PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : انواع هارد

goozl
12-12-2006, 21:24
دوستان اگه میشه انواع هاردها رو توضیح بدین ممنون میشم .
چند نوع داریم ؟ SATA , PATA, ... , ,[i jsldi hdkh ]di و...?
مزایا و معایب اونا چیه؟
کدوم قدمیه کدوم جدیده؟
کدوم بیشتر استفاده میشه؟

اگه مصور باشه ممنون میشم

animeditor
15-12-2006, 23:12
سلام جمیعاً
هارد دیسک هایی که بیشتر استفاده می شن اینا هستن:
1- هارد کامپیوتر خونگی PC که جدیداً دو نوع شدن: PATA & SATA
هارد PATA که قدیمی تره و از تکنولوژی ناتقال اطلاعات به صورت موازی استفاده می کنه و هارد SATA که از تکنولوژی سریال استفاده می کنه. PATA که به پورت IDE وصل می شه و بیشتر مشتری داره چون همه مادربوردها حداقل یه پورت IDE دارن. SATA جدیدتره و تنها مشکلش اینه که هر هر سیستمی پورتش رو نداره و روی بعضی ها هم باهاس به صورت نرم افزاری نصب بشه. ولی سرعت کار SATA از PATA بیشتره.
2- هارد لپ تاپ که حقیقتش چیز زیادی در موردش نمی دونم.
3- هارد مخصوص Ipod (که یه Player محصول شرکت APPLE هست)
یا علی

saeidehi
03-01-2009, 18:20
سلام دوستان گرامي
توضيحاتيكه درموردهارد ديسك دادين كامل نيست من مي خوام به تازگي سيستمي جمع كنم كه از نظرسرعت بالا باشه البته براي كاراي گرافيكي ميخوام .كليه قطعاتش ميخوام به روز باشه ودرضمن ميخوام هزينه كمتريبهش اختصاص بدم حدودا 500 هزار تومان مي تونيد يه چك ليست برام تهيه كنيد ؟

vioman
04-01-2009, 07:48
وستان اگه میشه انواع هاردها رو توضیح بدین ممنون میشم .
چند نوع داریم ؟ SATA , PATA, ... , ,[i jsldi hdkh ]di و...?
مزایا و معایب اونا چیه؟
کدوم قدمیه کدوم جدیده؟
کدوم بیشتر استفاده میشه؟

اگه مصور باشه ممنون میشم

سلام دوستان گرامي
توضيحاتيكه درموردهارد ديسك دادين كامل نيست من مي خوام به تازگي سيستمي جمع كنم كه از نظرسرعت بالا باشه البته براي كاراي گرافيكي ميخوام .كليه قطعاتش ميخوام به روز باشه ودرضمن ميخوام هزينه كمتريبهش اختصاص بدم حدودا 500 هزار تومان مي تونيد يه چك ليست برام تهيه كنيد ؟

دوست عزیز سلام

امیدوارم بتونم کمکتون کنم
بهتره که اول انواع هارد دیسک ها و عوامل موثر در سرعت اونها رو با هم مرور کنیم

به طور کلی هارد ها به 3 نوع تقسیم میشن
ساتا SATA
پاتا PATA
ُاسکازی SCSI
این تقسیم بندی بر اساس اینترفیس (رابط بین هارد و سیستم) هاردهاست و مطمئنا عوامل دیگه ای هم در سرعت موثر هستند.
Device های IDE که مخفف (Intgrated Drive Electronics) هستش از طریق استاندارد ATA به دیگر سخت افزار ها متصل میشن.
اولین ورژن ATA حدود سال 1990 توسط IBM معرفی شد.
آخرین ورژن های اون که هنوز هم آثاری ازش باقی هست ATA-5 ، ATA-6 ، ATA-7 هستند که به ترتیب سرعت هایی برابر 66 ، 100 و 133 MBps (مگابیت بر ثانیه) دارند.
Paralel ATA یا همون PATA رابط پاراللی استاندارد ATA هستش.

بعد از ATA -7 نوع ارتباط به حالت سریالی تغیر شکل پیدا کرد که منجر شد به تولید رابط های Serial ATA یا همون SATA که امروزه زیاد استفاده میشه و 2 ورژن از اون وجود داره و تفاوت این 2 ورژن در سرعت اونهاست
Sata 1 با سرعت 1.5 گیگابیت بر ثانیه
Sata 2 با سرعت 3 گیگابیت بر ثانیه

SCSI
هارد های اسکازی به کلی با 2 مدل قبل متفاوت هستند ، سرعت اونها خیلی بالاتره و حجم های اونها خاص هستش و در سیستم های معمولی و خانگی از اونها کمتر استفاده میشه و مخصوص سیستم های سرور و مین فریم هاست.
قیمت این هاردها خیلی بالاست و حجم های اونها پایین ، برای همین باید از چند تا از اونها به صورت ساده یا ترکیبی (Raid) استفاده کرد که قیمت اونها رو خیلی خیلی بالاتر میبره .
در ضمن در سیستم های خانگی و مادربورد های اونها پورت اسکازی در نظر گرفته نشده و باید از کنترلر PCI استفاده کرد که باز هم با افزایش قیمت مواجه خواهیم شد.
مثلا اگر شما بخواهید حدود 500 گیگابایت فضا با هارد اسکازی داشته باشید باید حدود 1 میلیون فقط برای هارد ها و کنترلر اون هزینه کنید!

با این حساب باید رفت سراغ هارد های ساتا ، هر هارد 500 اون الان قیمتی حدود 70 الی 80 هزار تومان داره که از لحاظ قیمتی غیر قابل مقایسه با اسکازی هاست اما از لحاظ سرعت نه!

برای این که شما به سرعت بیشتری دست پیدا کنید باید از راهکار ترکیب هارد ها با هم استفاده کنید.
redundant array of independent (or inexpensive) disks یا همون Raid تکنولوژی ترکیب هارد هاست که میتونه منجر به افزایش خیلی زیاد سرعت یا امنیت اطلاعات یا هردوی اونها بشته .
رید ها انواع مختلفی دارند که با هر رید با یک شماره مشخص میشه مثل Raid1 یا Raid0 ،
هر رید برای کارهای خاصی مناسبه و در کنار مزایای خودش معایبی هم داره.

چون شما به افزایش سرعت احتاج دارید متویند از رید های 0 ، 5 و 10 استفاده کنید.

Raid 0 حداقل به 2 هارد احتیاج داره ، سرعت بسیار بالایی داره ، امنیت اطلاعات در اون خیلی پایینه و با به وجود آمدن هر خطا یا از میون رفتن یکی از هارد ها کل اطلاعات از دست میره. اما در میان رید های ساده بیشترین سرعت رو داره و بیشتر برای کارهای گرافیکی و ویدئویی استفاده میشه.

Raid 1

Raid 5 حداقل به 3 هارد احتیاج داره ، سرعت بالایی داره (نه به اندازه ی رید 0 ) امنیت اطلاعات در اون بالاست و حتی در صورتی که یکی از هارد ها از بین بره اطلاعات قابل بازیافته. این رید بیشتر Data base ها و سیستم ها و سرور های شبکه به کار میره اما میشه هر جایی ازش استفاده کرد (من خودم استفاده میکنم و خیلی راضیم:46:)

Raid 10 حداقل به 4 دیسک احتیاج داره و ترکیبی از رید 0 و 1 هستش.
سرعت رید 10 هم خیلی بالاست و امنیت اطلاعات هم در اون خیلی بالاست اما مشکل اون گرون بودنشه.
احتیاج به حداقل 4 دیسک یکی از عوامل گرون بودن این رید هستش.

( Raid1 هم حداقل به 2 هارد احتیاج داره ، سرعت در این رید با یک هارد معمولی تفاوتی نداره اما امنیت اطلاعات در این رید خیلی بالاست.)

رید میتونه سخت افزاری یا نرم افزاری باشه.
اگر سخت افزاری باشه خیلی سرعت بالاتری داره و کلا خیلی بهتره .
چیپ کنترلر رید روی مادر بورد های امروزی وجود داره و هر کدامشون از رید هایی پیشتیبانی میکنند.
اگر مادر بوردی کنترلر رید نداشته باشه میشه از کنترلر های PCI استفاده کرد.

اما 2 عامل مهم دیگه هم سرعت یک هارد وجود داره که میزان بافر و سرعت چرخش پلاتر هارده.
هرچقدر میزان بافر هارد و سرعت چرخش اون بالاتر باشه سرعت کار هم بیشتر میشه:46:

معذرت خواهی میکنم از ابتدایی بودن توضیحات:20:

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم
موفق باشید
یا علی
:11: