PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : احساسات آب ( شهادت آب )

bb
05-10-2006, 06:34
قسمت عمده بدن انسان و زمین ما از آب تشکیل شده است .آقایMasaru Emoto یکی از کسانی است که تحقیقات وسیعی در عکسبرداری از بلور ملکول های آب انجام داده است و یکی از کتابهای او تحت عنوان «پیام‌هایی از آب» به بررسی شکل مولکول آب طبیعی و نیز آبی که تحت عملیات شیمیایی قرار گرفته و آب از منابع آلوده و... پرداخته است.شکل و الگوی بلور در مولکول آب یخ زده حاوی پیام های بسیار جالبی است. بلور آب پاک و خالص که از منابع طبیعی و آلوده نشده تهیه شده ، تلالو یک دانه برف را با رنگ و درخشش خاصی نشان می دهد. در مقابل بلور آب آلوده و یا آبی که تحت عملیات شیمیایی قرار گرفته با حالت صاف و راکد ، رنگ و ساختار زیبای بلور قبلی را ندارد. علاوه بر این بلور آب حتی در مقابل فعالیت انسان و موسیقی نیز عکس العمل نشان می دهد.برای مثال آقای ایموتو برای مدت چند ساعت آب مقطر را بین دو بلندگو که موسیقی موردنظر را پخش می کردند قرار داد ، بعد آن را فریز کرد و نهایتا عکسبرداری انجام شد، برای بررسی تاثیر کلمات بر آب مقطر نیز کلمات بر روی برچسب بطری نوشته شده و مدت یک شبانه روز در این حالت قرار داده می شد، سپس فریز و نهایتا عکسبرداری انجام شد، همچنین اثرات خواندن دعا نیز روی آب بررسی شد ...با مشاهده تصاویر زیر به خوبی می بینید آب تا چه اندازه از ارتعاشات و انرژی اطراف تاثیر می پذیرد و کدام آب زنده تر و زندگی بخش تر است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
آب مقطر
پخش موسیقی بتهون
مولکول آبی که روی برچسب ظرف آن متشکرم نوشته شده
روی برچسب ظرف آب کلمه عشق نوشته شده
آب سد فوجیوارا بعد از خواندن دعا
آب سد فوجیوارا قبل از خواندن دعا
وی برچسب ظرف آب نام مادر ترزا نوشته شده
باخ" Air for the G string"پخش موسیقی
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

واقعا جالبه نه
به اينجا هم نگاه كنيد

EhsanHF
05-10-2006, 08:12
چه باحال !
حیف که عکس العمل آب رو وقتی که به موزیک Dj Aligator یا آرش گوش میده ، نشون نداده !!!

mercedes
08-10-2006, 01:19
خیلی جالب بود بی بی جان ممنون میشم اگه بازم ادامه بدی

bb
13-10-2006, 05:51
خیلی جالب بود بی بی جان ممنون میشم اگه بازم ادامه بدی
خواهش مي كنم قابلي نداره
يه نگاهي به لينك كه گذاشتم بكنيد . چند تا هست كه نگذاشتم . اونجا مي تونيد ببينيد.

Dr.Adeli
14-10-2006, 01:50
عجب!
اینو دیگه نشنیده بودم!

تو اون لینکی که بی بی دادن تاثیر موسیقی هوی متال و هیتلر و شیطان رو رو ی آب ببینین!

راستی با چی عکس گرفته که رنگی افتادن؟ تا جایی که می دونم میکروسکوپ الکترونی Sem این عکس ها رو می گیره ولی سیاه سفید!

تو سایتش هم چیزی نگفته!

matrix1000
04-11-2006, 00:16
سلام

آب نسبت به همه چیز ، موسیقی ، گفتار ، رفتار و... حتی نوشته ها و افکار

عکس العمل و واکنش داره!!!

اگه براش موسقی متال پخش کنی با موسیقی از آثار کلاسیک ، کریستال اون

به شکلهای متفاوت در میاد. و خیلی مطالب دیگه...

حالا بگذریم ، که بدون تحقیق نمیشه زود قضاوت کرد ، ولی دو لینک

پایین رو حتمآ ببینید، جالبه ، هر کی نبینه ، ضرر کرده.

لینک پایین یه فایل ( با فرمت پاور پوینت ) هست ، پس حتمآ برنامه پاورپوینت رو

نصب داشته باشی ،توضیحات کامل ( درباره آب ) بصورت اسلاید و فارسی.

لینک دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) حجم = 1.1 مگابایت

این هم قسمتی از فیلم ( به زبان فارسی):

لینک دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) حجم = 1.5 مگابایت

راستی هر کی از دوستان ، قسمتهای بیشتری از این فیلم رو داره ، خبر بده.

یادآوری

البته دوست خوبمون ، bb عزیز ، تو تاپیک زیر ، این مطالب رو گفته :blush: ، ولی ، اونجا فقط عکس بود ،

لینکهای بالا ، کمی بیشتر و کلی ترند ، بازم اگه هر کی از دوستان ، فیلم بیشتر ، یا مطلب کاملتری داشت ، بفرسته.

تاپیک قبلی : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مرسی و ممنون. :)

موفق باشید
.

ENTEZAR
04-11-2006, 08:39
سلام

لینکها مشکل دارند
یه جای دیگه آپلود کنیدلطفا

matrix1000
04-11-2006, 09:41
سلام

Entezar عزیز ، همین الآن ، هر دو تا لینک رو امتحان کردم ، هر دو سالمند.

هر دو تا از سایت راپید هستند، یه بار دیگه چک بفرمایید ، اگه نتونستید ، باز پیغام بده ، در خدمتیم.

موفق باشید
.

nightmare
04-11-2006, 10:40
من همین الان هر دو فایل رو بدون مشکل دانلود کردم ،
ولی خوب آخرشم هر چی باشه رپید شره دیگه ...

بهر حال عالی بودن . ممنونم از شما .

تا بعد...

bb
28-12-2006, 02:42
سلام
يه پرسش دارم
يكي از دوستام پرسيد كه تو يه زبان يه كلمه خوبه و تو يه زبان ديگه زشته اونوقت آب از كجا اين خوبي و بدي رو تشخيص ميده ؟

matrix1000
04-01-2007, 19:01
ممنون دوست من كارت حرف نداره

سلام

خواهش میکنم ،دوست خوبم.:)

سلام
يه پرسش دارم
يكي از دوستام پرسيد كه تو يه زبان يه كلمه خوبه و تو يه زبان ديگه زشته اونوقت آب از كجا اين خوبي و بدي رو تشخيص ميده ؟

به احساس افراد برمیگرده ،اصلآ تو یه زبان ،خیلی ها خیلی حرفها رو میزنند ،اگه با تمام وجود و راست باشه ،وگرنه

خیلی افراد دعا و حرفهایی میگند که در واقع زبونشون با قلبشون یکی نیست.این فیلم خلاصه شده است.سی دی نسبتآ

کامل اون یه چیزی حدود نیم ساعته ، ولی اصلش که کامل کامله ،4 دی وی دی هست ،که میگن چون خیلی گرونه ،تو ایران نیست.

موفق باشید
.

mss_sdt
10-02-2007, 21:22
سلام

راستی هر کی از دوستان ، قسمتهای بیشتری از این فیلم رو داره ، خبر بده.

یادآوری

البته دوست خوبمون ، bb عزیز ، تو تاپیک زیر ، این مطالب رو گفته :blush: ، ولی ، اونجا فقط عکس بود ،

لینکهای بالا ، کمی بیشتر و کلی ترند ، بازم اگه هر کی از دوستان ، فیلم بیشتر ، یا مطلب کاملتری داشت ، بفرسته.

تاپیک قبلی : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مرسی و ممنون. :)

موفق باشید
.

سلام به همه دوستان
من cd کامل سخنرانی دکتر فرهنگ در دانشگاه اصفهان را دارم که به طور کامل به این موضوع پرداخته است(اگر کسی خواست اطلاع دهد.)
یکی از هموطنانمون به نام خانوم حمیده بی‏طرف ، بعضی از این آزمایشها رو در جشنواره خوارزمی انجام داده است و چون دستگاه عکسبرداری میکروسکوپی در دست نداشت ، فقط آنها را به نمایش داوران مسابقه در آورد.
در
ضمن دارم مطالب مربوط به این موضوع را جمع آوری میکنم تا به صورت یک مقاله کامل دربیارم تا دوستان براحتی از آن استفاده کنند .
برای آنهایی که میخواهند اطلاعات بیشتری بدست آورند :
1. جست و جوی کلمه " شهادت آب" در موتورهای جست و جو

2.لینکهای زیر:

لینک دوم متعلق به خود دکتر ایموتو است که هر ماه یک تصویر جدید را در آن قرار میدهد.

دکتر کتابی 2 جلدی هم در این ضمینه دارد ، دوستانی که علاقه دارند میتوانند آن را تهیه کنند ( البته در ایران نیست)
سوالی بود در خدمتیم;)

00110
31-07-2008, 19:07
ممنون

میشه واسه من عکس هایی از تاثیر قران یا نامهای خدا بر اب بزارید و بگید که این عکس هارو کی گرفته ؟؟؟ ایا خود اقای ایموتو اینارو تایید میکنه ؟؟؟ یا اصلا ایشون خبر ندارن ؟؟؟
این عکس هایی که تو صفحات قبل گذاشتین کار نمیکنن ...

بازم ممنون

ARIATES
05-08-2008, 16:42
پیدا کردنش سخته ولی اگر تونستم پیدا کنم به روی چشم

Shahnam7
08-08-2008, 22:19
اگر منظور از زیبایی همون نظم هست، پس چیزهای نا منظم زشت هستند؟
اصلا مگه زیبایی نسبی نیست؟
ملاک زیبایی برای یه کریستال رو چی تعیین می کنه؟ هر چی متقارن تر و منظم تر = زیبا تر؟!

babelirani
29-08-2009, 08:34
کتاب : شهادت آب

نویسنده : دانشمند ژاپنی

حجم : 1131 KB

دانلود »

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Emindor
13-03-2010, 23:17
سلام به همگی
دوستان من اصلا فعالیت اینترنتی ندارم و خیلی وقت پیش هم عضو این سایت شدم
ولی امروز مجبور شدم به خاطر یه طرحی که روش کار می کنم بیام کافی نت و بعد از کلی گشتن دیدم این جا بحثی شده که من دقیقا لازمش دارم
می خوام ببینم هیچ کدوم از دوستان میدونه چجوری میشه کار اقای ایموتو و خانم بی طرف رو به صورت عملی انجام داد ؟
برای آزمایش عملی به چه تجهیزات و شرایطی نیازه ؟

dr.ghazal
22-03-2010, 16:05
lمن در این رابطه خیلی شنیده بودم ولی تصاویرش رو ندیده بودم
ممنون:10:

***Spring***
17-09-2010, 20:28
سلام ...

تحقیق دکتر Masaru Emoto درباره‏ی آب

22 اسلاید ... 22Sildes

یک محقق ژاپنی با انتشار یافته‌های تحقیقات خود مدعی شد که مولکول‌های آب نسبت به مفاهیم انسانی تأثیرپذیرند.
نظریه این محقق ژاپنی که تاکنون از سوی مؤسسات علمی فیزیکی و زیست‌شناسی مورد تأیید قرار گرفته است، مبتنی بر بررسی نمونه‌های فراوانی از کریستال‌های منجمدشده آب و مقایسه آن با یکدیگر است.
پروفسور «ایموتو»‌که یافته‌های خود را در سه جلد کتاب ارائه کرده است، معتقد است که مفاهیم متافیزیکی محیط بر روی ترکیب مولکولی آب تأثیر می‌گذارد.
این دانشمند ژاپنی که فارغ‌التحصیل دانشگاه یوکوهاماست، دارای یک مؤسسه تحقیقاتی به نام SHM در ژاپن است که امور تحقیقاتی مربوط به کریستالیزه شدن آب را در آنجا انجام می‌دهد.

آب، پیام مهمی برای ما دارد. آب به ما می‌گوید که نگاه عمیق‌تری به خودمان بیندازیم. زمانی که با آیینه آب به تماشای خود می‌نشینیم، این پیام به طور شگفت‌آوری خود را شفاف و درخشان می‌کند. می‌دانیم که زندگی بشر مستقیما به کیفیت آبی که در اطراف ما یا درون بدن ماست، روی آورده است. تصاویر و اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله،‌ بازتابی از فعالیت «ماسارو ایموتو»، محقق خلاق و رویاپرداز ژاپنی است. «ایموتو» کتابی با نام «پیغام آب» منتشر کرده که برگرفته از یافته‌های تحقیقات جهانی وی است.

اگر شما نسبت به تأثیرپذیری افکارتان از وقایع درون یا پیرامونتان شک و تردید دارید، اطلاعات و عکس‌هایی که در اینجا آورده شده را ببیند. این تصاویر مستقیما بر اساس نتایج به دست آمده در کتاب انتشاریافته «ایموتو» است، مطمئنا در فکر و ذهن شما دگرگونی پدید می‌آورد و عقاید شما را عمیقا تغییر خواهد داد

بنا بر آنچه در کتاب «ایموتو» آمده است، ما به مدارک حقیقی دست یافته‌ایم که نشان می‌دهد، انرژی ارتعاشی بشر، افکار، نظرات و موسیقی بر ساختار مولکولی آب اثر می‌گذارد.
آب، ماده‌ای بسیار سازگار است، به گونه‌ای شکل فیزیکی آب به آسانی با محیطی که در آن هست، انطباق پیدا می‌کند و نه تنها از نظر فیزیکی تغییر می‌کند، بلکه شکل مولکولی آن نیز تغییر می‌یابد. انرژی یا ارتعاشات محیط، شکل مولکولی آب را تغییر می‌دهد. از این جنبه، نه تنها آب توانایی آن را دارد که از حیث دیداری، محیط خود را منعکس کند، بلکه از حیث مولکولی هم در انعکاس محیط اطراف خود عمل می‌کند.

«ایموتو»، تغییرات مولکولی آب را به وسیله تکنیک‌های عکسبرداری و مشاهده میکروسکوپی به صورت سند و مدرک درآورده است. به این صورت که وی قطراتی از آب را به صورت یخ درآورده و سپس آنها را در یک فضای تاریک میکروسکوپی مورد آزمایش که از قابلیت‌های عکاسی برخوردار بوده، قرار داده است.

تحقیقات وی، آشکارا تغییر شکل ساختار مولکول آب را به نمایش گذاشته است و اثر محیط بر ساختار آب را نشان می‌دهد.
برف، بیش از چندین میلیون سال است که بر زمین فرود می‌آید و همان‌گونه که می‌دانیم، هر دانه برف‌، دارای شکل و ساختار خاص و منحصر به فرد است. با تبدیل یخ به آب و عکسبرداری از ساختار آن، شما به اطلاعات باورنکردنی‌ای آب دست پیدا می‌کنید

... برای راحتی و دسترسی همیشگی به فایل ، فایل پیوست و ضمیمه شد ...

Hasan.M
21-09-2010, 14:58
اين آزمايش رو يك خانم ايراني هم انجام داده به نام حميده بي طرف و همچنين براي كساني كه اين تاپيك رو مشاهده ميكنم به گمانم اين تاپيك هم خيلي جالب باشه :
احساسات آب

outpost
21-09-2010, 15:17
اين تحقيق كاملا بي اساسه و كذب محضه .

آیا تاثیر افکار بر آب حقیقت است یا دروغ؟

مقدمه

امروز تقریبا با هر کس که هم سخن می شوید، میبینید که از چیزی به نام تاثیر دعا و فکر بر آب سخن ها شنیده است. در بین مردمان عادی و کم سواد این مساله تبدیل به یک اپیدمی شده است. باورمندان این ها را به نفع باورها و عقاید خودشان مصادره می کنند. حتا در مجامع دانشگاهی و آکادمیک کشور نیز شوربختانه استادنماهایی هستند که این چیزها را اشاعه دهند. شنیده ام در یکی از دانشگاه ها استادی که من نیز با او واحدهای علوم دینی را گذرانده ام یکی از این کتاب های اشاعه دهنده خرافه را در سر کلاس خوانده است!

پس بد نیست کمی در این باره بیاندیشیم. ببینیم چه می گویند. یعنی چه که واژه بر آب اثر می گذارد؟ اصلن واژه چیست؟ اثرش چیست؟ چگونه اندازه گیری می شود؟ توسط که؟ اگر خواهان دریافتن این نکات هستید به ادامه نوشتار نظر کنید.

منشا این خرافه کجاست؟

شاید بشود بیشتر از هر چیز، منشا این خرافه را آقای دکتر ماسارو ایموتو (Masaru Emoto) دانست. مولف و نویسنده 67 ساله ژاپنی که با چند کتاب در این زمینه خود را مطرح کرده است و مردمان را هر چه بیشتر در گرداب پوچ گرایی گرفتار! وی 6 کتاب در اینباره نوشته است. اینجانب شخصا 4 کتاب را از وی دیده ام که به فارسی ترجمه شده است.

همینکه یک فرد از کشور پیشرفته ژاپن که پیشوند دکتر هم در نام او مشاهده می شود ادعایی مطرح کند که باور توده ها را تایید کند، دلیل خوبی است تا بلافاصله این ادعا بوسیله همین توده ها تبلیغ و ترویج می شود. بعلاوه اگر این ادعاها منافع غارتگران و دینفروشان را هم تامین کند، روی آن تبلیغ می شود. کتاب او چاپ می شود، در دانشگاه ها درس داده می شود و ...

ولی این آقای دکتر دانشمند کیست؟ آیا صلاحیت تحقیق را در این زمینه دارد؟ بد نیست نگاهی به سوابق تحصیلی او بیندازیم. وی دانش آموخته رشته «ارتباطات بین الملل» در «دانشگاه یوکوهاما»ست. رشته ای که هیچ پیوندی با این سری تحقیقات و ادعاهای او ندارد. همچنین ایشان مدرک دکترای خود را در کشور هند از «موسسه آموزشی طب جایگزین» در رشته ای با نام «طب جایگزین» دریافت کرده است (1). علاوه بر چرند بودن این رشته، در نظر داشته باشید که باز هم رشته تحصیلی وی مرتبط با تحقیقات او نیست. به این معنا که نمیتوان او را یک متخصص علوم طبیعی به شمار آورد تا سخنان و اظهاراتش دارای وزن حتا متعارفی باشند.

همچنین، موسسه ای که ایشان در آنجا دکتر! شده اند هم چندان معتبر نیست. خب رشته های به درد نخور و درپیتی باید هم در چنین موسساتی ارائه شود.

پس این آقای دانشمند دکتر ژاپنی خفن، چندان هم آن یار گمشده باورمندان و خرافه گرایان نیست تا با او بتوانند خود را نشئه کنند! از این قبیل دکترها و کارشناس ها خودمان فراوانش را داریم.

آیا ادعاهای ایموتو علمی است؟

آزمایشات و بررسی های آقای ایموتو هیچکدام در چارچوب متد علمی (روش علمی) قرار ندارد. اصولن چارچوب و مکانیزم این آزمایشات بر کسی معلوم نیست. ایشان در هیچ کجا روش اندازه گیری و نمونه گیری و بررسی های خود را ارائه نداده اند. اینکه آیا شرایط برای همه مولکول ها یکسان بوده است؟ حتا نحوه و چگونگی ذکر واژگان چه بوده است؟ در هنگام ذکر واژگان شرایط محیطی مانند دما و فشار و غیره برابر بوده است؟ حجم آب مورد آزمون چطور؟ یا سرعت انجماد و بسیاری از فاکتورهای دیگر. مثلن اگر بگذارید مقداری از بلورها یخ بزنند و آب موجود در حالت مخلوط یخ و آب قرار بگیرد، روشن است که مولکول هایی وجود دارند که هنوز بخشی از آنها یخ نبسته است. مثلن در فرتور زیر، ببینید چطور بلور سمت راستی نیمه منجمد است و سمت چپی کاملن منجمد شده است.

حتمن میدانید که یک مقاله علمی تنها از طریق جورنال های معتبر علمی یا دانشگاهی ارائه می شود. شما برای اینکه مقاله تان را در یک جورنال علمی چاپ کنید، باید استانداردهای سخت و ریزبینانه ای را رعایت کنید. سپس اگر ادعایتان توسط داوران متخصص آن جورنال پذیرفته شد، به شما تبریک می گویند و مقاله تان را چاپ می کنند. ادعاهای آقای ایموتو همگی در حد کتاب شخصی است. درست مانند یک وبلاگ شخصی. هیچ مقاله ای در زمینه مورد بحث از ایشان در مجامع آکادمیک وجود ندارد.

ادعاهای آقای ایموتو حول چند واژه میگردد که کمی هم مبحث را فلسفی می کند. ایشان می گویند واژه های زیبا، مولکول های یخ را زیبا می کنند. پرسش اینجاست که چه واژه ای زیباست؟ همچنین چه مولکولی زیباست؟ آیا واژه گوساله که گاهی برای خریدن گوشت چرخ کرده استفاده می شود و گاهی هم برای فحاشی، جزو زیباهاست یا زشت ها؟ همینطور سلام. همینطور واژه هایی که ایشان بکار برده اند مانند امید، انگیزه و ناامیدی، سپاس از اکاگی زاما، تو احمقی، اعتماد به نفس، دوستت دارم، متاثر و غیره (2).

روش تولید علم حساسیت های خاص خود را دارد. اگر چنانچه نظر آزمایشگر بتواند بر روی نتیجه آزمایش اثر بگذارد، آن نتیجه دیگر فاقد اعتبار است. بنابر این علمی نیست. در همین باره، موسسه جیمز رندی جایزه 1 میلیون دلاری برای آقای ایموتو تعیین کرده است اگر او بتواند در آزمایشی بدون جهت دهی (یعنی نتیجه مستقل از نظر آزمونگر است) که اصطلاحن به آزمایش Double-Blind معروف است، ادعاهای خود را اثبات کند (3).

این آزمایشات علاوه بر جنبه علمی و فیزیکی، یک جنبه آماری هم دارند. آزمایشگر باید آشنا با علم آمار باشد. باید بتواند داده های خام و بی معنای آمار را وارسی کند و از میان آنها معنی بیرون بکشد. مثلن، در هر حجم از آب مورد آزمون، چند عدد بلور وجود دارد؟ بر چه مبنایی باید این خیل عظیم بلورها را وارسی کرد؟ یعنی چند نمونه باید گرفت؟ x تا؟ چرا؟ چرا x-1 تا نه؟ پس از آن با فرض اینکه می دانیم زشت و زیبا در بلور چیست، چند درصد این بلورها باید دارای شکل و شمایل خاصی باشند تا بتوانیم بگوییم واژه مورد نظر تاثیر خود را گذارده است؟ این پرسش هایی است که محقق باید در مقاله جامع و مانع خود آنها را پاسخ گفته باشد که اصلن چنین مقاله ای در کار نیست.

خطاهای انسانی چالشی دیگر برای این تحقیق است. اندازه گیری چندانی در این تحقیق وجود ندارد، تنها نکته مورد توجه، تعداد بلورهای بررسی و چگونگی بررسی است. چگونگی این بررسی به روش عکاسی است. هر آنچه من و شما میبینیم در واقع یک سری عکس است. آقای ایموتو شخصن اذعان می کند که عکسی را انتخاب می کند که دارای هر سه ویژگی راستی، نیکی و زیبایی باشد (4). بنابر این، عکس های سلیقه ای و انتخاب شده بدون هیچ مبنای علمی آقای ایموتو، چیزی بیش از هنرنمایی عکاس نیست.

مروری بر یکی از کتاب ها

آخرین کتاب آقای ایموتو به نام The Shape of love: Discovering Who We Are, Where We Came From, and Where We are Going در سال 2007 چاپ شده است و ترجمه فارسی آن با ترجمه خانم نفیسه معتکف در انتشارات درسا با نام «تصویری از عشق بر روی آب» منتشر شده است. نگاهی کوتاه به این کتاب می اندازیم.

در آغاز کتاب مقدمه نویسنده را داریم که خواندنش ما را به نتایجی می رساند. وی در مورد یکی از کتاب های خود با نام «پیام های نهفته در آب» می گوید: «کتاب به این صورت تمام شد که وقتی روح من حاضر است سیر و سفر فرد را به سوی کائنات شروع کند، در نظر دارم با صدایی رسا به همه بگویم ما عازم مشاهده و درک عالم هستیم. بیایید به مریخ برویم!» در واقع ایشان در این مقدمه عرفانی، کاملن نشان می دهند که مسیری که کتاب های او می پیماید نه یک مسیر علمی و معتبر، که یک مسیر عرفانی، شاعرانه، متکی بر دل و تعابیر ادبی است که قطعن اینچنین ادعاها و نوشتارهایی در جامعه امروز نمیتوانند مبنای ذکر یک سری واقعیات و حقایق باشند.

در ادامه مقدمه وی معترف است که هر آنچه را که دلش می خواهد در این کتاب ها می نویسد: «پذیرش گسترده کتاب هایم باعث دلگرمی من شد تا هر آنچه را دلم می خواست در برهه ای از زمان بنویسم». این در حالیست که هر جا سخن از تاثیر دعا و فکر بر آب می شود، سوء استفاده کنندگان می گویند امروزه در علم هم ثابت شده است که فلان و فلان!

در کل کتاب، شما هیچ فرنود و استدلال علمی یا ارائه حقیقت علمی را نمی بینید. تنها سر هم بندی یک سری واژگان خوش آیند و جذاب (البته برای عوام) به همراه تعداد زیادی عکس از بلور آب یخ است. جای جای این کتاب پر شده است از تعابیر صوفیانه و خالی از ارزش علمی. مثلن در بخشی با فرنام «امید» می خوانیم: «بلور آب در شکل 1 (تصویری از یک بلور کامل یخ) شاید سینه پر امید بچه ای را به تصویر بکشد، اینکه روزهای او بیشتر و بیشتر می شود». آقای ایموتو از یک تصویر بلور یخ چنین برداشتی دارند. درست همانطور که شاعران حیطه عرفان از هر چیزی تشبیهات صوفیانه می کنند.

ایموتو در ادامه همان بخش به ذکر پیشینه خود می پردازد: «من کوچکترین بچه از چهار فرزند بودم و از توجه و محبت کامل مادر سیراب شدم. برادرانم در مدرسه کوشا بودند. از آنجا که من کوچکترین فرزند بودم، زیاد از من توقع نداشتند. بنابر این من بدون محدودیت های زیادی بار آمدم. بعد از ازدواج هم همسرم پناه من در زندگی ام شد، درست همانطور که مادرم پناه من بود... من از این دو زن قدردانی می کنم...». گمان نمی کنم آوردن سایر جملات و شاهکارهای ادبی این کتاب مفید باشد. حتمن خودتان به این نتیجه رسیده اید که این کتاب عاری از سخنان محکمه پسند و استدلالات علمی درباره تاثیر فکر و دعا بر آب است.

همه کتاب همینطور است. تکراری و بی محتوا. اگر این کتاب را دارید، حتمن سخنان من را تایید می کنید، اگر نه اینبار که گزارتان به یک کتاب فروشی افتاد، بد نیست نیم نگاهی به صفحات یکی از کتب آقای ایموتو بیندازید. نکته ای که می توان برداشت کرد، اینست که آقای دکترای طب جایگزین، راهی برای پول درآوردن یافته است. رشته تحصیلی او چندان مفید این کار نیست ولی مدرک ارتباطات بین الملل به او کمک می کند که نویسنده خوبی باشد تا بتواند جیبش را پر کند!

علمی یا غیر علمی بودنش مهم نیست

اگر شما بنده ایمان و احساس هستید، مهم نیست که این کتاب را که و بر چه اساسی نوشته باشد. ولی اگر بنده و تابع خرد و روش علمی هستید، این آنچیزی نیست که شما را متقاعد کند. حداقل دانشگاهیان و تحصیل کردگانی که تمام دانش و علم خود را از روش علمی بدست آورده اند باید دور اینچنین زمینه هایی را خط بکشند. اگر اینبار استاد یا دوست یا بزرگ خانواده از این کتاب به نام علم یاد کرد ، به او گوشزد کنید که علاوه بر غیر علمی بودن این اظهارات، خود آقای ایموتو هم ادعای دانشمندی ندارد.

برای بشر قرن 21 ام که به دنبال مهیا کردن شرایط محیطی سایر کرات برای زندگی انسانی است، جایز نیست که گول رمالی های شیادانی مانند آقای ایموتو . اگر قرار است بنده باشید، بنده «روش علمی» باشید.

outpost
21-09-2010, 15:47
متوجه شدم که این فرد شیاد (ایموتو) زده به کار تجارت و فروش آب‌های انرژی مثبت‌دار! خجالت کشیدن هم خوب چیزیست، که متاسفانه دانشمندنماها نمی‌کشند!

اين آقاي به اصطلاح دانشمند همه ي اين كارها رو كرده تا همين آب معدني خودمونو با قيمت 20 هزارتومن بفروشه به مردم دنيا !

دوستان عزيزم ، خردگرا باشيد.

outpost
21-09-2010, 15:53
شما مطالب زیادی با عناوین هوش آب، تاثیر موسیقی بر آب، با احساس بودن آب یا پیام‌های آب در وب فارسی پیدا می‌کنید

متاسفانه بسیاری از وبلاگنوس‌های دیگر نیز جوگیر شده و آن را در همه جا کپی پیست کرده اند و با علاقه پذیرفته‍ اند. کتاب‌هایی هم در این زمینه به فارسی ترجمه شده‌ است. با این همه آیا این مساله علمی است و حقیقت دارد؟ متاسفانه خیر. در ادامه می‌بینیم چرا.

ابتدا پیش از هر چیز به برخی منتقدان بگویم که من این مسائل را تنها از این جهت قبول نمی‌کنم که مبنای درست علمی ندارند و توسط مدارک علمی پشتیبانی نمی‌شوند. متاسفانه بسیاری مفهوم مدرک علمی و روش علمی را اشتباه متوجه می‌شوند. چه بسا تا اسم یک دانشمند خارجی یا انرژی و کوانتوم و.. می‌ آید فکر می‌کنند آن چیز علمی است و آن را بی‌درنگ می‌پذیرند. من با این مخالفم.

می‌روم سر اصل مطلب. ایده هوشمند بودن آب توسط فردی ژاپنی به نام «ماسارو ایموتو» مطرح شده است. این فرد ادعا می‌کند که بر اساس آزمایش‌هایش، آب درک و احساس دارد. مثلا می‌گوید اگر شما به یک لیوان آب با عشق و علاقه نگاه کنید! و سپس آن را سرد کنید، بلورهای آن قشنگ‌تر می‌شوند! یا با دعاکردن و گفتن واژه‌های خاص، آب واکنش ویژه ای انجام می‌دهد. یکی دیگر از ادعاهای ایموتو این است که روی چندین ظرف آب، تعدادی برچسب چسبانده. روی برخی از این برچسب‌ها واژگان خوب مانند سلامتی و دوستی و… نوشته و روی برخی دیگر واژگان زشت و پلید مانند کشتن و خشونت و… . حالا او ادعا کرده که آب مفهوم نوشته روی کاغذ را می‌فهمد و ساختاری بر اساس آن پیدا می‌کند.

به ادعای ایموتو بر روی ظرف سمت راستی واژه «مادر ترزا» و بر چپی «آدولف هیتلر» نوشته شده است؛ در نتیجه بلور سمت راستی زیبا و سمت چپی زشت شده! (هرچند من نمی‌دانم چرا مادرترزا را مثال زده! )
خب حالا چند مطلب هست! ابتدا بگذارید ببینیم این آقای ایموتو که در منابع فارسی از او به نام دانشمند ژاپنی یاد شده که هست و چه تحصیلاتی دارد. بد نیست بدانیم که ایشان در دانشگاه یوکوهاما در رشته ارتباط بین‌الملل تحصیل کرده که هیچ ارتباطی به دانش طبیعی ندارد! درضمن یک مدرک دکترا هم در رشته طب جایگزین “Alternative Medicine” از یک موسسه غیر معتبر در هند دارد! (در پرانتز بگویم که این طب جایگزین آنقدر رشته غیرعلمی و چرندی است که در دانشگاه‌های معتبر جهان ارائه نمی‌شود. طب جایگزین به طور خلاصه طبی است که با طب معمول علمی متفاوت است؛ برای نمونه هومیوپاتی که یک روش غیرعلمی است).
پس نخستین مطلبی که می‌آموزیم این است که هرکجا نام دکتر و دانشمند شنیدیم، زود باور نکنیم! شوربختانه در ایران به ویژه رایج است که تا اسم دکتر مهندس (آن هم از نوع خارجی) می‌آید، انگار دیگر آخر خط است و هرچه گفته درست است! البته این مشکل جهانی است. گول دانشمندنماها را نخورید! با پیشرفت دانش، شمار شیادانی که دانش‌نما را به جای دانش جا می‌زنند زیاد شده است. به نظر من چنین افرادی تنها به تخریب دانش واقعی می‌پردازند.
برویم سر اصل مطلب. ایرادهای این ادعای غیر علمی بسیار است. به چند نکته اشاره می‌کنم:

۱. یعنی چه که ساختار آب زشت و زیبا می‌شود! معیار زشتی و زیبایی چیست؟
۲. از کجا معلوم این تصاویر در شرایط کاملا یکسان گرفته شده باشند؟ مثلا در تصویر سمت چپ معلوم است که کمی دیرتر آب شده و ظاهر آن به این شکل درآمده است.
۳. ایموتو از دادن تمام عکس‌ها و روش به کار برده شده خودداری کرده است.
۴. آزمایش بدون جهت‌دهی “Double-blind” (یعنی اینکه پیش‌بینی روی نتیجه تاثیر نگذارد) نبوده است. ایموتو می‌دانسته که چه واژگانی روی جداره شیشه‌ها نوشته شده اند و در نمونه‌ها آنهایی که به نظرش به آن احساسات یا کلمات می‌خورده دستچین کرده و بقیه را بی‌خیال شده است! (این روش به شدت غیر علمی است).
۵. در این آزمایش راه کاملا برای انواع خطاهای انسانی باز است. خود ایموتو هم بارها اعلام کرده که دانشمند نیست و عکس‌ها را براساس نظر شخصی انتخاب کرده است.

درباره دانش‌نما

خلاصه اینکه کاری که ایموتو انجام می‌دهد، دانش نیست، شبیه دانش است. ولی متاسفانه اینطور مسائل در میان بسیاری علم تلقی می‌شود. نظریه دادن در جهان دانش به این راحتی‌ها نیست که یک نفر از روی بخار معده نظر دهد و حرفش مورد قبول واقع شود. کار علمی بسیار سخت و طاقت‌فرساست. ابتدا پدیده‌ای مشاهده می‌شود و پرسش‌هایی مطرح می‌شوند. بعد فرضیه‌هایی به وجود می‎آیند که آزمون‌پذیرند. آنگاه آزمایش‌های بسیاری انجام می‌گیرد. پس از آن فرضیه‌های ناسازگار حذف می‌شوند و پس از رسیدن به یک فرضیه، بارها و بارها آزمایش می‌کنند. تازه بعد از اینها مساله توسط همکاران دیگر که معمولا می‌خواهند آدم را ضایع کنند! بارها و بارها آزمایش می‌شود و تمام تلاششان را می‌کنند تا از نظریه اشتباه بگیرند! بعد از آن تازه دانشمند جرات می‌کند سرش را بالا بگیرد و چیزی را اعلام کند. تازه پس از آن باز هم کار تمام نمی‌شود و پژوهش‌ها ادامه پیدا می‌کند. ادعاهای غیرعلمی و دانش‌نما این مراحل را طی نمی‌کنند و به همین دلیل جدی گرفته نمی‌شوند. معمولا هم دانش‌نماها «ابطال‌پذیر» نیستند یعنی ردشدنی نیستند، که در این صورت به هیچ دردی نمی‌خورند. همچنین تکرارپذیر نیستند.

دیگر آنکه ادعاهای شبه علم معمولا گنگ، کلی، مبهم، شاعرانه، عارفانه و احساسی هستند و با زبانی چرب و نرم و با استفاده از واژگان دهن‌پرکن علمی ارائه می‌شوند. به همین دلیل هم معمولا مقبول کسانی می‌افتند که علاقه زیادی به مسائل روحانی و ماوراطبیعه دارند. آنها معمولا با تحریف واژگان و با استفاده از اصطلاحات علمی سعی می‌کنند ادعای خود را درباره ماوراطبیعه یا هر چیز دیگر موجه جلوه دهند. پایان سخن اینکه هر وقت کسی از عباراتی چون «ارتعاشات انرژی کوانتومی» یا «میدان‌های بسیط انرژی» و دیگر عبارات کلی و نامفهوم اینچنینی استفاده کرد، بهتر است کمی شک کنید!
جهان واقعی و دانش واقعی بسیار جالب‌تر، زیباتر، عمیق‌تر، شگفت‌انگیزتر و آرامش‌بخش‌تر از این چیزهاست. این پست را با گفته‌ یکی از دانشمند بزرگ دوران ما، «کارل سیگان» به پایان می‌برم:
اما زندگی، نظاره آنی و گذرای عجایب این جهان شگفت‌انگیز است. جای تأسف است که بسیاری با رویای توهمات روحانی از دستش می‌دهند.
دوستان عزيزم ، خردگرا باشيد.

Lord007
23-05-2011, 09:00
این موضوع صحت نداره و تنها منبع درآمدی برای آقای ایموتو بوده :