تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 12 از 129 اولاول ... 289101112131415162262112 ... آخرآخر
نمايش نتايج 111 به 120 از 1281

نام تاپيک: مجموعه مقالات و موضوعات روانشناسي

در آغاز فعالیت Dr.BD's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    در فكر و اطراف شما

پيش فرض

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] عزيز
    از مطالعه متن ارسالي شما در مورد خود هيپنوتيزم واقعا لذت بردم.
    اميدوارم در اينده موفق باشيد.
    پيشنهاد ميكنم كه با توجه به تخصصتون مسايل مشاورهاي رو دنبال كنيد.
    با تقديم احترام: dr.bd

حـــــرفـه ای magmagf's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض روشهاي كاهش استرس

شما هرچقدر هم آرام و ريلكس باشيد مـمـكـن اسـت در طول روز به دلايل مختلف دچار اسـتـرس گـرديـد. ترافـيـك و شلوغي خيابان، كارهاي زيـاد نـاتـمـامـي كـه بايـد انـجـام دهيد، خرابي اتومبيل و كنكور مسائلي هستند كه ممكن است موجب بروز استرس در شما گردند.

نكته اينجاست كه استرس باعث حـل مـشـكـل نـشــده و برعكس شما را از ادامه فعاليت صحيح باز مي دارد. در اين قسمت 5 روش ساده را جـهت كاهـش اسـتـرس بـخـصـوص در هـنـگـام كار، بيان ميكنيم.

1- شمارش كنيد

يك روش موثر براي برخورد با موقيعتهاي استرس آور، شمارش تا عدد 10 است.ايـن كار كمك مي كند از لحاظ فكري و رواني از آن لحظه استرس آور دور شده و 10 ثـانـيه بشما وقت مي دهد تا از آن شرايط خود را رها كنيد.فرض كنيد اين عمل، ريموت كنترل زندگي شما است. دكمه pause را ميزنيد. وقتي تا عدد 10 شمارش كـرديد دوباره دكمه "play" را فشار مي دهيد. در نتيجه در وضعيت بهتري نسبت به قبل قرار خواهيد گرفت.

2- موقتا" بگريزيد

هنگامي كه در خود احساس استرس شديد مي كنيد بهتر اسـت بـطور فـيزيكي خود را از محيط دور كنيد. كمي قدم زده و نفسي تازه كنيد. مدتي بـه داخـل شهـر رفـتـه و فـكر خود را از مسائل دغدغه آور رها كنيد. البته منظور ايـن نـيست كه كـلا" مـيدان را خـالي كنيد، بلكه ترك موقعيت براي چند لحظه و مراجعت دوباره با فكري آزاد و تازه باعث رهاي از استرس و انجام بهتر كارها خواهد شد. اگر در تـرافـيـك خـيـابـان گيـر كرده باشيد، ترك موقيعت مشكل بـنـظر مـي رسـد. در ايـن شـرايـط راديـو را روشـن و سـعـي كـنيد كه به موضوع ديگري غير از تـرافـيك فكر كنيد. اگر صداي اتومبيلهاي ديگر شما را آزار مي دهد، پنجره ها را ببنديد.

3- شيئي را فشار دهيد

معمولا" فشردن چيزي با دسـت بـاعـث كاهـش استرس و دغدغه خاطر مي گردد. شما مي توانيد مثلا" يك حلقه تقويت كننده مچ دست بهمراه داشته باشيدو هنگام استرس آن را در دست خود فشار دهيد.

4- سخت نگيريد

وقتي بدليل موضوعي دچار استرس ميـشـويد، از خـودتـان سؤال كنيد كه آيا آن موضوع اينقدر اهميت دارد كه بخاطرش دچار پريشاني شويد. واقعيت اين است كه اكثر مسائل روزمره كه باعث ايجاد استرس مي گردند تهديدي براي زندگي بشمار نميايند مگر اينكه مربوط به اموري از قبيل خانواده يا سلامتي افراد باشند. هرگـاه احـساس كـرديد جلسه امروز آنطوري كه انتظار داشتيد نتيجه نداشته و يا متـوجـه لـكـي روي لبـاسـتـان شديد، دچار پريشان خاطري نگرديد. اينها مسائل تعيين كننده زندگي نبوده و باعث بروز فاجعه نميگردند.كمي راحت تر گرفتن موقيعتها باعث كاهش سطح استرس و فشارهاي رواني ناشي از آن در شما ميشود.

5- نفس عميق بكشيد

تنفس بجز داشتن اثرات حيات بخش ميتواند در آرام نـمودن شما نيز بسيار موثر باشد. هنگام استرس نفس عميق كشده و خود را از لحاظ جسماني و رواني آرام كنيد.

بدون استرس زندگي كنيد!

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    Tabriz

پيش فرض

یه سئوال : رابطه شعر و روانشناسی چیه؟

آخر فروم باز talot's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    فراتر از اندیشه

7 ضمير ناخودآگاه.

ضمير ناخودآگاه.

برنامه ريزي ضمير ناخودآگاه :
    در بحث رسيدن به موفقيت بحث برنامه ريزي و کنترل ضمير ناخودآگاه يک بحث بسيار اساسي است زيرا که اين ضمير ناخودآگاه است که نظام باورهاي ما را ميسازد . ضمير ناخودآگاه مانند کامپيوتر شگفت انگيزي است که در درون انسان قرار دارد و تمام سرنوشت انسان در دست اين کامپيوتر است و اين کامپيوتر است که نظام باورها و شخصيت او را مي سازد و تمام اعضاء و جوارح غير ارادي را کنترل مي کند و لذا اگر ما بتوانيم اين کامپيوتر را بشناسيم و آن را برنامه ريزي کنيم , مي توانيم از خود انسان زيباي ديگري بسازيم .

ضمير ناخودآگاه يک کامپيوتر است که وروديهاي خود را از شش کانال دريافت مي کند . تمام اطلاعاتي که در هر لحظه انسان از طريق حواس پنجگانه خود دريافت مي کند , يک نسخه از آن نيز به ضمير ناخودآگاه مي رود. هم چنين در هر لحظه هر رشته فکري انسان و هر انديشه او يک نسخه اش به ضمير ناخودآگاه او منعکس مي شود . و اين اطلاعات توسط ضمير ناخودآگاه پردازش مي شود و حاصل آن يک خروجي خواهد بود که باعث ساختن نظام باورها و شخصيت انسان مي شود و يا اينکه اين خروجي بر روحيه و فيزيولوژي بدن تاثير مي گذارد و يا اينکه در دنياي بيرون از انسان اثري را براي او پديد مي آورد .

آنچه را که به عنوان دستاوردهاي زندگي يک انسان بدست مي آيد در واقع توسط ضمير ناخودآگاه حاصل شده است و انسان مي تواند با کنترل کردن وروديهاي ضمير ناخودآگاه دستاوردهاي زندگي خود را کنترل کند . من در اينجا اصولي را به صورت فهرست وار بيان مي کنم که باعث برنامه ريزي ضمير ناخودآگاه مي شود

?- اصل خود هشياري ,خود بيداري و اشراف و بصيرت لحظه به لحظه به خود (self consciouness)

بهترين راه برنامه ريزي ضمير ناخودآگاه , توجه لحظه به لحظه انسان نسبت به خود است و اينکه مرتبا به خود بگويد که من با اجراي اصول تکنولوژي فکر (( انسان زيباي ديگري شده ام ))

?- اصل استفاده از قدرت تمرکز (power of focus)

انساني که مرتبا روي بدبختي ها و زشتي هاي زندگي متمرکز مي شود زندگيش به قهقرا مي رود و کسي که مرتبا به زيباييهاي زندگي و نقاط اميد بخش تمرکز مي کند زندگيش قرين سعادت و موفقيت مي شود و اين خاصيت تمرکز است

?- اصل استفاده از قدرت سوال (power of question)

کيفيت زندگي شما را نوع سوالاتي تعيين مي کند که شما از خود مي پرسيد

?- اصل استفاده از جملات تاکيدي و تصديقي مثبت

من انسان زيباي ديگري شده ام

? - اصل تصوير سازي ذهني

ثروتمند ترين و موفقترين انسانها کساني هستند که بيشتر و بهتر از بقيه توانسته اند در ذهن خود خيال پروري مثبت بکنند . بر شما باد که زيباييهاي زندگي را ابتدا در ذهن خود خلق کنيد و بدانيد آنچه را که شما در ذهن خود تجسم (تخيل) مي کنيد , مي توانيد در دنياي واقعيت ها خلق کنيد و اين قدرت انسان است

من این مطلبو تو متفرقه گذاشتم تحویل نگرفتن
    اینجا میذارم چون به روانشناسی ربط دار
    ه

تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    فراتر از اندیشه

پيش فرض

جرأت کن که خودت باشی .
    پشتکار ! تنها مرز بین شکست و پیروزی است .
    از تمبر یاد بگیر که تا رسیدن به مقصد به نامه می چسبد .
    اندیشه حقیر ، انسان را حقیر نگه می دارد !
    بزرگ بیندیشید تا بزرگ شوید !
    همواره به خاطر بسپار : ناممکن وجود ندارد .
    دو گروه قادر به تغییر افکارشان نیستند : احمق ها و مردگان !
    اعتراف به ایمان یک انسان در اعمال اوست نه در گفته هایش .
    تنها ذهن های پاک به خرد الهی دست می یابند !
    وقتی در جستجوی خودت باشی ، خداوند را در کنارت احساس می کنی .
    کسی که می پرسد تا پنج دقیقه احمق است ولی کسی که نمی پرسد برای همیشه احمق است .
    کسی که می بخشد قلب خودش را می شوید و معطر می کند !
    بعضی اوقات روباه باش که دام ها را تشخیص دهی و گاهی شیر باش که گرگ ها را بترسانی .
    وقتی در جستجوی خودت باشی ، خداوند را در کنارت احساس می کنی .
    بزرگترین اشتباه ما در این است که پیوسته از اشتباه کردن واهمه داشته باشیم !
    اگر میخی در مسیر حرکت لاستیک ماشین باشد ، باعث پنچر شدن چرخ های آن می گردد ، دو واژه " من " و " مال من " میخ هایی هستند که باعث پنچر شدن چرخ پیشرفت معنوی انسان می گردد !
    هدف ما باید در زندگی مشخص باشد : آموختن و عشق ورزیدن !
    زیربنای عشق آزادی است . اجبار عشق را پژمرده می کند !
    خداوند در ذهن ساکن نیست ، بلکه در دل حضور دارد ، برای شناخت او از دل کمک بگیر !
    بدون تزکیه و پاک کردن در خود ، تکرار نام خداوند تنها به هدر دادن وقت است !
    اگر تو تجربه ای از عشق نداشته باشی ، آن وقت هیچ تجربه ای از عبادت نخواهی داشت !
    گنج تو در وجود توست ، جای دیگر دنبال آن نباش .
    عشق کیمیاگری است .
    تنها آن چه را که تجربه کرده ای از آن توست !
    به خاطر بسپار : عشق آموختنی است !
    کسانی که ترس را لمس نکرده اند ، شجاعت را نخواهند آموخت !
    یگانگی خود را بپذیر ، نادانی خود را بپذیر ، مسئولیت خود را بپذیر و سپس معجزه را ببین !
    انسان بدون از دست دادن منظره ساحل برای مدتی طولانی ، سرزمین های تازه را کشف نمی کند !
    هر چیزی را که در این جهان از دست بدهی ، معادل یا بهترش را به تو خواهند داد !
    به زندگی پس از مرگ کاری نداشته باش ، دغدغه ات باید حیات پیش از مرگ تو باشد !
    بشریت رشد خود را مدیون گروهی انگشت شمار است و نه گروه های بی شمار مردم !
    زندگی هدیه ای حاضر و آماده نیست ، تو وارث همان حیاتی هستی که خود آفریده ای !
    اگر می خواهی با عشق زندگی کنی ، بایستی آن را با دیگران تقسیم کنی .

آخر فروم باز pedram_ashena's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006
    محل سكونت
    من هم همانجام ;)

12 آنچه دختران تمايل دارند پسران بدانند

آنچه دختران تمايل دارند پسران بدانند

این می تواند احساس خیلی از شماها باشد: خسته شده اید. احساس می کنید که هر کاری که لازم است را برای به دست آوردن زنی بااصالت با ویژگی های ممتاز انجام می دهید اما خانم ها به شما جواب نمی دهند.

تصور شما این است که خانم ها معمولاً دنبال مردی کامل هستند که در واقعیت وجود خارجی ندارد.
    اما اگر از دوستان دخترتان سؤال کنید، مطمئناً پاسخ دیگری دریافت خواهید کرد. درست است که آنها زیبایی ظاهری، جذابیت و رمانتیک بودن را در مرد ایدآلشان دوست دارند، اما آنقدرها هم که شما فکر میکنید درگیر این مسائل نیستند. اگر میخواهید بدانید واقعاً به چه فکر میکنند، به مطالب زیر توجه کنید.

کمی احترام بگذارید. وقتی نوبت به احترام گذاشتن به خانم ها می رسد، مردهای ایرانی فرقی با بقیه مردهای جهان ندارند. خانم ها وقتی بشنوند که طرفشان در مورد زنان دیگر غیرمحترمانه صحبت می کند، خیلی سریع عقب می کشند. من با مردان زیادی روبرو بوده ام که به خاطر اینکه علاقه ای به من نداشتند، به خودشان اجازه میدادند که وقتی زن زیبایی می بینند آنها را جذاب قلمداد کنند یا زنانی که جذابیت کمتری دارند را به عناوین ناخوشایند بخوانند. حتی اگر این نحوه صحبت کردن به صورت شوخی هم بیان شود، باز اگر خانم ها ببینند که طرفشان زنان را نوعی شیء قلمداد میکند، آزرده خاطر خواهند شد.

مردها به صورت های دیگر هم می توانند احترامشان را به خانم ها نشان دهند. وقتی در را برای خانم ها باز می کنند، به آنها صندلی تعارف می کنند، یا او را تا اتومبیلش همراهی می کنند، در نظر خانم ها بسیار مؤدبانه می آید. اکثر مردها وقتی با یک خانم قرار ملاقات میگذارند، چنین رفتارهایی از خود نشان می دهند، اما با دوستان دختر معمولیشان چنین برخوردی ندارند.

با همه مهربان باشید. ممکن است تعجب کنید اگر بفهمید که خانم ها شما را حتی در عادی ترین برخوردهایتان با دیگران هم ارزیابی می کنند. آنها نه تنها به رفتار شما با خودشان، بلکه به نحوه برخورد شما با دیگران هم توجه می کنند. مهربانی، بخشندگی، و خدمت رسانی، از دیدگاه آنها خصوصیاتی قابل تحسین است.

به دنبال مشاوره و راهنمایی های معنوی باشید. خیلی از مردها از اینکه میبینند خانم ها به دنبال مردان باایمان و معنوی هستند تعجب می کنند. آنها تصور می کنند که ایدآلی که خانم ها دنبال آنند، وجود ندارد اما من از زبان خانم های زیادی شنیده ام که این ویژگی برایشان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. خانم ها معتقدند که افراد باایمان و متقی، در ازدواج هم کمتر مرتکب گناه می شوند و بیشتر می توان به آنها اعتماد کرد.

خانواده تان را دوست داشته باشید. خانم ها همچنین به نحوه برخورد آقایون با مادر، خواهر و حتی مادربزرگشان هم دقت میکنند. آنها از اینکه می بینند مردی با زنان خانواده خود نیز رفتار خوبی داشته و به آنها علاقه دارد، احساس امنیت بیشتری میکنند و تاحدودی مطمئن می شوند که با آنها نیز رفتاری پایین تر از آن نخواهند داشت.
    ازدواج را جدی بگیرید. برای خیلی از آقایون، ازدواج چیزی است که هیچوقت از آن صحبت نمی کنند. حتی اگر در خیالشان باشد که یک روز ازدواج کنند، معلوم نیست که هیچ برنامه ای برای آن داشته باشند.

یکی از دوستان من یکسال پیش ازدواج کرد. کمی بعد از ازدواجشان اتفاقی برای آنها افتاد که مجبور می شدند به فرانسه رفته و آنجا زندگی کنند. بعد از سه ماه دیدم که آماده رفتن شده اند. وقتی از او پرسیدم که چطور به این سرعت توانستند مشکلات مادیشان را حل کرده و برنامه رفتن را جور کنند، دوستم رازی را با من در میان گذاشت. او گفت که همسرش از سالها قبل از ازدواج برای زندگی خانوادگی خود در آینده پس انداز میکرده است، به همین ترتیب بوده که توانسته بود بدهی شهریه دانشگاه او و همچنین ماشین های هردوشان را بپردازد.

من واقعاً چنین دوراندیشی را تحسین می کنم. بااینکه همه ی آقایون ممکن است قادر به رسیدن به چنین اهداف مالی نباشند، اما برداشتن قدم هایی کوچک هم که به خانم ها نشان دهد خود را برای ازدواج آماده می کنند، هم خوب است.

یکی دیگر از نشانه های میل به ازدواح، آمادگی پذیرفتن مسئولیت است. خیلی از مردها می خواهند با همان آزادی و بی بند وباری که در دوران دانشگاه داشتند، تا آخر عمر زندگی کنند و از قبول مسئولیت های جدید سر باز می زنند. این آدم ها باید بدانند که خانم ها دنبال یک پسربچه نیستند، آنها دنبال مرد زندگیشان هستند، کسی که بتواند از آنها حمایت کرده و از خیلی جهات تامینشان کند.

پیشقدم شوید. وقتی از خانمی خوشتان می آید و احساس او را نسبت به خودتان نمی دانید، این شما هستید که باید پیشقدم شوید. خیلی از مردها را می شناسم که از روی غرور هیچوقت جلو نمی روند و از باب آشنایی را با زن مورد علاقه شان باز نمی کنند. خیلی دیگر از اینکه طرف مورد نظر دست رد به سینه شان بزند می ترسند و جلو نمیروند. گروه اول باید بدانند که با غرور هیچوقت به آنچه میخواهند، نمی رسند و گروه دوم هم باید به خدا توکل داشته باشند و بدانند اگر خواست خدا در آن باشد، حتماً موفق می شوند.

ریسک کنید. خیلی اوقات مردها باعث می شوند که رابطه شان بر هم بخورد چون وقتی که نوبت به تصمیم گیری می رسد، اقدامی نمی کنند. آنها باید بدانند که شجاعت و جسارت مردان برای خانم ها ارزش زیادی دارد. با طرفتان روراست باشید و حرفی که می خواهید بزنید را بدون این پا و اون پا کردن به او بگویید. رک و راست بودن همیشه مورد تحسین خانم ها بوده است.

شما آقایونی که فکر میکنید خانم ها به دنبال مرد کامل و رویایی توی قصه ها هستند، بدانید که اشتباه می کنید. شما تصور درستی از خواسته های خانم ها ندارید. آنها به دنبال مهربانی و محبت، احترام و توجه، و صداقت و ابتکار عمل هستند. آنها به دنبال آن مرد کاملی هستند که درون شما وجود دارد، پس معطل نکنید

آخر فروم باز pedram_ashena's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006
    محل سكونت
    من هم همانجام ;)

12 انتظارات آقايون از خانمها

انتظارات آقايون از خانمها

در حقیقت خیلی ساده است.
    در اعماق قلب هر مردی این آرزو وجود دارد که همسرش با تمام وجود به او اعتماد داشته باشد. چند بار شده مردی را ببنید که به همسر خود می گوید: "فقط اگر به من اعتماد داشتی..."

بیشتر آقایون در عجب هستند که چرا انجام چنین کار ساده ای برای بیشتر خانم ها دشوار است. پاسخ این سوال در تفاوت های فیزیولوژیک موجود میان جنسیت های مختلف نهفته است.

این امر از همان آغاز تولد معنا پیدا می کند. پسر بچه ها دارای هورمون تستسترون هستند. مزیتی که دختر بچه ها فاقد آن می باشند. با توجه به دارا بودن تستسترون، آقایون می توانند به راحتی در برابر مشکلات از خود دفاع کنند و در صورت نیاز هنگام مواجهه با خطر پا به فرار بگذارند.

بیشتر دختر خانم ها دارای چنین توانایی نیستند. آنها نمی توانند از لحاظ بدنی در مواقع خطر از خود دفاع نمایند.

اگر پسرها به فردی اعتماد کنند که نهایتاً به آنها صدمه بزند، باز هم توانایی دفاع کردن از خودشان را دارند (و یا می توان گفت که از هیچ تلاشی در این زمینه مضایقه نمیکنند). از سوی دیگر دختر خانم ها در شرایط مشابه خلع سلاح شده و قدرت برخورد فیزکی را ندارند.
    از آنجایی که اعتماد تنها از جایگاه قدرت ایجاد می شود، در آینده که این دختر بچه ها تبدیل به خانم های بالغ می شوند، بازهم جایگاه آسیب پذیر خود را حفظ می نمایند. زمانیکه احساس می کنند ممکن است از جایی به آنها آسیب برسد، ترجیح می دهند که به طرف مقابل اعتماد نکنند.

بنابراین آقایون باید بدانند زمانیکه از همسر دلخواه خود تقاضا می کنند تا به آنها "اعتماد" کند، نباید تصور کنند که آنها توانایی انجام چنین کاری را ندارند، بلکه باید درک کنید که بانوان قدری آسیب پذیرتر از آقایون هستند. اگر از او انتظار دارید که اعتمادش نسبت به شما جلب شود، باید کارهایی انجام دهید که به واسطه آن به ایجاد چنین حسی کمک کرده باشید.
    البته ابزار و موقعیت هایی هستند که می توانید برای گسترش اعتماد، روی آنها "حساب کنید". خوشبختانه اکثر خانم ها با چنین ابزار و موقعیت هايی آشنا هستند و به راحتی آنرا قبول می کنند. امری که سبب می شود خانم ها راحت تر به آقایون اعتماد کنند این است که آقایون بر طبق گفته هایشان عمل کنند. قول دادن در شرایطی که به آن عمل نکنید، برای خانم ها بی معناست.

یک خانم باید ببیند که همسرش به قول هایش عمل می کند، چراکه همیشه دیدن، تاثیر بیشتری نسبت به شنیدن از خود باقی می گذارد. اجازه دهید تا بیشتر برایتان توضیح دهم؛ به عنوان مثال تصور کنید کسی به شما می گوید که من بد جنس ترین آدمی هستم که آنها تا به حال دیده اند. برای ماهها تنها چیزی که به گوش شما میرسد این است که من تا چه اندازه با خانواده و دوستانم بدرفتاری می کنم.

یک روز با من قرار ملاقات می گذارید و در طی این جریان، متوجه می شوید که من آنقدرها هم که تصور می کردید، وحشتناک به نظر نمی رسم و در عین حال کمی خوش مشرب هم به نظر می رسم. آیا تنها یک ویزیت کافی است تا عقیده کلی شما نسبت به من تغییر پیدا کند؟ البته که نه!

اما اگر به طور مکرر با خوش رفتاری ها و فروتنی های من نسبت به خودتان آگاه شوید، کم کم نظرتان در مورد من شروع به تغییر پیدا کردن می کند.

مهربانی که شما در طی چند هفته آخر، از جانب من دریافت کرده اید با چیزهایی که قبلاً در مورد من شنیده بودید، مطابقت ندارد. تمام شایعاتی که در مورد بدجنسی من شنیده بودید، رفته رفته از ذهنتان محو می شود. با گذشت زمان از طریق اعمال من، افکار منفی شما در مورد شخصیت من عوض خواهد شد.

تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    فراتر از اندیشه

پيش فرض

oخودتم بهش اعتقاد درای
    از اون گذشته یه کم سخته اما قاابل درکه و منم فکر میکنم با این کار میشه یه زندگی خوبو داشت
    چون هر دو بهم اعتماد دارند

پروفشنال sepideh_248's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    SinCity

1 مهار خشم

عصبانيت، تحريك يا خشم، واكنشي اتوماتيك است كه نمي‌توان گفت به طور كامل در اختيار فرد است و به خصوصيت دروني فرد برمي‌گردد. اين حالت را با يك مثال توضيح مي‌دهم. چند نفر دست خود را به ناگهان نزديك بخاري داغ مي‌گيرند؛ يكي به آرامي دستش را عقب مي‌كشد و ديگري كه بلافاصله و يا گاهي همراه جيغ اين كار را مي‌كند چون آستانه درك گرما در افراد متفاوت است.

خشم هم همين‌طور است. واكنش افراد به آستانه تحمل‌شان بستگي دارد و در هنگام شنيدن يك كلمه ناخوشايند يا صداي دلخراشي وقتي ناراحت مي‌شوند، بسته به آستانه تحمل‌شان ممكن است به شكل خود به خودي و غرزدن ساده يا گاهي به صورت دست به يقه شدن با فردي كه باعث ناراحتي‌شان شده خود را نشان دهد. افرادي كه خشم خود را بروز مي‌دهند، آستانه تحمل‌شان خيلي پايين است و نسبت به يك محرك كوچك واكنش خيلي بزرگ نشان مي‌دهند.

آستانه تحمل هر فرد به سلامت رواني‌اش برمي‌گردد. اگر كسي از سلامت رواني خوبي برخوردار باشد، به دليل انعطاف‌پذيربودن، قدرت مانور در برابر محرك‌ها پيدا مي‌كند. يعني ما مشكلاتي را كه نمي‌توانيم حل كنيم، با خودمان حمل مي‌كنيم. اگر از لحاظ سلامت رواني به طور كامل سالم باشيم، قادر به حمل مشكلات غيرقابل حل نيستيم و از آنها فرار مي‌كنيم. ما بايد ياد بگيريم در مواجهه با مشكل چگونه آن را حل كنيم و اگر نتوانستيم، از آن فرار نكنيم. محرك‌ها هم همين‌طور هستند.

افرادي هستند كه در مواجهه با يك حرف به تعبير و تفسير مي‌پردازند و استدلال مي‌كنند كه فلاني منظورش اين بود كه به من توهين كند يا مرا تحقير كند و... بنابراين از اين حرف شنيده شده ساده به خشم مي‌آيند و در صدد برخورد با آن فرد برمي‌آيند. به نظر خودشان كار درستي مي‌كنند چون او را در برانگيختن خشم خود مقصر مي‌دانند، غافل از اينكه آستانه تحمل‌شان آن‌قدر پايين است كه با تلنگري فرو مي‌پاشد. بنابراين بايد سلامت روان افراد تامين شود اما چگونه؟ وقتي كه سيستم عصبي ما سالم باشد و بهداشت رواني شامل شرايط زندگي، رفاه اجتماعي، امنيت شغلي و امنيت اجتماعي فراهم باشد و زمينه تنش در زندگي وجود نداشته باشد، از سلامت كامل روان برخورداريم.

منظورم ثروتمند بودن نيست. ممكن است فردي با حقوق كارمندي ثابت و يك آپارتمان كوچك 50 متري و خانواده خوب چون تنش ندارد، آرامش داشته باشد. در حالي كه شايد كاسب ثروتمندي به دليل خطرات متعدد شغلي و نداشتن امنيت در كار در حد او نباشد. افراد تنش‌دار در زندگي، آستانه تحمل پايين‌تري دارند و انگار هميشه سلول‌هاي عصبي متورم و آماده هر تلنگري هستند. شرايط اجتماعي مشوش نيز به اين موضوع دامن مي‌زند و آستانه تحمل را كم‌تر مي‌كند.

منبع : سلامت

پروفشنال sepideh_248's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    SinCity

پيش فرض راه های مختلف شاد زیستن

پروفسور "رابرت پوتنام" محقق و استاد دانشگاه "هاروارد" راههاي مختلف شاد زيستن و عوامل داشتن يك جامعه شاد را بررسي كرده است . به گزارش روز شنبه شبكه تلويزيوني "بي‌بي‌سي" وي يكي از موارد شاد بودن انسان را داشتن روابط قوي اجتماعي و خانوادگي مي‌داند.
    هرچه فرد از روابط بيشتر اجتماعي برخوردار باشد از سلامت قوي روحي و رواني برخوردار شده و بر شادي وي افزوده خواهد شد.

به گفته اين محقق، انسان ذاتا موجودي اجتماعي خلق شده كه احساس دروني كمك به ديگران در او وجود دارد، بنابراين با داشتن چنين روابطي، احساس سبكي و شاد بودن به فرد دست مي‌دهد.

يكي ديگر از موارد داشتن جامعه شاد، بنا بر تحقيق‌هاي بعمل آمده "اعتماد" به يكديگر در جامعه است .

اگر از مردم يك جامعه بصورت عادي پرسيده شود آيا به افراد پيرامون خود اعتماد داريد و جواب "نه" دريافت كنيد، آن جامعه از بيشترين آسيب عدم شادي برخوردار است.

بنا بر اين گزارش، طي آماري كه در اين رابطه گرفته شده است، مردم "نروژ" بالاترين آمار اعتماد به يكديگر را دارند يعني ‪ ۲/۳‬جمعيت آن كشور پاسخ "بله" را داده‌اند و اين درحالي است كه مردم تركيه با ‪ % ۳‬پايين ترين آمار اعتماد به يكديگر را دارند.

مردم انگليس نيز در دهه ‪ ۵۰‬ميلادي ‪ %۶۰‬آمار اعتماد داشتند كه در زمان حاضر به ‪ %۳۰‬كاهش يافته است.

در اين گزارش به يكي ديگر از موانع برقراري روابط اجتماعي و پراكندگي ارتباطات خانوادگي اشاره شده و آن وجود "تلويزيون" است.

اين گزارش اشاره مي‌كند به اينكه در دهه ‪ ۹۰‬ميلادي دولت "بوتان" براي شاد كردن مردم اجازه ورود تلويزيون به اين كشور را داد، در نتيجه پس از مدتي روابط منسجم خانوادگي در اين كشور به پراكندگي بين آنها منجر شد.

به گفته پروفسور رابرت پوت‌نام، تلويزيون سهل‌ترين راه سرگرم شدن است كه فاصله اين سرگرمي با شما تنها فشار دادن يك كليد است.

به عقيده اين محقق در جوامع امروزي تماشاي تلويزيون باعث شده است تا افراد تمايل كمتري به داشتن روابط بيروني و اجتماعي داشته باشند، چرا كه اين كار باعث منزوي شدن فرد شده و انزوا خود يكي از عوامل عدم سلامت روحي و جسمي خواهد شد.

وي پيشنهاد مي‌كند خيلي راحت تلويزيون را خاموش و با دوستان و بستگان خود ديدار كنيد.

اين گزارش افزود، ما نمي‌توانيم ديدن تلويزيون را ممنوع كنيم و يا افراد را به زور وادار كنيم تا با يكديگر دوست شوند. پس چه بايد كرد؟! يكي از بهترين راه‌ها انجام دادن ورزش است چرا كه ورزش ميل به شادي و برقرار نمودن ارتباطات دوستانه به ديگران را در فرد پرورش مي‌دهد و وي را از انزوا خارج مي‌كند.

نكته ديگري كه در اين گزارش به آن اشاره شده، برقراري ارتباط بين جوامع گوناگون در پايتخت شهرها است .

ارتباط بين دو گروه از جامعه مي‌تواند به دو گونه صورت پذيرد، ارتباط "انفجاري" و يا ارتباط بصورت "پل" .

در نوع اول، درگيري بين گروه‌هاي آسيايي مهاجر و جوانان محلي در انگليس بعنوان مثال در اين گزارش اشاره شده است .

براي برقراري ارتباط بين گروه‌ها و جوامع بخصوص در پايتخت‌هاي چند مليتي نظير لندن و نيويورك، افراد و گروه‌هايي كه از طرز تفكر، عقيده، فرهنگ و حتي رنگ پوست كاملا متفاوتي برخوردارند، افراد به يكديگر نزديك نمي‌شوند و اگر هم اين اتفاق بيفتد، اعتماد بين دو طرف بسيار ضعيف است.

تنها راه‌حل موجود، داشتن فعاليت و هدفي مشخص است كه براي رسيدن به آن نياز به كار گروهي است.

در اين گزارش به نمونه‌اي از بازي فوتبال بين همان نوجوانان انگليسي و مهاجرين آسيايي اشاره شده كه شوق و ذوق بازي بين طرفين بصورت مثبتي بين والدين و اولياي ورزشي و خود بازيكنان برقرار مي‌شود.

در انتهاي اين گزارش نتيجه‌گيري شده است كه در آينده جهت رسيدن به يك جامعه واحد و سالم نياز است تا افراد علاوه بر داشتن روابط دوستانه، داراي انگيزه و هدف مشترك باشند تا براي رسيدن به آن در كنار يكديگر فعاليت كنند.

بدين صورت اين گروه‌ها در يك‌ديگر حل شده و در نتيجه عقايد و فرهنگ‌هاي طرف مقابل مورد احترام قرار مي‌گيرد، اعتماد بين اين گروه‌ها بالا رفته و از جامعه‌اي واحد و سالم برخوردار خواهيم شد.

منبع : ایرنا
    Last edited by sepideh_248; 04-07-2007 at 13:49.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •