PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مكانيزم فشرده سازي و روش هاي آن

Mehdi_Best
27-06-2005, 21:16
سلام به همگي دوستان. همونطور كه اكثرا در جريان هستيد در تاپيكي با عنوان ويندوز لانگهورن با حجم 1 مگابايت ، بحث فشرده سازي و مكانيزم آن و اينكه چگونه بعضي فايلهاي فشرده با حجم كم حاوي حجمي زياد هستند پيش آمده بود كه چون نياز به ايجاد يك تاپيك جديد با همين عنوان داشت كه اگه دوستان ديگه هم خواستند در اين مورد اطلاعاتي داشته باشند اطلاع داشته باشند كه به كدام تاپيك مراجعه كنند لذا با نظر موافق ديگر دوستان اين تاپيك ايجاد شد. از اين به بعد در اين مورد هر مطلبي خواستيد بفرماييد در اينجا بيان كنيد. با تشكر.

Roozedidar
27-06-2005, 21:37
سلام به همه دوستان از جمله آقا مهدي عزيز
عزيزان من زياد نميخوام وارد مقوله علمي فشرده سازي بشم ولي يك سوال داشتم كه شايد تكراري باشه اما فكر مي كنم هر كسي وارد فروم بشه دوست داشته باشه در اين مورد بدونه. اگر امكان قويترين نرم افزار فشرده ساز رو از نظر خودتون معرفي كنيد. ممنونم و اميدوارم مبحث رو از همين ابتدا به انحراف نكيشيده باشم. البته نظر من نرم افزارهاي معمول اين كار نيست چون همه رو تست كردم. مرسي...

Navid
27-06-2005, 21:58
من یه برنامه عالی برای زیپ پیدا کردم به نام پیکو زیپ . کارش حرف نداره و از فرمت های rar , zip , ace هم پشتیبانی می کنه . و یه چیزه کاملی هست . البته winrar هم حرف نداره و کار باهاش خیلی آسونه . یه دونه هم در قسمت می نی دانلودسایت معرفی شده که اونم خوبه ( فکر کنم پاور آرشیو بود )

Roozedidar
27-06-2005, 22:10
در مورد پيكو زيپ بايد بگم هنوز اون رو تست نكردم.ولي بقيه از همون نوع معمول اين گروه هستند. بازم در ايجا ذكر ميكنم شرمنده كه با سوال بدين سادگي در اين تاپيك كه ميخواد به صورت حرفه اي در خصوص مكانيزم فشرده سازي صحبت كنه وقت دوستان رو ميگيرم اما فكر ميكنم بد نباشه بهترين نرم افزار اين گروه رو در همينجا معرفي كنيم...

Nesta
27-06-2005, 23:34
سلام منم از winrar crystal استفاده می‌کنم که خوب هست البته همش در یک سطح هست یک کمی‌ بالا ا پائین .ولی‌ این که کاهش فاحش بکنه من ندیدم.

Roozedidar
28-06-2005, 00:49
بله معمولا مشابه كار مي كنند. اگر يه نرم افزار متفاوت پيدا مي شد عالي بود...

mpsjavad
28-06-2005, 01:40
با سلام ..

تشكر از مجريان راه اندازي اين تاپيك - اميدوارم مطالب بتونه ارزش اون رو داشته باشه :arrow:

در هر صورت براي روشن و ملموس تر شدن اين موضوع من دو تا از نرم افزار هايي كه توي تاپيك قبل معرفي شده بود رو ميزارم تا دوستان دانلود كنن و محسوس تر وارد بحث بشن .

يكيش يه فايل EXE هست حجمش 64 كيلو بايته كه با اجرا كردن اين فايل شما يه پخش كننده موزيك رو ميبينيد كه 11 موزيك با كيفيت پخش خيلي خوب و با طول مدت ميانگين براي هر كدوم 5 دقيقه اي داره كه البته اين پخش كننده تنها همين 11 موزيكي كه خودش داره رو پخش ميكنه و داخل خودش هم يه كليد قرمز رنگ داره كه كودك موزيك ها رو به WAV تغيير ميده و حجم اون ها ميرسه به بيشتر از 100 مگابايت براي هر موزيك -- ( اما زياد متعجب نشين چون كودك WAV خصلت حجمش همينه ) -- اما در كيفيت موزيك هيچ تغييري اعمال نميشه ..

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

و ديگري يه انيميشن هست كه واقعا ديدن داره حجمشم مثل قبلي حدود 64 كيلو بايته :

كه در مورد مكانيزم فشرده سازي اين دو برنامه اقا پدرام, خيلي خوب توضيح دادن به اين صورت :

سلام .

خوب اول بريم سر موضوع فشرده سازي آهنگ ها .

ببينيد شما اگه الان بشينيد پيانو يا هر سازي بزنيد و در كنارش صدا رو ضبط كنيد مطمپنا بسته به زمان مثلا 10 دقيقه موسيقي رو با 20 مگ فضا داريد . ( البته دقيق نيست . بر فرض مثال ميگم .)

اما اگر بشينيد همون موزيك رو كد نويسي كنيد حجمش بيشتر از 5 كيلوبايت نميشه . كه در اين زمينه هم برنامه هاي زيادي هست .

آقا جواد شما يكي از همين آهنگ هايي كه در بسته 64 كيلوبايتي هست رو بشين با sound recorder ويندوز ضبط كن . ببين حجمش ميشه چهقدر . ميدونم چشات اينطوري ميشه :shock:

( در كنار player كه اقا جواد گذاشته يه دكمه وجود داره كه روي هر آهنگي باشيد اونو Convert ميكنه به WAV من الان اين كارو انجام دادم . آهنگ شماره 2 آقا جواد بعد از تبديل به فرمت WAV شد 105 مگابايت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]^/aiw/swoon1.gif كه البته بازم ميگم . ميتونيد همين فايل WAV رو كه حجمش 105 مگ شده تبديل كنيد به MP3 تا حجمش بشه مثلا 20 mg . )
نتيجه گيري اخلاقي كه : مطمپنا اين موزيك ها كد نويسي شده :wink:

اما در مورد گرافيك و اينكه چطور يه فيلم رو ميكنن 50 كيلوبايت .

دقيقا اينم مثل قضيه موزيك شد .
بازم كد نويسي .
اما اين بار كد نويسي با Open GL و DirectX ويندوز .
يعني به قول آقا جواد گل از همون موتور گرافيكي ويندوز و VGA استفاده ميشه كه در اين حالت CPU USAGE به 100٪ ميرسه .
در واقعه بايد يه سري كد رو به گرافيك تبديل كنه .

ميدونيد كه Open Gl قدرت بسيار بالاتري نسبت به DrictX داره و بهمين سبب دز اكثر بازي ها از موتور Open Gl استفاده ميشه كه بايد با كارت گرافك نصب باشه .

الان براتون يه sample ميزارم كه حجمش يك مگه . كه همه گرافيكش با Open Gl هست و كد هاش با Delphi نوشته شده .

شما هم معرفي كنيد و نظر بدين و در اين مورد بحث كنيد البته تو پست بعد سعي ميكنم در حد توانايي چگونگي فشرده كردن فايل ها رو بوسيله برنامه هاي معروف WinZip و Winrar تشريح كنم . :wink:

Nesta
28-06-2005, 01:54
سلام با توجه به توضیحات بسیار خوب و جامع جواد جان باید بگم که به نظر من یک برنامه خاصی‌ باید باشه که اینطوری حجم رو کم کنه همونطور که در مورد فیلم برنامه divx رو ما داریم که با پلیر خودش هم اجرا می‌شه و می‌شه 3-4 تا فیلم رو حجمش رو خیلی‌ کم کرد.اینم باید یک برنامه توپ باشه که باید گیر بیاریم.

Mehdi_Best
28-06-2005, 07:04
هر نوع فشرده سازي (مخصوصا در برنامه هايي كه حجم رو بيش از حد كم مي كنند) مطمئنا از مكانيزم خاصي بهره مي بره و روش خاص خودش رو داره. مثلا در مورد تبديل wav به mp3 كه تقريبا يك دهم مي شه حجم، اينطور كه شنيده ام يك سري اصوات خاص هست كه به وسيله گوش انسان شنيده نمي شه و حذف اونها هيچ تغييري در چيزي كه ما مي شنويم نداره. به خاطر همين حجم خيلي كم مي شه. البته دقيق نمي دونم.
يا مثلا من يك dvd از يكي از دوستام گرفتم كه 5 فيلم به صورت dvd روش رايت شده بود و در dvd player مي شد اونها رو ديد. در حالي كه از همين dvd هاي 4.7 گيگابايتي بود. اگه در اين مورد كسي اطلاعي داره كه از چه روشي استفاده شده ممنون مي شم توضيح بده.

x-ray
29-06-2005, 17:52
برابر کاهش بده
با سلام برنامه ای که به تازگی مورد استفاده قرار می گیره برای فشرده سازی بازی ها یا نرم افزار ها برنامه UHARC 0.4 هستش که می تونه حجمشون رو تا

x-ray
29-06-2005, 17:57
9 برابر

Mehdi_Best
29-06-2005, 19:55
x-ray جان اين لينكي كه در امضات هست و نوشته اي كه اين منم يك فايل rar هست كه داخلش يك فايل exe بود. نكنه ويروسي، تروجاني چيزي باشه؟

x-ray
29-06-2005, 21:11
نه بابا بیا اصلا برش می دارم

Mehdi_Best
29-06-2005, 21:59

دوست خوبم ناراحت نشو. من فقط به پسوندش شك كردم. اگه مي خواهي بگذار اما با پسوندهاي معمول براي عكس!

Nesta
30-06-2005, 03:41
سلام دوست عزیز این چه طرز صحبت با همکار انجمن هست.لطفا ناراحت نشید ایشون وظیفش این هست، :roll:

x-ray
30-06-2005, 05:02
من ناراحت نشدم مامخلص همه بروبچ p30world هستیم

Nesta
30-06-2005, 06:47
من ناراحت نشدم مامخلص همه بروبچ p30world هستیم
سلام خوشم اومد که باحالی‌ ما هم مخلص شما هستیم که ناراحت نشودی . :lol: :wink:

Alireza_Shafaei_PCworld
05-07-2005, 02:35
UHARC تايپ جديدي از فشرده سازي كه در فشرده سازي بازي ها به كار ميره كه البته براي اينكه از حالت فشرده در بياد پدر آدم را در مياره
اگر درست يادم باشه UHARC كي كه فايل صوتي فشرده ميكنه با بقيه شون فرق داره!

Alireza_Shafaei_PCworld
05-07-2005, 02:42
رفتم تحقيق كردم
UHARC ماله Uwe Herklotz مي باشد كه نام UHARC را از اين طرق بدست آورده است : Uwe Herklotz Archiver
و اين هم آدرس آخرين برنامه اي كه نوشته
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Roozedidar
18-07-2005, 12:21
سلام دوستان
حتما خودتون اين نرم افزار EXPressor v1.2.0.1 كه در يكي از همين سايت هاي معروف معرفي شده ديديد. به نظرتون چطوره؟ لينك دانلود و كرك ميذارم نظر بديد.
در توضيحش گفته شده كه فايلهاي dll و exe رو حجمشو به نصف مي رسونه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دانلود:

كرك:

انشاا... كه بدردتون بخوره...

kaster
13-10-2009, 00:07
سلام داداش یه سوال داشتم اونم اینکه چه جوری یه فایل 200 مگاباتی رو حجمش رو کم میکنن میشه مثل 1 مگابایت

sohiran
03-10-2010, 14:36
خواهشا اگر کسی روش کار با UHARC می دونه در همین جا بذاره یعنی چه جوری می شه با این نرم افزار فایل ها را تا حد زیادی فشرده کرد من که هر چی تست کردم نتونستم باش زیاد فایل ها را فشرده کنم:41:

alireza1411
03-10-2010, 22:20
یکی میگه الگوریتم تبدیل BWT چه طوری فایلها رو فشرده میکنه ؟