تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: آیــا با چنـد همسـری موافـق هستیــن ؟

راي دهنده
121. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • با چند همسری مرد و زن موافق هستم.

8 6.61%
  • فقط با چند همسری مرد موافق هستم و مخالف چند همسری زن هستم.

18 14.88%
  • فقط با چند همسری زن موافق هستم و مخالف چند همسری مرد هستم.

3 2.48%
  • با چند همسری مرد و زن مخالف هستم.

92 76.03%
صفحه 27 از 28 اولاول ... 17232425262728 آخرآخر
نمايش نتايج 261 به 270 از 276

نام تاپيک: چند همسری از دیدگاه روانشناسی | اخلاق | فلسفه

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

بگذارید یکبار دیگه از یکسری منابع مشخص تعاریف رو بازبینی کنیم :

تمایل : تمایل به صورت های مختلف برای نشان دادن شروع فعالیت عمدی، حالت ذهنی همراه با میل به عمل و گرایش آگاهانه به عمل، مورد استفاده قرار می گیرد. تمایل هنوز در مفهومی عام و نادقیق بکار برده می شود تا بر عوامل «درونی» تعیین کننده‌ی عمل، همراه با ویژگی های تبعی انگیزه‌ها تاکید شود

انگیزش : انگیزش علت رفتارها است. انگیزش به عوامل موجود در یک فرد اشاره دارد که رفتار را در جهت یک هدف فعال می‌سازند. پژوهش‌های انجام شده در زمینهٔ انگیزش در صدد پاسخ دادن به پرسش‌هایی دربارهٔ رفتار انسان‌ها هستند که با کلمه‌های سوالیِ "چراً و "به چه عللی" آغاز می‌شود.

انگیزه: عاملی (مالی یا غیر مالی) در علم اقتصاد و جامعه‌شناسی می‌باشد، که منجر به انجام کارها یا محاسبه‌هایی می‌شود، که نتیجهٔ آن ترجیح یک انتخاب به اننخابی دیگر است.

این تعاریف هم از ویکی پدیا گرفته شده. اگر هر مشکلی با اینا وجود داره اول پست بعدیتون بگید.این تعاریف خیلی به هم نزدیک هستن شاید بشه ساعت ها روی همین ها بحث کرد. در اقتصاد ما همیشه می‌گیم انگیزه کسب سود [یا مطلوبیت] هست. اما در هر تصمیم خاص با توجه به شرایط مختلف رفتارها در تطابق با اون شرایط و وضعیت بروز پیدا میکنن که من فکر میکنم میشه بهش گفت تمایل به بروز اون رفتارها رو نشون میده. این وسط توانایی جایگاه گنگی داره. توانایی چه جایگاه داره؟ به نظر من جایگاهش در تعامل هست نه انگیزه. یعنی اگر شما توانایی انجام کاری رو نداشته باشید انگیزه‌ی شما سر جاش هست ولی تمایل به انجامش از بین میره[اگر به تعاریف دقت کنید تمایل خیلی ارتباط نزدیکتری با انجام آگاهانه عمل داره ولی انگیزه تاکید میشه که یه عامل درونی در جهت انجام رفتاره]. فرض کنید قیمت یک کالا در بازا x تومان هست. شما همیشه انگیزه دارید مطلوبیت خودتون رو با خرید کالا حداکثر کنید و این میشه انگزه‌ی شما. ولی وقتی قیمت کالا x تومنه و سطح درآمد شما هم به اندازه‌ای هست که خرید اون رو به صرفه بدونید، تمایل به خرید پیدا میکنید و عمل خریدن رو انجام می‌دید. [علت اینکه این مثال اقتصادی رو زدم اینه که بحث ما در اینجا به گفته‌ی داوکینز اقتصادی-زیستی هست.]

بسیار خب، حالا من دوباره سعی میکنم تفسیرم رو از متن کتاب داوکینز + قسمتی که از مستند ایشون گذاشتم رو دوباره خیلی خلاصه‌تر بگم. با توجه به اینکه پست‌های قبلی من شاید خیلی با همچین دقتی روی کلمات نوشته نشده، دنبال تناقض‌نماها نباشیم!. من کاملا سعی می‌کنم تو گفتگو انعطاف لازم برای رسیدن به یه نتیجه مشخص رو داشته باشم.

متن کتاب: دوجنس سود مساوی از تعدد رابطه با جنس مخالف می‌برن. [در واقع داشتن تعداد فرزند بیشتر انگیزه هست که دو جنس رو ترغیب میکنه تعدد رابطه جنسی رو مطلوب بدونن]

تفسیر من: به تعاریف بالا نگاهی بندازید، به عاملی که منجر به انجام یک کار میشه گفتیم انگیزه. بنابراین جمله‌ی بالا یعنی با وجود سود یکسان برای طرفین، انگیزه‌ی برابری برای دو جنس در این رفتار وجود داره.

ولی در نهایت اینکه این انگیزه تا چه حد به بروز رفتار میشه، به تمایل طرفین با توجه به شرایط بستگی داره.مثلا اینکه جنس ماده بچه رو در درون خودش رشد میده عاملی میشه برای اینکه تمایل کمتری برای رها کردن جفت داشته باشه و بجاش جنس نر رو ترغیب کنه بهش وفادار بمونه یا موقع جفت گیری جنس نر رو آزمون کنه یا به هر ترتیبی باعث بشه سرمایه‌گذاری جنس نر در این رابطه اونقدر بالا بشه که تمایل اون به ترک هم کم بشه.

این چیزیه که من با این تعاریف و نوشته‌ی کتاب و فیلم برداشت کردم و برام منطقی هست.

من هیچوقت نمیگم که هرجور دلم بخواد از مطالب برداشت میکنم[قطعا این خارج از رعایت اخلاق یه بحثه]. من سعی کردم جوری تفسیر کنم و تکه های پازل رو کنار هم بذارم که بتونم این پدیده رو به شکلی توضیح بده. گاهی اوقات ما از حرفامون منظوری داریم که تغییر کلمات فقط برداشت طرف مقابل از حرف مارو عوض میکنه نه اصل حرفی که میخوایم بزنیم. من سعی کردم انعطاف تو بیانم رو بر این مبنا رعایت کنم. بخاطر همین هم گفتم اگر بگیم انگیزه، تمایل یا توانایی در نهایت منظور اصلی من چندان تغییر نمیکنه چون هدفم این بود که بروز این پدیده به شکل گسترده در جوامع مختلف رو به نوعی توضیح بدم. چون فکر میکنم تنها دلیلش ذهنیت پست‌انگارانه نسبت به زنان در ادیان یا جوامع اولیه نبوده. اینجا دلایل زیستی رو سعی کردم بیان کنم که با هم واکاویش کنیم، ولی باز هم تحلیل‌های دیگه‌ای وجود داره. مثلا از نظر اقتصادی فکر کنم پژوهش‌هایی شده که عوامل موثری برای این پدیده که مردا بیشتر به تعدد روابط جنسی روی میارن رو شرح بده.
    Last edited by Mohammad Hosseyn; 17-08-2015 at 17:53.

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

پس لازم هست من و شما تحقیقات بیشتر داشته باشیم درباره : میزان سادگی و پیچیدگی جفت گیری حیوانات و انسان و اینکه لذت و رضایت جنسی در سایر حیوانات هم به همین صورت که در انسان هست وجود دارد یا نه تا جایی که من اطلاع دارم در بعضی از پستاندارن مثل یک زیرمجموعه از میمون ها و دلفین ها این لذت و رضایت وجود داشته و این احساس هم به اندازه ی انسان نیست ..
    در مورد لذت جنسی در حیوانات بهتر دیدم پست جدا بدم چون حاشیه‌ایه.
    ببینید این مطلب از سایت دویچه وله که به نظرم شما هم بر مبنای گزارشی که این سایت داده این ادعا رو مطرح کردید در جاهای مختلف اذعان میکنه که هنوز شک و شبهه در مورد این مسئله زیاده.
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در واقع بهتره شما در مورد این مدعا [اگر فکر میکنید در بحث ما خیلی مهمه] دلایل علمی برای اثبات بیارید، چون با توجه به شباهت‌های انسان و حیوانات از نظر ساختار مغزی و شواهد فرگشتی بقول این زیست‌شناس فعلا باید پذیرفت اکثر حیوانات احساسی مشابه با ما در مورد رابطه جنسی دارن، مگر اینکه خلافش ثابت بشه:

حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

محتوای مخفی: نقل قول 
    بگذارید یکبار دیگه از یکسری منابع مشخص تعاریف رو بازبینی کنیم :

تمایل : تمایل به صورت های مختلف برای نشان دادن شروع فعالیت عمدی، حالت ذهنی همراه با میل به عمل و گرایش آگاهانه به عمل، مورد استفاده قرار می گیرد. تمایل هنوز در مفهومی عام و نادقیق بکار برده می شود تا بر عوامل «درونی» تعیین کننده‌ی عمل، همراه با ویژگی های تبعی انگیزه‌ها تاکید شود

انگیزش : انگیزش علت رفتارها است. انگیزش به عوامل موجود در یک فرد اشاره دارد که رفتار را در جهت یک هدف فعال می‌سازند. پژوهش‌های انجام شده در زمینهٔ انگیزش در صدد پاسخ دادن به پرسش‌هایی دربارهٔ رفتار انسان‌ها هستند که با کلمه‌های سوالیِ "چراً و "به چه عللی" آغاز می‌شود.

انگیزه: عاملی (مالی یا غیر مالی) در علم اقتصاد و جامعه‌شناسی می‌باشد، که منجر به انجام کارها یا محاسبه‌هایی می‌شود، که نتیجهٔ آن ترجیح یک انتخاب به اننخابی دیگر است.

این تعاریف هم از ویکی پدیا گرفته شده. اگر هر مشکلی با اینا وجود داره اول پست بعدیتون بگید.این تعاریف خیلی به هم نزدیک هستن شاید بشه ساعت ها روی همین ها بحث کرد. در اقتصاد ما همیشه می‌گیم انگیزه کسب سود [یا مطلوبیت] هست. اما در هر تصمیم خاص با توجه به شرایط مختلف رفتارها در تطابق با اون شرایط و وضعیت بروز پیدا میکنن که من فکر میکنم میشه بهش گفت تمایل به بروز اون رفتارها رو نشون میده. این وسط توانایی جایگاه گنگی داره. توانایی چه جایگاه داره؟ به نظر من جایگاهش در تعامل هست نه انگیزه. یعنی اگر شما توانایی انجام کاری رو نداشته باشید انگیزه‌ی شما سر جاش هست ولی تمایل به انجامش از بین میره[اگر به تعاریف دقت کنید تمایل خیلی ارتباط نزدیکتری با انجام آگاهانه عمل داره ولی انگیزه تاکید میشه که یه عامل درونی در جهت انجام رفتاره]. فرض کنید قیمت یک کالا در بازا x تومان هست. شما همیشه انگیزه دارید مطلوبیت خودتون رو با خرید کالا حداکثر کنید و این میشه انگزه‌ی شما. ولی وقتی قیمت کالا x تومنه و سطح درآمد شما هم به اندازه‌ای هست که خرید اون رو به صرفه بدونید، تمایل به خرید پیدا میکنید و عمل خریدن رو انجام می‌دید. [علت اینکه این مثال اقتصادی رو زدم اینه که بحث ما در اینجا به گفته‌ی داوکینز اقتصادی-زیستی هست.]

بسیار خب، حالا من دوباره سعی میکنم تفسیرم رو از متن کتاب داوکینز + قسمتی که از مستند ایشون گذاشتم رو دوباره خیلی خلاصه‌تر بگم. با توجه به اینکه پست‌های قبلی من شاید خیلی با همچین دقتی روی کلمات نوشته نشده، دنبال تناقض‌نماها نباشیم!. من کاملا سعی می‌کنم تو گفتگو انعطاف لازم برای رسیدن به یه نتیجه مشخص رو داشته باشم.

متن کتاب: دوجنس سود مساوی از تعدد رابطه با جنس مخالف می‌برن. [در واقع داشتن تعداد فرزند بیشتر انگیزه هست که دو جنس رو ترغیب میکنه تعدد رابطه جنسی رو مطلوب بدونن]

تفسیر من: به تعاریف بالا نگاهی بندازید، به عاملی که منجر به انجام یک کار میشه گفتیم انگیزه. بنابراین جمله‌ی بالا یعنی با وجود سود یکسان برای طرفین، انگیزه‌ی برابری برای دو جنس در این رفتار وجود داره.

ولی در نهایت اینکه این انگیزه تا چه حد به بروز رفتار میشه، به تمایل طرفین با توجه به شرایط بستگی داره.مثلا اینکه جنس ماده بچه رو در درون خودش رشد میده عاملی میشه برای اینکه تمایل کمتری برای رها کردن جفت داشته باشه و بجاش جنس نر رو ترغیب کنه بهش وفادار بمونه یا موقع جفت گیری جنس نر رو آزمون کنه یا به هر ترتیبی باعث بشه سرمایه‌گذاری جنس نر در این رابطه اونقدر بالا بشه که تمایل اون به ترک هم کم بشه.

این چیزیه که من با این تعاریف و نوشته‌ی کتاب و فیلم برداشت کردم و برام منطقی هست.

من هیچوقت نمیگم که هرجور دلم بخواد از مطالب برداشت میکنم[قطعا این خارج از رعایت اخلاق یه بحثه]. من سعی کردم جوری تفسیر کنم و تکه های پازل رو کنار هم بذارم که بتونم این پدیده رو به شکلی توضیح بده. گاهی اوقات ما از حرفامون منظوری داریم که تغییر کلمات فقط برداشت طرف مقابل از حرف مارو عوض میکنه نه اصل حرفی که میخوایم بزنیم. من سعی کردم انعطاف تو بیانم رو بر این مبنا رعایت کنم. بخاطر همین هم گفتم اگر بگیم انگیزه، تمایل یا توانایی در نهایت منظور اصلی من چندان تغییر نمیکنه چون هدفم این بود که بروز این پدیده به شکل گسترده در جوامع مختلف رو به نوعی توضیح بدم. چون فکر میکنم تنها دلیلش ذهنیت پست‌انگارانه نسبت به زنان در ادیان یا جوامع اولیه نبوده. اینجا دلایل زیستی رو سعی کردم بیان کنم که با هم واکاویش کنیم، ولی باز هم تحلیل‌های دیگه‌ای وجود داره. مثلا از نظر اقتصادی فکر کنم پژوهش‌هایی شده که عوامل موثری برای این پدیده که مردا بیشتر به تعدد روابط جنسی روی میارن رو شرح بده.

من دو تا تعریف دیگه از ویکیپدیا اضافه میکنم :

توانایی به مجموعه‌ای از واکنش‌های ذهنی و عینی که شخص را برای انجام کاری نمایان در زمانی مشخص قادر می‌سازد، اصطلاحاً توانایی گفته می‌شود. اساس این اصطلاح این است که شخص قادر است، آن کار را حالا انجام دهد و نیازی برای آموزش بیشتر ندارد. (مثل توانایی جنسی)

تمایل جنسی انسان عبارت است از ظرفیت داشتن برای داشتن تجربه‌ها و پاسخ‌های شهوانی
    . گرایش جنسی فرد بر میل جنسی و کشش او به فردی دیگر موثر است. تمایلات جنسی می‌توانند جنبه‌های هیجانی، فیزیولوژیک یا معنوی داشته باشند. جنبه‌های فیزیولوژیک (بیولوژیکی) از تمایلات جنسی اشاره دارد به مکانیسم تولیدمثل و همچنین سائق‌های بیولوژیکی بنیادینی که در همه گونه‌هایی که توسط هورمون‌ها کنترل می‌شوند وجود دارند

مبنای بحث چند همسری همین تمایل جنسی به جفت گیری های متعدد هست چه درباره زنان چه درباره مردان .تمایل جنسی یه نیروی ذاتی و درونی و غیرآگاهانه است و کنترلش توسط هورمونهاست. و اینکه فکرکنیم تمایل جنسی تحت تاثیر انگیزه و گرایشات آگاهانه بخواد کم یا زیاد بشه به نظر معقول نمیاد درست مثل این هست که بگیم نیروی جنسی انسان در صورتی که شرایط برای پاسخگویی به اون مساعد نباشه یا شخص مایل نباشه به تمایلات جنسی اش بپردازد، کم میشه ..

برای جنس ماده هم شرایط به همین صورت هست تمایل جنسی به چند همسری میتواند وجود داشته باشد ولی شرایط برای پاسخگویی به اون مساعد نیست و نمی توان برور ندادن یک رفتاریا تمایل به بروز یک رفتار رو (جفت گیری متعدد)رو دلیل بر وجود نداشتن یا کم و زیاد بودن تمایل جنسی برای جنس نر و ماده در نظر بگیریم .
    چون هدفم این بود که بروز این پدیده به شکل گسترده در جوامع مختلف رو به نوعی توضیح بدم. چون فکر میکنم تنها دلیلش ذهنیت پست‌انگارانه نسبت به زنان در ادیان یا جوامع اولیه نبوده. اینجا دلایل زیستی رو سعی کردم بیان کنم که با هم واکاویش کنیم
    رفتار به خصوص رفتارهای جنسی انسان به قدری پیچیدگی داره که فقط 3 پاراگراف از کتاب ژن خودخواه داوکینز نمیتونه حتی قسمت زیست شناسی این پیچیدگی ها رو به صورت کامل توضیح بده. + اینکه لازمه این نکته رو باز هم یاداوری کنم :
    رفتار یا هر فنوتیپ دیگه ای حاصل تعامل بین ژن و محیط هست و نمیتونیم دلیل بروز یک رفتار رو جدا از تاثیرات محیطی و به صورت جداگانه در ژنوتیپ افراد بررسی کنیم .

محتوای مخفی: نقل قول 

در مورد لذت جنسی در حیوانات بهتر دیدم پست جدا بدم چون حاشیه‌ایه.
    ببینید این مطلب از سایت دویچه وله که به نظرم شما هم بر مبنای گزارشی که این سایت داده این ادعا رو مطرح کردید در جاهای مختلف اذعان میکنه که هنوز شک و شبهه در مورد این مسئله زیاده.

در واقع بهتره شما در مورد این مدعا [اگر فکر میکنید در بحث ما خیلی مهمه] دلایل علمی برای اثبات بیارید، چون با توجه به شباهت‌های انسان و حیوانات از نظر ساختار مغزی و شواهد فرگشتی بقول این زیست‌شناس فعلا باید پذیرفت اکثر حیوانات احساسی مشابه با ما در مورد رابطه جنسی دارن، مگر اینکه خلافش ثابت بشه:

درباره قسمتی که توضیح دادم حس لذت و رضایت جز در بعضی موارد فقط در انسان هست و برای این موارد هم احساس لذت به اندازه و کیفیتی که در انسان وجود داره، نیست؛

دوتا لینک از ویکی پدیا میذارم که توضیح مختصری داده شده که دربعضی حیوانات احساس لذت وجود داره دلیلش هم بیشتر مربوط میشه به بعضی شباهت های فیزیولوژیکی جنس ماده انسان و این حیوانات ولی با این حال باز هم نمیشه درباره این حیوانات مطمئن بود که وجود این اندام ها چنین احساسی رو مشابه با انسان در اونها هم به وجود میاره یا نه
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ..

4. این کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

مبنای بحث چند همسری همین تمایل جنسی به جفت گیری های متعدد هست چه درباره زنان چه درباره مردان .تمایل جنسی یه نیروی ذاتی و درونی و غیرآگاهانه است و کنترلش توسط هورمونهاست. و اینکه فکرکنیم تمایل جنسی تحت تاثیر انگیزه و گرایشات آگاهانه بخواد کم یا زیاد بشه به نظر معقول نمیاد درست مثل این هست که بگیم نیروی جنسی انسان در صورتی که شرایط برای پاسخگویی به اون مساعد نباشه یا شخص مایل نباشه به تمایلات جنسی اش بپردازد، کم میشه ..
    من کمی از متن کتاب الهام گرفتم که در اون ژن خودخواه ژن رو راننده‌ی این ماشین [انسان] تصور میکنه و برای سادگی نوع بیانش طوریه که انگار آگاهی این وسط به اون معنی که ما میدونیم وجود داره. اگر منظور شما رو از قسمتی که Bold کردم فهمیده باشم فکر میکنم این قسمت کتاب رفع کنه مشکل رو :
    و باز هم تاکید میکنم من فکر نمیکنم بحث تمایل جنسی اینجا مطرح باشه !! یعنی بحث این نیست که دو جنس از نظر "لذت جنسی" انگیزه و تمایل به رابطه‌ی بیشتر با جنس مخالف داشته باشن!! نه کتاب این مسئله رو اینطور به زبان میاره و نه من منظورم همچین چیزی بوده. بحث یک فشار فرگشتی هست که در اون ممکنه جنس نر با انگیزه‌ی داشتن فرزندان بیشتر، تمایل بیشتری به تعدد زوجین داشته باشه. انگیزه کسب لذت جنسی بیشتر نیست ...

برای جنس ماده هم شرایط به همین صورت هست تمایل جنسی به چند همسری میتواند وجود داشته باشد ولی شرایط برای پاسخگویی به اون مساعد نیست و نمی توان برور ندادن یک رفتاریا تمایل به بروز یک رفتار رو (جفت گیری متعدد)رو دلیل بر وجود نداشتن یا کم و زیاد بودن تمایل جنسی برای جنس نر و ماده در نظر بگیریم .
    همونطور که گفتم کتاب از یک فشار فرگشتی صحبت میکنه. این قسمت از متن که دقیقا ادامه‌ی بخشی هست که در پست پیشین گذاشتم، دقیقا داره منظور من رو میگه. اگر دقت کنید از یک فشار معمول روی جنس نر صحبت میکنه که در نهایت باعث میشه ژنی موفق باشه که تمایل اون به تعدد زوجین بیشتره:

رفتار به خصوص رفتارهای جنسی انسان به قدری پیچیدگی داره که فقط 3 پاراگراف از کتاب ژن خودخواه داوکینز نمیتونه حتی قسمت زیست شناسی این پیچیدگی ها رو به صورت کامل توضیح بده. + اینکه لازمه این نکته رو باز هم یاداوری کنم :
    رفتار یا هر فنوتیپ دیگه ای حاصل تعامل بین ژن و محیط هست و نمیتونیم دلیل بروز یک رفتار رو جدا از تاثیرات محیطی و به صورت جداگانه در ژنوتیپ افراد بررسی کنیم .
    قطعا یه همچین کتابی باید کامل خونده بشه و بررسی علمی ایده‌هاش هم دنبال بشه. مثلا پست Stream در مورد ادعای کتاب که تو عکس بالا از متن کتاب هم مطرح شده (فشار فرگشتی مورد نظر) یه پژوهش علمی رو نشون میده که به دلایلی این ادعا رو رد میکنه . چون من در این زمینه تخصص ندارم و فقط یه مطالعه کننده عمومی بودم به شکل علامت سوال به قضیه نگاه کردم که خب حالا این درسته یا اون و کدوم رو مشه قبول کرد ...
    در کل فکر کنم گفتگو ما به انتهاش نزدیک شده و گفتگوی خوبی بود ... همونطور که گفتم هدف من ارائه توجیه زیست شناسی از یه پدیده بود که اون رو از یه کتاب گرفته بودم و فکر میکردمم درسته. برای شرایط محیطی هم هر پژوهشی در حوزه علوم اجتماعی و اقتصاد و ... میتونه نماینده‌ی توضیح های محیطی نه ژنتیکی عمل کنه که من اعلام آمادگی کردم در اون زمینه هم منابعی رو ارائه بدم ...

مرسی از وقتی که گذاشتید

6. 2 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن بازی های کامپیوتری و کنسولی Captain_America's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

سیستم پاداش و تبیه در طول فرگشت مردها رو به سمتی برده که برای داشتن بیشترین شانس انتقال ژن با پذیرش خطر به زن های متعدد رجوع کنند در حالیکه همین سیستم برای همون کار (بالا بردن شانس انتقال ژن) در مورد زن ها اون ها رو به سمت کسب بیشترین ثبات ممکن و در نتیجه تعلق به یک مرد هدایت کرده.

حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

سیستم پاداش و تبیه در طول فرگشت مردها رو به سمتی برده که برای داشتن بیشترین شانس انتقال ژن با پذیرش خطر به زن های متعدد رجوع کنند در حالیکه همین سیستم برای همون کار (بالا بردن شانس انتقال ژن) در مورد زن ها اون ها رو به سمت کسب بیشترین ثبات ممکن و در نتیجه تعلق به یک مرد هدایت کرده.
    !!

چند زنی اغلب در بین موجوداتی دیده میشه که بین دو جنس نر و ماده تفاوت های فنوتیپی زیادی وجود داشته باشه (دودیسی جنسی / Sexual dimorphism )یعنی ظاهر و اندازه جثه جنس نر بسیار متفاوت تر از ظاهر و جثه جنس ماده است(مثل طاووس) ولی در جمعیت هایی که اندازه نر و ماده تفاوت چندانی با هم ندارن و دو جنس تقریبا هم اندازه هستند تک همسری دیده میشه.

در جمعیت هایی که رقابت درون گرووهی بالاتری برای جفت گیری و تصاحب ماده ها وجود دارد نرها باید برای پیروزی در رقابت با یکدیگر جثه و اندازه بزرگتری داشته باشن. چنین ظاهری از طرفی برای حیات جنس نر ضرر داره و امکان مرگ جنس نر رو بیشتر میکنه (چون چنین ظاهری فایده ای جز جلب توجه جنس ماده نداره) ولی در مقابل با جلب نظر ماده ها باعث افزایش تعداد فرزندانش میشه.

( انتخاب طبیعی به عنوان یکی از مکانیسم های کلیدی فرگشت >> فرایندی است که در طی نسل‌های پیاپی، سبب شیوع آن دسته از صفات ارثی می‌شود که احتمال زنده ماندن و موفقیت زاد و ولد یک ارگانیسم را در یک جمعیت افزایش می‌دهند.)

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــ

«تفاوت مذکر و مؤنث در انسان بیشتر از پستانداران تک‌همسر اما بسیار کمتر از پستانداران به شدت چندهمسر است». یکی از توضیحات پیشنهادی این است که روند تکامل سکسوالیته انسانی بیشتر به خویشاوند نزدیک خود بونوبو (نوعی شامپانزه) شباهت داشته که از نظر دودیسی جنسیتی بسیار شبیه به انسان است. بونوبوها به چندزنی-چندشوهری علاقه دارند و از روابط جنسی تفریحی برای تقویت پیوندهای اجتماعی و کاهش خشونت بهره می‌برند.(ویکی پدیا)

9. 5 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

امروزه میشه بین عرف و شرایط اجتماعی و فرگشت و ... یه تعادلی ایجاد کرد.
    مثلا یه همسر رسمی شخص داشته باشه و در کنارش به شرطی که خانواده اش رو در اولویت قرار بده معشوقه یا همسر موقت و ... ولی خب شرط و شروط هم داره باید چه از نظر مالی چه احساسی بتونه کنترل داشته باشه رو اوضاعش.
    البته فقط برای آقایان ، خانم ها باید فقط به یک همسر مادامی که ازدواج پابرجاست وفادار باشند.

حـــــرفـه ای Ar@m's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006

پيش فرض

هرجور راحتید!
    خوشبختانه! تغییراتی که خواه ناخواه داره در جامعه ی ما اتفاق میفته خلاف گفته های جالب توجه شماست و داریم به سمتی حرکت میکنیم که خانم ها هم به اندازه ی اقایان در حین وفاداری به همسر شانس داشتن معشوقه رو هم دارن!! همین کافبه بنظر من.
    احتمالا وقتی "هیچی تو دنیا بالاتر از این نیست که زندگیت رو با همه شادی ها و غم هاش با یک نفر شریک بشی" دیگه شریک شدن این احساسات با چند نفر بطور همزمان دیگه خارج از تصور باید باشه نه؟!!

12. 2 کاربر از Ar@m بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

هرجور راحتید!
    خوشبختانه! تغییراتی که خواه ناخواه داره در جامعه ی ما اتفاق میفته خلاف گفته های جالب توجه شماست و داریم به سمتی حرکت میکنیم که خانم ها هم به اندازه ی اقایان در حین وفاداری به همسر شانس داشتن معشوقه رو هم دارن!! همین کافبه بنظر من.
    احتمالا وقتی "هیچی تو دنیا بالاتر از این نیست که زندگیت رو با همه شادی ها و غم هاش با یک نفر شریک بشی" دیگه شریک شدن این احساسات با چند نفر بطور همزمان دیگه خارج از تصور باید باشه نه؟!!
    دزد نگرفته پادشاست، خانوما تو مسائل اینچنینی ید طولایی دارند تا وقتی که شرافت و اصالت خانواده رو زیر سوال نبردن هر یک از زوجین خود دانند و خدای خویش. برای همین در انتخاب زن زندگی باید خیلی دقت کرد .
    همسر بحثش جداست ، همسر مادر بچه هاست تاج سره هیچکی جاشو نمیگیره ، معشوقه مثل پیش غذا یا دسر میمونه آدم عاقل اونقدر ازش نباید بخوره که سیر شه یا منفجر بشه اندازه نگه دار که اندازه نکوست.

حـــــرفـه ای Ar@m's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006

پيش فرض

بله مشخصا وقتی آدم همسر و معشوقه ی خودش رو با دسر و غذا مقایسه کنه به همچین نتایج جالبی هم میرسه!
    اصلا میشه با توجه به اینکه غذا و پیش غذا سه وعده ی متقاوت در روز هستن به این نتیجه رسید این همسر تاج سر یکیش دل آدم رو میزنه بالاخره آدم نمیتونه هرروز یه جور غذا و پیش غذا بخوره!!
    وقتی منطق آدم بر چنین پایه های بی معنایی شکل بگیره میشه تا ابد الدهر آسمون ریسمون های قشنگی ازش بافت و برای هر کاری توجیه مناسبی پیدا کرد
    نه با این توجیهات کار دارم نه با غذا و پیش غذای شما و مقدارش! تنها چیزی که برام مهمه اینه که دیگه مانند گذشته مردان توانایی این رو ندارند که با انواع توجیهات و منطق های من درآوردیشون حقوقی رو برای خودشون قائل بشن که سالیان سال از خانم ها سلب کردن!
    توجیهات شما ممکنه در مورد زندگی شخصی خودتون خوب جواب بده ولی خیلی جاها و توی خیلی از زندگی ها ابدا جایی نداره.

15. 3 کاربر از Ar@m بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •