PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمای نصب مکینتاش روی PC های خانگی : بخش سوم : نصب مکینتاش روی هارد

_LOVE_CODER_
21-12-2020, 04:21
در سلسله مقالات اموزشی نصب مکینتاش به بخش سوم رسیدیم

در این قسمت و تاپیک شما باید به صحفه گرافیکی رسیده باشید

اگر تصویر گرافیکی براتون نیومد پس برگردید بخش اول یا دوم رو دوباره مطالعه کنید و اگر مشکلتون برطرف نشد طریقه حل مشکل و سوالتون رو در دو تاپیک قبلی مطرح کنید تا پاسخ داده بشه

بخش اول : ساخت بوتلودر
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])بخش دوم : بوت کردن سیستم تا امدن تصویر محیط نصب مکینتاش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

وقتی صحفه گرافیکی اومد ما چنین چیزی رو باید ببینیم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به ترتیب از بالا
1 - Restore From Time Machine Backup این گزینه برای زمانی هست که شما یک نسخه پشتیبان(بک اپ) قبلا تهیه کردید از سیستمون و به هر دلیلی (مثل درست کارنکردن مکینتاش یا ویروسی شدن و پاک شدن فایلهای مهم یا بوت نشدن مکینتاش و ...) میخواید برگردید به نسخه پشتیبان میتونید از اینجا ریستور کنید

2 - Reinstall MacOS این گزینه برای زمانی هست که شما میخواهید یک نسخه مکینتاش رو نصب کنید باید این گزینه رو انتخاب کنید

3 - Get Help Online این گزینه برای زمانی هست که شما نمیتوانید وارد مکینتاش بشید و با خطا مواجه میشید و با کلیک روی اینگزنه نرم افزار Safari اجرا میشه و میتونید به اینترنت برید و ببینید دلیل بوت نشدن سیستم چیه و راه حلش رو پیدا کنید و سیستمون رو بوت کنید (بکار ما نمیاد بدرد همون سیستم های اپل میخوره که فقط مکینتاش روش نصب هست ما به لینوکس و ویندوز برای اینکار دسترسی داریم و از قبلش رو سیستممون نصب هست)

4 - Disk Utility این گزینه برای پارتیشن بندی هارد هست و برای نصب مکینتاش جدید استفاده ازش ضروری هست

از چهار مورد بالا ما دو مورد رو باهاش کار داریم

Reinstall MacOS و Disk Utility

برای نصب مکینتاش باید اول هارد روی هارد یک پارتیشن رو تبدیل به فرمت HFS یا AFPS کنیم

نکته : مکینتاش فقط روی HFS یا AFPS نصب میشه و روی FAT و NTFS و باقی انواع فرمت ها نصب نمیشه

Disk Utility رو اجرا میکنیم تصویر زیر برامون میتئ

در قسمت سمت چپ تصویر ما لیست هارد ها و پارتیشن ها مون رو میبینیم پارتیشن مد نظر رو روش کلیک میکنیم از روی ایکون های بالا بر روی Erase کلیک میکنیم

سه تا گزینه دارین

Name: tehnojam
اولی نامی هست که میخواهید بر روی درایوی که قصد فرمتش کردنش رو دارید بگذارید
من در این مثال اینجا tehnojam انتخاب کردم شما هرچی دوست دارید بزارید

Format: Mac OS Extended (Journaled)
دومی نوع فرمتی هست که میخوایم باهاش هارد یا پارتیشنمون رو فرمت کنیم شما باید یا MacOS Exetended Journaled رو انتخاب کنید یا AFPS تا بتونید مک رو روش نصب کنید

Schematic: Partition Map
سومی
یعنی یک جدولی هست که توش تعداد و نوع پارتیشنهای هاردمون رو مشخص میکنه که سه نوع GUID یا MBR یا APPLE داره

MBR از قدیم بوده و تمام هاردها به شکل پیش فرض MBR هستند تمام سیستم ها قدیمی تا جدید از MBR پشتیانی میکنند

برای هاردهای جدید با حجم بیشتر از 2 ترابایت و تعداد پارتیشن های زیاد حتما باید فرمت کلی هارد GUID

APPLE برای سیستم های اپل استفاده میشه و به کار ما نمیاد

حالا اگر بخواهید از میکنتاش تا ورژن 10.12 (شاملش میشه) رو نصب کنید فرمت کلی هاردتون MBR باشه بدون مشکل نصب میشه

اگر بخواهید مکینتاش 10.13 (High Sierra)یا 10.14 (mojave) یا 10.15 (catalina) رو نصب کنید یا باید شکل کلی هارد رو به GUID تبدیل کنید یا با یک نرم افزار فایل نصب مکینتاش رو Patch کنید که قابلیت نصب روی هارد های که MBR هستند رو داشته باشه

برای نصب BigSur 11.0.1 هم حتما باید شکل فرمت کلی هارد GUID باشه و براش هنوز Patch نیومده

برای اینکه پارتیشن اشتباهی رو فرمت نکنید ابتدا به ویندوز رفته و یک پارتیشن 20 گیگ به بالا برای مکینتاش کنار گذاشتید رو فرمت NTFS یا FAT کنید

1 - حتما یک اسم بهش بدید مثلا اسم پارتیشن رو بزارید 1234567890 حالا وقتی میخواهید در زمان نصب مکینتاش پارتیشن تون رو فرمت کنید براحتی تشخصیش بدید و اشتباه فرمت نکنید

2 - حتما قبلش پارتیش رو در ویندوز یا لینوکس فرمت NTFS یا FAT کنید چون اگر فرمت نکنید ممکنه در سمت چپ پارتیشن رو نشونش نده و نتونید فرمتش کنید

من پیشنهاد میکنم پارتیش رو در ویندوز انتخاب نام گذاری و فرمت کنید و در اینجا فقط پارتیشن نصب رو انتخاب کنید نوع فرمت رو Mac OS Extended (Journaled) بگذارید و فرمت کنید

اگر جای HFS+ دیدید منظورش این هست
+Format: Mac OS Extended (Journaled) = HFS

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] cp+md.ic.GnI_H55kwh.png

بعد از اینکه فرمت کردید پارتیشن رو نرم افزار Disk Utility رو ببندید

حالا به صحفه اول بر میگردیم گزینه Reinstall MacOS رو انخاب کنید

روی Agree کلیک کنید

پارتیشنی که میخواهید روش مکینتاش نصب کنید و قبلش فرمتش کردید رو انتخاب کنید و گزینه Install رو بزنید

وقتی بعد حدود 15 -20 دقیقه خط پر میشه و نصب تموم شد سیستم اتوماتیک ریستارت میشه و حالا میتونید از فلش بوت دوباره بوت کنید در بین گزینه ها یکی دو گزینه جدید اضافه شده که همون مکینتاشمون هست که روی هارد نصب شده

انتخابش کنید تا وارد مکینتاش بشید

اگر تا اینجا رو بدون مشکل امدید شما موفق شدید مرحله سوم رو هم انجام بدید و میریم مرحله 4 که در تاپیک بعدی توضیحش میدم

در اینجا کارمون در این تاپیک تموم میشه

اگر مشکل داشتید در این بخش و نتونستید نصب کنید این نکات رو بخونید

نکته 1 : همونطور که گفتم از مکینتاش 10.13 و بالاتر اپل تاکید داره فرمت کلی هارد GUID که جدیدتر از MBR هست باشه شاید بگید مشکلی نداره

بله اگر شما سیستم نسبتا جدید داشته باشید که بایوسش UEFI ساپورت باشه هیچ مشکلی نداره و خیلی کار خوبی هست که فرمت کلی هارد رو GUID کنید (که مزایای خودش رو داره) تا مکینتاش ورژن 10.13 به بالا براحتی روش نسب بشه

اما اگر سیستمتون قدیمی باشه مثل من اگر هاردی فرمت کلیش GUID باشه و روش بخواهید ویندوز نصب کنید نصب نمیشه یا حتی اگر با ترفندی ویندوز نصب کنید بوت نمیشه و روی صحفه مشکی بوت میمونه پس سیستم های قدیمی که UEFI در بایوسشون پشتیبانی نمیشه نمیتونید دوال بوت مکینتاش و ویندوز روی یک هارد باشند اما اگر UEFI ساپورت باشه بایوستون میتونید دوال بوت روی یک هارد مکینتاش و ویندوز رو داشته باشید

برای حل این مشکل روی سیستم های قدیمی نیاز دارید که دو تا هارد داشته باشید .....

بعدا کامل میشود (خسته شدم)

لیست انواع خطاهای که در زمان نصب ممکنه باهاش مواجه بشید

1 - This copy of the install MacOS xxxxx.app Application is Damage and can't be used install macOS

یکی از خطاهای که زیاد اتفاق میفته این پیغام اسیب دیدن فایل نصب مکینتاش هست که ممکنه در هر نسخه ای چه قدیمی چه جدید که قصد نصبش رو دارید خودش رو نشون بده

در واقع این یک خطای واقعی نیست و بدلایل عجیبی مشکل از تاریخ سیستم هست

شما برای حل این خطا باید تو اینترنت بگردید ببینید در چه تاریخی اون نسخه مکینتاشی که میخواهید نصب کنید منتشر شده (تو گوگل اسم نسخه مکینتاشی که میخواهید نصب کنید رو بنویسید برید به ویکیپدیا و اونجا نوشته اون نسخه در چه تاریخی منتشر شده)

مثلا من میخوام mac os seirra رو نصب کنم تو گوگل زدم mac os seirra حالا از لینک های پیدا شده وارد صحفه Seirra MacOS ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) میشم در سمت راست نوشته این نسخه مکینتاش در تاریخ

Initial release
September 20, 2016

منتشر شده
خوب تاریخ سیستم رو باید 20 سپتامبر 2016 ببرید باید تاریخ سیستم بعد از این تاریخ باشه نه قبلش
تا حدود یکسال هم ببرید جلو مشکلی نیست
مثلا تاریخ سیستم رو 20 سپتامبر 2017 وارد کنید باز هم نصب میکنه و خطا بر طرف میشه ولی معمولا یکی دو ماه بیشتر نیاز نیست تاریخ رو جلو بردید از تاریخ انتشار اون نسخه

برای جلو تغییر تاریخ هم میتونید سیستم رو ریستارت کنید و وارد بایوس بشید و از اونجا تغییر بدید

یا اینکه

از همون صحفه نصب مکینتاش منوی بالا نوشته Utility روش کلیک کنید 3-4 تا گزینه داره یکیش نوشته Terminal روش کلیک کنید خط فرمان باز میشه

در خط فرمان با دستور data میتوانید تاریخ رو تغیر بدید
الگوی این دستور هم به این صورت هست

date aabbccddee

دو حرف اول سمت راست که در اینجا ee هست سال میلادی هست یعنی 2017 میشه 17 فقط

باقی هم روز ماه ساعت دقیقه هستند که برامون مهم نیستندو میتونید بجاش بنویسید 11 یا 10 و فقط عدد سال مهم هست

الان Seirra سال 2016 منتشر شده
من میزنم 2018

date 0101010117

وقتی وارد کردید دستور رو تاریخ سیستم میره به سال 2018 در این مثل و دیگه حالا از منوی بالا از Teminal خارج بشید و به صحفه نصب بر میگردید حالا روی Reinstall MacOS کلیک کنید

دیگه پیغام خطای This copy of the install MacOS xxxxx.app Application is Damage and can't be used install macOS رو نمیده و حالا میتونید بدون مشکل نصب کنید

_LOVE_CODER_
21-12-2020, 21:07
از مدیر بخش درخواست دارم نام تاپیک رو به
راهنمای نصب مکینتاش روی PC های خانگی : بخش سوم : نصب مکینتاش روی هاردتغییر بدن

rar
08-01-2021, 06:02
سلام
بلاخره رفت تو محیط نصب

ولی موقع فرمت این خطا رو میده
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یک داریو 50 گیگی درست کردم تو ویندوز فرمتش کردم
بعد به این مرحله میرسه فرمت ارور میده. و فقط گزینه ریستور کار میکنه که انگار فلش رو کپی میکنه تو این درایو
لطفا راهنمایی. ممنون

_LOVE_CODER_
08-01-2021, 12:41
سلام
بلاخره رفت تو محیط نصب

ولی موقع فرمت این خطا رو میده
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یک داریو 50 گیگی درست کردم تو ویندوز فرمتش کردم
بعد به این مرحله میرسه فرمت ارور میده. و فقط گزینه ریستور کار میکنه که انگار فلش رو کپی میکنه تو این درایو
لطفا راهنمایی. ممنون

درود بر شما

شما برای راحتی کارتون برید به ویندوز با نرم افزار Paragon Hard Disk Manager Preminum اون پارتینشی که ساختید رو به فرمت Apple HFS فرمتش کنید
با اینکار دیگه نیازی نیست برای فرمت هارد وارد Disk Utilty بشید

راستی یک نکته مهم حتما بعد فرمت و ریستارت سیستم وارد بایوس مادربورد بشید و رابط هاردتون رو از SATA به AHCI تبدیل کنید که هم جدیدتر هست هم مک های جدید همه با AHCI بوت میشن

rar
08-01-2021, 15:25
درود بر شما

شما برای راحتی کارتون برید به ویندوز با نرم افزار Paragon Hard Disk Manager Preminum اون پارتینشی که ساختید رو به فرمت Apple HFS فرمتش کنید
با اینکار دیگه نیازی نیست برای فرمت هارد وارد Disk Utilty بشید

راستی یک نکته مهم حتما بعد فرمت و ریستارت سیستم وارد بایوس مادربورد بشید و رابط هاردتون رو از SATA به AHCI تبدیل کنید که هم جدیدتر هست هم مک های جدید همه با AHCI بوت میشن

سلام مجدد
با اون برنامه اوکی شد
دیشب موس و کیبورد راحت کار میکرد تو محیط نصب. الان کار نمیکنه و فقط روی درگاه usb3 کار میکنه!

الان تو این مرحله گیر کردم. ایپی نمیگیره یا اصلا کارت شبکه رو شناسایی نکرده انگار
چه دستی بدن چه اتوماتیک بازم جلوتر نمیره
ممنون

rar
08-01-2021, 15:37
اقا نصب شد تموم شد
ولی شبکه هنوز کار نمیکنه
2 تا کارت لن دارم یکی انبرده یکی pci
هیچکدوم رو نمیشناسه
اینم از تصویر نصبش

یه سوال دیگه
الان که نصب شده
ولی موقع ریستارت f8 رو بدون فلش که میزنم. میزنه بوت از روی ویندوز باشه یا مک
من هر کدومو بزنم بازم میره تو ویندوز
مگر فلش وصل باشه تا بره تو بوت فلش بعد از اونجا بشه بره تو مک
( که بازم باید دستوراته بوت رو تایپ کنم)
این طبیعیه یا من اشتباه رفتم جایی رو؟

_LOVE_CODER_
08-01-2021, 19:14
اقا نصب شد تموم شد
ولی شبکه هنوز کار نمیکنه
2 تا کارت لن دارم یکی انبرده یکی pci
هیچکدوم رو نمیشناسه
اینم از تصویر نصبش

یه سوال دیگه
الان که نصب شده
ولی موقع ریستارت f8 رو بدون فلش که میزنم. میزنه بوت از روی ویندوز باشه یا مک
من هر کدومو بزنم بازم میره تو ویندوز
مگر فلش وصل باشه تا بره تو بوت فلش بعد از اونجا بشه بره تو مک
( که بازم باید دستوراته بوت رو تایپ کنم)
این طبیعیه یا من اشتباه رفتم جایی رو؟

به سلامتی
پس حالا که شما نصب کردید به تاپیک پنجم که مربوط به مشکلات بعد از نصب برید و باقی سوالاتتون رو انجا بپرسید

دنباله سوالتون رو در اون تاپیک پاسخ دادم

tux-world
11-07-2021, 16:46
سلام وقت بخیر. من دفعه پیش تونستم راحت هکینتاش رو نصب کنم ولی الان هر کاری میکنم نمیشه

یه خطایی میگیرم که عکس گرفتم. قبلا این مساله با تغییر تاریخ درست میشد ولی الان هر تاریخی مثل ۲۰۱۹-۲۰۱۴ هم تست کردم و یا ۲۰۱۷ این خطا فرقی نکرد
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1)_rzdd.jpeg

این عکس رو گرفتم که توش خطا رو نوشته. ممنون میشم راهنمایی کنید

_LOVE_CODER_
12-07-2021, 01:50
چند خط بیشتر توضیح بدید

چه نسخه مکینتاشی رو قبلا نصب کرده بودید

از کدوم روش برای نصب دارید استفاده میکنید

از کدوم بوت لودر استفاده میکنید

چه پارمترهای برای Boot Args استفاده کردید

چه SMBIOS رو انتخاب کردید

از UEFI بوت میکنید یا از Legacy

tux-world
12-07-2021, 14:12
ممنون از پاسختون.

لپتاپم HP EliteBook 8570w هستش.

دفعه پیش که به راحتی نصب کردم اول هکینتاش کاتالینا رو از سایت دانلودلی ایرانی دانلود کردم اون رو تو لینوکس ابتدا از dmg به iso تبدیل کردم با دستور dd تو لینوکس اون رو ریختم روی فلش . بعد بوت کردم سیستم رو بدون ویرچواللیزیشن cpu و مد UEFI که تو تنظیمات cpu بایوس بود تو حالت legacy گزینه سوم رو انتخاب کردم الان اسمش یادم نیست

وقتی بالا اومد تاریخ رو برگردوندم فکر میکنم به سال ۲۰۱۹ ولی درست خاطرم نیست این تاریخه. و نصب کردم و به هیچ چیز دیگه ای از قبیل SMBIOS و اینا اصلا دست نزدم. در واقع تنها تنظیمات بایوس سیستم رو تغییر دادم و تاریخ سیستم رو داخل مکینتاش که سیستم رو بوت کرده بودم.

الان همه این کارها رو دارم انجام میدم ولی تاریخی که باید سیستم ست بشه رو یادم نمیاد و یکی دو تا مورد تو یوتیوب پیدا کردم ولی جواب نداد. حتی کاتالینا رو دوباره دانلود کردم ولی بازم نشد

تاریخ هایی که پیدا کردم و ست کردم ولی نشد یکیش 0924000019 بود و یکی دیگه ش 0105152017

_LOVE_CODER_
12-07-2021, 14:48
سلامت باشید

تو تصویری که گذاشتید پیغام خطای سازگاری نبودن مکینتاش با سخت افزار شما رو داده احتمال زیاد مربوط به SMBIOS باید باشه

الان که دارید نصب میکنید شما یک نسخه از کاتالینا رو دانلود کردید و تبدیل به ایسو کردید ریختید روی فلش و روی مد UEFI بوت کردید درسته ؟

این فایل مکینتاش نسخه رسمی از سایت خود اپل خودتون دانلود کردید یا از همین هکینتاش های دستکاری شده که تو سایت های ایرانی هستش ؟

شما وقتی از فلشتون بوت میکنید ایا بوتلودر های که در این تاپیک گفتم رو میبینید ؟

tux-world
12-07-2021, 15:22
این فایلی که من دانلود کرده بودم و موفق شده بودم نصب کنم رو نمیدونم اصلا دستکاری شده هستش یا نه. ولی از سایت ایرانی

دانلود کردمش که هیچ توضیحی هم ندادن

در مورد سوالتون " الان که دارید نصب میکنید شما یک نسخه از کاتالینا رو دانلود کردید و تبدیل به ایسو کردید ریختید روی فلش و روی مد UEFI بوت کردید درسته ؟" بلی درسته

بلی بوت لودر کامل میاد بالا ولی تصویرش به این شکلی که تو اون تاپیک هست نیست. این SMBIOS رو چیکارش کنم؟ چون یادمه قبلا هیچ کاری نکرده بودم. نمیدونم شاید من دارم اشتباه میکنم

تنها موردی که هستش اینه که من روی خود هارد لپتاپ نصب کرده بودم و الان روی هارد اکسترنال با فرمت فایل سیستم APFS میخوام نصب کنم

_LOVE_CODER_
13-07-2021, 14:34
درود
این فایلی که قبلا دانلود کردید هکینتاش هست و دستکاری شده و اماده بوده که بتونید نصب کنید

فعلا یک تصویر از بوت لودر قرار بدید تا بدونم کدومه و بگم چکار کنید

پ.ن: اگر میخوای روی هارد اکسترنال نصب کنی یک روش ساده هم بلدم (خودم کشف کردم :tongue:) که این دردسرها رو نداره و از طریق ماشین مجازی مکینتاش روی هارد اکسترنال نصب کنی بعد یک فلش بوت بسازی و سیستم از روی فلش بوت کنی و مکینتاش رو اجرا کنی
من خودم با این روش مکینتاش Big sur رو روی سیستم بسیار قدیمی سوکت 775 نصب کردم:rolleye:

پ.ن 2 : ای دی شما من رو یاد یک سایت فارسی مخصوص لینوکس میندازه برای 10-15 سال یپش بود اسم سایتش شبیه ای دی شما بود و هر روز لینک دانلود توزیع های مختلف لینوکس رو قرار میداد یک فروم هم داشت یادش بخیر تعطیل شد

tux-world
13-07-2021, 15:18
سلام. آی دی من رو بلی درست حدس زدید همونه دیگه فرصت نکردم ادامه بدم سایت و فروم رو :)

تصویری که برای من لود میشه تو بوت لودر

هستش. که از این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هم دانلود کردم ولی همون نتیجه قبلی رو به همراه داشت. مکینتاش Big sur کیبورد من رو نشناخت وقتی داشتم تست میکردم میشه نصب کرد یا نه.

من اجازه دارم همین فروم خصوصی براتون پیام ارسال کنم؟

_LOVE_CODER_
13-07-2021, 19:27
خدمتت عرض کنم

من روزی دو سه بار به سایت میام تا مشکل شما حل بشه
ترجیحا همینجا پیام بدید تا اگر کسی بعدا همین مشکل رو داشت مشکلش حل بشه

بوت لودر شما Clover هست فقط پوسته اش فرق داره
بوت لودر ساده ای هست تو منوهای که توی عکس هست دومی از سمت چپ تصویر که عکس چرخ دنده داره رو انتخاب کنید و اینتر بزنید

یک منوی مثل این میاد

اولی boot arg هست باهاش کاری فعلا نداشته باشه

برو روی SMBIOS اینتر بزن روی اولین گزینه مدل مکینتاشی که شبیه سازی شده نوشته
اینجا میتونی مدل مکینتاش رو تغییر بدی
مثلا اگر نوشته imac 6,1 شما به imac 10,1 تغییر بدید

مدل های مکینتاش رو تو اینترنت نوشته شما باید مدلی رو انتخاب کنید که به سخت افزار شما مشابه تر باشه

اگر نتونستی مدلی که نوشته رو بگو
برات مشابه اش رو پیدا کنم

برای حل مشکل کیبرد هم در بیگ سور یک ترفند اتفاقی پیدا کردم و اون این هست شما تو قسمت Boot Arg که در بالا تصویرش هست در انتهای اون خط یک s- اضافه کنید اول منفی سمت چپ بعد عبارت s انگلیسی کوچک
با این دستور در زمان بوت شدن مکینتاش به خط فرمان میره و شما فقط عبارت exit تایپ کن از خط فرمان بیاد بیرون وقتی مکینتاش بوت شد مشکل موس کیبرد احتمالا حل میشه (روی سوکت اینتل 775 با این ترفند مشکل کارنکردن موس کیبرد حل شد)

tux-world
13-07-2021, 21:08
من دو تا عکس گرفتم هم از bootarg و هم SMBIOS

_LOVE_CODER_
13-07-2021, 21:46
خط prodect name کاملا پاک کن
بجاش این رو بنویس

MacBookPro9,1

دقیقا همین رو بنویس چسبیده به هم حروف کوچیک و بزرگ عدد علامت ویرگول

اگر خط بالا به تنهای کار نکرد اینها رو هم تغییر بده در خط های پایینی prodect name نوشته شدن
بالای اسمش هست خط پایینش مقادیرش

<key>SMBIOS</key>
<dict>

<key>Board-ID</key>
<string>Mac-4B7AC7E43945597E</string>

<key>BoardSerialNumber</key>

<string>C02305500GUF116JA</string>

<key>BoardType</key>
<integer>10</integer>

<key>ChassisType</key>
<string>0x09</string>

<key>FirmwareFeaturesMask</key>
<string>0xFF1FFF3F</string>

<key>ProductName</key>
<string>MacBookPro9,1</string>

<key>SerialNumber</key>
<string>C02K60DMF1G4</string>

</dict>

اگر باز هم کار نکرد یا پیغام خطا عوض شد بگو

پ.ن : این لینک هم شاید به کارت میاد نصب مکینتاش کاتالینا بر روی لپ تاپ ها HP 8570W همه فایل ها و تنظیمات قبلا روش اعمال شده

tux-world
14-07-2021, 11:37
ممنون
چند تا تغییراتی که تو فایل config.plist شما گذاشتید وجود نداره. اون لینک گیت هاب رو قبلا میتونم باهاش بوت کنم ولی حتی بوت هم نمیشه دیگه باهاش. اصلا یه وضعی. نمیدونم این سری چرا اینطوری شده دفعه پیش هیچ کودوم از این مسایل پیش نیومده بود.

فایل کانفیگ رو من لینک کردم ممنون میشم یه نگاهی بهش بندازید

_LOVE_CODER_
14-07-2021, 16:03
ممکنه تنظیمات بایوس درست نباشه

شما این فولدر EFI رو جایگزین فولدر خودتون کنید

شما دارید از نسخه هکینتاش که قبلا کلی دست کاری شده و تنظیم شده استفاده می کنید این هکینتاش ها واقعا سخت هست بخوای تنظیماتش رو دستکاری کنی مخصوصا این نسخه شما داری که برای کامپیوترهای PC تنظیم شده نه لپ تاپ

اگر نسخه اصلی خود اپل باشه خیلی راحتر کم دردسر تر هست نصب کردنش

بهر حال اگر از تنظیم بایوس و فولدر EFI مشکل حل نشد بگو از همون روش ماشین مجازی نصب کنیم فقط قبلش Vmware Workstation برای لینوکس یا ویندوز روی سیستم داشته باشید

tux-world
14-07-2021, 18:45

من طبق راهنما رفتم جلو یکی دو تا تنظیم بیشتر هم نبود

شما این فولدر EFI رو جایگزین فولدر خودتون کنید

این یه خطایی میده و دائما تکرار میشه و جلو نمیره دیگه. اون لینک گیت هاب قبلی که داده بودید و تست کرده بودم این خطا رو میده.

_LOVE_CODER_
14-07-2021, 20:58
این نسخه هکینتاش و دستکاری شده هست و تنظیمات خیلی خاصی داره و من بیشتر از نمیتونم کمک کنم واقعا نمیدونم طرف چه تغییراتی در این نسخه داده بعلاوه روی لپ تاپ سختی نصبش و تنظبماتش بیشتر از نصب روی PC هست

اگر نسخه اصلی مک رو دانلود کرده بودید میتونستم بیشتر دقیقتر کمکتون کنم

الان فقط به دو طریق میتونم کمکتون کنم یا نسخه رسمی رو از سایت اپل دانلود کنید یا اینکه به روش ماشین مجازی نصب کنیم (منظورم اجرا مکینتاش درون ماشین مجازی نیست)

tux-world
14-07-2021, 21:19
من درست منظورتون رو از ماشین مجازی متوجه نمیشم. میخوام به صورت عادی مثل بقیه سیستم عامل ها نصبش کنم که از سرعت و قدرت خود لپتاپ خوب استفاده کنم. مثل ویندوز یا لینوکس تو حالت عادی نصب میشه منظورم هستش

_LOVE_CODER_
15-07-2021, 00:42
میدونم دقیقا چی میگید
شما میخواید روی هارد اکسترنال مکینتاش بریزد و در زمان بوت لپ تاپیتون از روی هارد اکسترنال بوت کنید و مکینتاش بالا بیاد
دقیقا من هم همین چیزی که شما میخواهید میخوام کمکتون کنم انجام بدید
فقط اسمش رو گذاشتم ماشین مجازی

برای اینکار هم ما کلا 4 تا چیز نیاز داریم

1 - یک هارد اکسترنال خالی (که شما دارید)
2 - یک نسخه رسمی از مکینتاش کاتالینا یا بیگ سور یا هر ورژن قدیمیتر که میخواهید نصب کنید از سایت اپل
3 - نرم افزار Vmware Workstation برای ویندوز یا لینوکس
4 - یک فایل بوتلودر که لینکش رو بالا گذاشتم و همون کارمون راه میندازه

میدونم براتون گنگ هست شما این سه مورد رو فراهم کنید تا باقیش رو بگم چقدر راحت کم دردسر میتونید مکینتاش نصب کنید خودتان کم کم متوجه میشید

tux-world
15-07-2021, 08:12
1 - یک هارد اکسترنال خالی (که شما دارید)
2 - یک نسخه رسمی از مکینتاش کاتالینا یا بیگ سور یا هر ورژن قدیمیتر که میخواهید نصب کنید از سایت اپل
3 - نرم افزار Vmware Workstation برای ویندوز یا لینوکس
4 - یک فایل بوتلودر که لینکش رو بالا گذاشتم و همون کارمون راه میندازه

من روی هارد اکسترنالم یه پارتیشن جدا کردم که فرمت اون APFS هستش. الان vmware رو خودم روی یه لپتاپ دیگه دارم و توش مکینتاش رو نصب کردم ولی با اینکه cpu اون core i7 نسل ۹ هستش ولی باید سرعتش افتضاحه. حتی رم ۱۶ دادم بهش

الان دارم از این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نسخه رسمی اون رو دانلود میکنم (لینک رو داره خراب میکنه فروم. از سایت سافت ۹۸ دارم میگیرم

فعلا داره ۳۰ مگ بر ثانیه دانلود میکنه فکر کنم چند دیقه دیگه تموم شه

این بوت لودر رو میگید به جای EFI رسمی بیگ سور بزارم و replace کنم؟

_LOVE_CODER_
15-07-2021, 14:11
یک ماشین مجازی مثل فبلی بساز که روش مکینتاش نصب کردی

تمام تنظیماتت مثل قبلی باشه

حالا روی ماشین مجازی کلیک کنید و هر چند تا هازد ماشین مجازی که ساخت شده رو remove کنید از قسمت edit virtual machine setting

روی add کلیک کنید و یک هارد مجازی بسازید
مدل رابط رو هارد رو Sata انتخاب کن
روی صحفه بعدی نوشته device0 و device1 و .... به تعداد هاردهای متصل به سیستم
حالا برای اینکه بدونی هاردی که میخوای نصب کنی کدومه

از روی لیست از اخرین هارد شروع کن و انتخابش کن

از گزینه های پایین Use Inviddual Partions انتخاب کن و کلیک کن

تو اینجا لیست پارتیشن های هاردی که انتخاب کردید میاد
از روی پارتیشنها و حجمشون میتونید بفهمید هارد درست رو انتخاب کردید یا نه

اگر هارد اشتباه بود برگردید به صحفه قبل و یک device دیگه رو انتخاب کنید و Use Inviddual Partions رو انتخاب کنید

وقتی هارد مد نظرتون از تو لیست پیدا کردید گزینه Use Entire Disk رو انتخاب کنید و دکمه next کلیک کنید تا پایان برسه و تو ماشین مجازی هاردتون ساخته بشه

حالا میتونید مکینتاش رو نصب کنید

نکات مهم :

1 - حتما با پارتیشن منیجر پارتیشن خالی رو به اول هارد بیارید و پارتیشن های که اطلاعات دارند به سمت انتهای هارد ببرید تا از هم جدا باشند

2 - یک پارتیشن یک تکه درست کنید در اول هارد و حتما فرمتش کنید یا NTFS یا HFS یا APFS فرقی نمیکنه فقط فرمت باشه

3 - اگر مکینتاش موجاوی و بالاتر میخواید نصب کنید حتما پارتیشن کلی هارد GPT باشه وگرنه ممکنه بوت نشه

4 - در زمان نصب مکینتاش دوباره پارتیشنی که میخواید روش مکینتاش نصب کنید فرمت کنید و مراقب باشید باقی پارتیشن هاتون اطلاعات دارند رو پاک نکنید (برای همین گفتم محظ احتیاط از یک هارد خالی استفاده کنید)

5 - بعد از فرمت پارتیشن حالا همون مکینتاش که قبلا توانسته بودید در ماشین مجازی نصب کنید رو دوباره نصب کنید

فرق این روش این هست که شما بجای نصب مکینتاش روی هارد مجازی روی یک هارد واقعی نصب میکنید

وقتی نصبش تموم شد و مکینتاش در ماشین مجازی بوت شد بگید تا باقیش بگم چکار کنید

tux-world
27-07-2021, 11:35
سلام. من توی نصب به یه چالشی خوردم

الان یه پارتیشن خالی ابتدای هاردم دارم که حدود 292 گیگ هستش. اومدم یه ماشین مجازی جدید ساختم و هارد رو از قسمت تنظیمات پاک کردم و جدید ساختم طبق روشی که شما گفتید پیداش کردم و اون پارتیشن رو به عنوان هارد بهش معرفی کردم. بعد تو قسمت سی دی ایزو مکینتاش ۱۱ رو بهش معرفی کردم تو نصب مکینتاش ما یه گزینه داریم که هارد دیسک ها رو میتونیم منیج کنیم و یا نصب کنیم.

تو حالت عادی من الان هارد پارتیشن اول رو ست کردم وقتی روی نصب کلیک میکنم یه هارد رو نشون میده ولی نمیتونم ادامه رو بزنم و خطا میده که این پارتیشن قفل هستش. وقتی هم پارتیشن منیجر رو باز میکنم که اون هاردی که ست کردم رو فرمت کنم نمیتونم پیدا کنم.

من عکسها رو به ترتیب میزارم لطف کنید ببینید

_LOVE_CODER_
27-07-2021, 14:21
اون پارتیشنی که ساختید و میخواید روش مکینتاش نصب کنید رو از تو ویندوز حذف کنید تا به عنوان درایور تو My Computer نشون نده

یعنی در Disk Managment روی درایو G که دارید راست کلیک کنید
گزینه Change Drive Letter and Patch انتخاب کنید و روی Remove کلیک کنید

با اینکار پارتیشن G از دسترسی ویندوز خارج میشه و میتوانید اون پارتیشن رو به صورت ایسوله در اختیار مکینتاش قرار بدید
شما الان باید بتونید روش مکینتاش نصب کنید
البته در زمان نصب مکینتاش از قسمت منوی بالا Disk Utility انتخاب کن و اون پارتیشنی که میخواید روش مکینتاش نصب کنید رو فرمت AFPS کنید چون تو دارید بیگ سور نصب میکنید نیاز به پارتیشن با فرمت AFPS دارید

tux-world
27-07-2021, 14:50
خب این مرحله رو رد کردم و داره نصب میشه روی اون پارتیشن. بعدش چه کاری انجام بدم؟

_LOVE_CODER_
27-07-2021, 15:41
تو اینترنت دنبال یک EFI برای بیگ سور بگردید که برای مدل لپتاپ شما تنظیم شده باشه بالا یکی من گذاشتم برای مدل لپ تاپ شما هست ولی مک Mojave هست

بریزد روی فلش

هاردی که مکینتاش نصب کردید به سیستم متصل باشه
USB که EFI روش ریختید به سیستم متصلش کنید

حالا لپ تاپ خودتان را ریستارت کنید و از روی فلش بوت کنید
حالا مکینتاشی که با ماشین مجازی نصب کردید روی هارد اکسنرنال تو بوت لودر نمایش داده میشه انتخابش کنید
باید بدون هیچ مشکلی مکینتاش بوت بشه

به همین سادگی

نکته حتما EFI برای بیگ سور و دقیقا مدل لپ تاپ شما باشه (مطمعنا خیلی ها که مدل لپ تاپ شما را داشتن مک بیگ سور روش ریختند و همه تنظیماتش رو انجام دادن شما فقط فایل های EFI را یک کپی پست کنید)

tux-world
27-07-2021, 19:29
الان برای BigSur یه پارتیشن پونصد مگی روی فلش با فرمت fat32 درست کردم و پوشه EFI رو داخلش ریختم بعد اینکه با فلش بوت میکنم و Clover میاد بالا فقط گزینه option و رستارت و اینا رو دارم. اصلا اون پارتیشنی که روی اون الان مک روی اون نصب هست رو نمیشناسه که بخوام انتخاب کنم بوت کنم

_LOVE_CODER_
27-07-2021, 21:17
حتی اگر پارتیشن ها روش سیستم عامل نصب نباشه باید باز هم در منوی Clover تمام پارتیشن ها نشان داده شود
تنظیمات Clover که دانلود کردید درست نیست
از بوتلودر OpenCore استفاده کن و فلش روی UEFI بوت کن

پ.ن : دو فایل apfs.efi و hfsplus.efi باید در پوشه Drivers64UEFI از فولدر EFI بوتلودر Clover وجود داشته باشند تا پارتیشن AFPS نمایش داده شود

tux-world
28-07-2021, 07:42
به نظر میاد همه چیزی که شما گفتید درست باشه محض اطمینان این فایلی که آپلود کردم EFI ای هستش که من استفاده کردم رو ببینید

_LOVE_CODER_
28-07-2021, 13:13
الان توانستید مکینتاش رو بوت کنید ؟

tux-world
28-07-2021, 14:18
نه اون پارتیشنی که الان روی اون میکینتاش رو نصب کردم رو این EFI نمیشناسه

_LOVE_CODER_
28-07-2021, 14:45
گفتم عوض کنید
گاهی چندین EFI مختلف که برای لپ تاپ شما ست شدن رو باید امتحان کنید هم بوت لودر Clover هم OpenCore
فکر کنم EFI مک کاتالینا هم بتونی استفاده کنید یادمه قبلا چندین نفر گفتن که با EFI های کاتالینا مک بیگ سور رو بوت و بدون مشکل و تغییراتی ازش استفاده میکنند

من خودم با همین روش مک بیگ سور رو نصب کردم و دارم استفاده میکنم ازش

tux-world
28-07-2021, 18:14
حدود 5 تا EFI مختلف حتی OpenCore هم تست کردم هیچ کودوم از اونها پارتیشنی که روش مک نصب هست رو نمیشناسه

_LOVE_CODER_
28-07-2021, 21:24
در خط فرمان مکینتاش این دستور رو وارد کنید diskutil list
و از نتیجه یک عکس بگیرید ببینم وضعیت پارتیشها رو و مطمعن بشم درست نصب شده

بنظر میاد مشکل شما شناسای نشدن پارتیشن AFPS در بوتلودر هست
تو گوگل وارد کنید afps clover تاپیک های زیادی میاره و افراد زیادی این مشکل رو داشتند و حل کردن
شما باید راه حل های که گفتند رو انجام بدید تا این مشکل هم حل بشه

tux-world
07-08-2021, 23:16
سلام. بعد از کلی چالش بلاخره فهمیدم مشکل از تاریخ بود و اون خطاها اهمیتی نداشتن. الان رسیدم به خان هفتم که خطای زیر رو میده و هر چی سرچ میکنم همه گفتن باید دوباره مک رو نصب کنی در حالی که این هکینتاش هستش و اون راهها جواب نمیده. یکی تو گیت هاب گفت که باید به صورت وانیلا نصب کنی اون موقع مشکلت حل میشه

خطا اینه:

Bless to place boot files failed

_LOVE_CODER_
08-08-2021, 00:41
من به این خطا تا حالا بر نخوردم
نمیدونم

tux-world
09-08-2021, 09:21
من به این خطا تا حالا بر نخوردم
نمیدونم

سلام. یه فلش دیگه بوت تیبل کردم الان نصب شد و تقریبا همه چیزایی که انتظار داشتم رو دارم. ولی کارت صوتی کار نمیکنه قبلا این مساله رو نداشتم و نمی دونم میتونم این کانالینا رو با استور آپگرید بکنم به بیگ سور یا نه.