PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : خراب شدنن هارد دیسک

HoJJaT_007
25-07-2015, 22:03
سلام

من یه هارد 1 ترابایت Seagate داشتم که دو سال پیش خریده بودم و تا الان داشت کار میکرد. هر چند ماه یه بار یه CHKDSK اجرا میکردم و مشکل خاصی نبود.

تا اینکه 2-3 روز پیش کیس جدید گرفتمو و این هاردو رو اون نصب کردم. بعدش اومدم خونه همچنان بدون هیچ مشکلی کار میکرد. (متاسفانه CHKDSK نکردم)
امروز عصر یه VGA نو انداختم و باز بدون هیچ مشکلی کار میکرد و حتی روش چند دقیقه یه بازی هم اجرا کردم .

تا اینکه اوایل شب که روشن کردم و World of Warcraft رو باز کردم و بازم همه چی خوب بود تا اینکه تو مرحله کانکت شدن دیدم Not Responding شده و منم کلوزش کردم و یه چند ثانیه بعد یه اررور اومد که نمیتونه یکی از فایل هاشو بخونه.
بعد توی باز کردن درایو مشکل داشتم و Properties نمیشد گرفت. یکی دو بار ریست کردم که چک دیسک کنم که دیدم مثلا تو یه ریست کلا مادربرد هاردو Detect نمیکنه (نه توی تنظیمات Bios میاد نه تو ویندوز)
کیسو باز کردم چک کردم دیدم کابلا و اینا همه چی اوکیه و باز روشن کردم این بار اومد بالا و با HD Tune چک کردم و دیدم که فقط Warning هست. یکی Ultra DMA CRC Error Count که تو هارد فعلیمم همین اخطار هست (با اینکه کابلا رو تازگی عوض کردم)
و یکی دیگه هم Reallocated Sector Count.
ولی جفتش Warning بود و از هیچ کدوم نتونستم اسکن بگیرم و ترسیدم که بخوام Error Scan کنم و بد سکتوری که داره بدتر شه و بزنه کل دیتا نابود شه.
توی Chkdsk که با سیف مود گرفتم هم به یه جایی که رسید (حدود فایل 36 هزار و خورده ای!) به ترتیب یکی یکی میرفت بالا و ارور File Record segment # is unreadable میداد. منم باز ترسیدم و chkdsk ناقص گذاشتم. (از این ترسیدم چون یه کیس مشابه پیش اومده بود واسه یکی از آشنا ها که هاردش بد سکتور داشت و بنده خدا میاد فرمت میکنه و خلاصه فشار میاره و هاردم نابود میشه در انتها)
البته یادم رفت بگم بایوس مادربردو دو سه روز پیش آپدیت کردم که البته فک نکنم مربوط به اون باشه چون در اینصورت الان نباید مشکل پیش میومد.
الانم هاردو از سیستم جدا کردم.

به نظرتون Bad Sector هست؟ چه نوعیش؟ میشه کاریش کرد؟

فردا یه هارد دیگه دستم میرسه به نظرتون میشه دیتا رو انتقال داد به اون و بعدش zero fill کرد که شاید درست شه؟
گارانتیم نداره فک کنم رو خود هارد هیچگونه لیبل یا هولوگرامی نیست :(

ممنون میشم اگه راهنمایی کنین