PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چه مشخصه ای توی کیفیت دوربین مهمه؟

Pr0m3en
19-04-2016, 10:39
سلام دوستان
من تا همین چند وقت پیش فکر میکردم کیفیت دوربین فقط به عدد مگاپیکسلشه ولی الان داره بهم قشنگ ثابت میشه که ربطی به مگاپیکسل نداره و یه سری مشخصات مثله دیافراگم هم هست
حالا سوال من اینه که من وقتی میخوام یه گوشی یا یا دوربین با یه دوربین با کیفیت بگیرم باید به چه مشخصاتی دقت کنم؟
چه اعدادی بزرگتر بودنشون مهمتر و چه اعدادی کوچکتر بودنشون؟
مگاپیکسل کلا نشان دهنده چیه؟ آگه کیفیت به آون نیست چرا هنوز هم تو مشخصات گوشی ها آون رو مینویسن؟
بعد یه سوال جدا از این هم داشتم و اونم آینه که این مشخصه iso چیه تو دوربین و این به چه دردی میخوره؟
mhda69
19-04-2016, 11:51
من در حدی ک سواد دارم میگم...
تا اونجا ک میدونم مگاپیکسل فقط رزولوشن تصویره یعنی تعداد پیکسل بیشتر یا کمتر ک البته ب اندازه خودش مهمه...
اون iso هم حساسیت لنز هس فکرکنم...
سرعت شاتر هم تو عکاسی دخیله...
و همچنین گشودگی دیافراگم یا همون f ک ظاهرا هرچی عدد کمتری باشه نور بیشتری جذب میشه و بهتره...مثل گلکسی اس7 ک f 1.7 هستش و برتری داره نسبت ب گوشی ک مثلا 2.2 هستش...
چیزای دیگه هم هس داشتن فوکوس لیزری و فوکوس سریع تر و دقیق تری داره...
و البته ois ک لرزشگیر هس و مخصوصا تو حرکت حتی حرکت ریز دست موقع عکاسی جلوی تار شدن عکس رو میگیره...
وجود فلش مخصوصا فلش 2 رنگ هم مهم و موثره...
بعضی گوشیا مثل الجی جی5 دوربین 2 گانه دارن ک عکسای عریض تری میگیرن و...
خود سازنده لنز هم خیلی مهمه ک چ کمپانی هس...
الان شما برین مشخصات دقیق گوشیا رو تو سایتی مث gsmarena ببینی قطعا تو قسمت دوربین همه اینا رو نوشته مقدار و وجود یا عدم وجودشون رو و...
البته البته الیته همه اینها با اینک خیلی مهمن اما بازم ب یه عامل دیگه هم بستگی داره...البته بیشتر در مورد گوشیا...اونم الگوریتم های پردازش تصویره...مثلا شما ممکنه دو تا گوشی با مشخصات لنز دقیقا یکسان ببینی اما کیفیت عکسای یکیشون خیلی بیشتره...اون خاطر همین الگوریتم های پردازش تصویره...مثل مقایسه گوشیای اچ تی سی (با اینک دوسش دارم) با گوشیای سامسونگه ک سامسونگ ب خاطر الگوریتم های پردازش تصویر بهتر معمولا عکسای بهتری میگیره...
در مورد فیلمبرداری هم تمام این حرفا صدق میکنه...
در نهایت موقع خرید ب نظرم بهتره ب سایتای معتبر ک بررسی کردن سر بزنین و ببینین چجوری ارزیابی میکنن و چ امتیازاتی میدن...
و البته تو سایتی مث همون gsmarena نمونه عکسای دوربین هر گوشی هسو میتونین دقیق بسنجین...
همینطور نظرات و بازخورد های دارندگان گوشی هم میتونه خیییلی کمک کنه...
ضمنا توی تهران جایی مثل پاساژ چاسو هستش ک اونجا تقریبا هر گوشی واس کارکردن کاربرا وجود داره میتونین برین اونجا و کیفیت عکسای دوربین گوشیا رو عملا و میدانی ارزیابی کنین!
امیدوارم حرفام ب درد خورده باشه...