PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : هنگ کردن i5-13600K

vahidsport
28-02-2023, 00:15
سلام به همه
من چند وقت یه سیستم جمع کردم که مشخصاتش رو آخر پست آوردم
یه مشکلی دارم
موقع نصب ویندوز ، سیستم هنگ می‌کنه ، طوری که نمیشه ویندوز نصب کردم ،گاهی رو همون مراحل اولیه نصب ویندوز هنگ می‌کنه گاهی تو مرحله نصب ویندوز که ۱۰۰ باید پر بشه و...

به زور ویندوز رو نصب کردم حالا گاهی اوقات داخل ویندوز هنگ می‌کنه
معمولا همون اوایل روشن روشن پی سی هنگ می‌کنه شاید یک الی سه دقیقه بعد ولی اگر هنگ نکنه دیگه هنگ‌ نمیکنه
داخل بایوس هم اصلا هنگ نمیکنه
اقداماتی که انجام دادم
آپدیت بایوس مادربرد
تعویض رم
جدا کردن هارد HDD و SSD
جدا کردن کارت گرافیک
و یکسری تغییرات تو تنظیمات بایوس ولی هیچ کدوم فایده ای نداشت

یه سوال داشتم و اون اینکه دمای این سی پی یو با این کولینگ که من انداختم چقدر باشه باشه ، تو بازی راحت به ۷۰ الی ۸۰ میرسه این درسته

ROG STRIX B760 G Gaming WiFi D4
Intel i5-13600K
MSI RTX 3060 TI 3X LHR
SAMSUNG 970 EVO PLUS 250GB
GREEN 800W EVO
Gammaxx 400 pro
Corsair VENGEANCE LPX 16GB 8GBx2 3200MHz CL16 Memory

لیونل_مسی
01-03-2023, 18:23
این جور که شما تعریف کردید ssd شما کازاپت curropt هست

vahidsport
03-03-2023, 22:33
ممنون بابت پاسختون
یعنی چی؟
چون من اس اس دی رو جدا کردم از پی سی و موقع نصب ویندوز تو همون مراحل اولیه هم هنگ میکرد

لیونل_مسی
04-03-2023, 02:55
سلام

من نتونستم تو گوگل ببینم ؛ آیا سی پی یو K که شما خریدی رو مادربرد B760 میخوره یا نه ...
این را بپرسید معمولا K را روی Z میندازن

ولی این جوری که شما توصیف کردی یا یو اس بی که ویندوز روش ریختی

یا ssd شما یا هارد شما یا هر مدیای دیگری که ویندوز میخواهید نصب کنید .. corrupt هست و بد سکتور داره

usb ویندوز را عوض کنید را از رو دی وی دی بریزید .. اس اس دی یا هارد دیکر امنحان کنید اگر شد مال همونه

vahidsport
04-03-2023, 08:13
سلام

من نتونستم تو گوگل ببینم ؛ آیا سی پی یو K که شما خریدی رو مادربرد B760 میخوره یا نه ...

یا ssd شما یا هارد شما یا هر مدیای دیگری که ویندوز میخواهید نصب کنید .. corrupt هست و بد سکتور داره

usb ویندوز را عوض کنید را از رو دی وی دی بریزید .. اس اس دی یا هارد دیکر امنحان کنید اگر شد مال همونه

متوجه شدم
من با DVD هم تست کردم بازم تو نصب ویندوز هنگ کرد
ولی تو محیط BIOS اصلا هنگ نمیکنه

vahidsport
04-03-2023, 08:17
سلام

تو لیست CPU Support خود مادربرد این سی پی یو رو آورده که گفته ساپورت میکنه

free_loader
04-03-2023, 16:10
تو لیست CPU Support خود مادربرد این سی پی یو رو آورده که گفته ساپورت میکنه
من فکر میکنم مشکلتون با خنک کننده باشه. اگه واترکولینگ میبستی برای i5 نسل 13 بهتر بود

MXRX
04-03-2023, 18:33
شما خودتان سیستم را جمع و اسمبل کرده اید؟! شما یکبار دیگه cooling را چک کنید ممکنه Heatsink روی cpu خوب بسته نشده یا شل یا کمی کج بسته شده یا خمیر سیلیکون مرغوب نیست یا خمیر درست روی سطح cpu پخش نشده. در ضمن باید برای نصب این heat sink، در این cpu (13600K)، از براکت مخصوص سوکت 1700 LGA استفاده کنید.
احتمالات دیگه: ممکنه موقع نصب cpu پایه های cpu کج یا صدمه دیده باشه .(یکبار با ذره بین پایه ها رو چک کنید) یا اگه heatsink خیلی سنگین باشه یه مشکل و قطعی در مدار بورد قسمت نصب شده یا سوکت cpu ایجاد کرده (اتصالی در مدار mainboard). (heat sink شما نزدیک 800 گرمه). ssd و گرافیک را خارج کنید تست کنید. بهترین راه تست کردن cpu با یک سیستم دیگه س. اگه مشکل از cpu نباشه احتمالاً مین بورد یه مشکلی داره یا یه قطعه یا سوکت و کانکتوری شل بسته شده یا اتصالی چیزی داره.

vahidsport
10-03-2023, 00:05
شما خودتان سیستم را جمع و اسمبل کرده اید؟! شما یکبار دیگه cooling را چک کنید ممکنه Heatsink روی cpu خوب بسته نشده یا شل یا کمی کج بسته شده یا خمیر سیلیکون مرغوب نیست یا خمیر درست روی سطح cpu پخش نشده. در ضمن باید برای نصب این heat sink، در این cpu (13600K)، از براکت مخصوص سوکت 1700 LGA استفاده کنید.
احتمالات دیگه: ممکنه موقع نصب cpu پایه های cpu کج یا صدمه دیده باشه .(یکبار با ذره بین پایه ها رو چک کنید) یا اگه heatsink خیلی سنگین باشه یه مشکل و قطعی در مدار بورد قسمت نصب شده یا سوکت cpu ایجاد کرده (اتصالی در مدار mainboard). (heat sink شما نزدیک 800 گرمه). ssd و گرافیک را خارج کنید تست کنید. بهترین راه تست کردن cpu با یک سیستم دیگه س. اگه مشکل از cpu نباشه احتمالاً مین بورد یه مشکلی داره یا یه قطعه یا سوکت و کانکتوری شل بسته شده یا اتصالی چیزی داره.

تو مشخصات کولینگ سوکت ۱۷۰۰ گفته ساپورت میشه ،بازک باید براکت تهیه کنم؟
بله خودم اسمبل کردم
با توجه به گفته شما من مجدد cpu و کولینگ رو باز میکنم و همه رو چک میکنم
خمیر سیلیکون هم مال خود کولینگ بوده
من این کولینگ رو روی i5-9400F و TUF B360 GAMING PRO نصب کردم مشکلی نداشت

دمای سی پی یو الان تا ۷۰ ۸۰ میرسه این درسته ؟ بالانیست؟

vahidsport
10-03-2023, 00:10
من فکر میکنم مشکلتون با خنک کننده باشه. اگه واترکولینگ میبستی برای i5 نسل 13 بهتر بود

دمای سی پی یو حدود ۷۰ ال ۸۰ هست تو بازی ، زیر بار بالاتر هم می‌ره ، این دما برای این سی پی یو طبیعی هست یا نه بالاست ؟
بنظرم بالاست....

MXRX
10-03-2023, 01:05
تو مشخصات کولینگ سوکت ۱۷۰۰ گفته ساپورت میشه ،بازک باید براکت تهیه کنم؟
بله خودم اسمبل کردم
با توجه به گفته شما من مجدد cpu و کولینگ رو باز میکنم و همه رو چک میکنم
خمیر سیلیکون هم مال خود کولینگ بوده
من این کولینگ رو روی i5-9400F و TUF B360 GAMING PRO نصب کردم مشکلی نداشت

دمای سی پی یو الان تا ۷۰ ۸۰ میرسه این درسته ؟ بالانیست؟

دمای این cpu در Game حدود 72 در حالت Load به 91 درجه هم میرسه
بله با تعویض براکت برای سوکتهای مختلف میشه نصب کرد ولی سوکت 1700 فرق میکنه، سوکت 9500 ء1151 . DEEPCOOL LGA 1700 Mounting Bracket برای سری GAMMAXX

free_loader
11-03-2023, 13:48
دمای سی پی یو حدود ۷۰ ال ۸۰ هست تو بازی ، زیر بار بالاتر هم می‌ره ، این دما برای این سی پی یو طبیعی هست یا نه بالاست ؟
بنظرم بالاست....
بدون شک دما بالا هست، این کولر توانایی خنک کنندگی این سی پی یو رو نداره، شما اگه cooler master hyper 212 نصب می‌کردید خیلی بهتر بود. روی سی پی یو اورکلاک حتماً باید واترکولینگ نصب بشه. من پیشنهاد می‌کنم پی سی رو به یک متخصص نشون بدین، گاهی با تعویض یک خمیر سیلیکون بهتر ممکنه وضعیتتون بهتر بشه. i5-9400 اصلا با نسل 13 قابل مقایسه نیست.