PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخواست معرفی دو کتاب ساده!!!

jeremy28
07-01-2017, 19:36
سلام دوستان

من 30 سالمه و رشته ام تو دبیرستان، ریاضی و فیزیک بوده و الان هم مهندس کامپیوتر هستم.

اطلاعات پزشکی و بیوشیمی ام تقریبا صفره!!!

خیلی دوست دارم از الان شروع کنم و در اوقات فراغتم در مورد بدن انسان (آناتومی) و نحوه کارکرد اون (فیزیولوژی) کتاب بخونم و ویدیوی آموزشی ببینم.

واقعا دلم می خواد به صورت کلی و جامع بدونم که بدن انسان چه طوری کار می کنه و از کارکرد این دستگاه عظیم خلقت تا حدودی سر دربیارم!!!

می خواستم از پزشکای انجمن خواهش کنم که یه کتاب (ترجیحا کتاب الکترونیکی و به زبان فارسی!) در مورد اجزای مختلف بدن انسان و کارکرد اونها که به زبان ساده نوشته شده باشه و خیلی لغات و اصطلاحات تخصصی توش نداشته باشه رو به من معرفی کنن تا بخونم. می خوام به زبون عامیانه و قابل فهم توسط عموم مردم نوشته شده باشه.

یه کتاب ساده دیگه هم در مورد بیوشیمی می خواستم. یعنی مثلا تعریف پروتئین ها و اسیدهای آمینه و ... و برشمردن انواع اونها که در مواد غذایی موجوده رو داشته باشه. کلا انواع ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی و... موجود در انواع غذاها رو به زبان ساده توضیح بده.

می خوام اول با این کتاب های ساده شروع کنم تا یواش یواش سطح اطلاعاتم رو بالاتر ببرم ان شاء الله.
دونستن طرز کار بدن انسان و خواص غذاها، همیشه دغدغه ذهنیم بوده و دوست دارم یواش یواش بهش جامه عمل بپوشونم!

در ضمن اگه ویدیو یا انیمیشن آموزشی در مورد این دو تا موضوعی که عرض کردم (به زبان فارسی) هم سراغ داشتید، ممنون میشم لینک دانلودش رو اینجا بگذارید

با سپاس از شما

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-01-2017, 18:10
سلام
شما مهمترین فاکتورِ یادگیری رو دارین (عشق و علاقه)
بهترین روش برای فراگیریِ طرز کار مخلوق , روش دسته بندیِ سیستمهاش و بررسی هر سیستم به صورت جداگانه , بررسی قسمتهای مختلف اون سیستم و قطعاتش هست
مثال:
برای خودرو اینطوری عمل میکنیم
خودرو از این سیستمها تشکیل شده
ساشی , بدنه و درها , سیستم تولید نیرو (موتور) , سیستم تغیبر و انتقال نیرو(گیربکس و کلاچ و پلوسها و گاردان ) , سبستم خنک کننده ی موتور , سیستم خنک کننده ی اتاق (کولر) , سیستم گرم کننده اتاق (بخاری) , سیستم تولید برق , سیستم نشانگرها (آمپرها) , سیستم فرمان , سیستم تعلیق(کمکها و فنرها ) , سیستم جلوبندی , سیستم دزدگیر , سیستم چراغها و سیم کشی و فیوزها , سیستم برف پاک کن , سیستم برف آب کن , سیستم صوتی و تصویری , صندلیها , سیستم سوخت رسانی , سیستم قفل مرکزی , سیستم ترمز و ترمز دستی , سیستم چرخها و غیره
بعدش باید دستگاههای موجود در هر سیستم و کار دستگاه و قطعاتِ سازنده ی هر دستگاه و کار قطعه رو یاد بگیریم
سپس طرز کار این سیستمها در کنار هم و با هماهنگی یکدیگر رو یاد بگیریم
خودرو مخلوقِ انسان هست یعنی انسان اون رو ساخته پس یادگیری آناتومیش برای انسان علاقمند کار دشواری نیست بلکه با وجودِ چیزی بسیار ارزشمندی به اسم اینترنت و میلیونها سایت و مقاله و عکس و فیلم دیگه کار بسیار آسون شده
=====================================
بنده وقتی نوجوان بودم برام سوال بود که موتور هواپیمای c130 چطور کار میکنه و چرا بهش میگن موتور جت ملخ دار Turbo prop
چند سال طول کشید تا جواب بگیرم اما حالا ....
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

=======================================

بدن انسان هم یک ماشین فوق پیشرفته ی فوق پیچیده هست که هزاران ساله انسان داره سعی میکنه طرز کارش رو یاد بگیره
مشکل در یادگیری در مورد بدن انسان اینه که مخلوق انسان نیست وگرنه مثل خودرو و کامپیوتر و موبایل و هواپیما و موشک و غیره کار نسبتاً ساده بود
طرف دهها سال درس خونده و پرفسور شده و بهش میگیم چی خوندی ؟ میگه پوست و مو !!! فقط پوست مو ؟ بله , تخصصم اینه
میپرسیم خب جناب پرفسور پوست و مو , چکار کنیم پیر نشیم ؟ موهامون سفید نشه ؟ چکار کنیم پوست چین و چروک نشه ؟ میگه اگه فهمیدی به من هم بگو
قصه اینه .
اما خب , انسان چیزهای نسبتاً زیادی کشف کرده تا حالا در مورد سیستمها و طرز کار بدن انسان
========================================
حالا شما باید طبق همون روش عمل کنین
اول دستگاهها رو دسته بندی کنین (مغز و اعصاب , گردش خون یا همون قلب و عروق , گوارش , حرکتی , اسکلت , مو و پوست و ناخن , تناسلی , کلیه و مجاری ادراری , بینایی , شنوایی , بویائی , غدد , تنفس و غیره , )
بعدش باید اندامهای هر دستگاه رو بشناسید مثل مری و معده و روده ها و جگر و پانکراس و غیره که سیستم گوارش رو تشکیل میدند
بعدش باید هر اندام رو جداگانه بررسی کنید و بافتهاش و قسمتهای مختلفس و طرز کارش رو بررسی کنین .
بعدش نحوه ی استفاده ی صحیح از هر سیستم , سرویس و نگهداریش و تعمیرش و تعویض اندامهاش رو بررسی کنین . هر چه بیشتر وارد جزئیات بشین شما متخصص تر میشین
همه ی این اطلاعات به زبانهای مختلف وجود داره
======================================
با استفاده از همین روش میشه چیزهای دیگه هم یاد گرفت
تلوزیون , رسیو ر , لوازم خانگی , معماری , آشپزی , خیاطی , فرش بافی و نقاشی غیره و غیره

jeremy28
09-01-2017, 10:18
سلام
شما مهمترین فاکتورِ یادگیری رو دارین (عشق و علاقه)
بهترین روش برای فراگیریِ طرز کار مخلوق , روش دسته بندیِ سیستمهاش و بررسی هر سیستم به صورت جداگانه , بررسی قسمتهای مختلف اون سیستم و قطعاتش هست
مثال:
برای خودرو اینطوری عمل میکنیم
خودرو از این سیستمها تشکیل شده
ساشی , بدنه و درها , سیستم تولید نیرو (موتور) , سیستم تغیبر و انتقال نیرو(گیربکس و کلاچ و پلوسها و گاردان ) , سبستم خنک کننده ی موتور , سیستم خنک کننده ی اتاق (کولر) , سیستم گرم کننده اتاق (بخاری) , سیستم تولید برق , سیستم نشانگرها (آمپرها) , سیستم فرمان , سیستم تعلیق(کمکها و فنرها ) , سیستم جلوبندی , سیستم دزدگیر , سیستم چراغها و سیم کشی و فیوزها , سیستم برف پاک کن , سیستم برف آب کن , سیستم صوتی و تصویری , صندلیها , سیستم سوخت رسانی , سیستم قفل مرکزی , سیستم ترمز و ترمز دستی , سیستم چرخها و غیره
بعدش باید دستگاههای موجود در هر سیستم و کار دستگاه و قطعاتِ سازنده ی هر دستگاه و کار قطعه رو یاد بگیریم
سپس طرز کار این سیستمها در کنار هم و با هماهنگی یکدیگر رو یاد بگیریم
خودرو مخلوقِ انسان هست یعنی انسان اون رو ساخته پس یادگیری آناتومیش برای انسان علاقمند کار دشواری نیست بلکه با وجودِ چیزی بسیار ارزشمندی به اسم اینترنت و میلیونها سایت و مقاله و عکس و فیلم دیگه کار بسیار آسون شده
=====================================
بنده وقتی نوجوان بودم برام سوال بود که موتور هواپیمای c130 چطور کار میکنه و چرا بهش میگن موتور جت ملخ دار Turbo prop
چند سال طول کشید تا جواب بگیرم اما حالا ....
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

=======================================

بدن انسان هم یک ماشین فوق پیشرفته ی فوق پیچیده هست که هزاران ساله انسان داره سعی میکنه طرز کارش رو یاد بگیره
مشکل در یادگیری در مورد بدن انسان اینه که مخلوق انسان نیست وگرنه مثل خودرو و کامپیوتر و موبایل و هواپیما و موشک و غیره کار نسبتاً ساده بود
طرف دهها سال درس خونده و پرفسور شده و بهش میگیم چی خوندی ؟ میگه پوست و مو !!! فقط پوست مو ؟ بله , تخصصم اینه
میپرسیم خب جناب پرفسور پوست و مو , چکار کنیم پیر نشیم ؟ موهامون سفید نشه ؟ چکار کنیم پوست چین و چروک نشه ؟ میگه اگه فهمیدی به من هم بگو
قصه اینه .
اما خب , انسان چیزهای نسبتاً زیادی کشف کرده تا حالا در مورد سیستمها و طرز کار بدن انسان
========================================
حالا شما باید طبق همون روش عمل کنین
اول دستگاهها رو دسته بندی کنین (مغز و اعصاب , گردش خون یا همون قلب و عروق , گوارش , حرکتی , اسکلت , مو و پوست و ناخن , تناسلی , کلیه و مجاری ادراری , بینایی , شنوایی , بویائی , غدد , تنفس و غیره , )
بعدش باید اندامهای هر دستگاه رو بشناسید مثل مری و معده و روده ها و جگر و پانکراس و غیره که سیستم گوارش رو تشکیل میدند
بعدش باید هر اندام رو جداگانه بررسی کنید و بافتهاش و قسمتهای مختلفس و طرز کارش رو بررسی کنین .
بعدش نحوه ی استفاده ی صحیح از هر سیستم , سرویس و نگهداریش و تعمیرش و تعویض اندامهاش رو بررسی کنین . هر چه بیشتر وارد جزئیات بشین شما متخصص تر میشین
همه ی این اطلاعات به زبانهای مختلف وجود داره
======================================
با استفاده از همین روش میشه چیزهای دیگه هم یاد گرفت
تلوزیون , رسیو ر , لوازم خانگی , معماری , آشپزی , خیاطی , فرش بافی و نقاشی غیره و غیره

با سلام و عرض ارادت و تشکر فراوان جناب محمد خان؛
توضیحاتتون خیلی کامل و موشکافانه بود واقعا استفاده کردم. دستتون درد نکنه!
راستشو بخواین من خیلی قصد ندارم در زمینه شناخت بدن انسان، وارد جزئیات بشم. چون واقعا فرصتش رو ندارم!!!

می خوام یه چیز کلی و نسبتا جامع که خیلی هم وارد جزئیات نشه رو داشته باشم که اول کار، با اون شروع کنم.

یه مدت به سرم زد که برم کل کتاب های علوم مربوط به دوره ابتدایی و زیست شناسی دوره دبیرستان (بخش های مربوط به بدن انسان و بیوشیمی یا خواص غذاها) رو به ترتیب مطالعه کنم که دیدم اونم وقت گیره!

اینه که می خوام دو تا کتاب جامع و مانع و کلی در مورد بدن انسان و خواص موجود در غذاها رو داشته باشم (حالا کتاب کاغذی هم شد، مانعی نداره!) که فعلا با اونها شروع کنم.

راستش می تونم خودم سرچ کنم، ولی زمان می بره تا بتونم یه همچین کتابایی رو راحت پیدا کنم. اینه که تصمیم گرفتم درخواستم رو اینجا مطرح کنم تا دوستان پزشکمون که در این زمینه تحصیل کردن و خیلی آگاه تر از من هستند، راهنماییم کنن تا مسیرم هموارتر و حرکتم سریعتر بشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-01-2017, 17:57
با سلام و عرض ارادت و تشکر فراوان جناب محمد خان؛
توضیحاتتون خیلی کامل و موشکافانه بود واقعا استفاده کردم. دستتون درد نکنه!
راستشو بخواین من خیلی قصد ندارم در زمینه شناخت بدن انسان، وارد جزئیات بشم. چون واقعا فرصتش رو ندارم!!!

می خوام یه چیز کلی و نسبتا جامع که خیلی هم وارد جزئیات نشه رو داشته باشم که اول کار، با اون شروع کنم.

یه مدت به سرم زد که برم کل کتاب های علوم مربوط به دوره ابتدایی و زیست شناسی دوره دبیرستان (بخش های مربوط به بدن انسان و بیوشیمی یا خواص غذاها) رو به ترتیب مطالعه کنم که دیدم اونم وقت گیره!

اینه که می خوام دو تا کتاب جامع و مانع و کلی در مورد بدن انسان و خواص موجود در غذاها رو داشته باشم (حالا کتاب کاغذی هم شد، مانعی نداره!) که فعلا با اونها شروع کنم.

راستش می تونم خودم سرچ کنم، ولی زمان می بره تا بتونم یه همچین کتابایی رو راحت پیدا کنم. اینه که تصمیم گرفتم درخواستم رو اینجا مطرح کنم تا دوستان پزشکمون که در این زمینه تحصیل کردن و خیلی آگاه تر از من هستند، راهنماییم کنن تا مسیرم هموارتر و حرکتم سریعتر بشه.

سلام . تشکر از شما
تمام اطلاعاتی که لازم دارین در نت وجود داره
آناتومی دستگاههای بدن و اندامهای دستگاهها
کار دستگاهها و اندامها
غذاهای مفید و تاثیرشون بر بدن
غذاهای مضر و تاثیرشون بر بدن
بیماریهای بدن و درمانهای موجود
در کانالهای SALAMAT و AMOOZESH هم هر طور پزشکان متخصص و فوق تخصص برنامه دارند
در زیرنویسشون هم پیامهای بسیار مهم و کاربردیِ سلامت و بهداشت نوشته میشه
خواندن کتابهای مدرسه هم همونطور که گفتین خیلی کارآمد هست اما چیزی در کتابهای درسی نیست که در نت نباشه . خیلی از مطالب کتب درسی هم در مورد گیاهان و حیوانات هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 6%3B%26%231588%3B.%26%231570%3B%26%231606%3B%26%23 1575%3B%26%231578%3B%26%231608%3B%26%231605%3B%26% 231740%3B
در گوگل بنویسید
بهداشت مو
بهداشت پوست
بهداشت دستگاه گوارش
خواص سیر
خواص زردچوبه
غذاهای مضر