PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کار نکردن فن کارت گرافیک

Gamecock1
19-02-2017, 20:30
سلام. کارت گرافیک من AMD Radeon Sapphire HD 7870 هست. دو تا فن داره

امروز تصادفا متوجه شدم یکی از فن هاش کار نمیکنه. وقتی کامپیوتر رو روشن میکنم، استارت میزنه و تا میخواد شروع به چرخیدن کنه وای میسه. اون یکی فن میچرخه و مشکلی نداره.

برای امتحان یه بازی سنگین هم گذاشتم و نیم ساعت بازی کردم تا دماش بره بالا شاید بچرخه ولی اتفاقی نیفتاد.

اتصالات رو چک کردم و سیم های PCI رو باهم عوض کردم ولی بازم همونطوری بود. گرافیک رو باز کردم و فنش رو جدا کردم و گردگیری کردم و کاملا تمیزش کردم ولی فرقی نکرد.

کسی میدونه باید چیکار کرد؟

ممنون

MXRX
19-02-2017, 21:15
سلام. کارت گرافیک من AMD Radeon Sapphire HD 7870 هست. دو تا فن داره

امروز تصادفا متوجه شدم یکی از فن هاش کار نمیکنه. وقتی کامپیوتر رو روشن میکنم، استارت میزنه و تا میخواد شروع به چرخیدن کنه وای میسه. اون یکی فن میچرخه و مشکلی نداره.

برای امتحان یه بازی سنگین هم گذاشتم و نیم ساعت بازی کردم تا دماش بره بالا شاید بچرخه ولی اتفاقی نیفتاد.

اتصالات رو چک کردم و سیم های PCI رو باهم عوض کردم ولی بازم همونطوری بود. گرافیک رو باز کردم و فنش رو جدا کردم و گردگیری کردم و کاملا تمیزش کردم ولی فرقی نکرد.

کسی میدونه باید چیکار کرد؟

ممنون

در اکثر کارتهای گرافیک با فن دوبل فن دوم تو حرارت بالا بکار میفته و تا زمانیکه حرارت به آن دما نرسه فن دوم بکار نمیفته فقط دقت کنید تو تنظیمات Radeon Setting میزان چرخش فن رو حالت دستی نباشه.

اگه مشکل حل نشد برای تست ابتدا کانکتور فن را از بورد اصلی جدا کن اول با ورودی 5 ولت تست کن ببین فن اول میچرخه یا نه بعد ورودی 12 ولت بده اگه فن دوم کار نکرد بورد فن دوم معیوبه

(دقت کن قبل از زدن ورودی خارجی کانکتور فن به بورد کارت گرافیک وصل نباشه و اینکه اگه پلاریته 12 ولت را برعکس وصل کنی ممکنه بورد فن معیوب بشه )
فن های دوبل کارت گرافیک هم معمولا" چهارسیم و دیگری سه سیم هستند. برای تست دو تا سیم اول کفایت میکنه.[ (-) Black و (+) Yellow]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MXRX
19-02-2017, 22:06
منم همین مشکلو داشتم . پس یه فن تا دما زیاد بالا نره بکار نمیفته....

بله همینطوره البته برای کارکرد صحیح فن تنظیم چرخش فن حتما" باید تو حالت اتوماتیک باشه .

Gamecock1
19-02-2017, 22:50
در اکثر کارتهای گرافیک با فن دوبل فن دوم تو حرارت بالا بکار میفته و تا زمانیکه حرارت به آن دما نرسه فن دوم بکار نمیفته فقط دقت کنید تو تنظیمات Radeon Setting میزان چرخش فن رو حالت دستی نباشه.

اگه مشکل حل نشد برای تست ابتدا کانکتور فن را از بورد اصلی جدا کن اول با ورودی 5 ولت تست کن ببین فن اول میچرخه یا نه بعد ورودی 12 ولت بده اگه فن دوم کار نکرد بورد فن دوم معیوبه

(دقت کن قبل از زدن ورودی خارجی کانکتور فن به بورد کارت گرافیک وصل نباشه و اینکه اگه پلاریته 12 ولت را برعکس وصل کنی ممکنه بورد فن معیوب بشه )
فن های دوبل کارت گرافیک هم معمولا" چهارسیم و دیگری سه سیم هستند. برای تست دو تا سیم اول کفایت میکنه.[ (-) Black و (+) Yellow]

دو سال پیش که کارت گرافیکو خریده بودم هردو تا فن باهم همیشه کار میکرد وقتی که روشن میکردم کامپیوترو.

فک میکنم 1 ماه پیش که درایور کارت گرافیک رو اپدیت کردم این مشکل به وجود اومد. البته فقط حدس میزنم که اینطور باشه. چون همین امروز متوجه شدم

میزان چرخش فن رو کدوم قسمت نوشته؟ من نتونستم پیداش کنم:

-------- ویرایش -----------

پیدا کردم اینجا بود:

روی حالت دستی و 100 درصد گذاشتم هردوتا فن با سرعت زیاد شروع کردن به چرخیدن.

پس فک کنم به خاطر همون آپدیت جدید گرافیک بود که اینطوری شده