PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كمك !!! آيا مادربورد اين كامپيوتر سوخت؟

رويا خانوم
30-12-2006, 12:14
سلام دوستان
چند روز پيش كامپيوتر يكي از دوستام تو خونمون بود. من هم اون روز حس كنجكاويم گل كرده بود و مي خواستم ببينم جامپرها تو مادربورد چه نقشي دارن؟
يكي از جامپرها را درآوردم و كامپيوتر را روشن كردم...از همان ابتدا كيبورد را نمي شناخت.چند بار ريست كردم ولي مشكل كيبورد وجود داشت. بعد از كشف بزرگم خواستم كه جامپر را سرجاش بزارم...:sad: ولي يادم رفته بود كه از كدوم قسمت برداشتم. با حدس و گمان اونو به يكي از سوكتها زدم. و كامپيوتر را با كلي نذر و نياز روشن كردم. كامپيوتر روشن شد و تا يه قسمتي بالا اومد ولي يك دفعه ريست شد... :blink: بلافاصله كامپيوتر رو خاموش كردم.
جامپر را به سوكت ديگري انتقال دادم و كامپيوتر را روشن كردم. يك لحظه ديدم كه كامپيوتر خاموش شد و دود غليظ وسفيد رنگي از جامپر بلند شد... :ohno: تنها چيزي كه يادم مي آد اين بود كه كابل برق كيس را كشيدم... تا چند لحظه منگ بودم. باورم نميشد كه به اين راحتي بتونم يك كامپيوتر را خراب كنم:sad: :sad: :sad:
از ترس سوختن بقيه سخت افزارها ، ديگه كامپيوتر را روشن نكردم. جامپر سوخته را با بدبختي از مادربورد جدا كردم و براي رفع بوي سوختن قطعه كلي خوشبو كننده به اتاق زدم و تقريبا تمامي مدارك جرم را از بين بردم :evil: ...ولي از اونجايي كه ماه پشت ابر نمي مونه اين موضوع لو رفته ...جامپر سوخته را فراموش كردم بر دارم:sad: حالا هر چي ازم مي پرسن اين جامپر سوخته چيه؟؟ من مي گم نمي دونم . حالا صاحبش قراره امشب بياد كامپيوتر را ببره...نمي دونم چه خاكي تو سرم بريزم...از يك طرف عذاب وجدان گرفتم كه نكنه كل هاردو مادربورد و بقيه سخت افزارها سوخته باشه ؟ كه در اين صورت من مديون مي شم...:sad: از طرف ديگه نمي تونم دروغم را پس بگيرم ...يه جورايي برام سخته:sad:
حالا شما بگيد : كه آيا سوختن جامپر ( به اون شكلي كه تعريف كردم) باعث سوختن مادر بورد مي شه يا نه؟
حالا كه جامپر سوخته را درآوردم ...آيا اگر كامپيوتر را روشن كنم بازم از مادربورد دود بلند مي شه يا نه؟
و...؟؟
بخدا نمي دونم چكار كنم...شايد اگر از همون اول موضوع را كتمان نمي كردم ، اينجوري نميشد... مي ترسم ديگه به حرفهام اعتماد نكنن:sad: :sad:
كمكم كنيد.
با تشكر

lindows
30-12-2006, 12:40
احتمال زياد سوخته
فكر كنم 2 تا پايه هاي Usb به هم اتصالي كرده اند و يه ولتاژ برگشته توي مادر برد
ولي حالا يك بار بدون اون جامپر سيستم را روشن كنيد شايد بوت بشه

Gabana
30-12-2006, 12:53
سلام..
من خودم يه بار با پيچ گوشتي دو پايه ريست رو روي خود مادربورد بهم وصل كردم - سيستم جرقه زد و بعد خاموش شد ! اما هنوزم داره مثل ساعت كار مي كنه - اين جور قطعات معمولا خيلي جون سختن .
===
حالا مي توني بگي دقيقا كدوم جامپر رو دستكاري كردي ؟ اينطوري بهتر ميشه نتيجه گرفت
ولي باز هم احتمال اينكه سوخته باشه كمتر از نسوختنش هست

رويا خانوم
30-12-2006, 13:14
جامپري كه در موردش گفتم در پايين ترين قسمت مادربرد (تقريبا وسط) قرار داشت. با برداشتن اون كيبورد از كار افتاده بود.
در ضمن بايد بگم كه اينقدر هول شدم ، حتي اسم مادربوردشو نخوندم. فقط مي دونم p4 بود و تقريبا هم نو بود...راستي اگر گارانتي داشته باشه ...قبول مي كنن كه درستش كنن؟؟

Mezzo
31-12-2006, 02:13
حالا چرا رو سيستم اون بدبخت اكتشاف كردي؟
يك راهش اينه كه مدل دقيق مادربرد رو در بياري و از اينترنت Manual كاملشو دانلود كني و از اول تمام تنظيمات مربوط به جامپر ها رو يكي يكي بخوني و چك كني. اينطوري معلومات سخت افزاريت هم ميره بالا.
راه ديگرش هم اينه كه ببري خدمات گارانتي مربوطه و احتمالا هزينه تعميرش رو هم بدي...

*NashenaS*
31-12-2006, 03:39
سلام رویا خانم..

من اول بگم کلی سر کار شما و نحوه توضیح دادنتون خندیدم... :laughing: :tongue:

بعد خدمت شما اینکه شما با توجه به حرف Mezzo یک Manual از مادربورد به دست بیارید و سعی کنید ببینید نقش اون جامپر در عملکرد مادربورد چی هست... بعد یک جامپر اضافی گیر بیارید (از سی دی رام یا هارد اضافه یا هر جای دیگه ...) و جایگزین اون جامپر سوخته بکنید... بعد روشن کنید و ببین چی می شه...

خبرش رو بدین دیگه...

ممنون و موفق باشین. :)