PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : خودرو های بدون مشتری ایران خودرو همچنان در انبارهای این شرکت در حال افزایش میباشند

keyhantaktaz
17-08-2015, 19:09
خودرو های بدون مشتری ایران خودرو همچنان در انبارهای این شرکت در حال افزایش میباشند
آخرین تصاویر مه پاره ای گوگل ارت از انبارهای روباز ایران خودرو:
خودتون تو گوگل مپ میتونید ببینید، تو جاده مخصوص هیچ پارکینگی خالی نیست!
همش رو تا گلو پر کردن.
ادامه بدید دوستان، ماشین صفر نخرید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Pourya-pc
18-08-2015, 09:51
همشون باید یک راست برن اسقاط بشن .

Life24
18-08-2015, 09:55
سلام
عزیزان من هم مثل شما از خودرو و شرایط اون در ایران ناراضی هستم
اما من فکر کنم همه عزیزان اینجا خودرو دارند و این حرف ها میزنند.
فکر میکنید مثلا من راضی هستم 20 میلیون بدم پراید؟ یا 37 میلیون بدم 206 ؟؟ باور کنید خیر...
اما توی باران ... گرما و آفتاب... یا طرف با زنو بچه خودش میخواد بره، دکتر، تفریح، منزل اقوام، چیکار کنه؟ پیاده بره؟
منظورم این هست که مردم از سر ناچاری و لاعلاجی دارن میخرن...
این کارخانه ها هم پوست کلفت تر از این حرفها هستند...اومدن پراید 111 رو با 3 ماه تاخیر دارن تحویل میدن بعد امانی ها رو تو نمایندگی ها خوابودندن
مردم هم توهم زدند فکر میکنند توافق بشه یا نخرند، وضعیت خودرو تغیر میکنه!
خیر! قبل از سال 84 و 89 هم تحریم خودروسازی وجود نداشت..وضعیت ماشین همین بود.
نمیان که سایپا و ایران خودرو تعطیل کنن یا ماشین ها رو جمع کنن و ماشین به روز مونتاژ کنن با 20 تومن قیمت!!
این گردش مالی قطعه های پراید و پژو ها ، تیلیاردی هست...کی ازش می گذره؟

Reza31001
18-08-2015, 10:02
دوست عزیز پیام روشنه
ماشین صفر داخلی نخرید!
هر کس واقعا نیاز داره بره مثلا مدل ۹۲
بخره
اینا پوستشون کلفت هست ولی هر مقاومتی رو میشه شکست
tt

hamed473
18-08-2015, 10:10
سلام
عزیزان من هم مثل شما از خودرو و شرایط اون در ایران ناراضی هستم
اما من فکر کنم همه عزیزان اینجا خودرو دارند و این حرف ها میزنند.
فکر میکنید مثلا من راضی هستم 20 میلیون بدم پراید؟ یا 37 میلیون بدم 206 ؟؟ باور کنید خیر...
اما توی باران ... گرما و آفتاب... یا طرف با زنو بچه خودش میخواد بره، دکتر، تفریح، منزل اقوام، چیکار کنه؟ پیاده بره؟
منظورم این هست که مردم از سر ناچاری و لاعلاجی دارن میخرن...
این کارخانه ها هم پوست کلفت تر از این حرفها هستند...اومدن پراید 111 رو با 3 ماه تاخیر دارن تحویل میدن بعد امانی ها رو تو نمایندگی ها خوابودندن
مردم هم توهم زدند فکر میکنند توافق بشه یا نخرند، وضعیت خودرو تغیر میکنه!
خیر! قبل از سال 84 و 89 هم تحریم خودروسازی وجود نداشت..وضعیت ماشین همین بود.
نمیان که سایپا و ایران خودرو تعطیل کنن یا ماشین ها رو جمع کنن و ماشین به روز مونتاژ کنن با 20 تومن قیمت!!
این گردش مالی قطعه های پراید و پژو ها ، تیلیاردی هست...کی ازش می گذره؟

حرف شما کاملا درسته .خودم وقتایی که ماشین میفروشم وچند روزی بدون وسیله هستم اوضاع خیلی سخت میشه ولی منظور دوستمون اینه شما ماشین بخر اما دست دوم بخر واگه نگرانی که ماشین دست دوم ممکنه خرجی رو دستت میذاره من مطمئنتون میکنم از ماشینای بی کیفیت فعلی ایران خودرو و... خرج کمتری رو دستت میذارن.ماشینای فعلی رو خریدی چندروز یکبار سرو کارت بانمایندگی والافیه

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-08-2015, 14:18
سلام
ایده ی خوبی هست نخریدن لگن صفر منظورم خودرو صفر ایرانی هست .-امیدواریم اونقدر همه گیر بشه که سران کشور هم بیان حرفش رو بزنند
اما هکسهای گوگل ارت حداقل مربوط به 1 سال پیشه . عکس به روز در گوگل ارت وجود نداره . فقط ماهواره های جاسوسی و زمین شناسی تصویر به روز در اختیار صاحبانشون قرار میدند
وقتی هواپیمای اندونزی ناپدید شد عده ی زیادی در عکسهای گوگل ارت دنبال قطعاتش روی آب میگشتند !!!!!
عده ای حتی کلی اسکرین شات گرفتند از اشیاء مشکوک و فرستادند برای دولت اندونزی یا در شبکه های اجتماعی پخش کردند تا اینکه دولت توی تلوزیون گفت عکسهای گوگل ارت مربوط به ماهها قبله

B3HZ@D
18-08-2015, 14:45
در حال حاضر خرید ماشین دست دوم تر و تمیز بهترین راهکار هست نسبت به خرید خودروی صفر بی کیفیت . همین سمند فیس لیفت شده که با نام دنا میاد بیرون خودش کلی مشکل داره و بعضی هاشون توی جاده در حین رانندگی خاموش میکنه .

یکی از اقوام پژو 405 داره که فکر کنم تولیدش قبل از 86 بوده با ایشون تعمیرگاه که بودیم , تعمیرکار بهش گفت ماشینت رو سفت بچسب که تولیدات جدید همشون آشغال هستن [عین دیالوگ ایشون بدون دخل و تصرف] . ببینید آش چقدر شور شده که تعمیرکار میاد اینطوری میگه !

اینا با این جنس های بی کیفیتشون نشون دادن که به حفظ جان خریدار هیچ اهمیتی نمیدن . صحبت های اخیرشون هم نشان دهنده کمترین احترام به حقوق مصرف کننده است .

چند نمونه سمند صفر دیدم که ماشین مه شکن نداره . طرف ماشین صفر خریده نه مه شکن داره , نه فندک داره و نه درپوش سر کمک . این دزدی ها لابد در راستای احترام به حقوق مشتری صورت میگیره .

وقتی شما خودروی صفر نخری و به اطرافیانتون هم بگین همچین کاری نکنن این فرهنگ مبارزه کم کم بین مردم جا می افته و مطمئن باشین دودش تو چشم اونایی میره که دستشون در جیب مردم هست و یا مشغول دزدی هاشون هستن یا اینکه جنس بنجل میدن به مشتری .

دوست و آشنا میاد از شرایط خرید خودرو از خارج و کیفیتشون که میگه آدم بعلاوه کف کردن کیف هم میکنه (: .... ولی اینجا هنوز با کمال بی شرمی پیکان وانت تولید میشه و یا با پژو 405 مربوط به 30 سال پیش همچنان سر و کار داریم .

بالاخره از یک جایی باید یاد بگیریم که شروع کنیم و از خواسته ای که داریم دفاع کنیم .

Life24
18-08-2015, 17:33
من از اونجایی که یادم میاد، همیشه میگفتند ماشین تون رو بچسبید که جدیدا آشغال شدند :n31:

ess_1362
18-08-2015, 18:33
اول اینکه توی همین تصویر گوگل ارت که به فرض مربوط به ماه ها قبل هست میشه دید که شرکت هنوز جای پارک زیاد داره
پس زیاد نگران این قضیه نباشید
مورد بعدی اینکه فکر می کنید پشت پرده موارد مربوط به خودر کی هست ؟ اگر فکر می کنید جمشید بسم اله و علی صدق اله هست سخت در اشتباه هستید!شما با مجموعه پیچیده ای از شرکت ها روبرو میشید که آخرش یا به دولت ختم میشه یا به ......و فرزندان محترم و معصومشون
خیلی که فشار بیارید روی خرید خودرو دست دوم که به شرکت فشار بیاد دولت تصویب می کنه بطور مثال تا سال 88 خودرو ها از رده خارج بشن و محدودیت ایجاد می کنه
در مورد خرید خودرو دست دوم هم وقتی تقاضا زیاد شد متاسفانه دست واسطه ها باز تر میشه
کلا کلاف پیچیده ای هست
من خودم در حال حاضر دو تا خودرو دارم و اگر شرایط کاریم فشار نمی اورد محال بود خودرو دوم را بخرم و مطمئن باشید به محض اینکه شرایط کاری تغییر کنه یکیش را رد می کنم بره چون آخرین خودرویی که گرفتم به قدری بی کیفیت هست که حتی سوار شدنش هم خطر تلفات جانی را افزایش میده
خانواده هم مدام پیشنهاد می کنند که خودرو اول را که 5 سال از استفاده ازش می گذره به روز کنم ولی من زیر بار نمیرم و میگم یا اینقدر پول جمع می کنم که یک خودرو خارجی با کیفیت سوار شم و اصلا یا سوار نمیشم
و اما پیشنهاد من :
کسی که الان می خواد خودرو بخره دو حالت داره :
1-با قرض و قوله و هزار بد بختی نهایت 30-40 تومن جمه کرده و می خواد یک خودرو بخره ، من توصیه می کنم این 30-40 تومن را بذاره بانک با قسمتی از سودش با آزانس و تاکسی بیسیم خیلی شیک و مجلسی توی شهر بگرده و باقیش را هم یا پس انداز کنه یا به یک درد دیگه زندگشی بزنه
2-یا اینقدر پول داره که می تونه بالای 70-80 تومن هزینه کنه که دیگه بحثش جداست و گزینه های نو و کار کرده خوبی در اون رنج قیمت وجود داره

VAHID
18-08-2015, 23:15
الکی وزیر صنعت و معدن میاد میگه ماشین پایین نمیاد
و گرونترم میشه تا اینجوری مردم حول شن برن بخرن
ولی خب اینبار مردم عظمشون رو جذب کردن برا نخریدن بنجلاتشون

یکی از اشنایان نمایندگی ایران خودرو داره
میگفت تو 1 ماه اندی گذشته کسی ماشین نمیومده
تحویل بگیره,همه موندن رو دستشون
مردم هم میگن پولشون رو میخوان ماشین نه

حالا میگن اولای شهریور قیمتای جدیدی میدن برا ماشین

تا حالا که ب دروغ به اسم تحریم کردن تو پاچه مردم اشغالاشون رو
به چند برابر قیمت

حالا بعدش دیگه خدا میدونه چ سیا بازی در بیارن

syamak790
19-08-2015, 12:02
عزيزان به قول يكي از دوستان كه همينجا گفته شركتها و آدماي زيادي دارن و اصلا نميشه گفت چقدر از زندگي ها و بالاتر از اون آقايون بالا سري دارن از اين راه نون ميخورن و سود ميكنن و اگه بخوان اين شركتها ورشكست بشن يا تعطيل مملك تعطيله كلا
هر كسي نظري داره ولي كلا تو ايران چيزي ارزون نميشه حالا چه شما بخرين چه نخرين، از 3 ماه پيشم گفتند كه قراره ماشين گرون بشه
شوراي هماهنگي هم كه كلا تعطيل شده :n09::n09:
كافيه يه سر به فروشهاي اينترنتي همين مثلا ايرانخودرو بزنين كه پيش فروش قطعي و فروش نقدي ها به روز نميشه بسته ميشه !!:n04:

تحريمها به هر طريقي ورداشته بشه نهايت يكم واسطه كمتر ميشه و مبلغ وارداتي ها كمي كاهش پيدا ميكنه وگرنه قيمت خودرو وارداتي به علت قوانين داخلي كه خيلي زياده و هيچ وقت نميان تفاوت بين داخلي و خارجي رو از يه حدي بيشتر كنن يا كمتر

نهايت اميدواري اينه كه به علت برداشتن تحريم يكم دلتون خوش باشه به وارد شدن قطعات مربوط و خط توليد هاي جديد مونتاژ كه اونم بازم قيمت ماشين داخلي رو افزايش ميده

- - - Updated - - -

MXRX
19-08-2015, 12:10
این بنجل سازان مونتاژ کار کارشون شده مثل بعضی از میوه فروشهای معلوم الحاله حاضرند میوه بگنده و فاسد بشه ولی با قیمت کمتر به مشتری ندهند . بهترین راه برای بالا بردن کیفیت خودروها و پایین آمدن قیمت، عدم استقبال مردم و تحریم و همچنین در صورت توان مالی ، خرید خودروی وارداتیه .

این همه تهمت به کشورهای غربی و غیر مسلمان و به قول اینها کافر میزنید ولی خدا و همه می دانند که همین کافران از خیلی از این بی وجودهای دزد با وجدانتر و با انصافتر و مسلمانترند تو همه زمینه ها ...

UIWe
19-08-2015, 14:05
این بنجل سازان مونتاژ کار کارشون شده مثل بعضی از میوه فروشهای معلوم الحاله حاضرند میوه بگنده و فاسد بشه ولی با قیمت کمتر به مشتری ندهند . بهترین راه برای بالا بردن کیفیت خودروها و پایین آمدن قیمت، عدم استقبال مردم و تحریم و همچنین در صورت توان مالی ، خرید خودروی وارداتیه .

این همه تهمت به کشورهای غربی و غیر مسلمان و به قول اینها کافر میزنید ولی خدا و همه می دانند که همین کافران از خیلی از این بی وجودهای دزد با وجدانتر و با انصافتر و مسلمانترند تو همه زمینه ها ...
متاسفانه ایران اسلامیه اما مسلمون... ولی کشورای توسعه یافته شاید اسلامی نباشن ولی مسلمونن

UIWe
19-08-2015, 14:08
من یه در گحیری داشتم تو یکی از نمایندگیهای ایران خودرو که مفصّله وقتی که رفتم کلانتری و دادگاه اونجا بود که فهمیدم چقدر پرونده از اینا تو دادگاه دارند از درگیری و توهین گرفته تا استفاده بدون اجازه از خودرو خوابیده برای تعمیر .
به کمک خدا بساط این سود جوها که متاسفانه ریشه شون خیلی پیچیده و تنیده در سطوح بالی مملکت مون هست فقط با همت مردم برچیده بشه مطمئنم جز این راهی نیست اینها خودشون تو وضع قانون دست دارن و از راه قانون نفوذ ناپذیرند فقط تحریم جوابگو هست.

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-08-2015, 18:03
متاسفانه ایران اسلامیه اما مسلمون... ولی کشورای توسعه یافته شاید اسلامی نباشن ولی مسلموننسلام
خارجیها هم بی وجدان زیاد دارند اما به علت وجودِ رقابت مجبورند کالای خوب با خدمات خوب و قیمت مناسب تولید کنند تا بتونند بفروشند
سونی تلوزیون صفحه تخت 20 اینچ رو میفروخت 1300 دلار !!!!
اما وقتی شرکتهای دیگه به تکنولوژیش دست پیدا کردند و ارزانتر ساختند و فروختند , سونی هم مجبور شد قیمتها رو بیاره پائین
کلاً هر کالائی که رقیب نداره , به هر قیمتی دلشون خواست میفروشند
شرکتهای موبایلی که تازه راه افتاده بودند و رقیب نداشتند پوست مردم رو کندند

mehrdad2006
20-08-2015, 16:18
کاش یه کمپین داشتیم که این خودرو ساز ها رو تحریم میکردن

Arashdn
21-08-2015, 11:20
کاش یه کمپین داشتیم که این خودرو ساز ها رو تحریم میکردن
این کمپین ها مردمی هست و تا الان نتایج خوبی هم داشته...

خوشحالم که خودمم با انصراف از خریدم (اونم 2 هفته مونده به صدور دعوتنامه) تونستم جزئی از این کمپین باشم....

boros
21-08-2015, 23:07
این قضیه تحریم خودرو های صفر هفت سال پیش تو همین انجمن مطرح شد . متاسفانه خیلی طول کشید که جامعه هم به همین نظر برسه اما بالاخره همین حالا هم جای شکرش باقیست :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

- - - Updated - - -

این قضیه تحریم خودرو های صفر هفت سال پیش تو همین انجمن مطرح شد . متاسفانه خیلی طول کشید که جامعه هم به همین نظر برسه اما بالاخره همین حالا هم جای شکرش باقیست :

mohamad skystar
22-08-2015, 12:22
ای ولا
دم مردم عزیز گرم که خودروسازان رو تحت فشار قرار دادن
عدم خرید خودرو توسط مردم باعث شده است خودروسازهای داخلی با انباشت محصول در انبارهای خود مواجه شوند.

به گزارش عصر ایران، مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگي مناطق آزاد تجاري صنعتي و ويژه اقتصادی با اعلام این خبر گفت: هم اکنون کمبود عرضه وجود ندارد ولی به طور جدی با کاهش تقاضا مواجه هستیم.

اکبر ترکان که در یک گفت و گوی زنده با رادیو اقتصاد صحبت می کرد، افزود: تقاضا به حدی کم است که هم اکنون یکی از خودروسازان مجبور شده است در انبار خود 80 هزار خودرو نگهداری کند.

در هفته های اخیر خرید خودروهای صفر به طور جدی کاهش یافته است و متعاقب آن، اکثر خودروهای موجود در بازار، نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته اند. با این حال و برغم این که خودروسازان با انباشت خودرو مواجه هستند، قیمت رسمی خود را کاهش نمی دهند و متقابلاً مردم هم تمایل سابق به خرید خودرو را ندارند.

همچنین برخی خودروسازان داخلی که در سال های گذشته، به ندرت فروش اقساطی داشته اند یا اصلا نداشته اند، در مواجهه با شرایط جدید به طور جدی تری ناگزیر از فروش اقساطی شده اند تا بلکه بتوانند خودروهای موجود در انبار را بفروشند.

با این حال، بازار خودروهای صفر همچنان کم رونق است و مردم همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها و ارتقاء کیفیت خودروهای داخلی هستند.

منبع : عصر ایران

- - - Updated - - -

ای ولا
دم مردم عزیز گرم که خودروسازان رو تحت فشار قرار دادن
عدم خرید خودرو توسط مردم باعث شده است خودروسازهای داخلی با انباشت محصول در انبارهای خود مواجه شوند.

به گزارش عصر ایران، مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگي مناطق آزاد تجاري صنعتي و ويژه اقتصادی با اعلام این خبر گفت: هم اکنون کمبود عرضه وجود ندارد ولی به طور جدی با کاهش تقاضا مواجه هستیم.

اکبر ترکان که در یک گفت و گوی زنده با رادیو اقتصاد صحبت می کرد، افزود: تقاضا به حدی کم است که هم اکنون یکی از خودروسازان مجبور شده است در انبار خود 80 هزار خودرو نگهداری کند.

در هفته های اخیر خرید خودروهای صفر به طور جدی کاهش یافته است و متعاقب آن، اکثر خودروهای موجود در بازار، نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته اند. با این حال و برغم این که خودروسازان با انباشت خودرو مواجه هستند، قیمت رسمی خود را کاهش نمی دهند و متقابلاً مردم هم تمایل سابق به خرید خودرو را ندارند.

همچنین برخی خودروسازان داخلی که در سال های گذشته، به ندرت فروش اقساطی داشته اند یا اصلا نداشته اند، در مواجهه با شرایط جدید به طور جدی تری ناگزیر از فروش اقساطی شده اند تا بلکه بتوانند خودروهای موجود در انبار را بفروشند.

با این حال، بازار خودروهای صفر همچنان کم رونق است و مردم همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها و ارتقاء کیفیت خودروهای داخلی هستند.

منبع : عصر ایران

boros
22-08-2015, 22:37
.............

Reza31001
23-08-2015, 15:31
من فقط نگرانم آخرش با یه کاهش قیمت جزئی در حد 5% سر و ته قضیه رو هم بیارن
این ماشینها حداقل باید نصف قیمت بشن تا ارزش خرید داشته باشن

hamid_diablo
23-08-2015, 17:41
35 سال به بهانه رشد صنعت خودروساز درهای بازار غنی ایران رو به روی خودروهای با کیفیت خارجی بستند

سالها محصولات مونتاز شده درجه چندم خارجی رو با بالاترین قیمت به ملت انداختن .دیدن داره صدای ملت درمیاد رفتن با چند تا شرکت ایتالیایی و هلندی قرار داد بستند تا سمند تولید کنند و بگن "خودرو ملی" ...فکر کردن مردم ما ساده اند که باور کنند سمند خودرو ملیه :)

به نظر تو هیچ جای دنیا به اندازه خودروسازهای ایراین دقل باز و دروغگو و خائن وجود نداره....

Soroush-S
23-08-2015, 17:52
چند هفته پیش نماینده قطعه سازان اومده بود تووی برنامه شبکه خبر میگفت 40 درصد قیمت خودرو برای خود خودرو نیست !! 20 درصد برا سود بانکی ، 9 درصد مالیات مابقی هم هزینه بیمه و پلاک و ...
پژو 405 مثال زد که 30 میلیون داره بفروش میرسه ولی برا خودروساز 18 تومن تموم میشه!

hosseinf722
23-08-2015, 18:00
35 سال به بهانه رشد صنعت خودروساز درهای بازار غنی ایران رو به روی خودروهای با کیفیت خارجی بستند

سالها محصولات مونتاز شده درجه چندم خارجی رو با بالاترین قیمت به ملت انداختن .دیدن داره صدای ملت درمیاد رفتن با چند تا شرکت ایتالیایی و هلندی قرار داد بستند تا سمند تولید کنند و بگن "خودرو ملی" ...فکر کردن مردم ما ساده اند که باور کنند سمند خودرو ملیه :)

به نظر تو هیچ جای دنیا به اندازه خودروسازهای ایراین دقل باز و دروغگو و خائن وجود نداره....

منظورتون از شرکت هلندی کدوم شرکته؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-08-2015, 19:38
سلام
حرفهای دیشب وزیر دفاع رو شنیدید ؟
کلی از پیشرفته بودن سلاحهای ایران گفت و اینکه دائماً به روز میشه
مجری برنامه ازش پرسید :
چرا در خودرو سازی ما به روز نیستیم ؟!
گفت خودرو اونقدر اهمیت نداره که به روز باشه . فوقش مردم میخرند تصادف میکنند و میمیرند !!! اما مسئله سلاحها به امنیت ملی (بقای حکومت و دولتِ حکومت ) ربط داره که خیلی مهمه
میبینین جان مردم چقدر ارزش داره ؟

aghyool
26-08-2015, 14:17

دوست عزیز اگه قیمت هت نصف هم بشه باز نباید مردم این خودرو هارو بخرن
با نصف شدن قیمت که کیفیت بالا نمیره
مردم تا کی باید سوار ارابه های مرگ شوند
مردم مسیر خودشون پیدا کردن
اینها باید خودروی بروز+ایمن+با کیفیت+قیمت مناسب بسازن
مردم ما چیزی از بقیه مردم جهان کم ندارن و لیاقتشون بیشتر از این حرفهاست
مطمئن باشید کسی جز خودمون به فکر ما نخواهد بود
اینم بگم عوامل گاری سازها توی این فروم ها زیادن به حرفهای اینها گوش ندید ما راهمون رو ادامه میدیم.

mohsenmas
26-08-2015, 20:31
سلام
این کمپین نسبت به قبل یک تفاوت اصلی داره اونم نشر جدی اون در صفحات اجتماعی هست که باعث افزایش نفوذ بیشتر در سطوح جامعه و افزایش تاثیر گذاری اون هست.

mohsenmas
26-08-2015, 20:38
سلام
این کمپین نسبت به قبل یک تفاوت اصلی داره اونم نشر جدی اون در صفحات اجتماعی هست که باعث افزایش نفوذ بیشتر در سطوح جامعه و افزایش تاثیر گذاری اون هست.

LOVEFORLOVE
26-08-2015, 21:14
به امید شکست فرقون سازان

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-08-2015, 05:28
چند هفته پیش نماینده قطعه سازان اومده بود تووی برنامه شبکه خبر میگفت 40 درصد قیمت خودرو برای خود خودرو نیست !! 20 درصد برا سود بانکی ، 9 درصد مالیات مابقی هم هزینه بیمه و پلاک و ...پژو 405 مثال زد که 30 میلیون داره بفروش میرسه ولی برا خودروساز 18 تومن تموم میشه!سلام
مدیر عامل سایپا بود نه نماینده ی آشغال سازها ( قطعه سازها)
چند هفته قبل هم همون شخص یا مدیر عامل ایرانخودرو اومد گفت علت کیفیت پائین خوروها کیفیت پائین قطعاتش هست .
گفت 90% کیفیت خودرو به قطعاتش هست و 10% به مونتاژ
یکی نیست بهش بگه صاحب کارخونه ای که میدونه قطعاتِ به کار رفته در خودروهاش بنجل و غیر استانداره اما باز هم سالهای سال اون قطعات رو میخره و مونتاژ میکنه و خودرو غیراستاندارد و مرگ آفرین میسازه و با قیمت بسیار زیاد قالب میکنه به مردم و با جان و مال مردم بازی میکنه باید به عنوان "خائن به ملت" چند بار اعدام بشه". حامیانش هم همینطور .
قطعه سازها هم در صدر این خیانت به ملت و کشتار ملت و به یغما بردنِ جان و مال ملت هستند
از ارزانترین مواد اولیه و کم کیفیت ترینش استفاده میکنند
از کمترین مقدار مواد اولیه استفاده میکنند تا قطعه سبک و نازک و کم دوام بشه و سود زیادی میبرند چون هم کمتر خرج میکنند و هم بیشتر میفروشند چون زود زود خراب میشه و باید تعویض بشه
از ارزانترین نیروی کار استفاده میکنند برای ساخت قطعات
از کمترین تعداد نیروی کار استفاده میکنند تا کمتر حقوق بدند
ارزانترین و بی کیفیت ترین بسته بندی . گاهی بدون بسته بندی هست
به بالاترین قیمتی که زورشون برسه میفروشند
در همه ی کارخونه ها واحدی هست به نام کنترل کیفیت
در ایران کار این واحد اینه که عمر قطعات زیاد نباشه و زود زود خراب بشه

ess_1362
01-09-2015, 07:44
ظاهرا بحث تحریم خرید خودروهای صفر قلقلکهایی را به انحصارگران این صنعت وارد کرده
اولین اقدامی که از طرف دولت برای حمایت این بخش انجام شده اول هفته بود که طی ابلاغی به کلیه دستگاههای دولتی از آنها خواسته شد که با پیشبینی تمهیدات لازم کلیه ناوگان حمل و نقل خودشون را به روز رسانی کنند
و اما امروز دومین حرکت از سوی دولت صورت گرفت و به کلیه دستگاه های دولتی ابلاغ شده جهت رفاه حال کارمندان دولت (ای بر گور پدر و مادر دروغگو) تسهیلات با بازپرداخت 3 ساله و با بهره پایین جهت خرید در اختیار قرار می گیرد
دو خبر فوق خبر رسمی و تایید شده بود و حالا خبر غیر رسمی :
اخبار و شواهد حکایت از این داره که شرکت های خودرو سازی در حال رایزنی با شریک دزد و رفیق قافله(همون شورای رقابت) برای بررسی سناریوهای احتمالی برای جلوگیری از ورشکستگی این صنایع هستند بدین صورت که در صورت حل نشدن مشکل قیمت های جدید اعلام بشه
اما بحث قیمت ها خیلی جالبه که بصورت زیر هست :
پژو 405SLX با قیمت 17 تومن
تندر 90 دستی 19
تندر 90 اتوماتیک 23
سمند LX موتور قدیمی 14.5
سمند موتور ملی 15.3
پراید 131 حدود 9
پراید 141 حدود 10
--------------
دیگه ظاهرا چیزی نمونده و فقط باید کمی بیشتر صبر کرد

noblea&A
01-09-2015, 08:29
ممنون، من که چشم آب نمیخوره قیمت ماشین رو بیارن پایین.
ورشکستگی رو انتخاب میکنن ولی پایین نمیارن

ess_1362
01-09-2015, 10:03
این موضوع کاملا جدی هست
بحث فقط ورشکستگی دو خودروساز نیست
بحث بر سر بیکاری طیف وسیعی از کارگران هست که عواقب بدی به جا میگذاره
بحث کاهش قیمت هم کاملا جدی هست و فقط اجراش در صورت شکست سایر سناریو ها سه ماهه چهارم سال جاری هستپ
موضوع دیگه ای که این وسط مطرح میشه این هست که در صورت کاهش قیمت تکلیف اضافه دریافت هایی که این چند سال از مردم گرفتن چی میشه؟

k1ozil
01-09-2015, 10:52
قیمت رو که امکان نداره پایین بیارن
ولی دم ملت گرم همینجوری ادامه بدن تا ورشکستگی این دزدها

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

MXRX
01-09-2015, 10:59
تا وقتی مردم سوار این خودروهای بی کیفیت و فاقد استاندارد و گران نشوند جانشان کمتر در معرض خطر قرار میگیرد پولشان هم هدر نمیره شما نگران کارگران و مونتاژ کاران نباش یه کار دیگه پیدا میکنند . اگه مردم همیشه با هم متحد باشن هیچکس نمیتونه به آنها زور بگه ..

bas ali
01-09-2015, 11:23
این موضوع کاملا جدی هست
بحث کاهش قیمت هم کاملا جدی هست و فقط اجراش در صورت شکست سایر سناریو ها سه ماهه چهارم سال جاری هستپ
موضوع دیگه ای که این وسط مطرح میشه این هست که در صورت کاهش قیمت تکلیف اضافه دریافت هایی که این چند سال از مردم گرفتن چی میشه؟

به جهنم که بیکار میشن
الهی این دو خودرو ساز نابود بشن و دیگه اسم نحضشون رو نشنویم

- - - Updated - - -

این موضوع کاملا جدی هست

به جهنم که بیکار میشن
الهی این دو خودرو ساز نابود بشن و دیگه اسم نحضشون رو نشنویم

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-09-2015, 12:16
سلام
ماجرای کمپین نخریدن لگنِ صفر رسیده به اخبار تلوزیون و دولت
دیروز وزیر صنعت معدن گفت:
این کمپین حرکت ضد انقلابی و خیانت به کشور هست . هر کسی مردم رو تشویق کنه به نخریدن تولیدات کشور ضد انقلاب هست چون باعث ضربه زدن به اقتصاد کشور و بیکاری جوانان میشه
گفت من کِی گفتم خودرو ارزان میشه؟ شرکتهای خودروسازی کی گفتند خودرو ارزان میشه ؟ سازمان نظارت بر قیمتها کی گفت خودرو قراره ارزان بشه که بعضیها کمپین راه انداختند نخرید ارزان میشه ؟
آبِ پاکی ریخت روی دست مردم که ارزونی خواب و خیاله تا ملت لگن صفر بخرند
گفت خودروسازها اگر قیمت رو ثابت نگه دارند معنیش اینه که ارزان شده چون در کشور حدود 15% تورم هست . گفت به خودرو سازها گفتیم قطعات چینی نیارید . با کیفیت بیارید
چقد زحمت کشیده جناب وزیر . تولیدکننده های قطعات و خودرو دارند جان و مال مردم رو به یغما میبرند اونوقت جناب وزیر فقط گفته لطفاً لطف کنید قطعات خوب بسازین و بیارین بی زحمت
خودرو باکیفیت بیارند با گمرگی 10% . ملت حاضرند 70% حقوق همه ی کارکنان لگن سازها رو بهشون بدند تا کار مناسب پیدا کنند
با این کار ملت ماشین خوب سوار میشند با قیمت همین لگنها .
بیشتر کارکنان لگن سازیها هم توی نمایندگیهای خودروهای باکیفیت مشغول به کار میشند و حقوق خوب میگیرند چون وقتی تعداد زیادی ماشین وارد بشه یا در خود کشور تولید بشه اونوقت احتیاج به تعداد زیادی کارگر و کارمند دارند
یعنی هم مردم راضی میشند هم کارکنانِ فعلیِ لگن سازها جز خودِ لگن سازها و حامیان حکومتی و دولتیشون چون دیگه نمیتونند هزار هزار ملیارد تومن پول به جیب بزنند و ببرند و بخورند
برای همین , این پیشنهاد رو قبول نمیکنند

k1ozil
01-09-2015, 12:27
سلام
ماجرای کمپین نخریدن لگنِ صفر رسیده به اخبار تلوزیون و دولت
دیروز وزیر صنعت معدن گفت:
این کمپین حرکت ضد انقلابی و خیانت به کشور هست . هر کسی مردم رو تشویق کنه به نخریدن تولیدات کشور ضد انقلاب هست چون باعث ضربه زدن به اقتصاد کشور و بیکاری جوانان میشه
گفت من کِی گفتم خودرو ارزان میشه؟ شرکتهای خودروسازی کی گفتند خودرو ارزان میشه ؟ سازمان نظارت بر قیمتها کی گفت خودرو قراره ارزان بشه که بعضیها کمپین راه انداختند نخرید ارزان میشه ؟
آبِ پاکی ریخت روی دست مردم که ارزونی خواب و خیاله تا ملت لگن صفر بخرند
گفت خودروسازها اگر قیمت رو ثابت نگه دارند معنیش اینه که ارزان شده چون در کشور حدود 15% تورم هست . گفت به خودرو سازها گفتیم قطعات چینی نیارید . با کیفیت بیارید
چقد زحمت کشیده جناب وزیر . تولیدکننده های قطعات و خودرو دارند جان و مال مردم رو به یغما میبرند اونوقت جناب وزیر فقط گفته لطفاً لطف کنید قطعات خوب بسازین و بیارین بی زحمت
خودرو باکیفیت بیارند با گمرگی 10% . ملت حاضرند 70% حقوق همه ی کارکنان لگن سازها رو بهشون بدند تا کار مناسب پیدا کنند
با این کار ملت ماشین خوب سوار میشند با قیمت همین لگنها .
بیشتر کارکنان لگن سازیها هم توی نمایندگیهای خودروهای باکیفیت مشغول به کار میشند و حقوق خوب میگیرند چون وقتی تعداد زیادی ماشین وارد بشه یا در خود کشور تولید بشه اونوقت احتیاج به تعداد زیادی کارگر و کارمند دارند
یعنی هم مردم راضی میشند هم کارکنانِ فعلیِ لگن سازها جز خودِ لگن سازها و حامیان حکومتی و دولتیشون چون دیگه نمیتونند هزار هزار ملیارد تومن پول به جیب بزنند و ببرند و بخورند
برای همین , این پیشنهاد رو قبول نمیکنند
یه مشت دزد تو این کشور مسئولن
با قیمت یه دنا 15 هزار دلار
اونور اب ماشینهای با کیفیت و کاملا استاندارد میشه خرید.

Life24
01-09-2015, 14:40
دقت کنید که رسانه هایی که از کمپین نخریدن خودرو ، حمایت میکنند ، مخالف دولت هستند .(میشه از روی سابقه وب سایت هاشون فهمید)
افراد ی هم که میگن تحریم نکنید، افراد نزدیک به دولت هستند.
چرا در دولت قبل که پراید به 20 میلیون رسید و آشغال تر شد، کسی کمپین تشکیل نداد و جان مردم با ارزش نشد؟
لپ کلام:
کار مخالفان دولت هستند و قصد چوب لای چرخ گذاشتن در دولت روحانی را دارند.
(من خودم پراید سوار هستم و بیشتر از 70-80 تا که میرم، می ترسم. اما منظور چیز دیگریست. )

- - - Updated - - -

دقت کنید که رسانه هایی که از کمپین نخریدن خودرو ، حمایت میکنند ، مخالف دولت هستند .(میشه از روی سابقه وب سایت هاشون فهمید)
چرا در دولت قبل که پراید به 20 میلیون رسید و آشغال تر شد، کسی کمپین تشکیل نداد و جان مردم با ارزش نشد؟
لپ کلام:
(من خودم پراید سوار هستم و بیشتر از 70-80 تا که میرم، می ترسم. اما منظور چیز دیگریست. )

Hamid Hamid
01-09-2015, 14:41
سلام :)

منم پیغامی دریافت کردم مبنی بر تغییر قیمت ها از 1 دی امسال که دوستمون هم زحمت نوشتنش رو کشیدن :

پژو 405SLX با قیمت 17 تومن
تندر 90 دستی 19
تندر 90 اتوماتیک 23
سمند LX موتور قدیمی 14.5
سمند موتور ملی 15.3
پراید 131 حدود 9
پراید 141 حدود 10
--------------

فکر می کنم این قیمت ها من درآوردی باشه ، برای مثال پراید 141 ارزونترین پراید بازار هستش و چطور امکان داره در آینده حدود 1 میلیون از بهترین توع پراید گرونتر بشه؟

یه اختلاف 500 هزار تومنی هم یه جایی من خودندم که بین سمند معمولی و سمند سورن بود و زده شده بود که این هم به نظر توهمی میادش.

من کاملا با کاهش قیمت خودرو موافقم و خودم هم منتظر همین موضوع هستم اما این قیمت ها کمی غیر واقعی به نظر می رسن ( حداقل در مقایسه با همدیگه ) :n01:

Pourya-pc
02-09-2015, 10:03
به نظر من اصلا موضوع ارزان شدن خودرو نباید باشه .
اول از همه کیفیت آشغال اندر آشغال داخلیاست که باید به حد استاندارد برسه .
از هر برند باید یک مدل تولید بشه نه اینکه اتاق سمند ۱۰۰ مدل چراغ و داشبورد روش بزارن و دنا و سورن ال اکس و ... ازش درست کنن . این مسخره بازیا تا کی باید ادامه پیدا کنه ؟
موضوع سوم که از همه مهمتر هست و تمام مشکلات رو حل میکنه ٬ برداشتن کلی گمرکات و هزینه های گزاف واردات خودروی خارجی هست . وقتی هوندا آکورد اصل ژاپن با قیمت ۳۸ ملیون به دست مصرف کننده داخلی برسه همه چیز درست میشه .

boros
02-09-2015, 22:23
آقای وزیر! حد خود را بشناسید و با مردم درست صحبت کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست اخیر مطبوعاتی خود سخنانی گفته است که نشان می دهد دولت، هیچ تدبیری برای بهبود وضعیت خودروسازی ندارد و اگر هم مشکلی در این باره وجود دارد، مقصر مردمی هستند که دیگر نمی خواهند خودروهای کم کیفیت و گران داخلی را بخرند.

محمدرضا نعمت زاده در این نشست، به جای عذرخواهی از مردم به خاطر اجحاف مستمری که در عرصه خودرو به آنها شده و می شود، به کمپین نخریدن خودرو اشاره کرده و کسانی که در این راستا، خودروی داخلی نمی خرند را "ضدانقلاب" نامیده و آنها را متهم به "خیانت" کرده است.
او حتی خود را در مقام فتوا نیز تصور کرده و این کار مردم را "حرام" اعلام کرده است!

آقای وزیر! حد خود را بشناسید و با مردم درست صحبت کنید/ نخریدن خودروهای شما خیانت نیست

در این باره نکاتی چند به طور جدی، قابل ذکر و تذکر است:

1 - ادبیات اتهامی، از شاخصه های یک طیف سیاسی خاص و تمامیت خواه است که مردم ایران در انتخابات سال 92 ، با رأی شان از آن ادبیات ابراز برائت کردند.
با این حال، وزیر دولت تدبیر و امید، مردم ناراضی از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی را که سال های سال، تولیدات شان را تحمل کرده اند و اینک بدان اعتراض دارند را با بدترین ادبیات اتهامی می نوازد و آنها را خائن، ضدانقلاب و عامل فعل حرام می خواند!

بهتر است جناب نعمت زاده یا اثبات کند که خودروسازی های داخلی مترادف با انقلاب هستند تا مخالفت با آنها ضدیت با انقلاب تلقی شود یا از سخن خام و زشتی که گفته، عذرخواهی کند و از این به بعد حد و شأن خود را بشناسد و با ادبیات محترمانه تری با مردم ایران سخن بگوید.

2 - سخن گفتن از حرام و حلال و فتوا دادن در این باب، صرفاً در حوزه اختیارات مراجع تقلید است که آن هم فقط درباره مقلدان خودشان جاری و ساری است.
نعمت زاده، فقط یک وزیر است ، او نه فقیه است و نه مقلدی دارد. بنابر این از کجا و بر چه اساسی، تصمیم عده ای از مردم ایران برای نخریدن خودرو را "حرام" اعلام کرده است؟!

3 - این که عده ای از مردم ایران می خواهند خودرو نخرند، خیانت نیست.
خیانت این است که خودروسازان داخلی، همچنان خودروهای از رده خارج که متعلق به قرن گذشته میلادی است را همچنان تولید می کنند و به مردم می فروشند.

خیانت این است که خودروسازی ایران با حدود نیم قرن سابقه، دست به دامن خودروسازان و قطعه سازان تازه کار چینی شده و با افتخار، محصولات چینی را مونتاژ می کنند و به خلق الله می فروشند!

خیانت این است که مردم ایران با پولی که در همه جای دنیا می توانند با آن خودروهای روز بخرند، ناچار می شون خودورهایی با کیفیتی به مراتب پایین تر و ناایمن تر بخرند و همیشه حسرت به دل بمانند.

خیانت این است که با خودروهای تولیدی داخلی، سالانه میلیاردها لیتر بنزین بیشتر مصرف می شود، سرمایه های کشور می سوزد و هوا آلوده تر می شود و مردم سرطان می گیرند و می میرند. شگفت اینجاست که وزیر کهنه کار، هزینه های غیر مستقیم تولیدات داخلی را نمی بیند و می گوید که با تولیدات داخلی، فلان قدر صرفه جویی ارزی داشته ایم.

خیانت این است که با خودروهای ناایمن داخلی، سالانه هزاران نفر کشته می شوند و این در حالی است که اگر همان تصادفات در همان شرایط ولی با خودروی ایمن تری رخ می داد، بسیاری زنده می ماندند و کودکان پرشماری یتیم نبودند.

اما بزرگ ترین خیانت، خیانت به عزت و اعتماد بنفس ایرانی هاست ؛ ایرانی هایی که هر روز تولیدات داخلی و خارجی را پیش رویشان دارند و خودآگاه و ناخودآگاه، مقایسه می کنند و محصول خودشان را نازل تر و پایین تر می بینند.

4 - ادعای حمایت از صنعت خودروسازی دارند. حمایت منطقی از صنایع داخلی، البته گزاره ای قابل قبول است اما حمایت یک چیز است و نازپروردگی چیز دیگر.
اینان از خودروسازی حمایت نمی کنند بلکه آن را "بد بار آورده اند" و بازی را طوری چیده اند که هیچ خودروی خارجی نتواند با قیمت مناسب به دست مردم برسد و هیچ رقابتی در میان نباشد؛ اسم این رانت و انحصار را هم گذاشته اند حمایت!

این چه صنعتی است که محصولاتش را پیش پیش می فروشد، به هر قیمتی که خواست عرضه می کند، هر وقت هم که خواست تحویل می دهد، با هر کیفیتی که خواست تولید می کند ولی به اعتراف خود وزیر ، باز هم ضرر می کند؟!
اگر این همه حمایتی که تا کنون از خودروسازی شده ، متوجه صنعت دیگری مانند نساجی شده بود، الان ایران بزرگ ترین صادر کننده منسوجات جهان بود. از بستنی و لواشک هم اینقدر حمایت شده ، برندهای بستنی و لواشک هم در سطح جهان مال ایران بود!

حکایت، حکایت صنعت و اشتغالزایی و چیزهایی از این قبیل نیست، حکایت دولتمردان و چاه نفت است. خودروسازی برای دولتمردان، حکم چاه نفت و گاو شیرده را دارد که می توانند با برگ برنده اش بازی ها کنند. به همین دلیل است که در همه دولت ها، این در بر پاشنه واحدی چرخیده است و این طور که جناب وزیر غیرتی(!) شده، در این دولت هم خبری از خیر نخواهد بود.

آقای نعمت زاده! به جای نمک بر زخم مردم پاشیدن، فکری به حال خودروسازی کشور کنید که ملتی را به ستوه آورده است.

* جعفر محمدی

منبع: عصرایران ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

- - - Updated - - -

آقای وزیر! حد خود را بشناسید و با مردم درست صحبت کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست اخیر مطبوعاتی خود سخنانی گفته است که نشان می دهد دولت، هیچ تدبیری برای بهبود وضعیت خودروسازی ندارد و اگر هم مشکلی در این باره وجود دارد، مقصر مردمی هستند که دیگر نمی خواهند خودروهای کم کیفیت و گران داخلی را بخرند.

محمدرضا نعمت زاده در این نشست، به جای عذرخواهی از مردم به خاطر اجحاف مستمری که در عرصه خودرو به آنها شده و می شود، به کمپین نخریدن خودرو اشاره کرده و کسانی که در این راستا، خودروی داخلی نمی خرند را "ضدانقلاب" نامیده و آنها را متهم به "خیانت" کرده است.
او حتی خود را در مقام فتوا نیز تصور کرده و این کار مردم را "حرام" اعلام کرده است!

آقای وزیر! حد خود را بشناسید و با مردم درست صحبت کنید/ نخریدن خودروهای شما خیانت نیست

در این باره نکاتی چند به طور جدی، قابل ذکر و تذکر است:

1 - ادبیات اتهامی، از شاخصه های یک طیف سیاسی خاص و تمامیت خواه است که مردم ایران در انتخابات سال 92 ، با رأی شان از آن ادبیات ابراز برائت کردند.
با این حال، وزیر دولت تدبیر و امید، مردم ناراضی از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی را که سال های سال، تولیدات شان را تحمل کرده اند و اینک بدان اعتراض دارند را با بدترین ادبیات اتهامی می نوازد و آنها را خائن، ضدانقلاب و عامل فعل حرام می خواند!

بهتر است جناب نعمت زاده یا اثبات کند که خودروسازی های داخلی مترادف با انقلاب هستند تا مخالفت با آنها ضدیت با انقلاب تلقی شود یا از سخن خام و زشتی که گفته، عذرخواهی کند و از این به بعد حد و شأن خود را بشناسد و با ادبیات محترمانه تری با مردم ایران سخن بگوید.

2 - سخن گفتن از حرام و حلال و فتوا دادن در این باب، صرفاً در حوزه اختیارات مراجع تقلید است که آن هم فقط درباره مقلدان خودشان جاری و ساری است.
نعمت زاده، فقط یک وزیر است ، او نه فقیه است و نه مقلدی دارد. بنابر این از کجا و بر چه اساسی، تصمیم عده ای از مردم ایران برای نخریدن خودرو را "حرام" اعلام کرده است؟!

3 - این که عده ای از مردم ایران می خواهند خودرو نخرند، خیانت نیست.
خیانت این است که خودروسازان داخلی، همچنان خودروهای از رده خارج که متعلق به قرن گذشته میلادی است را همچنان تولید می کنند و به مردم می فروشند.

خیانت این است که خودروسازی ایران با حدود نیم قرن سابقه، دست به دامن خودروسازان و قطعه سازان تازه کار چینی شده و با افتخار، محصولات چینی را مونتاژ می کنند و به خلق الله می فروشند!

خیانت این است که مردم ایران با پولی که در همه جای دنیا می توانند با آن خودروهای روز بخرند، ناچار می شون خودورهایی با کیفیتی به مراتب پایین تر و ناایمن تر بخرند و همیشه حسرت به دل بمانند.

خیانت این است که با خودروهای تولیدی داخلی، سالانه میلیاردها لیتر بنزین بیشتر مصرف می شود، سرمایه های کشور می سوزد و هوا آلوده تر می شود و مردم سرطان می گیرند و می میرند. شگفت اینجاست که وزیر کهنه کار، هزینه های غیر مستقیم تولیدات داخلی را نمی بیند و می گوید که با تولیدات داخلی، فلان قدر صرفه جویی ارزی داشته ایم.

خیانت این است که با خودروهای ناایمن داخلی، سالانه هزاران نفر کشته می شوند و این در حالی است که اگر همان تصادفات در همان شرایط ولی با خودروی ایمن تری رخ می داد، بسیاری زنده می ماندند و کودکان پرشماری یتیم نبودند.

اما بزرگ ترین خیانت، خیانت به عزت و اعتماد بنفس ایرانی هاست ؛ ایرانی هایی که هر روز تولیدات داخلی و خارجی را پیش رویشان دارند و خودآگاه و ناخودآگاه، مقایسه می کنند و محصول خودشان را نازل تر و پایین تر می بینند.

4 - ادعای حمایت از صنعت خودروسازی دارند. حمایت منطقی از صنایع داخلی، البته گزاره ای قابل قبول است اما حمایت یک چیز است و نازپروردگی چیز دیگر.
اینان از خودروسازی حمایت نمی کنند بلکه آن را "بد بار آورده اند" و بازی را طوری چیده اند که هیچ خودروی خارجی نتواند با قیمت مناسب به دست مردم برسد و هیچ رقابتی در میان نباشد؛ اسم این رانت و انحصار را هم گذاشته اند حمایت!

این چه صنعتی است که محصولاتش را پیش پیش می فروشد، به هر قیمتی که خواست عرضه می کند، هر وقت هم که خواست تحویل می دهد، با هر کیفیتی که خواست تولید می کند ولی به اعتراف خود وزیر ، باز هم ضرر می کند؟!
اگر این همه حمایتی که تا کنون از خودروسازی شده ، متوجه صنعت دیگری مانند نساجی شده بود، الان ایران بزرگ ترین صادر کننده منسوجات جهان بود. از بستنی و لواشک هم اینقدر حمایت شده ، برندهای بستنی و لواشک هم در سطح جهان مال ایران بود!

حکایت، حکایت صنعت و اشتغالزایی و چیزهایی از این قبیل نیست، حکایت دولتمردان و چاه نفت است. خودروسازی برای دولتمردان، حکم چاه نفت و گاو شیرده را دارد که می توانند با برگ برنده اش بازی ها کنند. به همین دلیل است که در همه دولت ها، این در بر پاشنه واحدی چرخیده است و این طور که جناب وزیر غیرتی(!) شده، در این دولت هم خبری از خیر نخواهد بود.

آقای نعمت زاده! به جای نمک بر زخم مردم پاشیدن، فکری به حال خودروسازی کشور کنید که ملتی را به ستوه آورده است.

* جعفر محمدی

منبع: عصرایران ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Public Enemy
03-09-2015, 08:33
با سلام . بنده که امیدوارم این گونه مسایل به جاهای باریک کشیده نشده . به هر حال برخی خبرگزاری ها و مسئولان که خیلی دوست دارند این مسایل رو به جاهای باریک بکشونن .

بنده نظر خودم رو میگم . با توجه به اینکه قراره قیمت ارز نزدیک به تک نرخی شدن بشه ، پس افزایش قیمت خودرو رو هم میشه انتظار داشت . اما از طرفی خریداران تمایل به کاهش قیمت ها دارند .
این وسط اتفاقی که میفته اینه که در یک اقدام مدیریتی هوشمندانه ! قیمت خودرو به صورت مقطعی افزایش پیدا می کنه ( مثلا پراید ممکنه تا 25 یا 26 هم برسونن ) و در آخر به میزان مناسبی کاهش میدن و روی اون قیمت ثابت می مونه ( مثلا میشه 22 میلیون ) !

anti-military
03-09-2015, 09:38
به نظر من اگه مجبور هستید ماشین بخرید حداقل j5 چینی بخرید که شرف داره به ماشین های ایرانی
این ماشین رو شرکت کرمان موتور مونتاژ میکنه .

Pourya-pc
03-09-2015, 10:57
به نظر من اگه مجبور هستید ماشین بخرید حداقل j5 چینی بخرید که شرف داره به ماشین های ایرانی
این ماشین رو شرکت کرمان موتور مونتاژ میکنه و با یه افزایش قیمت قابل قبول می فروشه.

شما میدونید J5 که در کرمان موتور به قول شما منتاژ میشه مدل دنده دستی ۷.۵۰۰ دلار قیمت داره ؟؟؟

Pourya-pc
03-09-2015, 11:18
این ماشین رو شرکت کرمان موتور مونتاژ میکنه و با یه افزایش قیمت قابل قبول می فروشه.

شما میدونید J5 که در کرمان موتور به قول شما منتاژ میشه مدل دنده دستی ۷.۵۰۰ دلار قیمت داره ؟؟؟

keyhantaktaz
03-09-2015, 12:28
اتوماتیکش 36 میلیون تمون هست تو دوبی.

- - - Updated - - -

اتوماتیکش 36 میلیون تمون هست تو دوبی.

AMHSIN
03-09-2015, 14:06
شک نکنید اگه ادامه پیدا کنه جواب خواهد داد، این مسولین نشون دادن خیلی بی وجدان تر از اون هستن که بخوان با زبون خوش از دوشیدن مردم دست بردارن ...

anti-military
03-09-2015, 18:01

تو سایت پدال خونده بودم 9.900 دلار هست. البته ننوشته بود مدل دستی یا اتوماتیک

اگه 7.500 دلار باشه که خیلی خوش به حالشون میشه.

Pourya-pc
03-09-2015, 18:10
تو سایت پدال خونده بودم 9.900 دلار هست. البته ننوشته بود مدل دستی یا اتوماتیک

اگه 7.500 دلار باشه که خیلی خوش به حالشون میشه.

مدل بیسیکش که الان ۵۰ ملیون قیمت داره رو خدمتتون گفتم . البته فکر کنم ۷.۹۰۰ میبود .
به هر حال اتوماتش که ۱۰ هزارتا هم باشه با رقم ۳۴ ملیون تومان مواجه ایم پس هرگز فکر نکنید چینی ها ارزان هستند . اونها هم به اندازه یک تویوتا یا هرخودروی وارداتی گران تمام میشوند .

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-09-2015, 18:12
سلام
حمله به وزير صنعت همچنان ادامه داره
وزیر عذرخواهی کرده و گفته رسانه ها بد تعبیر کردند حرف من رو . تشویق مردم به نخریدن کالای ایرانی خیانت هست و مردم حق دارند با توجه به بودجشون کالای خوب بخرند
رئیس جمهور هم بهش تذکر داده که با منتقدان با ادبیات درست صحبت کنید
ستاد بررسی کیفیت خودرو و ارتقا کیفیتش تشکیل شده
این کارها مثل قرص آرام بخش هست تا فقط مردم ساکت بشند و کمپین متوقف بشه
قبلاً هم از این تاکتیکهای آرامبخش استفاده شده (تذکر دادیم - هشدار دادیم - گفتیم تعطیل میشه اگه درست نشه , عده های سر خرمن - تغییر چند چیز ساده برای ظاهر سازی و فریب مردم و غیره)
همه ی حکومتها و دولتهای دنیا از یک چیز خیلی میترسند و حساب میبرند . (نارضایتی و خشم اکثریتِ مردم )
خشم مردم دودمانها به باد داده

M.Amorous
03-09-2015, 20:12
لپ کلام:

- - - Updated - - -

لپ کلام:
با سلام خدمت شما دوست عزیز. این حرف شما رو تا حدودی قبول دارم که برخی قصد تخریب قابلیت های این دولت رو دارن (با هر بهانه ای). ولی به یاد داشته باشین که محصولات ایران خودرو تا سال 91 کیفیت معقولی داشتن (منظورم اینه میشد تحملشون کرد) و شاید اون موقع شرایط برای ایجاد چنین کمپینی فراهم نبوده (با توجه به نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری و قضایا و سوژه های مختلف اواخر دولت قبل) میشه این بحث رو توجیه کرد که اون زمان نیاز به ایجاد چنین کمپینی نبوده و اگر بوده این قدر اتفاقات عجیبی در اون اواخر رخ داد که مردم بیشتر به انتقاد و پیگیری اون مسایل در حوزه دنیای واقعی و اینترنت بودن تا ایجاد کمپین نخریدن خودرو از خودروسازان.

BestDev
03-09-2015, 21:18
خودرو صفر گرون بی کیفیت نمیخریم آقایون نمیخریم. یا همرو بذلو بخشش کنین به خانواده های خودتون یا با 1/3 قیمت فعلی بفروشین تا بخریم.... افتاد؟

Arashdn
05-09-2015, 08:07
در 23 سال پیش اولین تحریم گرانفروشی توسط مردم آلمان صورت گرفت.

همه ی ما داستان تحریم شیر توسط مردم آلمان را شنیده ایم.
مردم آلمان بشدت مصرف شیر و لبنیات را برای سلامتی خود ضروری میدانند.و حتما در روز دو تا سه لیوان شیر مصرف میکنند.

اما پس از اینکه صنایع خصوصی و دولتی لبنیات کشور آلمان تصمیم به افزایش قیمت گرفتند.

مردم آلمان اعتراض هایی اوایل گرانفروشی شیر کردند اما نه دولت توجهی میکرد و نه صنایع لبنیاتی توجهی میکردند.

به طور کاملا خودجوش و مردمی
مردم آلمان به مدت 14 ماه لبنیات و مخصوصا شیر را از سفره های خود حذف کردند.

صنایع لبنیاتی مقداری از لبنیات را صادر میکرد.
اما حاضر به کاهش قیمت نشد.

اما داستان به اینجا ختم نشد...

صنایع لبنیاتی هیچ وقت فکر نمیکردند، مردم آلمان باعث ورشکست شدن صنایع لبنیات آلمان میشود.

بعد از این اعتصاب ملی صنایع لبنیاتی و دولت از مردم بخاطر تمام مشکلات به وجود آمده عذرخواهی کرد.

و از مردم خواستند که از صنایع حمایت کنند و در کنار دولت آلمان برای پیشرفت قرار بگیرند.

و باعث برگشت قیمت شیر به 14 ماه پیش شد..

این داستان در تمام دنیا پخش شد و برای همه این رفتار مردم آلمان درس شد.

و بعد از آن مردم آلمان به این فرهنگ معروف شدند.

وحتی مردم کشورهایی

■از جمله اعتصاب آمریکایی ها جهت نخریدن تلفن همراه موتورولا.فقط سه ماه نخریدن

■از جمله گرانفروشی بلیط فوتبال در اسپانیا و تحریم فوتبال توسط مردم.فقط دوماه نخریدن

■از جمله گرانفروشی دوباره شیر در برزیل.9ماه نخریدن

مردم این کشورها فقط نخریدن و در نتیجه باعث شکست گرانفروشان شد.

مردم عزیز برای یکبار هم که شده باهم باشیم.

باورکنید شکست ایرانخودرو و سایپا نزدیکتر می باشد نسبت به صنایع شیر آلمان.

فقط فقط کمی همت لازم هست.

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-09-2015, 11:55
در 23 سال پیش اولین تحریم گرانفروشی توسط مردم آلمان صورت گرفت.
سلام
خود مسئولین دولتی 2 بار مردم رو تشویق کردند به نخریدن کالای گران
چند سال پیش وقتی مرغ گرون شد حتی در نماز جمعه ی تهران هم به مردم گفتند وقتی مرغ گرانه خب نخورید
بعد از فروپاشی قیمت ریال و 3 برابر شدن قیمت ارز هم پسته خیلی گران شد و در اسفند خودشون در تلوزیونهای ایران کمپین راه انداختند پسته ی گران نمیخریم
اما ایندفعه چون امپراطوریِ لگن سازی دستِ خودشونه و بدجوری ضرر میکنند , دارند از هر راهی شده تلاش میکنند تا مردم رو وادار کنند لگن صفر بخرند
گفتند هر کی نخره ضد انقلاب و خائنه
فروش اقساطی لگن صفر به مردم رو راه انداختند
دولت به بعضی کارمندان دولت و بازنشستگان وام خرید لگن صفر میده تا وسوسه بشند و بخرند
توی شبکه های مختلف , مسئولین لگن سازیها و مسئولین دولتی رو میارند تا بگن لگن صفر ارزان بشو نیست که نیست تا مردم بترسند که گرانتر میشه و برند بخرند
ستاد بررسی کیفیت و ارتقاء کیفیت لگن درست کردند تا مردم احساس کنند که نخریدن نتیجه داده و فريب بخورند و شروع کنند به خریدن
قانون تصویب کردند که ارگانهای دولتی حق خرید خودرو خارجی ندارند مگر اینکه نوعی باشه که نشه در ایران تهیه کرد .
حالا هم مطمئن باشین که مغز متفکّرهاشون نشستند نقشه میکشند تا ترفندهای دیگه ای هم راه بندازند تا مردم رو وادار کنند لگن صفر بخرند
برای مرغ توی خطبه ی نماز جمعه به مردم گفتند نمیمیرید اگر مرغ نخورید
خب پس حالا هم مردم نمىمیرند اگر لگن صفر نخرند پس نخرید

Life24
05-09-2015, 12:17
206 تیپ 5 با کارکرد 5 هزار تا الان گوشه خونه افتاده
زنگ زدم یکی از زیر مجموعه های ایران خودرو در تهران، طرف پشت ، وجدانن اگر میتونست حتی فحش هم ممکن بود بده
این قدر بد رفتار میکنن
اون سری هم جنس ایرانی خریدیم. زنگ زدم میگم اینکه خرابه. و این ها . میگه میخواستی نخری.

البته این ماشین خرید اردیبهشت هست و ثبت نام سال 93
اما در همین سایت تاپیک زدم. من تا جایی که بتونم، کلا جنس ایرانی نمیخرم. چه ماشین با شه و هر جنس دیگه ای
اینقدر باید نخرید تا در کارخانه هاشون تخته بشه و یادبگیرن جنس بنجل درست نکنند. تا یاد بگیرند با مشتری درزست صحبت کنند
وقتی جنس آشغال خریدار داره ، انها هم تولید میکنند و هیچ اهمیتی براشون نداره

امیدوارم کسانی که میگن جنس ایرانی و ماشین نخریم. در اینرتنت خلاصه نشه و واقعا هم نخرند!

Arashdn
05-09-2015, 12:25
امیدوارم کسانی که میگن جنس ایرانی و ماشین نخریم. در اینرتنت خلاصه نشه و واقعا هم نخرند!
بدون شک فقط در نت خلاصه نشده که اینطور به خواهش و تمنا افتادن که فرغون بخرین...
نمونه اش خود من که فرودین اسم نوشته بودم ، ولی انصراف دادم...
فقط امیدوارم مقاومت مردم شکسته نشه

Life24
05-09-2015, 12:37
بدون شک فقط در نت خلاصه نشده که اینطور به خواهش و تمنا افتادن که فرغون بخرین...
نمونه اش خود من که فرودین اسم نوشته بودم ، ولی انصراف دادم...
فقط امیدوارم مقاومت مردم شکسته نشه

واقعیت انسان در ذات خویش منفعت طلب است.
من از بچگی به خاطر دارم، در مدرسه، افرادی یک سری صحبت ها میکردند و فقط مردم رو تشویق میکردند اما کاری خودشون انجام نمیدادند./ تا الان هم در جامعه همین هست
برای همین من این رو گفتم.
من کلا نه ماشین، بلکه جنس ایرانی نمیخرم. مگر مثل روغن موتور! اونجا میبنیم خارجی هم وجود نداره. میرم ایرانی میگیرم
اما جنس هایی که موجود هست . اصلا زیر بار نمیرم. چند هفته پییش ، بخار پز و پنکه لازم شد. 2 تا وارداتی خریدم ، خداروشکر بدون مشکل و سر و صدا داره کار میکنه.
پول بدم جنس اشغال ایرانی، فحش هم بخورم از سازنده؟! اخه کجای دنیا این طور هست :n04:

albertxx
05-09-2015, 12:55
پول بدم جنس اشغال ایرانی، فحش هم بخورم از سازنده؟! اخه کجای دنیا این طور هست :n04:

ایران :n02:

k1ozil
05-09-2015, 12:58

iranch
05-09-2015, 13:00
از قدیم گفتند به مرده که رو بدی ، به کفن خودش ، میرینه!
تقصیر خودمون هست. میریم تو اداره، کارمند انگار داره با نوکرش حرف میزنهٌ صدامون در نمیاد
جنس زباله میخریم . کیف هم میکنیم.
بعد معترض هم هستیم؟
من امروز یک ساندویچی زدم. یک مشت ساندویچ مونده و بد مزه میدم به مشتری. فردا وقتی هیچ کسی نیاد تو مغازه. یاد میگیرم. غذای تازه و با کیفیت بدم دست مشتری.
اما وقتی جنس مونده و بدمزه مشتری خودش رو داره؟؟ چرا برم مواد اولیه با کیفیت و تازه بگیرم؟! :n34:

k1ozil
05-09-2015, 13:04
از قدیم گفتند به مرده که رو بدی ، به کفن خودش ، میرینه!
تقصیر خودمون هست. میریم تو اداره، کارمند انگار داره با نوکرش حرف میزنهٌ صدامون در نمیاد
جنس زباله میخریم . کیف هم میکنیم.
بعد معترض هم هستیم؟
من امروز یک ساندویچی زدم. یک مشت ساندویچ مونده و بد مزه میدم به مشتری. فردا وقتی هیچ کسی نیاد تو مغازه. یاد میگیرم. غذای تازه و با کیفیت بدم دست مشتری.
اما وقتی جنس مونده و بدمزه مشتری خودش رو داره؟؟ چرا برم مواد اولیه با کیفیت و تازه بگیرم؟! :n34:
مملکت یه رضا شاه کم داره
کسی که نانوا رو میندازه تو تنور مطمئن باش همه حساب میبرن ازش نه اختلاسی نه گرونی هیچی نبود

iranch
06-09-2015, 00:28
خودروی داخلی به درد این می خوره که جای توالت صحرایی استفاده بشه. فقط باید توش آفتابه پلاستیکی هم برازن

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-09-2015, 18:53
ویژه برنامه ی پایش درباره تحولاتِ اخیر بازار خودرو (کمپین نخریدن لگن صفر)
امشب بعد از سریال شبانه از شبکه ی 1 سیما
سوال جالبی مطرح کرده اند برای برنامه ی امشب
درصورتیکه مردم خودروهای صفر داخلی نخرند حدس میزنید احتمال وقوع کدام گزینه بیشتر میشود؟
1- افزایش فروش خودروهای چینی
2- کاهش قیمت خودروهای ایرانی
از همین الان میتونین عدد گزینه ی مورد نظرتون رو به 30000111 پیامک کنید
سعی کنید این برنامه رو حتماً ببینید
توجه داشته باشید که گزینه افزایش خودروهای چینی فقط برای رد گم کردن هست
اونها فقط میخوان بدونند چند درصد از کسانی که پاسخ میدند معتقدند که این کمپین باعث فشار برای کاهش قیمت لگن صفر میشه و یا حداقل هدفشون از این کمپین کاهش قیمت هست

Pourya-pc
06-09-2015, 19:03
ما میگیم نمیخایم این لگنا تولید بشن اونم با این کیفیت ٬ بعد چ سوالاتی میپرسن . خودشون رو مسخره کردن .

k1ozil
06-09-2015, 19:19
کارشناس اقتصاد اورده بودن تو برنامه مردم چی میگن
میگفت مردم حق دارند تا زمانی که کیفیت محصولات خودرو سازان به حد استاندارهای جهانی نرسه نخرند و این سخنان در شأن وزیر و وزارت خانه نیست
حرف دل ما هم همینه

Life24
06-09-2015, 20:31
درصورتیکه مردم خودروهای صفر داخلی نخرند حدس میزنید احتمال وقوع کدام گزینه بیشتر میشود؟
اونها فقط میخوان بدونند چند درصد از کسانی که پاسخ میدند معتقدند که این کمپین باعث فشار برای کاهش قیمت لگن صفر میشه و یا حداقل هدفشون از این کمپین کاهش قیمت هست

چرا پاسخ نظر سنجی
نمیگه افزایش کیفیت و همراه با کاهش قیمت؟!
میگه کاهش قیمت فقط! یعنی جان مردم کشک! :n04:
جان خودم امروز با این پراید با سرعت 30 تا داشتم میرفتم تو یک کمری از پشت
میدونید چقدر خسارت کمری میشد :n34:

- - - Updated - - -

چرا پاسخ نظر سنجی

k1ozil
06-09-2015, 20:43
چرا پاسخ نظر سنجی

- - - Updated - - -

چرا پاسخ نظر سنجی
و هم چنان سایپا مطمئن :-)
دقیقا جان مردم کشک!!!!!
تازه انتظار دارن جمعیت زیاد شه :دی

AMHSIN
06-09-2015, 20:44
احتمالا امشب لحن مسولین صنعت خودرو یا دولت خیلی محترمانه تر باشه، نسبت به لحن شون در ابتدای کمپین که خیلی متکبرانه و تمسخر امیز بود

Life24
06-09-2015, 21:05
من که وعده باور نمیشه
نه ماشین
بلکه کل جنس های ایرانی بنجل و با کیفیت پائین هست
نه پشتیبانی
نه کیفیت
نه قیمت مناسب
نه گارانتی
هیچی نداره
ماشین که جای خود. کلا جنس ایرانی نخرید

mehdidll
07-09-2015, 06:23

دوستان کسی دانلود این قسمت از برنامه پایش که دیشب پخش شده رو دارن در رابطه با خودروسازی

- - - Updated - - -

دوستان کسی دانلود این قسمت از برنامه پایش که دیشب پخش شده رو دارن در رابطه با خودروسازی

Arashdn
07-09-2015, 10:04
لینک مستقیم از سرور های ایران خدمت شما

([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])ویرایش : اولش یه 10 دقیقه ای برنامه دیگه شبکه 1 هست بعدش برنامه پایشه

Life24
07-09-2015, 14:16
امروز از ایران خودرو زنگ زده میگه بیار ماشین تا درستش کنیم
گفتم مرد مومن الان میدونی چند وقت گذشته
گفت ماشین در چه حالی هست. گفتم افتاده گوشه خونه
درستش هم نمیکنم همین طوری ولش میکنم
والا . مسخره هستیم مگر :n34:

- - - Updated - - -

امروز از ایران خودرو زنگ زده میگه بیار ماشین تا درستش کنیم
گفتم مرد مومن الان میدونی چند وقت گذشته
گفت ماشین در چه حالی هست. گفتم افتاده گوشه خونه
درستش هم نمیکنم همین طوری ولش میکنم
والا . مسخره هستیم مگر :n34:

Arashdn
07-09-2015, 14:22
404 File Not Found

با آیپی ایران دانلودش کنید

k1ozil
07-09-2015, 21:08
به التماس افتادن معذرت خواهی میکنن کیفیت میخوان ببرن بالا خدمات پس از فروش
ها ها ها
نخریم تا درشون تخته شه

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-09-2015, 22:41
به التماس افتادن معذرت خواهی میکنن کیفیت میخوان ببرن بالا خدمات پس از فروش
ها ها ها
نخریم تا درشون تخته شه سلام
قرص آرامبخش جدیدشون هست .
میگفت قول میدیم تا 10,000km هیچکسی نیاد نمایندگی و فقط برای تعویض روغن در 10,000km بیاد
اینجا حتی ماشین هندی هم 3 سال یا 60,000km گارانتی داره
فریب نخورین . تا پول ندادین اونها میدوند دنبالتون . همینکه پول رو بدین دیگه شما باید بدوین دنبالشون و التماس کنین

Life24
07-09-2015, 22:51
معذرت خواهی؟
بروید فشنگی اب (تک فیش) پراید بخرید. هر چند تا دوست دارید. اگر در موتور کامل بسته شد هر چی گفتید درسته
تا نصف بسته میشه! :n21:

- - - Updated - - -

206 تیپ 5 گوشه خونه افتاده . مدل 94 کارکرد 5 هزار تا.
بیان این رو درست کنن. نه اینکه زنگ زدم ایران خودرو. میخواد ادم رو کتک بزنه.
جای مشتری و فروشنده برعکس شده :n34:

statue of liberty
08-09-2015, 00:47
دوستان نخرید . نخرید و نخرید
اونا ک نیاز دارن ۱-۲ مدل پایینتر بخرن
خواهشا نخرید

- - - Updated - - -

دوستان نخرید . نخرید و نخرید
اونا ک نیاز دارن ۱-۲ مدل پایینتر بخرن
خواهشا نخرید

k1ozil
08-09-2015, 01:14
سلام
قرص آرامبخش جدیدشون هست .
میگفت قول میدیم تا 10,000km هیچکسی نیاد نمایندگی و فقط برای تعویض روغن در 10,000km بیاد
اینجا حتی ماشین هندی هم 3 سال یا 60,000km گارانتی داره
فریب نخورین . تا پول ندادین اونها میدوند دنبالتون . همینکه پول رو بدین دیگه شما باید بدوین دنبالشون و التماس کنین
امشب تو اخبار مدیر عامل سایپا به التماس افتاده بود
باید درشون تخته بشه اینا خرشون از پل بگذره دیگه ...
بقول یکی از دوستان مثل صنایع لبنیات المان باید بشه البته بازم باید نخریم تا کلا صنایع خودروسازی رو جمش کنن ماشین خارجی بدون گمرک بیارن یا درحد ماشینهای خارجی با همون قیمت ماشین تولید کنند.
درضمن حمایت از محصول داخلی زمانی مقدوره که کیفیتشون خوب باشه در حد استانداردهای جهان باشه انتظار دارن مردم موقعی میتونند با این قیمت ماشین با کیفیت بخرند لگنهای اینا رو بخرند

Arashdn
08-09-2015, 08:46
اینا هنوز ادب نشدن....
با وام های بانک مرکزی و کمک های دولت و غیره فوقش تا یکی دو ماه دوام میارن...
بعدش برای جلوگیری از نابودی خودشون هم که شده ناچار به کاهش قیمتها هستن

iranch
08-09-2015, 09:59
دروود
این عکس رو من اولش باورم نشد. اما تائید شده که واقعی هست و خبرگزاری های رسمی هم منتشر کردند

iranch
08-09-2015, 10:03
انشالله در همه اجناس بی کیفیت هم همین رویه رو پیش بگیرید
من خودم چندین ماه هست ، کالای بی کیفیت نمی خرم. از انجایی که بخش اعظم کالای بی کیفیت رو همین ایرانی ها تشکیل میدهند ، کالای ایرانی نمیخرم
چون نه کیفیت دارد. نه ساخت مطلوب. نه قیمت مناسب. نه گارانتی. نه حق و حقوق مشتری ... هیچی

Life24
08-09-2015, 10:07

k1ozil
08-09-2015, 10:11
دروود
این عکس رو من اولش باورم نشد. اما تائید شده که واقعی هست و خبرگزاری های رسمی هم منتشر کردند

این عکسا رو می بینم کیف میکنم
اقا میخوان محصولشون رو بخریم کیفیت دنا در حد مزدا 3 باشه با همین 45 میلیون تومن میخریم

iranch
13-09-2015, 02:34
دروود
کسی اطلاع داره این عکس مال کی هست؟ من در یکی از سایت ها دیدم و نمیدانم مال چه تاریخی هست برای همین تائید نمیکنم که جدید باشد

Life24
13-09-2015, 18:28
دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه شکل گیری کمپین «نه به خرید خودروی صفر» بی‌فایده است، گفت: خودرو را گران خواهیم کرد.

احمد نعمت بخش در گفت‌وگو با میزان با تایید رکود سنگین حاکم شده بر بازار خودرو اظهار کرد: رکود موجود در بازار خودرو ناشی از وضعیت اقتصادی کشور است و این بازار نیز مانند تمامی بخش های اقتصادی کشور در رکود چند سال گذشته به سر می برد.

دبیر انجمن خودروسازان کشور افزود: این که عده ای رکود ناشی در بازار خودرو را ناشی از کمپین نخریدن خودروی صفر می‌دانند، تحلیل غلط و غیر واقعی است زیرا هم‌اکنون روزانه محصولات دو کارخانه بزرگ کشور در نمایندگی‌های این دو بنگاه به مردم عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه محصولات پیش فروش دو بنگاه ایران خودرو و سایپا نیز به صورت منظم به متقاضیان در حال واگذاری است، اضافه کرد: اگر بحث نخریدن خودروی صفر موفقیت آمیز بود به صورت طبیعی باید شاهد عدم استقبال خریداران از محصولات جدید و انصراف آنها از تحویل خودروهایشان می بودیم.

نعمت بخش در واکنش به عذر خواهی مدیر عامل سایپا از مردم به دلیل کیفیت پایین خودروهای تولیدی این شرکت تصریح کرد: مدیر عامل سایپا نیز به دلیل کم تجربگی و عدم آشنایی با بازار و صنعت خودرو در مدت کوتاه انتصابش در رابطه با موضوعات مطرح شده در چند وقت اخیر اظهار نظر کرده و از مردم عذرخواهی کرده است.

دبیر انجمن خودروسازان کشور در ادامه از افزایش ۱۸درصدی تولید خودرو در کشور خبر داد و گفت: در ۶ ماه نخست سال جاری دو شرکت ایران خودرو و سایپا رشد ۱۸ درصدی تولید را تجربه کردند که این رشد در ادامه رشد ۵۳ درصدی سال گذشته این دو خودرو ساز بوده است.

چه خوشمان بیاید، چه نیاید، قیمت خودرو افزایش می یابد
وی همچنین با تاکید بر افزایش قیمت خودرو در ماه های آینده اظهار داشت: به طور حتم قیمت خودرو افزایش می یابد و این موضوع هیچ ربطی به بحث های مطرح شده در چند وقت اخیر ندارد.

نعمت بخش ادامه داد: در یک سال گذشته تمامی مواد اولیه صنعت خودروسازی به ویژه فولاد و آلیاژ های مصرفی خودروسازان افزایش حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصدی داشته است همچنین اگر هزینه بیمه و دستمزد کارگران و هزینه‌های جانبی برق، آب و گاز را نیز در نظر بگیریم قیمت خودرو باید نزدیک به ۱۵ درصد افزایش یابد.

وی با اشاره به بدقولی شواری رقابت برای برگزاری جلسه و بررسی قیمت خودرو در مرداد ماه گذشته گفت: شورای رقابت در شرایط کنونی برای فرار از بررسی افزایش قیمت و پاک کردن صورت مسئله تا به امروز به بهانه‌های مختلف از برگزاری جلسه بررسی افزایش قیمت خودرو خودداری کرده است ولی با این حال مسئولان این شورا و تمامی مسئولان وزارت صنعت به خوبی می‌دانند که قیمت خودرو در ماه های آینده افزایش خواهد یافت.

بازار قواعد خودش را به همه تحمیل می‌کند
وی تاکید کرد: اینکه برخی از کارشناسان خبر افزایش قیمت خودرو را شانتاژ خبری برای مقابله با کمپینگ ممنوع شدن خرید خودروی صفر می دانند، تحلیل نادرستی است و ماه های آینده به همه این موضوع را ثابت خواهد کرد که بازار قواعد خاص خود را دارد.

راه انداختن کمپین اقدامی تکراری و بی حاصل است
دبیر انجمن خودروسازان کشور با بیان اینکه بحث نخریدن خودروی داخلی در سال ۹۰ از سوی برخی از نمایندگان مجلس برای نخستین بار عملی شد، گفت: در آن سال نیز چند تن از نمایندگان مجلس در نطق های خود از کاهش ۴۰ درصدی قیمت خودرو سخن گفتند و مردم را به نخریدن خودرو دعوت کردند ولی در نهایت بعد از چند وقت بازار قانون خود را حاکم کرد و نه تنها قیمت خودرو کاهش نیافت که نزدیک به ۱۰ درصد نیز با مصوبه شورای رقابت و تایید وزارت صنعت قیمت ها افزایش یافت.

وی ادامه داد: وضعیت کنونی نیز مانند سال ۹۰ گذرا است و اگرچه رکودی در نمایشگاه های خودروسازی ایجاد شده است ولی خودروسازان محصولات خود را مانند همیشه به مشتریان عرضه می کنند و هیچ مشکلی در خرید محصولات دو کارخانه بزرگ ایران خودرو و سایپا ایجاد نشده است.

رفتار های غیر منطقی خودروسازان نارضایتی مردم را ایجاد کرده است
دبیر انجمن خودروسازان کشور با تایید کیفیت پایین محصولات دو خودروساز بزرگ کشور گفت: البته باید به این موضوع توجه داشت که مردم از رفتار و فعالیت های دو خودروساز کشور رضایت ندارند زیرا کیفیت محصولات این دو کارخانه راضی کننده نیست و در بحث قیمت خدمات پس از فروش و حتی تحویل خودروهای پیش فروش شده رفتار خودروسازان با خریداران در این سالها به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

وی با بیان اینکه راه انداختن کمپی برای نخریدن خودروی داخلی هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد، تصریح کرد: باید به تدریج به سمت افزایش کیفیت محصولات تولید شده حرکت کنیم و امیدواریم بعد از لغو تحریم ها در دو سال آینده و افزایش همکاری با شرکت های معتبر بین المللی شاهد افزایش کیفیت خودروهای داخلی باشیم.

پراید خودرویی با کیفیت و ارزان است
نعمت بخش در پایان در دفاع از قیمت مناسب خودروهای داخلی نیز گفت: در هیچ کجای دنیا خودرویی با امکانات پراید به قیمت پنج هزار دلار فروخته نمی شود و اینکه مردم کشورهای عراق و سوریه برای خرید پراید حاضر به پرداخت ۵ هزار دلار می شوند به دلیل کیفیت خوب و قیمت مناسب این خودرو است.

دبیر انجمن خودروسازان در پاسخ به این سوال که چرا مشتریان پراید سایپا فقط مردم دو کشور سوریه و عراق هستند و این خودرو به کشورهای دیگر صادر نمی شود ، گفت: صادرات خودرو به دو کشور عراق و سوریه تنها به دلیل مزیت های اقتصادی نیست و به طور حتم پارامترهای دیگری نیز در این رابطه دخیل است ولی با این حال در هیچ کجای دنیا خودرویی با امکانات و کیفیت پراید به قیمت ۵ هزار دلار عرضه نمی شود.

وی همچنین با انتقاد از برخی از مسئولان برای بزرگ نمایی کردن مذاکرات با خودروسازان بزرگ و انتشار اخباری ورود آنها به ایران گفت: در ماه های گذشته و در پی توافق هسته ای کشور متاسفانه اخبار متعددی از ورود خودروسازان بزرگ دنیا به ایران از سوی مسئولان و رسانه ها مطرح شد که این امر موجب بالا رفتن انتظارات مردم شده است و مردم هم اکنون تصور می کنند در ماه های آینده محصولات این خودروسازان به بازار عرضه می شود و این امر یکی از دلایل کم شدن تمایل خریداران برای خرید خودروهای داخلی شده است.

mohsenmas
13-09-2015, 18:52
سلام
این تجمع جلوی در نمایندگی ایران خودرو برای پس گرفتن پول پیش خریدحقیقت دارد؟

Arashdn
14-09-2015, 07:03
دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه شکل گیری کمپین «نه به خرید خودروی صفر» بی‌فایده است، گفت: خودرو را گران خواهیم کرد.

احمد نعمت بخش در گفت‌وگو با میزان با تایید رکود سنگین حاکم شده بر بازار خودرو اظهار کرد: رکود موجود در بازار خودرو ناشی از وضعیت اقتصادی کشور است و این بازار نیز مانند تمامی بخش های اقتصادی کشور در رکود چند سال گذشته به سر می برد.

دبیر انجمن خودروسازان کشور افزود: این که عده ای رکود ناشی در بازار خودرو را ناشی از کمپین نخریدن خودروی صفر می‌دانند، تحلیل غلط و غیر واقعی است زیرا هم‌اکنون روزانه محصولات دو کارخانه بزرگ کشور در نمایندگی‌های این دو بنگاه به مردم عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه محصولات پیش فروش دو بنگاه ایران خودرو و سایپا نیز به صورت منظم به متقاضیان در حال واگذاری است، اضافه کرد: اگر بحث نخریدن خودروی صفر موفقیت آمیز بود به صورت طبیعی باید شاهد عدم استقبال خریداران از محصولات جدید و انصراف آنها از تحویل خودروهایشان می بودیم.

نعمت بخش در واکنش به عذر خواهی مدیر عامل سایپا از مردم به دلیل کیفیت پایین خودروهای تولیدی این شرکت تصریح کرد: مدیر عامل سایپا نیز به دلیل کم تجربگی و عدم آشنایی با بازار و صنعت خودرو در مدت کوتاه انتصابش در رابطه با موضوعات مطرح شده در چند وقت اخیر اظهار نظر کرده و از مردم عذرخواهی کرده است.

دبیر انجمن خودروسازان کشور در ادامه از افزایش ۱۸درصدی تولید خودرو در کشور خبر داد و گفت: در ۶ ماه نخست سال جاری دو شرکت ایران خودرو و سایپا رشد ۱۸ درصدی تولید را تجربه کردند که این رشد در ادامه رشد ۵۳ درصدی سال گذشته این دو خودرو ساز بوده است.

چه خوشمان بیاید، چه نیاید، قیمت خودرو افزایش می یابد
وی همچنین با تاکید بر افزایش قیمت خودرو در ماه های آینده اظهار داشت: به طور حتم قیمت خودرو افزایش می یابد و این موضوع هیچ ربطی به بحث های مطرح شده در چند وقت اخیر ندارد.

نعمت بخش ادامه داد: در یک سال گذشته تمامی مواد اولیه صنعت خودروسازی به ویژه فولاد و آلیاژ های مصرفی خودروسازان افزایش حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصدی داشته است همچنین اگر هزینه بیمه و دستمزد کارگران و هزینه‌های جانبی برق، آب و گاز را نیز در نظر بگیریم قیمت خودرو باید نزدیک به ۱۵ درصد افزایش یابد.

وی با اشاره به بدقولی شواری رقابت برای برگزاری جلسه و بررسی قیمت خودرو در مرداد ماه گذشته گفت: شورای رقابت در شرایط کنونی برای فرار از بررسی افزایش قیمت و پاک کردن صورت مسئله تا به امروز به بهانه‌های مختلف از برگزاری جلسه بررسی افزایش قیمت خودرو خودداری کرده است ولی با این حال مسئولان این شورا و تمامی مسئولان وزارت صنعت به خوبی می‌دانند که قیمت خودرو در ماه های آینده افزایش خواهد یافت.

بازار قواعد خودش را به همه تحمیل می‌کند
وی تاکید کرد: اینکه برخی از کارشناسان خبر افزایش قیمت خودرو را شانتاژ خبری برای مقابله با کمپینگ ممنوع شدن خرید خودروی صفر می دانند، تحلیل نادرستی است و ماه های آینده به همه این موضوع را ثابت خواهد کرد که بازار قواعد خاص خود را دارد.

راه انداختن کمپین اقدامی تکراری و بی حاصل است
دبیر انجمن خودروسازان کشور با بیان اینکه بحث نخریدن خودروی داخلی در سال ۹۰ از سوی برخی از نمایندگان مجلس برای نخستین بار عملی شد، گفت: در آن سال نیز چند تن از نمایندگان مجلس در نطق های خود از کاهش ۴۰ درصدی قیمت خودرو سخن گفتند و مردم را به نخریدن خودرو دعوت کردند ولی در نهایت بعد از چند وقت بازار قانون خود را حاکم کرد و نه تنها قیمت خودرو کاهش نیافت که نزدیک به ۱۰ درصد نیز با مصوبه شورای رقابت و تایید وزارت صنعت قیمت ها افزایش یافت.

وی ادامه داد: وضعیت کنونی نیز مانند سال ۹۰ گذرا است و اگرچه رکودی در نمایشگاه های خودروسازی ایجاد شده است ولی خودروسازان محصولات خود را مانند همیشه به مشتریان عرضه می کنند و هیچ مشکلی در خرید محصولات دو کارخانه بزرگ ایران خودرو و سایپا ایجاد نشده است.

رفتار های غیر منطقی خودروسازان نارضایتی مردم را ایجاد کرده است
دبیر انجمن خودروسازان کشور با تایید کیفیت پایین محصولات دو خودروساز بزرگ کشور گفت: البته باید به این موضوع توجه داشت که مردم از رفتار و فعالیت های دو خودروساز کشور رضایت ندارند زیرا کیفیت محصولات این دو کارخانه راضی کننده نیست و در بحث قیمت خدمات پس از فروش و حتی تحویل خودروهای پیش فروش شده رفتار خودروسازان با خریداران در این سالها به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

وی با بیان اینکه راه انداختن کمپی برای نخریدن خودروی داخلی هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد، تصریح کرد: باید به تدریج به سمت افزایش کیفیت محصولات تولید شده حرکت کنیم و امیدواریم بعد از لغو تحریم ها در دو سال آینده و افزایش همکاری با شرکت های معتبر بین المللی شاهد افزایش کیفیت خودروهای داخلی باشیم.

پراید خودرویی با کیفیت و ارزان است
نعمت بخش در پایان در دفاع از قیمت مناسب خودروهای داخلی نیز گفت: در هیچ کجای دنیا خودرویی با امکانات پراید به قیمت پنج هزار دلار فروخته نمی شود و اینکه مردم کشورهای عراق و سوریه برای خرید پراید حاضر به پرداخت ۵ هزار دلار می شوند به دلیل کیفیت خوب و قیمت مناسب این خودرو است.

دبیر انجمن خودروسازان در پاسخ به این سوال که چرا مشتریان پراید سایپا فقط مردم دو کشور سوریه و عراق هستند و این خودرو به کشورهای دیگر صادر نمی شود ، گفت: صادرات خودرو به دو کشور عراق و سوریه تنها به دلیل مزیت های اقتصادی نیست و به طور حتم پارامترهای دیگری نیز در این رابطه دخیل است ولی با این حال در هیچ کجای دنیا خودرویی با امکانات و کیفیت پراید به قیمت ۵ هزار دلار عرضه نمی شود.

وی همچنین با انتقاد از برخی از مسئولان برای بزرگ نمایی کردن مذاکرات با خودروسازان بزرگ و انتشار اخباری ورود آنها به ایران گفت: در ماه های گذشته و در پی توافق هسته ای کشور متاسفانه اخبار متعددی از ورود خودروسازان بزرگ دنیا به ایران از سوی مسئولان و رسانه ها مطرح شد که این امر موجب بالا رفتن انتظارات مردم شده است و مردم هم اکنون تصور می کنند در ماه های آینده محصولات این خودروسازان به بازار عرضه می شود و این امر یکی از دلایل کم شدن تمایل خریداران برای خرید خودروهای داخلی شده است.
هر چقدر هم دلشون میخواد بگن که گرون میکنیم...
مردم دیگه آگاه هستن و میدونن همه اینا فقط واسه ترسوندن مردم هست که خرید کنن...
یه ذره دیگه هم تحریم درست و حسابی ادامه پیدا کنه نتایج خیلی خوبی رو شاهدیم

Pourya-pc
14-09-2015, 09:47
مسولین سایت هرچه سریع تر مشکل فرستادن پست رو حل کنید .
تا زمان حل نشدن مشکل هیچ پستی نمیدم . :n34::n34::n34:

Life24
14-09-2015, 10:31
میگم خداوکیلی عجب وضعی هست.
به سایپا یدک ایمیل زدم که اقا این سنسور اب که خریدیم. این مشکل کیفی داره. اصلا تو موتور بسته نمیشه. بعد هم که خطا داره. انگار پولمون ریخیتم تو جوب. والا پول دزدی هم باشه. زور هست این جور خرج بشه.

امروز زنگ زده.میگه یکی دیگه بخر! میگم مرد مومن چه ربطی داره. این قطعه مشکل کیفی داره. بعد میگه فقط ما ماشین گارانتی دار پیگیر میشیم!!!
میگم قطعه ای که خریدم من، چه ربطی به گارانتی بودن ماشین داره. سایپا یدک وارد کرده . بره ببینه چی وارد کرده.
هیچی. اصلا محل نمیزارن. یعنی همینی که هست!
:n34:

hamidR15
14-09-2015, 16:31
سلام پوریا جان.
منظورت از مشکل فرستادن پست چیه؟یعنی هیچی نمیتونی بفرستی؟!!!:n13:
مگه میشه؟

- - - Updated - - -

سلام پوریا جان.
منظورت از مشکل فرستادن پست چیه؟یعنی هیچی نمیتونی بفرستی؟!!!:n13:
مگه میشه؟

keyhantaktaz
14-09-2015, 19:48
شاید منظورش دقیقا این پست شماست
2 بار ارسل میشه

albertxx
15-09-2015, 01:48
دوستان این حقیقت داره ؟؟؟؟؟؟؟ :n09:

برنامه خندوانه هم به کمپین نخریدن خودرو پیوست
رامبد جوان مجری برنامه پرطرفدار خندوانه گفت
به خواست مردم ، در تاریخ 7 مهر قرار بود 7 عدد پراید به برندگان برنامه بدهیم که حالا اگه مردم موافق باشند ،همان مبلغ را به صورت پول نقد میدهیم تا مردم هر خودرویی که مایل بودند بخرند .

این اولین برنامه تلوزیونی بود که علنا به کمپین مردمی نخریدن خودرو بی کیفیت پیوست

Pourya-pc
15-09-2015, 18:14

نه فکر نمیکنم حقیت داشه باشه . درضمن قرار هست تیبا بدن .

hamidR15
16-09-2015, 16:36
شاید منظورش دقیقا این پست شماست
2 بار ارسل میشه

سلام
بله این موضوع رو که چند روزه گزارش کردم. در حال بررسی هستند.

mehran_pqqp
17-09-2015, 09:10

بله گویا حقیقت داره، الان اگه تو *780 نگاه کنی جایزه 7 مهر که قرار بود تیبا باشه شده جایزه نقدی

AMHSIN
19-09-2015, 11:46
آیا کمپین نخریدن خودرو موفق خواهد شد؟

حسن خرسند تحلیلگر اقتصادی

نقطه تعادل بعدی در بازار خودروی ایران کجاست؟ پرسشی که این روزها خیلی ها دوست دارند پاسخ آنرا بدانند. آیا فقط قدرت خرید مردم کم شده، یا خریداران چشم انتظار ورود خودروی خارجی با کیفیت هستند؟ این دگرگونی تازه در بازار خودرو از چه جنس است؟

گفته شده که شماره‌گذاری خودروهای نو داخلی در پنج ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد و تولید ۹ درصدکاهش داشته است و برخی آنرا به جنبش یا کمپین نخریدن خودروی نو در ایران مربوط میدانند. اگر هدف اولیه در هر کمپین و کارزاری به واکنش واداشتن مخاطبان خودش باشد باید قبول کرد که کمپین نخریدن خودروی صفر تا اینجا موفق بوده. در میان کسانی که به این کمپین واکنش نشان داده اند فهرستی از روزنامه نگاران اقتصادی، صنعتگران و دولتمردان دیده می شوند.

این یک واقعیت است که در چند دهه گذشته قیمت و کیفیت خودرو در ایران با هم نمی خوانند و یک انتظار دائمی برای بهبود این وضعیت سالهاست که مانند سراب دست نیافتنی است. همچنین برخی آمار از سهم بسیار بالای مرگ و میر و معلولیت در تصادف خودرو های ایرانی حکایت می کنند. حالا با چشم انداز ناشی از توافق اتمی ایران و غرب، این امید پیدا شده که شاید بتوان کاری کرد و تغییری اساسی در بازار خودرو در ایران بوجود آورد.

نتیجه نخریدن چه خواهد بود؟

برای آنکه بتوانیم به پرسش بالا جواب دهیم، اول باید ببینیم بازار خودرو در ایران چه نوع بازاری است و رفتار تولید کننده و مصرف کننده از کدام الگو پیروی می کنند. تا بعد ببینیم نقطه تعادل بعدی در بازار خودرو کجا خواهد بود.

بازار خودرو در ایران را میتوان انحصار چند قطبی نامید. چون تعداد تولید کننده ها در این بازار بسیار کم، موانع ورود به بازار رقابت بسیار بلند، و حق انتخاب مشتری بسیار محدود است. با توجه به اینکه دولت و نهاد های حکومتی، سهامدار شرکتهای تولیدی هستند، و دست گشاده ای هم در تعیین قیمت ها و تعرفه واردات دارند حتی می توان گفت بازار خودرو یک بازار انحصاری است.

در بازار انحصاری فروشنده، قدرت بالایی در تعیین قیمت دارد و میزان تولید و عرضه را به گونه ای تنظیم می کند که با صرف کمترین منابع بیشترین سود را نصیب خود کند. در این حالت کیفیت چندان مورد توجه نیست چون رقابتی در کار نیست و استاندارد های اجباری به شکل حداقلی اجرا می شوند.

اگر در بازار رقابتی مشتری پادشاه است، در بازار انحصاری مشتری قربانی است. خریدار در این بازار تلاش میکند تا کالا را یا به شکل کالای سرمایه ای استفاده کند یا لوکس و تجملی. استفاده از سواری شخصی برای مسافر کشی و عطش به خرید خودرو های گرانتر و تجملی، نتیجه حاکمیت این نوع بازار است.

حالا اگر نارضایتی عمومی نسبت به تولید کننده فراگیر شود، در بازار رقابتی تولید کننده مجبور است به هر قیمت که شده دل مشتری را بدست بیاورد. خدمات گسترده پس از فروش و مشارکت شرکتهای تولیدی بزرگ در امور ورزشی یا خیریه و عام المنفعه به همین دلیل وجود دارند.

اما در یک بازار انحصاری که محصول آن (یعنی خودرو) کالای سرمایه ای است نارضایتی مشتری چه تغییری در تعادل بازار ایجاد خواهد کرد؟

به نظر می رسد رمز گسترده شدن این کمپین هم افزایی و همسویی دو عامل است. عقلانیت اقتصادی(Rationality) و مطالبات اجتماعی(Public Interest). این دو فاکتور بازار را از تعادل خارج کرده اند. در بازار انحصاری واکنش تولید کننده این است تلاش کند تا همچنان چشم انداز سود برای برای سوداگران حفظ کند. سوداگران کسانی هستند که خودرو را پیش خرید می کنند و با رسیدن زمان تحویل کمی گرانتر می فروشند. آنها اگر بر اساس شرایط بازار به این نتیجه برسند که فروش خودرو در سه یا شش ماه آینده کار ساده ای نیست و یا مقرون به صرفه نیست سرمایه های خود را به سمت دیگر بازارها روانه می کنند. مثلا بازار ارز یا سکه.

در همین راستا احمد نعمت بخش (دبیر انجمن خودروسازان) با استناد به افزایش قیمت مواد اولیه مدعی شد که خودرو بزودی تا ۱۵% گرانتر هم خواهد شد. یعنی اگر الان بخرید به نفع شماست. اما از طرف دیگر وزیر صنعت و معدن در واکنشی شتابزده ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) تحریم خودرو داخلی را خیانت خواند. برای سوداگران که سیگنالها و علایم بازار را بخوبی می فهمند این یعنی دست پاچه شدن عرضه کننده ها، یعنی چشم انداز افت تقاضا و از پی آن قیمت.

اگر بازار به همین دو بازیگر(تولید کننده و خریدار نهایی)محدود بود میتوانستیم استدلال کنیم که نخریدن خودرو حتما باعث انباشته شدن محصول در انبار می گردد و تولید کننده باید بین کاهش سرعت تولید و یا کاهش قیمت، یکی را انتخاب کند. اما نقطه تعادل بعدی به رفتار چهار بازیگر بستگی دارد. چون تولید کننده و مصرف کننده در دوسوی این میدان تنها نیستند. دولت و سودا گران هم در این میدان بازی می کنند.

جمع بندی موارد بالا این است که مرکز ثقل بازار از خودروی نو داخلی به سمت خودروی دست دوم و خودروی خارجی حرکت کرده و سرمایه گذاران و سوداگران نیز به سوددهی آینده کوتاه مدت خوشبین نیستند. اگر فقط از دیدگاه اقتصادی نگاه کنیم کاهش قیمت حتمی است. مگر آنکه یکی از دو سناریو زیر اتفاق بیفتد.

الف: دولت تعرفه واردات را افزایش دهد یا تهدید به افزایش کند. در این حالت چشم انداز افزایش قیمت کامل می شود و سوداگران و خریداران شروع به خرید می کنند و تحریم ضعیف می شود. بدیهی است که اگر دولت کمترین زمزمه ای در مورد کاهش تعرفه ها کند، واکنش بازار شدیدتر و در جهت عکس خواهد بود. با توجه به کاهش قیمت نفت و نیاز دولت به منابع مالی، تعرفه واردات خودرو حتما یکی از موارد بسیار مهم در بوجه آتی دولت است. دولت معمولا بودجه را در فصل زمستان به مجلس ارایه میدهد.

ب: سناریوی دوم این که تعرفه و محدودیت واردات تغییر نکند ولی خودروسازها سرسختی کنند و حاضر شوند هزینه انبارداری و سرمایه خوابیده بدهند اما قیمت را کاهش ندهند. اگر این وضعیت رخ دهد نشاندهنده این است که حاشیه سود خودروسازان برخلاف ادعاهای قبلی آنها خیلی بالا ست، به نحوی که هزینه نگهداری خودرو در انبار از منفعت تشنه نگه داشتن بازار کمتر است. در این حالت تولید کننده و خریدار عملا وارد یک بازی طناب کشی (برد – باخت) که تنها یک برنده خواهد داشت و برنده آن سود بزرگی نصیب خود خواهد کرد.

عوامل و فاکتورهای غیر اقتصادی

یک بازیگر مهم این بازار که نمی توان تنها با تحلیل اقتصادی رفتارش را پیش بینی کرد دولت است. ما از رابطه خودروسازان و دولت (یا دست کم دولتمردان) چیز دقیقی نمی دانیم و تصمیم ها پشت درهای بسته گرفته می شوند.

باید در نظر داشت که ملاحظات دولت فقط اقتصادی نیست. اگر یک کمپین مردمی بتواند بازار انحصاری خودرو را دگرگون کند، این روش در مورد خیلی مسایل دیگر هم ممکن است سلاح برنده ای باشد. خواسته هایی همچون آزادی اجتماعی، حق دسترسی آزاد به اطلاعات و مقابله با فساد اقتصادی. اگر مردم موفق شوند خواسته های آنها ادامه میابد.
در نهایت اگر دولت در بازار دخالت نکند حتی با حفظ تعرفه فعلی واردات، کاهش قیمت حتمی است. اما اگر دولت دخالت کند طرف هر کس را که بگیرد، سوداگران هم همانطرف خواهند رفت. پس دست آخر یا مشتری در یک طرف زمین تنها می ماند، یا خودرو ساز.

BBC World Service

alone-boy
21-09-2015, 19:42
آپارات هم جایزه مسابقه اعجوبه های 94 رو از ماشین به جایزه نقدی تغییر داده

mohsenmas
22-09-2015, 06:46
سلام
ماشین رو گرون میخریم یک عمر گرون هم خرجش میکنیم یعنی این ضرر کلا ادامه داره و تنها به همون خرید اول تموم نمیشه.
با این قطعات بی کیفیت و گرون دوبار دوبار داریم ضرر میدیم.

mohsenmas
22-09-2015, 06:52
سلام
ماشین رو گرون میخریم یک عمر گرون هم خرجش میکنیم یعنی این ضرر کلا ادامه داره و تنها به همون خرید اول تموم نمیشه.
با این قطعات بی کیفیت و گرون دوبار دوبار داریم ضرر میدیم.

Life24
22-09-2015, 07:14
سلام

206 تیپ 5 تحویل اردیبهشت با قیمت 37 میلیون.

کارکرد 5 هزار تا :

1- باز نشدن درب راننده از روز اول.

2-مشکل دمای آب و چسبیدن اون تا خط قرمز!

3-نشت روغن(معلوم نیست از کجاست اما فکر کنم از سمت گیربکس باشد)

4- خرابی واشر قالپاق و روغن ریزی از اون ناحیه

5- خرابی و صدا از سمت گیربکس

6-پاره شدن تسمه دینام و معیوب بودن یک قطعه به نام هرزگرد دینام

7- مصرف بالا

از نظر من از لحاظ موتوری و مصرف سوخت وضعیت خوبی نداره

Pourya-pc
22-09-2015, 10:28
سلام

کارکرد 5 هزار تا :

7- مصرف بالا

انشالا درست میشه شما خودتون رو ناراحت نکنید .

Pourya-pc
22-09-2015, 10:33
سلام

کارکرد 5 هزار تا :

7- مصرف بالا

انشالا درست میشه شما خودتون رو ناراحت نکنید .

keyhantaktaz
22-09-2015, 15:21
طرح دو فوریتی مجلس برای افزایش 1000 درصدی تعرفه خودرو وارداتی
به گزارش نصر، نادر قاضی پور در گفت‌وگویی، از تدوین طرح دو فوریتی برای توقف واردات خودرو خبر داد و گفت: هم‌اکنون در حال جمع‌اوری امضا برای ارائه طرح مذکور به هیأت رئیسه مجلس هستیم. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ متأسفانه هجمه اخیر در رسانه‌ها به صنعت خودروسازی کشور، تبعات بسیاری را به‌دنبال دارد، که بیکاری 80 هزار نفر از مهم‌ترین تبعات رکود در تولید خودرو و صنعت خودروسازی کشور است. وی گفت: متأسفانه در شرایط کنونی وزارتخانه‌های صنعت، اقتصاد و بانک مرکزی هیچ کمکی برای بهبود وضعیت صنعت خودروسازی انجام نمی‌دهند، هر چند مسئولان خودروساز کشور در عرصه مدیریتی بی لیاقت هستند و نسبت به کاهش 30 درصدی هزینه و افزایش کیفیت خودروهای داخلی اقدام نکردند. قاضی‌پور ادامه داد: سوء مدیریت مسئولان خودروسازی کشور در تمام حوزه‌ها نباید موجب تعطیلی این صنعت در کشور شود، از این‌رو نمایندگان طرح دوفوریتی را برای حمایت از صنعت خودروسازی و افزایش یک‌هزار درصدی تعرفه واردات خودرو در دستور کار دارند. این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: همچنین بر اساس این طرح، دولت موظف به جایگزینی خودروهای فرسوده خود با خودروهای داخلی می‌شود، تا ناوگان کشور تغییر پیدا کند. وی گفت: اگر مشکلات صنعت خودروسازی داخلی حل نشود، به طور حتم در آینده اتوبان‌های غرب تهران – کرج، مملو از بیکاران صنعت خودروسازی می شود، که این تبعاتی را به‌دنبال دارد.

- - - Updated - - -

به گزارش نصر، نادر قاضی پور در گفت‌وگویی، از تدوین طرح دو فوریتی برای توقف واردات خودرو خبر داد و گفت: هم‌اکنون در حال جمع‌اوری امضا برای ارائه طرح مذکور به هیأت رئیسه مجلس هستیم. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ متأسفانه هجمه اخیر در رسانه‌ها به صنعت خودروسازی کشور، تبعات بسیاری را به‌دنبال دارد، که بیکاری 80 هزار نفر از مهم‌ترین تبعات رکود در تولید خودرو و صنعت خودروسازی کشور است. وی گفت: متأسفانه در شرایط کنونی وزارتخانه‌های صنعت، اقتصاد و بانک مرکزی هیچ کمکی برای بهبود وضعیت صنعت خودروسازی انجام نمی‌دهند، هر چند مسئولان خودروساز کشور در عرصه مدیریتی بی لیاقت هستند و نسبت به کاهش 30 درصدی هزینه و افزایش کیفیت خودروهای داخلی اقدام نکردند. قاضی‌پور ادامه داد: سوء مدیریت مسئولان خودروسازی کشور در تمام حوزه‌ها نباید موجب تعطیلی این صنعت در کشور شود، از این‌رو نمایندگان طرح دوفوریتی را برای حمایت از صنعت خودروسازی و افزایش یک‌هزار درصدی تعرفه واردات خودرو در دستور کار دارند. این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: همچنین بر اساس این طرح، دولت موظف به جایگزینی خودروهای فرسوده خود با خودروهای داخلی می‌شود، تا ناوگان کشور تغییر پیدا کند. وی گفت: اگر مشکلات صنعت خودروسازی داخلی حل نشود، به طور حتم در آینده اتوبان‌های غرب تهران – کرج، مملو از بیکاران صنعت خودروسازی می شود، که این تبعاتی را به‌دنبال دارد.

Public Enemy
22-09-2015, 15:27

شوخیشون گرفته ؟ اگر اشتباه نکنم قبلا 170 % روی قیمت ماشین میومد. ( اگه اطلاعاتم قدیمی یا اشتباهه ببخشید ) الان یعنی 1170 % قیمت هر ماشین خارجی افزایش پیدا می کنه ؟ پس یه ماشین 10 هزار دلاری میشه 3 میلیارد و سیصد میلیون تقریبا ؟

فکر نکنم حتی یک رای هم بیاره ! کدوم نماینده ی مجلسی عقلش رو از دست داده تا این طرح رو امضا کنه و امنیت شغلی خودش رو به خطر بندازه ؟ اون نماینده قصد نداره دور بعدی هم شرکت کنه ؟ شاید یرخی افراد که در این باره سود می کنند و یا با تهدید و ارعاب رای بدن و الا خیلی مضخرفه این طرح رای بیاره !!!

Core
22-09-2015, 16:29
شوخیشون گرفته ؟ اگر اشتباه نکنم قبلا 170 % روی قیمت ماشین میومد. ( اگه اطلاعاتم قدیمی یا اشتباهه ببخشید ) الان یعنی 1170 % قیمت هر ماشین خارجی افزایش پیدا می کنه ؟ پس یه ماشین 10 هزار دلاری میشه 3 میلیارد و سیستم میلیون تقریبا ؟

فکر نکنم حتی یک رای هم بیاره ! کدوم نماینده ی مجلسی عقلش رو از دست داده تا این طرح رو امضا کنه و امنیت شغلی خودش رو به خطر بندازه ؟ اون نماینده قصد نداره دور بعدی هم شرکت کنه ؟ شاید یرخی افراد که در این باره سود می کنند و یا با تهدید و ارعاب رای بدن و الا خیلی مضخرفه این طرح رای بیاره !!!

ظاهرا آقایون با اعداد زیاد آشنایی ندارند!
اگر تعرفه خودروهای وارداتی افزایش پیدا کنه خودروهای خارجی موجود در کشور به طرز سرسام آوری قیمتشون افزایش پیدا میکنه پس 1000 که هیچ 10 درصد هم افزایش نخواهد داشت. این حرف ها فقط بار روانی داره و باعث میشه یه عده به تکاپو واسه خرید خودرو بیفتند.

keyhantaktaz
22-09-2015, 16:54
ایشون همون ای هستند که با خودرو ساز ها داشت دعوا میکرد سر حق مردم!

Life24
22-09-2015, 20:00
سلام

کارکرد 5 هزار تا :

7- مصرف بالا

امروز دیگه ماشین تو خیابون روشن نمیشد. زنگ زدیم امداد. خودش نتونست کاری کنه. زنگ زد یکی دیگه اومد.
ما که نفهمیدیم چی رو عوض کردیم و چش بود.

- - - Updated - - -

سلام

کارکرد 5 هزار تا :

7- مصرف بالا

امروز دیگه ماشین تو خیابون روشن نمیشد. زنگ زدیم امداد. خودش نتونست کاری کنه. زنگ زد یکی دیگه اومد.
ما که نفهمیدیم چی رو عوض کردیم و چش بود.

ess_1362
22-09-2015, 20:33

یک فرار به جلو ناشیانه
حدعقل اگر می گفتن 50 % شاید یک عده باور می کردن
ببینید ما مردم با خودمون چه کردیم که نمایندگانی که مثلا با رای ما و به نام ما تشریف می برن مجلس به جای صیانت و حفاظت از حقوق مردم مثل بچه ها مردم کشور خودشون را گول می زنند تا یک عده دیگه سرشون کلاه بذارن
یادم به خودم می افته که با آبنبات چوبی سر بچه همسایه کلاه می گذاشتم:n02:
اینجا هست که یاد فیلم کیف انگلیسی می افتم ، حالا این آقایون نماینده کیف کدوم آقازاده و ... زیر بقلشون هست خدا داند
طرح به روز رسانی ناوگان خودرو ها که چند هفته ای هست به تمام دستگاه های اجرایی ابلاغ شده ، به هر حال بودجه دستگاه های اجرایی هم پول مردم بیچاره هست که میریزن توی جیب یک عده کلاه بردار
ضمنا یک طرحی هم به ادارات ابلاغ شده که جهت رفاه حال کارمندان دولت(مثلا ارواح باباشون) فروش اقساطی خودرو های داخلی ،، که توی اداره کسی زیر بارش نرفت و همه گفتن ما خودرو نمی خواهیم ، تازه یکی از همکاران هم بسیار نیازمند خودرو بود رفت از بازار نقدی خرید

Public Enemy
22-09-2015, 22:51
اینقدر این مسئولین و نمایندگان نگران کارگران این دو شرکت خصوصی هستند ، خود کارگران این دو شرکت نگران نیستند . خو اگر مشکل بی مسئولیتی مدیر این شرکت ها و احتمال بیکاری اونهاست باید کارگران اعتصاب کنند ، چه ارتباطی به یه نماینده ی مجلس داره که بخواد به دلیل حمایت از اونها طرح تصویب کنه ؟ حال اگه این اتفاق توی یه شرکت دیگه مثل شرکت توزیع برق میفتاد فورا نماینده ی مذکور رو به شدت مورد حمله قرار میدادن که چرا تو کار ما دخالت می کنی !

Pourya-pc
23-09-2015, 11:21
لعنت به هرچی جنس بنجل ایرانی و داغونه . لعنت به هرکسی که داره جنس ایرانی آشغال درست میکنه و سرمایه ملی از جیب من و شما رو به باد میده . اون کشاورزی که هندوانه میکاره و باید از آب خوردن ارزونتر بفروشه . کشاورزی که هزاران متر مکعب آب رو توی زمینش رها میکنه و تاوان بی آبی ٬ کمبود آب و مکافات رو باید من و شما بدیم . لعنت بر اون مهندسی که سد پشت سد روی تمام رودخانه ها بسته و تمام اقلیم و اکوسیستم کشورمون رو بهم ریخته ٬ زاینده رود خشک ٬ کارون نیمه جان و ... گرمای هوا ٬ گرد و خاک و ...
لعنت به اون مسولی که اجازه قطع یک درخت رو میده که حالا بعد از ۴۰ سال باید بشنویم ۵۰٪ جنگل های شمال عزیزمان از بین رفته و تا ۲۰ سال دیگه به کل نابود خواهد شد .
لعنت خدا بر اون محافظ منطقه ایی که آهوان ناب جزیره خارک رو به تاراج گذاشته و به عرب ها میفروشد .
حالا مردم ایران خسته هستن . باید حرف های رکیک از مسولین مثل افزایش ۱۰۰۰ درصد گمرک و جواب سربالای خودروهای داخلی رو بشنوند .
این همه توهین به مردم غیرقابل تحمل هست .

Pourya-pc
23-09-2015, 11:34
لعنت به هرچی جنس بنجل ایرانی و داغونه . لعنت به هرکسی که داره جنس ایرانی آشغال درست میکنه و سرمایه ملی از جیب من و شما رو به باد میده . اون کشاورزی که هندوانه میکاره و باید از آب خوردن ارزونتر بفروشه . کشاورزی که هزاران متر مکعب آب رو توی زمینش رها میکنه و تاوان بی آبی ٬ کمبود آب و مکافات رو باید من و شما بدیم . لعنت بر اون مهندسی که سد پشت سد روی تمام رودخانه ها بسته و تمام اقلیم و اکوسیستم کشورمون رو بهم ریخته ٬ زاینده رود خشک ٬ کارون نیمه جان و ... گرمای هوا ٬ گرد و خاک و ...
لعنت به اون مسولی که اجازه قطع یک درخت رو میده که حالا بعد از ۴۰ سال باید بشنویم ۵۰٪ جنگل های شمال عزیزمان از بین رفته و تا ۲۰ سال دیگه به کل نابود خواهد شد .
لعنت خدا بر اون محافظ منطقه ایی که آهوان ناب جزیره خارک رو به تاراج گذاشته و به عرب ها میفروشد .
حالا مردم ایران خسته هستن . باید حرف های رکیک از مسولین مثل افزایش ۱۰۰۰ درصد گمرک و جواب سربالای خودروهای داخلی رو بشنوند .
این همه توهین به مردم غیرقابل تحمل هست .

سرهنگ معمر قذافی
23-09-2015, 12:45
من که باور ندارم! این مردم همان مردمی هستن که از سال 71 که سایپا پراید میزن و ایرانفرغون 405 خودرو میخرند و خواهند خرید!

در این 23سال اخیر خودشان را ثابت کردند .

نعمت زاده هم که میگوید خودرو را ارزان نمیکنیم تا کمپین مردم شکست بخورد .

خوشال ب حال حکمرانانی که مردمانشان فکر نمیکنند .

- - - Updated - - -

من که باور ندارم! این مردم همان مردمی هستن که از سال 71 که سایپا پراید میزن و ایرانفرغون 405 خودرو میخرند و خواهند خرید!

در این 23سال اخیر خودشان را ثابت کردند .

نعمت زاده هم که میگوید خودرو را ارزان نمیکنیم تا کمپین مردم شکست بخورد .

خوشال ب حال حکمرانانی که مردمانشان فکر نمیکنند .

mohamad skystar
07-12-2016, 21:49
حال و هوای خودروسازان یک سال پس ‌از کمپین نه به خرید خودرو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در روزهایی که نمایشگاهداران خودرو پایتخت از رکود سنگین در بازار می‌گویند، خودروسازان روزهای شلوغی را پشت‌سر می‌گذارند و از همین رو قادر به قبول تعهد جدید به‌خصوص در حوزه فروش اعتباری نیستند.آن طور که خبر می‌رسد، خودروسازان به دلیل افزایش تعهدات خود ناشی از پیش‌فروش‌های قبلی، فعلا پیش‌فروش‌های اعتباری و چکی را متوقف کرده‌اند تا جوابگوی مشتریانی باشند که در گذشته برای خرید ثبت‌نام کرده‌اند.بنابر اطلاعات به‌دست آمده از سازمان‌های فروش خودروسازان، هنوز هم تقاضا برای پیش‌فروش‌های اعتباری و حتی فوری وجود دارد، با این حال، غول‌های جاده مخصوص فعلا تمرکز خود را روی تعهدات ایجاد‌شده قبلی گذاشته‌اند. در همین راستا، خودروسازان تیراژ خود را نیز طی 8 ماه امسال (به‌خصوص در ابان ماه)، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داده‌اند تا بتوانند جوابگوی مشتریان باشند.همین چند روز پیش که آمار تولید خودروهای سواری کشور اعلام شد، به وضوح مشخص بود تیراژ خودروسازان روی ریل صعود قرار گرفته و آنها بر خلاف نیمه اول سال گذشته، دیگر با کمبود مشتری و انبار شدن محصولات شان مواجه نیستند. افزایش 40 درصدی تولید خودروهای سواری در بازه زمانی موردنظر، یک رکورد برای خودروسازان در سال جاری به حساب می‌آید و اذهان عمومی را به این سمت می‌برد که فروش آنها رونق گرفته یا به زمان پیک تحویل خودروهای ثبت‌نامی رسیده‌اند. هرچه هست، افزایش تولید ناشی از بهبود فروش در خودروسازی ایران در حالی است که سال گذشته تا قبل از اجرای طرح وام 25 میلیون تومانی، خودروسازان درگیر پدیده ای دردسرساز به نام «کمپین خرید خودرو صفر داخلی ممنوع»، بودند و فروش شان اوضاع و احوال خوبی نداشت.شرایط به شکلی بود که نگرانی‌های زیادی در مورد سرنوشت صنعت خودرو ایران به‌وجود آمد و حتی برخی کارشناسان بیم آن را داشتند که دومین صنعت بزرگ کشور زمین بخورد و دیگر بلند نشود. این در شرایطی بود که تصمیم دولت مبنی‌بر ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی به مشتریان خودرو، ناگهان ورق را به نفع خودروسازان داخلی برگرداند و سبب خروج آنها از رکودی سنگین شد. طبق این طرح، تسهیلاتی 25 میلیون تومانی با بازه بازپرداخت یک تا چهار ساله، در اختیار مشتریان قرار گرفت و آنها توانستند با مبلغ ودیعه ای نسبتا اندک، صاحب خودرو شوند.هرچند در ابتدا قرار بود 120 هزار خودرو با تسهیلات 25 میلیون تومانی در اختیار مشتریان قرار گیرد، با این حال تقاضا به حدی بالا رفت که خودروسازان حدود 10 هزار دستگاه دیگر را نیز به این میزان اضافه کردند تا یکی از برهه‌های تاریخی برای آنها در حوزه فروش، رقم بخورد. در حال حاضر که حدود یک سال از آن ماجرا می‌گذرد، دیگر نه خبری از کمپین است نه عکسی از انبارهای مملو از خودرو در کشور منتشر می‌شود، گویی شرکت‌های خودروساز داخلی دیگر با مشکل حادی در فروش روبه‌رو نبوده و اتفاقا توان ایجاد تعهدات جدید را نیز ندارند. اگر نگاهی به سایت‌های فروش خودروسازان بزرگ کشور بیندازیم، متوجه می‌شویم آنها فعلا فروش اعتباری و چکی را متوقف کرده و برخی از خودروسازان حتی مدت زمان فروش فوری محصولات شان را نیز افزایش داده‌اند. نقش فروش اعتباری در بهبود فروش خودروسازاناما توقف فروش اعتباری و چکی خودروسازان یکی از نشانه‌های بهبود فروش خودروسازان به‌شمار می‌رود؛ زیرا اگر آنها همچنان با مشکل و محدودیت در فروش روبه‌رو بودند، باید کماکان به فروش اعتباری خود ادامه می‌دادند، زیرا این نوع «فروش»، در دوران رکود خوب جواب می‌دهد. فروش اعتباری به‌خصوص در مورد بازار خودروی ایران که مشتریانی با نقدینگی کم و خودروهایی نسبتا گران دارد، یکی از ابزارهای مناسب برای افزایش فروش خودرو به‌شمار می‌رود.اصلا یکی از عوامل مهم و موثر در بهبود فروش خودروسازان و جذب نقدینگی از بازار، همین فروش اعتباری بوده؛ زیرا به مشتریان این امکان را داده تا با نقدینگی کم، خودرو خریداری کرده و پول آن را مدت دار (مثلا دو ساله) تسویه کنند. در این مورد، حسن کریمی سنجری کارشناس خودرو کشور معتقد است که فروش اعتباری توانسته نقش مهمی را در جذب مشتریان ایفا کند.وی با بیان اینکه فروش اعتباری یا همان قسطی، انگیزه خرید خودرو صفر را در بازار بالا می‌برد، می‌گوید: وقتی خودروسازان از ابزار فروش اعتباری استفاده می‌کنند، بسیاری از مشتریان به جای آنکه خودرو دست دوم خریداری کنند، به سراغ محصول صفر کیلومتر می‌روند، چون اولا در ابتدا پول کمتری برای خرید می‌پردازند و ثانیا دیگر نگران عیب و ایرادهای احتمالی نهفته در دست دوم‌ها نیستند. کریمی سنجری ادامه می‌دهد: مساله دیگر اینجاست که مشتریان خودرو صفر کیلومتر را در مدت زمان نسبتا کوتاهی (گاهی30 روزه) تحویل می‌گیرند، اما پول آن را (البته با سودی که به آن تعلق می‌گیرد)، در عرض چند ماه و گاه حتی دو ساله تسویه می‌کنند و این انگیزه مناسبی برای آنها است.وی اما با تاکید بر اینکه ابزار پرداخت سود مشارکت و انصراف به مشتریان، یکی دیگر از دلایل افزایش تقاضا برای خودروهای داخلی بوده، می‌گوید: در حال حاضر که سود بانکی کاهش یافته، خودروسازان با استفاده از این اتفاق، سود مشارکت و انصراف بالاتری (نسبت به آنچه سیستم بانکی ارائه می‌دهد) به مشتریان پیشنهاد می‌دهند و این موضوع برای خیلی‌ها جذاب بوده و به آنها انگیزه خرید خودروهای داخلی را می‌دهد.این کارشناس همچنین با اشاره به اینکه رشد قابل توجه تولید خودروسازان در 8 ماه امسال می‌تواند نشانه بهبود اوضاع فروش آنها باشد، تاکید می‌کند: ازآنجاکه خودروسازان کشور صادرات قابل‌توجهی نداشته و این روزها دیگر خبری از انبار شدن محصولاتشان به گوش نمی‌رسد؛ بنابراین می‌توان پذیرفت که افزایش تیراژ در پی بالا رفتن فروش داخلی اتفاق افتاده است.

منبع: دنیای اقتصاد

mohamad skystar
12-12-2016, 22:15
بازار خودرو به خواب زمستانی می رود

هر چند بازار خودرو در فصل پاییز همواره با رکود فصلی مواجه است اما بر اساس گفته فعالان بازار رکود هفته‌های اخیر نسبت به مدت زمان مشابه سال‌ قبل کمتر است با این حال پیش بینی می شود رکود روزهای پایانی فصل پاییز و افت شدید تقاضا در بازار خودرو تا حداقل اواسط بهمن ماه ادامه داشته باشد.
یکی از فعالان بازار خودرو در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو عنوان کرد : با وجود رکود شدید در بازار خرید و فروش خودرو اما به تدریج با با تغییر پلاک خودروها پیش بینی می شود وضعیت بازار خودرو شرایط جدیدی را تجربه نموده و شاهد تحرکی کمی در بازار خرید و فروش خودرو باشیم.
وی علت بازار متفاوت امسال با سال گذشته را ثبات ایجاد شده در قیمت ها دانست و گفت : هر چند ظرف یکی دو هفته اخیر با ایجاد نوسان در بازار ارز ، تا حدودی بازار خودرو متاثر از این شرایط شده است اما با ثبات نرخ ارز انتظار می رود بازار خودرو نیز به ثبات در قیمت دست یابد.
وی در ادامه به آخرین وضعیت قیمت خودروهای داخلی در بازار اشاره کرد و اظهار داشت : در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی در بازار تفاوت چندانی با نرخ مصوب کارخانه ندارد اما همچنان به دلیل جریان عرضه و تقاضا و کاهش عرضه برخی از خودروها به دلیل کمبود قطعه گاها شاهد تفاوت هایی در قیمت برخی از خودروها در بازار هستیم که البته بسیار جزئی است.
این فعال بازار خودرو با اشاره به اختلاف یک تا 5 درصدی قیمت ها در بازار خودروهای داخلی ، تاکید کرد : عمده این اختلاف قیمت در خودروهایی است که تولید کاهش و یا به دلیل شرایطی ، تحویل آنها به تعویق افتاده است.
نیکخواه همچنین به تاثیر نرخ ارز بر بازار وارداتی ها پرداخت و اظهار داشت : در صورتی ادامه روند صعودی نرخ ارز قطعا بازار وارداتی نیز متاثر از این شرایط گردیده و قیمت ها تغییر نموده و روند صعودی خواهد یافت اما پیش بینی می شود با توجه به اشباع بازار وارداتی ها به تدریج رغبت واردکنندگان برای ورود خودروها کاهش یابد.
وی گفت : هم اکنون بازار وارداتی ها نیز در رکود شدید قرار داشته و چنانچه اختلاف قیمتی نیز وجود دارد بیشتر در جهت کاهش قیمت است.

منبع : خبر خودرو