PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهکار عملی برای برنامه ریزی داشتن و مدیریت زمان

h.i.c.h
08-07-2015, 19:26
با سلام.

من هیچ وقت توی زندگیم برنامه ریزی نداشتم و حالا دارم می فهمم که چقدر به خودم ظلم کردم! همیشه به خاطر کارهای نکرده ام اضطراب داشتم ولی هیچوقت انجامشون ندادم. و حالا هم دارم چوب بلد نبودن و انجام ندادن اون کارها رو می خورم...
بارها سعی کردم برنامه داشته باشم ولی به 2 روز نکشیده که ولش کردم و بی خیال تر و بی برنامه تر از قبل شدم حتی.
الان هم می خوام برنامه داشته باشم و وقتم رو مدیریت کنم و هدف کوتاه مدت داشته باشم ولی یه مقاومت درونی رو حس می کنم!

لطفا اگه راهکاری بلد هستید و یا تجربه ای یا ... ای بلد هستید ممنون میشم کمک کنید.

ملا نصرالدین
09-07-2015, 09:39
به نظر برنامه ریزی حتما باید قابل انعطاف باشه.مثلا شما برنامه ریزی میکنید در ساعت 4 کاری را انجام دهید.بعد دقیقا در همون ساعت یک کار مهم تری برای شما پیش می اید.باید برنامه جوری باشد که اون کار رو در همون روز در یک ساعت دیگر انجام دهید

برای این مقاومت درونی هم به نظر من برای خودتان تشویقی در نظر بگیرید.مثلا اگر امروز طبق برنامه پیش رفتم فلان کار رو انجام میدم.فلان چیز رو میخرم.

یک راه حل دیگه هم هست.طراحی بدن انسان جوری هست که اگر 40 روز یک کاری رو انجام بده برایش خیلی راحت تر میشه و میشه مثل عادت.شما برای 40 روز برنامه ریزی سبک کنید.مثلا اگر الان مد نظر شما این هست که روزی 10 تا کار رو انجام بدید.برنامه ریزی کنید برای 40 روز برای 5 تا کار.و خودتان را ملزم کنید که حتما اون 5 تا کار رو انجام بدید.مطمئنا روزهای اول انجام همان 5 تا کار هم سخت هست.ولی از روز 25 به بعد دیگه برای شما عادت میشود.