PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : جوجه مهندسان كامپيوتر(نياز به كمك بزرگان دارند...پاسكال)

sadravip
23-11-2006, 20:13
به نام خدائي كه دوستش دارم.....
سلام به همه بچه هاي گل ايران زمين.........
من صدرا يه جوجه مهندس كامپوتر هستم و قصد دارم در اين تاپيك و تاپيك هايي با اين نام(جوجه ....البته وقتي بزرگ بشم عوضش مي كنم ولي الان همين جوجه مناسب تره...) متناسب با تغيير ترم ها مشكلات خودم و ساير جوجه ها (..به كسي بر نخوره...) رو با كمك بزرگان و همفكري هم قطاران(ساير جوجه ها ) حل كنم.
توي اين تاپيك كد برنامه هايي كه حل مي شوند رو قرار ميدم(البته بنا بر استناد به گفته مدير انجمنsa3er عزيز جوجه هاي عزيز اول سعي در حل مسئله ها كنند بعد رجوع كنند...لطفا...) و از هم قطاران عزيز در خواست دارم اگه مسئله جديدي رو حل كردند يا جائي ديدند توي تاپيك قرار بدند يا اگه مسئله اي رو نتونستند حل كنند توي تاپيك سوال كنند تا با همفكري يا كمك بزرگان حلش كنيم.....
در ضمن مسئله هاي پيش پا افتاده هم قرار بدين تا يه آرشيو كامل بوجود بياد

sadravip
24-11-2006, 10:46
البته جوجه هاي عزيز اول سعي در حل مسئله كنند...خواهشا....لطفا....جون مادرتون

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اگه کسی راه حل دیگه ای پیدا کرد مارو فراموش نکنه

triton110
24-11-2006, 12:50
اقا صدرا سلام
فكر بسيار خوبي است و اگه ديگران همكاري كنند بسيار عالي مي شود
اما......
اما شو بي خيال .....
منم يه جوجم مثل خودت(...از اصطلاح جوجت خوشم اومده :angry: )و چشم به كمك بزرگان و ساير هم قطاران :blush: دارم
راستي در به در دنبال برنامه sort میگشتم که شما گذاشتید (لازم به ذکر است که خودم خیلی فکر کردم ;) )
انشاالله تو این راه بتونم کمک خوبی واستون باشم

ealiya
24-11-2006, 13:15
صدرا جان دمت گرم كه خيلي بهم حال دادي.....
روز اولي كه من تواين سايت عضو شدم خوردم به پست جوجه ها و.... ادامش رو كه ميدوني ...
لطفا كد هاي گنده گنده بزار..... :puke: (البته من خودم اول روي اون كدها فكرو فعاليت مي كنم ;) :rolleye: :blush: )

saegheh67
25-11-2006, 11:34
سلام بچه ها اگه ميشه يکي از اين دو برنامه ي پاسکال را برايم بنويسيد خيلي فوري اگه ميشه؟ چون 3 روز بيشتر وقت ندارم
برنامه اي بنويسيد که عددي را از ورودي دريافت کرد سپس ان را به عامل هاي اول تجزيه کرده و بصورت زير چاپ کند
21=(3^1)*(7^1)
برنامه اي بنويسيد که يک عدد را از ورودي دريافت کرده سپس در صورت وجود صفرهاي ان را حذف کرده نتيجه را در خروجي چاپ نمايد مانند زير
134<-------------100340
باز هم تشکر ميکنم

sadravip
25-11-2006, 20:50
saegheh67 عزيز
من اين برنامه رو برات نوشتم ولي از اونجايي كه قرار بود خودمون هم فكر كنيم يه كم دستكاري شده ولي منطق برنامه درسته درسته.... براي درست كردنش يه كم بايد وقت بذاري كاري نداره با جابه جا كردن خطوط و يه كم تغيير در حلقه ها درست ميشه ... ;) ولي اگه باز هم نتونستي حلش كني بگو برنامه اصلاح شدش رو بهت ميدم .......
برنامه اي بنويسيد که عددي را از ورودي دريافت کرد سپس ان را به عامل هاي اول تجزيه کرده....

راستي واسه برنامه دومت هم فردا اگه رسيدم بعد از دانشگاه واست اپ ميكنم...
قربانت صدرا

Original Titan
26-11-2006, 14:28
سلام صدرا جون
منو كه مي شناسي؟
خوب برا خودت تايپيك زديا!!!!
اين امضات هم خيلي با حال بود

Original Titan
26-11-2006, 14:29
به دليل مسايل خصوصي اين پست سانسور مي شود

sadravip
27-11-2006, 00:19
saeghe عزيز اينم برنامه دوم ...
ولي يه مشكلي اينكه من اينجا كامپايلر نداشتم اگه ديدي ايراد گرفت خودت زحمت اصلاحش رو بكش ....
بعدا خودم كامپايلش ميكنم ولي فعلا اين اسكلت برنامه كه خواسته بودي....

حذف صفرهاي موجود در عدد ورودي

قربانت صدرا
saeghe67 عزیز در صفحه بعد می توانی نمونه دیگری از حل این مسئله رو که توسط Admiral نوشته شده پیدا کنی!

دوستان عزيز توجه داشته باشن كه منم يه جوجه تازه كارم ممكن برنامه هايي كه مي نويسم پر از اشكال باشه ولي به نظرم همين كه دست به كار مي شم خيلي خوبه..( البته اين نظر منه ... زياد اهميت نداره ;) ) از ساير دوستان نيز درخواست دارم اگه ايرادي توي برنامه هاي نوشته شده مي بينن برنامه نويس رو مطلع كنن (... ممنون...) و بقيه دوستان هم دست به كار بشين اگه برنامه اشتباه هم باشه خوبه با هم درستش مي كنيم ( گفتم باهم... :cool: )

ealiya
27-11-2006, 00:46
سلام خدمت دوستان مخصوصا اقا صدراي گل
صدرا جان ميبينم خيلي فعال بودي... خوب بگذريم صدرا جان دستم به دامنت (... توي عنوان توضيح دادم...) استادمون گفته برنامه مد رو بنويسيم ( من كلي فكر كردم ... ولي خوب به جائي قدنميده...) يه فكري واسمون بكن
البته به قول اقا صدرا از همه مي خوام كمك بكنن (.. دمتون گرم يه حالي بدين...)
اقا صدرا حال مي كني سبك نوشتم (..انشائيم) عين خودته اصلا دارم ازت تقليد مي كنم ولي خيلي تاپيك با حالي زدي ....
صدرا خان سلطان جوجه هايي تو ;) :cool:

zeynal
27-11-2006, 01:21
ــــــلام
عرض شود حقير فقير سراپا تقصير نيازمنده به يك فقره ! سورس ويروس ميباشم !
هر ويروس با هر خرابكاري اي بود ! مهم نيس
فقط سورس با اطلاعات كافي ارسال شود ! متشكرم
منتظرم

.

Original Titan
27-11-2006, 11:43
ــــــلام
عرض شود حقير فقير سراپا تقصير نيازمنده به يك فقره ! سورس ويروس ميباشم !
هر ويروس با هر خرابكاري اي بود ! مهم نيس
فقط سورس با اطلاعات كافي ارسال شود ! متشكرم
منتظرم

.
با سلام
آقا زينل اينجا فقط برنامه هاي اسلامي و كمكي نوشته مي شود
شما آدرس را شتباه اومدي
ولي اگه خواستي بهت آدرس مي دم

Admiral
27-11-2006, 13:16
این یه روش دیگه برای حذف صفرهای عدد ورودی بدون استفاده از آرایه کاراکتری:

sadravip
27-11-2006, 17:23
Admiral از شما بسيار ممنون و سپاسگذارم ....
اميدوارم باز هم شاهد لطف شما باشم

دوست عزيز zeynal همان طور كه titan خان عرض نمودند اين تاپيك براي كمك است ولي ما كه نمي گذاريم كسي دست خالي بره.... اگه بازم خواستي به صورت خصوصي بهت مي دم ... ;)

و در اخر ealiya جون اولا عمرا انشات به گرد پام برسه .. :puke:
دويما به روي چشم يه فكري واسه برنامه مدتم مي كنيم (... من و بقيه بچه ها اگه عشقمون كشيد.. ;) :blink: )

sadravip
28-11-2006, 23:18
سلام خدمت همه ......
ealiya جون برنامه ي مدي كه خواسته بودي واست گذاشتم اما زحمت درست كردنش با خودت (...اگه قد داد (عقلتو ميگم) ... اگه هم نداد خودم درستشو مي ذارم (... البته بعدا....)
البته اقا ealiya من نمي دونستم مدي كه مي خواستي مد آماري بوده يا نه ولي اين يه مد معمولي (...البته آماريش رو بلد نبودم ;) ...)

مد

قربونتون صدرا

triton110
29-11-2006, 11:19
سلام به همگي...
يه برنامه ماشين حساب دارم كه در اجراش مشكل دارم مي خواستم واسم حلش كنيد
دستتون درد نكنه

ealiya
29-11-2006, 11:31
سلام ....
اقا صدرا ....
اولا سلام
دويما خيلي خودتو بزرگ گرفتي حالا من يه چيزي گفتم جوگير نشو ... كي گفته كه انشاء تو تميز ه..( خودم گفته بودم ;) )
تا يكي ازت تعريف مي كنه هوش از سرت مي پره... :biggrin: :laughing: :tongue: ;)
سيوما خيلي ممنون كه عشقتون كشيد...
چارما شما بر چه اساسي به من گفتين آقا ؟ (... يعني من پسرم ...)
پنجما برنامه رو كه مي ذاري درستشو بذار ديگه ...( ... لطفا .... خواهشا... جون مادرت :happy: )

oonjaweb
29-11-2006, 12:03
خدايي يه سوال...
چي جوريه هنوزممممم دارند با پاسكال كار مي كنند
بابا ديگه قديمي شد..
تموم شد
تركيد پاسكال
مرد
ولش كنيد بد بخت رو

Admiral
29-11-2006, 12:22
خدايي يه سوال...
چي جوريه هنوزممممم دارند با پاسكال كار مي كنند
بابا ديگه قديمي شد..
تموم شد
تركيد پاسكال
مرد
ولش كنيد بد بخت رو

پاسکال یک زبان آکادمیکه و برای آموزش دانشجویان کامپیوتر در اغلب دانشگاه های ایران استفاده میشه.

درسته الان عصر زبانهای ویژوال و به خصوص دات نته، ولی برای کارهای آموزشی و یادگیری پیاده سازی الگوریتم هنوز پاسکال یکی از بهترین انتخاب هاست !

Admiral
29-11-2006, 12:29
سلام به همگي...
يه برنامه ماشين حساب دارم كه در اجراش مشكل دارم مي خواستم واسم حلش كنيد
دستتون درد نكنه

برنامه شما تقریباً درسته. فقط نام برنامه رو نزاشتین( مثلاً Program ProgName;)

مشکل شما دقیقاً چیه ؟!

فکر کنم موقع اجرا با خطای Division By zero مواجه میشین، درسته؟!

اگه اینطوره با CRT مشکل دارین و باید فایل فیکس کننده این رو از اینترنت دانلود و نصب کنید.

saegheh67
29-11-2006, 13:25
ممنونم خیلی کمکم کردید اگه میشه اون برنامهی اعداد اول را بصورت کامل بگذاری
بازهم تشکر میکنم

sadravip
29-11-2006, 22:18
سلام به بروبچس گل...
اول ميريم سراغ ايلياي گل گلاب ، ايليا جون اولا از تعريفتون متشكرم و دويما تا اونجائي كه ما مي دونيم ايليا همون علي خودمون منتها به زبان ارمني.... سيما دفعه اخرت باشه كه جون ماردم رو قسم مي خوري ها :angry: ....

ealiya جون ، saeghe عزيز و همه دوستان گرامي من در ابتداي تاپيك عرض كردم من فقط واسه كمك در اسكلت برنامه اين تاپيك رو درست كردم ولي در نهايت ضربه نهايي با خود تونه ... ( اين واسه خودتون هم بهتره...) من برنامه هاي ناقصي كه ميذارم بعد از يك ماه ويرايش و اصلاحش ميكنم ( ولي اگه كسي كارش اضطراري بود و نتونست حل كنه اعلام كنه... توي عالم واژه اي به نام استثنا هم وجود داره ;) :biggrin: )

Triton عزيز همونطور كه استاد گرامي جناب admiral فرمودند اسكلت برنامه شما درسته و مشكل شما crt است كه وجودش لزومي نداره و اگه باشه بهتره .... شما مي توني با پاك كردن uses crt; و clrscr; برنامت رو اجرا كني و يه ايراد كوچولو به برنامه شما وارده ( ... البته با اجازه و پوزش قبلي...) شما شرط تقسيم بر صفر رو توي برنامتون قرار ندادين كه اين كار يه كم فكر مي خواد (...اگه نتونستين خبرم كنيد...)

و در نهايت oonjaweb عزيز جواب اصلي رو كه استاد گرامي جناب admiral فرمودند و اين رو من اضافه مي كنم ما تو اين تاپيك جوجه مهندسيم كه براي شناخت اصول برنامه نويسي نياز به پاسكال داريم وگرنه اينو كه هر كس ميدونه برنامه نويسي هاي جديد ، 200 خط پاسكال رو با يه كليد موس انجام ميده ....
ماهنوز توي ب ، بسم الله هستيم .....

قربون همتون صدرا
يا علي

sadravip
30-11-2006, 18:55
سلام بچه ها ....
يكي لطف كنه اين برنامه رو به من برسونه البته ناقص باشه... ;)

يك ساختمان داده هاي ركوردي براي اعداد مختلط تعريف و عمليات جمع ، تفريق و ضرب را در دو نقطه از مختصات قطبي با پرسيدن از كاربر انجام دهد

راستش علت گير كردنم اينه كه اصلا نمي دونم مختصات قطبي يعني چي ؟

به قول ealiya خان بكي يه حالي بده.... دمتون گرم...

قربون همتون صدرا

triton110
30-11-2006, 19:06
اقا صدرا و admiral عزيز از كمك هردوي شما ممنون و متشكرم ....
با راهنمايي شما عزيزان مشكلم حل شد اما....
اما يه مشكل جديد به سراغم اومد و اونم حرف شما بود اقا صدرا در مورد افزودن شرط تقسيم بر صفر ... گيجم كردين :angry: به هر دري زدم نشد اگه مي شه يه راهنمايي بكنيد.... حلشو نمي خوام فقط راهنمايي...

Admiral
01-12-2006, 19:38
اقا صدرا و admiral عزيز از كمك هردوي شما ممنون و متشكرم ....
با راهنمايي شما عزيزان مشكلم حل شد اما....

قابل نداشت

اما يه مشكل جديد به سراغم اومد و اونم حرف شما بود اقا صدرا در مورد افزودن شرط تقسيم بر صفر ... گيجم كردين به هر دري زدم نشد اگه مي شه يه راهنمايي بكنيد.... حلشو نمي خوام فقط راهنمايي...

صدرا جان کاملاً درست میگه.من ترجیح میدم خودت چند بار با این مشکل مواجه بشی تا به اهمیتش پی ببری!

همونطور که میدونی تقسیم بر صفر در ریاضیات و کامپیوتر بی معنیه !

وقتی توی برنامه عددی بر صفر تقسیم بشه مثلاً یک خطای مهلک زمان اجرا رخ میده که موجب بسته شدن برنامه شما میشه.

مثلاً توی برنامه ماشین حساب خودت اگه کاربر اول 5 رو وارد کنه و بعد / رو انتخاب کنه و بعد 0 رو بزنه اونوقت برنامه با خطای مهلک Division By Zero مواجه میشه.

شما موقع انجام تقسیم باید چک کنی که مقسوم علیه صفر نباشه.

یه شرط بزار که اگه مقسوم علیه صفر بود تقسیم انجام نشه و یه پیغام به کاربر نمایش داده بشه.

فکر کنم با این توضیه مشروح مشکلت حل بشه.

ealiya
01-12-2006, 21:04
يه سلام خشك و خالي....
به به نمرديم و ديديم كه اقا صدرا هم به مشكل برخوردن ، صدرا جون از شما بعيد بود داداش ;)
خوب حالا اينو بي خيال ...
صدرا جون ازت ممنونم ...( واسه چي ؟ خب يه لحظه صبر كن ميگم ... :puke: ) واسه اينكه برنامه هات رو ناقص ميذاري تا خودمون بريم اصلاحش كنيم حالا به حرفت رسيدم ... اينجوري خيلي بهتره ... خودم مد رو حلش كردم ... لذتش رو هم بردم ... هر موقع اجازه بدين اصلاح شدش رو ميذارم بالا...

صدرا جون هر موقع فهميدي مختصات قطبي چيه ما رو هم بي خبر نذار ... مي خوام واست برنامت رو بنويسم :laughing: (... چيه ؟ واسه چي ميخندين... بهم نمي ياد :

admiral عزيز يه صحبتي هم با شما بود... شما از همه چيز گفتين غير از مشكل صدراي گل ... لطفا واسه حل مشكل سلطان ( اق صدرا رو ميگم ;) ) اقدامي بنماييد .... از همين حالا دستتون رو مي بوسم ... البته همه بچه ها بايد كنن ولي خب از بزرگان انتظار ديگه اي مي رود ;)

triton عزيز سعي كن كه خودت حلش كني من سعي كردم يه حالي داد.. :happy:

راستي صدرا جون اطلاعات عموميت هم بدك نيستا.... من خودم راجب اين اسم نمي دونستم :blush:

sadravip
01-12-2006, 21:28
سلامي به گرمي جهنم ( يعني گرماش زياده ;) )
ايليا جون ، عزيز دل برادر من كه ادعائي نكردم ... من در ابتداي كار هم گفتم كه يك تازه كارم... خب بگذريم...
ايليا جون خيلي خوشحالم كه به حرفم رسيدي ، حالا اينجوري خيلي بهتره ( مگه نه ؟) در ضمن اجازه ما هم دست شماست ولي من فكر كنم اگه از هر برنامه يك نمونه باشه بهتره ... چون زياد شلوغ نباشه ...

امروز مي خوام برنامه ضرب دو ماتريس 3*3 رو بذارم اگه يكي بتونه فرمول كلي ضرب ماتريس هارو بذاره ممنون ميشم
admiral عزيز چشم اميد ما به شماست ....

البته يادتون نرفته كه برنامه فوق هم ناقص هست ....ولي حلش خيلي سادس...

قربون همتون صدرا
ياعلي

Original Titan
02-12-2006, 08:21
من وقتي كه ميام تو اين تايپيك حال مي كنم
وقتي ميبينم اين جوونا اين جوري باهم بحث هاي علمي با اين مهربوني ودوستي ميكنن لذت مي برم
مخصوصا اين آقا صدرا.
خدا كنه تا ترم آخر اين تايپيك باشه.

nima.j.v
02-12-2006, 10:23
سلام به مهندسهاي بعد از اين
-- يه درخواست داشتم دوستان محبت ميكنن برنامه محاسبه معكوس يه ماتريس n*n برام بنويسين .
ممنون ميشم

nima.j.v
02-12-2006, 10:24
ديدي مهندسو چه جوري تايپ كردم
خاك عالم.

Admiral
02-12-2006, 19:46
admiral عزيز يه صحبتي هم با شما بود... شما از همه چيز گفتين غير از مشكل صدراي گل ... لطفا واسه حل مشكل سلطان ( اق صدرا رو ميگم ) اقدامي بنماييد .... از همين حالا دستتون رو مي بوسم ... البته همه بچه ها بايد كنن ولي خب از بزرگان انتظار ديگه اي مي رود

سلام به همه دوستان

این فرمول مختصات قطبیه اعداد مختلط :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

امروز مي خوام برنامه ضرب دو ماتريس 3*3 رو بذارم اگه يكي بتونه فرمول كلي ضرب ماتريس هارو بذاره ممنون ميشم
admiral عزيز چشم اميد ما به شماست ....

ضرب ماتریس ها که خیلی راحته.

میتونی یه تابع بنویسی برای ضرب سطر i ام ماتریس اول در سطر j ام ماتریس دوم. و برای هر درایه ماتریس نتیجه یکبار اون تابع رو فراخوانی کنی.

من الان وقت ندارم فردا برنامه رو برات مینویسم.البته فکر کنم خودت تا فردا مینویسیش.

فعلاً خدانگهدار

sadravip
02-12-2006, 19:48
سلام بازم به گرمي جهنم
يه تشكر گنده گنده واسه استاد admiral كه امروز خيلي بهم حال داد ... ولي استاد يه حرفي بزنم ناراحت نشي... من فرمولي هم كه گذاشتي نفهميدم.... ولي سعي خودم رو ميكنم
و بابت ضرب ماتريس ها...
admiral عزيز سعي مي كنم شاگرد خوبي واست باشم هر جور شده تا فردا خودم جوابم رو پيدا ميكنم ...

حالا ميريم سراغ هردم از اين بام بري ميرسد... نيما جان مقدم سبز اما گل اينجوري كه وارد نميشن يه ياالله مي گن بعد ميان تو ... ولي ما كه نمي ذاريم دست خالي بموني اگه كارت ضربتي نباشه تا اخر هفته برنامت رو بهت مي رسون...( ميرسونيم :happy: ... البته ناقص ... تا خودت كاملش كني ;) ) وعزيز يه نكته كه مي خواسم بهت بگم اينه كه سعي كن ديگه دوتا پست پشت سر هم نذاري ...( البته مي بخشيد...) ولي ميتونستي مطلب دوم رو توي همون اولي ويرايش كني انجوري تاپيك الكي شلوغ نمي شه (... البته اين نظر منه ... ميتوني بگي اصلا به تو چه ؟ ...)
قربانت صدرا

triton عزيز من توضيح استاد admiral رو كامل مي كنم ، شرط تقسي بر صفر رو بايد در Case of قرار بدي .... حالا ميخوام ببينم چيكار ميكني ؟ اميدوارم به جواب برسي :rolleye:

بچه ها امروز برنامه مد آماري رو ميذارم با مد قبلي فرق داره.....

.........دوستان يادتون كه نرفته ... اين برنامه هم ناقصه ;) ......

قربون همتون صدرا
ياعلي

sadravip
03-12-2006, 08:53
admiral عزيز جواب ماتريس رو كه فهميدم به زودي ميزارم بالا ولي مختصات قطبي پنچرم كرد يه فكري واسه اين يدونه بكن

ealiya
03-12-2006, 08:57
صدرا جون بعد از سلام ...
خودم جند سال تو پنچر گيري كار كردم....
راستي برنامه اي رو مي خواستم كه نقاط زين اسبي ماتريس را چاپ كند...

Admiral
03-12-2006, 11:05
سلام بازم به گرمي جهنم
يه تشكر گنده گنده واسه استاد admiral كه امروز خيلي بهم حال داد ... ولي استاد يه حرفي بزنم ناراحت نشي... من فرمولي هم كه گذاشتي نفهميدم.... ولي سعي خودم رو ميكنم
و بابت ضرب ماتريس ها...
admiral عزيز سعي مي كنم شاگرد خوبي واست باشم هر جور شده تا فردا خودم جوابم رو پيدا ميكنم ...

سلام به همه

چوب کاری نکن صدرا خان، من که استاد نیستم من تازه اوله راهم !

در مورد ضرب ماتریس ها اگه یه کم دقت کنی راهش رو پیدا میکنی.

در مورد اعداد مختلط اگه حالت عادی نمایش یعنی a+ib رو میخواستی خیلی راحت میتونستی اعمال ریاضی رو پیاده سازی کنی چون نسبت به مختصات قطبی ملموس تره !

اما در مورد مختصات قطبی کاربر باید r و فی رو وارد کنه و بعد میتونی راحت عملیات جمع و ضرب و .... رو روی اونها انجام بدی !

triton عزيز من توضيح استاد admiral رو كامل مي كنم ، شرط تقسي بر صفر رو بايد در Case of قرار بدي .... حالا ميخوام ببينم چيكار ميكني ؟ اميدوارم به جواب برسي

میتونی خیلی راحت با یه If چک کنی که مقسوم علیه صفر هست یا نه !!!

راستي برنامه اي رو مي خواستم كه نقاط زين اسبي ماتريس را چاپ كند...

بهتره اول یه تعریف برای نقاط زیر اسبی ماتریس ارائه بدی!

sadravip
03-12-2006, 18:26
سلام

ولادت خورشيد توس رو به همتون تبريك ميگم انشالله تو سايه اون امام همام هميشه خوش باشين

دوستان ...
نقاط زين اسبي:
تقاطي از ماتريس هستند كه در سطر خودشون min هسنتد ودر ستون max هستند

ايليا جون اينم برنامه اي كه خواسته بودي اين بار پر از ايراد و اشكاله ( ...مي خواستم وقتي خودت حلش مي كني كلي با خودت حال كني... :laughing: ;) )

نقاط زين اسبي:

admiral عزيز هر موقع وقت كردي و سرت خلوت بود برنامه مختصات قطبي رو ياورشو استاد كن ;) (... زياد عجله اي نيست با خيالي راحت برو سراغش... :blush: )

قربون همتون صدرا
ياعلي

Admiral
04-12-2006, 19:56
admiral عزيز هر موقع وقت كردي و سرت خلوت بود برنامه مختصات قطبي رو ياورشو استاد كن (... زياد عجله اي نيست با خيالي راحت برو سراغش... )

سلام

در مورد برنامه مختصات قطبی باید ببینی که از کدوم فرمول میخوای استفاده کنی ؛ مثلثاتی یا e

همینطور باید مشخص کنی که جوابت هم باید مختصات قطبی باشه یا میتونه یه عدد حقیقی باشه.

ببین توی فرمول i و e جزو که ثابت هستن فقط کاربر ضرایب رو وارد میکنه و بقیه اعمال مثل جمع و ضرب اعداد تواندار هست.

من الان درس های خودم رو هوا معلقه و نمیرسم بخونمشون وگرنه برات مینوشتم.

اگه مشکلی داشتی مطرح کن تا با همفکری حلش کنیم.

موفق باشی

concord
05-12-2006, 10:53
با سلام خدمت تمامی دوستان
اقا دستتون بابت راه اندازی این تاپیک درد نکنه خیلی کارتون درسته انشاالله که در همه مراحل زندگیتون موفق باشین
راهنمایی ها و نظرات شما دوستان(همگی عزیزان) واقعا کمک کننده است به خصوص جنابان مهندس ادمیرال و صدرا
در کل این فقط یه پیام خسته نباشید و خدا قوت بود

Original Titan
05-12-2006, 11:35
با سلام خدمت صدرا جون ...( كه الان كنار من نشسته ...كه شما هيچ وقت دستتون بهش نميرسه :tongue: :blink: ) و آقاي Admiral
و همه دوستان گرامي ..آخ خسته شدم از بس سلام كردم

برنامه اي بنويسيد كه خروجي زير را توليد كند (از دستور Writeln استفاده نشود) :

1
12
123
1234
12345
فقط تا همين جا.

ealiya
05-12-2006, 17:58
سلام به همه

اقا titan ملت رو مسخره كردي ...؟!!! اگه صدرا كنارت نشسته پس واسه چي ديگه گرد و خاك كردي و تاپيك رو شلوغ كردي خوب همون جا ميدادي سلطان مي نوشت واست... ( ... خوب شايد سلطان هم بلد نبوده :laughing: :puke: )

صدرا جون سلام .... از يزد چه خبر ..؟! ( ... البته با استناد به حرف titan و امضاي اقا هيكلي ( تيتان رو ميگم بابا... ;) .. اگه راست باشه... :biggrin: ) ....
صدرا جون مرسي از كمكت ... ولي اين يكي ايراد زياد داره جيگر .... ( فكر نكني جازدم ها ...)

Admiral
05-12-2006, 20:24
برنامه اي بنويسيد كه خروجي زير را توليد كند (از دستور Writeln استفاده نشود) :

خیلی راحته. شماره هر سطر و تعداد اعداد هر سطر برابره. با حلقه FOR تودرتو راحت حل میشه.

البته این که گفته شده از Writeln استفاده نشه منظور طراح سوال این بوده که این خط ها رو توی writeln نزارین و همینطوری چاپ کنین !

اما اگه خواستی کلاً از writeln هم استفاده نکنی میتونی از این دو دستور که معادل writeln هستن استفاده کنی:

موفق باشی.

sadravip
05-12-2006, 22:20
سلام به ....

ايليا جون ازت خوشم مياد كه خيلي تيزي .... دلم برات بگه عزيز از يزد كه فعلا بد جوري دانشگاه اوضاعش خيط شده...
300 تا از دختر اي خوابگاهي دانشگاه يزد مسموم شدن رفتن خونه باباشون ... يه هفته دانشگاه ول معطلعه ...( اصلا اوضاع خوبي نيست ... :biggrin: دور از درس ... :tongue: خيلي مشكله.... :laughing: نمي دوني چه حالي ميده.... ;) يه هفته كارمون اينه كه كلاس تعطيل مي كنيم ميريم زير ديش مي شينيم... صفاسيتي... :angry: خيلي منحرفيت بابا ديش اينترنت ... اه... چه فكراي خرابي... :puke: )

بحث انحرافاتي بسه ... ميريم سر اصل مطلب...

نيما جان اينم اصل برنامه ي معكوس ماتريس .... فكركنم در محاسبه ي دترمينان مشكل داشتي ... سورس زير فقط محاسبه دترمينانه بقيه برنامه با خودت عزيز ... البته اينم ناقصه يه كم فكر مي خواد كه حتما حلش مي كني....
بعدا كامل برنامه رو واست مي ذارم....

محاسبه دترمينان

قربون همتون صدرا

aa241355
06-12-2006, 02:50
با سلام
خواهش مي كنم يكي كمك كنه ؛اگه قسمتي از برنامه هم نوشته بشه خوبه ؛فقط وقتم خيلي كمه( يك هفته
يك برنامه به زبان پاسكال مي خواستم كه يك بانك اطلاعاتي براي 10 پرسنل يك شركت كه هر ركورد ان چهار فيلد داشته باشه
نام
فاميلي
شماره پرسنلي
حقوق پايه
هنگام اجرا بايد منوهاي زير ظاهر بشه
1-add person
2-search person
3-remove person
4-list(sort by id)
5-exit
كه هركدوم از اين منوها وظيفه محوله رو انجام بدن(اضافه كردن؛ جستجو بر اساس شماره پرسنلي؛خذف ؛مرتب سازي و سرانجام خروج از برنامه
براي هر گزينه يك تابع يا روال نوشته و خروجي بدين شكل نمايش داده بشه
_____ _____ _____ _____ _____
per.id. family name solary pay
ستون پرداخت با كثر ماليات
pay =solary -tax
محاسبه ميشه كه
tax
بصورت زيره

solary= 0-18000 tax=0
solary 180000 to400000 tax =10% solary
solary= 400000to 600000 tax=15% solary
solary=600000 to up tax =20% solary
در ضمن tax مالياته
solaryدرامد ناخالصه
در امد خا لصهpay
e-mail man:aa241355@yahoo.com
thank evert body

Original Titan
06-12-2006, 11:01
من جوابم را نگرفتم ها؟آقاي Admiral استاد ما يه جور ديگه مي گفت
شما از همون دستور for استفاده كن و بفرست بياد

Original Titan
06-12-2006, 11:03
سلام به همه

اقا titan ملت رو مسخره كردي ...؟!!! اگه صدرا كنارت نشسته پس واسه چي ديگه گرد و خاك كردي و تاپيك رو شلوغ كردي خوب همون جا ميدادي سلطان مي نوشت واست... ( ... خوب شايد سلطان هم بلد نبوده :laughing: :puke: )

صدرا جون سلام .... از يزد چه خبر ..؟! ( ... البته با استناد به حرف titan و امضاي اقا هيكلي ( تيتان رو ميگم بابا... ;) .. اگه راست باشه... :biggrin: ) ....
صدرا جون مرسي از كمكت ... ولي اين يكي ايراد زياد داره جيگر .... ( فكر نكني جازدم ها ...)
ممنون از اين كه از هيكلم تعريف مي كني
ولي صدرا هم بلد نبود ديگه...

Admiral
06-12-2006, 11:24
من جوابم را نگرفتم ها؟آقاي Admiral استاد ما يه جور ديگه مي گفت
شما از همون دستور for استفاده كن و بفرست بياد

من خیلی راهنمایی کردم ها !

آقای تیتان شما باید می گفتی استادت دقیقاً چی میخواد !

بفرست بياد

الان برنامه رو نوشتم و آماده گزاشتم توی دسکتاپ ولی دوست ندارم بفرستم بیاد.

aa241355
06-12-2006, 13:36
با سلام مجدد بر همه جوجه ها مخصوصا استاد صدرا
خواهش مي كنم يكي كمك كنه ؛اگه قسمتي از برنامه هم نوشته بشه خوبه. اگه كمي راهنماي هم بشم بقيشو يه كاري ميكنم؛فقط وقتم خيلي كمه( يك هفته
يك برنامه به زبان پاسكال مي خواستم كه يك بانك اطلاعاتي براي 10 پرسنل يك شركت كه هر ركورد ان چهار فيلد داشته باشه ..
نام
فاميلي
شماره پرسنلي
حقوق پايه
1-add person
2-search person
3-remove person
4-list(sort by id)
5-exit
كه هركدوم از اين منوها وظيفه محوله رو انجام بدن(اضافه كردن؛ جستجو بر اساس شماره پرسنلي؛خذف ؛مرتب سازي و سرانجام خروج از برنامه
pay =solary -tax
محاسبه ميشه كه
tax
بصورت زيره

solary= 0-18000 tax=0
در ضمن tax مالياته
solaryدرامد ناخالصه
در امد خا لصهpay

Original Titan
07-12-2006, 08:48
من خیلی راهنمایی کردم ها !

آقای تیتان شما باید می گفتی استادت دقیقاً چی میخواد !

الان برنامه رو نوشتم و آماده گزاشتم توی دسکتاپ ولی دوست ندارم بفرستم بیاد.
من برنامه نويسيم بد نيست ولي نميدونم چرا اين يكي را نميتونم بنويسم
خيلي فكر كردم ولي نشد...جون من بده بياد :happy:
تازگي ها خيلي خنگ شدم :blush:
باز هم مي گم از همون For حلقه اي استفاده ميشه(يعني من اين جوري مي خوام)
:sad:

Original Titan
07-12-2006, 08:53
با سلام مجدد بر همه جوجه ها مخصوصا استاد صدرا
خواهش مي كنم يكي كمك كنه ؛اگه قسمتي از برنامه هم نوشته بشه خوبه. اگه كمي راهنماي هم بشم بقيشو يه كاري ميكنم؛فقط وقتم خيلي كمه( يك هفته
يك برنامه به زبان پاسكال مي خواستم كه يك بانك اطلاعاتي براي 10 پرسنل يك شركت كه هر ركورد ان چهار فيلد داشته باشه ..
نام
فاميلي
شماره پرسنلي
حقوق پايه
1-add person
2-search person
3-remove person
4-list(sort by id)
5-exit
pay =solary -tax
محاسبه ميشه كه
tax
بصورت زيره

solary= 0-18000 tax=0
در ضمن tax مالياته
solaryدرامد ناخالصه
در امد خا لصهpay

با پاسكال كه اين كارا نميشه كرد
شما برو تو تاپيك VB شايد اونجا بتونند كمكت كنند

Admiral
09-12-2006, 11:08
من برنامه نويسيم بد نيست ولي نميدونم چرا اين يكي را نميتونم بنويسم
خيلي فكر كردم ولي نشد...جون من بده بياد
تازگي ها خيلي خنگ شدم
باز هم مي گم از همون For حلقه اي استفاده ميشه(يعني من اين جوري مي خوام)

سلام

وقتی خواستم برنامه رو برات بزارم سایت در حال تغییر سرور بود و نشد!

الان هاردم سوخته و روی این سیستم هیچ کامپایلری ندارم پس این برنامه رو که برات مینویسم ممکنه ایراد جزیی داشته باشه:

با پاسکال هم میشه از این کارا کرد !

یه سری به توابع یونیت گرافیک بنداز ;)

Original Titan
09-12-2006, 13:38
با پاسکال هم میشه از این کارا کرد !

یه سری به توابع یونیت گرافیک بنداز ;)
مي دونم ميشه
ولي كاري را كه ميشه با چند تا كليك حلش كرد چرا آدم خودش را بدبخت كنه
در ضمن از برنامه هم متشكر ولي هنوز امتحان نكردم.

Admiral
09-12-2006, 17:54
مي دونم ميشه
ولي كاري را كه ميشه با چند تا كليك حلش كرد چرا آدم خودش را بدبخت كنه

به خاطر جنبه آموزشی یا اجبار استاد یا .....

sadravip
09-12-2006, 18:13
سلامي چو بوي خوش آشنائي...
سلام بچه ها اين يكي دو روزي كه من نبودم اتفاقاي زيادي افتاده از جمله انتقال تاپيك ... :question: :exclamati :thumbsup:
و از همه مهمتر اينكه p30world تغيير سرورداده :wub: و ديگه مشكلي واسه لود كردن سايت نداريم...
وازاستاد admiral هم كه تو اين مدت تاپيك رو نتها نذاشتن تشكر مي كنم....

تيتان عريز يه برنامه خواسته بودن كه ميزارم .....

برنامه اي كه عدد ورودي را به ارقام آن تبديل كند

البته اين برنامه يه راه حل ديكه هم داره، اونم اينه كه عدد رو در قالب string دريافت كنه و بقه رو كه همه بلدن....

فعلا ياعلي

Original Titan
10-12-2006, 07:52
آقا صدرا اين برنامه اي كه اين بالا دادي بعضي از دسشتوراتش را هنوز استاد ما ياد نداده
مثلا دستور Type و... :sad:
و اين در حاليه كه سوال ميان ترم ما بوده.
يا يه فكر ديگه بردار يا دوستان ديگه(Admiral عزيز) كمك كنند.
:happy: Bye

Admiral
10-12-2006, 10:06
اگه میخوای از برنامه جناب صدرا استفاده کنی اون رو به صورت زیر تغییر بده تا درست جواب بده:

اگه ترتیب ارقام مهم نیست(مثل برنامه صدرا) اصلاً نیازی به آرایه نیست میتونی همونطور که با mod ارقام رو جدا میکنی بفرستیشون به خروجی !

پس مشخص کن ترتیب ارقام مهمه یا نه.

sm_315
12-12-2006, 10:46
سلام
کسی میتونه یه کمک خیلی فوری به من بده!
استاد ما گفته به عنوان پروژه برنامه snake یا همون کرم را بنویسید
تو رو خدا هرکی میتونه برام بنویستش

sadravip
12-12-2006, 16:54
سلامي خيلي بيحالانه....(شرمندم)
بيحالم چون...
اولا احتمال داره رياضي 1 (..اره رياضي 1) رو اين ترم بز بيارم بچه ها شما رو به اوني كه مي پرستيد واسم دعا كنيد
دوما اين چند روز هر چي به forum.p30world سر زدم به در بسته خوردم ديگه نمي دونم امروز افتاب از كدوم طرف در اومده مهربون شده ;)
سوما يه مدت كه از ايليا جون خبري نيست :sad: ... دلم واسش به اندازه سوراخ سوزن واسش تنگ شده...:blush:

خوب بگذريم از هرچي سخن برنامه نويسي خوش تر است....

برنامه شمردن كركتر هاي يك string .... ( بابا اين هم ناقص هست... بعد نياين پيغام خصوصي ناسزا بگين....)

(
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

يادتون نره واسم دعاكنيد... خواهش ميكنم :blush:
ياعلي

ealiya
12-12-2006, 21:27
سلام به بچه هاي گل ايران زمين
يه سلام مخصوص( از نوع پاچه خوارانه ;) ) خدمت صدراي گل گلاب

بچه ها ( صدرا جان ) ازتون برنامه هائي رو مي خواستم كه با string كار كنم البته اوليشو سلطان گذاشته ولي لطفا ادامه داشته باشه

راستي صدرا جون امضا رو فقط حال كن;) :puke:

sm_315
13-12-2006, 23:14
اقا جون هرکی که دوست دارین یه کمکی به من بکنید
من تا یک هفته دیگه باید برنامه snake رو تحویل بدم

karin
27-12-2006, 12:31
سلام دوستان
من یه مشکلی دارم در مورد برنامه ی زیر که وقتی عدد n رو وارد می کنیم فاکتوریلشو حساب می کنه .
مشکل اینه که فاکتوریل بعضی از اعداد رو مثبت می نویسه ( مثل 10) و فاکتوریل بعضی از اعداد رو منفی می نویسه (مثل 16 ) و فاکتوریل بعضی از اعداد رو صفر می نویسه (مثل 18 )
حالا من باید چی کار کنم ؟
راستی اگه سوالم simple ه شما ببخشین

Admiral
27-12-2006, 12:54
علت OverFlow یا سرریز اطلاعاته.

میدونی !18 چند میشه ؟ میشه 6402373705728000 یعنی 16 رقم !

حالا ببین توی یه متغیر Integer که دو بایته تا چه عددی جا میشه ! از 32768- تا 32767

musa
27-12-2006, 13:22
با سلام و خسته نباشید
یک برنامه به زبان Pascal میخواستم که به ازای عدد ورودی 1 تا n به صورت زیر آنها را نمایش دهد؟

n n n n n n n n n
n 4 4 4 4 4 4 4 n
n 4 3 3 3 3 3 4 n
n 4 3 2 2 2 3 4 n
n 4 3 2 1 2 3 4 n
n 4 3 2 2 2 3 4 n
n 4 4 4 4 4 4 4 n
n n n n n n n n n

با تشکر .

karin
27-12-2006, 20:02

حالا ببین توی یه متغیر Integer که دو بایته تا چه عددی جا میشه ! از 32768- تا 32767
عجب!چه جالب.ممنون از راهنماییتون :rolleye:
ولی چرا بعضی اعداد رو منفی می نویسه و اگه یکی بخواد !18 رو حساب کنه باید چی کار کنه ؟

omid_matrix3
27-12-2006, 23:27
سلام استاد ما 4 تا پروژه گفته بود که هر 4 تا رو هم تا نصفه رفتم اما نتونستم مشکلاتم رو حل کنم حالا ازتون کمک می خوام

Admiral
28-12-2006, 09:53
عجب!چه جالب.ممنون از راهنماییتون
ولی چرا بعضی اعداد رو منفی می نویسه

خواهش میکنم.
این که یکسری از اعداد رو منفی مینویسه هم علتش اینه که چون عدد شما خیلی بزرگه بیت علامت رو هم تغییر میده!

اگه یکی بخواد !18 رو حساب کنه باید چی کار کنه ؟
می تونی از Longint استفاده کنی که 4 بایت برای ذخیره عدد در نظر میگیره اما بازم برای !18 کافی نیست.
میتونی خودت با استفاده از آرایه ها یا رشته ها کارهایی بکنی!

karin
28-12-2006, 17:07
خواهش میکنم.
این که یکسری از اعداد رو منفی مینویسه هم علتش اینه که چون عدد شما خیلی بزرگه بیت علامت رو هم تغییر میده!

می تونی از Longint استفاده کنی که 4 بایت برای ذخیره عدد در نظر میگیره اما بازم برای !18 کافی نیست.

ممنون . دست شما درد نکنه . مرسی . خیلی لطف کردین;)

Admiral
29-12-2006, 11:16
ممنون . دست شما درد نکنه . مرسی . خیلی لطف کردین

ممنون دوست عزیز

musa
29-12-2006, 13:08
اساتیدان عزیز یکی هم به داد این جانب برسه
این برنامه رو تا شب می خام
تورو جون ... کمکم کنید

sadravip
03-01-2007, 23:47
سلام به همگي
اعياد قربان و غدير خم و ولادت عيسي بن مريم برهمه بني آدميان مبارك باد
از اينكه يه مدت نبودم .... راستشو بخواين ديگه ترم تموم شده و الان گير پاس كردنيم :puke:

امروز ميخوام بر نامه Pallindrom رو بذارم شايد به درد يكي بخوره ....
كلماتي مثل گرگ ، درد ، ... pallindrom هستند

اين برنامه اصلا ناقص نيست....;)

قربون همتون صدرا

nastaran_take
16-01-2007, 16:54
سلام صدرا

من یه برنامه می خواستم که ضرب دو عدد 50 رقمی رو شبیه سازی کنه البته در پاسگال

هرجا گشتم یا پرسیدم هیچکس بلد نبود اگه تونستی جواب بدی ممنون میشم

nastaran_take
28-01-2007, 21:26
سلام صدرا. من برنامه رو نوشتم اشکال اجرایی دارد اگر میشه در این مورد کمکم کن. مرسی

;program n
;const dim=20
var
;[st1,st2:string[dim
;i,j,a,dif,m,s:integer
;mul:array[1..dim,1..2*dim] of char
;[st4:string[2*dim
begin
;(':writeln ('pleas enter ferst string
;(readln (st1
;(':writeln ('pleas enter second string
;(readln (st2
for i:=1 to dim do
for j:=1 to 2*dim do
;'mul[i,j]:='0
for i:=dim downto 1 do
begin
;m:=0
;dif:=dim-i
for j:=dim downto 1 do
begin
;(a:=((ord(st1[j])-48)*(ord(st2[i])-48)+m

if a>9 then
begin
;m:=a div 10
;a:=a mod 10
end
else
;(mul[dim+1-i,2*dim-dif]:=chr(a+48
;(inc(dif
if j=1 then
;(mul[dim+1-i,2*dim-dif]:=chr(m+48
;end
;end
;m:=0
for i:=2*dim downto 1 do
begin
;s:=0
for j:=dim to 1 do
;s:=s+ord(mul[j,i])-48
;s:=s+m
;m:=s div 10
;a:=s mod 10
;(st4[i]:=chr(a+48
;end
;writeln
;(writeln(st1:66
;(writeln('*':46,st2
;(writeln('___________________________':66
for i:=1 to dim do
begin
;(write(' ':26
for j:=1 to 2*dim do
;([write(mul[i,j
;writeln
;end
;('____________________',writeln(' ':26
;(':write('multiply of tow number is
for i:=1 to 2*dim do

;([write(st4[i
;readln
.end

alex1000
30-01-2007, 02:00
این برنامه -.+.*./ را برای اعداد بزرگ پیاده میکنه.

omid_matrix3
31-01-2007, 01:25
سلام خدمت همه مخصوصاAdmiral و sadravip
صدرا جون اخرش تو نستی برنامه ماتریس به فرم قطبی بنویسی اخه منم می خوام ضرب ماتریس n*n اعداد مختلط رو بنویسم
یه سوال دیگه هم داشتم استاد ما پروژه گفته بود یک کاراکتر رو از ورودی بگیرید و با کلید های جهت نما حرکت دهید بطوری که به داخل 4 مربعی که درست میکنید نره من با هزار زحمت نوشتم و به استاد هم دادم اما یه مشکلی داشت که می خوام هلش کنم (و چه لذتی داد وقتی تموم کردم :tongue: )
یه قسمت از بدنه برنامه رو میذارم

چه جوری میتونم کاری کنم که از صفحه بیرون نره با شرط انجام دادم اما پر از شکال شد یعنی شرطم اشکال داشت لطفا راهنمایی کنید دیگه;)

sadravip
01-02-2007, 23:25
سلام
هيچ حرفي واسه زدن ندارم..... خوب چه كنم دلم هيچي توش نيست....

ضرب ماتريس 3*3

قربون همتون صدرا

omid_matrix3
01-02-2007, 23:43

اما ضرب اعداد مختلت نیست؟؟؟؟

mehre7
04-02-2007, 00:57
سلام به همه دوستان
من دارم برنامه کتاب خونه رو تو پاسکال می نویسم اماگرافیک رو بلد نیستم.
اگه کسی پروسیجر آماده در این مورد داره اونو بزاره.
راستی اگه کسی می تونه در موردخود این برنامه منو کمک کنه خیلی ممنون میشم.;)

mehre7
04-02-2007, 01:09
راستش میخوام با یه برنامه ای یه چیزای گرافیکی به برنامه اضافه کنم اما بلد نیستم.
مثلا موقع وارد شدن خوشامد گویی متحرک باشه یا برنامه تو یه محیط رنگی باشه.

mehre7
08-02-2007, 14:13
بابا یه با مرام پیدا نمیشه منو تو این برنامه کمک کنه.:sad:

delphianddotnet
09-02-2007, 02:26
من برنامه کتابخانه رو به صورت کامل نوشتم.پیشنهاد میکنم وقتتو سر یه پروزه درست و حسابی مثل حقوق و دستمزد بزاری

delphianddotnet
09-02-2007, 02:27
سعی کن اول اطلاعاتت رو کامل کنی بعد به فکر پروزه نوشتن باشی البته این فقط یه پیشنهاد است و بس!

delphianddotnet
09-02-2007, 02:31
این نکته را یادم رفت بگم:
لطفا" بحث جداگانه روتو تاپیک جدید ایجادکنید

mehre7
09-02-2007, 19:43
سلام
دوست عزیز حرفت راجع به اینکه این یک پرو÷ه بود درسته اما درست نیست که بگی اطلاعات من کامل نیست.
من این برنامه رو خودم به دو صورت نوشتم وهیچ مشکلی هم نداشت.اما برای بهتر شدن برنامه خواستم
از گرافیک هم استفاده کنم.چون وقت نداشتم در این مورد کمک خواستم.حالا که پرو÷ه رو تحویل دادم.راستی
یک تایپیک هم درست کردم اما بدلیل عجله ای که داشتم اینجا هم درخواستم رو گفتم.
در هر صورت ممنون حداقل جو ابی دادید. :blush:

rbs
11-02-2007, 23:38
من تازه اومدم انیجا . امیدوارم بتونم به همه کمک کنم و همه به من کمک کنند

درضمن به این شکلک :biggrin: هم خیلی علاقه دارم .

ealiya
07-03-2007, 21:03
بچه ها سلام من از صدرا درخواست كردم تا دوباره تايپك رو رو پا كنه ....
انشا ا...
فعلا قبول كرده ...
تا بعد ....

mofi
27-04-2007, 11:35
من اصلاً جوجه نیستم داداش.
ما خودمون حرفه ای هستیم.
حالا یه سؤال که آیا در پاسکال از نظر تعداد کاراکتر محدودیتی هست؟
من اول یه بازی نوشتم که کا ملاً درست کار می کند .اینم لینکش:

خوب حالا حتماً دقت کردید که قبل از هر بازی مثلا ً شرکت سازنده اش معرفی می شود یا ...
ما هم آمدیم یه چنین چیزی را برای خودمون بسازیم و این کار را در یک فایل جدا کردیم.اینم لینکش:

و بعد این برنامه را در ابتدای برنامه ی بازی اصلی قرار دادیم یعنی درست بعد از beginاصلی .
اما با این error مواجه شدم:

ERROR 124:statement part too long

اگه ممکنه دانلودش کنید و جواب سؤال منو بدید.کلاً با هم 10کیلو هم نیستند.
ممنون.:10:

Demon
29-04-2007, 13:57
کمک فوری برای نوشتن یه برنامه پاسکال

--------------------------------------------------------------------------------

هرکار میکنم نتونستم برنامه ای بنویسم که بتونه نمودار زیر رورسم کنه. میخواستم ببینم کسی از ذوستان میتونه کمک کنه؟
e -0.1r sin (0.5 r) = y که نقاط نمودار با ستاره مشخص بشه و مقدار y رو با استفاده از تابع round گرد کرد.

0.1r - توان e عدد نپر است

405
17-05-2007, 23:53
سلام به همه مهندسای کامپیوتر کمک می می خوام!!!
من دانشجوی ترم اول کامپیوترم استادمون درست درس نمیده من هیچی حالیم نشده! کمک می خوام
2 تا برنامه داده که بنویسم اما بلد نیستم! ممنون می شم کمکم کنین شرمندمممم!!!
اولیش ایه : برنامه ای که یک عدد صحیح و مثبت کمتر از 366 را دریافت و تاریخ روز را مشخص کنه ؟
دومیش : برنامه ای که ساعت شروع و خاتمه کار یک کارمند را دریافت و مدت زمان کار را محاسبه کند ؟
بازم تشکر می کنم!!!!!!!!!!!!

405
17-05-2007, 23:54
سلام به همه مهندسای کامپیوتر کمک می می خوام!!!
من دانشجوی ترم اول کامپیوترم استادمون درست درس نمیده من هیچی حالیم نشده! کمک می خوام
2 تا برنامه داده که بنویسم اما بلد نیستم! ممنون می شم کمکم کنین شرمندمممم!!!
اولیش ایه : برنامه ای که یک عدد صحیح و مثبت کمتر از 366 را دریافت و تاریخ روز را مشخص کنه ؟
دومیش : برنامه ای که ساعت شروع و خاتمه کار یک کارمند را دریافت و مدت زمان کار را محاسبه کند ؟
بازم تشکر می کنم!!!!!!!!!!!!

mofi
24-05-2007, 18:12
بیا عزیز ، این برنامه ی اولت تا برای دومی هم یه فکری بکنیم:اگه دانلود کردی یه تاپیک بزن تا بفهمم.
این صفحه را که باز کردی اون زیرش نوشته دانلود.گیر نکنی.:8: :10:

sadravip
22-06-2007, 09:43
سلام
در بازگشت يه برنامه ناقابل .....

شمارش كاراكتر در متن

ياعلي
قربون همتون صدرا

sadravip
22-06-2007, 10:28
سلام

رحلت جانسوز مرجع عليقدر عالم تشيع حضرت ايت الله العظمي محمد فاضل لنكراني را به امام عصر (عج) و مقام معظم رهبري و همه امت حزب الله تسليت عرض مي كنم

برنامه قبلي رو يه بار ديگه هم داده بودم ...؟؟؟!!! :18: :18:
خوب يادم نبود....!!!
حالا يكي ديگه...

درهم كردن دو متن <==>Merg of 2 string

قربون همتون صدرا
يا علي

Mehran NZ
23-06-2007, 05:21
این دیگه چه تاپیک مسخره ایه ؟!
اینجوری همه چی قاطی شده اگه کسی سوالی داره باید در تاپیک جدا گانه بنویسه تا شاید ما هم سوال و جواب و ببینیم و تجربمون زیاد بشه یا اگه بتونیم کمک کنیم نه اینکه همه چی تو یه تاپیک باشه اونم به این صورت

farhamyari
23-06-2007, 23:14

sadravip
22-07-2007, 22:39
سلام در راستاي توسعه زندگي پاسكال را كنار گذاشته به سراغ C مي رويم
اما...
همچنان به پاسكاليان كمك خواهيم كرد

m1367m2006
24-12-2007, 22:34
ببخشيد ولي چون نمي دونستم كجا سوالم را بپرسم اينجا ميگم كسي ميتونه راهنماييم كنه چه طوري جواب دستگاهnمعادله n مجهول رابه روش گاوس-جردن تو پاسكال بنويسم؟

afshinaghasi
26-12-2007, 14:28
مطمئن باش وقتی نتونی واسه این سوالات حد اقل الگوریتمشو پیدا کنی تا آخر عمرت جوجه می مونی.
تو هنوز جوجه ای واسه مهندس شدن

Blossom
29-12-2007, 15:05
سلام خدمت تمامی هم قطاران عزیز!
آقا ما پاسکال پروگرامر نیستیم! ولی چه می شه کرد از دست این ملت سوء استفاده کن که تا یه نرم افزاری گیر میارن کلی پروژه می ریزن تو سرش!
خدمتتون عرض کنم که من هم از این به بد اینجا پاتوقمه، گفتم که، زبون من پاسکال نیست و جاوا می پرم، اما همچین گلابی هم نیستم تون این پاسکال!
عرض شود که دو تا سوال بپرسم من!
چجوری می شه ارور ها رو کنترل کرد؟ یه مثال بزنم، من دوست دارم یه عدد از ورودیم بگیرم ولی کسی که داره با برنامه کار می کنه یه مقدار تنش می خاره و یه استرینگ وارد می کنه! ران تایم ارور 106 میاد! ولی می دونین که زشته برای یه برنامه نویس که ران تایم ارور سوتیش باشه!
و دوم این که آقا ما جون این سیستم لعنتی رو در آوردیم ولی نتونستیم یه خط بکشیم تو این پاسکال، یه جورایی مسخرمون کرده! initGraph ام مشکل داره... یعنی اول فکر کردم من مشکل دارم ها! رفتم سراغ مثال ها و از اون ها اجرا کردم ولی خب اون ها هم مورد داشتن... اگه خواستین اررورش رو براتون در میارم ولی اگه شما تجربه ی این مشکل رو دارن plz کمک کنید!
--------------------------------
پس شد چی؟!! مدیریت ارور و راه اندازی گرافیک.

Blossom
29-12-2007, 15:33
سلام دوستان
من یه مشکلی دارم در مورد برنامه ی زیر که وقتی عدد n رو وارد می کنیم فاکتوریلشو حساب می کنه .
مشکل اینه که فاکتوریل بعضی از اعداد رو مثبت می نویسه ( مثل 10) و فاکتوریل بعضی از اعداد رو منفی می نویسه (مثل 16 ) و فاکتوریل بعضی از اعداد رو صفر می نویسه (مثل 18 )
حالا من باید چی کار کنم ؟
راستی اگه سوالم simple ه شما ببخشین

عجب!چه جالب.ممنون از راهنماییتون :rolleye:
ولی چرا بعضی اعداد رو منفی می نویسه و اگه یکی بخواد !18 رو حساب کنه باید چی کار کنه ؟

خواهش میکنم.

برای شرو بد نیست این مثال رو بررسی کنیم!
اگه تو help پاسکال دنبال integer بگردی به Integer types می رسی...
چی نوشته توش؟ خب برای integer ما 16 بیت با علامت کنار می کشیم از حافظه. خب این یعنی این که ما اعدادی بین -32768 تا 32767 می تونیم کنار بذاریم و این رنج از 18 فاکتوریل خیلی کم تره. 18 فاکتوریل می شه 6402373705728000
باید نوع متغیر رو طوری انتخاب کنیم که این عدد توش جا بشه، پس به قول دوستان longint رو تست کنیم. 32 بیت با علامت... خوبه ها ولی رنجش بین -2147483648 تا 2147483647 اِ یعنی باز 18 فاکتوریل توش جا نمی شه. بذار یکم عمقی تر نگاه کنیم.
دوستان گفتن که آورفلاو یا همون سر ریز رخ می ده... بله، درست هم می گین. یعنی بیت ها پشت سر هم 1 می شن و متغیر همین طور بزرگ تر می شه... تا جایی که حتی بیت علامت هم 1 می شه و عدد منفی می شه. بعد فقتی 16 تا بیت پشت سر هم 1 شد! متغیر به نهایت ظرفیت خودش می رسه. بعد یه دفه همش 0 می شه. البته در مرحله بعد این اتفاق میفته ها!
خب توی همون help دنبال متغیر ها اعشاری بگردیم چون معمولا بیشتر از متغیر ها صحیح از حافظه اشغال می کنن. من real رو سرچ می کنم:
خود real یه 6 بایتی (48 بیت!) از حافظه قورت می ده! این یعنی از longint هم بیشتر! حال کردی؟! از 2.9*10 به توان -39 تا 1.7*10 به توان 38! می دونی یعنی چی!
یکم پایین تر میام و singlr و double و extended و comp رو می بینم! زیره comp چی نوشته؟! نوشته

خب این همون چیزیه که ما می خوایم! 19-20 رقم!
البته اون extended هم همچین بد نیست ها!
خب کافیه توی همون برنامه ی خودت، یکم تغییر بدیم تا مشکل حل بشه!

البته راه قشنگ تر برای فاکتوریل استفاده از تابع باز گشتیه! بذار یه مثال بزنم! فاکتوریل 0 چند می شه؟! می شه 1! خب برنامه ی تو قادر به حل اون نیست!
به عنوان تمرین به تابع بازگشتی فکر کن!:10:
موفق باشی!

bad_boy_2007
29-12-2007, 16:19
آقا ما پاسکال پروگرامر نیستیم! ولی چه می شه کرد از دست این ملت سوء استفاده کن که تا یه نرم افزاری گیر میارن کلی پروژه می ریزن تو سرش!
خدمتتون عرض کنم که من هم از این به بد اینجا پاتوقمه، گفتم که، زبون من پاسکال نیست و جاوا می پرم، اما همچین گلابی هم نیستم تون این پاسکال!
چجوری می شه ارور ها رو کنترل کرد؟ یه مثال بزنم، من دوست دارم یه عدد از ورودیم بگیرم ولی کسی که داره با برنامه کار می کنه یه مقدار تنش می خاره و یه استرینگ وارد می کنه! ران تایم ارور 106 میاد! ولی می دونین که زشته برای یه برنامه نویس که ران تایم ارور سوتیش باشه!
و دوم این که آقا ما جون این سیستم لعنتی رو در آوردیم ولی نتونستیم یه خط بکشیم تو این پاسکال، یه جورایی مسخرمون کرده! initGraph ام مشکل داره... یعنی اول فکر کردم من مشکل دارم ها! رفتم سراغ مثال ها و از اون ها اجرا کردم ولی خب اون ها هم مورد داشتن... اگه خواستین اررورش رو براتون در میارم ولی اگه شما تجربه ی این مشکل رو دارن plz کمک کنید!
اول جواب سوال دومت !
ببین عزیز دل بابا مشکل از تو نیست ! مشکل از این توربو پاسکال فلان شده است !!!!
بعضی نسخه های توربو پاسکال با InitGraph مشکل دارن ، منم زمانی که پاسکال داشتم همین مشکل رو داشتم نسخه درست Turbo رو پیدا کردم که با InitGraph مشکل نداشت ولی نمیدونم هنوزم دارمش یا نه میگردم اگه پیدا کردم واست آپ میکنم .
و اما سوال اولت !:
باید ورودی رو بصورت رشته از کاربر بگیری و اگه مثلا اول 1 رو زد 1 رو بریز تو A بعد 2 رو زد A*10 رو با 2 جمع کن و الی آخر . . . اگه . (Dot) زد A یک متغییر عمومی رو True کن و از حالا به بعد عمل A*10 رو انجام نده بجاش ورودی رو به ته اعشار اضافه کن (یه متغییر دیگه اینجا لازم داری که رقمی که میخواد به ته اعشار اضافه کنه رو مشخص کنه)

Blossom
29-12-2007, 21:49
اول جواب سوال دومت !
ببین عزیز دل بابا مشکل از تو نیست ! مشکل از این توربو پاسکال فلان شده است !!!!
بعضی نسخه های توربو پاسکال با InitGraph مشکل دارن ، منم زمانی که پاسکال داشتم همین مشکل رو داشتم نسخه درست Turbo رو پیدا کردم که با InitGraph مشکل نداشت ولی نمیدونم هنوزم دارمش یا نه میگردم اگه پیدا کردم واست آپ میکنم .
و اما سوال اولت !:
باید ورودی رو بصورت رشته از کاربر بگیری و اگه مثلا اول 1 رو زد 1 رو بریز تو A بعد 2 رو زد A*10 رو با 2 جمع کن و الی آخر . . . اگه . (Dot) زد A یک متغییر عمومی رو True کن و از حالا به بعد عمل A*10 رو انجام نده بجاش ورودی رو به ته اعشار اضافه کن (یه متغییر دیگه اینجا لازم داری که رقمی که میخواد به ته اعشار اضافه کنه رو مشخص کنه)

:21: یواش یواش داشتم از خودم نا امید می شدم. پس مشکل از پاسکاله... او کی! من یه کامپایلر پاسکال تو اوبونتو دارم، با اون هم تست می کنم! اگه جواب داد نتیجش رو بتون گزارش می کنم.
اما جواب دومت که برای سوال اوله منه! جواب من نبود! من پرسیدم که چجوری می شه ارور ها رو مدیریت کرد نه چطور ورودی رشته ای بگیرم به جای Real غالبش کنم :31::11:
مرسی که بهم جواب دادین:10:

afshinaghasi
30-12-2007, 00:37
lvn ;i lvn

m1367m2006
30-12-2007, 10:15
afshinaghasi جان من نمیخوام مهندس بشم چون رشته ام ریاضیه.
در ضمن الگوریتمشا پیدا کردم
حالا اگه میتونی بگو تو تبدیل یه ماتریس به بالا مثلثی اگه درایه روی قطر اصلی صفر شدچیکار کنم؟
اگه میتونی راهنمایی کن مهندس(آینده).:31:

Blossom
30-12-2007, 10:19
من یادم رفته این بالا مثلثی چی بود، همون نبود که زیر قطر اصلیش همه درایه ها 0 باشن؟

فارسی این جمله lvn ;i lvn هم می شه مرد که مرد ولی منظور چیه؟

m1367m2006
30-12-2007, 10:47
افرین همینه.....

Blossom
30-12-2007, 10:55
afshinaghasi جان من نمیخوام مهندس بشم چون رشته ام ریاضیه.
در ضمن الگوریتمشا پیدا کردم
حالا اگه میتونی بگو تو تبدیل یه ماتریس به بالا مثلثی اگه درایه روی قطر اصلی صفر شدچیکار کنم؟
اگه میتونی راهنمایی کن مهندس(آینده).:31:

من یادم رفته این بالا مثلثی چی بود، همون نبود که زیر قطر اصلیش همه درایه ها 0 باشن؟

فارسی این جمله lvn ;i lvn هم می شه مرد که مرد ولی منظور چیه؟

افرین همینه.....

پس معلومه که این کاره نیستی.
خب شما یه ماتریس مربعی رو ریختی توی یه آرایه ی معادل. فقط کافیه توی دو تا حلقه که از خط اول هیچی، از خط دوم یکی و از خط ان ام، ان - 1 ای 0 کنی. خیلی آسونه... اگه بلد باشی این مثلث رو بسازی:

البته اون عدد اول نشون دهنده ی شماره خط اِ! خیلی راحت می تونی ماتریس رو تبدیل کنی. دو تا حلقه For تو در تو که اولی از 1 شرو می شه و به اندازه ی طول ماتریس ادامه داره و دومی که از 1 شرو می شه و تا متغیر حلقه ی قبلی منهای یک ادامه داره. بد داخل داخلی ترین حلقه شما درایه (به قول ما برنامه نویسا، آرایه) متناظر با متغیر حلقه ها رو 0 می کنی. به همین آسونی.

m1367m2006
30-12-2007, 14:09
دوست عزيز

اگه منظورت اين كه هردرايه را برداري و جاش صفر بذاري كه رياضيت خيلي ضعيفه واگر نه كه من نفهميدم
من برنامه تبديل به بالا مثلثي را گذاشتم جواب هم ميده ولي اگه درايه روي قطر اصلي صفرشد جواب نميده حالا شما كه این کاره هستي كمك كن چيكار كنم:31:

procedure first(var m:matrix;i1,i2:integer;a:Real)
var
j:Integer;
begin
for i:=1 to n do m[i1][j]+a*m[i2][j];
end;
procedure sec (var m:matrix);
var
i,j:Integer;
begin
for j:=1 to n do begin
for i:=j+1 to n do begin
first(m,i,j,_m[i][j]/m[j][i]);
end;
end;
end

Blossom
30-12-2007, 14:28
دوست عزيز

اگه منظورت اين كه هردرايه را برداري و جاش صفر بذاري كه رياضيت خيلي ضعيفه واگر نه كه من نفهميدم

پس همون ریاضیات من ضعیفه!
شما راه حل رو بگو تا رو برنامش فکر کنم.

m1367m2006
30-12-2007, 19:29
ببين دوست عزيز
در عمليات ماتريس عملياتي داريم كه كه اگه روي ماتريس اعمال بشه اشكالي نداره مثل اضافه كردن ضريب يه سطر يا ستون به ديگري [كه من روي برنامه اي كه گذاشتم ( اگه دقت كرده باشي) همين روش را استفاده كردم ] يا جابجا كردن دو سطر يا ستون ( البته اگه اين كار را كردي بايد يه منفي تو دترمينان ضرب كني)
اشكال برنامه اي كه شما گفتيد اينه كه همون جوري كه درايه زير قطر اصلي را صفر ميكنيم درايه هاي قبلي ثابت نميمونند وتغيير ميكنند
اميدوارم با اين ياداوري بتوني كمكم كني
قربانت....

asire-dell
30-12-2007, 19:45
من بازی منچ رو با سی پلاس نوشتم.:20:
اگه کسی خواست می تونم بهش کمک کنم.:46:
البته حالا که قراره اینجا کد حاضر آماده تو دست بچه ها قرار نگیره خوب من هم هر سری راهنماییتون می کنم.
و یک قطعه از برنامه رو اینجا می زارم.
اگه کسی پایه بود خبر بده.:10:

asire-dell
30-12-2007, 19:51

حالا حتمآ باید با پاسکال باشه.
من با سی یاد دارم ولی با پاسکال تا حالا امتحان نکردم.
اگه با سی خواستی بگو تا بهت بگم.:20:

saraatish90
30-05-2012, 20:28
این برنامه به چه کدیه؟