PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روش نصب ویندوز 10 در کنار لینوکس؟

darya1365
24-11-2020, 09:37
سلام وقت بخیر
می بخشید نمی دونم این سوال مربوط به این قسمت میشه یا جای دیگه.
می خواستم ویندوز ۱۰ رو روی این کیس(کامپیوتر دسکتاپ دل مدل Vostro 3671 8T27W23) نصب کنم.
در ضمن از لینوکس هیچی نمی دونم لطفا جزء به جزء راهنمایی کنید که
اولا قبل نصب ویندور ۱۰ در لینوکس،چطوری رستور بسازم؟
و دوما چطوری ویندوز ۱۰ نصب کنم؟
و سوما پارتیشن بندی کنم؟
باتشکر از زحمات شما

محمد مهدی عادل
25-11-2020, 23:59
سلام الان لینوکس دارید؟

darya1365
26-11-2020, 00:56
سلام الان لینوکس دارید؟
سلام.آره لینوکس روش نصبه(پیش فرض روش نصب بود). میخام اگر امکانش باشه ویندوز ۱۰ هم نصب کنم.

محمد مهدی عادل
27-11-2020, 17:50
اولین چیزی که باید بهش توجه کنید این هست که سیستم شما با ویندوز 10 سازگاری داره یا درواقع سیستم شما توان اجرای ویندوز 10 رو داره یا نه.
یک مسعله دیگه هارد هست که باید gpt باشه اگر هاردتون gpt نباشه بسته به تعداد پارتیشن مجبور میشید gpt کنید اگر اطلاعات مهمی دارید همیشه باید یک یک بکاپ داشته باشید خراب شدن هارد خبر نمیده من خودم الان دیگه یه بکاپ دارم تو این 3 ماه اخیر دوبار کالی لینوکس و 3 بار ویندوز نصب کردم خب پس قبل هر چیز بکاپ بگیرید که مشکلی پیش نیاد و بعد برای اینکه بتونید ویندوز رو نصب کنید باید gpt کنید اگر نیست دقت کنید در اینترنت روش های متفاوتی وجود داره که به دوع دسته تقسیم میشه دسته اول اطلاعات پاک میشه و هارد کلا خام میشه و دسته دوم اطلالات پاک نمیشه و مشکلی نداره پس دقت کنید.
راستش خودم هم این کار رو انجام دادم و موقعیتی بوده که نیاز داشتم ویندوز نصب کنم ولی کالی داشتم خب خیلی سادست مثل هر ویندوز دیگه ای مراحل رو طی کنید و تمام فقط باید موقع بوت حوتستون باشه که میخواید رو چی بوت کنید
اگر با روش نصب ویندوز اشنایی ندارید بگید توزیح بدم

darya1365
27-11-2020, 18:49
اولین چیزی که باید بهش توجه کنید این هست که سیستم شما با ویندوز 10 سازگاری داره یا درواقع سیستم شما توان اجرای ویندوز 10 رو داره یا نه.
یک مسعله دیگه هارد هست که باید gpt باشه اگر هاردتون gpt نباشه بسته به تعداد پارتیشن مجبور میشید gpt کنید اگر اطلاعات مهمی دارید همیشه باید یک یک بکاپ داشته باشید خراب شدن هارد خبر نمیده من خودم الان دیگه یه بکاپ دارم تو این 3 ماه اخیر دوبار کالی لینوکس و 3 بار ویندوز نصب کردم خب پس قبل هر چیز بکاپ بگیرید که مشکلی پیش نیاد و بعد برای اینکه بتونید ویندوز رو نصب کنید باید gpt کنید اگر نیست دقت کنید در اینترنت روش های متفاوتی وجود داره که به دوع دسته تقسیم میشه دسته اول اطلاعات پاک میشه و هارد کلا خام میشه و دسته دوم اطلالات پاک نمیشه و مشکلی نداره پس دقت کنید.
راستش خودم هم این کار رو انجام دادم و موقعیتی بوده که نیاز داشتم ویندوز نصب کنم ولی کالی داشتم خب خیلی سادست مثل هر ویندوز دیگه ای مراحل رو طی کنید و تمام فقط باید موقع بوت حوتستون باشه که میخواید رو چی بوت کنید
اگر با روش نصب ویندوز اشنایی ندارید بگید توزیح بدم
ممنون
کیس تازه گرفتم به غیر از اوبونتو لینوکس داخلش چیزی نیست.
تو نت گشتم بعضیا گفتن نصب ویندوز ۱۰ بعد از لینوکس دردسر داره چون ممکنه بعداز نصب ویندوز ۱۰ لینوکس بالا نیاد.
حالا اگه راهی میبود بازیهای ویندوز داخل لینوکس اجرا میشدن از خیر نصب ویندوز ۱۰ میگذشتم؟

محمد مهدی عادل
28-11-2020, 13:16
ممنون
تو نت گشتم بعضیا گفتن نصب ویندوز ۱۰ بعد از لینوکس دردسر داره چون ممکنه بعداز نصب ویندوز ۱۰ لینوکس بالا نیاد.
حالا اگه راهی میبود بازیهای ویندوز داخل لینوکس اجرا میشدن از خیر نصب ویندوز ۱۰ میگذشتم؟

سلام به این مطالب توجه نکنید من خودم این کار رو کردم و بدون مشکل کار میکنه مثلا همین چند روز پیش ویندوز نصب کردم درحالی که کالی لینوکس داشتم شما فقط باید دقت کنید که اوبونتو رو از لیست بوت حذف نکنید ممکمه دردسر ساز باشه همین بک ابزار بنام wine به طور پیش فرض در کالی وجود داره فکر کنم در ابونتو هم باشه حالا سما سرچ کنید بد نیست
یک سری نرم افزار ها رو میشه با wine نصب یا اجرا کرد من خودم زیاد استفاده نمیکنم
راستش شما برای گیمینگ این کیس رو خریدید؟
جسارتا مشخصات کیس رو میگید؟

محمد مهدی عادل
28-11-2020, 13:23
ممنون

راستش اگه تازه کارید و زیاد با محیط لینوکسی اشنایی ندارید توصیه میکنم حتما یه ویندوز نصب کنید تا بتومید کنترل خوبی روی سیستم باشید من خودم مدت 3 ماه هست کالی دارم که بهترین توزیع برای هک و تست نفوذ هست

حالا یه سوال دیگه ایجاد میشه که شما برای چی میخوتید بعد حذف و نصب ویندوز مجددا اوبونتو رو نصب کنید چون خیلی سخته و اگه مهارت کافی رو نداشته باید پارتیشن ویندوز رو خراب میکنید باز هم هرکاری خواستید بکنید بگید تا راهنمایی کنم

محمد مهدی عادل
28-11-2020, 13:38
اگر هرگونه مشکلی داشتید بگید کمکتون کنم خوشحال میشم

محمد مهدی عادل
28-11-2020, 13:48
راستی یه نکته باید. با برنامه glarted یا برنامه مختص اوبونتو برای پارتیشن بندی حدقل 60 گیگ حذف کنید برای ویندوز بسته به نیازتون سایزش رو تغییر بدید.

darya1365
28-11-2020, 16:31
سلام به این مطالب توجه نکنید من خودم این کار رو کردم و بدون مشکل کار میکنه مثلا همین چند روز پیش ویندوز نصب کردم درحالی که کالی لینوکس داشتم شما فقط باید دقت کنید که اوبونتو رو از لیست بوت حذف نکنید ممکمه دردسر ساز باشه همین بک ابزار بنام wine به طور پیش فرض در کالی وجود داره فکر کنم در ابونتو هم باشه حالا سما سرچ کنید بد نیست
یک سری نرم افزار ها رو میشه با wine نصب یا اجرا کرد من خودم زیاد استفاده نمیکنم
راستش شما برای گیمینگ این کیس رو خریدید؟
جسارتا مشخصات کیس رو میگید؟
سلام ممنون از راهنمایتون واقعا ببخشید اذیت میشید.
کیس رو هم برای تماشای فیلم و هم برای بازیگرفتم (حالا بازیهای سبک تا متوسط)
مشخصاتش تو سایت فروشنده اینا بودن
پردازنده Intel core i5-9400
رم ۴گیگ(در توضیحش نوشته از نوع ddr4 با فرکانس ۲۶۶۶ مگاهرتز)
پردازشگر گرافیکی UHD graphic 630
هارد ۱ ترابایت
پاور total power 290 max مدل dell
(تو تاپیک دیگه ای واسه ارتقاء کارت گرافیک و رم پرسیدم)
حالا اگه میشد بدون حذف اوبونتو بشه ویندوز ۱۰ نصب کرد باز چه بهتر ولی می خام هردوتا باشه و تمام کارهارو با ویندوز ۱۰ انجام بدم
لطفا میشه بگید تو اوبونتو از کجا بفهمم فرمت هارد gpt هست یا mbr?
و اینکه قبل از نصب ویندوز بهتره پارتیشن بندی کنم یا همون بعد از نصب ویندوز؟
ببخشید طولانی شد.ممنون

darya1365
28-11-2020, 16:37
اگر هرگونه مشکلی داشتید بگید کمکتون کنم خوشحال میشم
ممنون دوست عزیز حتما مزاحمتون میشم:biggrin:
پس قبل از نصب وینوز باید با بوت وارد بشم و از طریق dvd نصب کنم؟
یا تنظیمات خاصی تو بوت میخاد؟

محمد مهدی عادل
29-11-2020, 13:51
ممنون دوست عزیز حتما مزاحمتون میشم:biggrin:
پس قبل از نصب وینوز باید با بوت وارد بشم و از طریق dvd نصب کنم؟
یا تنظیمات خاصی تو بوت میخاد؟
اگر ئشتیبانی میکنه که باید اول برید و از طریق یک نرم افزار پارتیشن بندی قبل نصب چون ویندوز فقط ntfs و فرمت های محدود دیگه رو پشتیبانی میکنه و کار عاقلانه ای نیست پس اول یه پارتیشن رو جدا کنید (حجم دلخواه ویندوز) یعنی پارتیشن درست نشده و تبدیل نشده به درایو و بعد تو نصب ویندوز اون رو تقسیم کنید به تعداد دلخواه.
درباره gpt ویندوز رو نصب کنید اگر موقع انتخاب دیسک و درایو مورد نظر ارور داد یعنی باید gpt کرد

محمد مهدی عادل
30-11-2020, 23:04
سلام مشکلتون حل شد؟

darya1365
01-12-2020, 11:06
سلام مشکلتون حل شد؟
سلام مرسی ممنون
نه هنوز فعلا باهاش درگیرم.اول خواستم با dvdویندوز نصب کنم که نشد
ویندوز ۱۰ نسخه pro ۶۴ بیتی دانلود کردم و رو فلش بوت ایبل کردم (مشکل بزرگ همون قسمت بوت هست که از کدوم قسمتش سیستم رو با فلش بالا بیارم تا ویندوز نصب کنم)
*تردید دارم اول پاور و کارت گرافیک و رم ارتقا بدم بعدش ویندوز نصب کنم یا مشکلی نداره الان هم میشه نصب کرد
چون پاورش ۲۹۰وات هست و کارت گرافیک آنبرد و رم سامسونگ ۴ گیگ۲۶۶۶ مگاهرتز بود.
فعلا با آزمون خطا تلاش می کنم اگه نشد مزاحمتون میشم ببخشید.
ممنون:»

محمد مهدی عادل
01-12-2020, 12:20
سیستم شما از حد اقل نصب ویندوز 10 یکم بیشتره و میتونید فقط کارهای سبک انجام بدید به طور کلی 2 گیگ رم فقط برای کار های ویندوز 10 میره و میتونید بازی های سبک تا 1 گیگ رم استفاده کنید.
بوت ایبل رو به چه صورت انجتم دادید با روفوس اگر فایل ایژیو رو ریختید باید توی یک سیستم عامل برید و نرم افزار روفوس یا جایگزینش در اوبونتو رو دان کنید چون مال ویندوزه بعد ایژیو رو بهش بدید و وقتی کار تموم شد.
سیستم رو ری استارت کنید و موقعی که لوگو مادر بورد رو دیدید مال هر مادر برد فرق داره ببینید مال شما چیه f12 f2 f8 یا delet چند بار پشت هم بزنید یکیشون جواب میده و اون مال رفتن به بایوس هست از بایوس برید به بخش بوت و usb تون رو انتخاب کنید سیستم خودش ری استارت میشه ممکنه 10 ثانیه تا روشن شدن طول بکشه منتظر باشید و بوت کنید و به مراحل نصب بپردازید.
بسته به مادر برد ممکنه بوتش قفل باشه و اجازه بوت دوگانا نده تو همون جاها باید باشه پیداش کنید و خاموشش کنید

راجب gpt بودن هارد اگر دو هارد دارید میتونید یک هارد رو موقت به ویندوز اختصاص بدید و از همون جا کامند پرامپت رو باز کنیدو دستورات رو وارد کنید بعد هارد فرمت میشه و gpt میشه.
راجب بوت اصلا نترسید ترس چیز بدیه قبلا خودم هم میترسیدم و زیاد انجام نمیدادم ولی اینبار لپ تاپم رو باز کردم سرویس کنم برا اولین بار دیدم دیگه بالا نیومد حتا بایوس خلاصه درست کردمش حالا شما سر بوت نباید نگران باشید اگر اشتباه بوت کردید تصلا نترسید هیچ اتفاقی نمی تفته و از سیستمتون یهو دود بلند نمیشه یه زار ری استارت کنبد و دوباره انتحاب کنید

darya1365
01-12-2020, 16:23
سیستم شما از حد اقل نصب ویندوز 10 یکم بیشتره و میتونید فقط کارهای سبک انجام بدید به طور کلی 2 گیگ رم فقط برای کار های ویندوز 10 میره و میتونید بازی های سبک تا 1 گیگ رم استفاده کنید.
بوت ایبل رو به چه صورت انجتم دادید با روفوس اگر فایل ایژیو رو ریختید باید توی یک سیستم عامل برید و نرم افزار روفوس یا جایگزینش در اوبونتو رو دان کنید چون مال ویندوزه بعد ایژیو رو بهش بدید و وقتی کار تموم شد.
سیستم رو ری استارت کنید و موقعی که لوگو مادر بورد رو دیدید مال هر مادر برد فرق داره ببینید مال شما چیه f12 f2 f8 یا delet چند بار پشت هم بزنید یکیشون جواب میده و اون مال رفتن به بایوس هست از بایوس برید به بخش بوت و usb تون رو انتخاب کنید سیستم خودش ری استارت میشه ممکنه 10 ثانیه تا روشن شدن طول بکشه منتظر باشید و بوت کنید و به مراحل نصب بپردازید.
بسته به مادر برد ممکنه بوتش قفل باشه و اجازه بوت دوگانا نده تو همون جاها باید باشه پیداش کنید و خاموشش کنید

راجب gpt بودن هارد اگر دو هارد دارید میتونید یک هارد رو موقت به ویندوز اختصاص بدید و از همون جا کامند پرامپت رو باز کنیدو دستورات رو وارد کنید بعد هارد فرمت میشه و gpt میشه.
راجب بوت اصلا نترسید ترس چیز بدیه قبلا خودم هم میترسیدم و زیاد انجام نمیدادم ولی اینبار لپ تاپم رو باز کردم سرویس کنم برا اولین بار دیدم دیگه بالا نیومد حتا بایوس خلاصه درست کردمش حالا شما سر بوت نباید نگران باشید اگر اشتباه بوت کردید تصلا نترسید هیچ اتفاقی نمی تفته و از سیستمتون یهو دود بلند نمیشه یه زار ری استارت کنبد و دوباره انتحاب کنید
بسیار ممنون از راهنمایتون
پیشنهادتون برای ارتقا چیه؟
چه مدل پاور و کارت گرافیکی مناسب هست؟
سپاس

محمد مهدی عادل
01-12-2020, 16:54
راستش من زیاد اهل کار های سخت افزاری نیستم ولی سعی میکنم معقول ترین رو بگم لطفا مارک مادربورد رو بگید و اینکه کیستون جا برای پاور و گرافیک داره با نه؟
بودجه نهاییتون چقدره؟

darya1365
01-12-2020, 18:27
راستش من زیاد اهل کار های سخت افزاری نیستم ولی سعی میکنم معقول ترین رو بگم لطفا مارک مادربورد رو بگید و اینکه کیستون جا برای پاور و گرافیک داره با نه؟
بودجه نهاییتون چقدره؟
شرمنده ببخشید باعث زحمت شدم.
مادر برد Dell هست.جای خالی داره مشکلی نیست
بودجه تقریبا بین ۶ تا ۸ تومن باشه برای هر سه مورد(تو دیجیکلا رم پیدا کردم به همون مشخصات ولی کارت گرافیک و پاور تنوع زیادی دارن و اینکه یه جا نوشته بود برای مادربردهای شرکت Dell واسه اضافه کردن سخت افزار محدودیت هایی داره واسه همین پیدا کردنشون یه مقدار سخته)
باز هم ببخشید.
ممنون

محمد مهدی عادل
01-12-2020, 19:20
ببخشید ولی بی ضحمت مشخصات دقیق مادر بورد رو میگید و اینکه خودتون میتونید برید تو اینترنتبزنیدsuppormatherboard dell mdel و تمام من خودم کار بر دل هستم و میدونم تمام اطلاعات رو میگه و ساپورت رو میگه و پیشنهاد هایی هم میده

darya1365
02-12-2020, 07:25
ببخشید ولی بی ضحمت مشخصات دقیق مادر بورد رو میگید و اینکه خودتون میتونید برید تو اینترنتبزنیدsuppormatherboard dell mdel و تمام من خودم کار بر دل هستم و میدونم تمام اطلاعات رو میگه و ساپورت رو میگه و پیشنهاد هایی هم میده
سلام وقتتون بخیر
واقعا شرمنده،داخل سایت dell گشتم چند مورد پیدا کردم ولی نمی دونم دقیقا کدوم هست؟لینک هارو ارسال می کنم
اسم کیس در سایت فروشنده اینه
کامپوتر دسکتاپ Dell vostro 3671 8T27W23
واطلاعات روی مادربرد اینا هستن
19422-1
9CXYG$HA
MADE IN CHINA
E145483
factory ID:J
e1
X1801 :24MHZ
حافظه 4096 MB
حافظه قابل استفاده 4096 MB
سرعت حافظه 2666 MHZ
channle mode=single
تکنولوژی رم DDR4 SDRAM
DIMM 1size 4096
slot = 1-4 Empty
پردازنده
Intel(R) core(TM) i5-9400 cpu@2.90 Ghz
Core Cout =6
ID = 906ed
کمترین Clock speed 0.800 Ghz
بالاترین Clock speed 2.900 Ghz
Cache L2=1536 kb
Cache L3=9216 kb
HT Capable No
64-bit yes(intel EM64T)
sata 0 1000GB ZN1CAY6L
sata 1 DVD+/_RW
video controller lntel HD Graphic
Audio Realtek ALC3820
wifi Qualcomm Wireless
بلوتوث نصب شده
ممنون

darya1365
02-12-2020, 07:35
لینک ها
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با این سرعت اینترنت اینارو پیدا کردم

محمد مهدی عادل
02-12-2020, 11:17
راستش سرعت اینترنت نیست و فیلتره و حتی بعضی مفاله هاش هم فیلتره و برای بهبود باید فیلتر شکن روشن کرد مخصوصا موقع دانلود که انگار نه انگار باید حتما فیلتر شکن باز کنید
کیس رو بررسی میکنم و تا پایان امروز بهتون اطلاع میدم

darya1365
02-12-2020, 16:26
راستش سرعت اینترنت نیست و فیلتره و حتی بعضی مفاله هاش هم فیلتره و برای بهبود باید فیلتر شکن روشن کرد مخصوصا موقع دانلود که انگار نه انگار باید حتما فیلتر شکن باز کنید
کیس رو بررسی میکنم و تا پایان امروز بهتون اطلاع میدم
یه دنیا ممنون ببخشید باعث زحمت شدم.

محمد مهدی عادل
02-12-2020, 19:22
سلام متاسفانه نمیتونم کمکتون کنم واقعا شرمندم:sad:

darya1365
02-12-2020, 20:17
سلام متاسفانه نمیتونم کمکتون کنم واقعا شرمندم:sad:
علیک سلام سلامت باشین،دشمنتون شرمنده باشه
بالاخره پس از تلاشهای زیاد ویندوز ۱۰ نصب کردم و از خیر لینوکس گذشتم(بیشتر کارم با ویندوز بود)
بازهم ببخشید اذیتتون کردم
ممنون پیروز و کامیاب باشید.:»

hosein8080
10-02-2021, 11:14
سلام
دو تا سوال میمونه
یک از چه مادربوردی استفاده میکنید و اینکه قابلیت دوال بوت دارد یا خیر اگه دارد که به راحت میشود روی یک درایو دیگر لینوکس و روی یک درایو دیگر هم ویندوز و اینکه این کار به BIOS یا UEFI سیستم اسیب میرسونه من یک بار انجام دادم یک هفته گیر استارتاپ سیستم بودم
درصورت امکان لینوکس رو روی مجازی ساز اجرا کنید VMware یا vituralbox نصب کنید (همون هم روی c نصب نکنید ) تا یه مشکل نخورید و اینکه روی لینوکس نمیشه از گرافیک سیستم به درستی استفاده کرد و پیشنهاد نمیکنم ویندوز مجازی نصب کنید و اینکه تا میتونید دو تا سیستم عامل مختلف روی یک مادربورد و یک هارد نصب نکنید چون به مشکل میخورید به مشکل هم خوردید به تعویض سخت افزار مجبور میشید اگر مادربورد قابلیت دوال بوت ندارد فکرش هم از سرتون بیرون کنید

- - - Updated - - -

hosein8080
10-02-2021, 11:21
دوست من مجازی از لینوکس استفاده کن لینوکس برای کار های روزمره و کار های گرافیکی خوب نیس ولی ویندوز هم برای کار های متن باز خوب نیست مجازی نصب کن اگر مشکلی بود درایو رو فرمت کن تموم میشه به مشکل سخت افزاری هم نمیخوری