تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 191 از 307 اولاول ... 91141181187188189190191192193194195201241291 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1,901 به 1,910 از 3062

نام تاپيک: شروع کار با لینوکس

داره خودمونی میشه Abismo Negro's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2010
    محل سكونت
    Tehran , Iran

پيش فرض OpenSUSE

سلام به دوستان اپن سورسي !

من به تازگي مي خوام به دنياي لينوكس برم . البته قبلا هم با لينوكس كار كردم و تا حدودي آشنايي دارم . ديگه زمانش رسيده كه كوچ كرد !
    نظرم اينه كه با توجه به علاقه بيام و Open SUSE رو نصب كنم . تو سايت اصلي ديدم كه ورژن 11.4 اومده و مي شد به صورت DVD ISO هم دان لود كرد با حجم حدود 4 گيگ . آيا همين كافي هست و با خودش به اندازه كافي نرم افزار داره ؟ راستي نسخه 32 بيتي بهتره يا 64 ( با توجه به عملكرد و سازگاري ) ؟

با تشكر - سامان
    OpenSUSE از قدرتمند ترین و با سابقه ترین توزیع های گنو/لینوکس هست که توزیع مورد علاقه و سیستم عامل اصلی من هم هست که متاسفانه در ایران چندان منابع و ... ازش نیست که این ناشی از عدم درک صحیح بعضی افراد هست.
    در شرایطی که توزیع هایی مثل ابونتو .. و مینت ... مدام از سوی دوستان تبلیغ میشن.

شما سی دی لایو هم دانلود کنید نرم افزارهای پایه ای و اولیه رو داره که بعضا ابونتو بعضی هارو پیش فرض نداره(مثلن Gimp) همچنین شما میتونید اگر مایل به دانلود دی وی دی کامل (‌که به نظر من بهتر هست)‌نیستید میتونید هر یک از دیسک های زنده رو با توجه به نیاز و همینطور دسکتاپ مورد علاقتون دانلود کنید.( KDE , Gnome ,Xfce , Lxde و ...)
    درباره نسخه 32 و ۶۴ این مساله مربوط به معماری پردازنده هست که ارتباط چندانی به دو واژه ی عملکرد و سازگاری نداره به اون صورت.من از هر دوش استفاده کردم(۳۲ روی کامپیوتر رو میزیم و ۶۴ روی لپ تاپ) و تفاوت خاصی ندیدم.

و در آخر حتمن اینترفیس زیبای سوزه رو ببینید.به خصوص نسخه KDE رو پیشنهاد میکنم امتحان کنید. اوپن سوزه در هر یک از DE ها یکی از بهترین طراحی ها و Tweak هارو ارائه داده که برفرض مثال با KDE بد ریخت و ساده ی Kubuntu که عملن کنونیکال هیچ کاری روش نکرده زمین تا آسمان متفاوت هست.
    همچنین نرم افزار منحصر به فرد و بسیار قدرتمند YaST رو حتمن بررسی کنید که به جرات میشه گفت بهترین و قدرتمند ترین Control panel (اگر بشه همچین اسمی روش گذاشت)‌در تمامی سیستم عامل های دنیاست.(بر فرض برای Samba server و شبکه کردن ویندوزی کاری که شما در ابونتو باید با کلی دستور در Terminal و استفاده از Gedit و سایر دنگ و فنگ های دوران محیط متنی انجام بدید رو میتونید با چند تا کلیک از طریق YaST راحت انجام بدید. یا خیلی موارد دیگه که اگر کسی مایل بود مثال میزنم)

ممکن هست یک سری عزیزان که تصور میکنن لینوکس فقط ابونتو هست بهتون بگن که سوزه مال ماکروسافت هست . سوزه خائن هست و قاتل هست و این حرفها که پیشنهاد میکنم از منابع موثق انگلیسی زبان استفاده کنید.و همچنین درباره خدمات سوزه به دنیای متن باز و گسترش و توسعه هسته لینوکس و میزکارهای مختلف مثل KDE و Gnome و سایر موارد (‌مثل mono , Banshee و....)‌ اطلاع کسب کنید و بعد ببینید بعضی توزیع ها مثل مینت و ابونتو(شرکت کنونیکال)در این زمینه دقیقن کاری انجام داده اند یا خیر.

اوپن سوزه یکی از کامل ترین منابع رو در بین توزیع های گنو/لینوکس در اختیار شما قرار میده که کاملن دسته بندی شده و تفکیک شده هست و شما با مطالعه همین ها بخش زیادی از سرچ کردن در گوگل و یافتن پاسخ از وبلاگ های بی نام و نشان رو نخواهید داشت.در زمینه زبان فارسی هم همچنین انجمن و پرتال اوپن سوزه پارسی موجود هست که بسیار فعال هست و از انجمن های خوب ایرانی هست که میتونید ازش استفاده کنید.
    شما حتی میتونید توزیع مورد علاقتون رو بر پایه سوزه بسیازید و سفارشی کنید اون هم بدون اینکه نیازی به دانش بالایی داشته باشید.(غمپز آرچ رو که بعضی دوستان چند ترم کامپیوتر خونده میدن رو نمیشه داد باهاش ولی میشه بسیار شخصی سازیش کرد.)
    در کل از اوپن سوزه لذت ببرید. شاید اینترفیس دخترانه ابونتو رو نداشته باشه ولی از نظر پایداری و خلاقیت ها جزو بهترین هاست.

2. 4 کاربر از Abismo Negro بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز K1lou's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    Sabzevar

پيش فرض

OpenSUSE از قدرتمند ترین و با سابقه ترین توزیع های گنو/لینوکس هست که توزیع مورد علاقه و سیستم عامل اصلی من هم هست که متاسفانه در ایران چندان منابع و ... ازش نیست که این ناشی از عدم درک صحیح بعضی افراد هست.

شما سی دی لایو هم دانلود کنید نرم افزارهای پایه ای و اولیه رو داره که بعضا ابونتو بعضی هارو پیش فرض نداره(مثلن Gimp) همچنین شما میتونید اگر مایل به دانلود دی وی دی کامل (‌که به نظر من بهتر هست)‌نیستید میتونید هر یک از دیسک های زنده رو با توجه به نیاز و همینطور دسکتاپ مورد علاقتون دانلود کنید.( KDE , Gnome ,Xfce , Lxde و ...)
    درباره نسخه 32 و ۶۴ این مساله مربوط به معماری پردازنده هست که ارتباط چندانی به دو واژه ی عملکرد و سازگاری نداره به اون صورت.من از هر دوش استفاده کردم(۳۲ روی کامپیوتر رو میزیم و ۶۴ روی لپ تاپ) و تفاوت خاصی ندیدم.

و در آخر حتمن اینترفیس زیبای سوزه رو ببینید.به خصوص نسخه KDE رو پیشنهاد میکنم امتحان کنید. اوپن سوزه در هر یک از DE ها یکی از بهترین طراحی ها و Tweak هارو ارائه داده که برفرض مثال با KDE بد ریخت و ساده ی Kubuntu که عملن کنونیکال هیچ کاری روش نکرده زمین تا آسمان متفاوت هست.
    همچنین نرم افزار منحصر به فرد و بسیار قدرتمند YaST رو حتمن بررسی کنید که به جرات میشه گفت بهترین و قدرتمند ترین Control panel (اگر بشه همچین اسمی روش گذاشت)‌در تمامی سیستم عامل های دنیاست.(بر فرض برای Samba server و شبکه کردن ویندوزی کاری که شما در ابونتو باید با کلی دستور در Terminal و استفاده از Gedit و سایر دنگ و فنگ های دوران محیط متنی انجام بدید رو میتونید با چند تا کلیک از طریق YaST راحت انجام بدید. یا خیلی موارد دیگه که اگر کسی مایل بود مثال میزنم)

ممکن هست یک سری عزیزان که تصور میکنن لینوکس فقط ابونتو هست بهتون بگن که سوزه مال ماکروسافت هست . سوزه خائن هست و قاتل هست و این حرفها که پیشنهاد میکنم از منابع موثق انگلیسی زبان استفاده کنید.و همچنین درباره خدمات سوزه به دنیای متن باز و گسترش و توسعه هسته لینوکس و میزکارهای مختلف مثل KDE و Gnome و سایر موارد (‌مثل mono , Banshee و....)‌ اطلاع کسب کنید و بعد ببینید بعضی توزیع ها مثل مینت و ابونتو(شرکت کنونیکال)در این زمینه دقیقن کاری انجام داده اند یا خیر.

اوپن سوزه یکی از کامل ترین منابع رو در بین توزیع های گنو/لینوکس در اختیار شما قرار میده که کاملن دسته بندی شده و تفکیک شده هست و شما با مطالعه همین ها بخش زیادی از سرچ کردن در گوگل و یافتن پاسخ از وبلاگ های بی نام و نشان رو نخواهید داشت.در زمینه زبان فارسی هم همچنین انجمن و پرتال اوپن سوزه پارسی موجود هست که بسیار فعال هست و از انجمن های خوب ایرانی هست که میتونید ازش استفاده کنید.
    شما حتی میتونید توزیع مورد علاقتون رو بر پایه سوزه بسیازید و سفارشی کنید اون هم بدون اینکه نیازی به دانش بالایی داشته باشید.(غمپز آرچ رو که بعضی دوستان چند ترم کامپیوتر خونده میدن رو نمیشه داد باهاش ولی میشه بسیار شخصی سازیش کرد.)
    در کل از اوپن سوزه لذت ببرید. شاید اینترفیس دخترانه ابونتو رو نداشته باشه ولی از نظر پایداری و خلاقیت ها جزو بهترین هاست.
    با سلام
    یک سئوال
    آیا اوپن سوزه کدکهای پخش صوت و تصویر رو به همراه داره یا نه ؟
    با تشکر

کاربر فعال انجمن ادبیات - Saman -'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    ا مـپـر ا طـو ر ی پـا ر س

پيش فرض

بسيار ممنونم دوست عزيز Abismo Negro از توضيحات شما

بله من هم نظرم به نسخه دي وي دي بود . يعني براي دان لودش مشكل خاصي ندارم. فقط زمان بره !

و اينترفيس محبوب من هم KDE هست. بسيار زيبا و شكيل. و كمي هم با YaST قبلا كار كرده بودم. اينا رو به اين خاطر ميگم چون در ماشين مجازي نسخه LIVE رو ديدم . و حالا مي خوام ديگه كوچ كنم !

حتي من جايي نسخه فروشي؟! سوزه زو ديدم. بعد كه اگاه تر شدم فهميدم كه تفاوت اصلي اين نسخه ساپورت آن هست كه جدا اونو از هم نوعاش متمايز مي كنه ...

اديت :‌ همچنين فرمايشات دوست عزيز taia نيز صحيح است . هر توزيع لينوكس ويژگي خاص خودش رو داره . و هر كسي هم سليفه خاص خودش رو داره . من به شخصه مي خوام از openSUSE شروع كنم . . .

باز هم تشكر و فعلا !
    Last edited by - Saman -; 10-06-2011 at 15:08.

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

OpenSUSE

بر فرض برای Samba server و شبکه کردن ویندوزی کاری که شما در ابونتو باید با کلی دستور در Terminal و استفاده از Gedit و سایر دنگ و فنگ های دوران محیط متنی انجام بدید رو میتونید با چند تا کلیک از طریق YaST راحت انجام بدید.

سلام دوست عزیز،
    لازم دونستم چند مسئله رو به شما یادآوردی کنم، اول اگر شما وارد دنیای اپن سورس و مخصوصا محدوده ی گنو/لینوکس میشوید، نباید با مسئله مانند وارد شدن به محدوده ی مایکروسافت برخورد کنید، گنو/لینوکس رشد پیدا کرد بخاطر اینکه هیچگاه در توزیع های خودش مونوپولی رو اجرا نکرد، همچنان داره به رشد (گرچه کند) خودش ادامه میده چون هنوز هم این مسئله رو رعایت کرده.
    شما در پست خودتون به توزیع های مانند اوبونتو و مینت (مخصوصا اوبونتو) مانند دشمن نگاه کرده اید، آنچنان از این توزیع ها صحبت کرده اید که انگار گنو/لینوکس دارای چند شاخه هست! و اینها در شاخه ی توطئه گران هستند!
    کوبونتو رو بدریخت و ساده خوندید، کارا با اوبونتو آنچنان سخت و کار با توزیع مورد نظر خودتون رو آسان جلو دادید!
    یا استفاده کنندگان توزیع arch رو چند ترم کامپیوتر خوانده های غمپز در کن کردید!
    و اینترفیس اوبونتو رو هم دخترانه (که البته همین خودش معنیش مفهوم نیست) خوندید!
    یا اوبونتو کارها رو ساده لوح فرض کردید در حدی که سوزه را برای مایکروسافت می دونند! (در حالی که شما یک نمونه در این سایت به من نشون بده کافی هست! )

نمی دونم هدف اصلی شما چی بوده، ولی چون از این برخورد ها در دنیای واقعی هم جامعه ی گنو/لینوکس ضربه خورده، اگر شما قصد تبلیغ توزیعی خاص رو دارید به معرفی امکانات اون بپردازید، دیگر دوستان هم توزیع های خودشون رو معرفی خواهند کرد و نهایتا هر کس خودش انتخاب خواهد کرد.

موفق باشید.
    با سلام
    یک سئوال
    با تشکر
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

6. 5 کاربر از taia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز nightmare's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

OpenSUSE ... سیستم عامل اصلی من هم هست که متاسفانه در ایران چندان منابع و ... ازش نیست ....

.
    .
    .
    .
    در زمینه زبان فارسی هم همچنین انجمن و پرتال اوپن سوزه پارسی موجود هست که بسیار فعال هست و از انجمن های خوب ایرانی هست که میتونید ازش استفاده کنید.
    ؟

آخر فروم باز Amir Varasteh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2009
    محل سكونت
    تهران

داره خودمونی میشه Abismo Negro's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2010
    محل سكونت
    Tehran , Iran

پيش فرض

ابتدا پاسخ دوست عزیز و شیرین بیان جناب nightmare که گویا بسیار هوشمند و زیرک میباشند:
    مقصود بنده از منابع در جمله اولیه شناخت و اطلاعات بود(که شاید باید با واژه های بهتری بیان میکردم). تصور نمیکنم درکش اونقدر سخت باشه که به سبک روحانیت شیعه شما بیایید و دو جمله ی ساده ( که مربوط به دو بخش مختلف صحبت بنده بود) استخراج کنید و با قرار دادن چنین صورتکی هدف خود را( که بنده هم نمیدونم چی هست)‌دنبال کنید.راههای بهتری هم برای افزایش تعداد ارسال ها وجود دارد.

و در پاسخ به جناب taia که از بزرگان دنیای متن باز هستند و همواره فعالیت ایشون رو در این تالار (به ویژه تاپیک ابونتو)‌دیده ام و واقعن باید قدردانی کنم باید بگم: میتونم با ارائه دادن لینک یا حتی نقل قول جملاتی از همین انجمن(یا اصلن همین تاپیک)که عزیزان بارها و بارها ابونتو به سایر دوستان توصیه کرده اند و ابونتو رو کاربرپسند(تر) و دارای امکانات و نصب آسان و مناسب مصارف کاربران تازه کار و...(تر) دانسته اند هدفم رو از طرز پاسخ دادنم به دوستمون که سوال پرسیده بودند بیان کنم.
    تصور نمیکنم چیزی به اسم نگارش صفر درجه حتی در دنیای متن باز و آزاد گنو/لینوکس وجود داشته باشه.و تقریبن همه چیز کم و بیش جانبدارانه هست.(من نمیخوام زیاد جنجال ایجاد بشه ولی خوب شما هم ارادت خاصی به یک سری توزیع ها دارید .)
    شاید با توجه به مدح و مجیز گویی که از ابونتو در این انجمن و سایر محافل گفتگوی فارسی زبان پیرامون لینوکس دیدم کمی تند انتقاد کرده باشم ولی دیگر نیاز به نوشتن کلماتی مثل توطئه گر و بدبخت و ساده لوح هم نبود.البته اگر هدف شما بزرگنمایی و به چالش کشیدن انتقاد بنده از سایر توزیع ها به منظور محکوم کردن بنده هست (‌که قطعن اینگونه نیست)‌بحث فرق میکند.

در مورد اینکه ابونتو واقعن چقدر مسیرش از سایر توزیع های گنو/لینوکس متفاوت هست و کارهایی که انجام داده بنده آمادگی این رو دارم که با ارائه دادن مثال از اقدامات کنونیکال و اینکه در مجموع عملکرد ابونتو چقدر به نفع دنیای متن باز هست(البته جدای از اون استدلال شعارگونه ی قدیمی که ؛ابونتو باعث گسترش لینوکس میشه) توزیع بدم.

بنده به شخصه هیچ مشکلی نمیبینم برای اینکه یک کاربر تازه کار از سوزه شروع کند.من به اندازه شما اطلاعات ندارم ولی با اطلاعات اندک و تجربه کمم هیچ مزیتی در ابونتو نمیبینم. حتی نصابش رو راحت و ساده نمیدونم( که در خیلی موارد برای کاربر مبتدی گیج کننده هم هست و من سوزه رو قوی تر میبینم در این زمینه) و خیلی موارد دیگر( شما به خوبی آشنایی دارید که YaST چه کارهایی رو با چند تا کلیک انجام میده یا درباره سیستم One Click install اطلاع کافی دارید) در زمینه پایداری و خلاقیت(البته نه در صورتی که بشود اسم چیزی مثل Unity رو خلاقیت گذاشت...)و سایر فاکتور ها هم بنده به هیچ عنوان ابونتو رو توزیع برتری نمیبینم.
    درباره بحث Arch و بعضی عزیزان که من بارها هم در انجمن ابونتو و هم technotux دیده ام شاید اینجا روی کاغذ من از نظر خواننده محکوم شوم و حق با شما باشد ولی چیزی که بنده دیده ام این هست که کلن در سیستم دانشگاهی کشور ما یک چنین فضایی حاکم هست.درباره Arch اطلاع کافی دارید و طبیعتن کسی که مدام تلاش داره بگه ؛من Arch کار میکنم ؛ اهداف دیگری(گاهی جدای از معرفی توزیع خود)‌را دنبال میکند.بگذریم در کل در این مورد حق با شماست.
    در کل به منظور جلوگیری از اینکه هر عزیزی از راه برسد و یک قسمت از پست بنده را نقل قول کرده و در ادامه صورتک های خندان بگذارد بنده در کل حق را به شما میدهم و بابت انتقادم از ابونتو شرمسارم.
    زین پس بنده هم به گسترش و عمومی شدن این باور که "لینوکس یعنی ابونتو" کمک خواهم کرد تا هر شخصی که با لنیوکس ( یا هر سیستم عامل غیر ویندوزی)‌آشنا میشود آن سیستم عامل ابونتو باشد.
    ۱۹۱ صفحه از این تاپیک گذشته و تا جایی که بنده ی مقصر و کم دانش میبینم هرجا که کاربر تازه کاری پرسیده است با چه توزیعی شروع کنم عزیزان پاسخ داده اند "ابونتو مناسب ترین هست" و جملاتی اینچنین. و من این نسخه پیچی غلط و این طرز فکر ( که به نظر من جانبداری بیش از حد است)‌را صحیح نمیدانم و به نظرم دلیل استفاده روز افزون از ابونتو همین نسخه پیچیدن هاست.( حداقل در کشور ما که نه بحث ارسال رسمی رایگان سی دی ابونتو از طرف شرکت به درب منزل جدی هست و نه نصب پیش فرض کمپانی های تولید کننده کامپیوتر تاثیر چندانی دارد) تنها دلیل گسترش ابونتو همین نسخه دادن عزیزان برای تازه واردان به دنیای متن باز هست
    در آخر اینکه بنده از ضربه زدن به گنو/لینوکس(‌ابونتو) شرمسارم و زین پس بنده هم در پاسخ چنین سوالاتی ابونتو و مینت (‌و سایر نوادگان دبیان عزیز) را معرفی خواهم کرد.

با سلام
    یک سئوال
    با تشکر
    نسخه ی عادی خیر ولی در مورد نسخه ی OpenSUSE Edu-li-f-e بله .
    برای نصب جدید ترین کدکها از لینک زیر استفاده کنید

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

آخر فروم باز nightmare's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

ممنون ، سرچ کردن رو بلدم.
    منظورم تناقض گویی دوستمون بود!

11. این کاربر از nightmare بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای rootnt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام
    خوب به نظرم توی بعضی حرفهاتون دارید اشتباه می‌کنید
    اول از همه بگم suse توزیع خیلی خوبیه yast خیلی عالیه اما به نظرم بعد از اون قضیه microsoft and novel collaboration تعداد زیادی از کاربرانشو از دست داد و کاربران دیگه مثل قدیما دلشون با suse نیست و مسایل دیگه
    اوبونتو هم کی گفته توزیع بدیه؟ جامعه کاربری بزرگی که داره به نظرم مزیت اوبونتو هست ، ایراد هم زیاد داره
    اما به هرحال من شخصا از هیچ کدومشون خوشم نمیاد و این دلیل نمی‌شه که به کاربران بگم suse یا ubuntu بده و استفاده نکنید
    خوب اینجا یه انجمنیه که معمولا تازه‌کارها و کسانی که می‌خوان تازه شروع به کار با گنو/لینوکس کنن میان
    حالا وقتی من با اوبونتو کار کرده باشم و ببینم توزیع خوبیه به نظرم معرفی اوبونتو به یک تازه کار اتفاقا کار درستیه چون جامعه کاربری خیلی بزرگتری نسبت به توزیع‌های دیگه داره و یک تازه‌کار راحت‌تر و سریع‌تر می‌تونه به جواب سوالات و مشکلات خودش برسه
    اگر شما بگید اوبونتو آشغاله می‌شه از حرفتون نتیجه گرفت که دبیان هم آشغاله و این اشتباهه
    پس همونطور که دوستان گفتن بهتره که مزیت‌های توزیع خودمون رو معرفی کنیم به جای خراب کردن توزیع‌های دیگه
    بقیه موارد هم مهم نیست

13. 3 کاربر از rootnt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

و در پاسخ به جناب taia که از بزرگان دنیای متن باز هستند و همواره فعالیت ایشون رو در این تالار (به ویژه تاپیک ابونتو)‌دیده ام و واقعن باید قدردانی کنم باید بگم: میتونم با ارائه دادن لینک یا حتی نقل قول جملاتی از همین انجمن(یا اصلن همین تاپیک)که عزیزان بارها و بارها ابونتو به سایر دوستان توصیه کرده اند و ابونتو رو کاربرپسند(تر) و دارای امکانات و نصب آسان و مناسب مصارف کاربران تازه کار و...(تر) دانسته اند هدفم رو از طرز پاسخ دادنم به دوستمون که سوال پرسیده بودند بیان کنم.
    تصور نمیکنم چیزی به اسم نگارش صفر درجه حتی در دنیای متن باز و آزاد گنو/لینوکس وجود داشته باشه.و تقریبن همه چیز کم و بیش جانبدارانه هست.(من نمیخوام زیاد جنجال ایجاد بشه ولی خوب شما هم ارادت خاصی به یک سری توزیع ها دارید .)
    شاید با توجه به مدح و مجیز گویی که از ابونتو در این انجمن و سایر محافل گفتگوی فارسی زبان پیرامون لینوکس دیدم کمی تند انتقاد کرده باشم ولی دیگر نیاز به نوشتن کلماتی مثل توطئه گر و بدبخت و ساده لوح هم نبود.البته اگر هدف شما بزرگنمایی و به چالش کشیدن انتقاد بنده از سایر توزیع ها به منظور محکوم کردن بنده هست (‌که قطعن اینگونه نیست)‌بحث فرق میکند.

در مورد اینکه ابونتو واقعن چقدر مسیرش از سایر توزیع های گنو/لینوکس متفاوت هست و کارهایی که انجام داده بنده آمادگی این رو دارم که با ارائه دادن مثال از اقدامات کنونیکال و اینکه در مجموع عملکرد ابونتو چقدر به نفع دنیای متن باز هست(البته جدای از اون استدلال شعارگونه ی قدیمی که ؛ابونتو باعث گسترش لینوکس میشه) توزیع بدم.

بنده به شخصه هیچ مشکلی نمیبینم برای اینکه یک کاربر تازه کار از سوزه شروع کند.من به اندازه شما اطلاعات ندارم ولی با اطلاعات اندک و تجربه کمم هیچ مزیتی در ابونتو نمیبینم. حتی نصابش رو راحت و ساده نمیدونم( که در خیلی موارد برای کاربر مبتدی گیج کننده هم هست و من سوزه رو قوی تر میبینم در این زمینه) و خیلی موارد دیگر( شما به خوبی آشنایی دارید که YaST چه کارهایی رو با چند تا کلیک انجام میده یا درباره سیستم One Click install اطلاع کافی دارید) در زمینه پایداری و خلاقیت(البته نه در صورتی که بشود اسم چیزی مثل Unity رو خلاقیت گذاشت...)و سایر فاکتور ها هم بنده به هیچ عنوان ابونتو رو توزیع برتری نمیبینم.
    درباره بحث Arch و بعضی عزیزان که من بارها هم در انجمن ابونتو و هم technotux دیده ام شاید اینجا روی کاغذ من از نظر خواننده محکوم شوم و حق با شما باشد ولی چیزی که بنده دیده ام این هست که کلن در سیستم دانشگاهی کشور ما یک چنین فضایی حاکم هست.درباره Arch اطلاع کافی دارید و طبیعتن کسی که مدام تلاش داره بگه ؛من Arch کار میکنم ؛ اهداف دیگری(گاهی جدای از معرفی توزیع خود)‌را دنبال میکند.بگذریم در کل در این مورد حق با شماست.
    در کل به منظور جلوگیری از اینکه هر عزیزی از راه برسد و یک قسمت از پست بنده را نقل قول کرده و در ادامه صورتک های خندان بگذارد بنده در کل حق را به شما میدهم و بابت انتقادم از ابونتو شرمسارم.
    زین پس بنده هم به گسترش و عمومی شدن این باور که "لینوکس یعنی ابونتو" کمک خواهم کرد تا هر شخصی که با لنیوکس ( یا هر سیستم عامل غیر ویندوزی)‌آشنا میشود آن سیستم عامل ابونتو باشد.
    ۱۹۱ صفحه از این تاپیک گذشته و تا جایی که بنده ی مقصر و کم دانش میبینم هرجا که کاربر تازه کاری پرسیده است با چه توزیعی شروع کنم عزیزان پاسخ داده اند "ابونتو مناسب ترین هست" و جملاتی اینچنین. و من این نسخه پیچی غلط و این طرز فکر ( که به نظر من جانبداری بیش از حد است)‌را صحیح نمیدانم و به نظرم دلیل استفاده روز افزون از ابونتو همین نسخه پیچیدن هاست.( حداقل در کشور ما که نه بحث ارسال رسمی رایگان سی دی ابونتو از طرف شرکت به درب منزل جدی هست و نه نصب پیش فرض کمپانی های تولید کننده کامپیوتر تاثیر چندانی دارد) تنها دلیل گسترش ابونتو همین نسخه دادن عزیزان برای تازه واردان به دنیای متن باز هست
    در آخر اینکه بنده از ضربه زدن به گنو/لینوکس(‌ابونتو) شرمسارم و زین پس بنده هم در پاسخ چنین سوالاتی ابونتو و مینت (‌و سایر نوادگان دبیان عزیز) را معرفی خواهم کرد.
    ببینید دوست عزیزم،
    اول که ممنون که من رو جزو بزرگان (چه با مسخره کردن و یا هر چی) دونستید
    دوم، بنده در پست قبل هم گفتم که هر کس آزاد هست بیاید و بگوید و تبلیغ کند که مثلا اوبونتو از تمام توزیع ها بهتر هست، دلیل بیاورد و ...
    ولی این آزادی حق توهین به کاربران دیگر توزیع ها رو به کسی نمیده!
    ببین دوست من، اول اینکه شما به تاریخ ها نگاه کن، دوم اینکه من هنوز هم اعتقاد دارم که اوبونتو برای یک تازه کار اگر بهترین نباشه، از بهترین هاست، اما هیچ موقع به کسی نگفته ام که مثلا شما سراغ اپن سوزه نرو، که اپن سوزه مثلا برای ساده لوحهایی هست که فکر می کنند اوبونتو رو شرکت اپل تولید می کنه!
    من نمی دونم چی شده که شما برداشت کردید که می گویید مجبور هستید دیگران را به سمت اوبونتو دعوت کنید؟! خیر شما آزادید در جواب دوستانی که پرسیده اند کدام توزیع بگوید اپن سوزه و دلایل خودتون رو بیاورید، ولی لطف کنید برای خوب جلوه دادن توزیع مورد نظر خودتون توزیع دیگری رو خراب نکنید (خود من هم از 3 نسخه ی پیش اوبونتو جزو منتقدینش بودم در این انجمن هم چندبار گفتم، ولی این دلیل بر دخترانه، بدریخت و ... خواندن اون نمیشه!)

شما آزادید مقایسه کنید، ولی علمی!
    ضمن اینکه نه بنده در شرکت کنونیکال کار می کنم نه دیگر دوستان، اگر از اوبونتو تبلیغی میشه قطعا دوستان چیزی دیده اند و تبلیغ می کنند، و گرنه برای من که تبلیغ از هر توزیعی هیچ سودی نداره چرا تبلیغ از اوبونتو باید در اولویت باشه؟
    خود من اعتقاد دارم هیچ کدام از توزیعها با هم هیچ فرقی نمی کنند، شما هر کاری (تاکید می کنم هر کاری) که ادعا کنید با اپن سوزه کردید رو من با دبیان براتون انجام می دم (و قطعا اگر تجربه ی کافی داشته باشید تایید خواهید کرد که میشه) بنابراین فرق در جزئیات شروع کار هست. اگر من اوبونتو رو هنوز توزیع مناسبی برای شروع می دونم، به این دلیل هست که اولا در مهاجرت فقط سیستم عامل شرط نیست! دوما خیلی ها رو به سمت گنو/لینوکس کشوندم که اوبونتو رو مناسب دیدند (الآن نه! ولی 3 سال قبل در انجمن های - واقعی و نه مجازی - خیلی فعالیت داشتم، اونجا 4 توزیع ردهت، اپن سوزه، اوبونتو و ناپیکس رو روی دستگاه داشتیم به افراد نشون می دادیم، اکثریت گرایش به اوبونتو داشتند، تمام سیستم ها هم بدون تغییر بودند و البته این رو هم بگم لبی که در اون فعالیت می کردیم برای ناول بود و در و دیوارش پر بود از تبلیغات مدارک این شرکت)

بنابراین شما آزادید که توزیع خودتون رو به دیگران معرفی کنید (حالا ممکن هست در اقلیت باشید ولی اگر اعتقاد دارید به کارتون ادامه بدید) و دیگران هم آزادند توزیع مد نظر خودشون رو معرفی کنند (که ممکن هست اونها اکثریت باشند) ولی همواره یادتون باشه با کوچک نشون دادن یک ساختمان، ساختمان شما بزرگ نخواهد شد
    اگر نقد علمی بر اوبونتو دارید یک تاپیک جدا گانه باز کنید و به صورت علمی با دلیل و مدرک بر علیه اوبونتو و کنونیکال صحبت کنید و نه اینکه در یک پست اوبونتو و کوبونتو و مینت و همه را بد و اپن سوزه را خوب کنید

امیدوارم منظورم رو صریح بیان کرده باشم
    موفق باشید

15. 7 کاربر از taia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 10 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 10 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •