PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخواست کمک برای پیدا کردن علت صدای عجیب هارد پس از نصب ویندوز ۱۰ نسخه ۱۹۰۹ (فایل صوتی ضمیه شده)

Cyber-PC
12-03-2020, 21:34
درود
بنده معمولا خودم به سوالات دیگران پاسخ می‌دم ولی اینبار گوزه‌گر در کوزه افتاده!
عزیزان من چند سالی با همین سیستم فعلیم با ویندوز ۱۰ نسخه ۱۶۰۷ بدون مشکل خاصی کار می‌کردم ولی اخیرا مجبور شدم به نسخه ۱۹۰۹ کوچ کنم و مشکلات زیادی پیدا کردم که از همه مهم‌تر همین مورد هست که عرض میکنم

وقتی سیستم در حالت Idle قرار دارد و بر طبق نمودارهای task manager استفاده از هارد دیسک‌ها روی صفر درصد هستند مدام صدای های عجیبی از هاردها در میاد (روی یک ریتم خاصی هم هست اگر دقت بفرمایید)
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اگر بتوانید در مورد علت این صداها یا راهی برای برطرف کردنشان راهنمایی بفرمایید واقعا کمک بزرگی در حق من کردید
پیشاپیش سپاسگرارم

توضیحات جانبی:
درایو C روی m.2 هست و دو هارد هم برای درایو های D و E برای آرشیو مولتی مدیا
در تمام مدتی که با همین سیستم از نسخه قبلی ویندوز استفاده می‌کردم چنین چیزی شاهد نبودم
از سلامت هاردها اطمینان دارم
ظرفیت هاردها کمتر از نصف هست
هیچ برنامه‌ای بجز درایورها - برنامه های ادوبی و browser و چند player روی سیستم نصب نشده
windows defender و anti virus خود ویندوز رو disable کردم

ابر_حیزون
13-03-2020, 06:15
ویندوز را روی ssd نصب کردید ولی آیا هیچ کدوم از برنامه های دیگر که فعال باشن را به اشتباه رو هارد ها تون نصب نکردید ؟

شاید هارد هاتون قدیمیه صدای ریتمیک مال هارد های قدیمی هست . هارد های جدید خاموش میشن تا وقتی ازشون استفاده کنی .

شاید هم رم کم داشته باشید .

ابر_حیزون
13-03-2020, 06:21
بیت کوین .. بلاک چین ... ویروس بدافزاری چیزی ندارید رو هارد ؟ بازی های هکی ؟

همه را فرمت کنید (اگر امکانش را دارید) و ویندوز و همه برنامه ها را روی ssd نصب کنید اگر باز هم آهنگ میزد سیستمتون قدیمیه

ابر_حیزون
13-03-2020, 06:32
هارد ها رو رو RAID ببندین .

raid خیلی چیز خوبیه . سرعت ssd ها رو کم میکنه ولی باسه هارد عالیه .

این ها همه علت ها و راه حل های احتمالی هست.

Cyber-PC
13-03-2020, 07:41
سپاس از پاسخ شما
توضیحات بیشتری میدم
ویندوز تازه نصب شده و فقط چند برنامه ادوبی و پلایر روش هست (همگی روی همان درایو C)
هیچ برنامه دیگری در کار نیست، از سلامت هاردها اطمینان دارم (قبل از نصب ویندوز هیچ مشکلی نداشتند)
امکان فرمتشان نیست (هاردهای ۴ ترابایت هستند تا نیمه پر، فقط حاوی مالتی‌مدیا)
رم هم ۱۶ گیگ دارم، در حالت idle نزدیک ۱۲ گیگ خالی هست ولی این صدا میاد
هارد ها ماله ۴ سال پیش هستند (WD Green) ولی تاقبل از نصب این ویندوز اخیر، چنین چیزی رو ازشون ندیده بودم در این چهار سال

اصلا هاردها خاموش هم نمی‌شوند (در تنظیمات پاورِ ویندوز زمان خاموش شدن هارد دیسک هارو روی یک دقیقه هم میگذرم هارد ها خاموش نمی‌شوند) با توجه به اینکه سیستم من ۲۴/۷ روشن هست این عمر هاردهارو به شدت کاهش میده

آیا فعال بودن Bitlocker روی درایو C می‌تواند عامل این صدا روی درایو‌های دیگر باشد؟ (بنظر عجیب هست ولی واقعا چیزی به فکرم نمیرسه)

محمد7966
13-03-2020, 11:35
سلام.سلامت هارد رو چطوری ازش مطمئنید؟نرم افزار سلامت هارد نصب کردید؟نرم افزار نصب کنید مثل hd tune یا Hard Disk Sentinel

ببنید اینها چی میگن؟

Cyber-PC
13-03-2020, 13:58
سلام.سلامت هارد رو چطوری ازش مطمئنید؟نرم افزار سلامت هارد نصب کردید؟نرم افزار نصب کنید مثل hd tune یا Hard Disk Sentinel

ببنید اینها چی میگن؟

سلام دوست گرامی
والا چی بگم، چند ساعت پیش کیس رو باز کردم و هارد هارو در آوردم و یکی یکی وصل کردم و دیدم فقط یکیشون هست که این صدا رو میده نه دیگری که این احتمال نقص فنی رو مطرح می‌کنه (کاملا تصادفی با نصب ویندوز که کار اینقدر پیچیده بشه!)
با نرم‌افزار WD Data Lifeguard Diagnostic تست گرفتم ازش بعد از نزدیک یکساعت گفت همه چیز سالمه و هیچ مشکلی نیست ولی خب صدا به قوت خودش هست
حالا از روی صداش نظر شما چی هست؟ هارد داره غزل خداحافظی رو میخونه؟ یا چیز زیاد مهمی نیست؟

محمد7966
13-03-2020, 14:10
سلام دوست گرامی
والا چی بگم، چند ساعت پیش کیس رو باز کردم و هارد هارو در آوردم و یکی یکی وصل کردم و دیدم فقط یکیشون هست که این صدا رو میده نه دیگری که این احتمال نقص فنی رو مطرح می‌کنه (کاملا تصادفی با نصب ویندوز که کار اینقدر پیچیده بشه!)
با نرم‌افزار WD Data Lifeguard Diagnostic تست گرفتم ازش بعد از نزدیک یکساعت گفت همه چیز سالمه و هیچ مشکلی نیست ولی خب صدا به قوت خودش هست
حالا از روی صداش نظر شما چی هست؟ هارد داره غزل خداحافظی رو میخونه؟ یا چیز زیاد مهمی نیست؟

یه صدایی داره هارد مکانیکی.ولی نرم افزارهایی که گفتم بهتر تشخیص میده که مشکلش حاد هست یا نه.من خودم توی هارد تخصص زیاد ندارم.توی تاپیک هارد از تب smart عکس بگیرید بذارید دوستان وارد راهنمایی کنند
میتونید به مدیر اون بخش آقای عطا هم پیام بدید راهنمایی کنند شما را

این ای دی عطا خان
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته نرم افزار hard disk sentinel درصد سلامتی رو به شما نشون میده و زیر 50 درصد باشه ارزش نداره و بهتره از اطلاعات بکاپ بگیرید

Cyber-PC
13-03-2020, 14:40
برنامه رو گرفتم و نصب کردم ولی تستی توش ندیدم از صفحه اسمارت هارد مورد نظر اسکرین شات گرفتم (میزان سلامت رو ۱۰۰ درصد و دما رو ۵۰ درجه توشته بود)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Cyber-PC
13-03-2020, 14:44
یه صدایی داره هارد مکانیکی.ولی نرم افزارهایی که گفتم بهتر تشخیص میده که مشکلش حاد هست یا نه.من خودم توی هارد تخصص زیاد ندارم.توی تاپیک هارد از تب smart عکس بگیرید بذارید دوستان وارد راهنمایی کنند

این ای دی عطا خان

البته نرم افزار hard disk sentinel درصد سلامتی رو به شما نشون میده و زیر 50 درصد باشه ارزش نداره و بهتره از اطلاعات بکاپ بگیرید

همین اطلاعاتی که در پست قبلم گذاشتم مد نظرتون بود؟

محمد7966
13-03-2020, 14:55

آره همین ها منظورمه ولی خب همه چی اوکیه.حالا دوستان با تجربه بیشتر بلدن ولی این صدا رو من تا حالا نشنیده بودم.صدای خرخر شنیده بودم که طبیعیه ولی این صدای خرخر نمیده

محمد7966
13-03-2020, 15:08

اگر اینجا جواب نگرفتید برید انجمن شهر سخت افزار،اونجا ادمینش جواب میده به احتمال زیاد.

ابر_حیزون
13-03-2020, 16:09
اگه همه برنامه هات رو اس اس دی هست و رو هاردت فقط فایل و مولتی مدیا داری حتما بد افزاری چیزی هست

یه کاری میگم یه کم دور از عقله ولی امتحانش ضرر نداره . اگه بدافزارت آنلاین باشه مثلا حفره امنیتی یا ماینینگ چیزی وقتی هاردت خر خر میکنه کامپیوترت رو از اینترنت قطع کن اصلا کابل شبکه رو بکش ببین قطع میشه یا نه اگه قطع شد میتونی مطمعن بشی بدافزاره .

مثلا ممکنه ویندوزت قدیمی باشه و هکر ها رو کامپیوترت بدافزار و باج افزار نصب کردند این اتفاق باسه یکی از دوستای من افتاده بود

Cyber-PC
13-03-2020, 22:35
اگه همه برنامه هات رو اس اس دی هست و رو هاردت فقط فایل و مولتی مدیا داری حتما بد افزاری چیزی هست

یه کاری میگم یه کم دور از عقله ولی امتحانش ضرر نداره . اگه بدافزارت آنلاین باشه مثلا حفره امنیتی یا ماینینگ چیزی وقتی هاردت خر خر میکنه کامپیوترت رو از اینترنت قطع کن اصلا کابل شبکه رو بکش ببین قطع میشه یا نه اگه قطع شد میتونی مطمعن بشی بدافزاره .

مثلا ممکنه ویندوزت قدیمی باشه و هکر ها رو کامپیوترت بدافزار و باج افزار نصب کردند این اتفاق باسه یکی از دوستای من افتاده بود

مشخص شد مشکل ققط از یکی هاردهاست. ویندوز هم جدید هست (بله بدون اینترنت هم همینطور هست)

Cyber-PC
13-03-2020, 22:37

این ای دی عطا خان

خدمت ایشان پیغام خصوصی دادم ولی تابحال پاسخی ندادند

Cyber-PC
13-03-2020, 22:53
اگر اینجا جواب نگرفتید برید انجمن شهر سخت افزار،اونجا ادمینش جواب میده به احتمال زیاد.

آنجا عضو نیستم و شناختی ندارم (آدرسش رو هم ندارم)

محمد7966
13-03-2020, 23:00
آنجا عضو نیستم و شناختی ندارم (آدرسش رو هم ندارم)

انجمن خوبیه.خلوته و بیشتر سوالات رو خود ادمین جواب میده.از قدیمی های انجمن های کامپیوتریه.تو خود این انجمن هم عضو هست ولی فعالیتی ندارند.(فاصله بین . و com روبردارید)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] com/forum/

Cyber-PC
14-03-2020, 00:47
انجمن خوبیه.خلوته و بیشتر سوالات رو خود ادمین جواب میده.از قدیمی های انجمن های کامپیوتریه.تو خود این انجمن هم عضو هست ولی فعالیتی ندارند.(فاصله بین . و com روبردارید)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] com/forum/

آنجا هم یک پست فرستادم تا نظر این دوستان رو جویا بشم
از شانس من خیلی بد موقعی اینطور شد (قیمت‌های فجیع و جنس‌های ناموجود به کنار اصلا نمیشه بیرون رفت برای تعمیر یا خرید و مشاوره!)
به هر حال سپاس از راهنمایی و پیگیری شما دوست من
موفق باشید