PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : از اول

soltanmahdi
07-10-2006, 11:32
سلام به تمام دلفي كار هاي حرفه اي و غير حرفه اي مثل خودم.
من تا حدودي دلفي ياد دارم يعني در حد اينكه بتونم برنامه را اجرا كنم و با Task Manager ببندم :laughing:
حالا ميخواهم كه اين دانسته ها را بيشتر كنم و از همان اول دلفي شروع كنم و مي خواهم كه شما هم من را در اين زمينه كمك كنيد.
براي سوال اول هم مي خواهم بدونم كه پراپرتي هاي Activecontrol و Action و Align چه كاري انجام مي دهند.
ببخشيد كه خيلي ابتدايي هستم.
مرسي. :blush:

amin a.^2
07-10-2006, 16:23
با سلام
اولاً که از پرسیدن هیچ وقت خجالت نکشید چون مثلاً خود من پرسشهای خنده دار خیلی می پرسم
اما active controlفقط در پروپرتی ی فرم هست و اگه هر ابزاری را از لیست اون انتخاب کنی به شرطی که invisible نباشه ویژکی هاشو تو همون لبه ی پروپرتی فرم میاره با رنگه سبز(باید رو علامت مثبت کلیک کنید) و alignمیگه که فرم برای کاربر در کجای صفحه ی نمایشگر قرار بگیره کجا قرار بگیرند اما خودمم نمی دونم active چکار می کنه

Admiral
07-10-2006, 19:44
ActiveControl : مشخص میکنه وقتی فرم باز شد کدام عنصر فعال باشه.مثلاً اگه یک Edit و یک Memo روی فرم داشته باشی میتونی مشخص کنی هنگام نمایش فرم Cursor توی کدومشون باشه.کلاً برای عنصری رو که میخوای با ایجاد فرم فعال باشه انتخاب کن.

Action : از Component palette و در سربرگ Standard کامپوننت ActionList رو انتخاب کنید و روی فرم بزارید و یک Actionبسازید.
حالا در Properties فرم اون اکشن رو به فرم نسبت بدین و بعد از اجرای برنامه روی فرم کلیک کنید تا نتیجه رو ببینید.

Align : محل نمایش فرم رو مشخص میکنه.مثلاً فرم به بالای صفحه بچسبه؛در وسط صفحه باشه یا در چپ یا راست و....

موفق باشید.

soltanmahdi
08-10-2006, 06:59
سلام.
اولا از امين آقا تشكر مي كنم. ثانيا Admiral جان ممنون كه راهنمايي كردي فقط منظورت رو از درست كردن يك Action را نفهميدم البته Actionlist را به فرم اضافه كردم.
اگه امكانش است بيشتر توضيح بده.
مرسي :blush:

Admiral
08-10-2006, 12:45
وقتی اکشن لیست رو به فرم اضافه کردین روی اون دابل کلیک کنید و New Action رو انتخاب کنید.

سپس در قسمت Actions روی Action1 دوبار کلیک کنید تا به صفحه کد ها بروید بعد مثلاً یه ShowMessage رو توی تابع بنویس.

حالا Action1 رو به پروپرتی Action فرم 1 نسبت بده.حالا برنامه رو اجرا کن و روی فرم کلیک کن.

موفق باشی.

soltanmahdi
08-10-2006, 20:43
Admiral جان دستت درد نكنه .مطمئن باش كه حالا حالا ها مزاحمت مي شم.
مرسي