at 00:14.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •