تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 7 از 7

نام تاپيک: تجربه کاشت بذر "تمر هندی"

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Dec 2008

پيش فرض تجربه کاشت بذر "تمر هندی"

سلام به همگی دوستان

حالا که دوستان عزیز این سایت تجربه ها و اطلاعات خودشون را درباره مسایل مختلف مربوط به "گلکاری، باغبانی و کشاورزی" در اختیار دیگران میگذارند و با سخاوت به سوالات اونها پاسخ میدن (از جمله به پرسشهای خود من)، من هم دوست دارم یه تجربه کوچیک خودم را در اینجا مطرح کنم، شاید که مورد استفاده کسی قرار بگیره:

شاید کمی عجیب باشه که بشه بذر درخت "تمر هندی" را توی ایران و اون هم توی گلدان کاشت! ولی خوب من به پیشنهاد خواهرم و با دیدن کاشت بذر تمر هندی توی یه گلدون کوچیک، ترغیب شدم که این کار را بکنم.
    جالب اینجاست که من از بذر تمر هندی در همین بسته های لواشک (یا شاید بگیم ترشک) "تمر هندی" استفاده کردم و این نشون میده که بذر این گیاه خیلی محکم و مقاوم هست چرا که فکر میکنم این لواشکهای تمر هندی پخته شده باشند، یعنی حرارت دیدند!
    خلاصه من بذر این گیاه را برای مدت کوتاهی در داخل یک پارچه نمدار (که مراقب بودم همیشه مرطوب باشد) گذاشتم تا اینکه جوانه کرد. سپس جوانه آنرا به داخل گلدان منتقل کردم.
    درست یادم نیست ولی بعد از زمان نه چندان طولانی، گیاه جوانه زد و شروع به بزرگ شدن نمود. اما سرعت رشد کندی داشت که خوب البته این هم میتونه به رشد خیلی کند خود این گیاه (اینطور که توی اینترنت درباره اش خوندم) و از طرفی شاید محیط نه چندان مساعد کشت این گیاه (داخل گلدان و در هوای تهران) مربوط شود.

تا مدت زیادی این گیاه بصورت تک ساقه ای رشد میکرد و البته با یه ساقه ضعیف که اطرافش بصورت نسبتا منظمی برگ دراومده بود. ساقه بحدی ضعیف بود که من مجبور شدم ساقه را با یک چوب سرپا نگه دارم.
    بعد از این بود که تصمیم گرفتم میزان آب دهی و نوردهی گیاه را زیاد کنم. تا این زمان نور بصورت غیر مستقیم از پنجره بهش میرسید. ولی من توی تابستون گلدان را بردم توی بالکن زیر نور مستقیم آفتاب و البته با آب دهی منظم. همین باعث شد که گیاه خیلی زود جون بگیره و دو شاخه بشه و ساقه اش هم قوی، طوریکه بعد از مدتی اون چوب تکیه گاه را از کنار گیاه خارج کردم.
    برگهای این گیاه خیلی زیبا هستند. هر برگ اصلی در واقع از چند ردیف (4، 5، 6، 7، 8 و حتی بیشتر) برگ ریزتر شکیل شده که حول یک ساقه نازک چیده شده اند. ویژگی جالب این برگها اینه که هنگام غروب آفتاب ردیف برگهای ریز روی هم قرار میگیرند و به خواب مبرند تا طلوع آفتاب و روشن شدن هوا که دوباره باز میشند!
    با تجربه ای که در کاشت این گیاه بدست آوردم به این نتیجه رسیم که این گیاه خیلی نیازمند آفتاب و هوای گرم است.
    در زیر دو تصویر از آخرین وضعیت گیاه را می بینید.

Last edited by hamidbrj; 15-12-2011 at 14:49.

2. 4 کاربر از hamidbrj بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز FOURTH RETURN's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    جای زندگی

پيش فرض

تعجب ميكنم شما چطور تونستي اين درخت رو توي تهران پرورش بدي اما من توي خوزستان نتونستم شايد هم من بد كاشتم ميدوني چطور؟ من چند تا تمر توي گلدون كاشتم و گذاشتم پشت پنجره داخل خونه تا اينجا گياه بدون مشكل رشد ميكرد اما وقتي اونارو به باغچه و زير آفتاب بالاي 50 درجه تابستون خوزستان منتقل كردم بعد از چند روز خشك شدن حالا نميدونم به خاطر اين بود كه گياه هنوز خيلي كوچك بود يا خوزستان خيلي گرمه چون اين گياه توي هرمزگان كشت ميشه اما اونجا رطوبت هوا بالاس و آفتابش به تيزي آفتاب خوزستان نيست منم ميخوام كشت كاج رو توي خوزستان امتحان كنم اگه موفق شدم عكساشو ميذارم

Banned
    تاريخ عضويت
    Nov 2011

پيش فرض

این تمر هندی همونه که باهاش ترشک میسازن؟
    Last edited by BF.Me; 31-12-2011 at 19:22.

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Dec 2008

پيش فرض

البته من که این تمر هندی را بیشتر بصورت تزئینی کاشتم و همونطور که می بینید توی یه گلدون کوچیک هست. ولی خوب گلدون همیشه توی محیط خونه هست مخصوصا الان که هوا سرده، چون فکر میکنم هوای سرد براش مضر باشه. ولی من تابستون گلدون را گذاشتم زیر آفتاب مستقیم تهران که تا حدود 40% هم میرسه که همونطور که گفتم خیلی براش خوب بود. اینم بگم که الان بیشتر از یک سال از کاشتن بذر مبگذره که تازه این نهال به این حد رسیده!

حالا یه سوال من برای تقویت و رشد بیشترش چه کاری میتونم بکنم. چه کودی مناسبه براش (البته از نوع کود طبیعی)؟

تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    جای زندگی

پيش فرض

كود شيميايي ندي كه ميسوزه ها همون كود حيواني خوبه اگه توي گلدون باشه كه زياد رشد نميكنه اما زنده ميمونه

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Dec 2008

پيش فرض عکسهای جدید

یکی از دوستان از وضعیت فعلی نهال تمر هندی که چند وقتی هست توی یه گلدون کاشتم و ازش مراقبت میکنم، پرسیده بود.
    باید بگم که حال این تمر هندی بد نیست و داره به آرامی رشد میکنه، البته رشدی در حد فضای یک گلدان متوسط.
    در زیر یک تصویر از وضعیت قبلی و سه تصویر از وضعیت فعلی این گلدان را برای مشاهده دوستان قرار دادم.

تصویر 6 ماه پیش:

تصویرهای جدید:

8. 2 کاربر از hamidbrj بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    جای زندگی

پيش فرض

میگم کاشکی چندتا میکاشتی و یه دونش رو بعد از بزرگ شدن به باغچه منتقل میکردی میدیدی توی زمستون تهران دوام میاره یا نه

10. این کاربر از FOURTH RETURN بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •