تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 32 اولاول 12345678915 ... آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 316

نام تاپيک: پیش بینی وضعیت قیمت ها و بازار لپ تاپ

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

من يه تحليل بي پايه و اساس بدم
    3 حالت وجود داره
    يا اوضاع اقتصادي و بين المللي خوب ميشه
    كه دلار حدودا برميگرده به 1400 و قيمت همه اجناس مخصوصا وارداتي ها پايين مياد در همون حدود قبلي
    يا قيمت دلار روي 2000 تومن تثبيت ميشه كه احتمالش خيلي كمه و قيمت لپ تاپ ها همين حدود ها ميمونه
    يا قيمت دلار همينطور افزايش پيدا ميكنه كه اصلا نداشتن لپ تاپ بهتر از خريدنش با همچين قيمت هايي هست
    البته چند نكته حائز اهميت هست
    1- سري لپ تاپ هاي موجود تو بازار قبل از بحران دلار خريداري شده بودن و راهي بازار شدن و اونم با دلار بانك مركزي كه به وارد كننده ها داده ميشه
    يعني اين قيمت ها همه سودجويي فروشنده هاست
    2- متاسفانه عموم مردم بدون توهين شعور اقتصادي ندارن
    يعني در حين اينكه فكر ميكنن زرنگ هستن دارن ضرر ميدن
    موقع گروني يك جنس همه هجوم ميارن واسه خريد و دلال ها با قيمت هاي گزاف اجناسي رو كه قبلا با قيمت پايينتري خريده بودند رو راحت ميفروشند
    بنا به هر دليلي اگه قيمت اون جنس پايين اومد باز همين دلال ها اون جنس رو از بازار جمع ميكنن تا كاهش قيمت زياد نباشه
    اينجوري ميشه كه يه عده پولدار ميشن و يه ملت بدبخت
    البته واسه لپ تاپ همچين حالتي نسبي وجود داره
    3- بهترين راهكار واسه همچين زماني خريد نكردن هست مگه اينكه خيلي نياز باشه اگه خودتونو تو توهم اقتصاد تبليغاتي ميبينيد بايد بگم يكي از عوامل گروني خود ما هستيم
    وقتي تو خبر بگن احتمال قحطي هست چه درست چه غلط همه مردم هجوم ميبرن واسه تهيه مايحتاج تا 5 ماه ديگه
    اينباره كه حتما قحطي ميشه
    فقط و فقط واسه يه شايعه ساده
    آقا یه توضیح من بدم البته قیمت ارز دولتی زیاد شده ولی نه دیگه تا 1250، اشتباه از من بود بابت رقم عذر می خوام. هرچند اینکه قیمت ارز دولتی زیاد شده قطعا باعث میشه فروشنده ها قیمت رو بالا ببرن تا بتونن این ارز رو بخرن ولی این افزایش کمتر از مقدار افزایش قیمته و اشتباه که همه افزایش قیمت رو از افزایش نرخ ارز دولتی بدونیم. حالا اینکه آیا همه خرید با نرخ دولتیه یا نه رو نمی دونم. ولی موافقم که این افزایش بخشیش اثر روانی حتی برای فروشنده هاست. چوم خود دولت هم نمی خواد این قدر تفاوت نرخ آزاد و دولتی باشه اگه نتونه قیمت ارز ازاد رو پایین بیاره شاید مجبور شه قیمت ارز دولتی رو تا حدی بالا ببره، بنابراین فروشنده ها باید با قیمت دلار دولتی که ممکنه بالا بره کار کنن. یا میزان ارائه ارز دولتی رو کم کنه، که در این صورت یا بازار جنس کم میاد و قیمت میره بالا یا بخشی از خرید از ارز آزاد میشه و باز قیمت بالا می ره. این کاهش عرضه در فروش ارز مسافرتی دیده می شه و یا ارائه نکردن ارز برای واردات یه سری محصولات که البته لپ تاپ توش نیست که کار بدی هم نیست دومیش. ولی نهایتا اگه دولت این قدر برای کنترل قیمت نخواد به هزینه دادن و فروش ارز ارزون به وارد کننده ها ادامه بده که باعث یه سری رفتارهای غیر سالم میشه، باید ارز دولتی رو هم کمی بالا ببره البته به بازار شوک وارد میشه ولی نهایتا ازش گریزی نیست، البته میزان نرخ ارز موضوعی نیست که همه روش اتفاق نظر داشته باشند ولی نظر من به شخصه اینه.

2. این کاربر از am.b. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز Farshid72's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2010

پيش فرض

دوست عزیز 1 بحث من اصلا ربطی به تکنولوژی نداره موضوع اقتصاد این واضحه که فناوری ها بروز می شن بحث چیز دیگه ایه. با استدلال شما مدام ما نباید بخریم و صب کنیم تا دو ماه بعد تکنولوژی ها بروز شن. دو ماه بعد که شد باز نخریم دو ماه صبر کنیم تا باز بروز شه این 4 ماه بهد 4 ماه باز صبر کنیم و... دوست عزیز با این حرف شما هیچ کس نباید 4 سال پیش لپ تاپ می خرید و صبر می کرد سندی بریج بیاد و دو ماه بعد هم نباید بخرن چون تکنولوژی جدیدتر میاد. نمی گم این تحولات به صورت جهشی نیست فقط می گم این موضوع اساسا موضوع بحث نیست. ما داریم در مورد سیر قیمت حرف می زنیم. شما فرض کن تابستون این تکنولوژی عرضه شه و یکی شهریور بخره 6 ماه از دست رفته برای چیزی که درصورت وارد شدن دو شوک دیگه به دلار در آغاز ورود شاید 5 میلیون بشه با فرض 2 تا 2500 دلار در آغاز در خارج و دو جهش دیگه در دلار، این که شما این لپتاپ رو بخرید مبارکتون ولی عموم مردم نه اینقدر پول دارند و نه اینقدر می خوان هزینه کنن، بهتره سر خریدار های معمول بحث کنیم همین الان هم لپ تای های کمتر از این لپ تاپ های معمول بازار هم هست و خریدار هم داره الن سری های گیم هم هست اونها هم خریدار داره ولی مد بازار همین قیمتای 1 تا 2 ه .من کارم لپ تاپ نیست ولی از اقتصاد تا حدی سر در میارم. دوست عزیز 2 ماه بعد شما فرض کن وضع این طوری که میگی بشه بنابراین این لپ تا های قدیمی اصولا پیدا نخواهد شد و لپ تاپ های جدید ارائه شده هم بر خلاف رویه عادی افزایش قیمت خواهند داشت. شما چه طور تضمین می کنی 1 میلیون می شه؟ یه سوال اگر سه ماه پیش از شما می پرسیدن 3 ماه بعد این سیستم می خواد چند بشه، می گفتی 1800؟ نه فکر می کردی الان 1500 1600 ه سه ماه بعد 1200 میشه، غیر از اینه؟ باز می گم اگه بحث تکنولوژی تا بوده و تا هست و تا خواهد بود رشد تکنولوژی با استدلال شما همیشه باید نخرید و برای تکنولوژی بالاتر صبر کرد. من حرفم اقتصادیه می گم بازار ممکنه تثبیت شه ولی با قیمت بالاتر، در واقع متوسط قیمت ها فرض کن 200 بره بالا خوب؟ بله تکنولوژی جدید می اومد ولی همیشه این موضوع هست، شما می گی نخرید 2 ماه استفاده نکنید شاید بعدا تکنولوژی که اومد اگه اینارو پیدا کردید با این قیمت می خرید؟ چه تضمینی هست؟ اگه به سیر تحولات ارز نگاه کنیم اثرات روابط سیاسی ارز تومن رو نامطمئن می کنه موضوع اصولا این نیست که دولت چه قیمتی رو اعلام کنه بازار براساس تصمیم دولت راکد یا فعال میشه ولی قیمت رو دولت می تونه فقط با ارائه دلار کنترل کنه نه با دستور. دولت اساسا اگه می تونست با عرضه دلار قیمت ارز رو پایین نگه می داشت ولی متاسفانه به نظر می رسه یا دولت دلار کم داره یا داره و نمی خواد در این وضعیت روابط خارجی از دست بدهدشون. نم گم کاری که می کنه غلط یا درسته این تصمیم سختیه که در هر دوسو امکان شکست هست. ولی به هر حال این تصمیمی که گرفته و نتایجش برای ما بالا رفتن قیمته، البته اینکه تصمیم درستی یا غلط رو زمان معلوم می کنه.
    من نمیگم دلار اون موقع ارزون میشه یا گرونتر
    شما یه نکته ای رو درست گفتید اینکه همون لپ تاپ تولید نمیشه و....
    منم همینو میگم چون از رده خارجه ارزون میشه
    شما اگه دلار بره بالا یا بیاد پایین بازهم اگه بخواید سونی سری FW خرید کنید همون قیمت همیشگی هست چون از بازار رفته بیرون
    حرف شما کاملا متینه در مورد اینکه چند وقت چند وقت تکنولوژی جدید میاد
    یه رفیقی داشتیم تو همین انجمن یه حرفی زد واقعا حال کردم..گفت :
    2 3 میلیون نده لپ تاپ چون تکنولوژی جدید داره میاد...یه لپ تاپ 900 تومنی بخر بقیشم بده سکه بخر 1 سال بعد لپ تاپتو بفروش(همینی که دیگه تولید نمیشه) دو تا سکتم بفروش اون دو تا سکه با اون پول پ تاپ تقریبا دو سومه قیمت یه لپ تاپ توپ تو بازار رو براز فراهم میکنه
    بنظر من حرفش کاملا درسته
    منم به بچه ها اینجا هرکی خواسته هرچی بخره راهنمایی کردم و بهش مدل پیشنهاد دادم به هیچکیم نگفتم نخر فقط گاهی اوقات گفتم لپ تاپ نخر ضرر میکنی همون pc بخر...
    وگرنه حرف شما کاملا درسته
    بازم میگم اگه کسی عجله داره بخره
    من خودم یه 4S میخواستم بگیرم 1490 بعد شد 1800 بعد شد 1600 بعد شد 1500 بعد 1700
    خب عزیز دلم آدم نباید الان خریدشو کنه با این اختلاف واریانس!!!!
    من ترجیح میدم قیمتش ثابت بشه رو 1800 تا اینکه بخواد هی بره بالا هی بیاد پایین

4. این کاربر از Farshid72 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

من نمیگم دلار اون موقع ارزون میشه یا گرونتر
    شما یه نکته ای رو درست گفتید اینکه همون لپ تاپ تولید نمیشه و....
    منم همینو میگم چون از رده خارجه ارزون میشه
    شما اگه دلار بره بالا یا بیاد پایین بازهم اگه بخواید سونی سری FW خرید کنید همون قیمت همیشگی هست چون از بازار رفته بیرون
    حرف شما کاملا متینه در مورد اینکه چند وقت چند وقت تکنولوژی جدید میاد
    یه رفیقی داشتیم تو همین انجمن یه حرفی زد واقعا حال کردم..گفت :
    2 3 میلیون نده لپ تاپ چون تکنولوژی جدید داره میاد...یه لپ تاپ 900 تومنی بخر بقیشم بده سکه بخر 1 سال بعد لپ تاپتو بفروش(همینی که دیگه تولید نمیشه) دو تا سکتم بفروش اون دو تا سکه با اون پول پ تاپ تقریبا دو سومه قیمت یه لپ تاپ توپ تو بازار رو براز فراهم میکنه
    بنظر من حرفش کاملا درسته
    منم به بچه ها اینجا هرکی خواسته هرچی بخره راهنمایی کردم و بهش مدل پیشنهاد دادم به هیچکیم نگفتم نخر فقط گاهی اوقات گفتم لپ تاپ نخر ضرر میکنی همون pc بخر...
    وگرنه حرف شما کاملا درسته
    بازم میگم اگه کسی عجله داره بخره
    من خودم یه 4S میخواستم بگیرم 1490 بعد شد 1800 بعد شد 1600 بعد شد 1500 بعد 1700
    خب عزیز دلم آدم نباید الان خریدشو کنه با این اختلاف واریانس!!!!
    من ترجیح میدم قیمتش ثابت بشه رو 1800 تا اینکه بخواد هی بره بالا هی بیاد پایین
    بازم می گم در مورد تکنولوژی مطلقا هیچ ادعای ندارم، قطعا در این مورد حق باشماست. راستش منم شاید برم PC بخرم چون پولم نمی رسه، هرچند لپ تاپ به دردم می خوره ولی دیگه . در مورد 4s من هنوز نمی فهمم البته شاید دلایل فنی تکنولوژی داره که اساسا اگه اینطوره از حالا ممی گم تصمیم درستیه ولی چرا نمی خواید الان 1700 تو وضع نامتعادل بخرید و به جاش یه ماه بعد در وضع آروم 1800؟ 100 تومن گرونتر یه ماه دیرتر و جنس یکسان.
    منم نمی گم بخر . واقعیتش اینه که ما تو ایرانیم با حقوق های ما که یه سال شاید پول جمع کنیم بشه 1 میلیون دیوانگی کسی که سالی یه میلیون سقف پس اندازش پس انداز دوسالش رو بده لپتاپی رو بخره که 3 سال براش کار کنه در این وضع البته برای اون فرد بهترین کار حفظ پولشه، اولویت اول زندگی که لپ تاپ نیست. البته برای آدمای عادی.

6. این کاربر از am.b. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز Xilevens's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2009

پيش فرض

با این حرفت که می گی این لپ تاپ ها با قیمت دلار وارداتی خریداری شده اند موافقم. البته نرخ ارز دولتی هم زیاد شده از 1100 به 1250 این تصمیم به نظرم تصمیم خوبی بود که دولت نرخ ارز دولتی رو هم بالا برده تا بیشتر از این با ارز بازار آزاد فاصله نگیره و موجب یه سری کارای اقتصادی نا شفاف به اسم واردات نشه. با این حال واکنش در همین حد 1100 تا 1250 بوده . یه لپ تاپ 1700 تومنی با این تغییر طبیعتا باید 1900 میشد که میشه. بالاخره فروشنده باید بره با پول فروشش از دولت دلار 1250 تومنی بگیره نمی شه هنوز هم 1100 بگیره.
    ببین این حرفت که مردم شعور اقتصادی ندارن حرف درستی نیست بازار در کلیتش موجود باهوشی در واقع شاید تکتک مردم علم درستی ندارند ولی در مجموع درکشون درسته این همون چیزی که در اقتصاد ازش گاهی به دست نامرئی بازار یاد میشه یعنی بازار اگر آزاد باشه و انحصاری یا مجبور نشه قیمت مناسبی رو پیدا می کنه. اینکه یه عده اجناس رو جمع می کنند درسته علتش هم عدم امکان عموم برای ورود به عرصه عرضه است اما ببین مردم چاره ای هم ندارند فکر کن فروش نان انحصاری شه و قیمت رو فروشنده بالا ببره ایا میشه نان نخرید؟
    یعنی چی یکی از عوامل گرانی ما هستیم اصولا گرانی دو عامل بیشتر نداره کاهش عرضه افزایش تقاضا. این شایعه به قول تو همه جای دنیا هست و اساسا تصمیم عاقلانه اینه در هنگام این شایعات مواظب باشی. ببین ما مفهومی به اسم ریسک رو داریم فرض کن 10 درصد احتمال داشته باشه خانه ای که داری سندش مشکل دار باشه یا در اراضی ممنوعه ساخته باشه به صورت منطقی و اساسا این رابطه ریاضیه که قیمت خونه ات 10 درصد کم میشه . حالا این شایعه هم یه خبره که فرض کن 30 درصد احتمال درستیش هست پس ارزش 20 درصد کم میشه، اگه اون خبر در مورد تومن باشه تومن ارزشش از دست می ره این توهم اقتصادی نیست علم اقتصاده.
    يه بار ديگه ميگم قصدم اصلا توهين نيست
    ولي وقتي ميگم شعور اقتصادي نيست نمونش همين حرفاي تاپيك هست
    لپ تاپ 1.3 شده 1.8 يا 1.9 مردم از ترس اينكه باز گرونتر بشه حجوم ميبرن واسه خريد
    عزيز من لپتاپ نون نيست كه نخري و نخوري بميري
    نون هم اگه همه ملت نخرن رو دست صاحابش ميمونه نميتونه كه انبار كنه
    اونم بايد از يه جايي يه سودي دستش باشه كه بتونه تشكيلاتشو بچرخونه
    الان لپ تاپ تو انحصار كي هست؟
    فروشنده رو دلار وارداتي جنس وارد كرده رو دلار 1000 . خورده اي لپ تاپ رو به مردم فروخته در حاليكه قيمت دلار هنوز به اون اندازه نرسيده بوده
    بعدا بانك ديگه به وارد كننده ها هم دلار نداد
    حالا يا از سر نداري يا از ديدن اينكه وارد كننده پول دلارشو داره با گرون كردن در مياره و ميتونه از بازار آزاد تهيه كنه
    كدوم گراني دو عامل داره؟ اين دو تا كه شما گفتي دو تا از عوامل گراني هستن و نه فقط دو عامل
    اين مدت عرضه كم شد؟ يا تقاضا بيشتر از اندازه شد؟ هيچكدوم
    در مورد اون مثال هم من متوجه نشدم
    فقط ميدونم اگه اون 10 درصد درست باشه ارزش اون ملك چندين برابر اون 10 درصد سقوط ميكنه

8. این کاربر از Xilevens بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

يه بار ديگه ميگم قصدم اصلا توهين نيست
    ولي وقتي ميگم شعور اقتصادي نيست نمونش همين حرفاي تاپيك هست
    لپ تاپ 1.3 شده 1.8 يا 1.9 مردم از ترس اينكه باز گرونتر بشه حجوم ميبرن واسه خريد
    عزيز من لپتاپ نون نيست كه نخري و نخوري بميري
    نون هم اگه همه ملت نخرن رو دست صاحابش ميمونه نميتونه كه انبار كنه
    اونم بايد از يه جايي يه سودي دستش باشه كه بتونه تشكيلاتشو بچرخونه
    الان لپ تاپ تو انحصار كي هست؟
    فروشنده رو دلار وارداتي جنس وارد كرده رو دلار 1000 . خورده اي لپ تاپ رو به مردم فروخته در حاليكه قيمت دلار هنوز به اون اندازه نرسيده بوده
    بعدا بانك ديگه به وارد كننده ها هم دلار نداد
    حالا يا از سر نداري يا از ديدن اينكه وارد كننده پول دلارشو داره با گرون كردن در مياره و ميتونه از بازار آزاد تهيه كنه
    كدوم گراني دو عامل داره؟ اين دو تا كه شما گفتي دو تا از عوامل گراني هستن و نه فقط دو عامل
    اين مدت عرضه كم شد؟ يا تقاضا بيشتر از اندازه شد؟ هيچكدوم
    در مورد اون مثال هم من متوجه نشدم
    فقط ميدونم اگه اون 10 درصد درست باشه ارزش اون ملك چندين برابر اون 10 درصد سقوط ميكنه
    من نمی گم توهین می کنید به کسی، می گم این واقعیت اقتصاده، توهم و اینا نیست. دوست عزیز درسته بی لپ تاپ نمی میری ولی با این حساب آدم در این موارد باید فقط نون بخره نه کامپیوتر نه گوشت نه هر چی... بله قیمت ها بالا میره و لپ تاپ اولویت اول نیست ولی برای بعضی ها زندگی بدون این چیزا کیفیت واقعا پایینی پیدا می کنه یا تصور می کنن که کیفیت زندگیشون پایین میاد و همین فکر واقعا کیفیت زندگی رو براشون پایین میاره. می تونن نخرن ولی اینکه میگی اون فروشنده نفروشه ضرر می کنه اگه نونش رو نخرن بله. ولی فرض کن یه نفر تنها فروشنده غذا در ایران باشه و غذا نفروشه بله اون ضرر مالی می کنه ولی مردم ضررشون بیشتر از ضرر مالیه. حالا شما می گی ابلهند ولی به نظرم اون که لپ تاپی 1300 بوده و الان 1800 هست، اشتباه رو کسی می کنه که الان که 1800 میشه خرید نخره بذاره دو ماه بعد 1900 بخره، چرا چون همش می گه ای بابا یه زمانی 1300 بوده، بوده که بوده خوب که چی؟ حالا دنیا رو مگه میشه به عقب برگردوند؟ این طور فکر نمی کنی؟ دذ واقع اگه ترسشون غلط باشه ابلهند ولی اگه درست باشه چی؟ اگه با اینکار دو ماه بعد که روی 1900 تثبیت شد، الان 1800 بخرند، آیا هوشمند نیستند؟
    درسته موقع خرید دلار ارزون تر بوده ولی بحث اینه که باید با این پول خرید عدی رو انجام بده اگه، با تومن قیمتشون بالاتر از خرید باشه ولی با دلار کمتر براشون سودده نیست.
    دوست عزیز من می گم گرانی یا حاسل از تقاضاست یا عرضه، در این مدت عرضه کم شده و خیلی واضح هم کم شده یه سری مدلا تو بازار کم شده. تقاضا برای لپ تاپ در قیمت قبل از افزایش قیمت ها هم افزایش داشته، ببین اون عومال که شما می گی هم رو همین دوتا عامل اثر دارند، ممکن باعث افزایش تقاضا در قیمت اولیه بشن مثل الان که همه می ترسند بعدا گرونتر شه و می رن بخرن، یا عرضه رو کم کنه مثل الان که فروشنده ها به قیمت اولیه حاضر به فروش نیستند. فکر می کنم اشتباهتون اینه که کل تقاضا و عرضه رو در نظر می گیرید بلکه باید تقاضا و عرضه رو در اون قیمت در نظر بگیرید. الان هم عرضه در قیمت اولیه کم شده و تقاضا در قیمت اولیه بالا رفته بنابراین قیمت تعادلی به قیمت ثانویه می ره که از قیمت اولیه بیشتره. در این مدت عرضه در قیمت اولیه کم شد و تقاضا در قیمت اولیه زیاد شد بله هردو اتفاقا اتفاق افتاد. اگه مثالی دارید که از این دو حالت نباشه ممنون میشم بگید.
    اون که می گید بیشتر از 10 درصد میشه، ببینید در واقع این 10 درصد پیش بینی ریاضیه، این حرف شما در واقع در هر موقعیت متفاوته گاهی 10 درصد کم میشه گاهی بیشتر به عوامل دیگه ای مثل وضع مالی خریدار و فروشنده و وضع قیمت بقیه کالاهای جایگزین و ... وابسته است، در صورتی که عوامل دیگه دخیل نشن 10 درصد کاهش داره. من حرفم فقط اینه که این شایعه به قول شما یه احتماله، پس حرف غلطیه که بگیم به خاطر یه شایعه افزایش و کاهش خرید هست، این یه احتماله کاهش ارزشه .اگر اون خونه ارزشش افت نکنه 10 درصد سود به خریدار می رسه و اگه افت کنه 90 درصد ضرر به خریدار و به دلی اینکه 10*9.=90*10. (امید ریاضی در احتمالات) این رقم در شرایط طبیعی پیش میاد. البته ممکنه با توجه به خیلی مسائل این رقم عوض بشه.

10. این کاربر از am.b. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Nov 2009

پيش فرض

من نمی گم توهین می کنید به کسی، می گم این واقعیت اقتصاده، توهم و اینا نیست. دوست عزیز درسته بی لپ تاپ نمی میری ولی با این حساب آدم در این موارد باید فقط نون بخره نه کامپیوتر نه گوشت نه هر چی... بله قیمت ها بالا میره و لپ تاپ اولویت اول نیست ولی برای بعضی ها زندگی بدون این چیزا کیفیت واقعا پایینی پیدا می کنه یا تصور می کنن که کیفیت زندگیشون پایین میاد و همین فکر واقعا کیفیت زندگی رو براشون پایین میاره. می تونن نخرن ولی اینکه میگی اون فروشنده نفروشه ضرر می کنه اگه نونش رو نخرن بله. ولی فرض کن یه نفر تنها فروشنده غذا در ایران باشه و غذا نفروشه بله اون ضرر مالی می کنه ولی مردم ضررشون بیشتر از ضرر مالیه. حالا شما می گی ابلهند ولی به نظرم اون که لپ تاپی 1300 بوده و الان 1800 هست، اشتباه رو کسی می کنه که الان که 1800 میشه خرید نخره بذاره دو ماه بعد 1900 بخره، چرا چون همش می گه ای بابا یه زمانی 1300 بوده، بوده که بوده خوب که چی؟ حالا دنیا رو مگه میشه به عقب برگردوند؟ این طور فکر نمی کنی؟ دذ واقع اگه ترسشون غلط باشه ابلهند ولی اگه درست باشه چی؟ اگه با اینکار دو ماه بعد که روی 1900 تثبیت شد، الان 1800 بخرند، آیا هوشمند نیستند؟
    درسته موقع خرید دلار ارزون تر بوده ولی بحث اینه که باید با این پول خرید عدی رو انجام بده اگه، با تومن قیمتشون بالاتر از خرید باشه ولی با دلار کمتر براشون سودده نیست.
    دوست عزیز من می گم گرانی یا حاسل از تقاضاست یا عرضه، در این مدت عرضه کم شده و خیلی واضح هم کم شده یه سری مدلا تو بازار کم شده. تقاضا برای لپ تاپ در قیمت قبل از افزایش قیمت ها هم افزایش داشته، ببین اون عومال که شما می گی هم رو همین دوتا عامل اثر دارند، ممکن باعث افزایش تقاضا در قیمت اولیه بشن مثل الان که همه می ترسند بعدا گرونتر شه و می رن بخرن، یا عرضه رو کم کنه مثل الان که فروشنده ها به قیمت اولیه حاضر به فروش نیستند. فکر می کنم اشتباهتون اینه که کل تقاضا و عرضه رو در نظر می گیرید بلکه باید تقاضا و عرضه رو در اون قیمت در نظر بگیرید. الان هم عرضه در قیمت اولیه کم شده و تقاضا در قیمت اولیه بالا رفته بنابراین قیمت تعادلی به قیمت ثانویه می ره که از قیمت اولیه بیشتره. در این مدت عرضه در قیمت اولیه کم شد و تقاضا در قیمت اولیه زیاد شد بله هردو اتفاقا اتفاق افتاد. اگه مثالی دارید که از این دو حالت نباشه ممنون میشم بگید.
    اون که می گید بیشتر از 10 درصد میشه، ببینید در واقع این 10 درصد پیش بینی ریاضیه، این حرف شما در واقع در هر موقعیت متفاوته گاهی 10 درصد کم میشه گاهی بیشتر به عوامل دیگه ای مثل وضع مالی خریدار و فروشنده و وضع قیمت بقیه کالاهای جایگزین و ... وابسته است، در صورتی که عوامل دیگه دخیل نشن 10 درصد کاهش داره. من حرفم فقط اینه که این شایعه به قول شما یه احتماله، پس حرف غلطیه که بگیم به خاطر یه شایعه افزایش و کاهش خرید هست، این یه احتماله کاهش ارزشه .اگر اون خونه ارزشش افت نکنه 10 درصد سود به خریدار می رسه و اگه افت کنه 90 درصد ضرر به خریدار و به دلی اینکه 10*9.=90*10. (امید ریاضی در احتمالات) این رقم در شرایط طبیعی پیش میاد. البته ممکنه با توجه به خیلی مسائل این رقم عوض بشه.
    عزيز من شما اگه فك ميكني لپ تاپ با هر قيمتي كه فروشنده گفت بايد خريد من همچين فكري نميكنم
    اين بازاره
    تو بازار فروش قرار نيست قوائد رعايت بشه چه برسه تو بازار ايران و قوانين اقتصاد
    عزيز من شما چرا فكر ميكني اگه همه لپ تاپ نخرن يارو ميگه نخريدين كه نخريدين
    صنف طلافروشي كه نيست كه تا چند ماه نفروشن و صبر كنن شما چرا نميخواي با واقعيات جلو بري كجا فروش انحصاريه كه ما الان فكر كنيم انحصاري هست بازار لپ تاپ؟
    به اولين عدم خريد مردم هر كسي سي ميكنه قيمت خودشو بياره پايينتر تا حدي كه واسش صرف بكنه البته
    حرف من اينه اگه لپ تاپي بي دليل از 1.3 شد 1.9 نبايد خريد تا بياد رو قيمت معقول بر اساس دلار كه مثلا 1.7 يا 1.6 باشه نه اينكه ملت بريزن خريد كه فروشنده هم ببينه فروش خوبه 100 هم بزاره روش
    اين گروني ناشي از كمبود عرضه نيست ناشي از گرون شدن دلاره كه بازار رو به هم ريخته
    شركت هاي بزرگ تا حدودي عرضه رو آوردن پايين
    حالا هم كه ملت ريختن واسه خريد
    چرا قبل از گرون شدن دلار اينجور حالتي پيش نيومده بود
    مشكل كمبود عرضه يه زماني واسه N55 پيش اومد كه قيمتشو حدود 50 تا 60 تومن بالاتر برد
    نه اينقد
    با پيش بيني هاي رياضي نميشه به هيچ جا رسيد
    شما اگه يه نون و نصف كني نصفشو بدي به يه فقير و نصفه ديگه رو نصف كني بدي به يه فقير ديگه و همين روند رو تا آخر بري همه فقرا دنيا رو ميتوني سير كني
    ولي از نظر واقعيت اينكار ميسر نيست

12. این کاربر از Xilevens بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه larantas's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2011

پيش فرض

به اولين عدم خريد مردم هر كسي سي ميكنه قيمت خودشو بياره پايينتر تا حدي كه واسش صرف بكنه
    کاملا موافقم و خودم همچین تجربه ای رو داشتم. چند روز پیش با دوستم از یه مغازه قیمت گرفتیم که خیلی تند میگفت وقتی خواستیم از مغازه ش خارج بشیم یارو سریع قیمتی رو گفت که 50 تومن با حرف اولش فرق داشت. پس میشه نتیجه گرفت که این اقایون با انصاف اگه کمتر هم بدن هیچ ضرری توی کارشون نمیاد فقط حرص زدن فروشنده و حول شدن من خریداره که باعث میشه همچین وضعیتی توی بازار به وجود بیاد.

14. 2 کاربر از larantas بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

عزيز من شما اگه فك ميكني لپ تاپ با هر قيمتي كه فروشنده گفت بايد خريد من همچين فكري نميكنم
    اين بازاره
    تو بازار فروش قرار نيست قوائد رعايت بشه چه برسه تو بازار ايران و قوانين اقتصاد
    عزيز من شما چرا فكر ميكني اگه همه لپ تاپ نخرن يارو ميگه نخريدين كه نخريدين
    صنف طلافروشي كه نيست كه تا چند ماه نفروشن و صبر كنن شما چرا نميخواي با واقعيات جلو بري كجا فروش انحصاريه كه ما الان فكر كنيم انحصاري هست بازار لپ تاپ؟
    به اولين عدم خريد مردم هر كسي سي ميكنه قيمت خودشو بياره پايينتر تا حدي كه واسش صرف بكنه البته
    حرف من اينه اگه لپ تاپي بي دليل از 1.3 شد 1.9 نبايد خريد تا بياد رو قيمت معقول بر اساس دلار كه مثلا 1.7 يا 1.6 باشه نه اينكه ملت بريزن خريد كه فروشنده هم ببينه فروش خوبه 100 هم بزاره روش
    اين گروني ناشي از كمبود عرضه نيست ناشي از گرون شدن دلاره كه بازار رو به هم ريخته
    شركت هاي بزرگ تا حدودي عرضه رو آوردن پايين
    حالا هم كه ملت ريختن واسه خريد
    چرا قبل از گرون شدن دلار اينجور حالتي پيش نيومده بود
    مشكل كمبود عرضه يه زماني واسه N55 پيش اومد كه قيمتشو حدود 50 تا 60 تومن بالاتر برد
    نه اينقد
    با پيش بيني هاي رياضي نميشه به هيچ جا رسيد
    شما اگه يه نون و نصف كني نصفشو بدي به يه فقير و نصفه ديگه رو نصف كني بدي به يه فقير ديگه و همين روند رو تا آخر بري همه فقرا دنيا رو ميتوني سير كني
    ولي از نظر واقعيت اينكار ميسر نيست
    اگه ناراحت شدید عذر می خوام.
    ببینید در بازاری مثل لپ تاپ وضع با بازاری مثل می گم مثل دکل حفاری فرق داره در بازار لپ تاپ تعداد خریدارها زیاد و سهم هر کروم کمه، به این نوع خریدار می گن قیمت پذیر. در واقع به صورت جزئی نمی تونن قیمن رو عوض کنن و تاثیرشون به صورت جمعی هنوز با این وضع هم اگه قیمت بالا بره تقاضا کم میشه. ولی به نظرم شما هم سعی کنید به جای امید و آرزو واقعیت رو ببینید الان تقاضا زیاده هنوز به قول شما همه احمقند، هر چی اسمش رو می خواید بذارید. در شرایطی مثل این که خریدارها قیمت پذیرند( این اصطلاحه و به معنی این نیست که هر قیمتی بگی همه بگن چشم. معنیش اینه که تک تکشون تاثیری روی قیمت نداند. مثل دیفرانسیل اند.) واقعیت اینه که این ائتلافی که می خواید الان نیست. حداقل زیاد اثری ازش دیده نشده می خواید برید پایتخت. در واقع کلیت خریدار ها به ابن نتیجه رسیدند. و تا این افراد هستند اونجوری که شما دوست دارید قیمت کم نمیشه.

درباره انحصار احتمالا من توضیح کامل ندادم، براتون سوتفاهم شده. ببینید اول یه توضیح بدم، تقریبا همه بازارها تا حدی انحصاری اند ورقابت کامل فقط وقتی رخ می ده که کالای عرضه شده توسط هروشنده های مختلف دقیقا یکسان باشه، مثلا فروشنده های برق خصوصی تا حدی اینطورند، همه با یک فرکانس و یک ولتاژ ، البته تفاوت هم دارند در پشتیبانی و قطعی و ... ولی اگه اینا نبود بازار رقابت کامل می شد و فقط ارزونترین می فروخت. بنابراین در تولید ( البته بحث ما عرضه است که بهش می رسیم.) لپ تاپ رقابت کامل نیست این بازار های مثل لپ تاپ رقابت انحصاری نامیده می شن. در واقع هر چند ایسر و ایسوس هر دو لپ تاپ می زنند ولی لپ تاپ های ایسر رو ایسوس نمی زنه. نشونه این عدم یکسانی اینه که حتی در کانفیگ یکسان قیمت برندهای مختلف متفاوت مثلا سونی گرونتره. اوا در عرضه، ببینید نرخ دلار آزاد و دولتی یکی نیست. بنابراین شخص من و شما اگه بخوایم لپ تاپ از خارج بخریم سالی 2000 دلار ارز دولتی داریم . در حالیکه یه وارد کننده بیشتر داره. بگذریم از اینکه توانایی مالیش امکان خرید عمده و ارزون رو بهش می ده. ولی صد البته ه بازار عرضه انحصاریه حتی همه فروشنده ها وارد کننده نیستند. این اگه انحصار نیست چیه؟ اشکال اینه که لغت انحصار برای شما به منزله یا آدم رانت خواره نه لزوما انحصار عموما اجتناب نا پذیره. هدف اقتصاد پاک چلوگیری از انحصار ناسالمه، مثلا قانون کپی رایت یه قانون انحصارگراست، در غیر این صورت باید اجازه داده می شد هر شرکتی خواست بنز رو با بدنه و حتی آرم بنز تولید کنه، انحصار بله هست. در بازار لپ تاپ هم هست ولی وارد کننده های عمده شیاطینی نیستن که خونتون رو بمکند البته اگه بدون زد وبند به این جا رسیدند.
    ببینید بله گرونی دلار عامل اصلیه، موضوع ایته که این علتهای من وشما در طول هم هستند نه در عرض. گرانی دلار باعث میشه عرضه در قیمت قبلی کم شه. ما مخالف هم نیستیم تو این حرف امیدوارم سوتفاهمتون رفع شه.
    نکته آخر اینکه دوست عزیز اگر از من ناراحتید، عذر می خوام، ولی چه ربطی به ریاضی داره مثال شما غلطه. ریاضی این حرفتون رو نمی گه، ریاشی می گه با روش شما میشه همه آدمها رو نان داد. ولی نان دادن از نظر ریاشیات سیر کردن نیست. از نظر ریاضی مقداری از نان سیر کردنه. مثل نصفه نان. بنابراین از نظر ریاضی دو نفر رو میشه سیر کرد، ولی همه مردم رو میشه نون داد. اصولا ریاضی منطقه این چیزی نیست که بخواید باهاش مخالفت کنید، مخصوصا با منطق.
    بازم میگم اگه ناراحت شدید متاسفم نه قصدم این بود، نه تا جایی که تونستم کلمات نا مناسب اگه بوده رو قصدی انتخاب کردم. کاری جز عذر خواهی ازم برنمیاد. ببخشید.

16. این کاربر از am.b. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

کاملا موافقم و خودم همچین تجربه ای رو داشتم. چند روز پیش با دوستم از یه مغازه قیمت گرفتیم که خیلی تند میگفت وقتی خواستیم از مغازه ش خارج بشیم یارو سریع قیمتی رو گفت که 50 تومن با حرف اولش فرق داشت. پس میشه نتیجه گرفت که این اقایون با انصاف اگه کمتر هم بدن هیچ ضرری توی کارشون نمیاد فقط حرص زدن فروشنده و حول شدن من خریداره که باعث میشه همچین وضعیتی توی بازار به وجود بیاد.
    موافقم. اصولا همه فروشنده ها منصف نیستند. ولی حالا 50 تومن پایین اومدن همیشه بوده، قبل و بعد این وضع که الان هست. ولی اون افزایش قیمت اولیه نمی گم اگه نبود ضرر می کردن، فقط می گم این موضوع اینطور نیست یه عده دور هم جمع شن بگن بیاید قیمت رو ببریم بالا بالاخره توشون 2 تا آدم سالم هست که الکی افزایش ندن. نمی شه همه کاسه کوزه ها رو سر فروشنده ها شکست، انها هم نگرانی خودشون رو دارند همون نگرانی که بین کسایی هست که سکه و دلار گرون می خرن و می فروشن. اینکه همه رو به عنوان فروشنده های شیطانی ببینیم و بعد دستور کاهش قیمت بدیم پاک کردن صورت مساله است، که واقعا چرا قیمت بالا رفته.

18. این کاربر از am.b. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Nov 2009

پيش فرض

اگه ناراحت شدید عذر می خوام.
    ببینید در بازاری مثل لپ تاپ وضع با بازاری مثل می گم مثل دکل حفاری فرق داره در بازار لپ تاپ تعداد خریدارها زیاد و سهم هر کروم کمه، به این نوع خریدار می گن قیمت پذیر. در واقع به صورت جزئی نمی تونن قیمن رو عوض کنن و تاثیرشون به صورت جمعی هنوز با این وضع هم اگه قیمت بالا بره تقاضا کم میشه. ولی به نظرم شما هم سعی کنید به جای امید و آرزو واقعیت رو ببینید الان تقاضا زیاده هنوز به قول شما همه احمقند، هر چی اسمش رو می خواید بذارید. در شرایطی مثل این که خریدارها قیمت پذیرند( این اصطلاحه و به معنی این نیست که هر قیمتی بگی همه بگن چشم. معنیش اینه که تک تکشون تاثیری روی قیمت نداند. مثل دیفرانسیل اند.) واقعیت اینه که این ائتلافی که می خواید الان نیست. حداقل زیاد اثری ازش دیده نشده می خواید برید پایتخت. در واقع کلیت خریدار ها به ابن نتیجه رسیدند. و تا این افراد هستند اونجوری که شما دوست دارید قیمت کم نمیشه.

درباره انحصار احتمالا من توضیح کامل ندادم، براتون سوتفاهم شده. ببینید اول یه توضیح بدم، تقریبا همه بازارها تا حدی انحصاری اند ورقابت کامل فقط وقتی رخ می ده که کالای عرضه شده توسط هروشنده های مختلف دقیقا یکسان باشه، مثلا فروشنده های برق خصوصی تا حدی اینطورند، همه با یک فرکانس و یک ولتاژ ، البته تفاوت هم دارند در پشتیبانی و قطعی و ... ولی اگه اینا نبود بازار رقابت کامل می شد و فقط ارزونترین می فروخت. بنابراین در تولید ( البته بحث ما عرضه است که بهش می رسیم.) لپ تاپ رقابت کامل نیست این بازار های مثل لپ تاپ رقابت انحصاری نامیده می شن. در واقع هر چند ایسر و ایسوس هر دو لپ تاپ می زنند ولی لپ تاپ های ایسر رو ایسوس نمی زنه. نشونه این عدم یکسانی اینه که حتی در کانفیگ یکسان قیمت برندهای مختلف متفاوت مثلا سونی گرونتره. اوا در عرضه، ببینید نرخ دلار آزاد و دولتی یکی نیست. بنابراین شخص من و شما اگه بخوایم لپ تاپ از خارج بخریم سالی 2000 دلار ارز دولتی داریم . در حالیکه یه وارد کننده بیشتر داره. بگذریم از اینکه توانایی مالیش امکان خرید عمده و ارزون رو بهش می ده. ولی صد البته ه بازار عرضه انحصاریه حتی همه فروشنده ها وارد کننده نیستند. این اگه انحصار نیست چیه؟ اشکال اینه که لغت انحصار برای شما به منزله یا آدم رانت خواره نه لزوما انحصار عموما اجتناب نا پذیره. هدف اقتصاد پاک چلوگیری از انحصار ناسالمه، مثلا قانون کپی رایت یه قانون انحصارگراست، در غیر این صورت باید اجازه داده می شد هر شرکتی خواست بنز رو با بدنه و حتی آرم بنز تولید کنه، انحصار بله هست. در بازار لپ تاپ هم هست ولی وارد کننده های عمده شیاطینی نیستن که خونتون رو بمکند البته اگه بدون زد وبند به این جا رسیدند.
    ببینید بله گرونی دلار عامل اصلیه، موضوع ایته که این علتهای من وشما در طول هم هستند نه در عرض. گرانی دلار باعث میشه عرضه در قیمت قبلی کم شه. ما مخالف هم نیستیم تو این حرف امیدوارم سوتفاهمتون رفع شه.
    نکته آخر اینکه دوست عزیز اگر از من ناراحتید، عذر می خوام، ولی چه ربطی به ریاضی داره مثال شما غلطه. ریاضی این حرفتون رو نمی گه، ریاشی می گه با روش شما میشه همه آدمها رو نان داد. ولی نان دادن از نظر ریاشیات سیر کردن نیست. از نظر ریاضی مقداری از نان سیر کردنه. مثل نصفه نان. بنابراین از نظر ریاضی دو نفر رو میشه سیر کرد، ولی همه مردم رو میشه نون داد. اصولا ریاضی منطقه این چیزی نیست که بخواید باهاش مخالفت کنید، مخصوصا با منطق.
    بازم میگم اگه ناراحت شدید متاسفم نه قصدم این بود، نه تا جایی که تونستم کلمات نا مناسب اگه بوده رو قصدی انتخاب کردم. کاری جز عذر خواهی ازم برنمیاد. ببخشید.
    من گيج شدم نفهميدم چي شد و چرا شما از لحن صحبت من استنباط كرديد كه ناراحت شدم يا نه؟ كلا اينجوري ام ولي هيچوقت ناراحت نميشم
    در مورد بند اول بگم كه درسته همچين ائتلافي نيست و همچين اتفاقي هم نخواهد افتاد ولي همين فرهنگ باعث گروني ميشه جامعه شناسا دور انديشي در خريد رو از عوامل گروني ميدونن يه نوعش خريد جهيزيه واسه يه دختر هست كه قراره مثلا 10 سال ديگه عروس بشه

اما در مورد انحصار درسته و حرف شما درسته ولي وقتي اسوس N55 رو بدن 1.9 و hp 6190 باشه مثلا 1.5 با اينكه كيفيت و خدمات مدل اسوس خيلي راضي كننده تر هست من نوعي اچ پي ميخرم چون حدود 25 درصد به نفعم تموم ميشه
    حالا بابت وارد كننده ها من اطلاعي ندارم تعداد دقيقشون چندتاست كيان چجوري قيمت ها رو هماهنگ ميكنن
    چون اگه شما توجه كنيد ميبينيد همه مدلهاي اسوس كه توسط شركت هاي معتبر وارد شدن به يه قيمت گرون شدن
    اصلا هم نميدونم فروشنده اين وسط داره خون مردم رو ميمكه يا شركت

خوب من ميخواستم بگم شما هيچوقت نميتوني با رياضيات استنتاج بگيري كه چرا با يه نون نميشه اين همه آدم رو سير كرد در حاليكه ميشه بيشنشون تقسيمش كرد فقط در حالتي كه بهش يه گزاره تعريف شده بديم
    هروقت منطق تونست ثابت كنه چرا 0 تقسيم بر 0 مبهمه ميشه گفت نميشه باهاش مخالفت كرد

بهتره بحث از حوزه تاپيك خارج نشه چون ميدونم مديرا خيلي علاقه اي به همچين بحث هايي نداشتن اگه اينم گذاشتن باشه واسه كمك بوده

20. این کاربر از Xilevens بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •