PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکلات مربوط به روابط کار ( کارگران و کارفرمایان)

MCI
03-11-2015, 13:32
سلام
بنده به مدت پنج سال در نمایندگی ایران خودرو با سمت کارشناس فنی قرارداد دارم که از مدت قراردادم حدود 5ماه میگذره
البته از برج 5 سال 1393 مشغول شدم که اونموقع قرارداد نداشتم .
که رو حساب این قرارداد تمام پیشنهادهای شغلی که بهم میشد رو رد میکردم/ حتی کلی بخاطر اینکه قرارداد دارم و ماهیانه حقوق دارم رفتم زیر قرض هزینه ازدواج و وام بانکی و...
عنوان قرادادم کارشناس فنی بودش که تو بیمه فروشنده رد کرده اسممو و چند ماه هم بیمه نریخته واسم/ حتی حقوق پایینتر از قانون کار هم بهم میداد با اینکه تمام مدارکم رو جهت ثبت کردن اسمم به عنوان کارشناس فنی ارایه کرده بودم اما اقدامی نکرده بود و بهانه میاورد که نمیشه حالا و چند ماه باید کار کنی و از این حرفا
حالا ایشون بندرو به دلیل واهی و بهانه الکی اخراج کردن.
منم اداره کار شکایت کردم و درخواست مطالبات و بازگشت به کار زدم که جلسه اول برگزار شد و جلسه دوم هم کارفرما نیومد و گفتن که ی هفته دیگه رای صادر میشه که هنوز نشده.
به نظرتون نتیجه چی میشه؟ ایا باید خسارت 5سالو بهم پرداخت کنه (در صورتی که بازگشت به کارو رد کنه)؟
در ضمن 15 میلیون سفته هم داره ازم بابت حسن انجام کار
توروخدا کمکم کنین. اعصابم بدجوری داغونه
ممنونم

MCI
08-11-2015, 11:43
??????????????????????!!!!

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-11-2015, 16:43
سلام
دوست عزیز قراردادتون مدت دار بوده یا بدون مدت ؟
این موضوع خیلی اهمیت داره
قرارداد بدون مدت یعنی کارگر و کارفرما هر دو میتونند هر وقت که خواستند قرارداد رو فسخ کنند با مطلّع کردنِ طرف دیگه به این امر و یک مهلت قانونی که در قانون کار تعیین شده یعنی به عنوان مثال کارگر استعفا میده و مینویسه از 30 روز دیگه نمیام سر کار .
قرارداد مدت دار یعنی بعد از گذشتن مدت کار آزمایشی دیگه باید تا پایان قرارداد به کار ادامه بدین و کارفرما هم حق اخراج نداره و کارگر هم حق استعفا نداره مگر به دلایلی که در قانون کار ذکر شده
در قرارداد مدت دار چنانچه هر یک از طرفین بدون عذر موجه قرارداد رو فسخ کنه , طرف دیگه حق مطالبه ی خسارتِ مناسب داره
خلافهای پی در پی کارگر یا کارفرما هم به هر دو اجازه ی فسخ میده البته در مواردی با پرداخت پاداش پایان کار بشرطی که به مدت لازم کار کرده باشه
همه ی اینها و خیلی چیزهای دیگه در قانون کار و تغییراتش نوشته شده
شما نمیتونین به زور برگردین سر کار اما میتونین ادعای خسارت کنین اگر بی عذر موجه اخراج شده باشین و قراردادتون مدت دار باشه و مدت آزمایشی رو هم پشت سر گذاشته باشین
کارفرما هم نمیتونه به زور کارگر رو مجبور به کار کنه . اما اگر کارگر بی عذر موجه استعفا بده و قرارداد مدت دار باشه و کارفرما هم کار خطائی انجام نداده باشه و مدت کار آزمایشی هم تمام شده باشه , کارفرما میتونه ادعای خسارت کنه

adamous06
14-11-2015, 22:36
سلام دوست عزیز
این مطلب رو یکی از دوستان که مغازه مانتو فروشی داره و با کارگرش به مشکل خورده بودن به من گفتن.
مثل اینکه بعد از انجام شکایت اداره کار در نهایت رای داده اون مغازه به ازاء هر سال کارکرد اون کارگر 1 ماه حقوقی که توی قراردادش ذکر شده بهش پرداخت بشه.
یعنی اون کارگر چون 3 سال اونجا مشغول بوده و حقوقی که توی قراردادش بوده ماهی 700 تومن بوده مغازه دار مجبور شده 3 تا 700 تومن بهش پرداخت کنه.
اما شرایط و قراردادشون به چه صورت بوده بنده هیچ اطلاعی ندارم

MCI
19-11-2015, 10:37
سلام دوست عزیز ممنونم بابت جوابت
قرارداد من تاریخ شروع و پایان داره. تاریخ پایانشم سال 99 هستش
اداره کار رای به بازگشت کار بنده داده همراه با مبلغی جهت حقوق معوقه و عیدی و ایام بلاتکلیفی و مابالتفاوت.15روز هم فرصت اعتراض گذاشته . بعد از رای من مراجعه کردم به کارفرما جهت بازگشت به کار در شغل قبلی( تو رای ذکر شده فقط به شغل عنوان شده تو قرارداد) ولی ایشون گفتن که ی نفر دیگرو جای بنده اوردن و من میتونم لباس کارگری بپوشم برم تو بخش مکانیکی شاگردی کنم کخ من هم قبول نکردم. حالا تو جلسه اعتراض که میره شورای حل اختلاف من باید چجوری برخورد کنم با این قضیه تا مجدد رای به نفع من صادر بشه؟
اگر ایشون بازگشت به کار بندرو رد کنن یا اینکه شغل قبلیمو بهم ندن اونوقت تکلیف چی مشه؟:n03::n03:
سلام
دوست عزیز قراردادتون مدت دار بوده یا بدون مدت ؟
این موضوع خیلی اهمیت داره
قرارداد بدون مدت یعنی کارگر و کارفرما هر دو میتونند هر وقت که خواستند قرارداد رو فسخ کنند با مطلّع کردنِ طرف دیگه به این امر و یک مهلت قانونی که در قانون کار تعیین شده یعنی به عنوان مثال کارگر استعفا میده و مینویسه از 30 روز دیگه نمیام سر کار .
قرارداد مدت دار یعنی بعد از گذشتن مدت کار آزمایشی دیگه باید تا پایان قرارداد به کار ادامه بدین و کارفرما هم حق اخراج نداره و کارگر هم حق استعفا نداره مگر به دلایلی که در قانون کار ذکر شده
در قرارداد مدت دار چنانچه هر یک از طرفین بدون عذر موجه قرارداد رو فسخ کنه , طرف دیگه حق مطالبه ی خسارتِ مناسب داره
خلافهای پی در پی کارگر یا کارفرما هم به هر دو اجازه ی فسخ میده البته در مواردی با پرداخت پاداش پایان کار بشرطی که به مدت لازم کار کرده باشه
همه ی اینها و خیلی چیزهای دیگه در قانون کار و تغییراتش نوشته شده
شما نمیتونین به زور برگردین سر کار اما میتونین ادعای خسارت کنین اگر بی عذر موجه اخراج شده باشین و قراردادتون مدت دار باشه و مدت آزمایشی رو هم پشت سر گذاشته باشین
کارفرما هم نمیتونه به زور کارگر رو مجبور به کار کنه . اما اگر کارگر بی عذر موجه استعفا بده و قرارداد مدت دار باشه و کارفرما هم کار خطائی انجام نداده باشه و مدت کار آزمایشی هم تمام شده باشه , کارفرما میتونه ادعای خسارت کنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-11-2015, 22:57
سلام دوست عزیز ممنونم بابت جوابت
قرارداد من تاریخ شروع و پایان داره.
تاریخ پایانشم سال 99 هستشاداره کار رای به بازگشت کار بنده داده همراه با مبلغی جهت حقوق معوقه و عیدی و ایام بلاتکلیفی و مابالتفاوت.15روز هم فرصت اعتراض گذاشته .
بعد از رای من مراجعه کردم به کارفرما جهت بازگشت به کار در شغل قبلی( تو رای ذکر شده فقط به شغل عنوان شده تو قرارداد) ولی ایشون گفتن که ی نفر دیگر رو جای بنده آوردن و من میتونم لباس کارگری بپوشم برم تو بخش مکانیکی شاگردی کنم که من هم قبول نکردم.
حالا تو جلسه اعتراض که میره شورای حل اختلاف من باید چجوری برخورد کنم با این قضیه تا مجدد رای به نفع من صادر بشه؟
اگر ایشون بازگشت به کار بندرو رد کنن یا اینکه شغل قبلیمو بهم ندن اونوقت تکلیف چی مشه؟:n03::n03:سلام
ممنونِ خدا
کارفرما دیگه مایل نیست شما براش کار کنین برای همین گفته برید کارگری . یعنی داره لجباری میکنه که البته این به صلاحش نیست چون قرارداد مدت دار 5 ساله با شما امضا کرده و مدتِ آزمایشی رو هم پشت سر گذاشتین .
در قرارداد مدت دار , کارفرما و کابگر هر دو حق دارند قرارداد رو در مدتِ آزمایشی فسخ کنند
درضمن طبق اون قسمت از قرارداد که شغل در اون نوشته شده , کارفرما حق نداره شغل کارگر رو عوض کنه و فقط میتونه شغل مشابه بهش بده یعنی اگر قرار بوده حسابدار باشه , کارفرما میتونه بهش بگه صندوقدار بشه یا برعکس
البته این به شرطی هست که در قرارداد نوشته شده باشه که شغل کارگر ...... یا هر شغل مشابه دیگه
اگر نوشته نشده "شغل مشابه" پس فقط باید در همون شغلی که ذکر شده کار کنه
اگر در این موضوع اختلاف پیدا بشه باید به اداره ی کار مراجعه کنند تا عادلانه قضاوت کنند بینشون
================-============
بنده نمیدونم چرا کارفرما دیگه شما رو نمیخواد اما کار کردن در محیطی که کارفرما و کارگر با هم خوب نیستند اصلاً رضایت بخش نیست
به هر حال شما حق دارین که فقط در شغل تعیین شده کار کنین و میتونین بابت کارشکنی کارفرما و تغییر شغلتون ازش ادعای خسارت کنین
کارفرما میخواد کاری کنه که شما بگین کار نمیکنم تا از شما خلاص بشه
سعی کنین مسالمت آمیز باشین و به هیچ وجه نذارین کار به توهین و فحاشی و درگیری برسه که اصلاً به نفعتون نیست
کارفرما از شما خوشش نمیاد . اگر این موضوع قابل حل هست حلش کنین
اگر نه , در دادگاه بگین مانع از کار من در شغل تعیین شده در قرارداد شد و درخواست خسارت کنین خصوصاً اگر که کارفرما به هیچ وجه قبول نکنه سر کار قبلی برگردین
حُسن قرارداد مدت دار همینه که بعد از گذشتِ مدتِ آزمایشی دیگه کارگر خیالش راحته که کسی حق نداره بدون عذر موجه اخراجش کنه. کارفرما هم خیالش راحته که کارگر نمیتونه بدون عذر موجه استعفا بده
قرارداد بدون مدت برای کارفرما بهتره چون اگر دید کارگر درست کار نمیکنه یا کسی بهتر از اون پیدا بشه میتونه اخراجش کنه بدون اینکه کاگر بتونه ادعای خسارت کنه
سعی کنین هرگز با قرارداد بدون مدت (open contract - open agreement - unlimited contract ) کار نکنین مگر اینکه قصد داشته باشین موقتاً مشغول به کار بشین تا یک مدت معین و بعدش میخواین راحت و بی دردسر استعفا بدین

MCI
20-11-2015, 12:07
سلام
من تا روز اعتراض صبر ميكنم ببينم عكس العمل كارفرما چيه
١٥روز حق اعتراض گذاشتن تا قطعي شدن رأي صادره
نتيجرو اطلاع ميدم
ممنونم ازت بابت راهنمايي كامل و دقيقت دوست عزيز

ممنونِ خدا
کارفرما دیگه مایل نیست شما براش کار کنین برای همین گفته برید کارگری . یعنی داره لجباری میکنه که البته این به صلاحش نیست چون قرارداد مدت دار 5 ساله با شما امضا کرده و مدتِ آزمایشی رو هم پشت سر گذاشتین .
در قرارداد مدت دار , کارفرما و کابگر هر دو حق دارند قرارداد رو در مدتِ آزمایشی فسخ کنند
درضمن طبق اون قسمت از قرارداد که شغل در اون نوشته شده , کارفرما حق نداره شغل کارگر رو عوض کنه و فقط میتونه شغل مشابه بهش بده یعنی اگر قرار بوده حسابدار باشه , کارفرما میتونه بهش بگه صندوقدار بشه یا برعکس
البته این به شرطی هست که در قرارداد نوشته شده باشه که شغل کارگر ...... یا هر شغل مشابه دیگه
اگر نوشته نشده "شغل مشابه" پس فقط باید در همون شغلی که ذکر شده کار کنه
اگر در این موضوع اختلاف پیدا بشه باید به اداره ی کار مراجعه کنند تا عادلانه قضاوت کنند بینشون
================-============
بنده نمیدونم چرا کارفرما دیگه شما رو نمیخواد اما کار کردن در محیطی که کارفرما و کارگر با هم خوب نیستند اصلاً رضایت بخش نیست
به هر حال شما حق دارین که فقط در شغل تعیین شده کار کنین و میتونین بابت کارشکنی کارفرما و تغییر شغلتون ازش ادعای خسارت کنین
کارفرما میخواد کاری کنه که شما بگین کار نمیکنم تا از شما خلاص بشه
سعی کنین مسالمت آمیز باشین و به هیچ وجه نذارین کار به توهین و فحاشی و درگیری برسه که اصلاً به نفعتون نیست
کارفرما از شما خوشش نمیاد . اگر این موضوع قابل حل هست حلش کنین
اگر نه , در دادگاه بگین مانع از کار من در شغل تعیین شده در قرارداد شد و درخواست خسارت کنین خصوصاً اگر که کارفرما به هیچ وجه قبول نکنه سر کار قبلی برگردین
حُسن قرارداد مدت دار همینه که بعد از گذشتِ مدتِ آزمایشی دیگه کارگر خیالش راحته که کسی حق نداره بدون عذر موجه اخراجش کنه. کارفرما هم خیالش راحته که کارگر نمیتونه بدون عذر موجه استعفا بده
قرارداد بدون مدت برای کارفرما بهتره چون اگر دید کارگر درست کار نمیکنه یا کسی بهتر از اون پیدا بشه میتونه اخراجش کنه بدون اینکه کاگر بتونه ادعای خسارت کنه
سعی کنین هرگز با قرارداد بدون مدت (open contract - open agreement - unlimited contract ) کار نکنین مگر اینکه قصد داشته باشین موقتاً مشغول به کار بشین تا یک مدت معین و بعدش میخواین راحت و بی دردسر استعفا بدین

MCI
30-11-2015, 21:43
سلام داداش
15 روز اعتراض تموم شد و کارفرما به رای صادره اعتراض داده
1394.09.15 میریم هیات حل اختلاف تا ببینیم چرا اعتراض داده و دلیلش برا اعتراض چی بوده
خبرشو میدم
ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-11-2015, 23:51
سلام داداش15 روز اعتراض تموم شد و کارفرما به رای صادره اعتراض داده1394.09.15 میریم هیات حل اختلاف تا ببینیم چرا اعتراض داده و دلیلش برا اعتراض چی بودهخبرشو میدمممنونسلام
موفق باشید
اعتراض دادن هرگز دلیل بر حاکم بودنش نیست
گاهی از اعتراض و استئناف و اینها فقط برای معطل کردنِ اجرای حکم و لجبازی استفاده میشه
در همه جای دنیا اگر دادگاه عادلانه قضاوت کنه , همیشه حق با کارگر هست مگر اینکه کارفرما دلائلی ارائه بده که ثابت کنه کارگر بی دلیل چیزی رو مطالبه کرده
چون دادگاه رای داده به پرداخت اون مبالغ و بازگشتتون سر کار , کارفرما هم یا به بازگشت اعتراض کرده یا به پرداختها
اصلاً نگران نباشین . شما در موضع قدرت هستین اما نباید کاری کنین که ضدتون استفاده بشه مثل دعوا و توهین و فحاشی و اینها
اگر بگه دیگه نمیخوام بیاد سر کار و دلیلِ موجه هم نداشته باشه باید بابت فسخ قرارداد مدت دار ازش خسارت مطالبه کنین
اما موضوع قرارداد مدت دار و بی مدت رو بهش نگین وگرنه دیگه از این به بعد قرارداد بی مدت مینویسه برای کارکنانش
گاهی کارفرما برای فسخ بی دلیلِ موجهِ قراردادِ مدت دار باید تا یک سال حقوق خسارت پرداخت کنه به کارگر

MCI
02-12-2015, 21:19
داداش بخدا نمیدونم بابت اینهمه راهنمایی و جوابهای به موقع و واضحت چطوری ازت تشکر کنم
فقط میتونم بگم که خیلی اقایی
داداش به نظرت من چقدر درخواست خسارت بکنم برا قراردادم؟
اگر بازگشت به کارمو قبول کنه و بعدا برام سر کار مشکل بوجود بیاره چی؟
خیلی ادم کثیف و رزلی هستش و میترسم بازگشت به کارمو قبول کنه و بعدش برام پاپوش درست کنه و دستمم چیزیو نگیره
به نظرت چی کار کنم داداش؟
سلام
موفق باشید
اعتراض دادن هرگز دلیل بر حاکم بودنش نیست
گاهی از اعتراض و استئناف و اینها فقط برای معطل کردنِ اجرای حکم و لجبازی استفاده میشه
در همه جای دنیا اگر دادگاه عادلانه قضاوت کنه , همیشه حق با کارگر هست مگر اینکه کارفرما دلائلی ارائه بده که ثابت کنه کارگر بی دلیل چیزی رو مطالبه کرده
چون دادگاه رای داده به پرداخت اون مبالغ و بازگشتتون سر کار , کارفرما هم یا به بازگشت اعتراض کرده یا به پرداختها
اصلاً نگران نباشین . شما در موضع قدرت هستین اما نباید کاری کنین که ضدتون استفاده بشه مثل دعوا و توهین و فحاشی و اینها
اگر بگه دیگه نمیخوام بیاد سر کار و دلیلِ موجه هم نداشته باشه باید بابت فسخ قرارداد مدت دار ازش خسارت مطالبه کنین
اما موضوع قرارداد مدت دار و بی مدت رو بهش نگین وگرنه دیگه از این به بعد قرارداد بی مدت مینویسه برای کارکنانش
گاهی کارفرما برای فسخ بی دلیلِ موجهِ قراردادِ مدت دار باید تا یک سال حقوق خسارت پرداخت کنه به کارگر

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-12-2015, 09:47
داداش بخدا نمیدونم بابت اینهمه راهنمایی و جوابهای به موقع و واضحت چطوری ازت تشکر کنم
فقط میتونم بگم که خیلی اقاییداداش به نظرت من چقدر درخواست خسارت بکنم برا قراردادم؟
اگر بازگشت به کارمو قبول کنه و بعدا برام سر کار مشکل بوجود بیاره چی؟
خیلی ادم کثیف و رزلی هستش و میترسم بازگشت به کارمو قبول کنه و بعدش برام پاپوش درست کنه و دستمم چیزیو نگیره
به نظرت چی کار کنم داداش؟
سلام
تشکر از خدای دانا
شما فقط میتونین درخواست خسارت کنین و توضیح بدین که چقدر متضرر شدین به خاطر امید به کار در این شرکت و ازدواج و وامهای بانک و غیره
مقدار خسارت رو دادگاه تعیین میکنه . اگر از مدت قرار داد چهار پنج ماه مونده باشه دادگاه رای به پرداخت تمام حقوقها میده البته اگر کارفرما باعث فسخ شده باشه اون هم بدون دلیل موجه و قابل قبول برای دادگاه
شما فقط توضیح بدین به دادگاه که چقدر متضرر شدین تا دادگاه بیشترین خسارت رو براتون منظور کنه
اگر کارگر به دلیل سرقت , اختلاس , افشای اسرار شرکت , خسارت زدنِ سنگین به شرکت و توهین و فحاشی و یا زد و خورد با کارفرما یا مدیران اخراج شده باشه دیگه دادگاه خسارتی بهش نمیده . برای همین بود که گفتم مراقب باشین کارفرما ازتون نقطه ضعف نگیره
=============================
در مورد مسئله ی خطورتِ ادامه ی کار در محیطی که کارفرما و کارگر روابطشون بد هست قبلاً نوشتم که شما باید این ریسک رو قبول کنین و اصرار کنین در بازگشت به کار تا یا خسارت بگیرین یا واقعاً برگردین سر کار دوباره
اما اگر برگشتین سر کار , دیگه باید بدونین که کارفرما میذارتتون زیر ذره بین و اگر آدم بد ذات و زبرکی باشه میتونه با اجرای قانون کار حسابی اذیتتون کنه یعنی گیر میده به تمام دیر اومدن ها و زود رفتن ها و کم کاریها , خرابکاریها و وقت تلف کردنها و غیبتها و اهانتها و پروندتون رو پر میکنه از اخطارهای مکرر بدلیل غیبت و و تاخیر و کم کاری و کسر حقوق و غیره و خودِ اینها از دلائلِ قانونی اخراج هست و راحت میتونه عذرتون رو بخواد
اگر هم آدم از خدا بی خبر و بی وجدانی باشه براتون پاپوش درست میکنه
بنده یه انبار دار رو میشناختم . کارفرما قصد داشت کارهای غیر قانونی انجام بده در فروش اما انباردار حاضر به همکاری باهاش نشد
کارفرمای بی وجدان با پسرش یک شب میرند انبار و نزدیک 15 ملیون تومن از اجناس رو مخفیانه میبرند خونه ی خودشون
چند هفته بعد به انباردار میگه باید انبارگردی کنیم چون من بهت شک دارم . انباردار بینوا هم از همه جا بی خبر
وقتی انبارگردی تمام شد کسر موجودیِ انبار مشخص شد و کارفرما بهش تهمت دزدی زد و از کار اخراج شد و تمام حقوق و مزایای پایان کارش هم مصادره شد بابت جبران خسارت و انباردار بیچاره رو از کویت تبعید کردند برای همیشه ممنوع الورود شد به دلیل محکوم شدن در پرونده ی خیانت در امانت
این ماجرا چند سال بعد توسط همسر کارفرما لو رفت . کارفرما طلاقش داد , زنش هم همه ی گندکاریهاش رو لو داد که یکیش همین ماجرای انباردار بود
بنده نمیدونم کار شما دقیقاً چی هست در شرکت اما اگر با پول و مدارکِ مهم و دریافت و پرداخت سر کار ندارین و چیزی هم رسماً تحویل نگرفتین از شرکت پس لزومی نداره نگران این چیزها باشین اما باز هم باید مراقب باشین
مثلاً ممکنه کسی رو بفرسته تا بهتون رشوه بده تا کاری غیر قانونی انجام بدین و بعدش مچتون رو بگیره و اخراجتون کنه و پرونده هم براتون تشکیل بده یا همونطور که گفتم گیر بده به رعایت نکردن قوانین و دستورالعملها مثل تاخیر و حضور و زود رفتن و غیاب بدون اجازه و عذر موجه و کم کاری و غیره و مجازاتتون کنه با کسر حقوق و توقف از کار و در نهایت اخراج

MCI
07-12-2015, 09:05
سلام داداش
جلسه هیات حل اختلاف برگزار شد با حضور رییس اداره کار و جمعی از نمایندگان تشکلهای کارگری و دادگستری
بنده تو ایام بلاتکلیفی ی جا مشغول بکار بودم که فقط حقوق میگرفتم و بیمه برام رد نمیکردن که کارفرما این قضیه رو نمید ونم از کجا فهمیده . منم کتمان کردم و گفتم که جایی کار نمیکردم و میتونن از بیمه استعلام بگیرن
بعدش هم عنوان کرد که من کارمو خوب انجام نمیدادم و از مشتریها پول میگرفتم و کارشونو انجام میدادم و بر ضد منافع و پیشرفت نمایندگی توطئه میکردم و ذهنیت کارگرای دیگرو مخشوش میکردم درباره نمایندگی؛ حتی دوتا رسید دریافت حقوق اورد نشون داد که من اثر انگشت زدم و امضاء کردم که من هم در جواب گفتم که بنده تا این برگرو امضاء نمیکردم ایشون از دادن حقوق امتناء میکرد و منو تهدید میکرد که تا امضاء نکنی از حقوق خبری نیست؛ بعدشم مراجعه منو به کارم طبق رای بازگشت بکار گفتن که حاضر نشدم مشغول بکار شم که من هم در جواب گفتم که بنده کارشناس فنی هستم و وظیفه کارشناس فنی معلوم هست و به بنده گفتن که ما کارشناس فنی اوردیم و دیگه جایی برا شما نیست و باید لباس کار تنت کنی بری شاگردی کنی؛ در اخر هم نظر دادگاه این بود که ایا من حاضرم با دریافت مبلغی بابت 5سال قراردادم توافق کنم یا نه(( همه اعضا هم تایید کردن که به نفع من هستش که توافق کنم چون دیگه با این مشکلات من و کارفرما نمیتونیم با هم کار کنیم و دردسرمون برا اداره کار هست و هرروز میخوایم برا مشکلمون مزاحم اداره کار بشیم))؟ بنده هم در جواب گفتم که من با استناد به این 5سال قرارداد رفتم زیر بار قرض و وام بانکی و بازگشت بکارمو میخوام تا ماهیانه حقوق بگیرم و زندگیم بچرخه،
و در نهایت رییس جلسه گفتن که صورتجلسه رو امضاء کنید و برید تا ما رای صادر کنیم،.
با این اوصاف نظر شما چیه؟ایا باید توافق میکردم یا اینکه کاری که کردم درست و به نفعم هست و اینکه به نظر شما امکان صدور چه رایی بیشتر هست؟؟
ممنون و شرمنده که مطالب زیاد شد:n12:

MCI
07-12-2015, 09:14
راستی اگر ایشون بره اون کسیرو که من تو ایام بلاتکلیفیم براش کار کردم بیاره و شهادت بده یا اینکه طی ی نامه تایید کنه که من براش کار کردم و برگه تسویه حساب پیشش دارم اونوقت چی میشه؟ تاثیری داره تو روال پرونده؟؟؟؟ خیلیی ذهنمو به خودش مشغول کرده:n03::n03::n03::n03:

A/|\IR
07-12-2015, 10:06
راستی اگر ایشون بره اون کسیرو که من تو ایام بلاتکلیفیم براش کار کردم بیاره و شهادت بده یا اینکه طی ی نامه تایید کنه که من براش کار کردم و برگه تسویه حساب پیشش دارم اونوقت چی میشه؟ تاثیری داره تو روال پرونده؟؟؟؟ خیلیی ذهنمو به خودش مشغول کرده:n03::n03::n03::n03:

دوستمون محمد راهنمایی های خوبی کردم
فقط من در مورد این پستتون بگم که یکی رو میشناختم که همین داستان شما براش پیش اومده بود که موفق شد حق مزایا و حقوق دریافت کنه اما بعد از اینکه کارفرما فهمید که در اون مدت شاکی ادعا میکرده از کار بیکار شده مشغول بوده حق و مزایاش قطع شد، البته کار فرما شاهد هم داشت برای این قضیه
البته من از قوانین چیزی نمیدونم و این فقط تجربه ای بود که داشتم از جزئیات ـش هم خبر ندارم شاید با مورد شما فرق داشته باشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-12-2015, 17:07
سلام داداشجلسه هیات حل اختلاف برگزار شد با حضور رییس اداره کار و جمعی از نمایندگان تشکلهای کارگری و دادگستریبنده تو ایام بلاتکلیفی ی جا مشغول بکار بودم که فقط حقوق میگرفتم و بیمه برام رد نمیکردن که کارفرما این قضیه رو نمید ونم از کجا فهمیده . منم کتمان کردم و گفتم که جایی کار نمیکردم و میتونن از بیمه استعلام بگیرنبعدش هم عنوان کرد که من کارمو خوب انجام نمیدادم و از مشتریها پول میگرفتم و کارشونو انجام میدادم و بر ضد منافع و پیشرفت نمایندگی توطئه میکردم و ذهنیت کارگرای دیگرو مخشوش میکردم درباره نمایندگی؛ حتی دوتا رسید دریافت حقوق اورد نشون داد که من اثر انگشت زدم و امضاء کردم که من هم در جواب گفتم که بنده تا این برگرو امضاء نمیکردم ایشون از دادن حقوق امتناء میکرد و منو تهدید میکرد که تا امضاء نکنی از حقوق خبری نیست؛ بعدشم مراجعه منو به کارم طبق رای بازگشت بکار گفتن که حاضر نشدم مشغول بکار شم که من هم در جواب گفتم که بنده کارشناس فنی هستم و وظیفه کارشناس فنی معلوم هست و به بنده گفتن که ما کارشناس فنی اوردیم و دیگه جایی برا شما نیست و باید لباس کار تنت کنی بری شاگردی کنی؛ در اخر هم نظر دادگاه این بود که ایا من حاضرم با دریافت مبلغی بابت 5سال قراردادم توافق کنم یا نه(( همه اعضا هم تایید کردن که به نفع من هستش که توافق کنم چون دیگه با این مشکلات من و کارفرما نمیتونیم با هم کار کنیم و دردسرمون برا اداره کار هست و هرروز میخوایم برا مشکلمون مزاحم اداره کار بشیم))؟ بنده هم در جواب گفتم که من با استناد به این 5سال قرارداد رفتم زیر بار قرض و وام بانکی و بازگشت بکارمو میخوام تا ماهیانه حقوق بگیرم و زندگیم بچرخه،
و در نهایت رییس جلسه گفتن که صورتجلسه رو امضاء کنید و برید تا ما رای صادر کنیم،.با این اوصاف نظر شما چیه؟ایا باید توافق میکردم یا اینکه کاری که کردم درست و به نفعم هست و اینکه به نظر شما امکان صدور چه رایی بیشتر هست؟؟ممنون و شرمنده که مطالب زیاد شد:n12:سلام
اگر پولی که بهتون میدن ارزش داشته باشه و بتونین در جای دیگه ای هم با قرارداد مدت دار و شغلی که ازش بدتون نیاد مشغول به کار بشین پس بهتره که قائله رو فیصله بدین
مسئله کار کردن در جای دیگه و تاثیرش در شکایت رو متاسفانه در موردش اطلاعی ندارم چون در کویت کار کردن برای کسی غیر از کارفرما (کفیل - sponsor ) ممنوع هست و باعث تبعید شدنِ کارگر از کویت و ممنوع الورود شدنش میشه
در مورد اتهامات هم اگر مدرک محکمه پسند داشته باشه پس دردسر ساز هست
کار کردن با این کارفرما دیگه سودی نداره و خطرناک هم هست
نپرسیدین چقدر خسارت بهتون میدن بابت فسخ قرارداد ؟ این مسئله خیلی مهم هست برای تصمیم گیری [/b]
نظر بنده اینه که شروع کنین به جستجوی کار مناسب در جای دیگه و پرونده ی این شرکت رو هم ببندین با اخذ حداکثر خسارت
اما چیزهائی رو که باعث شد در این شرکت کارتون به اینجا بکشه نباید از یاد ببرین و تجربه بشه برای بقیه ی عمر
مشکلات بزرگ از اشتباهات کوچک شروع میشه .
منظورم این نیست که شما باعث شدین کار به اینجا بکشه . منظورم فقط فراموش نکردن علتها هست

MCI
01-01-2016, 14:28
سلام
بعد از جلسه اول هیات حل اختلاف چند روز بعدش مراجعه کردم به اداره کار که در جواب گفتن که پرونده رفته برا تحقیق
چند روز بعدش رفتم برا پیگیری که اون شخصی که رفته بود برا تحقیق بهم گفت که رفتم با کارفرمات صحبت کردم که بهم گفت مدرک تحصیلی نداره و بهانه اورد که بدون مدرک اومدن پیش ما/ بهم گفتش که از مدرک تحصیلیت ی کپی بکن ببر بذار تو پروندت تا تو جلسه ای که 20ام برات گذاشتن مدرکت تو پروندت اماده باشه / این بار پرسیدن ایا حاضری توافق کنی و مبلغی رو جهت قراردادت بگیری من جواب مثبت میدم و تا جایی که از یکی از کارمندان مسیول پرسیدم قضیه از این قراره که توافق باید رضایت طرفین باشه و اداره کار تقریبا تو تعیین مبلغ دخیل نیست/ فقط از ی موضوع واهمه دارم اونم اینه که بازگشت به کار رو قبول کنه/ اگه اون قبول کنه بازگشت به کار رو من میتونم رد کنم و درخواست خسارت کنم؟؟؟؟؟

دوستمون محمد راهنمایی های خوبی کردم
فقط من در مورد این پستتون بگم که یکی رو میشناختم که همین داستان شما براش پیش اومده بود که موفق شد حق مزایا و حقوق دریافت کنه اما بعد از اینکه کارفرما فهمید که در اون مدت شاکی ادعا میکرده از کار بیکار شده مشغول بوده حق و مزایاش قطع شد، البته کار فرما شاهد هم داشت برای این قضیه
البته من از قوانین چیزی نمیدونم و این فقط تجربه ای بود که داشتم از جزئیات ـش هم خبر ندارم شاید با مورد شما فرق داشته باشه.
داداش ممنون از راهنماییت
ولی جایی که من کار میکردم حق بیمه برام رد نمیشد / یعنی تو بیمه سابقه کار در اونجا برای بنده ثبت نشده و میتونم مدعی بشم که ایشون حق و حقوق منو نداده و من هم بخاطر خرج و مخارج زندگیم مجبور به این کار شدم.
اخه تو رای صادره بخاطر ایام بلاتکلیفی من برام ی مبلغی تعیین کدرن که کارفرما موظفه بهم پرداخت کنه و ایشون هم بخاطر این مبلغ که تعیین کردن قضیه کار کردن منو تو جای دیگه مطرح کردن.

MCI
10-01-2016, 20:04
سلام
امروز 20ام رفتم جلسه دوم هیات حل اختلاف که کارفرما تو جلسه حاضر نشد
تو جلسه بهم گفتن که بازگشت بکار میخوای یا توافق میکنی که خودشونم گفتن که با این شرایط دیگه به نفع شما نیست که برگردی اونجا و توافق کنی بهتره
منم گفتم که بازگشت بکار صلاح من نیست و توافق میکنم / پرسیدم که رو چه مبلغی باید توافق کنم که در جواب گفتن که ما نمیتونیم مبلغ بگیم و رضایت طرفین هستش
بنده هم گفتم که 15میلیون میخوام تا توافق کنم که رییس گفت از این پولا نمیده بهت/ بعدشم گفت بیا امضاء کن برو تا رای صادر کنیم
فعلا هم به ناچار باید منتظر باشم ببینم که چه رایی صادر میکنن/ یا بازگشت به کار میزنن یا احتمالا یه مبلغی جهت توافق مینویسن
یا حق:n03::n03::n03::n03:

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-01-2016, 21:37
سلام
امروز 20ام رفتم جلسه دوم هیات حل اختلاف که کارفرما تو جلسه حاضر نشد
تو جلسه بهم گفتن که بازگشت بکار میخوای یا توافق میکنی که خودشونم گفتن که با این شرایط دیگه به نفع شما نیست که برگردی اونجا و توافق کنی بهتره
منم گفتم که بازگشت بکار صلاح من نیست و توافق میکنم / پرسیدم که رو چه مبلغی باید توافق کنم که در جواب گفتن که ما نمیتونیم مبلغ بگیم و رضایت طرفین هستش
بنده هم گفتم که 15میلیون میخوام تا توافق کنم که رییس گفت از این پولا نمیده بهت/ بعدشم گفت بیا امضاء کن برو تا رای صادر کنیمفعلا هم به ناچار باید منتظر باشم ببینم که چه رایی صادر میکنن/ یا بازگشت به کار میزنن یا احتمالا یه مبلغی جهت توافق مینویسنیا حق:n03::n03:
سلام
اگر سیستم کارشون مثل اونطرف آب باشه پس اداره ی کار فقط سعی میکنه که دو طرف با هم مصالحه کنند و با توافق خودشون مشکل رو حل کنند وگرنه پرونده برای تعیین مقصر و تعیین خسارت میره به دادگاه
در دادگاه , قاضی کلیاتِ پرونده رو میبینه و اگر تشخیص بده که شکایت صحیح هست , شکایت رو ارجاع میده به کارشناس تا سخنان و مدارکِ هر دو طرف رو بشنوه و ثبت کنه و یک گزارش بنویسه برای قاضی که در اون گزارش نظر کارشناس در صفحه ی آخر درج شده و اگر کاگر مستحق دریافت خسارت باشه مقدار خسارت رو هم محاسبه میکنه و مینویسه
قاضی با دیدنِ نظر و حکم کارشناس اگر تشخیص بده که نظر خبیر مشکلی نداره , همون رو به اطلاع طرفین میرسونه
اما اگر قاضی تشخیص بده که نظر کارشناس غلطه و یا خسارت رو اشتباه حساب کرده اونوقت دوباره پرونده رو میفرسته برای یک کارشناس دیگه
همچنین اگر یکی از طرفین به حکن کارشناس اعتراض کنه و قاضی هم تشخیص بده که اعتراضش صحیح هست پرونده رو ارجاع میده به یک کارشناس دیگه .
چیزهائی که کارگر میتونه به عنوان خسارت مطالبه کنه اینهاست:
باقی حقوق تا پایان مدت قرار داد یعنی اگر یک سال مانده به پایان قرارداد اخراج بشه و علتش هم دزدی و خیانت و ضرب و شتم کارفرما و تقلب در برای استخدام و خسارت سنگین زدن به شرکت نباشه حق داره حقوق 12 ماهِ باقیمانده رو مطالبه کنه
حقوق مرخصی سالیانه
پاداش آخر خدمت اگر کاری نکرده باشه که پاداش رو باطل میکنه مثل سرقت و خیانت و افشای اسرار شرکت
شما بر چه اساسی گفتین 15,000,000 تومن ؟
باید یک نفر کاربلد مطالباتتون رو حساب کنه و بگه حدوداً چند میشه
مسلماً کارفرما این مبلغ رو قبول نداره
دو راه دارین:
1- بپرسین کارفرما چقدر میخواد پرداخت کنه
اگر مناسب بود همون مبلغ رو بگیرین و از ادامه ی شکایت بگذرید
2- قبول نکنین و بگین حق قانونیم رو میخوام تا پرونده رو بفرستند دادگاه و یا دائره ی حقوقی اداره ی کار تا مبلغ قانونی مشخص بشه

MCI
12-01-2016, 10:37
سلام
اگر سیستم کارشون مثل اونطرف آب باشه پس اداره ی کار فقط سعی میکنه که دو طرف با هم مصالحه کنند و با توافق خودشون مشکل رو حل کنند وگرنه پرونده برای تعیین مقصر و تعیین خسارت میره به دادگاه
در دادگاه , قاضی کلیاتِ پرونده رو میبینه و اگر تشخیص بده که شکایت صحیح هست , شکایت رو ارجاع میده به کارشناس تا سخنان و مدارکِ هر دو طرف رو بشنوه و ثبت کنه و یک گزارش بنویسه برای قاضی که در اون گزارش نظر کارشناس در صفحه ی آخر درج شده و اگر کاگر مستحق دریافت خسارت باشه مقدار خسارت رو هم محاسبه میکنه و مینویسه
قاضی با دیدنِ نظر و حکم کارشناس اگر تشخیص بده که نظر خبیر مشکلی نداره , همون رو به اطلاع طرفین میرسونه
اما اگر قاضی تشخیص بده که نظر کارشناس غلطه و یا خسارت رو اشتباه حساب کرده اونوقت دوباره پرونده رو میفرسته برای یک کارشناس دیگه
همچنین اگر یکی از طرفین به حکن کارشناس اعتراض کنه و قاضی هم تشخیص بده که اعتراضش صحیح هست پرونده رو ارجاع میده به یک کارشناس دیگه .
چیزهائی که کارگر میتونه به عنوان خسارت مطالبه کنه اینهاست:
باقی حقوق تا پایان مدت قرار داد یعنی اگر یک سال مانده به پایان قرارداد اخراج بشه و علتش هم دزدی و خیانت و ضرب و شتم کارفرما و تقلب در برای استخدام و خسارت سنگین زدن به شرکت نباشه حق داره حقوق 12 ماهِ باقیمانده رو مطالبه کنه
حقوق مرخصی سالیانه
پاداش آخر خدمت اگر کاری نکرده باشه که پاداش رو باطل میکنه مثل سرقت و خیانت و افشای اسرار شرکت
شما بر چه اساسی گفتین 15,000,000 تومن ؟
باید یک نفر کاربلد مطالباتتون رو حساب کنه و بگه حدوداً چند میشه
مسلماً کارفرما این مبلغ رو قبول نداره
دو راه دارین:
1- بپرسین کارفرما چقدر میخواد پرداخت کنه
اگر مناسب بود همون مبلغ رو بگیرین و از ادامه ی شکایت بگذرید
2- قبول نکنین و بگین حق قانونیم رو میخوام تا پرونده رو بفرستند دادگاه و یا دائره ی حقوقی اداره ی کار تا مبلغ قانونی مشخص بشه
سلام دوست عزيز
كاملا حق با شماست، ولي ديگه دارم از زندگي و اينده شغليم بخاطر اين پرونده عقب ميفتم
شرايط كاري و استخدامهاي ايران طوريه كه شرط سن و هزار تا دنگ و فنگ ديگه داره.
از طرفي هم اگه تكليف اين پرونده روشن نشه نميتونم سر كار ديگه برم و مشغول بشم،
من متاهل هستم و تو اين مدت زندگيم به سختي داره ميگذره و از نظر مالي به شدت تو فشار هستم و از طرف همسر و اعضاي خانواده هم تو فشار هستم كه اين پروندرو زودتر تموم كنم و برم دنبال ي شغل ديگه
مبلغ 15,000,000ميليون تومن رو هم خودم و پدرم گفتيم تو جلسه تا كارفرما بده و پرونده بسته بشه،
رئيس جلسه گفتش كه چون سابقه كاريم كمه اين مبلغ تعلق نميگيره بهم
فعلا منتظرم تا ببينم چه رايي صادر ميشه، خداشاهده به مرز جنون رسيدم، گير كارفرمايي افتادم كه اصلا خدارو نميشناسه و برا برنده شدن تو اين كار از هيچ كاري دست نميكشه، رأي صادر شد بهتون اطلاع ميدم، خيلي اقايي دوست گلم

MCI
18-01-2016, 13:02
سلام
توافق کردم با مبلغ 8.000.000 تومن و پرداخت حق بیمه معوقه به تامین اجتماعی
البته اگر به دادگاه میکشید شاید از این مبلغ بالاترم میگرفتم ولی ارزش نداره و الافیش خیلی زیاده ( تقریبا 7ماه)
قرار شده رای صادر بشه و با رای برم و حقمو بگیرم و سفته هارم بهم بده.
دوست عزیز اقا :n12:محمد:n12: خیلی خیلی ازت ممنونم که با صبروشکیبایی به سوالاتم جواب دادی و مثل ی برادر راهنماییم کردی
هر جا که هستی موفق و پیروز باشی زیر سایه خداوند بزرگ:n12::n12::n12:

shangil
16-03-2017, 22:07
تین پست رو اوردم بالا انصافا ارزش خوندن داره یه بار
دوست من دقیقا همین مشکل رو داشت میخواستم تاپیک باز کنم دیدم هستش

wichidika
17-08-2018, 22:09
سامانه جامع روابط کار در هاله ابهام قرار داردچوب‌هایی لای چرخ سامانه روابط کار [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]در حالی که سایر خدمات دولتی از طریق سامانه فعلی دفاتر پیشخوان ارائه می‌شود، اما ثبت نام در سامانه جامع روابط کار بر بستر سامانه جدید تنظیم مقررات مانع از اجرا شدن آن شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس سامانه جامع روابط کار که از وعده‌های وزارت کار در دولت دوازدهم برای تضمین امنیت شغلی کارگران و جلوگیری از قراردادهای سفید امضا و غیرقانونی بود، حالا در وضعیت مبهمی به سر می‌برد.
این سامانه که از مردادماه سال گذشته از سوی وزارت کار رونمایی شد و وعده داده شد که از مهر ماه همان سال ثبت نام کارگران و کارفرمایان در این سامانه صورت گیرد هنوز هم در مرحله وعده هایی قرار دارد که به موعد می‌رسند اما هیچ کدام محقق نمی شود.
حالا برخی منابع از چوب‌هایی لای چرخ این سامانه خبر می دهند به نحوی که عملاً این سامانه کم کم دارد به دست فراموشی سپرده می‌شود.
آنچنان که مسئولان وزارت کار میگویند این وزارتخانه توافقات نهایی را برای راه‌اندازی سامانه با کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت تا پیش از اردیبهشت ماه امسال نهایی کرده بود اما بعد از آن دولت با مصوبه ای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را به عنوان نهاد ناظر بر دفاتر پیشخوان تعیین کرد بعد از آن بود که وزارت کار مجدداً مذاکراتی را با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آغاز کرد.
بر اساس اخباری که از مذاکرات و نشست های سازمان تنظیم مقررات و معاونت روابط کار وزارت کار برای آغاز ثبت نام های این سامانه از طریق دفاتر پیشخوان منتشر می شد نزدیک به چهار ماه برای تعیین تعرفه، راه اندازی این سامانه معطل ماند.
حالا اما از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعرفه ثبت نام برای کارفرمایان ۶ هزار تومان به کارگران ۵ هزار تومان تعیین شده است با این همه هنوز سامانه جامع روابط کار شکل جدی به خود نگرفته است.
حالا در حالی که وزارت کار می گوید ثبت نام از کارگران و کارفرمایان در یک‌سوم دفاتر در استان تهران آغاز شده اما دبیرکل کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت به فارس می‌گوید که هنوز هیچکدام از دفاتر پیشخوان ثبت نام از کارگران و کارفرمایان برای عضویت در سامانه جامع روابط کار را آغاز نکرده اند.
علی فلاح حقیقی دبیرکل کانون سراسری دفاتر پیشخوان دولت فارس می‌گوید: قرار بود سامانه جامع روابط از ۱۵ مرداد آغاز به کار کند و ثبت نام نیز در دفاتر پیشخوان دولت انجام شود و کارگران و کارفرمایان اطلاعات خود را در این سامانه رجیستر کنند. اما در حال حاضر هیچ یک از دفاتر پیشخوان دولت این سرویس را ارایه نمی‌کنند و این موضوع که این خدمت در برخی دفاتر ارایه می شود اساسا اکنون نمی‌تواند مفهوم اجرایی داشته باشد؛ زیرا قرار بود دفاتری که درخواست ارایه این سرویس را دارند به سامانه متصل شوند که این کار انجام نشده است.
فلاح حقیقی افزود: البته تنها این خدمت نیست که به این شرایط دچار شده است بسیاری از خدمات دیگر دفاتر پیشخوان نیز همینطور معطل شده‌اند و در انتظار راه‌اندازی سامانه جدید رگولاتوری هستند.
اما در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگار فارس از کسانی که در این حوزه مسئولیت دارند سامانه جدید رگولاتوری در حالی برای برای این خدمت وزارت کار الزامی تعیین شده است که سایر دستگاه‌های دولتی همچنان با سامانه‌ای که از گذشته دفاتر پیشخوان در بستر آن فعالیت می‌کردند قرارداد می بندند و از آن طریق ارائه خدمت می کنند؛ همچنان که معاونت تعاون وزارت کار در هفته های اخیر در قراردادی با کانون دفاتر پیشخوان برای ارائه یک خدمت بدون آنکه الزامی به استفاده از سامانه جدید رگولاتوری داشته باشند اقدام کرد.
مسئولان وزارت کار می‌گویند که از ۴ ماه قبل سامانه‌ای را به این منظور با توافق با کانون دفاتر پیشخوان طراحی و تست کردند و اگر قرار بود بر مبنای همان سامانه کار انجام شود تا به حال سامانه جامع روابط کار شکل اجرایی به خود گرفته بود .
دبیرکل کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت با تایید این مطلب میگوید: بر اساس ماده 4 آیین‌نامه ابلاغی دولت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با رعایت اصل 44 مسئول ایجاد سامانه‌ای به عنوان بستر ارایه خدمات‌ تمامی دستگاه‌های خدمات دهنده‌ به دفاتر پیشخوان دولت تکلیف شده است و چون این سازمان یک سازمان ستادی است که قصد انجام کار تصدی را دارد و از این رو شاهد کندی و تاخیر در انجام کار هستیم و از سوی دیگر اجازه کار به سامانه‌ای که ما ایجاد کرده‌ایم ار هم نمی دهند.
به گزارش فارس، قرار بود سامانه جامع روابط کار از 15 مرداد ماه برای ثبت‌نام کارگران و کارفرمایان در دفاتر پیشخوان فعال شود اما کارگران و کارفرمایانی که در تهران متقاضی ثبت نام در این سامانه هستند با مراجعه به دفاتر پیشخوان با پاسخ‌های متناقضی روبرو می‌شوند.

wichidika
18-08-2018, 15:25
سامانه جامع روابط کار از امروز عملیاتی شدسامانه روابط کار از امروز برای ثبت نام کارگران و کارفرمایان استان تهران آغاز به کار کرده است ،حل مشکل وجود قراردادهای سفید امضا در بخش ثبت قراردادهای کار،امکان اطلاع از وضعیت بازرسی کارگاه ها و حوادث ناشی از کار از جمله اهداف این طرح است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، در حالی از مرداد ماه سال گذشته که طرح سامانه " ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست" رونمایی و مقررشد این سامانه به صورت رسمی آغاز به کار کند که هیچگاه محقق شد. در اوایل تیرماه سال جاری بود که برای بار چندم نیز این وعده داده شد اما باز هم عملیاتی نشد.
از آنجایی که مطابق آمار بیش از 90 درصد نیروی کار در کشور قراردادهای موقت دارند، قانون کار برای حل مشکلات قراردادهای کارگران راه گشا نبوده است. در همین راستا مقرر شد تا سامانه امنیت شغلی و ثبت قراردادهای کار راه اندازی شود؛ سامانه ای که بناست کارفرمایان را موظف به ثبت تمام قراردادهای کارگری و جزئیاتش کند تا بلکه به اختلافات دامنه‌دار کارگری و کارفرمایی سروسامانی دهد.
این سامانه از سال گذشته در چندین نوبت قرار بود راه اندازی شود ولی نشد و تاکنون ادامه دار شد. در حالی که معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: ثبت نام از کارگران و کارفرمایان در سامانه جامع روابط کار از 15 مرداد در دفاتر پیشخوان دولت آغاز می شود اما کارگران و کارفرمایانی که در تهران متقاضی ثبت نام در این سامانه هستند با مراجعه به دفاتر پیشخوان با پاسخ‌های متناقضی روبرو می‌شوند.
اسماعیل ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار درباره مشکلات این سامانه می گوید: از سمت وزارت کار هیچ مشکلی وجود ندارد. مسئولان وزارت کار می گویند این وزارتخانه توافقات نهایی را برای راه‌اندازی سامانه با کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام داده است و هر گونه مشکلی باشد از سوی آنها است.
«سامانه جامع روابط کار» سامانه‌ای است که امکان ثبت تمام فرایندها و روابط کاری مربوط به کارگران و کارفرمایان به صورت الکترونیکی را فراهم می‌کند. در این سامانه حدود 36 خدمت در حوزه روابط کار، هم برای کارگران و هم برای کارفرمایان پیش بینی شده که در فاز نخست دو زیرسامانه «ثبت الکترونیکی دادخواست کارگران» و «ثبت قراردادهای
نیروی کار توسط کارفرمایان» راه اندازی می شود.
اخبارها حکایت از این دارد، که فرآیند ثبت نام کارگران و کارفرمایان استان تهران از امروز در برخی از دفاتر پیشخوان دولت آغاز می‌شود.
راهنمای سامانه جامع روابط کار وزارت کار به شرح زیر است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] انتهای پیام/

wichidika
19-08-2018, 10:58
مهر خبر می‌دهد؛ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]جزئیات-خدمات-سامانه-روابط-کار-برای-کارگران-و-کارفرمایان) جزئیات خدمات سامانه روابط کار برای کارگران و کارفرمایان ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]جزئیات-خدمات-سامانه-روابط-کار-برای-کارگران-و-کارفرمایان)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] با آغاز ثبت نام از کارگران و کارفرمایان استان تهران در دفاتر پیشخوان، بیش از ۳۰ خدمت به صورت غیرحضوری و در بستر خدمات الکترونیک به جامعه کارگری و کارفرمایی ارائه می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، سامانه روابط کار که از مرداد ماه سال گذشته توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رونمایی شد، قرار است سرانجام پس از یکسال کارگران و کارفرمایان را به تدریج از خدمات خود بهره مند سازد. این سامانه با هدف حذف بروکراسی‌های اداری روابط کار بین کارگر و کارفرما، ایجاد شفافیت در قراردادهای کار، پایش وضعیت قراردادهای موقت و دائم، حذف مکاتبات کاغذی، ثبت الکترونیکی شکایات کارگران و در مجموع تسهیل روابط کاری بین کارگر و کارفرما به صورت یکپارچه پیاده سازی شده است. آنچه که تاکنون در حوزه روابط کارآن هم به صورت جداگانه، نه در قالب یک سامانه یکپارچه ارائه می‌شد، به صورت مقطعی و به صورت نرم افزارهای تخصصی شکایات کارگری، بیمه بیکاری و بازرسی کار بود که این نرم افزار ها صرفا به منظور رفع نیاز واحدهای مربوطه در مقاطع زمانی مختلف تهیه و ارائه شده بود. در این راستا راه اندازی «سامانه جامع معاونت روابط کار» که به اختصار به آن «سامانه روابط کار» می‌گویند، ضمن ایجاد تحولی در نحوه ارائه خدمات به جامعه کارگری و کارفرمایی، رویه یکسانی در ارائه کلیه خدمات حوزه روابط کار در واحدهای اجرایی کل کشور را ایجاد می کند. این سامانه خدمات مختلفی را در حوزه روابط کار به متقاضیان (کارگر ، کارفرما)، واحدهای اجرایی (کارشناسان و مدیران ادارات روابط کار، بازرسی کار و بیمه بیکاری) ، دستگاه‌های دولتی (سازمان تامین اجتماعی، سازمان فنی و حرفه ای و....)، بخش خصوصی، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی، مراجع قضایی و مدیران ستادی و اجرایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه می‌دهد. سامانه روابط کار از ۳۶ نرم افزار (زیرسامانه) به شرح جدول زیر تشکیل شده است که دو زیرسامانه «ثبت الکترونیکی دادخواست کارگران» و «ثبت قراردادهای نیروی کار توسط کارفرمایان» در فاز نخست اجرای این سامانه پیاده سازی می شوند و سایر سامانه‌ها به تدریج قابلیت اجرایی پیدا می کنند.

عنوان خدمات (زیرسامانه)

زیرسامانه ثبت قراردادهای کار

زیرسامانه ثبت شکایات کارگری

زیرسامانه ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای طبقه بندی مشاغل

زیرسامانه ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای پاداش افزایش تولید

زیرسامانه بررسی و تایید آیین نامه‌های انضباطی کارگاه‌ها

زیرسامانه بررسی و تایید پیمان های جمعی کار

زیرسامانه بررسی و تایید طرح‌های طبقه بندی مشاغل

زیرسامانه صدور اعتبارنامه‌های اعضای مراجع حل اختلاف

زیرسامانه دادرسی کار

زیرسامانه مدیریت و کنترل دسترسی

زیرسامانه درگاه واحد ارایه خدمات

زیرسامانه پیکربندی و مدیریت تنظیمات

زیرسامانه طراحی گزارشات و داشبورد مدیریتی

زیرسامانه مدیریت بانک اطلاعاتی اشخاص و کارگاهها

زیرسامانه شوراهای سازش

زیرسامانه صدور اعتبارنامه های اعضای مراجع حل اختلاف

زیرسامانه اعضای کمیته های طبقه بندی مشاغل

زیرسامانه مشاوران روابط کار

زیرسامانه مدرسان روابط کار

زیرسامانه طراحان طبقه بندی مشاغل

زیرسامانه ملی استانداردسازی مشاغل

زیر سامانه بازرسی کار

زیر سامانه تایید صلاحیت ایمنی امور پیمانکاری

زیر سامانه تایید صلاحیت شرکت‌های خدماتی

زیر سامانه سامانه تایید صلاحیت مسئولین ایمنی

زیرسامانه سامانه ثبت درخواست بررسی مشاغل سخت و زیان آور- فردی

زیرسامانه بیمه بیکاری (مقرری بگیران بیمه بیکاری)

زیرسامانه حمایت از مشاغل

زیرسامانه شناسایی واحدهای مشکل دار

زیرسامانه طرح‌های اصلاح ساختار اقتصادی کارگاه‌ها

زیرسامانه ثبت تشکل های کارگری و کارفرمایی

زیرسامانه سامانه جامع آموزش ایمنی کار

زیرسامانه جامع مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی

سامانه جامع روابط کار پس از پیاده سازی کامل به طور کلی دسترسی آسان و بدون تبعیض کارگران به تمامی خدمات حوزه روابط کار را بدون مراجعه حضوری در ادارات کل اجرایی تعاون، کار و رفاه اجتماعی سراسر کشور فراهم می کند. همچنین مدیریت و نظارت دقیق تر بر تنظیم روابط کار و فضای کسب و کار، حل مشکل وجود قراردادهای سفید امضا در بخش ثبت قراردادهای کار، امکان اطلاع از وضعیت بازرسی کارگاه ها و حوادث ناشی از کار، بهینه سازی و ارتقای نظام اجرایی فرایندهای حوزه روابط کار، ارتقای نظام مبتنی بر خدمات الکترونیک و جمع آوری اطلاعات آماری دقیق – به روز و قابل اعتماد و اعتبار در حوزه های تخصصی روابط کار، امکان تشخیص بحران نیروی کار در مناطق جغرافیایی کشور، نظارت بر عملکرد واحدها و سازمان های ارائه دهنده خدمات حوزه روابط کار، وجود یک رویه یکسان در ارائه خدمات الکترونیکی روابط کار و افزایش سطح رضایت‌مندی جامعه کارگری و کارفرمایی از مهمترین اهداف و نتایج راه اندازی این سامانه خواهد بود. سامانه جامع روابط کار از طریق آدرس prkar.mcls.gov.ir ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]/auth/login) قابل دسترس کارگران و کارفرمایانی است که پس از مراجعه به دفاتر پیشخوان نسبت به دریافت نام کاربری و رمز ورود اقدام می کنند.
تشکیل پرونده برای ورود به این سامانه در مرحله اول در استان تهران آغاز شده است و کارگران و کارفرمایان در این استان می توانند برای بهره مندی از خدمات این سامانه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.
کد خبر

wichidika
22-08-2018, 15:24
درخواست عجیب اتاق بازرگانی برای توقف سامانه جامع روابط کاربعد از رونمایی از سامانه روابط کار، رئیس اتاق بازرگانی به عنوان نماینده کارفرمایان از معاون اول رئیس جمهور خواست تا سامانه جامع روابط کار متوقف شود و همین موضوع باعث شد تا معاون روابط کار وزارت کار بگوید پیشنهاد اتاق بازرگانی اجحاف در حق کارگران است.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، از آنجایی که مطابق آمار بیش از 90 درصد نیروی کار در کشور قراردادهای موقت دارند، قانون کار برای حل مشکلات قراردادهای کارگران راه گشا نبوده است. در همین راستا مقرر شد تا سامانه امنیت شغلی و ثبت قراردادهای کار راه اندازی شود؛ سامانه ای که بناست کارفرمایان را موظف به ثبت تمام قراردادهای کارگری و جزئیاتش کند تا بلکه به اختلافات دامنه‌دار کارگری و کارفرمایی سروسامانی دهد.
این سامانه از سال گذشته در چندین نوبت قرار بود راه اندازی شود تا اینکه چندی پیش سامانه روابط کار برای ثبت نام کارگران و کارفرمایان استان تهران آغاز به کار کرد، اما این سامانه از همان ابتدا گلایه بخش خصوصی را به همراه داشت.
27 مرداد ماه95 بود که حسین سلاح‌ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در مورد سامانه جدید وزارت کار با عنوان سامانه روابط کار گفته بود: این اتفاق باعث می‌شود اشتغال‌زایی تحت شعاع قرار گیرد و کارفرمایان و مدیران بنگاه‌های اقتصادی در چنین شرایط اقتصادی بیشتر دست به عصا شوند.
در همین راستا نیز غلام‌حسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از معاون اول رئیس جمهور درخواست کرده که راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار متوقف شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]*مخالت وزارت کار با توقف سامانه جامع روابط کار/ پیشنهاد اتاق بازرگانی اجحاف در حق کارگران است
اما بعد از واکنش رئیس اتاق بازرگانی ایران به عنوان نماینده کارفرمایی احمد مشیریان ، معاون وزیر کار در واکنش به این اظهارات گفت:سامانه جامع روابط کار با هدف شفاف‌سازی قراردادهای کاری میان کارگران و کارفرمایان مطرح شده و از اجرای دقیق و کامل این طرح دفاع می کنیم.
وی درخواست اتاق ایران برای توقف اجرای این طرح را به زیان کارگران دانست و افزود: این پیشنهاد اتاق بازرگانی نتیجه ای جز اجحاف در حق کارگران به دنبال ندارد؛ در واقع «نبود شفافیت در قراردادهای کاری را مطرح کرده است.»
معاون وزیرکار یادآور شد: پیشنهاد دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی می تواند به افزایش قراردادهای سفید امضا منجر شود و تقویت این قراردادها، ظلم در حق کارگران خواهد بود. طرح سامانه جامع روابط کار در راستای اجرای دولت الکترونیک است و بر این اساس موظفیم ساز و کارها را به صورت شفاف و دقیق ارایه دهیم.
مشیریان گفت: تاکنون از سوی معاون اول رئیس جمهوری مطلبی درباره توقف این طرح مطرح نشده اما چنانچه این اتفاق بیفتد، از اجرای آن دفاع می‌کنیم. اجرای طرح سامانه روابط کار منافاتی با منافع کارفرمایان ندارد، فقط می خواهیم جزئیات قراردادهای کاری به صورت شفاف ثبت شود.
به گزارش تسنیم، این سامانه با هدف حذف بروکراسی‌های اداری روابط کار بین کارگر و کارفرما، ایجاد شفافیت در قراردادهای کار، پایش وضعیت قراردادهای موقت و دائم، حذف مکاتبات کاغذی، ثبت الکترونیکی شکایات کارگران و در مجموع تسهیل روابط کاری بین کارگر و کارفرما به صورت یکپارچه پیاده سازی شده است.
انتهای پیام/

wichidika
06-09-2018, 12:16
معاون وزیر کار خبر داد ثبت قراردادهای کارگران در ۳۲۰ دفتر پیشخوان
معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فعال شدن ۳۲۰ دفتر پیشخوان برای ثبت قراردادهای کارگران خبر داد و گفت: مذاکره برای فعال کردن تمام دفاتر پیشخوان در سطح تهران ادامه دارد.
احمد مشیریان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سامانه روابط کار از دو هفته قبل برای استان تهران آغاز به کار کرده است و کارگران و کارفرمایان برای ثبت نام و ثبت قراردادهای کار می‌توانند، مراجعه کنند، منتها سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ۳۲۰ دفتر پیشخوان را به ما معرفی کرده‌ بود که ما درخواست کردیم تمام دفاتر پیشخوان استان تهران برای اجرای این طرح فعال شوند و اکنون در حال مذاکره با سازمان تنظیم مقررات ارتباطات برای اتصال این دفاتر هستیم. به گفته وی در حال حاضر بیش از ۸۰۰ دفتر پیشخوان دولت در سطح استان تهران وجود دارد و وزارت کار مصمم است علاوه بر ۳۲۰ دفتر پیشخوان، تمام دفاتر پیشخوان در تهران به این سامانه متصل شوند. معاون وزیر کار درباره موانع و محدودیت‌های پیش روی طرح نیز گفت: مسایل و مشکلاتی که در روند فعالیت سامانه وجود دارد با همکاری تشکل دفاتر پیشخوان درحال پیگیری و برطرف کردن آن هستیم و امیدواریم مذاکرات و جلسات در این باره به نتیجه برسد. مشیریان گفت: سامانه جامع روابط کار به صورت آزمایشی فقط برای تهران فعال است و پس از تکمیل شدن، بلافاصله برای راه‌اندازی سامانه در چهار استان دیگر از جمله البرز و قزوین اقدام خواهیم کرد. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره استقبال کارگران و کارفرمایان در مدت زمان اجرای سامانه گفت: ثبت نام دو هفته است که شروع شده و پیشخوان‌ها اولین استقبال را داشتند. کارگران و کارفرمایان هم مراجعاتی کرده‌اند. او اخباری مبنی بر از دسترس خارج شدن سامانه را تایید نکرد و گفت: چنین چیزی صحت ندارد و روند ثبت نام متوقف نشده و ممکن است برخی دفاتر هنوز آموزش‌های لازم را ندیده یا زیرساخت‌های الکترونیکی در آن‌ها هنوز مهیا نشده باشد ولی انتظار داریم تعداد دفاتر پیشخوان افزایش یابد و به همین منظور دستورالعملی را تهیه کردیم که هم در ادارات کل کار و هم در دفاتر پیشخوان نصب شود تا افراد برای اطلاع از روند ثبت نام به آن مراجعه کنند. مشیریان همچنین درباره مقاومت‌هایی که نسبت به فعالیت سامانه روابط کار صورت می‌گیرد و نامه‌نگاری‌های اخیر، تاکید کرد: ما وظایف خود و معاونت روابط کار را الکترونیکی کرده‌ایم و طبعا برای انجام وظایف خود از کسی اجازه نمی‌گیریم. برابر قانون باید یک نسخه از قراردادها به ادارات کار ارائه شود و همین حالا بسیاری از کارفرمایان تصویری از قرارداد کارگران خود را به ادارات کار داده‌اند. تنها کاری که ما کرده‌ایم این است که تصویر قراردادهای کار به جای مراجعه حضوری به شکل الکترونیکی ارسال شود. وی گفت: ممکن است برخی کارفرمایان نسبت به کارکردهای سامانه بی‌اطلاع باشند و شفاف‌سازی لازم صورت نگرفته باشد ولی معاونت روابط کار وظایف خود را به جهت سهولت پیگیری الکترونیکی کرده و چیزی را تحمیل یا اجبار نکرده است. به گزارش ایسنا، سامانه جامع روابط کار که از مردادماه سال گذشته رونمایی شده از چند زیرمجموعه شامل ثبت دادخواست‌ها،‌ بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای کار، حفاظت فنی و ایمنی، آموزش ایمنی نیروهای کار، بیمه بیکاری، بازرسی کار، بیمه کارگران ساختمانی و طبقه‌بندی مشاغل تشکیل شده است. رونمایی از این سامانه، امکان ثبت هرگونه شکایت و طرح دادخواست توسط کارگران بدون مراجعه حضوری به مراجع حل اختلاف امکان‌پذیر بوده و تمام کارفرمایان موظف به ثبت قراردادهای کار با کارگران خود از طریق این سامانه خواهند بود. انتهای پیام

wichidika
13-09-2018, 17:42
یک مقام مسئول در وزارت کار به فارس خبر دادثبت نام در سامانه جامع روابط کار از طریق 436 دفتر پیشخوان تهران+ فهرست دفاتر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ثبت نام از کارگران و کارفرمایان برای عضویت در سامانه جامع روابط کار در ۴۳۶ دفتر پیشخوان در استان تهران انجام می‌شود.
اسماعیل ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی تمامی جامعه روابط کار گفت: مشکلات ثبت نام در سامانه جامع روابط کار از طریق دافتر پیشخوان نه آنطور که ما می‌خواستیم اما به هر حال تا حدودی حل شد و حالا بیش از ۴۰۰ دفتر پیشخوان خدمات دولت در سطح استان تهران آمادگی ثبت‌نام از کارگران و کارفرمایان را دارند و هر کس به این دفاتر مراجعه کند، می تواند ثبت نام کند.
وی ادامه داد: همچین ما از امروز به صورت داوطلبانه و تستی به مدت یک هفته ثبت دادخواست را نیز به صورت الکترونیکی انجام می دهیم و افرادی که به ادارات کار استان تهران برای ارائه درخواست مراجعه می‌کنند به صورت داوطلبانه هدایت می‌کنیم که در دفاتر پیشخوان در سامانه ثبت نام کنند و سپس دادخواست شان را به صورت الکترونیکی تقدیم کنند.
ظریفی آزاد گفت: به احتمال زیاد از اوایل مهرماه در استان تهران دیگر دادخواست به صورت فیزیکی پذیرفته نمی‌شود و مراجعه کنندگان برای ارائه دادخواست الکترونیکی راهنمایی خواهند شد؛ بعد از آن هر هفته یکی از زیر سامانه‌های سامانه‌ جامع روابط کار راه اندازی خواهد شد.
این مقام مسئول در وزارت کار گفت: ما به دنبال راهکارهای دیگری هم هستیم که ثبت نام برای سامانه جامع روابط کار را تسهیل کند و فقط متکی به دفاتر پیشخوان نباشد اما فعلاً در اکثر دفاتر پیشخوان استان تهران این کار انجام می‌شود.
نام و نشانی دفاتر پیشخوانی که در تهران این خدمت در آنها ارائه می‌شود از [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) در دسترس است.
بر اساس این گزارش سامانه جامع روابط کار شامل بیش از ۳۰ زیرسامانه است که تمامی فعالیتها و خدمات مرتبط با جامعه کارگری و کارفرمایی شامل روابط کار، بازرسی کار، بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل، شناسایی و رشد بنگاه‌های مشکل دار، گسترش آموزش های کارگری و کارفرمایی در حوزه ایمنی و حقوق کار به صورت غیر حضوری و ساماندهی مشاغل سخت و زیان آور را امکان‌پذیر می‌کند.
برخی از نتایج و اهداف مورد انتظار پس از راه اندازی و استقرار سامانه جامع روابط کار، دسترسی آسان و بدون تبعیض و کارگران و کارفرمایان به تمامی خدمات حوزه معاونت روابط کار بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات اجرایی، مدیریت و نظارت بر تنظیم روابط کار و تبیین راهکارهای صحیح و عملی بستر سازی جمع آوری اطلاعات دقیق و به روز بر مبنای گزارش‌های منطقه‌ای و نوع فعالیت‌های اقتصادی به عنوان مبنای هرگونه سیاستگذاری و برنامه ریزی در حوزه روابط کار، افزایش سطح آگاهی کارگران و کارفرمایان، پیمایش تمام شاخص‌های بازار کار در محدوده حوزه وظایف معاونت روابط کار به منظور رویه سازی مناسب، ایجاد بستری مناسب برای ساماندهی و سازماندهی مشاغل غیررسمی با هدف سیاست گذاری به منظور گذار از اقتصاد غیر رسمی به رسمی، نظارت بر عملکرد واحد ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مرتبط با حوزه روابط کار، افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و تاکید تکریم ارباب رجوع معرفی شده است.
انتهای پیام/آ

wichidika
17-09-2018, 14:13
۴ روش اثبات رابطه کارگر با کارفرمالیست بیمه، قرارداد کتبی، قبول از سوی کارفرما و واریز حقوق ۴ روش برای اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی وجود دارد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، این روزها یکی از مشکلاتی که کارگران در مراجعه به مراجع حل اختلاف وزارت کار جهت دریافت حقوق و مزایا با آن مواجه هستند ، موضوع اثبات وجود رابطه کارگری وکارفرمایی است. از آنجائی که اثبات وجود این رابطه با کارگر است ، روش های اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی چندین روش دارد.
1.لیست بیمه : ماده 148 قانون کار کارفرمایان را مکلف به بیمه نمودن کارگران مشغول در واحد خود نموده است. پرداخت حق بیمه توسط کارفرما قوی ترین دلیل برای اثبات وجود رابطه کارگری و کارفرمایی است.
2. قرارداد کتبی : وجود قرارداد کتبی معتبر بین کارفرما و کارگر نیز یکی دیگر از روش های اثبات رابطه است. هر چند طبق تبصره ماده 10 قانون کار نسخه ای از قرارداد باید به کارگر تحویل گردد اما در عمل خیلی از کارفرمایان از تحویل آن امتناع می ورزند که موجب بروز مشکلاتی برای کارگر در اثبات وجود رابطه یا مزایایی بالاتر از قانون می گردد. البته امیدواریم با استقرار سامانه جامع روابط کار ( که مارفرمایان مکلف به ثبت قراردادهای خود در آن هستند ، به میزان بسیار زیادی این عارضه برطرف شود ) .
3. قبول از سوی کارفرما : هر چند قبول کارفرما ، دلیل خوبی به وجود رابطه کارگری و کارفرمایی است اما در بعضی موارد نادر با توجه به اینکه ممکن است کارگر با کارفرمایی برای پرداخت حق بیمه های گذشته به توافق برسد ، مراجع حل اختلاف این دلیل را در همه موارد نمیپذیرند .
4. واریز حقوق : واریز حقوق به طور مرتب و ماهیانه به حساب کارگر از سوی کارفرما نیز روش دیگری برای اثبات وجود رابطه کاری است. لذا واریز حقوق به حساب بانکی کارگر و ارایه پرینت آن از سوی وی ، میتواند از اسنادی محسوب شود که موید وجود رابطه کارگری باشد .
انتهای پیام/