تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 8 از 8

نام تاپيک: کمتر دارو نوشتن پزشکان

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Nov 2009

پيش فرض کمتر دارو نوشتن پزشکان

درود
    شاید به این موضوع برخورده باشید،پزشک میگه روزی 2 تا قرص اهن برای 3 ماه بخور.(مثلا) بعد نمیدانم هفتهای پند مرتبه
    بعد 1 سال دیگه مراجعه کن
    از اون سمت سر و ته قرص هایی که نوشته 100 تا بیشتر نیست
    یعنی برای 50 روز
    خیلی هاشون این طزوری میکنن
    میگن 3 ماه زینک بخور اما برای یک ماه قرص مینویسند
    اگر برای بیمه و دفترچه هست . برای نسخه ازاد هم هیمن کار میکنن..
    جریان چیه؟

ناظر انجمن آموزش عالی Alireza SM's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2010

پيش فرض

هیچ پزشکی نمیگه که بعد یک سال مراجعه کن ! هر درمانی برای هر بیماری تجویز بشه نهایتا 2-3 ماه بعد میگه مراجعه کن.
    داروخانه ها از یه تعدادی بیشتر قرص نمیدن بهتون چون بسیاری از دارو ها سهمیه هست. ولی چیزایی مثل همین زینک و آهن و اینا به نسخه و دفترچه مربوط نیستن شما هر تعدادی هروقت بخواین میتونین بخرین.

کاربر فعال انجمن پزشکی M.R.S.'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

درست هست......اما باید بدونید در نوشتن تعداد دارو محدودیت وجود داره
    مثلا میزان مصرف یک سال دارو رو نمیشه در یک نسخه نوشت و دارو ها اگه بخواد زیاد نوشته بشه برای دوره سه تا 6 ماهه نوشته میشن
    مخصوصا وقتی با دفترچه بیمه باشه چون محدودیت وجود داره و تعداد زیاد دارو بایدد تایید بشه
    همچنین بیمار هم برای ادامه دریافت دارو باید به پزشک مراجعه کنه تا هم ارزیابی مجدد بشه و از عوارض و اثرات دارو هم اطلاعات کسب بشه
    و درصورت نیاز دوز دارو تنظیم بشه
    شاید شما فکر کنید مثلا داروهای مکملی که چندان عارضه ندارند و یا قیمت زیادی ندارند و میشه از داروخانه تهیه کرد
    اما شیوه صحیح و اصول درمانی این هست که بیماری که تحت درمان هست به طور مرتب مراجعه کند تا هر بار ارزیابی بشه
    .................................................. .................................................. ...............
    اما وضعیت بیماران هم قابل درک هست.......چون سیستم بهداشتی و درمنی ما صحیح و استاندارد نیست
    بیمار نمیتونه هر 3ه ماه فقط برای دریافت نسخه ویزیت بدهد و فکر میکنه چند سوالی که پزشک در ویزیت مجدد انجام میده بی اهمیت هست و فقط برای تهیه دارو مجبور به دادن ویزیت هست
    در صورتی که صحیح این هست که افراد پزشک خانواده داشته باشن که مراجعه به اون ها مجانی باشه که البته از برنامه های طرح تحول سلامت همین هست
    اما واقعا تامین بودجه برای اجرایی کردن چنین طرحی سخت هست

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Nov 2009

پيش فرض

هیچ پزشکی نمیگه که بعد یک سال مراجعه کن ! هر درمانی برای هر بیماری تجویز بشه نهایتا 2-3 ماه بعد میگه مراجعه کن.
    داروخانه ها از یه تعدادی بیشتر قرص نمیدن بهتون چون بسیاری از دارو ها سهمیه هست. ولی چیزایی مثل همین زینک و آهن و اینا به نسخه و دفترچه مربوط نیستن شما هر تعدادی هروقت بخواین میتونین بخرین.
    عزیز شما مدرک چی دارید و از کجا؟
    این کسی که میگه 1 سال دیگر بیائید، تخصص و فوق تخصص رو قبل از انقلاب در امریکا گرفته.
    خوب قرص اهن داده به میزان لازم و کم خونی فرد برطرف میشه و خلاص. میره یک سال دیگه میاد.
    2 ماه دیگه بیاد چیکار؟

قرص اهن که سهمیه نیست. طرف بیمه نداشته اصلا.اما پزشک 100 تا نوشته.
    یعنی فرد خودش بره از داروخانه بدون نسخه قرص رو بخره ، بهتر از این هست که پزشک بنویسه؟ چه حرفا!!!

من به نطرم شاید در تعداد بالا قرص عوارض ی به جا بزاره. برای دکتر مثلا 100 تا مینویسه. تا اونجایی که میدونه این مقدار قرص ایمن هست. که فردا گردنش نیوفته

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Nov 2009

پيش فرض

شما فکر کردید همه ویزیت متخصص و فوق تخصص رو میتونن پرداخت کنن؟ اونم هر ماه؟ یا هر چند ماه؟

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

عزیز شما مدرک چی دارید و از کجا؟
    این کسی که میگه 1 سال دیگر بیائید، تخصص و فوق تخصص رو قبل از انقلاب در امریکا گرفته.
    خوب قرص اهن داده به میزان لازم و کم خونی فرد برطرف میشه و خلاص. میره یک سال دیگه میاد.
    2 ماه دیگه بیاد چیکار؟

قرص اهن که سهمیه نیست. طرف بیمه نداشته اصلا.اما پزشک 100 تا نوشته.
    یعنی فرد خودش بره از داروخانه بدون نسخه قرص رو بخره ، بهتر از این هست که پزشک بنویسه؟ چه حرفا!!!

من به نطرم شاید در تعداد بالا قرص عوارض ی به جا بزاره. برای دکتر مثلا 100 تا مینویسه. تا اونجایی که میدونه این مقدار قرص ایمن هست. که فردا گردنش نیوفته
    صحیح هست....قرص آهن انچنان خطرناک نیست (هرچند مصرف تعداد زیاد مسمومیت ایجاد میکنه که میتونه بسیار هم خطرناک باشه ) و داروی کم یابی هم نیست اما باید به یکسری نکات در نوشتن تعداد دارو هست که باید رعایت بشه
    مثلا اگه پزشک دارو رو برای یکسسال شما بنویسه باید حدود 500 600 قرص بنویسه و این تعداد رو هیچ وقت بیمه قبول نمیکنه
    دوما درست هست که دارو فراوان هست اما یک دارو خانه تعداد محدودی دارو داره و نمیشه نصف اون رو به یک نفر بفروشه
    سوما نوشتن همجین نسخه ای هرچند غیرقانونی نیست اما از اعتبار پزشک کم میکنه چون با منطق نسخه نویسی جور در نمیاد

همچنین نوشتن نسخه برای مدت بسیار طولانی فرصت پیگیری و ارزیابی مجدد رو از پزشک میگیره
    به عنوان مثال برای فقر آهن بعد از 6 تا 8 هفته باید مقدار هموگلوبین طبیعی بشه و آزمایش مجدد باید انجام بشه تا شکست درمان شناسایی بشه و عامل اون برطرف بشه
    و بعد از بهبودی هم بعضی پزشکان قرص آهن به مدت طولانی تر تجویز میکنن تا ذخایر آهن بدن هم جبران بشه

شما فکر کردید همه ویزیت متخصص و فوق تخصص رو میتونن پرداخت کنن؟ اونم هر ماه؟ یا هر چند ماه؟
    حرف شما کاملا صحیح هست و این اشکال سیستم بهداشتی و درمانی هست چون در بسیاری از بیماری ها پیگیری و ادامه درمان میتونه توسط پزشک خانواده انجام بشه
    که البته همین الان هم بیماران میتونین برای پیگیری و ادامه درمان و تجویز مجدد دارو ها به پزشکان عمومی مراجعه کنن
    Last edited by M.R.S.; 07-01-2015 at 20:10.

7. این کاربر از M.R.S. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Nov 2009

پيش فرض

صحیح هست....قرص آهن انچنان خطرناک نیست (هرچند مصرف تعداد زیاد مسمومیت ایجاد میکنه که میتونه بسیار هم خطرناک باشه ) و داروی کم یابی هم نیست اما باید به یکسری نکات در نوشتن تعداد دارو هست که باید رعایت بشه
    مثلا اگه پزشک دارو رو برای یکسسال شما بنویسه باید حدود 500 600 قرص بنویسه و این تعداد رو هیچ وقت بیمه قبول نمیکنه
    دوما درست هست که دارو فراوان هست اما یک دارو خانه تعداد محدودی دارو داره و نمیشه نصف اون رو به یک نفر بفروشه
    سوما نوشتن همجین نسخه ای هرچند غیرقانونی نیست اما از اعتبار پزشک کم میکنه چون با منطق نسخه نویسی جور در نمیاد

همچنین نوشتن نسخه برای مدت بسیار طولانی فرصت پیگیری و ارزیابی مجدد رو از پزشک میگیره
    به عنوان مثال برای فقر آهن بعد از 6 تا 8 هفته باید مقدار هموگلوبین طبیعی بشه و آزمایش مجدد باید انجام بشه تا شکست درمان شناسایی بشه و عامل اون برطرف بشه
    و بعد از بهبودی هم بعضی پزشکان قرص آهن به مدت طولانی تر تجویز میکنن تا ذخایر آهن بدن هم جبران بشه

حرف شما کاملا صحیح هست و این اشکال سیستم بهداشتی و درمانی هست چون در بسیاری از بیماری ها پیگیری و ادامه درمان میتونه توسط پزشک خانواده انجام بشه
    که البته همین الان هم بیماران میتونین برای پیگیری و ادامه درمان و تجویز مجدد دارو ها به پزشکان عمومی مراجعه کنن
    سلام
    من نسخه آزاد رفتم پزشک این کار رو کرده
    مشکلی نیست ، فرد به چند تا داروخانه مراجعه میکنه.. تازه این قدر داروخانه ها زیاد شدند،قرص نبود، ده قدم بالاتر،داروخانه دیگر!

این خیلی مهم است.
    منظور از اعتبار پزشک چیست؟ چرا کم میکنه؟ چرا با منطق نسخه نویسی جور در نمیاد؟

ببنید پزشک فوق تخصص گفته یکسال دیگر مراجعه کن ، من سه ماه دیگه برم پیشش ، به من میگه باید یکسال دیگر میامدی..
    بحث اینجاست که پزشک نوشته 100 تا قرص، فردا اگر من 500 تا خوردم برای یکسال، پدر کبد من در امد و سمیت ایجاد شد من برم بگم کی گفته این قدر قرص بخورم؟
    من 400 تای دیگه از داروخانه بدون نسخه گرفتم
    اگر دلایل شما هست. جلوی قرص بنوسسه 100 عدد در 5 نوبت. من هر چند ماه برم داروخانه قرص بگیرم (هر 100 تا یکبار برم داروخانه) .. می بینید راه داره..

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

سلام

من نسخه آزاد رفتم پزشک این کار رو کرده

مشکلی نیست ، فرد به چند تا داروخانه مراجعه میکنه.. تازه این قدر داروخانه ها زیاد شدند،قرص نبود، ده قدم بالاتر،داروخانه دیگر!

این خیلی مهم است.
    منظور از اعتبار پزشک چیست؟ چرا کم میکنه؟ چرا با منطق نسخه نویسی جور در نمیاد؟

ببنید پزشک فوق تخصص گفته یکسال دیگر مراجعه کن ، من سه ماه دیگه برم پیشش ، به من میگه باید یکسال دیگر میامدی..
    بحث اینجاست که پزشک نوشته 100 تا قرص، فردا اگر من 500 تا خوردم برای یکسال، پدر کبد من در امد و سمیت ایجاد شد من برم بگم کی گفته این قدر قرص بخورم؟
    من 400 تای دیگه از داروخانه بدون نسخه گرفتم
    اگر دلایل شما هست. جلوی قرص بنوسسه 100 عدد در 5 نوبت. من هر چند ماه برم داروخانه قرص بگیرم (هر 100 تا یکبار برم داروخانه) .. می بینید راه داره..
    درست میگید یک نفر میتونه نیاز سالانه اش به دارو رو خیلی راحت از داروخانه تهیه کنه
    اما اصل این هست که هر دارویی نباید بدئن نسخه فروخته بشه اما در کشور ما که زولپیدم و آلپرازلام تا انواع داروهای قلبی و آنتی بیوتیک بدون نسخه فروخته میشه و این بسیار غلط هست ( بنا به دلایلی که خواستین میگم)
    اما نسخه نوشتن اصولی داره......هیچ پزشکی هیچ وقت 1000 تا نمینوسیه که .....1000 قرص یعنی 10 بسته و این از اعتبار پزشک کم میکنه.......یعنی هرجا این نسخه نشون داده بشه مسئول داروخانه پزشک رو مسخره میکنه و خیلی ها شاهد بودیم نسخه پیچ به هر دلیلی که به نسخه ایراد وارد باشه میگه این دکتر سواد نداره رفتی پیشش !
    حالا فکر بکن فوق تخصص خون همچین نسخه عجیبی بنویسه
    یا متخصص قلب برای مریضی که باید تا آخر عمر آسپرین مصرف که 10 بسته آسپرین بنویسه.....این ط.ر نمیشه........هرچند این مریض این تعداد رو مصرف میکنه
    در ضمن این طور نسخه دادن باعث میشه بیمار دیگه به پزشک مراجه نکنه و فرصت پیگیری از پزشک سلب میشه
    همین محدود نوشتن دارو روشی هست که بیمار برای پیگیری مراجعه کنه که خیلی از پزشکان مخصوصا روانپزشکا و متخصصین قلب از این روش استفاده میکنن
    .................................................. .................................................. .................................................. .......................

قطعا شما اگه به پزشکتون بعد سه ماه مراجعه کنین نمیگه چرا اومدی.........اما من نمیدونم بیماری شما چی بوده......اما اگر فقر آهن باشه حتما باید 6 تا 8 هفته آزمایش خون داده بشه تا پاسخ به درمان مشخص بشه.........شما بعد از 3 ماه میتونین به همون پزشک مراجعه کنین و درخواست آزمایش کنین و در ویزیت بعدی جواب رو نشون بدین ( طبق قانون برای نشون دادن آزمایش و گرافی و نتیجه سونوگرافی و..... تا 48 ساعت بعد از نوشتن نسخه نیاز به پرداخت ویزیت نیست)
    در ضمن حتی اگه به این پزشک اعتمادتون رو از دست دادین همیشه میتونی به پزشک دیگه ای مراجعه کنین (البته عوض کردن مکرر پزشک مخصوصا در مواقعی که پاسخ به درمان حاصل نمیشه جایز نیست)
    در ضمن تصور نکنین پزشک شما برای اینکه از مسئولیت عارضه دارو از مصرف طولانی فرار کنه نسخه کم نوشته
    قرص آهن بیشتر حالت تهوع.......دل پیجه......یبوست میده و عارضه کبدی نداره
    حتی داروهایی هم که عارضه دار هستند این عارضه ها رو پزشک میشناسه و در صورت ضرورت به شما میگه یا زمایشات دوره ای که مصرف طولانی دارو نیاز داره رو انجام میده
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    اما در آخر شما پیش هر پزشکی برین هیچ وقت تداد دارو بیش از 100-200 تا نمینویسن
    نسخه با تعداد بالا باعث ایجاد انبار دارو.......مصرف خودسرانه و بی مورد دارو و کاستن از اعتبار پزشک میشه

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •