PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : علت افزایش زلزله در چند سال اخیر

jahangir1400
21-08-2015, 22:29
یک سوال، اگر دلیل افزایش سیلها، طوفانها و بالا آمدن سطح آبها، "گرمایش زمین" هست، پس دلیل افزایش زلزله ها و فوران آتشفشان ها چیه؟ اینم کار گرمایش زمینه؟

Stream
25-08-2015, 17:03
یک سوال، اگر دلیل افزایش سیلها، طوفانها و بالا آمدن سطح آبها، "گرمایش زمین" هست، پس دلیل افزایش زلزله ها و فوران آتشفشان ها چیه؟ اینم کار گرمایش زمینه؟

زلزله ها اونقدرها افزایش پیدا نکرده (دلیل اینکه بیشتر از زلزله ها می شنویم گسترش جمعیت زمین و پیشرفت در زمینه اطلاع رسانی است):

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولی اصولا دلایل انسانی برای افزایش زلزله و آتشفشان تغییرات در ساختار پوسته زمین هست، که بیشتر به حفاری در معادن و منابع عمیق نفت و گاز و ... برمی گرده.

jahangir1400
26-08-2015, 01:08
زلزله ها اونقدرها افزایش پیدا نکرده (دلیل اینکه بیشتر از زلزله ها می شنویم گسترش جمعیت زمین و پیشرفت در زمینه اطلاع رسانی است):

ولی اصولا دلایل انسانی برای افزایش زلزله و آتشفشان تغییرات در ساختار پوسته زمین هست، که بیشتر به حفاری در معادن و منابع عمیق نفت و گاز و ... برمی گرده.

افزایش پیدا کرده، خیلی هم افزایش پیدا کرده
نظر شما راجب این نمودار چیه؟ آیا دلیل این افزایش ناگهانی از سال 2013 به گفته شما حفاری در معادن و... هست؟ به طوری که تعداد زلزله ها در سال 2014 به تنهایی حدود یک پنجم تعداد زلزله ها در مجموع 17 سال قبل از اونه. این اعداد هم معتبره

Stream
26-08-2015, 02:17
افزایش پیدا کرده، خیلی هم افزایش پیدا کرده
نظر شما راجب این نمودار چیه؟ آیا دلیل این افزایش ناگهانی از سال 2013 به گفته شما حفاری در معادن و... هست؟ به طوری که تعداد زلزله ها در سال 2014 به تنهایی حدود یک پنجم تعداد زلزله ها در مجموع 17 سال قبل از اونه. این اعداد هم معتبره

منبع این اعداد چیست؟ در لینکی که در پست قبل گذاشتم (از سازمان زمین شناسی آمریکا) توضیح داده آماز زلزله ها رو به افزایش نیست.

به هر حال من این عکس شما رو سرچ کردم و به جز در چند سایت آخرالزمانی (!) جای دیگه ای نیومده، و تا وقتی منبع این اعداد منتشر نشه نمیشه درباره اعتبارشون حرفی زد.

mars1920
26-08-2015, 03:32
این دلیلی که شما فرمودین فقط در مورد زلزله کمی صادق هست اون هم به زلزله القایی معروفه. مثلا ایجاد سد باعث بروز زلزله های القایی با قدرت کم و تعدا زیاد در منطقه نزدیک میشه البته خیلی از عوامل دیگه توی اون نقش دارن.
تغییر در ساختار پوسته زمین و حفاری معدن و منابع نفت گاز ربطی به آتشفشان ندارند و اگز باعث زلزله القایی هم بشن هنوز به اثبات نرسدن.
با احترام

jahangir1400
26-08-2015, 12:47
منبع این اعداد چیست؟ در لینکی که در پست قبل گذاشتم (از سازمان زمین شناسی آمریکا) توضیح داده آماز زلزله ها رو به افزایش نیست.

به هر حال من این عکس شما رو سرچ کردم و به جز در چند سایت آخرالزمانی (!) جای دیگه ای نیومده، و تا وقتی منبع این اعداد منتشر نشه نمیشه درباره اعتبارشون حرفی زد.

درسته این عکس توسط یه سایت آخرالزمانی درست شده، اما آیا صرف اینکه اونا درست کردن آیا با خرد جور در میاد که ما به این راحتی و به طور کلی ردش کنیم؟ شما فکر کردید من از اون هایی هستم که 2تا سرچ تو اینترنت زدم و 4تا مطلب آخرالزمانی جالب دیدم و جوگیر شدم؟ من نمیدونم این چه علم و تمدن و ادعایی هست که صحبت های یه سری آدم رو (صرف نظر از درست یا غلط بودنش) به صرف اینکه معتقد به یه نظریه و طرز فکر هست از پیش و بدون بررسی به راحتی ردشون میکنن، آدم یاد زمان زمان گالیله میوفته که به دلیل اینکه مخالف جو حالم و علم موجود حرف زد در دادگاه تفتیش عقاید محاکمه شد، الان هم یه جور دیگه و با مسخره شدن و سرکوفت زدن با عناوین مختلف آدم رو محاکمه میکنن. این صحبت هارو کلی گفتم و منطورم به شما یا شخص خاصی نبود، بگذریم

این عکس رو گذاشتم چون تمام آمارهاش از همون سایت usgs (سازمان زمین شناسی آمریکا) که شما بهش استناد کردید استخراج شده و دیدم چه کاریه بخوام خودم یه عکس دیگه درست کنم و زمان بر هم هست، و من خودم برای راستی آزمایی چندین نمونه رو خودم استخراج کردم،برای منم جالب بود که آمارهای این سایت با اون لینکی که دادید که گفته بود زلزله ها افزایش پیدا نکرده در تناقض هست. البته در اون لینک شما بررسی رو تا سال 2010 انجام داده و طبیعی هست که بگه زیاد نشده، مهم از سال 2013 به این طرف هست، ظاهرا خود این سایت هم متوجه افزایش این آمار از سال 2013 شده و دیگه آماری رو به صورت آماده ارائه نمیده و همونجور که در این صفحه میبینید
گفته تا سال 2012 این صفحه آپدیت شده و از این به بعد آپدیت نمیشه و خودتون باید برید آمار رو در بیارید! البته نوشته در آینده با سیستم جدید دوباره آمار میزاریم اما با گذشت بیش از 3 سال هنوز که خبری نیست، بازم دمش گرم که اجازه دستی در آوردن آمار رو میده (امیدوارم با اومدن سیستم جدید این قابلیت دستی رو آوردن آمار رو حذف نکنن!)

شما و هرکس دیگه هم میتونه آمار رو استخراج کنه، به این آدرس برید:

در این قسمت میتونید با مشخص کردن تاریخ شروع و پایان و میزان زلزله آمار یه روز، ساعت، ماه، یا سال رو استخراج کنه، در قسمت فرمت هم csv رو انتخاب کنید که به صورت فایل اکسل دانلود میشه (این جستجو محدودیت در تعداد داره و اگه بیشتر از 20000 تا باشه باید جستجو رو محدودتر انجام بدید)
پارامترهایی که برای این آمار استفاده کردم از اول هر ماه تا آخر یعنی روز 1 تا 31 و از ساعت 00:00 تا 23:59 هست، و میزان قدرت زلزله از 0 تا 9، به عنوان مثال من این نمونه هارو تست کردم:

تاریخ: آمار من - آمار عکس
2002-11: 3047 - 3046
2010-01: 1379 - 1377
2015-01: 10226 - 9419
2014-04: 10391 - 10406
سال1997: 16465 - 16469
سال2009: 14855 - 14829

فکر کنم همین تعداد کافی باشه، همونجور که میبینید اختلاف بسیار ناچیزه و در بعضی موارد حتی آمار من بیشتر از عکسه، که احتمالا به خاطر ساعت هست چون من نمیدونم از چه ساعت تا چه ساعتی برای آمار در این عکس وارد شده
فکر کنم اعبتار این اعداد ثابت شد. حالا دلیل این افزایش چیه؟

Stream
26-08-2015, 16:53
این دلیلی که شما فرمودین فقط در مورد زلزله کمی صادق هست اون هم به زلزله القایی معروفه. مثلا ایجاد سد باعث بروز زلزله های القایی با قدرت کم و تعدا زیاد در منطقه نزدیک میشه البته خیلی از عوامل دیگه توی اون نقش دارن.
تغییر در ساختار پوسته زمین و حفاری معدن و منابع نفت گاز ربطی به آتشفشان ندارند و اگز باعث زلزله القایی هم بشن هنوز به اثبات نرسدن.
با احترام

همونطور که گفتم تغییرات کم است، و تاثیرات Fracking (شیوه ای از استخراج نفت و گاز) در ناپایداری آتشفشان ها هم document شده، به هر حال افکت ضعیف است همونطور که در پست اول هم گفتم.

درسته این عکس توسط یه سایت آخرالزمانی درست شده، اما آیا صرف اینکه اونا درست کردن آیا با خرد جور در میاد که ما به این راحتی و به طور کلی ردش کنیم؟ شما فکر کردید من از اون هایی هستم که 2تا سرچ تو اینترنت زدم و 4تا مطلب آخرالزمانی جالب دیدم و جوگیر شدم؟ من نمیدونم این چه علم و تمدن و ادعایی هست که صحبت های یه سری آدم رو (صرف نظر از درست یا غلط بودنش) به صرف اینکه معتقد به یه نظریه و طرز فکر هست از پیش و بدون بررسی به راحتی ردشون میکنن، آدم یاد زمان زمان گالیله میوفته که به دلیل اینکه مخالف جو حالم و علم موجود حرف زد در دادگاه تفتیش عقاید محاکمه شد، الان هم یه جور دیگه و با مسخره شدن و سرکوفت زدن با عناوین مختلف آدم رو محاکمه میکنن. این صحبت هارو کلی گفتم و منطورم به شما یا شخص خاصی نبود، بگذریم

دوست عزیز من آمار رو رد نکردم، فقط پرسیدم منبعش کجاست. سوال. :n01: انتقاداتی که شما کردید بیشتر به خودتون وارد هست، حرفی زدید و یک نفر ازتون سوال پرسید درباره اون دیتا و بحث رو کشیدید به این چیزها. مطمئن باشید گالیله با یک "سوال" بحث رو به این چیزها نمی کشوند! هیچ کس به شما سرکوفت نزد، عنوانی رو به شما نسبت نداد و شما رو محاکمه نکرد. اگه فکر می کنید "سوال پرسیدن" در یک بحث علمی یعنی سرکوفت زدن و مسخره کردن و ... ، خودتون چرا اومدید سوال بپرسید؟ بگذریم.

این عکس رو گذاشتم چون تمام آمارهاش از همون سایت usgs (سازمان زمین شناسی آمریکا) که شما بهش استناد کردید استخراج شده و دیدم چه کاریه بخوام خودم یه عکس دیگه درست کنم و زمان بر هم هست، و من خودم برای راستی آزمایی چندین نمونه رو خودم استخراج کردم،برای منم جالب بود که آمارهای این سایت با اون لینکی که دادید که گفته بود زلزله ها افزایش پیدا نکرده در تناقض هست. البته در اون لینک شما بررسی رو تا سال 2010 انجام داده و طبیعی هست که بگه زیاد نشده، مهم از سال 2013 به این طرف هست، ظاهرا خود این سایت هم متوجه افزایش این آمار از سال 2013 شده و دیگه آماری رو به صورت آماده ارائه نمیده و همونجور که در این صفحه میبینید
گفته تا سال 2012 این صفحه آپدیت شده و از این به بعد آپدیت نمیشه و خودتون باید برید آمار رو در بیارید! البته نوشته در آینده با سیستم جدید دوباره آمار میزاریم اما با گذشت بیش از 3 سال هنوز که خبری نیست، بازم دمش گرم که اجازه دستی در آوردن آمار رو میده (امیدوارم با اومدن سیستم جدید این قابلیت دستی رو آوردن آمار رو حذف نکنن!)

شما و هرکس دیگه هم میتونه آمار رو استخراج کنه، به این آدرس برید:

در این قسمت میتونید با مشخص کردن تاریخ شروع و پایان و میزان زلزله آمار یه روز، ساعت، ماه، یا سال رو استخراج کنه، در قسمت فرمت هم csv رو انتخاب کنید که به صورت فایل اکسل دانلود میشه (این جستجو محدودیت در تعداد داره و اگه بیشتر از 20000 تا باشه باید جستجو رو محدودتر انجام بدید)
پارامترهایی که برای این آمار استفاده کردم از اول هر ماه تا آخر یعنی روز 1 تا 31 و از ساعت 00:00 تا 23:59 هست، و میزان قدرت زلزله از 0 تا 9، به عنوان مثال من این نمونه هارو تست کردم:

تاریخ: آمار من - آمار عکس
2002-11: 3047 - 3046
2010-01: 1379 - 1377
2015-01: 10226 - 9419
2014-04: 10391 - 10406
سال1997: 16465 - 16469
سال2009: 14855 - 14829

فکر کنم همین تعداد کافی باشه، همونجور که میبینید اختلاف بسیار ناچیزه و در بعضی موارد حتی آمار من بیشتر از عکسه، که احتمالا به خاطر ساعت هست چون من نمیدونم از چه ساعت تا چه ساعتی برای آمار در این عکس وارد شده
فکر کنم اعبتار این اعداد ثابت شد.

بله صحیح است آمار بطور کلی.

حالا دلیل این افزایش چیه؟

نمی دونم. :n01:

شاید این مقاله کمک کنه به هر حال:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پ.ن. پست های مربوط به زلزله منتقل میشن به تاپیک جدید ویژه همین موضوع.

jahangir1400
26-08-2015, 22:35
دوست عزیز من آمار رو رد نکردم، فقط پرسیدم منبعش کجاست. سوال. :n01: انتقاداتی که شما کردید بیشتر به خودتون وارد هست، حرفی زدید و یک نفر ازتون سوال پرسید درباره اون دیتا و بحث رو کشیدید به این چیزها. مطمئن باشید گالیله با یک "سوال" بحث رو به این چیزها نمی کشوند! هیچ کس به شما سرکوفت نزد، عنوانی رو به شما نسبت نداد و شما رو محاکمه نکرد. اگه فکر می کنید "سوال پرسیدن" در یک بحث علمی یعنی سرکوفت زدن و مسخره کردن و ... ، خودتون چرا اومدید سوال بپرسید؟ بگذریم.

من گفتم

این صحبت هارو کلی گفتم و منطورم به شما یا شخص خاصی نبود

شما با نادیده گرفتن این بخش از صحبتم نتیجه گیری هایی کردید، صحبت من کلی بود و راجع به یه جو کلی که در بحث های این چنینی حاکمه، اگه منظور من به شخص شما این بود که بخوام به شما بگم چرا سوال پرسیدید جواب سوال شمارو مستند و با ریزجزئیات نمیدادم.

بهرحال به نظرم دلایل بیشتری میتونه داشته باشه و اگه دوستان نظر دیگه ای دارن خوشحال میشم بشنوم.

jahangir1400
03-01-2016, 22:33
یه آپدیت برای تعداد زلزله ها در سال 2015

بعد از جهش ناگهانی تعداد زلزله ها در سال 2013 ظاهرا در سال 2014 و 2015 هم یه روند افزایشی داره طی میشه

هنوز دلیلی برای این افزایش اعلام نشده؟

jahangir1400
20-11-2017, 23:49

J@viD
21-11-2017, 20:22
این آمار برای سال 2016-17 چطوریه؟ بیشتر شده؟

jahangir1400
22-11-2017, 01:06
این آمار برای سال 2016-17 چطوریه؟ بیشتر شده؟

دیروز یه پستی آماده کرده بودم که آمار این دو سال رو هم قرار دادم به علاوه یه مطلب دیگه، که همونطور که در پست 10 دیدید خالی ارسال میشه نمیدونم چرا تو تاپیک این مشکلات هم مطرح کردم کسی جوابی نداد، آمار رو اینجا میزارم و اون مطلب رو جدا ببینم ارسال میشه یا نه:

jahangir1400
22-11-2017, 01:15
سال آينده، سال زلزله های بزرگ

روزنامه گاردين نوشت: دانشمندان معتقدند به علت کاهش سرعت حرکت وضعي کره زمين يا گردش زمين به دور خود، در سال آينده ميلادي احتمالا تعداد زلزله هاي شديد در نقاط مختلف دنيا به طور قابل توجهي افزايش خواهد يافت. این دوره کاهش سرعت چرخش زمین از حدود بیش از 4 سال پیش شروع شده و همچنین ارتباط بین افزایش طول روز و زلزله واضح نیست، اگرچه دانشمندان حدس میزنند تغییرات در هسته مرکزی زمین میتواند باعث این دو اتفاق شود.

theguardian.com/world/2017/nov/18/2018-set-to-be-year-of-big-earthquakes

در آماری که قرار دادم میبینید که از سال 2013 افزایش ناگهانی و جهشی در تعداد و شدت زلزله ها مشاهده میشه، که این مقاله این رو تایید میکنه

اگرچه حتی در این مقاله هم که همین چند روز پیش منتشر شده میگه دلیلش هنوز مشخص نیست! ولی جستجوی مختصری که من کردم فهمیدم خیلی وقته تحقیقاتی توسط دانشمندان و محققین مستقل وجود داره که به وسیله آمار و نمودار نشون میدن ارتباط وجود داره بین آب و هوای فضایی، بادها و میدان های مغناطیسی خورشیدی و تشعشعات کیهانی با زلزله و شدت اونها (و البته با تغییرات آب و هوایی که اون بحثش مربوط به این تاپیک نیست) که البته قابل بحثه.

J@viD
22-11-2017, 19:23
طبق این آمار از سال 2013 رشد 4-5 برابری تعداد زلزله نسبت به سالهای قبل شاهدیم.آماری قبل از سال 97 وجود نداره؟
این آمار برای ما که کشور زلزله خیزی هستیم واقعا ترسناکه.

jahangir1400
22-11-2017, 19:54
طبق این آمار از سال 2013 رشد 4-5 برابری تعداد زلزله نسبت به سالهای قبل شاهدیم.آماری قبل از سال 97 وجود نداره؟
این آمار برای ما که کشور زلزله خیزی هستیم واقعا ترسناکه.

بله وجود داره و خودتون میتونید در بیارید، توی پست #6 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) روش رو توضیح دادم

ZeroNetizen
22-11-2017, 23:07
کاهش سرعت گردش زمین باعث افزایش شدت زلزله ها شده و دانشمندان زلزله های 7 ریشتری بیشتری در سال 2018 پیش بینی می کنند. این کاهش سرعت دوره ای است و هر 25-30 سال اتفاق می افتد:

Earth's Rotation Is Mysteriously Slowing Down: Experts Predict Uptick In 2018 Earthquakes