PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Amd فعلا از دور خارج ميشود

saeid_2001
01-12-2006, 01:07
خوب امروز AMD بالاخره اين 4x4 رو براي ازمايش داد بيرون كه در اصل همون پلتفرم Quad FX هست و شامل CPU هاي سري FX-70 هست كه فعلا 3 تا CPU هست . (البته اين پلتفرم با پلتفرم K8L متفاوت است K8l اواسط سال اينده ميلادي توسط AMD عرضه ميشود )

مسئله جالب در مورد اين پلتفرم اينه كه متاسفانه يا خوشبختانه AMD هنوز توانايي تكنولوژيكي اين رو نداره كه يه پردازنده 4 هستهاي مجتمع مشابه Intel Quad Core بزنه ولي به صورت شجاعانهاي AMD خودش رو وارد اين معركه ميكنه البته نه با يك پردازنده چهار هستهاي بلكه با دو پردازنده دو هستهاي كه به صورت موازي با هم كار ميكنن .

كمي بيشتر در مورد Quad FX :
خوب در واقع AMD هنوز توانايي توليد پردازنداي با بيشتر از دو هسته رو نداره (مشكلات در معماري پردازندهاي چند هستهاي وجود داره مثل تقسيم مموري بين هر كدام از هستها) ولي خوب نميخواست تا زمان طراحي يه پردازنده مجتمع چهار هستهاي صبر كنه و به فكر مقابله با Intel Kentsfield بود .براي همين تصميم به طراحي Quad FX رو گرفت كه دو پردازنده 2 هستهاي در كنار هم به صورت موازي كار ميكنن و ميتونن 4 دستور محاسباتي (computational threads) رو در يك زمان شبيه سازي كنن . مشكل بعدي قيمت بود كه AMD تونست اين پردازنده ها رو در قيمتي در محدودي Intel Quad Core ها (Kentsfield) عرضه كنه .
مشكل بعدي وجود سه HyperTransport bus در هستهاي اين پردازنده بود كه سوكتي مثل AM2 و 940 پين توانايي برقراري ارتباط فقط با يك HyperTransport bus را دارد اين در حالي بود كه تنها نيم سالي از ورود سوكت AM2 گذشته بود كه AMD اعلام كرد سوكت جديدي براي QuadFX ها در نظر گرفته ولي AMD سوكتي جديدي براي Quad FX طراحي نكرد و تصميم گرفت از سوكت 1207 پين كه در اصل همون سوكت دستگاهاي سرور AMD بود (AMD Opteron CPUs) كه با Registered DDR2 كار ميكرد استفاده كنه فقط چون Registered DDR2 قيمتاشون گرون بود اينو با DDRII SD Ram معمولي جايگزين كرد .
در حال حاضر AMD سه تا Quad FX بيرون داده .
FX-70 در فركانس 2.6 و FX-72 در فركانس 2.8 و FX-74 در فركانس 3.0 Ghz . و براي نمه دوم سال 2007 CPU هاي قويتري رو از سري FX مثل FX-76 روانه بازار ميكنه همه اين پردازندها در كل 2Mb كش دارند كه بين هسته CPU تقسيم ميشود . و...
(چون خيلي زياد ميشه خودتون بريد بخونيد )

چيپست :

Quad FX نه تنها داراي چيپست جديدي است بلكه مينبوردي جديد رو خواهان است و جالبه كه بدونيد AMD براي اين كار كمپاني Nvidia رو انتخاب كرده (اين در حاليه كه ATI در حال حاضر در اختيار AMD است) دليلش اينه كه Nvidia چيپستهاي خيلي خوب و كاملي براي سرور ها ميزنه . كمپاني Nvidia هسته مركزي رو براي QuadFX طراحي كرده و اون رو nForce 680a SLI ناميده (با nForce 680i SLI اشتباه نگيريد كه براي كونرو هست ) اين چيپست از پنجمين نسل چيپهاي Nvidia هست در اصل nForce 680a SLI شامل دو تا nForce 570 SLI هست و هيچ چيز جديدي درش ديده نميشه .شايد بزرگترين برتري اين چيپست وجود 2 اسلات Pci-e 16x و 2 اسلات Pci-e 8x هست كه در اصل ميشه از 4 كارت گرافيك استفاده كرد توش .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مينبورد :
تنها مينبورد موجود در بازار براي Quad FX ها فعلا Asus L1N64-SLI WS هست كه از امكانات جالبش 12 پورت Sata هست كه توانايي اتصال 6 هارد رو داره و با اينكه اين چيپست يا بهتر بگيم چيپستها توانايي پشتيباني از 20 پورت USB رو دارن ولي اين مينبورد 10 پورت USB داره و 1 دونه هم ATA-133 داره و... بقشو خودتو بخونيد .

و تست :
تو برنامه SYSMark 2004 SE كه واقعا Quad Core ابرو ريزي كرد .

تو PCMark .

تو بازيها واقعا اوضاع Quad FX خرابه البته اينجا ديگه بحث تعداد هسته وجود نداره براي همينه X6800 به خاطر سرعت بالاتر بعضي جاها بر بقيه CPU هاي چهار هستهاي پيروز ميشه . و جالب اينجاست كه من نميدونم AMD قرار بوده اين CPU ها رو براي بازي بده بيرون ولي جالبه كه حتي FX-74 از FX-62 هم روي پلتفرم AM2 بعضي جاها كندتر شده .دليلشم كاملا مشخصه بخاطر تاخير بيشتر در مموري به خاطر استفاده تكنولوژي NUMA هست . كه واقعا نويسنده X-bite اعلام نگراني كرده كه واقعا Quad fx انتخاب مناسبي براي Gamer ها در اينده نيست چون گيمرها احتياجي به 4 هسته براي بازي ندارن مگه تو بازيهاي استراتيژيك Multi-Threded .

البته در بازهاي Muti-Threaded تقريبا سرعت FX-74 حدود 90% بهتر ميشه .

در Encoding وضعيت Quad FX بهتر ميشه البته در Codec هايي كه Multi-Processor ساپورت ميكنن وضعيت بهتره .

اينم RENDERING :

تو Multi-Taskng يه اتفاق خيلي جالب ميفته وقتي تا دو تا برنامه رو ران ميكنين Quad FX مشابه يه پردازنده 4 هستهاي پر قدرت كار ميكنه .

ولي اتفاق جالب اينه كه وقتي بيشتر از دو برنامه ران ميشن Quad FX با تعجب بسيار مشابه يه پردازنده دو هستهاي ميشه كه واقعا معلوم نيست دليلش چيه و تو اين تست QE6700 تقريبا 90% بهتر از FX-74 كار ميكنه واقعا ادم نميدونه اگه تو Multi-Tasking اين هستهها بدرد نخوره پس كجا بدرد ميخوره .

يه مشكل خيلي خيلي بزرگ .

مشكل بزرگ برميگرده به مصرف توان Quad FX واقعا براي AMD كه هميشه بهترين CPU ها از نظر مصرف ميزد خيلي اين امار تكان دهندست .واقعا من از اين جهت براي AMD متاسفم كه به هر شكلي شده ميخواد يه پردازنده 4 هسته اي حتي با بدترين وضعيت راهي بازار كنه .
FX-74 وقتي IDLE هست و Cool’n’Quiet روشنه چيزي در حدود 192W مصرف داره كه اين از مصرف Full Load پردازنده EX6800 بيشتر و جالبيش اينه كه وقتي به Full Load ميرسه مصرفش به چيزي بيشتر از500 وات ميرسه .

بهتر خودتون در مورد پلتفرم Quad FX يا همون 4x4 نظر بديد من كه اصلا نظر مساعدي روش ندارم مخصوصا با اين مصرف عجيبش .بهتر تا اواسط 2007 تا ورود K8l و يه پردازنده 4 هستهاي واقعي از AMD صبر كنيم البته تا اون زمان بدون شك Intel هم ساكت نميمونه .

MaFia
01-12-2006, 01:15
ممنون سعید جان
استفاده کردیم
در مورد وی بی هم حتما به زودی انجام میشه

saeid_2001
01-12-2006, 03:27
ممنون سعید جان
استفاده کردیم
در مورد وی بی هم حتما به زودی انجام میشه
سلام .
مرسي مافيا جان الحق كه شما مدير خوبي هستي .

zonealarm
01-12-2006, 03:49
جالب و مفيد

ممنون.

lovergod14paramourand
01-12-2006, 06:10
آقا ممنونم سعید جان...شما یکی از حرفه ای ها هستی جداً...

Mahdi_Moosavi
01-12-2006, 11:53
بيچاره مدير كمپاني AMD گمانم تا اواسط سال آينده دوام نياره و سكته رو بزنه :laughing: :laughing: :laughing: .

جدا از شوخي بايد قبول كرد كه amd تو قيمت هاي بالا و توان هاي پردازشي زياد توانايي مقابله با اينتل رو نداره.

ولي تو رنج قيمت پايين هميشه اينتل رو شكست داده. البته من هم از طرفدارهاي پروپا قرص AMD هستم.

saeid_2001
01-12-2006, 15:18
آقا ممنونم سعید جان...شما یکی از حرفه ای ها هستی جداً...
دوست عزيز شما و مديران اينجا لطف دارين . دوستان ديگهاي چه تو اين فرووم چه جاهاي ديگه هستند كه خيلي خيلي از من واردترن و من خيلي چيز ازشون ياد گرفتم . من چيزي بلد نيستم اين متنم بيشترش ترجمست :happy: .

بيچاره مدير كمپاني AMD گمانم تا اواسط سال آينده دوام نياره و سكته رو بزنه .

جدا از شوخي بايد قبول كرد كه amd تو قيمت هاي بالا و توان هاي پردازشي زياد توانايي مقابله با اينتل رو نداره.

ولي تو رنج قيمت پايين هميشه اينتل رو شكست داده. البته من هم از طرفدارهاي پروپا قرص AMD هستم.
البته با ورود allendale كه در اصل CPU هاي ارزان قيمت Core هستند و كش 4Mb كه در حال حاضر در E6300 و E6400 به صورت فيزيكي وجود داره ولي 2Mb از كار افتاده در allendale اين 2 مگ كش حذف ميشه و باعث ميشه قيمتشون كاهش پيدا كنه كه تا چند ماهه ديگه اين CPU ها وارد بازار ميشن . و بعد از اون ‍Conroe-L كه قرار جايگزين Celeron بشه و نميه دوم سال 2007 مياد كه پردازندهاي تك هستهاي هستند و ارزان قيمت با معماري Intel Core , بازار CPU هاي ارزان قيمت هم با اسم Intel Core 2 Duo اشنا ميشه و اينتل ميتونه سهم بيشتري از بازار رو بگيره البته AMD هم قائدتا بيكار نميشينه و حتما يه كارايي ميكنه .

Gabana
01-12-2006, 15:57

احتيار داري ... !
پس اين چند سالي كه AMD با Athlon براي اينتل حرفي براي گفتن نگذاشته بود چي ؟
اينكه سرور هاي Opteron هميشه تو توان مصرفي بهتر از Xeon بودن چي ؟
==
قطعا معماري جديد AMD جهش خيلي خوبي خواهد داشت - Quad FX هم بيشتر شبيه يه سياست مي مونه كه آيا AMD مي تونه با دو تا دو هسته اي كه موازي كار مي كنن اينتل رو شكست بده يا خير ؟
از نظر من Quad FX براي طرفداران AMD اميد وار كننده هست !!
هنوز هم تو بعضي جهات پردازنده هاي 90 نانو AMD نسبت به اينتل برتري دارن ( مثل تكنولوژي Cool n Quiet يا Integrated Memory Controller يا حتي پردازنده هاي Energy Efficient كه به راحتي تونستن Conroe رو پشت سر بگذارن )
به نظر من AMD اگر بخواد خيلي راحت تر از اين حرفها ( كه با دادن Quad FX خودشو مسخره كرد البته به ظاهر ) مي تونه Intel رو شكست بده ..
فقط بايد صبر كرد تا K8L ...
===========
البته من طرفدار خاص اينتل نيستم ولي اصول كار اينه كه مقايسه درست انجام بشه - به نظر من مقايسه Quad FX با QX6700 كار درستي نيست - چون نه معماري تغيير كرده و نه Package هسته هاي CPU .چهار هسته اي اينتل فقط بايد با چهار هسته اي Native از AMD مقايسه بشه
==========
بعدش اينكه حالا چرا اينتل اينقدر عجله داره تا چهار هسته اي Desktop و سرورش رو زود بده بيرون ؟ چرا همين الان Sample هاي 45 نانو رو رو كرده ؟
ولي AMD با خيال راحت تازه رفت رو 65 نانو !
به نظر من اين نشون مي ده اينتل بد جوري تو كف Athlon 64 مونده ( درست مثل همون زماني كه Athlon اومد و اينتل باز تو كف گير كرده بود )
به قول دوستمون سعيد شايد زهر چشم باشه شايد ترس اينتل از AMD كه نكنه دوباره بازار رو دستش بگير !!
ولي من مي گم اين سريع رو كردن اينتل نشونه ترسشه - چون همه مي دونيم هيچ شركتي اينقدر سريع هر چي ساخته رو رو نمي كنه !!
========
ما مخلص همه برو بچ اينتلي باز هم هستيم !!

B O L O T
01-12-2006, 16:11
من فكر ميكنم كه amd بهتر از intel هست

Nvidia
01-12-2006, 16:54
خوشمان آمد

zonealarm
01-12-2006, 17:00
من فكر ميكنم كه amd بهتر از intel هست

تو رو خدا دوباره شروع نکنین.

saeid_2001
01-12-2006, 17:01
احتيار داري ... !
پس اين چند سالي كه AMD با Athlon براي اينتل حرفي براي گفتن نگذاشته بود چي ؟
اينكه سرور هاي Opteron هميشه تو توان مصرفي بهتر از Xeon بودن چي ؟
==
قطعا معماري جديد AMD جهش خيلي خوبي خواهد داشت - Quad FX هم بيشتر شبيه يه سياست مي مونه كه آيا AMD مي تونه با دو تا دو هسته اي كه موازي كار مي كنن اينتل رو شكست بده يا خير ؟
از نظر من Quad FX براي طرفداران AMD اميد وار كننده هست !!
هنوز هم تو بعضي جهات پردازنده هاي 90 نانو AMD نسبت به اينتل برتري دارن ( مثل تكنولوژي Cool n Quiet يا Integrated Memory Controller يا حتي پردازنده هاي Energy Efficient كه به راحتي تونستن Conroe رو پشت سر بگذارن )
به نظر من AMD اگر بخواد خيلي راحت تر از اين حرفها ( كه با دادن Quad FX خودشو مسخره كرد البته به ظاهر ) مي تونه Intel رو شكست بده ..
فقط بايد صبر كرد تا K8L ...
===========
البته من طرفدار خاص اينتل نيستم ولي اصول كار اينه كه مقايسه درست انجام بشه - به نظر من مقايسه Quad FX با QX6700 كار درستي نيست - چون نه معماري تغيير كرده و نه Package هسته هاي CPU .چهار هسته اي اينتل فقط بايد با چهار هسته اي Native از AMD مقايسه بشه
==========
بعدش اينكه حالا چرا اينتل اينقدر عجله داره تا چهار هسته اي Desktop و سرورش رو زود بده بيرون ؟ چرا همين الان Sample هاي 45 نانو رو رو كرده ؟
ولي AMD با خيال راحت تازه رفت رو 65 نانو !
به نظر من اين نشون مي ده اينتل بد جوري تو كف Athlon 64 مونده ( درست مثل همون زماني كه Athlon اومد و اينتل باز تو كف گير كرده بود )
به قول دوستمون سعيد شايد زهر چشم باشه شايد ترس اينتل از AMD كه نكنه دوباره بازار رو دستش بگير !!
ولي من مي گم اين سريع رو كردن اينتل نشونه ترسشه - چون همه مي دونيم هيچ شركتي اينقدر سريع هر چي ساخته رو رو نمي كنه !!
========
ما مخلص همه برو بچ اينتلي باز هم هستيم !!
مقداري از حرفات رو قبول دارم بعضياشو قبول ندارم .
ببين برعكس منو شما كه بر سر قدرت ‍CPU بحث ميكنيم و از نظر مون كمپاني بهتره كه CPU قويتري بزنه ولي در اصل خوده اينتل و AMD بيشتر دنبال اينن كه بازار رو بيشتر در دستشون بگيرن و موفقتر اونه كه بازار بهتري رو داشته باشه يا پيشرفت بهتري در بازار داشته باشه پس هر كاري ميكنن براي اينكه سهم بيشتري از بازار رو بگيرن فقط همين . حالا اگه ساخت يه تراشه 45 نانومتري به اين كمك ميكنه كه فروش اينتل بهتر بشه از هر جهتي (چميدونم مثلا قيمت ساخت تراشه شايد با اين تكنولوژي پايين بياد كسي چي ميدونه يا هر چيز ديگهاي) پس هم از نظر اينتل و هم از نظر AMD اين كار درستيه . در مورد اينكه ميگي اينتل عجله داره پردازنده 4 هستهاي بزنه من دو نظر دارم اول اينكه اصلا معيار شما براي اينكه ميگي عجله داره چيه يعني چون AMD هنوز به سطح تكنولوژي نرسيده و اينتل رسيده پس اينتل عجله داره . نظر دوم هم خيلي سادست هركي هرچي رو زودتر بده بيرون سهم بيشتري از بازار رو اختيار ميگيره دقيقا برعكس حرف شما مشخصه كه AMD هم كاملا اين موضوع رو ميدونه و اونه كه خيلي عجله داره براي اينكه يه پردازنده 4 هستهاي بزنه وگرنه فكر ميكنيد دليل اينكه با اين شكل و ظاهر حاضر ميشه Quad FX رو توليد كنه چيه مگه غير از اينه كه با Intel Quad Core مقابله كنه ؟ پس مشخصه اينتل كار خودش رو خوب انجام داده و اين AMD هست كه براي اينكه سهم بيشتري از بازار رو از دست نده داره تكاپو ميكنه وگرنه Intel همين الان برنامه عرضه پردازندهاي هشت هستهايش هم (Yorkfield) مشخصه با تمام جزئياتش كه اين CPU اصطلاحا octa-core داراي 8Mb L2 كش هست و FSB 1333 هست و از DDRIII پشتيباني ميكنه تازه يه پردازنده 4 يا 8 هستهاي فكر نكنم چيز خيلي جديده همين الان CPU كنسول Ps3 كه به تازگي عرضه شده 8 تا هسته فيزيكي داره .
در هر صورت چيزي كه مشخصه اينه كه هم اينتل و AMD ميخوان بازار بيشتر از قبل تو دستشون بگيرن و فعلا برد با اينتل هست و حداقل اين برد تا اواسط سال 2007 كه K8L بياد ادامه ولي بايد قبول كرد كه كار بيشتر از اونيكه براي اينتل سخت باشه براي AMd سخت هست اصلا نبايد معماري Intel Core رو شوخي گرفت واقعا از نظر من پيشرفت اين معماري نسبت به معماري نسل قبلي يعني Pentium D بيشتر از پيشرفت Pentium 3 نسبت به Pentium 4 بوده من فكر ميكنم AMD با Intel Core خيلي مشكل داشته باشه اصلا نميشه گفت K8L ميتونه Intel Core رو بگيره يا نه چون وقت بحث سره High End علوم و فناوري ميرسه يعني مرز علم ديگه كار خيلي خيلي سخت ميشه شايد فقط تو دنيا فقط 3-2 تا كشور تكنولوژي ساخت تراشهاي 65nm رو داشته باشن.
در مورد Memory Controller هاي AMD بحث خيلي زياده كه واقعا خوبه يا نه بعدا انشاالله وقت شد بحث ميكنيم .

kakihot
01-12-2006, 19:05
شب درازه آقا سعید 2 ماه دیگه خواهی دید

Gabana
01-12-2006, 23:02
سلام سعيد جان ..
خوبي ؟
اول اينكه مي گم عجله داره علتش اينه كه واقعا عجله داره !! چطوره كه هنوز دو هسته هاي Core يا حتي Extreme جا نيفتاده مي خواد Quad Core بده ؟ چطوره هنوز سري BroadWater جا نيفتاده مي خواد سري Bearlake رو بده ؟
انصافا اينا يه خورده عجله محسوب ميشه !! نميشه ؟!!
هنوز DDR2 درست حسابي جاي DDR رو نگرفته كه DDR3 داره مي آد ( البته با اين يه مورد موافقم اينو همينطوري گفتم !! )
===
اما مورد بعدي كه گفتي AMD به اين حد از تكنولوژي نرسيده ! از كجا مي دوني /؟ - البته با سهم بازار كه گفتي كاملا موافقم . اما بگو از كجا مي دوني كة AMD به توانايي ساخت Quad Core نرسيده ؟ - شما خودت هم خوب مي دوني كه نميشه چنين حرفي زد ! همانطور كه نميشه برتري K8L رو بر Core قطعي دونست !!
==
نكته آخر اينه :
nVidia مي آد SLI رو ميده بعد ATi مي آد رو SLI كار مي كنه و CF رو ميده كه خيلي راحت SLI رو شكست مي ده !
حالا به نظرت كدوم برنده است ؟ درسته كه nVidia اول تكنولوژي رو داد اما وقتي Ati زماني CF رو مي ده كه تو بازار تازه Dual GPU جا افتاده .. خب 100% سهم بازار به سود Ati ( با توجه به اينكه بهتر از SLI عمل كرده ) بر مي گرده !!

حالا اينتل بياد Quad بده - تازه زماني كه تو بازار جا افتاد AMD مي آد Quad مي ده و احيانا بهتر از اينتل پس باز هم AMD برنده است !!
يا يه مورد ديگه .. حالا اينتل بياد 2007 پشتيباني از DDR3 رو بگذاره - تا 2008 AMD بياد اينو بگذاره كه تازه اون موقع جا افتاده ! چي ميشه ؟
=====
نكته آخر : به نظر من AMD جالب ترين كاري كه مي تونه بكنه اينه كه RoadMap ش رو رو كنه !!

موفق باشي /. ( منتظر جواب شما هستم - ممنون )

Lord_theOne
02-12-2006, 11:53
اين بنچ ماركها درست نيست من فكر مي كنم اينها رقيب هم نبودند در تست اولي تابلو هست
مثل ايينكه چيپ 975 را با 865 اينتل اينها را با هم مقايسه كنيد
با تشكر از گابانا