PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : با این سقوط آزاد ریال؛ خرید کدام سکه بهتر هست؟

Nostophobia
30-12-2022, 10:53
سلام

حدود 300 میلیون پول که تو بانک‌های مختلف سپرده داشتم رو با این وضع سقوط آزاد ریال که بی ارزش‌ترین پول دنیا شده رو می خوام سکه طلا بخرم تا بیشتر ضرر نکردم. تا حالا سکه و این چیزا نخریدم. آیا فرقی می کنه که کدوم سکه رو بخرم تا یه موقع خواستم بفروشم راحت تر فروش بره؟ بعضی می گن "ربع سکه" چون ارزونتر هست بهتر فروش میره. به نظر شما "ربع سکه" بخرم؟

شنیدم سکه فروش ها داخل مغازه کارت به کارت قبول نمی کنن و باید رفت از عابر بانک پول رو زد و رسید رو برد به سکه فروش داد و سکه رو گرفت. خب الان حداکثر مبلغ قابل انتقال از عابر بانک 10 میلیون هست و ربع سکه هم بالاتر از 10 رفته و یعنی برای خرید یک ربع سکه باید دو روز برم عابر بانک و دوبار انتقال وجه به حساب سکه فروش بزنم و بعد برم سکه ربع رو بخرم؟!
اگر کسی خرید و فروش سکه انجام داده و تجربه داره بگه سرم کلاه نره چون همه پولم همینه و درآمدم خیلی کمه و نگرانم از بی ارزش شدن پول که مثل یخ جلوی آفتاب داغ داره آب میشه.

ممنون از راهنمایی :»:»:»

روانپریش
30-12-2022, 19:51
سلام

حدود 300 میلیون پول که تو بانک‌های مختلف سپرده داشتم رو با این وضع سقوط آزاد ریال که بی ارزش‌ترین پول دنیا شده رو می خوام سکه طلا بخرم تا بیشتر ضرر نکردم. تا حالا سکه و این چیزا نخریدم. آیا فرقی می کنه که کدوم سکه رو بخرم تا یه موقع خواستم بفروشم راحت تر فروش بره؟ بعضی می گن "ربع سکه" چون ارزونتر هست بهتر فروش میره. به نظر شما "ربع سکه" بخرم؟

شنیدم سکه فروش ها داخل مغازه کارت به کارت قبول نمی کنن و باید رفت از عابر بانک پول رو زد و رسید رو برد به سکه فروش داد و سکه رو گرفت. خب الان حداکثر مبلغ قابل انتقال از عابر بانک 10 میلیون هست و ربع سکه هم بالاتر از 10 رفته و یعنی برای خرید یک ربع سکه باید دو روز برم عابر بانک و دوبار انتقال وجه به حساب سکه فروش بزنم و بعد برم سکه ربع رو بخرم؟!
اگر کسی خرید و فروش سکه انجام داده و تجربه داره بگه سرم کلاه نره چون همه پولم همینه و درآمدم خیلی کمه و نگرانم از بی ارزش شدن پول که مثل یخ جلوی آفتاب داغ داره آب میشه.

ممنون از راهنمایی :»:»:»

طبق قانون جدید خرید سکه مشمول مالیات شده برای خریدار
سعی کنین کالایی که مربوط به شغلتون هست خریداری کنید

Nostophobia
30-12-2022, 21:57

شغل من مترجمی هست که درآمد کمی دارم و کالای مرتبط با آن هم کتاب هست و بازاری نیستم که برم کالایی بخرم که سرمایه باشد :worried::). این مالیات مگر برای کسانی نیست که از بانک مرکزی سکه خریدن؟ من می خواهم از سکه فروش معتبر بخرم. مگر برای خرید سکه باید اطلاعات هویتی بدهم؟ من کلا 25 عدد شاید بتوانم بخرم و آن هم در روزهای مختلف.

روانپریش
31-12-2022, 01:13
شغل من مترجمی هست که درآمد کمی دارم و کالای مرتبط با آن هم کتاب هست و بازاری نیستم که برم کالایی بخرم که سرمایه باشد :worried::). این مالیات مگر برای کسانی نیست که از بانک مرکزی سکه خریدن؟ من می خواهم از سکه فروش معتبر بخرم. مگر برای خرید سکه باید اطلاعات هویتی بدهم؟ من کلا 25 عدد شاید بتوانم بخرم و آن هم در روزهای مختلف.

والا من رفتم بخرم چندتا طلا فروش بدون کارت ملی بهم نفروختن گفتن به خاطر مالیات هست باید کارت ملی باشه موقع فروش

shervin115
31-12-2022, 08:37
طلا کار کرده

ارز دیجیتال تتر

Sina
01-01-2023, 12:38

در قیمت سکه 9 درصد مالیات ارزش افزوده لحاظ بوده و هست و با خرید هر سکه 9 درصد به دولت مالیات پرداخت میکنید "همون لحظه"
من ندیدم جایی اطلاعات هویتی بخوان برای خرید سکه ، مگر برای مواردی که میخواید کارت بکشید و طرف میخواد مطمئن باشه کارت دزدی نیست و داستان نشه

shervin115
01-01-2023, 15:01
در قیمت سکه 9 درصد مالیات ارزش افزوده لحاظ بوده و هست و با خرید هر سکه 9 درصد به دولت مالیات پرداخت میکنید "همون لحظه"
من ندیدم جایی اطلاعات هویتی بخوان برای خرید سکه ، مگر برای مواردی که میخواید کارت بکشید و طرف میخواد مطمئن باشه کارت دزدی نیست و داستان نشه

طلا و ارز و سکه از خریدار کدملی می گیرند .

Mahary
01-01-2023, 20:49
ما چقدر خوشبختیم................. میخایم پول در بیارمی شندر غاز نمی شه..................

می خایم شندر غازی که قبلا در اوردیم رو حفظ کنیم..................نمی شه..................................می گن باید مالیات بدی 9%.............

یکی نیست بگه خب بی پدرو مادر ها مگه با اهمین افت ارزش ریال مالیاتتو بر نمی دارید ؟؟؟؟؟ چی می خایید دیگه از جون ما ؟؟؟؟؟

از سال 96 که دلار بوده مثلا حدودا 3.6 و این ها و الان شده حدود 42 یعنی 91 % از پولمونو مالیات بر داشتن............................

از سال 90 که دلار 1 بود اگر حساب کنیم میشه معادل 97.5 % ......................

ریال ایران ابزار مالیات گیری حکومت است از ملت

hamid_diablo
01-01-2023, 21:18
سلام
معمولا سکه رو از کچا میشه خرید ؟
مواردی رو که اطمینان حاصل کنیم سکه اصل هست رو ممنون میشم عنوان کنید

روانپریش
02-01-2023, 07:18

نه جدیدا مایلات بر خرید سکه هم وضع شده من خودم توی پنل مالیاتیم دیدم

Sina
02-01-2023, 08:49
نه جدیدا مایلات بر خرید سکه هم وضع شده من خودم توی پنل مالیاتیم دیدم

اونی که شما در پنل مالیاتی دیدید مربوط به خرید سکه بانکی هست که معمولا در تعداد بالا و زیر قیمت بازار ارایه میدن
همون هم تا یه سقفی معاف هست و از یه تعدادی بالاتر مالیات پلکانی اش بر اساس تفاوت قیمتی که همون اول با بازار داشته محاسبه میشه

Nostophobia
02-01-2023, 20:38

منم دو بار رفتم سکه فروشی خرید کردم و اصلا کارت نخواست و باز هم برم کارت نه از من و نه از کس دیگه نمی‌خواد. ولی برام سواله که سکه فروش چطوری به حرف من وقتی می پرسه آیا کارت برای خودتون هست و من یا خریدار دیگه میگه بله؛ اعتماد می کنه و اگر کسی کارت و رمز شخص دیگه رو سرقت کرده باشه راحت می تونه خرید کنه و ماسک و کلاه هم بزاره که دوربین مغازه هم نمی تونه شناسایی کنه و با پول دیگران سکه رو بخره و کارت که خالی شد بندازه بره. البته برای هر جنس دیگه هم می‌تونه سرقت کارت و رمز اتفاق بیفته، ولی این سوال تکراری که هر بار بریم سکه فروشی می‌پرسه برام جالبه.

Nostophobia
02-01-2023, 20:41
طلا و ارز و سکه از خریدار کدملی می گیرند .

من چهار تا سکه خریدم فعلا و باز هم قصد دارم بخرم و از من کارت ملی نگرفته و از چند تا مشتری دیگه هم که اومدن تو مغازه و خرید کردن یا فروختن نگرفته. فقط کارت رو گرفتن و رمز رو پرسیده و خودشون بردن کشدین و سکه رو تحویل مشتری دادن و تمام.

Nostophobia
02-01-2023, 20:47
سلام
معمولا سکه رو از کچا میشه خرید ؟
مواردی رو که اطمینان حاصل کنیم سکه اصل هست رو ممنون میشم عنوان کنید

از سکه فروش مجاز که بانک مرکزی تائیدش کرده و نه هر سکه فروش یا طلا و جواهر فروش. هر چند هیچ تضمینی تو این مملکت برای هیچ چیز نیست ولی بعید هست سکه فروشان مجاز که مشتری زیاد دارن و قدیمی هستن کلاهبرداری کنن.
لیست سکه فروشان مجاز: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگر تهران هستید سبزه میدون و فردوسی مرکز و بورس سکه فروشان هست که قبل خرید اول فهرست اونها رو از لینک بالا جستجو و بعد برید؛ منم از یکی از اونها خرید می کنم.

Nostophobia
02-01-2023, 20:54
به نظرتون درسته همش "ربع سکه" بخرم؟ الان چهارتا خریدم و شاید بتونم 15 تادیگه "ربع" بخرم. آیا اینطوری بهتره یا "نیم" و "امامی" هم بخرم؟ هر چند "سکه ربع" بخاطر ارزون‌تر بودن نسبت به بقیه زودتر فروش میره و سریع نقد میشه ولی خوندم که هر چه سکه ارزونتر هست "حبابش" بیشتره. باز نمی دونم اگر نصف "ریال" بی خاصیت رو "دلار" گرفت خوبه یا نه؟

Mahary
02-01-2023, 21:38
شمش طلا هم می تونید بخرید شما
نمی دونم شمش ها ایا مالیات بهشون تعلق می گیره یا نه دوستان دیگرکه می دونن و خبر دارند راهمایی کنند که خود بنده هم بدانم

شمش ها تو اوزان 1 / 5 / 10 / یک اونس = 31.1 گرم / 50 / 100 / 250 / 500 و نهایتا 1 کیلویی گویا عرضه می شوند.........

که عیارشون هم 24 است * عیار سکه 22 است

می تونید مثلا شمش 10 کرمی بخرید که الن میشه هر کدامش حدود 23 / 24 تومن حدودا که یک موقع هم پول نقد نیاز داشتدی هر کدومشون و بفروشید
نکته دیگر این است که
ربع سکه الان حدود 50 % حباب دارد....................50 % .............

ولی تمام سکه حدود 7 الی 7.5 % حباب دارد...................

فردا این حباب 50 درصدی ربع سکه برسد به مثلا 10 -15% یعنی 35 الی 40 درصد سرمایه شما به باد رفته......................متوجهید عرض بنده را ؟؟؟

حباب = اختلاف قیمت بازار اون سکه با قیمت واقعی طلایش

یعنی اگر ان سکه را اب کنید و فقط قیمت طلایش را حساب کنید چند می شود.....................و الان ان سکه در بزار چند است و اختلاف قیمت این دو = حباب ان سکه

الان
ربع حدود 50 % حباب دارد

نیم سکه حدود 28.5 %

ولی سکه ( طرح جدید ) حدد 7.3 % حباب دارد به این نکته هم توجه فرمایید

dvb55
02-01-2023, 22:27
همونطور که دوستمون اشاره کردن سکه حباب داره اگر نظرتون طلاست طلای آب شده و ریزه طلا و شکسته و...

Nostophobia
03-01-2023, 13:18
شمش طلا هم می تونید بخرید شما
نمی دونم شمش ها ایا مالیات بهشون تعلق می گیره یا نه دوستان دیگرکه می دونن و خبر دارند راهمایی کنند که خود بنده هم بدانم

شمش ها تو اوزان 1 / 5 / 10 / یک اونس = 31.1 گرم / 50 / 100 / 250 / 500 و نهایتا 1 کیلویی گویا عرضه می شوند.........

که عیارشون هم 24 است * عیار سکه 22 است

می تونید مثلا شمش 10 کرمی بخرید که الن میشه هر کدامش حدود 23 / 24 تومن حدودا که یک موقع هم پول نقد نیاز داشتدی هر کدومشون و بفروشید
نکته دیگر این است که
ربع سکه الان حدود 50 % حباب دارد....................50 % .............

ولی تمام سکه حدود 7 الی 7.5 % حباب دارد...................

فردا این حباب 50 درصدی ربع سکه برسد به مثلا 10 -15% یعنی 35 الی 40 درصد سرمایه شما به باد رفته......................متوجهید عرض بنده را ؟؟؟

حباب = اختلاف قیمت بازار اون سکه با قیمت واقعی طلایش

یعنی اگر ان سکه را اب کنید و فقط قیمت طلایش را حساب کنید چند می شود.....................و الان ان سکه در بزار چند است و اختلاف قیمت این دو = حباب ان سکه

الان
ربع حدود 50 % حباب دارد

نیم سکه حدود 28.5 %

ولی سکه ( طرح جدید ) حدد 7.3 % حباب دارد به این نکته هم توجه فرمایید

سلام

درباره شمش و خرید و فروشش نمی دونم، به خرید آنلاین نمیشه اعتماد کرد. باید ببینم مراکز معتبرش کجاست و تحقیق کنم. نمی دونم موقع فروش بخصوص در شرایطی که به پولش نیاز هست راحت فروش میره یا نه؟ همینطور در باره سکه های بزرگتر مثل امامی و بهار آزادی کمی سخت تر فروش میرن نسبت به نیم و ربع. ولی این قضیه حباب سکه رو منم بهش فکر کردم و نگرانم که چکار باید کرد و ممکنه کلی از پولم که با سختی به دست آوردم و جمع کردم دود بشه بره هوا.

Nostophobia
03-01-2023, 13:25
همونطور که دوستمون اشاره کردن سکه حباب داره اگر نظرتون طلاست طلای آب شده و ریزه طلا و شکسته و...

بله این قضیه حباب باعث ترس هست ولی توجه کنیم که چند ماه پیش، پارسال و چند سال قبل همه چیز از جمله سکه بسیار ارزان‌تر بودند ولی الان به این قیمت سرسام آور رسیدن. فکر می کنم در دراز مدت (حداقل یکسال تا چهار پنج سال) باز سود باشه و قیمت ها از این هم بالاتر بره بخصوص در سال آینده و در همه این سالها هیچ وقت قیمت ها عقب نشینی نکردن و بدبختانه صعودی بوده که الان باید من و بسیاری به دنبال سکه و دلار و اخبارش باشیم.
آیا طلافروشی برای طلای آب شده و شکسته اجرت حساب می کنه مثل طلای ساخته شده موقع فروشش؟

Sina
03-01-2023, 13:44
بله این قضیه حباب باعث ترس هست ولی توجه کنیم که چند ماه پیش، پارسال و چند سال قبل همه چیز از جمله سکه بسیار ارزان‌تر بودند ولی الان به این قیمت سرسام آور رسیدن. فکر می کنم در دراز مدت (حداقل یکسال تا چهار پنج سال) باز سود باشه و قیمت ها از این هم بالاتر بره بخصوص در سال آینده و در همه این سالها هیچ وقت قیمت ها عقب نشینی نکردن و بدبختانه صعودی بوده که الان باید من و بسیاری به دنبال سکه و دلار و اخبارش باشیم.
آیا طلافروشی برای طلای آب شده و شکسته اجرت حساب می کنه مثل طلای ساخته شده موقع فروشش؟

اسمش سود نیست حفظ ارزش پول هست در بهترین حالتش
برای بحث حباب اگر سکه مد نظرتون هست سکه تمام کمترین حباب رو داره و بهتره ( حتی سکه طرح قدیم حباب به مراتب کمتری داره )
بجای طلای آب شده بعضی ها طلای کارکرده ( دست دوم ) هم میخرن که اجرت و ... نداره ظاهرا

Nostophobia
03-01-2023, 14:50
اسمش سود نیست حفظ ارزش پول هست در بهترین حالتش
برای بحث حباب اگر سکه مد نظرتون هست سکه تمام کمترین حباب رو داره و بهتره ( حتی سکه طرح قدیم حباب به مراتب کمتری داره )
بجای طلای آب شده بعضی ها طلای کارکرده ( دست دوم ) هم میخرن که اجرت و ... نداره ظاهرا

من یک دستبند قدیمی که وزن خوب و سنگینی دارد (طلای کارکرده و دست دوم) دارم که شنیدم چون قدیمی هست به مرور قیمتش پایین میاد، آیا این قضیه درست هست و بهتر است بفروشم یا نگه دارم تا ارزشمند‌تر شود؟

Sina
03-01-2023, 17:22
من یک دستبند قدیمی که وزن خوب و سنگینی دارد (طلای کارکرده و دست دوم) دارم که شنیدم چون قدیمی هست به مرور قیمتش پایین میاد، آیا این قضیه درست هست و بهتر است بفروشم یا نگه دارم تا ارزشمند‌تر شود؟

نه چرا باید قیمتش پایین بیاد
فکر کنید طلای آب شده هست چطور میخواد قیمتش پایین بیاد ؟

Nostophobia
05-01-2023, 17:37
نه چرا باید قیمتش پایین بیاد
فکر کنید طلای آب شده هست چطور میخواد قیمتش پایین بیاد ؟

چون دستبند خیلی قدیمی هست و انگار عیارش 17 باشه و کسی بهم گفت این نوع طلاهای قدیمی که عیارش کمی از 18 پایین‌تر هستند به مرور قیمتش کم میشه.

Sina
05-01-2023, 20:37
چون دستبند خیلی قدیمی هست و انگار عیارش 17 باشه و کسی بهم گفت این نوع طلاهای قدیمی که عیارش کمی از 18 پایین‌تر هستند به مرور قیمتش کم میشه.

همیشه به قیمت طلای عیار 17 خواهد بود

AliROCK
05-01-2023, 20:45

طلاهایی که تو مقبره پیدا میکنن که مربوط به 3000 سال پیش میشن مگه بی ارزش میشن طلای شما ارزشش اصلا کم نمیشه

navidmay
02-02-2023, 12:15
فقط سکه تمام بخرید