PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بحث و تبادل نظر در مورد بازی های کامپیوتری (مختص بازی سازها)

anti-military
08-04-2016, 13:46
اینکه همه قبل از بازیساز شدن قبلا گیمرهای حرفه ای و علاقه مند به بازی بودن شکی نیست. اما بازی سازی باعث میشه گیمر کم کم از بازی کردن دور بشه و اون شور و اشتیاقش رو واسه بازی سازی هم از دست میده کم کم. واسه شارژ دوباره روحیه هر چند وقت یه بازی خوب رو باید انجام داد.

این روزا دیگه کسی با یه بازی ساده بکش برو جلو راضی نمیشه و همه دارن یه سری فاکتورهایی تو بازی هاشون میارن که جذابیتش رو بیشتر کنن.
اینجا در مورد بازی های معتبر بحث می کنیم و قسمت های مثبت و منفیش رو بررسی می کنیم که تو کارهای خودمون الگو قرارش بدیم.

بعد از چندسال بازی نکردن بالاخره بازی مورد علاقه ام (Fallout) رو گرفتم که با کار خودم مقایسه کنم! (البته از نظر قسمت های فنی) خیلی چیزهای جدید یاد گرفتم
از این بازی که چطوری میشه گیمر رو غرق تو محیط کرد جوری که بیشتر از 60-70 ساعت بازی کنه!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اولین چیزی که تو چشمه گرافیکه بازیه. به نظر من گرافیک خوبی داره اما از هر نظر که نگاه می کنم حتی نزدیک به گرافیک فونداسیون بازی که خودم روش کار کردم نمیرسه! شیدر پوست و لباس و ... واقعا ضعیف کار شده اما به هرحال این سبک گرافیکی مختص بازی Fallout هستش. من اگه جای مدیرهای اصلی این شرکت بودم مسئول بخش گرافیکی رو اخراج میکردم. گرچه نور پردازی و گرافیک کلی خیلی عالی و جذاب و فالوت گونه هستش اما باید بهتر میشد. من که یه بازی سازی مستقل به حساب میام گرافیک فونداسیون بازی خودم رو خیلی پیشرفته تر و اصولی تر از این بازی میدونم. خیلی فاکتورهای من استفاده کردم این بازی با این عظمت و بزرگیش استفاده نکرده.

محیط های بیرون به خاطر وجود نورپردازی گرم و جذابش تو روز خیلی قشنگ به نظر میرسه اما محیط های بسته و تاریکش خیلی خوب به نظر نمیرسه.

عکس زیر از محیط بیرون با نور پردازی خوب که خیلی خوب و جذاب به نظر میرسه

تصویر زیر تو محیط داخلی که اصلا قابل قبول نیست و نشون میده گرافیک فنیش بسیار ضعیفه

بعدا با مثال های بیشتر و تصاویری از سطح گرافیکی خودم و مقایسه با محیط های این بازی این قسمت گرافیکیش رو بیشتر بررسی میکنم.

اما از قسمت داستانی و مراحل بازی خیلی چیزهای جدید یاد گرفتم. بسیار قوی و منحصر به فرده مراحل این بازی. یعنی مو رو به تن هر شرکت بازی سازی سیخ میکنه که چطور میشه با این وسعت داستانی و مراحل رقابت کرد؟ من خودم آرزوم اینه یه روزی برسه بتونم همچین سیستم پیچیده ای واسه ماموریت ها و داستان یه بازی طراحی کنم ولی زیاد خوش بین نیستم و میدونم حداقل تا 10-15 سال دیگه نمیتونم به این مرحله برسم. هرکسی که پشت طراحی این سیستم مرحله بندی واسه این بازیه شک ندارم آدم نابغه ایه.
سازماندهی کردن این همه مرحله ریز و درشت و فرعی و اصلی اصلا کار راحتی نیست. نمیدونم از چه الگوریتمی استفاده شده اما هرچی که هست خیلی عالیه.

فعلا با این بازی کار دارم. اگه 1 هفته وقت اضافه پیدا کردید و با این بازی آشنایی دارید حتما بازی کنید چون باعث میشه بازیساز بهتری هم بشید.

daramadnovin1
08-04-2016, 14:16
به نظر من WITCHER 3 یه چیز دیگه هستش

Hotsun
08-04-2016, 14:54
بعدا با مثال های بیشتر و تصاویری از سطح گرافیکی خودم و مقایسه با محیط های این بازی این قسمت گرافیکیش رو بیشتر بررسی میکنم.

بی صبرانه منتظرم :n01:

حتما بازی کنید چون باعث میشه بازیساز بهتری هم بشید.

با تشکر بابت توصیه خوبی که کردی. :n12:

M0hsen3D
08-04-2016, 15:11
واقعا خیلی عالیه تو این مدت این همه پیشرفت داشتی شما,
من خودم شخصا منتظرم ببینم اسکین شیدر رو به کجا رسوندی, تو اخرین عکس از این بازی که قرار دادی معلومه اصلا خوب نیس, البته اینم باید در نظر داشت این بازی که شما مثال زدی سبکش open wolrd هست,شما نمیتوی تو یه بازی به این عظمت کیفیت Uncharted رو پایه ریزی کنی, حداقل تا چند سال دیگه, این حرف منم نیست حرف Frank Tzeng هست Lead Character Artist @ naughty dog, Uncharted 4.

anti-military
10-04-2016, 14:21
به نظر من WITCHER 3 یه چیز دیگه هستش

سبکشون فرق داره. وسعتی که Fallout از نظر RPG بودن داره تا امروز بی رقیب بوده و هست.

بی صبرانه منتظرم :n01:

با تشکر بابت توصیه خوبی که کردی. :n12:

راستی اینم بگم فقط اگه RPG باز هستی و با نسخه های قبلیش آشنایی داری بازیش کن. وگرنه ممکنه خوشت نیاد چون Fallout رو باید بدونی چطوری باید بازی کرد و ماموریت هاشو چجوری باید تقسیم بندی کرد که خرتوخر نشه. یه سری ماموریت ها خط داستانی داره که بازی رو تموم میکنه یه سری هم ماموریت هایی که ربطی به خط داستانی بازی نداره اما از ماموریت های اصلی خیلی جذابتره. هر 1 ماموریت اصلی که انجام میدی باید 10-15 تا ساید کوئست هم بری که توازن ایجاد بشه.

واقعا خیلی عالیه تو این مدت این همه پیشرفت داشتی شما,
من خودم شخصا منتظرم ببینم اسکین شیدر رو به کجا رسوندی, تو اخرین عکس از این بازی که قرار دادی معلومه اصلا خوب نیس, البته اینم باید در نظر داشت این بازی که شما مثال زدی سبکش open wolrd هست,شما نمیتوی تو یه بازی به این عظمت کیفیت Uncharted رو پایه ریزی کنی, حداقل تا چند سال دیگه, این حرف منم نیست حرف Frank Tzeng هست Lead Character Artist @ naughty dog, Uncharted 4.

ممنون. این فرانک که این حرف رو زده فکر کنم جز طراحی کاراکتر رو چیز دیگه کار نکرده. وگرنه این حرف 6-7 سال پیش درست بود اما الان محدودیتی تو وسعت بازی از نظر گرافیکی نیست. اینکه یکی بگه گرافیک بازی من خوب نیست چون Open World هست حرف درستی نیست.

anti-military
23-04-2016, 11:57
GTA V رو هم تست کردم از نظر اتمسفر نور پردازی شباهت زیادی با بازی Fallout داشت. بررسی دقیق ترشو بعدا میذارم فعلا از وقت اضافه ای که گیر میاد
واسه کار رو 2 قسمت زیر استفاده میکنم.

1- تکامل سیستم Path Finding و تلفیقش با یه سیستم انیمیشن ابداعی که NPC هارو وحشتناک طبیعی و جذاب میکنه.
2- Wrinkle Map اما نه با شیدر بلکه به صورت HighPoly Mesh

lord arthas
29-04-2016, 02:24
سبکشون فرق داره. وسعتی که Fallout از نظر RPG بودن داره تا امروز بی رقیب بوده و هست.

مصطفی ( درست گفتم ؟ ) تو مطمعنن WoW بازی نکردی وگرنه WoW از نظر وسعت اوله !

Hotsun
04-05-2016, 00:36
این فرانک که این حرف رو زده فکر کنم جز طراحی کاراکتر رو چیز دیگه کار نکرده. وگرنه این حرف 6-7 سال پیش درست بود اما الان محدودیتی تو وسعت بازی از نظر گرافیکی نیست. اینکه یکی بگه گرافیک بازی من خوب نیست چون Open World هست حرف درستی نیست.

هر سه گرافیک داخل بازی

Reza Azimy_RW
04-05-2016, 01:23
این فرانک که این حرف رو زده فکر کنم جز طراحی کاراکتر رو چیز دیگه کار نکرده. وگرنه این حرف 6-7 سال پیش درست بود اما الان محدودیتی تو وسعت بازی از نظر گرافیکی نیست. اینکه یکی بگه گرافیک بازی من خوب نیست چون Open World هست حرف درستی نیست.
ایشون از این نظر این حرفو زدن که یک بازی open word با اون وسعت رو اگه بخوای جزئیاتش در حد مثلا Metro باشه نیروی بسیار زیادی میطلبه و هزینه بیشتر نه اینکه غیر ممکنه (از نظر سخت افزاری یا...)
پس طبیعیه تو بازیی که وسعت بیشتری داره جزئیات کمتری هست چون نیروی بیشتری میطلبه و شاید با سیاستهای مالی شرکت و ... جور نباشه بخاد تیمش رو مثلا 3 برابر کنه

anti-military
04-05-2016, 17:50
مصطفی ( درست گفتم ؟ ) تو مطمعنن WoW بازی نکردی وگرنه WoW از نظر وسعت اوله !

WOW رو که یادم نبود اصلا. گرچه هیچ وقت بازیش نکردم ولی تو جریان وسعتش بودم همیشه.

هر سه گرافیک داخل بازی

کمتر از این هم نمیشه انتظار داشت از اینا. فقط عکس اول چرا اینجوری شارپ به نظر میرسه؟

ایشون از این نظر این حرفو زدن که یک بازی open word با اون وسعت رو اگه بخوای جزئیاتش در حد مثلا Metro باشه نیروی بسیار زیادی میطلبه و هزینه بیشتر نه اینکه غیر ممکنه (از نظر سخت افزاری یا...)
پس طبیعیه تو بازیی که وسعت بیشتری داره جزئیات کمتری هست چون نیروی بیشتری میطلبه و شاید با سیاستهای مالی شرکت و ... جور نباشه بخاد تیمش رو مثلا 3 برابر کنه

از این نظر درسته. ولی این شرکت های خارجی انقدر نیرو دارن که از این نظر مشکل نداشته باشن. مثلا 2 نفر رو واسه ساختمون های یه شهر بزرگ در حد GTA V هم داشته باشن همین کافیه. یه نفر رو واسه جزئیات شهر... قسمت های دیگه هم به همین صورت نهایت به یه تیم 30 نفره میشه یه بازی Open World با جزئیات ساخت. ( به شرطی که موتورش رو نخوان خودشون طراحی کنن) این اسامی بالای 300 نفر که آخر هر بازی می بینی اینا به نظر من واقعیت نداره چون من هر شرکتی رو تحقیق کردم در موردش دیدم نهایت تو هر اتاقش 2-3 نفر بیشتر نیستن. مثلا اتاق طراحی 2 تا طراح نشستن دارن طراحی میکنن ولی آخر بازی اسامی رو که نگاه می کنی می بینه 10 تا اسم طراح زده!

Hotsun
07-05-2016, 10:53
من هر شرکتی رو تحقیق کردم در موردش دیدم نهایت تو هر اتاقش 2-3 نفر بیشتر نیستن.

این یه قسمت از استودیوی Bungie هست که چند تا از Halo ها رو ساخته.

اگر عکس دیده نمیشه این لینکش :

قبل از اعلام یکمی تحقیقاتتون رو بیشتر کنید لطفاً .

anti-military
08-05-2016, 19:48
این یه قسمت از استودیوی Bungie هست که چند تا از Halo ها رو ساخته. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] اگر عکس دیده نمیشه این لینکش : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] قبل از اعلام یکمی تحقیقاتتون رو بیشتر کنید لطفاً . این شرکت چندتا موتور بازی سازی اختصاصی واسه بازی های خودش نوشته! و تو هر بازیش اول میاد یه موتور خیلی خوب آماده میکنه. (پستم رو دوباره بخون من این شرکت هارو نگفتم) گفتم که شرکت هایی که موتور بازی هاشون رو خودشون آماده نمیکنن معمولا تو هر اتاق 2-3 نفر میزارن و زیاد نیرو ندارن ... اما تو قسمت معرفی سازندگان اسم مادربزرگ آبدارچی شرکت هم میارن به عنوان سازنده ... وگرنه چرا راه دور بریم همین Unity که کلی کارمند داره. وگرنه واسه مثال قسمت طراحی کاراکتر نمیتونه بیشتر از 2 تا طراح داشته باشه و بیشتر از این نیاز نمیشه اصلا. یا قسمت متحرک سازی و موشن کپچر بیشتر از 4-5 نفر اصلا نیاز نمیشه...

Hotsun
10-06-2016, 00:24
چقدر انتظار بکشیم.
یه اطلاعاتی بده بیرون دیگه :n12:

anti-military
10-06-2016, 14:48
چقدر انتظار بکشیم.
یه اطلاعاتی بده بیرون دیگه :n12:

اتفاقا منم هر روز منتظرم خودت یه خبر جدید بدی بیرون :n02:

من که الان چند ساله وحشتناک دارم رو Unity کار میکنم که این مقدار سرمایه ای جمع کردم به باد ندم.
فقط مونده خرید سیستم موشن کپچر و راه اندازی اتاق انیمیشن

فعلا همه امیدم به موشن کپچر شرکت Rokoko هست که خیلی عالی به نظر میرسه و میخوام پیش خرید کنم
بعد از ردیف شدن اتاق انیمیشن و استدیو ضبط و دوبله دیگه همه ابزارهای لازم واسه ساخت بازی در حد بازیهای خیلی بزرگو دارم.

میدونم خیلی طولش دادم و خیلی ها مسخره میکنن که بعد از این همه سال هنوز بازی نساختی؟! و ... اما شوخی بردار که نیست من میخوام با
این امکانات و سرمایه کم بازی بهتر از شرکت های خارجی بسازم. وسواس زیادمم باعث طولانی شدن کار میشه

Hotsun
12-06-2016, 15:15
اطلاعات خوبی بود.

احتمالاً بازی ما هم آخر تابستون بره تو فاز تبلیغات :n01:

Mahdi.Gamer
12-06-2016, 15:55
فقط مونده خرید سیستم موشن کپچر و راه اندازی اتاق انیمیشن

فعلا همه امیدم به موشن کپچر شرکت Rokoko هست که خیلی عالی به نظر میرسه و میخوام پیش خرید کنم
بعد از ردیف شدن اتاق انیمیشن و استدیو ضبط و دوبله دیگه همه ابزار...

آغا برا بازی اولت نمی شد از تجهیزات موجود که قبلا دوستان وارد کردن استفاده کنید؟ مگه کم موشن کپچر و رند فارم و غیره وارد کردن و الان داره خاک می خوره؟ مگه استودیو ضبت صدا قحته که شمل این همه هزینه کنی و یکی دیگه بسازی ؟ شمام باید اشتباه بقیه رو تکرار کنی؟ البته خوبه که وسواس دارید رو کارتون اما وسواس زیادی سرمایه محدودت رو به هدر نده...

Sent from my C2105 using Tapatalk

anti-military
12-06-2016, 17:19
آغا برا بازی اولت نمی شد از تجهیزات موجود که قبلا دوستان وارد کردن استفاده کنید؟ مگه کم موشن کپچر و رند فارم و غیره وارد کردن و الان داره خاک می خوره؟ مگه استودیو ضبت صدا قحته که شمل این همه هزینه کنی و یکی دیگه بسازی ؟ شمام باید اشتباه بقیه رو تکرار کنی؟ البته خوبه که وسواس دارید رو کارتون اما وسواس زیادی سرمایه محدودت رو به هدر نده...

این موشن کپچر خیلی ارزونه. اون پکیجی من میخوام فقط 1300 دلاره ... اتاق انیمیشن حتما باید تو خود شرکت باشه چون بازی دیالوگ محوره و با انتخاب های مختلف انیمیشن ها عوض میشه واسه همین نمی تونیم انیمیشن هارو بریم یه جا دیگه ضبط کنیم. استدیو ضبط صدا منظورم به اون صورت حرفه ای نبود یه چیزی که کارو راه بندازه فعلا که هزینه زیادی هم نداره.

تو بازی سازی یه محدودیت کوچیک کارو فلج میکنه باید کامل تجهیز و با تجربه بری جلو وگرنه شکست حتمیه.

Mahdi.Gamer
12-06-2016, 18:31
اگه زیاد گرون نیستن خوبه، ان شاءالله موفق باشین

anti-military
25-07-2016, 12:44
1- تکامل سیستم Path Finding و تلفیقش با یه سیستم انیمیشن ابداعی که NPC هارو وحشتناک طبیعی و جذاب میکنه.
2- Wrinkle Map اما نه با شیدر بلکه به صورت HighPoly Mesh

یه توضیح در مورد قسمت اول بدم.

اول اینکه تو 90% بازی ها اگه دیده باشید شخصیت هایی که کنترلش دست شما نیست یعنی خودشون راه رو تشخیص میدن و حرکت میکنن انیمیشن های خیلی غیر طبیعی دارن چون سیستم Path Finding فقط راه رو پیدا میکنه.
یه مثال میزنم مثلا کاراکتر ایستاده (کاراکتری که به صورت تصادفی مسیر خودش رو انتخاب میکنه) که اینجا میخواد یه دور 180 درجه بزنه اما تو اکثر بازی ها به این صورت هست که کاراکتر به صورت دایره وار می چرخه تا با مسیرش رو در رو بشه. اما تو این ابزاری من زدم به اسم Protractor دیگه کاراکتر به صورت دایره دور نمیزنه و با یه انیمیشن طبیعی دور 180 درجه میزنه, یا هر زاویه ای دیگه ... 10 انیمیشن واسه زاویه های مختلف قرار داده شد که باعث میشه کاراکتر به صورت خیلی طبیعی هدف رو هرکجا که باشه پیدا کنه.
(جوری که فکر کنید مسیر و انیمیشن کاراکتر از پیش ساخته شده است)
این سیستمی که اسمش رو گذاشتم Protractor خیلی وقتم رو گرفت اما از نتیجه اش راضیم. چندتا از انیمیشن هاش خوب نیست که بعدا خودم باید ضبط کنم.
تلفیق این انیمیشن ها با سیستم Path Finding واسه من سخت تر از چیزی بود که فکر میکردم اما بالاخره تموم شد.