تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: به نظر شما قانون مناسب در رابطه با از بین بردن بارداری چیست؟ / قبل از پاسخ پست اول تاپیک مطالعه شود

راي دهنده
71. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • از بین بردن بارداری باید در هر شرایط و تحت هر حالتی ممنوع باشد.

2 2.82%
  • از بین بردن بارداری باید در شرایط عادی ممنوع باشد مگر وقتی که برای مادر خطر پزشکی داشته باشد.

7 9.86%
  • از بین بردن بارداری باید در شرایط عادی ممنوع باشد مگر وقتی که برای مادر خطر پزشکی داشته باشد یا شرایط خاص دیگر (مثل بارداری در اثر تجاوز).

18 25.35%
  • نظری ندارم / تصمیم نگرفته ام.

4 5.63%
  • از بین بردن بارداری باید آزاد باشد و هیچ منع قانونی نداشته باشد.

40 56.34%
صفحه 13 از 16 اولاول ... 3910111213141516 آخرآخر
نمايش نتايج 121 به 130 از 153

نام تاپيک: از بین بردن بارداری | Abortion (فلسفی، اخلاقی و قانونی)

حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

یه سوال اینجا پیش میاد این بازه های زمانی و این شرایط و قوانین رو کی باید در موردش نظر بده و تایین کنه؟
    علم و پزشکان؟هنوز سوالات بی پاسخ زیادی برای خودش داره
    مذهب و علما؟ ....
    خدا و کتاب؟ ....
    مثلا بازه زمانی که برای مجاز بودن سقط جنین در کشور خودمون هست فقط توسط مذهب تایین شده(دمیده شدن روح در چهار ماهگی) در حالی که 100% با علم پزشکی همخوانی نداره
    این بازه زمانی و شرایط و قوانین رو فقط پزشک (از نظر علمی) و حقوق دان(از نظر حقوقی) مشخص می کنه هیچ کدوم از مواردی که گفتین صلاحیت و علم برای اظهار نظر درباره این موضوع رو ندارن .

شما میگید وقتی یک جنین به
    رشد روانشناختی (خودآگاهی و داشتن شعور و بعضی ویژگی های روانشناختی)
    برسه اسمش رو میشه انسان گذاشت
    ولی سوال اینجاست جنین حتی ماه ها بعد از تولد دارای بعضی از همین صفاتی که اسم بردید نمیشه ، خوداگاهی رو شما چطور به یک جنین نسبت میدید؟
    و سوال دیگه ای پیش میاد ایا نوزادی متولد شده که رشد روانشناختی مورد نظر شما رو پیدا نکرده و نمیکنه رو میشه اسمش رو انسان گذاشت یا نه و حقوق یک انسان کامل رو براش در نظر گرفت یانه؟چون طبق تعریف شما جواب منفی میشه و این نوزاد رو نمیشه انسان اسم گذاشت
    درسته خودآگاهی جنین ممکنه حتی بعد از تولد هم کامل نشده باشه .من برای این قسمت از سوال شما برای توضیح رشد قوای روانشناختی از ویژگی های روانشناختی که در استدلال Mary Anne Warren برای توضیح شخص اخلاقی اورده شده استفاده میکنم در استدلال ویرن تنها اشخاص اخلاقی حق حیات دارن چنین اشخاصی دارای ویژگی هایی هستند :

1) ذی شعور بودن: قابلیت داشتن تجربیات و احساسات آگاهانه از جمله قابلیت تجربه ی درد و لذت
    2) تعقل: قوه حل مسائل پیچیده ی جدید
    3) فعالیت ارادی: فعالیتی که از روی ژنتیک یا نیروی خارجی نباشد
    4) قوه ی ارتباط و انتقال اطلاعات از طریق معانی و پیغام ها
    5)خودآگاهی و ادراک نفس: مفهومی از خود به عنوان فرد یا عضوی از گروه اجتماعی

ویرن خود معترف است که این خصوصیات تحلیل دقیق شخص اخلاقی نیست ولی برای حل مسئله سقط کافی هستند. لازم نیست یک موجود همه این خصوصیات را داشته باشد که شخص اخلاقی به او صدق کند ولی هر تعداد از آن ها را بیشتر داشته باشد اطمینان به تشخیص او بیشتر خواهد بود و بالعکس هر چه کمتر از آنها برخوردار باشد در تشخیص اخلاقی او متردد خواهیم بود و اگر هیچ یک از آن ها را نداشته باشد می توان مطمئن بود که او شخص اخلاقی نیست جنین هیچ یک از این خصوصیات را ندارد پس شخص اخلاقی دارای حقوق اخلاقی از جمله حق حیات نیست و کشتن او اشکالی ندارد. ویرن معترف هست که هر چه جنین رشد می کند، بیشتر ازین خصوصیات برخوردار می شود مثلا جنین هفت ماه درجه ی ابتدایی شعور را دارد و به نور و صدا واکنش می دهد پس بهتر می داند اگر زنان بنا بر سقط دارند در ماههای اولیه این کار را بکنند ولی در نهایت جنین نه ماهه را هم فاقد تشخیص اخلاقی و حق حیات می داند.

به نظر من هر زمان که طبق نظر پزشک جنین کوچکترین نشانه ای از ویژگی های گفته شده داشته باشه از نظر قوای روانشناختی در مرحله هست که بشه اون رو انسان نامید در کنار این ویژگی ها باید از نظر بیولوژیکی هم ویژگی انسانی پیدا کرده باشه. مثل رشد کامل و مشابه انسان . درباره خودآگاهی جنین تا قبل از 3 ماهه سوم بارداری که به هیچ وجه خودآگاهی ( درک و احساس خودآگاهانه) نداره ولی به اعتقاد بعضی از محققین خودآگاهی تنها در سه ماهه سوم بارداری شروع به تشکیل شدن میکنه .. تشخیص اینکه جنین این ویژگی ها رو هر چند کم داره یا نه بر عهده پزشک هست .

جنین حقوق مساوی با نوزاد و نوزاد حقوق مساوی با کودک و کودک حقوق مساوی با انسان بالغ نداره. برای انسان حقوق متفاوتی وجود داره حقوقی که برای سقط جنین مورد بحث قرار میگیره حق حیات و حق گرفتن حیات (اونم در شرایطی که بتوان چنین حقی رو به جنین داد با در نظر گرفتن ویژگی هایی که پیدا می کنه)هست ولی انسان در مراحل مختلف زندگی خودش از حقوق متفاوتی برخوردار میشه ( جدا از حق حیات) و این حقوق با حق حیات تو یه تقسیم بندی قرار نمیگیره. ( حقوق قراردادی)

دقیقا اصلیترین و بزرگترین سوال همین هست شما با چه دلایل و استدلالی برای یک اسپرم هیچ حق حیاتی قائل نیستید ولی برای یک جنین حق حیات قائل میشید و سقط یک ترکیب اسپرم و تخمک رو کشتن یک انسان میدونید؟
    استدلال شما رشد بیولوژیکی و روانشناختی جنین هست؟در مورد رشد روانشناختی که ینده در جایی هنوز ندیدم جنین تا قبل از تولد هیچ نشانه ای از داشتن خوداگاهی و شعور داشته باشه
    در مورد رشد بیولوژیکی و بازه تکمیل این رشد ولی میشه بحث کرد.
    من برای اسپرم و تخمک حق حیات قائل نیستم چون اسپرم و تخمک ویژگی یک انسان رو ندارند و حق حیاتی هم ندارن من برای جنین هم با شرایط خاص و برخورداری از ویژگی ها خاص حق حیات قائل ام حتی حقی که به نظرم جنین نسبت به رحم مادر پیدا میکنه در صورتی که بشه اثباتش کرد در شرایط خاص وجود داره .

در هیچ کدوم از پست های خودم به یاد ندارم ترکیب اسپرم با تخمک رو مساوی با کشتن انسان در نظر گرفته باشم در تمام پست های من توضیحات واضح هست که: جنینی که ویژگی های انسانی، چه بیولوژیکی چه روانشناختی تنها به تشخیص دقیق پزشک داشته باشه میشه برای اون قابلیت اضافه کردن تبصره به سقط قانونی رو در شرایط خاص در نظر گرفت.

در مورد رشد روانشناختی یعنی مواردی مشابه شعور و خودآگاهی و .. تنها یک پزشک می تونه توضیح بده آیا جنین در سه ماه سوم کوچکترین نشانه ای از رشد قوای روانشناختی داره یا نه
    در مورد رشد بیولوژیکی انسانی زمانی یک جنین انسان هست که : شکل انسانی جنینی که از والدین انسانی ایجاد شده (از نظر ژنتیکی انسان هست )و تشکیل کامل اجزای انسانی (میشه حداقل های تشکیل اجزا هم بررسی بشه) رو داشته باشه.

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی Saeed Dz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

یکی از سوالات من هنوز هم بی پاسخ میونده در این حوزه که اینبار سعی میکنم با مثالی توضیحش بدم و نظرات دوستان رو در این رابطه مطالعه کنم.

فرض کنید که شخصی تصمیم داره از خیابان رد بشه و این شخص ممکنه به سلامت به اون طرف خیابان برسه یا اینکه نرسه. پس این فرد میدونه که حتی اگر تمام موضوعات رو رعایت کنه ممکنه یک اتوموبیل بهش برخورد کنه و با این پیش فرض و با قبولش از خیابان رد میشه. حالا فرض کنید این فرد با رعایت تمام جوانب تصادف میکنه،
    آیا این فرد در قبال تصمیمی که گرفته مسئول هست یا نیست؟ چون اون میدونسته در این عبور یک ریسکی هم هست و ممکنه تصادف انجام بشه.

3. 3 کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

یکی از سوالات من هنوز هم بی پاسخ میونده در این حوزه که اینبار سعی میکنم با مثالی توضیحش بدم و نظرات دوستان رو در این رابطه مطالعه کنم.

فرض کنید که شخصی تصمیم داره از خیابان رد بشه و این شخص ممکنه به سلامت به اون طرف خیابان برسه یا اینکه نرسه. پس این فرد میدونه که حتی اگر تمام موضوعات رو رعایت کنه ممکنه یک اتوموبیل بهش برخورد کنه و با این پیش فرض و با قبولش از خیابان رد میشه. حالا فرض کنید این فرد با رعایت تمام جوانب تصادف میکنه،
    آیا این فرد در قبال تصمیمی که گرفته مسئول هست یا نیست؟ چون اون میدونسته در این عبور یک ریسکی هم هست و ممکنه تصادف انجام بشه.
    منظورتون از مسئول هست چیه ؟ یعنی در صورتی که تصادف کنه مسئولیت آسیب جانی با خودش هست و خودش باید خسارت بپردازه ؟

از نظر من این فرد در قبال تصمیمی که گرفته مسئولیتی نداره اولا این شخص تمام جوانب احتیاط رو رعایت کرده دوما حق این رو داشته که بدون تصادف و آسیب از خیابان به سلامت و امنیت رد بشه (حق داشتن امنیت)
    در صورتی که آسیب دید حق این رو داره که سلامت خودش رو بازیابه و طلب خسارت کنه . هم به خاطر اینکه رعایت جوانب احتیاط رو کرده بوده هم به خاطر اینکه امنیتی که باید داشته باشه رو نداشته.( این شخص در هر شرایطی حق حیات و زندگی داشته و عاملی نباید حیات و سلامتش رو تهدید کنه )

5. این کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه office2007's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2013
    محل سكونت
    دنیای انیمیشن

پيش فرض

سئوالتون منو یاد یکی از حرفای آل پاچینو میاندازه :

اینکه توقع داشته باشی زندگی باهات خوب باشه، چون تو باهاش خوبی ؛
    مثل اینه که توقع داشته باشی یه گرگ تورو نخوره، چون توام اونو نمیخوری ..!

همه وقایع زندگی رو نمیشه به چشم مقصر بودن یا نبودن نگاه کرد، باید پذیرفت دو رکن قانون و تصادف در کنار هم وجود دارن که وقتی تصادفی رخ داد نمیشه نگاهی که به یک قانون داریم رو به تصادف هم داشته باشیم و تجزیه تحلیلش کنیم !!!

7. این کاربر از office2007 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

بله مسئول است
    ولی حالا سوالی که پیش میاد اینه ایا این فرد حق داره برای درمان اسیبها و زخمها تلاش کنه و خودش رو درمان کنه یا چون خودخواسته از خیابان رد شده و خودش مسئول اسیبی هست که بهش وارد شده هیچ حقی برای درمان و برگشتن به زندگی عادی نداره

9. این کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

بله مسئول است
    ولی حالا سوالی که پیش میاد اینه ایا این فرد حق داره برای درمان اسیبها و زخمها تلاش کنه و خودش رو درمان کنه یا چون خودخواسته از خیابان رد شده و خودش مسئول اسیبی هست که بهش وارد شده هیچ حقی برای درمان و برگشتن به زندگی عادی نداره
    چون ما در مورد بارداری صحبت میکنم البته با طرح مثال ها و اگر اشاره به بارداریه جواب سوال خیر هستش. دلیلش هم اینکه در مورد مثال تصادف فقط خود فرد مطرح میشه اما در مورد اصل موضوع بارداری اینطور نیست و افراد درگیر دیگری وارد میشن. البته اگر اون فرد به وست خیابان پرتاب بشه توسط فرد دیگری، در این صورت اوضاع فرق میکنه.

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

چون ما در مورد بارداری صحبت میکنم البته با طرح مثال ها و اگر اشاره به بارداریه جواب سوال خیر هستش. دلیلش هم اینکه در مورد مثال تصادف فقط خود فرد مطرح میشه اما در مورد اصل موضوع بارداری اینطور نیست و افراد درگیر دیگری وارد میشن. البته اگر اون فرد به وست خیابان پرتاب بشه توسط فرد دیگری، در این صورت اوضاع فرق میکنه.
    یعنی فرد تصادف کرده تنها در صورتی که توسط فردی به وسط خیابان پرتاب بشه حق درمان و طلب خسارت و برگشت به زندگی عادی رو داره ؟

کسی که با تصمیم خودش و با رعایت اصول ایمنی از خیابان گذشته و باز هم آسیب دیده حقی برای درمان و برطرف کردن آسیب پیدا نمی کنه ؟ اگر بله به چه دلیل این حق سلب میشه ؟

12. این کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

در تصادف هم چندنفر دخیل میشن.عابر و راننده
    من جوابم رو نگرفتم که ایا فرد باید درمان بشه یا حق نداره درمان بشه و دلایل اینکه چرا میتونه درمان بشه چرا نمیتونه درمان بشه.
    درمورد بارداری هم همین سوالات مطرح هست. مادر و پدر دخیل هستن و بارداری یک تصادف و زخم. حالا چرا حق درمان نباید وجود داشته باشه؟
    البته اگر منظور از افراد دخیل روبان یا جنین هست بازم فرقی دراصل موضوع نمیکنه که چرا نباید و نمیشه یک روبان یا جنین ۴ماه رو درمان)سقط( کرد.

تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

یعنی فرد تصادف کرده تنها در صورتی که توسط فردی به وسط خیابان پرتاب بشه حق درمان و طلب خسارت و برگشت به زندگی عادی رو داره ؟

کسی که با تصمیم خودش و با رعایت اصول ایمنی از خیابان گذشته و باز هم آسیب دیده حقی برای درمان و برطرف کردن آسیب پیدا نمی کنه ؟ اگر بله به چه دلیل این حق سلب میشه ؟
    بذارید مثال بهتری بزنم تا بشه دقیقتر به موضوع پرداخت؛ مثال تصادف دقیقن همخوانی نداره با موضوع بارداری. سوالی که دوستان بست میدن و در رابطه با مثال تصادف میپرسن جوابش چه بله باشه و چه خیر تناسبی با بارداری نداره به خاطر اینکه وقتی اون فرد تصادف میکنه، جراحاتی که برداشته دارای حقوق انسانی نمیشن! اما در مورد بارداری جنین داری حقوق میشه.

فرض کنید یک فرد بیمار شده، برای مثال سرما خوردگی پیدا کرده. این فرد قصد درمان داره، پس به استفاده از دارو روی میاره. حالا اینجا این فرد میدونه که با خوردن دارو مضراتی هم برای بدنش بوجود میاد اما با این حال و با قبولش دارو رو مصرف میکنه تا بهبود پیدا کنه. این فرد میتونه دارو رو مصرف نکنه اما وقتی مصرف میکنه اول اون مضرات رو قبول میکنه و بعد مصرف میکنه!

این مثال به چیزی که مد نظر من هست نزدیکتره.

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

بذارید مثال بهتری بزنم تا بشه دقیقتر به موضوع پرداخت؛ مثال تصادف دقیقن همخوانی نداره با موضوع بارداری. سوالی که دوستان بست میدن و در رابطه با مثال تصادف میپرسن جوابش چه بله باشه و چه خیر تناسبی با بارداری نداره به خاطر اینکه وقتی اون فرد تصادف میکنه، جراحاتی که برداشته دارای حقوق انسانی نمیشن! اما در مورد بارداری جنین داری حقوق میشه.

فرض کنید یک فرد بیمار شده، برای مثال سرما خوردگی پیدا کرده. این فرد قصد درمان داره، پس به استفاده از دارو روی میاره. حالا اینجا این فرد میدونه که با خوردن دارو مضراتی هم برای بدنش بوجود میاد اما با این حال و با قبولش دارو رو مصرف میکنه تا بهبود پیدا کنه. این فرد میتونه دارو رو مصرف نکنه اما وقتی مصرف میکنه اول اون مضرات رو قبول میکنه و بعد مصرف میکنه!

این مثال به چیزی که مد نظر من هست نزدیکتره.
    بله، ولی اینکه بگیم "چون موقع مصرف دارو، ضررهاش رو قبول کرده پس دیگه حق نداره کار اضافه ای برای درمان اون ضررها بکنه و حق خودش بر بدن خودش رو از دست می ده". تنها حرفی که میشه زد اینه که این شخص وقتی ضررها رو می دونسته دیگه نمی تونه از دکترها شکایت کنه که چرا دارویی به من دادید که این ضررها رو به من می زنه. واقعا پیدا کردن مثالی که دقیقا مشابه قضیه بارداری باشه دشوار هست ولی اگه بخوایم این رو به بارداری تعمیم بدیم، میشه در نهایت گفت که شخصی که باردار هست چون خودش به ریسک ها آگاه بوده دیگه نمی تونه از شرکت هایی که مثلا شیوه های پیشگیری تولید می کنند شکایت کنه که چرا شیوه شما کار نکرد یا چرا شیوه شما باعث مثلا حالت تهوع من شد چون قبل از اون این شخص به ریسک ها عالم بود.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •