PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : (اونترنت) اینترنت ملی ؟

mehdi_ok1
19-09-2006, 20:36
اینترنت ملی چیه ؟

یه جوانمردی توضیح کاملی بده

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]با تشکر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mehdi_ok1
11-10-2006, 22:23
ببخشید دیدم سوالم اینجا پوسید و کسی بهش جواب نداد خودم یه سرچ کردم

طبق روال سال‌های اخیر که با چسباندن کلمه «ملی» به بقیه کلمات قصد داریم مشکلات به سرعت حل شود، این بار هم مشکل اینترنت به زودی حل خواهد شد!؟؟

واضح است که برای سرعت دادن به رشد اینترنت در ایران باید هزینه اتصال به اینترنت و پهنای باند کاهش یابد و همینطور کیفیت خدمات ارائه شده افزایش. یکی از راهکارهای موجود IXP (Internet Exchange Point) است. سرویس دهندگان مختلف اینترنت را در یک ناحیه یا کشور به هم متصل می کند تا بتوانند ترافیک اینترنتی را با هم تبادل کنند. در صورت وجود چنین شبکه‌ای سرویس دهندگان اینترنت برای رساندن کاربر به مقصد(سایت) موردنظر، پیغام خود را به جاهای مختلف ارسال نمی‌کنند.
مهم ‌ترین مزیت این شبکه‌ها کاهش هزینه و پهنای باند و افزایش قابلیت اطمینان، امنیت و سرعت است. استفاده از چنین مرکزی اکنون روشی جا افتاده در کشورهای پیشرفته است.
جالب است بدانیم که حتی در برخی کشورهای آفریقایی نظیر کنیا و غنا نیز چنین مراکزی راه‌اندازی شده است. تنها جست‌وجوی ساده عبارت internet exchange در یکی از موتورهای جست ‌وجوگر ما را با IXPهای بسیاری آشنا خواهد کرد.

در حال حاضر برخی سازمان‌های دولتی، دانشگاه‌ها و سرویس دهندگان اینترنت سایت‌های خود را در داخل کشور هاست می‌کنند. فرض کنید کاربری در تهران قصد دارد از سرویس دهنده «الف» به سایت دانشگاه شریف که در داخل ایران هاست می‌شود و سرویس دهنده اینترنت آن «ب» است، وارد شود. در این صورت از سرویس دهنده «الف» پیغامی ارسال می‌شود و پس از طی کیلومترها راه و گشت ‌وگذاری طولانی در سراسر دنیا به سایت دانشگاه که تنها چند کیلومتر با کاربر فاصله دارد، می‌رسد.
اگر IXP در ایران راه‌اندازی شود دیگر نیازی با ارسال این پیغام به خارج از کشور نیست و پیغام درون همین شبکه سفر می‌کند و به سرعت به مقصد مورد نظر می رسد. بدین ترتیب پهنای باند بین‌المللی استفاده شده، کاهش می‌یابد و تبادلات ارزی کشور نیز کمتر خواهد شد. ملموس‌ترین مثال برای این مورد اعلام نتایج کنکور سراسری است که پیغام‌های ارسالی میلیون‌ها نفر از هموطنانمان پس از گشت و گذاری طولانی در اینترنت به افرانت و پارس‌آنلاین در داخل ایران می‌رسد.
توجه به این مقوله با فعال‌تر شدن سایت‌های خدمت دهنده، مخصوصاً سایت‌های دولتی که در داخل کشور هاست می‌شوند، جدی‌تر می‌شود. راه‌اندازی چنین مرکزی فرصت‌های بسیار شغلی برای متخصصان آی‌تی ایجاد خواهد کرد.

در این خبر های اینترنت ملی موارد زیر به چشم می خورد

-دسترسی آسان و ارزان طبقات مختلف جامعه و حمایت از مصرف کننده
-ایجاد اینترانت ملی یا توسعه زیر بنایی شبکه اینترنت در ابعاد ملی
-کاهش هزینه ها و مدیریت منابع شبکه ارتباطی اینترنت کشور
-ایجاد دیتا سنتر ملی یا مراکز داده اینترنتی در داخل کشور
-افزایش امنیت فضای تبادل اطلاعات و حمایت از حقوق کاربران و سایتهای اینترنتی
-تدوین سیاستهای ملی در جهت توسعه زیربنایی ICT کشور
-زمینه سازی برای توسعه دولت الکترونیک
-حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی

همه موارد فوق از آرزوهای ما و موجب توسعه و پیشرفت فوق العاده کشور و رونق کسب و کار های اینترنتی است و مایه تعجب من است که برخی از این کارشناسان ملی و خبرگان امور IT و علاقمندان به ابراز نظرات در ابعاد ملی چطور یک کلمه مثبت در این موارد نمی گویند و صرفا به تمسخر می پردازند.

چند نکته قابل تامل:

یکی از نمایندگان مجلس خبر از راه‌اندازي اينترانت ملي در سال 85 داد و گفت: يكي از سياست‌هايي كه در سال آينده دنبال خواهيم كرد، راه‌اندازي«اينترانت ملي» يا «اينترنت بومي» است كه در صورت اجراي طرح ديگر از وابستگي به كشورهاي ديگر قطع نياز مي‌كنيم زيرا ارتباطات ما بايد ابتدا وارد شركتهاي بزرگ آمريكايي شده و از طريق ماهواره بازگردد كه اين هزينه‌هاي زيادي را براي ما دارد، ولي در صورت راه‌اندازي اينترانت ملي اين وابستگي از بين مي ‌رود

اما

وزارت ارتباطات برای این کار از مجلس درخواست 900000000000 تومن بودجه کرده بود (من که این عدد رو بلد نیستم بخونم)
مجلس هم 10000000000 تومن داده گفته فعلا علل حساب, وزیر ارتباط هم گفته اگه کل پول رو یک جا بدید شاید 3 ساله راش بندازیم ولی اگه اینطوری بخواهید پول بدید یه بیست سی سالی طول میکشه!؟؟
حالا مجبوریم دعا کنیم تا مسئولین همت بیشتری کنند تا همه چیز انشا الله درست بشه

منابع:foogle.ir ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Esi2260
13-10-2006, 07:59
سلام

والا من تازه اینو دیدم ولی اگر زودتر میدیدم حتما یک مقاله در این رابطه به شما معرفی می کردم.

اما نظر من:

اینترنت ملی = اینترانت ملی

به نظر من طرح جالبی نیست!

نمی دونم چرا این دولتمردای ما همش میخوان از دنیا جدا باشن؟؟!!

تا بعد

farid0485
15-10-2006, 04:52
من ميگم ارزان تقريبا غير ممكن است