PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرزند خواندگی

Ar@m
04-07-2015, 21:38
نیاز به توضیح نیست که فرزند خواندگی -یا واژه ی کلی تر اون Adoption- به چه معناست و مسلما همه با این موضوع آشنایی دارن.

اما دیدی که مردم کشور ما به این موضوع دارن جای تعجب و افسوس داره. درحالیکه در کشورهای دیگه فرزندخواندگی یکی از گزینه های رایج روی میز برای زوج ها ( چه زوج غیرهمجنس و چه زوج همجنس ) و حتی افراد single محسوب میشه و دید بازی دارن به این مسئله, در ایران به عنوان آخرین راه ممکن زمانی که یک زوج تحت هیچ شرایطی نتونستن بچه دار بشن و بعد از تحمل هزینه های سنگین و امتحان روش های کمک بارداری مثل IVF و رحم اجاره ای به موفقیت نرسیدن در آخر اگه به این نتیجه نرسیدن که میتونن بدون بچه به زندگیشون ادامه بدن (!) به این نتیجه میرسن که کودکی رو به فرزند خواندگی قبول کنن!
من آماری از فرزندخواندگی در ایران پیدا نکردم اما بالاترین آمار مربوط به ایالات متحده با فرزندخواندگی 3 از هر 100 تولد زنده هست که آمار در خور توجهیه و مطمئنا این آمار تو ایران بسیار بسیار کمتر هستش.
دیدی که اکثریت نسبت به این مسئله دارن باعث تعجب و سرافکندگیه:
- بچه ی نامشروع یا به عبارتی گرگ زاده(!) گرگ میشه!!
- هیچ لذتی جای این رو نمیگیره که آدم بچه ی خودشو بزرگ کنه!
- این ها بچه هایی هستن که نمیشه روشون حساب کرد و بزرگ شدن میذارن میرن!
و ...

واقعا برام سواله چرا؟

زمانی که یک نفر تصمیم به بچه دار شدن میگیره انرژی و زمانی از زندگی خودش رو به تربیت و رشد یک انسان دیگه اختصاص میده و چه عیبی واقعا داره که اگه روزی چنین تصمیمی گرفتین اول به کودکانی فکر کنین که همون لحظه وجود دارن و نیازمند توجه و مکانی امن برای رشد هستن تا اینکه تصمیم بگیرین تنها بعلت یک ارتباط صرفا خونی حتما فرزند خودتون رو بزرگ کنین.

بچه های بی سرپرست جزو خاموش ترین مسالل امروز و اطراف ما هستن. در حالیکه یکی از ترسناک ترین ترس های همه ی ما تنها و بدون حامی و دوست و آشنا رها شدن و زندگی کردن در این دنیاست عده ای هرروز با این ترس مواجه میشن و زندگی میکنن. اگه فقط چند لحظه سعی کنیم حسی رو که اونها به زندگی دارن لمس کنیم شاید خودخواهی رو کنار بذاریم و به این مسئله انسانی تر نگاه کنیم نه صرفا از دید نسبی و سببی!

NEED FOR PC
04-07-2015, 22:29
الان باید نظر بدیم ؟

شما که سوال کردی جوابم دادی:n33:

Ar@m
04-07-2015, 22:35
بله الان باید نظر بدین : دی
دقیقا دوست دارم بدونم نظر بقیه چیه
اکثر کسانی که من باهاشون در این مورد صحبت کردم مخالف این قضیه بودن به دلایلی که گفتم.

A/|\IR
05-07-2015, 01:20
منم خیلی دوست دارم اگه شرایطش رو داشته باشم یه کودک رو به فرزند خواندگی قبول کنم و بزرگ کنم (به جای اینکه خودم بچه ی خودم رو بزرگ کنم)
ولی مسئولیت خیلی بزرگیه و کار سختی هم هست
شرایط هم تو جامعه مون کاملا متفاوته!
اگه پدر و مادر هم این مسئولیت رو قبول کنن بازم نمیتونن ادعا کنن این بچه مثل بچه ی خودشون بزرگ میکنن
یکی از اقوام رو میشناختم که بچه ای رو به سرپرستی قبول کردن از همون اول از طرف حانواده ی هر دو طرف مورد بی مهری قرار گرفت و کاملا مشخص بود که پدر و مادر اونا این بچه رو نوه خودشون نمیدونستن و زیادمثل بقیه نوه ها باهاش گرم نمیگرفتن وضعیت تو بقیه جاها هم همینطور بود و عادی شد همچین رفتار هایی، الان که اون بچه در آستانه ی ورود به مهد هست و کاملا معلومه که منزوی ـه (با توجه به نحوه تربیت و اداب معاشرت و رسم و رسومات ما)
بعد از ورود به مدرسه و جامعه هم صد در صد با این داستانا رو به رو هست
بنظرم اگه کسی بخواد بچه ای رو به سرپرستی قبول کنه باید تمام شرایط رو در نظر بگیره ما کلا هنوز نتونستیم همچین عملی رو هضم کنیم
گذشته از تمام اینها
تو ایران ما فرزند خواندگی نداریم و فقط سرپرستی هست و اون فرزند هم نه حق ارث داره نه چیزی چون به گفته ی قانون از اصل و نسب پدر نیست
و زیادن تو جامعه ی ما افرادی که دوست دارن بچه برای خودشون باشه تا هر برنامه ای که بخوان سرش در بیارن و طبق ارمان های خودشون پرورش بدن ولی اینکه بچه هم خون خودشون نباشه تو این موضوع یکم دست بالشون رو به صورت ناخوداگاه بسته میشه.
قانون هایی هم داریم در این مورد که واقعا شرم آوره و نیاز به گفتنش نیست.

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-07-2015, 10:11
سلام

چند سالی هست در ایران قانون تصویب شده که زن حامله میتونه بچه اش رو به دنیا بیاره و براش شناسنامه بگیره با نام خانوادگی خودش و کاری ندارند باباش کیه .
البته مادر باید مدرکی چیزی ارائه بده که نشون بده این بچه از ازدواج دائم یا موقت هست . یعنی مدرک طلاق ارائه بده . شاید حتی یک عقدنامه ی موقت دست نویس و شاید با 2 شاهد هم قبول کنند که همسر موقت بوده و بچه دار شده و میخواد بچه ش به اسم خودش باشه
در فیلیپین اصلا اسم و فامیل پدر در مدارک بچه نوشته نمیشه چون خیلی هاشون مجهولُ الپدر !!! هستند و ثمره یک رابطه ی کوتاهِ حتی چند ساعتی یا چند دقیقه ای هستند و خیلیهاشون حتی مادر هم نمیدونه پدر بچه کیه
یه فیلم امربکائی دیدم یه دختر یقه ی مادرش رو گرفته بود و میگفت من باید بدونم بابام کیه
مامانش گفت من چه میدونم کیه . من اون روزها با خیلیها رابطه داشتم . خودم هم نمیدونم کدومشون باباته
این مسئله اونقدر زیاده که اونی که بابا مامانش معلومند و با همدیگه هم زندگی میکنند , میگه من خانواده دارم FAMILY ORIENTED
در بین مسلمانان قبول کسی به فرزندی (تَبَنّي TABANNI) ممنوع هست يعنی میتونند نگهش دارند و بزرگش کنند و مخارج رو به عهده بگیرند و بزرگش کنند اما حق ندارند بگن فرزند خودمونه و براش به اسم خودشون مدرک شناسائی بگیرند .
یعنی کفالت یتیم مجاز هست اما قبول فرزندخواندگی ممنوع
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در بعضی کشورها به دلایل مختلف , بعضی از خانومها دوست ندارند حامله بشند اما دوست دارند بچه داشته باشند خصوصا وقتی از 30 یا 35 میرند بالاتر
برای همین همیشه تقاضای زیادی هست برای بچه ی بی سرپرست و پول خوبی هم میدند برای خریدنش .
همین مسئله باعث تجارت و قاچاق کودک در جهان شده
عده ای بچه ها رو از خانواده های فقیر میخرند و قاچاق میکنند به کشورهای خریدار
گاهی حتی بچه ها رو میدزدند و ادعا میکنند یتیم هست
چند سال پیش وقتی هائیتی زلزله اومد و حدود 100 هزار نفر کشته شدند , دولت امریکا فوری نیرو فرستاد برای کمک و بچه های یتیم رو بردند امریکا . بعداً لو رفت که حتی بچه هائی که مادرهاشون زخمی بودند رو به اسم بی سرپرست بردند امربکا و گندش توی رساناها دراومد
در بعضی از کشورهای غربی , رشد جمعیت منفی هست یعنی تعداد مردمشون داره کم میشه چون به دلایل مختلف میلی به ازدواج یا بچه دار شدن ندارند . برای همین یه بار جورج بوش به اروپا گفت اروپای پیر
خود امریکا هم با مشکل کمی زاد و ولد مواجه هست
یکی از دلیلهایی که مهاجر میگیرند همینه که بیان و زاد و ولد کنند خصوصا ملتهائی که خانواده دوستی در بینشون رواج داره مثل پاکستانی و هندی و ایرانی .
نمیدونم در ایران اسم فرزندخوانده در شناسنامه ی کفیل ثبت میشه یا نه ؟ و مدارک بچه به اسم کی صادر میشه ؟

Ar@m
05-07-2015, 11:09
گه پدر و مادر هم این مسئولیت رو قبول کنن بازم نمیتونن ادعا کنن این بچه مثل بچه ی خودشون بزرگ میکنن
یکی از اقوام رو میشناختم که بچه ای رو به سرپرستی قبول کردن از همون اول از طرف حانواده ی هر دو طرف مورد بی مهری قرار گرفت و کاملا مشخص بود که پدر و مادر اونا این بچه رو نوه خودشون نمیدونستن و زیادمثل بقیه نوه ها باهاش گرم نمیگرفتن وضعیت تو بقیه جاها هم همینطور بود و عادی شد همچین رفتار هایی، الان که اون بچه در آستانه ی ورود به مهد هست و کاملا معلومه که منزوی ـه (با توجه به نحوه تربیت و اداب معاشرت و رسم و رسومات ما)
بعد از ورود به مدرسه و جامعه هم صد در صد با این داستانا رو به رو هست
بنظرم اگه کسی بخواد بچه ای رو به سرپرستی قبول کنه باید تمام شرایط رو در نظر بگیره ما کلا هنوز نتونستیم همچین عملی رو هضم کنیم
بله حق با شماست ولی این مثل یه قانون شده تو فرهنگ ما که اقلیت همیشه به چشم غیرطبیعی و ناهنجار بهش نگاه بشه. اگه نسل ما سعی کنه بدون توجه به عقاید نسل گذشته در مورد خیلی چیزها از جمله فرزندخواندگی حرف خودشو بزنه و راه خودشو بره مطمئنا به مرور زمان به جایگاهی میرسیم که کشورهای دیگه رسیدن.
موضوع اینه که باور خیلی از افراد نسل ما هم باور غلطیه در این مورد.
وقتی در مورد این موضوع صحبت میکنی از نظر دیگران کلا کار پسندیده ای بنظر میاد ولی تا قرار میشه این موضوع درمورد خودشون یا اطرافیانشون باشه کاملا جبهه میگیرن! یعنی موضوعیه این سرپرستی و فرزند خواندگی که خوبه اما نه برای خودشون بلکه برای دیگران!

در بین مسلمانان قبول کسی به فرزندی (تَبَنّي TABANNI) ممنوع هست يعنی میتونند نگهش دارند و بزرگش کنند و مخارج رو به عهده بگیرند و بزرگش کنند اما حق ندارند بگن فرزند خودمونه و براش به اسم خودشون مدرک شناسائی بگیرند .
بچه ای که تحت سرپرستی یک نفر قرار میگیره اما نمیتونه فرزند خوانده باشه در تمام طول زندگیش فاقد حس امنیت هست و این فقدان امنیت ازش یه شحصیت ناهنجار میسازه. یک قسمت بزرگ مسئولیت سرپرستی حس روانی این قضیه است که در ممنوعیت فرزندخواندگی کاملا این کمبود احساس میشه و نتیجه اش میشه همون نگاهی که در تمام دوران زندگیش دیگران بهش دارن و خودش به خودش داره.
مطمئنا برای کسانی هم که بچه ای رو میخوان تحت سرپرستی داشته باشن این قضیه بار روانی زیادی داره و یه علت آمار پایین کشور ما همین میتونه باشه.

A/|\IR
05-07-2015, 11:38
سلام

چند سالی هست در ایران قانون تصویب شده که زن حامله میتونه بچه اش رو به دنیا بیاره و براش شناسنامه بگیره با نام خانوادگی خودش و کاری ندارند باباش کیه .
البته مادر باید مدرکی چیزی ارائه بده که نشون بده این بچه از ازدواج دائم یا موقت هست . یعنی مدرک طلاق ارائه بده . شاید حتی یک عقدنامه ی موقت دست نویس و شاید با 2 شاهد هم قبول کنند که همسر موقت بوده و بچه دار شده و میخواد بچه ش به اسم خودش باشه
در فیلیپین اصلا اسم و فامیل پدر در مدارک بچه نوشته نمیشه چون خیلی هاشون مجهولُ الپدر !!! هستند و ثمره یک رابطه ی کوتاهِ حتی چند ساعتی یا چند دقیقه ای هستند و خیلیهاشون حتی مادر هم نمیدونه پدر بچه کیه
یه فیلم امربکائی دیدم یه دختر یقه ی مادرش رو گرفته بود و میگفت من باید بدونم بابام کیه
مامانش گفت من چه میدونم کیه . من اون روزها با خیلیها رابطه داشتم . خودم هم نمیدونم کدومشون باباته
این مسئله اونقدر زیاده که اونی که بابا مامانش معلومند و با همدیگه هم زندگی میکنند , میگه من خانواده دارم FAMILY ORIENTED
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در بعضی کشورها به دلایل مختلف , بعضی از خانومها دوست ندارند حامله بشند اما دوست دارند بچه داشته باشند خصوصا وقتی از 30 یا 35 میرند بالاتر
برای همین همیشه تقاضای زیادی هست برای بچه ی بی سرپرست و پول خوبی هم میدند برای خریدنش .
چند سال پیش وقتی هائیتی زلزله اومد و حدود 100 هزار نفر کشته شدند , دولت امریکا فوری نیرو فرستاد برای کمک و بچه های یتیم رو بردند امریکا . بعداً لو رفت که حتی بچه هائی که مادرهاشون زخمی بودند رو به اسم بی سرپرست بردند امربکا و گندش توی رساناها دراومد
در بعضی از کشورهای غربی , رشد جمعیت منفی هست یعنی تعداد مردمشون داره کم میشه چون به دلایل مختلف میلی به ازدواج یا بچه دار شدن ندارند . برای همین یه بار جورج بوش به اروپا گفت اروپای پیر
یکی از دلیلهایی که مهاجر میگیرند همینه که بیان و زاد و ولد کنند خصوصا ملتهائی که خانواده دوستی در بینشون رواج داره مثل پاکستانی و هندی و ایرانی .
نمیدونم در ایران اسم فرزندخوانده در شناسنامه ی کفیل ثبت میشه یا نه ؟ و مدارک بچه به اسم کی صادر میشه ؟

بله اگه کاملا به سرپرسی قبول کرده باشن در شناسنامه ثبت میشه ولی حق ارث و میراث ندارن
دقیقا جوریه که افراد فرزند رو به سرپرستی قبول میکنند تا نون و آبش بدن! نه اینکه واقعا پدر و مادر واقعی باشن و بچه در آینده پشتش زیاد به جایی گرم نیست! تصور کنید مثلا پدر مادر اون فرزند بر اثر حادثه ای فوت کنن اون موقع قانون میگه این بچه هیچ حق و حقوقی نداره و بفرستینش پرورشگاه و اموال والدین رو بدین به هم خون ـشون!
من هر چی فکر میکنم نمیفهمم این قوانین برای چیه و هدف چی بوده!!
همین خانواده دوستی در این کشور ها مشکلات زیادی رو به وجود اورده، ارتباط و وابستگی بیش از اندازه و به والدین و فرزندان و افکار پشتش به ما ضربه های زیادی زده

منبع دارین برای این حرفتون که میگین کشور های غربی برای زاد و ولد مهاجر میگیرن؟

ملا نصرالدین
05-07-2015, 12:02
در مورد فرزند خواندگی من از موافقان 100 درصد این موضوع هستم و کاملا از این موضوع دفاع میکنم.یعنی یه جوری روش تعصب دارم
بخاطر اینکه فرض کنید شما یک بچه ای به دنیا اوردید و بهترین زندگی و رفاه رو براش فراهم کردید و از هر نظر اون بچه شد خوشبت ترین فرد زمین.در اخر شما هنر نکرده اید.شما فقط وظیفه ای که در برابر اون موجود داشتید رو انجام دادید.وظیفه ی هر پدر و مادری هست که بهترین ها رو برای بچه اش فراهم کنه.
حالا که این موضوع روشن شد پس چرا یه موجود دیگه رو ما وارد این دنیا کنیم و در برابرش وظیفه مون رو انجام بدیم؟چرا به همین بچه هایی که هستند محبت نکنیم؟چرا در برابر همین ها وظیفه ی انسانی خودمون رو انجام ندیم؟

من کلا مخالف سرسخت بچه دار شدن هستم.و تا امروز روند زندگی خودم رو بر همین اساس گذاشته ام.ولی ترجیح میدم اگر روزی از سر خودخواهی خودم خواستم بچه دار بشم یک بچه را به سرپرستی قبول کنم

متاسفانه توی ایران همه بچه های پرورشگاهی رو حرام..... میدانند.بار منفی این کلمه خیلی زیاد هست.انقدر زیاد که خیلی ها یادشون میره که بچه ها معصوم و بی گناهند.در واقع توی ناخوداگاه باور مردم اینه که همه بچه ها معصومند بجز بچه های پرورشگاهی.انگار انها با کوله باری از گناه دنیا امده اند و قرار هست در اینده دنیا را تخریب کنند.

به همین علت خیلی از مادر پدر ها ترجیح میدن فرزندشون به علت بچه دار نشدن طلاق بگیره.ولی زیر بار ننگ بچه ی پرورشگاهی نره.....از نظر انها بچه ی ادم دزد و معتاد باشه بهتر از اینه که پرورشگاهی باشه

Stream
05-07-2015, 12:27

شواهدی هم برای ادعاهاتون هست یا اینها همینطور از روی هوا اومد؟ کلا جالبه که حتی برای یک فرهنگ بسیار خوب مثل فرزندخواندگی هم لازمه یک حمله ای چیزی به غرب بشه.

1. در آمریکا نزدیک 400 هزار کودک بدون خانواده حضور دارند. هیچ دلیلی وجود نداره کودک یتیم واردات کنند که هیچ، شما می فرمایید کودک رو از خانواده خودش بدزدند تا بیارن و در آمریکا بدن به یک خانواده. به اندازه کافی کودک بی سرپرست در همون آمریکا وجود داره.

2. قطعا قاچاق انسان در جهان وجود داره ولی قاچاق سیستمیک توسط کشورها خیر. اگه شواهدی برای این ادعا دارید لطفا ارائه کنید.

3. در کشورهایی که رشد جمعیت منفی است، اتفاقا هدف اینه که منفی باشه چون برعکس ما اونها درک می کنند جمعیت بالا مفید نیست بلکه کیفیت آموزشی و رفاه افراد هست که مهم است. آمریکا با نرخ رشد 0.7 درصد هم طنز است که بگیم با مشکل زاد و ولد روبروست، با استانداردهای خودتون نسنجید که هدف است جمعیت هر 30 سال دو برابر بشه. شما این چیزها رو بحران می بینید. ای کاش رشد جمعیت ایران هم منفی بود.

4. جالبه می فرمایید یکی از دلایلی که مهاجر می گیرند اینه که ملت های خانواده دوست رو بیارن تا زیاد زاد و ولد کنند، و از اون طرف احتمالا شما و همفکرانتون هم معتقد هستید اونها در حال تولید فیلم و سریال تلاش های تریلیون دلاری برای نابودی نظام خانواده و ... هستند. خیلی جالبه وقتی میخوایم غرب رو بد جلوه بدیم همیشه حقیقت ها به نفع ما تغییر می کنند :n09::n02:

Ar@m
05-07-2015, 19:56
من کلا مخالف سرسخت بچه دار شدن هستم.و تا امروز روند زندگی خودم رو بر همین اساس گذاشته ام.ولی ترجیح میدم اگر روزی از سر خودخواهی خودم خواستم بچه دار بشم یک بچه را به سرپرستی قبول کنم
من هم عقیده ی شما رو دارم و اصلا قصد دارم اگه در آینده تصمیمی گرفتم که کودکی رو بزرگ کنم حتما این کودک یه بچه ی پرورشگاهی باشه و بشدت اصرار دارم که با این کار به بقیه نشون بدم چقدر افکارشون در این مورد احمقانه و ناعادلانه است.

متاسفانه توی ایران همه بچه های پرورشگاهی رو حرام..... میدانند.بار منفی این کلمه خیلی زیاد هست.انقدر زیاد که خیلی ها یادشون میره که بچه ها معصوم و بی گناهند.در واقع توی ناخوداگاه باور مردم اینه که همه بچه ها معصومند بجز بچه های پرورشگاهی.انگار انها با کوله باری از گناه دنیا امده اند و قرار هست در اینده دنیا را تخریب کنند.
این واقعا احمقانه ترین نگاهیه که میشه به یک بچه داشت!
اتفاقا که طرز برخورد با این بچه ها باعث میشه اکثرا آینده های سیاهی داشته باشن از دو سال اول زندگی گرفته که آغوش مادر کاملا موثره در میزان کاهش بزهکاری کودک در آینده و بچه های پرورشگاهی از این آغوش محرومن و نکته ی مهم دیگه اینکه قسمت غالب شخصیت همه ی ما در کودکی و بخصوص 3 سال اول اون شکل میگیره با اینکه ممکنه عجیب بنظر بیاد این موضوع اما این یک حقیقته و اگه به دو نفری که در یک رابطه بودن ( حالا هر نوع رابطه ای ) و بنا به هر علتی بچه رو نمیخواستن این گزینه داده میشد که به دور از ترس از عواقب احتمالی رفتارشون و حرف اطرافیانشون دنبال خانواده ای مناسب برای فرزندشون باشن چقدر همه چیز میتونست متفاوت باشه همونطور که در کشورهای دیگه مادر قبل از تولد بچه میتونه حضانتش رو به خانواده ای که درموردشون تحقیق کرده و از همه جهت پسندیده بسپره و من واقعا جالب تر و موفقیت آمیزتر از این روش رو نمیتونم تصور کنم!

ArashMiniStar
08-07-2015, 08:46
اینکه اصلا بدیهیه دیدی ک ما نسبت ب بچه های بدون سرپرست داریم خیلی منفیه و ی فرهنگ بسیار بسیار بده! ما همیشه ادعا داریم مسلمانیم فرهنگ و گذشته بسیار غنی داریم ولی تا پای فرزند خواندگی وسط میاد اه و ناله ما وسط میاد!
ی سوال کسی میدونه تو اروپا قوانین برای فرزند خوندگی ب چ صورته؟ ایا مثل اینجا باید خونه ای زمینی ب نامش کنیم؟ چ تدابیری اندیشیدن؟بعد اینکه مجردا هم میتونن اونجا فرزند قبول کنند؟

m.beh
08-07-2015, 22:37
خوب تو ایران به نظرم مسایل به دو دسته تقسیم میشه
اولی قوانین کشوری و اسلام هستش. مثلا اینکه فرزند خونده ارث نمی بره برای همین سازمان بهزیستی اگر بخواد فرزند به شما بده ازتون می خواد که مقداری از ثروتتونو به نام فزرندخوندتون بکنی بعدا اجازه داشتم اون بچه رو بهتون می ده. همین طور از نطر اسلام مسیله محرم نامحرمی میاد وسز البته راهکارهای دینی ای داره ولی خوب مینم مشکل سازه. اینکه قیم فرد پدر و جد پدری هست و نمی شه فرزندان بد سرپرست رو حتی در پرورشگاه نگه داشت در شرایطی.
درباره مسایل فرهنگی از قدیم در ایران مشکل بوده حتی من می دونم زمان رژیم قبل بچه های ایرانی رو به غربی ها راحت تر به عنوان فرزند خونده می دادند تا به ایرانی ها. که البته این هم مسایل خودشو داشت. تو ایران به خوانواده بچه دار فرزند نمی دند برای فرزند خوندگی و همین طور تا چندین سال پیش به آد مجرد نمی دادندکه الان به خانم های مجرد می دند.
نگاه خانواده ها در قدیم اینجوری بوده که حتی اگر فرزندی رو که مشکل داشت می پذیرفتند اون کس مثلا به عنوان نوکر خونه حساب می شده.
من کسانی رو که دوست دارند خودشون بچه دار شند و درمان می کنند رو سرزنش نمی کنم این یک حق قاونیه شاید یکی دوست داره واقعا حامله بشه اما نگاه جامعه احتمالا زیاد وب نیست. البته من در دوروریهای خودم ندیدم کسی نگاه بدی داشته باشه اما احتمال می دم همه اینجوری نباشند.
اگر بخواهیم این کار جا بوفته تو ایران هم باید از نظر قانونی مسایل حل شه هم کارفرهنگی بشه. البته همه سیستم های خارجی هم خب نیست و همه آدم های خارجی هم لزوما با فرزند خونده رفتار خوبی ندارند ولی شاید بشه گفت در فرهنگ اونا بهتر جا افتاده حتی سرپرستی بچه هایی که پدر و مادر دارند اما در یک کشور دیگه می تونند با امکانات بهتری زندگی کنند.

Captain_America
18-07-2015, 11:13
به نظر من مسولیت سنگینی هست و دولت ها و نهادهای مربوطه باید خیلی سخت گیری کنند روی زوجی که قرار هست کودکی رو به فرزندخواندگی بپذیرند البته نه در حدی که طرفین رو پشیمون کنند ولی باید سوابقش رو حسابی بررسی کنند و توان مالی شون رو و فاکتورهای اینچنینی.
این شکلی که الان از سرپرستی کودکان در غرب هم جا افتاده درست نیست اینکه همجنس گراها و زوجهایی که در کشور خودشان به همان دلایلی که در بالا گفتم براشون سخت هست بچه ای رو به فرزندی بپذیرند میرن کشورهای افریقایی یا جنوب شرقی آسیا و از فقر مادی اون مردم سوءاستفاده میکنند تا بتونن از اون طریق کودکی رو به فرزندی بگیرند.
یه موضوع دیگه که دوستان اشاره کردند روش هایی مثل رحم اجاره ای یا استفاده از اسپرم اهدایی و ... هست و اینکه چرا به جای سرپرستی از این روش ها استفاده میکنند بعضی اشخاص. شما نمیتونید وقتی در مورد انسان صحبت میکنید اون رو جدا از باقی حیوانات در نظر بگیرید غریزه بقاء باعث میشه حیوانات تمام تلاششون رو بزارند روی انتقال ژن های خودشون به نسل بعدی و در این راه حتی با هم نبرد میکنند یا در مورد انسان ها علاوه بر اون هزینه زیادی رو هم صرف میکنند و روش های مختلفی رو هم آزمایش.

ArashMiniStar
18-07-2015, 12:34
به نظر من مسولیت سنگینی هست و دولت ها و نهادهای مربوطه باید خیلی سخت گیری کنند روی زوجی که قرار هست کودکی رو به فرزندخواندگی بپذیرند البته نه در حدی که طرفین رو پشیمون کنند ولی باید سوابقش رو حسابی بررسی کنند و توان مالی شون رو و فاکتورهای اینچنینی.
این شکلی که الان از سرپرستی کودکان در غرب هم جا افتاده درست نیست اینکه همجنس گراها و زوجهایی که در کشور خودشان به همان دلایلی که در بالا گفتم براشون سخت هست بچه ای رو به فرزندی بپذیرند میرن کشورهای افریقایی یا جنوب شرقی آسیا و از فقر مادی اون مردم سوءاستفاده میکنند تا بتونن از اون طریق کودکی رو به فرزندی بگیرند.
یه موضوع دیگه که دوستان اشاره کردند روش هایی مثل رحم اجاره ای یا استفاده از اسپرم اهدایی و ... هست و اینکه چرا به جای سرپرستی از این روش ها استفاده میکنند بعضی اشخاص. شما نمیتونید وقتی در مورد انسان صحبت میکنید اون رو جدا از باقی حیوانات در نظر بگیرید غریزه بقاء باعث میشه حیوانات تمام تلاششون رو بزارند روی انتقال ژن های خودشون به نسل بعدی و در این راه حتی با هم نبرد میکنند یا در مورد انسان ها علاوه بر اون هزینه زیادی رو هم صرف میکنند و روش های مختلفی رو هم آزمایش.
شما شواهدی داری ک ثابت کنه از فقر مادی افریقا و اسیا سو استفاده میکنن و بچه هاشونو میگیرن!؟

Captain_America
18-07-2015, 17:40
شما شواهدی داری ک ثابت کنه از فقر مادی افریقا و اسیا سو استفاده میکنن و بچه هاشونو میگیرن!؟

نه پس از شکم سیری اونها هست که دارن استفاده میکنند.
سوء استفاده از کودکان افریقایی قاچاق شده به انگلستان توسط مردان مبتلا به ایدز.
راه اندازی توریسم جنسی در اسیا جنوب شرقی برای مردان و در جزایر امریکای مرکزی برای زنان.
شبکه های قاچاق اعضاء بدن.
استفاده از مردم جهان سوم برای تست داروی های پزشکی.
حمایت از دیکتاتوری های اون مناطق و ...
و صدها و بلکه هزاران مورد دیگه وجود داره که بعضی هاش توسط خود رسانه های غربی افشا شده همه حاکی از سوء استفاده غرب و در فقر نگاه داشتن کشورهای دیگه داره برای مقاصد اینچنینی.

ArashMiniStar
18-07-2015, 17:58
نه پس از شکم سیری اونها هست که دارن استفاده میکنند.
سوء استفاده از کودکان افریقایی قاچاق شده به انگلستان توسط مردان مبتلا به ایدز.
راه اندازی توریسم جنسی در اسیا جنوب شرقی برای مردان و در جزایر امریکای مرکزی برای زنان.
شبکه های قاچاق اعضاء بدن.
استفاده از مردم جهان سوم برای تست داروی های پزشکی.
حمایت از دیکتاتوری های اون مناطق و ...
و صدها و بلکه هزاران مورد دیگه وجود داره که بعضی هاش توسط خود رسانه های غربی افشا شده همه حاکی از سوء استفاده غرب و در فقر نگاه داشتن کشورهای دیگه داره برای مقاصد اینچنینی.
شما ک مدرک نذاشتی ما میذاریم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 6%D8%AF%D9%87-%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF

گزارش تکان‌دهنده گاردین درباره مشهد! ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 6%D8%AF%D9%87-%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF)
وب‌سایت روزنامه انگلیسی «گاردین» روز 17 اردیبهشت گزارشی تکان‌دهنده در مورد حضور زوار عراقی در مشهد منتشر کرد با عنوان «زیارت، غذا، سکس و پارک آبی در شهر مقدس مشهد».

تابناک نوشته است: بعضی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری ترجمه بخشی از این گزارش را با عنوان «افزایش چند برابری توریست‌های عراقی مشهد پس از ظهور داعش» منتشر کردند که به آمار تعداد زائران عراقی طی سال‌های اخیر در مشهد اشاره دارد.

اما چنانکه از عنوان اصلی گزارش گاردین پیداست، این مطلب مدعی نکات دیگری هم هست؛ تن‌فروشی، غذا و تفریح در مشهد.

گزارش با ارائه آماری از تعداد گردشگران عراقی در مشهد از زبان معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری آغاز می‌شود. سپس گزارشگر از سفرش به این کلانشهر مذهبی جهان می‌نویسد؛ فرودگاه مهرآباد تهران مبداء این سفر به مشهد است و پروازی که عده‌ای عراقی هم در آن حضور دارند.

نویسنده مدعی است با یک راننده تاکسی فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد، چند مدیر هتل، یک دلال فساد، رستوران‌داران منطقه شاندیز و طرقبه، چند توریست عراقی، کارمند یک پارک آبی در مشهد و ... گفت‌وگو کرده و آن‌ها را دستمایه گزارش خود قرار داده است.

صحبت از فساد و مسائل جنسی از گفت‌وگوی گزارشگر مجهول‌الهویه گاردین با یک راننده تاکسی در فرودگاه مشهد آغاز می‌شود.

گاردین به نقل از این راننده (که ظاهراً مهدی نام دارد) مدعی می‌شود مردان عراقی مشتری پر و پا قرص جمعیت فاسد هستند. این روزنامه انگلیسی به نقل از مهدی می‌نویسد: آنها در جست‌وجوی فاحشه هستند.

البته مهدی از این موضوع ناراحت است و گفته با توریست‌های که در این باره از او سوال کنند برخورد می‌کند.

گاردین مدعی است:

ده‌ها هتل پنج ستاره و مسافرخانه از میدان برق (بسیج) تا حرم وجود دارد. بسیاری از مدیران این مراکز اقامتی تأیید می‌کنند که درخواست مشترک گردشگران عراقی عبارت است از جایی که زنان فاسد را بیابند.

طبق قوانین ایران صراحتاً حضور زن و مرد نامحرم در اتاق هتل ممنوع است، اما افراد راه‌هایی برای رفع این مانع پیدا کرده‌اند. مرد جوانی به نام علیرضا یکی از ترتیب‌دهندگان ملاقات برای عراقی‌هایت که در پی اجاره زنان فاسد هستند. بسیاری از شاغلان در هتل‌ها و مغازه‌داران شماره تلفن علیرضا را به متقاضیان عراقی می‌دهند.

این فرد گفته است: تنها عراقی‌ها نیستند که چنین خواسته‌ای دارند. در برنامه هر سفر خوب، سکس آیتمی است که نمی‌توان آن را فراموش کرد. تنها چون تنفروشی اینجا غیرقانونی است، باید خلاق باشیم.

علیرضا می‌گوید که در شهر تعدادی از زنان فاسد را می‌شناسد و خوشحال است که وقتی عراقی‌ها با او تماس می‌گیرند، چنین ملاقاتی را فراهم می‌کند.

اما چگونه مکان امنی را تأمین می‌کند؟ علیرضا می‌گوید: مشکلی نیست. این زنان در قاسم‌آباد و بلوار معلم آپارتمان‌هایی دارند. تبادلات آنجاها صورت می‌گیرد.

علیرضا توضیح می‌دهد که میانگین قیمت برای یک شب، بین دو تا سه میلیون ریال معادل حدوداً 70 تا 105 دلار است. بعضی از مشتریان ثروتمند برای یک هفته فرد را اجیر می‌کنند. برای مثال، ممکن است آنها یکی از این زنان فاسد را با خود به شیراز و شاید شمال کشور یا اصفهان ببرند. برای یک هفته همراهی بین 20 تا 30 میلیون ریال می‌پردازند.

گرچه علیرضا حاضر نشد مصاحبه رو در رو با یکی از این زنان را فراهم کند و یا شماره تلفن آنها را در ازای پرداخت پول به من بدهد، اما موافقت کرد که از طریق تلفن با آنها صحبت کنم. پس از یک گفت‌وگوی کوتاه، گوشی را به من داد، پرسیدم در مورد مشتری‌های عراقی چه حسی دارد و برخورد عراقی‌ها چگونه است.

او پاسخ داد: روی هم رفته، عراقی‌ها واقعاً مردم خوبی هستند. بعضی از آن‌ها بسیار محجوب هستند، اما در کل دست و دل باز و مهربان هستند. هنگام خداحافظی، بسیاری از آن‌ها حتی پولی بیش از مبلغ توافق می‌پردازند تا از طریق وایبر و فیس‌بوک در تماس باشیم.

این روزنامه انگلیسی در ادامه به موضوع تغذیه و رستوران‌های مشهد و پارک آبی در این شهر پرداخته و می‌نویسد: با تمام این اوصاف، سکس تمام چیزی نیست که در مشهد ارائه می‌شود. رستوران‌های اطراف مشهد در شاندیز و طرقبه بسیاری از عراقی‌ها را جذب می‌کند؛ همچنین پارک آبی!

Captain_America
18-07-2015, 19:06
@ArashMiniStar ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) پسر خوب واقعا ربطی نداشت پستی که گذاشتید، من دارم میگم غرب به کرات مخصوصا تو این بحث موضوع تاپیک داره از فقر ملت های دیگه سوءاستفاده میکنه به قدری هم قضیه اظهر من الشمس هست که فقط کسی که غرب رو مدینه فاضله و قبله آمال میدونه میتونه منکرش بشه.
وقتی که زوجی برای پذیرفتن فرزند تو کشور خودشان باید برای چندین سال تو نوبت بموند وضع مالی شون بررسی بشه تمام سوابقشون مرور بشه و از طرف نهادهای مختلف باهاشون مصاحبه بشه و ... حالا همین زوج میتونن برن یه کشور جهان سومی کل این پروسه رو در قبال مبلغ اندکی پول ازش عبور کنند، این معنیش چی میتونه باشه؟ جز اینکه دارند از فقر اون مردم سوء استفاده میکنند.
صفحه قبل هم دوستمون @MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) به همین موضوع اشاره داشتند.

ArashMiniStar
18-07-2015, 19:42
@ArashMiniStar ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) پسر خوب واقعا ربطی نداشت پستی که گذاشتید، من دارم میگم غرب به کرات مخصوصا تو این بحث موضوع تاپیک داره از فقر ملت های دیگه سوءاستفاده میکنه به قدری هم قضیه اظهر من الشمس هست که فقط کسی که غرب رو مدینه فاضله و قبله آمال میدونه میتونه منکرش بشه.
وقتی که زوجی برای پذیرفتن فرزند تو کشور خودشان باید برای چندین سال تو نوبت بموند وضع مالی شون بررسی بشه تمام سوابقشون مرور بشه و از طرف نهادهای مختلف باهاشون مصاحبه بشه و ... حالا همین زوج میتونن برن یه کشور جهان سومی کل این پروسه رو در قبال مبلغ اندکی پول ازش عبور کنند، این معنیش چی میتونه باشه؟ جز اینکه دارند از فقر اون مردم سوء استفاده میکنند.
صفحه قبل هم دوستمون @MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) به همین موضوع اشاره داشتند.
اتفاقا ربط داشت چون شما از سو استفاده در غرب گفتی منم در مقابلش اینو گفتم دلیل دیگش هم یاد دادن حرف زدن با مدرکه
نمیدونم چرا تو هر موضوعی از در و دیوار باید غرب مورد توهین و تخریب ماها قرار بگیره!
من دیگه با شما بحث ادامه نمیدم چون بدون قرار دادن شواهد شروع ب تخریب غرب کردی و ی evil ازش ساختی
جواب اقای محمد هم در مورد غرب جناب steam بسیار قشنگ دادن متاسفانه نه شما نه ایشون هنوز نتونستید جوابی برای دفاع از مطلبی ک گفتید ارائه کنید!
موفق باسیذ

Stream
19-07-2015, 00:28
در اکثر کشورهای غربی قوانین سفت و سختی نسبت به فرزندخواندگی از خارج از کشور وجود داره که جلوی سو استفاده رو بگیره و حتی نسبت به کشورهای خاص این قوانین سخت تر هم میشه (مثل نپال که به تازگی زلزله شدید اومد)، و قوانین بین المللی سنگینی برای ترافیک کردن انسان وجود داره. بطور مثال در انگلیس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) پروسه فرزندخواندگی از خارج از کشور لازمه تمام مراحل فرزندخواندگی در داخل از کشور رو هم طی کنه، یعنی در عمل طولانی تر و پرهزینه تر هم خواهد بود. آمارهای اتحادیه اروپا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هم هست که نشون میده این مسئله مشکل خاصی نیست.

طبق تجربه اکثر مواقع وقتی در بحثی یک ادعا میشه که سایرین مدرک میخوان و بعد از اون شخص میگه "این رو که همه می دونن"، در عمل باید برداشت کرد که "مدرکی ندارم همینطوری باید حرفمو قبول کنین".

Captain_America
19-07-2015, 06:27
@ArashMiniStar ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و @Stream ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) وقتی نزد کسی چیزی به قداست برسه مهم نیست اون چیز یه مذهب باشه یه شخص یا یه فرهنگ همین قداست کافیه تا چشم بر همه جنایاتش بسته بشه، برای همین از دید یه نفر ممکنه یه دیکتاتور یه قدیس باشه و یه جنایتکار یه آزادی خواه. برای شخص بی طرفی که اندکی وقایع جهان رو دنبال کنه جنایات غرب در ردیف جنایات داعش و امثالش و بالاتر جای میگیره ولی برای شخصی که به این جریانات دلبستگی داره اثباتش با وجود عینیت اگه نگیم محال بسیار سخت خواهد بود.

Stream
19-07-2015, 12:18
@ArashMiniStar ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و @Stream ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) وقتی نزد کسی چیزی به قداست برسه مهم نیست اون چیز یه مذهب باشه یه شخص یا یه فرهنگ همین قداست کافیه تا چشم بر همه جنایاتش بسته بشه، برای همین از دید یه نفر ممکنه یه دیکتاتور یه قدیس باشه و یه جنایتکار یه آزادی خواه. برای شخص بی طرفی که اندکی وقایع جهان رو دنبال کنه جنایات غرب در ردیف جنایات داعش و امثالش و بالاتر جای میگیره ولی برای شخصی که به این جریانات دلبستگی داره اثباتش با وجود عینیت اگه نگیم محال بسیار سخت خواهد بود.

وقتی هم کسی به مرحله تنفر برسه دیگه چشمش بر همه چیزش بسته میشه و در هر زمینه ای یا هر چیزی اون محکوم است، چه دلیلی داشته باشیم چه نداشته باشیم. اینکه بگیم چون غرب جنابات زیادی انجام داده پس هر جا که خواستیم بدون دلیل و حتی وقتی مشاهدات تضادش رو نشون میدن، غرب رو محکوم کنیم اسمش بی طرفی نیست بلکه اون روی همون سکه قداست متعصبانه است که میگه غرب همیشه کارش صحیحه. از شما چندین بار دلیل خواستند و هیچ چیزی ارائه نکردید به جز اینکه "همه می دونن" و "هر کس با شما مخالفه غرب براش به قداست رسیده".

و شما عینی گرایی (Objectivity) رو با بی طرفی (Neutrality) اشتباه گرفتید. شخصی که عینی گراست در بحث ها به دنبال دلیل و مدرک می گرده و بعد تصمیم می گیره، و ممکنه در هر بحث کاملا طرف خاصی باشه، شخص بی طرف (Neutral) بدون توجه به دلایل همیشه سعی می کنه حد وسطی پیدا کنه تا از برچسب هایی مثل همین هایی که شما استفاده کردید خودش رو دور کنه. این به هیچ وجه قداست یا تعصب و ... نیست که شخص در یک بحث خاص، بنا به دلایل منطقی، حق رو به یک سمت بده. قداست و تعصب اینه که در بک بحث خاص، بدون دلیل و صرفا از روی فاکتورهای گنگ و بی ربط حق رو به یک سمت بده یا سمتی رو محکوم کنه.

Saeed Dz
25-07-2015, 23:56
اما دیدی که مردم کشور ما به این موضوع دارن جای تعجب و افسوس داره.
در ایران به عنوان آخرین راه ممکن زمانی که یک زوج تحت هیچ شرایطی نتونستن بچه دار بشن و بعد از تحمل هزینه های سنگین و امتحان روش های کمک بارداری مثل IVF و رحم اجاره ای به موفقیت نرسیدن در آخر اگه به این نتیجه نرسیدن که میتونن بدون بچه به زندگیشون ادامه بدن (!) به این نتیجه میرسن که کودکی رو به فرزند خواندگی قبول کنن!
دیدی که اکثریت نسبت به این مسئله دارن باعث تعجب و سرافکندگیه:
- بچه ی نامشروع یا به عبارتی گرگ زاده(!) گرگ میشه!!
- هیچ لذتی جای این رو نمیگیره که آدم بچه ی خودشو بزرگ کنه!
- این ها بچه هایی هستن که نمیشه روشون حساب کرد و بزرگ شدن میذارن میرن!
و ...

واقعا برام سواله چرا؟
البته شايد خيلى از زوجها كه حتى با روش هاى كمك باردارى در سالهاى گذشته نتونسته بودن فرزند دار بشن و حالا شدن خبر نداشته باشند كه دليل اينكه حالا ميتونن بچه دار بشن لطف خداوند نيست بلكه يك اصلاح قانونى-شرعى هستش كه بر طبق اون به موسستاتى مثل رويان اجازه داده شد كه در مواردى كه اسپرم يا تخمك قابليت باروى رو ندارن از اسپرم يا تخمك يك فرد سومى استفاده بشه و در اصل فرزندى كه به دنيا مياد محصول زوج نيست و در واقع فرزند يكى از زوجين با نفر سومى هست!

آرام عزيز در رابطه با گله مندى شما بنده هم اين گله مندى رو به جا ميدونم. بخشى از اين تصور غلط برميگرده به ماجراهاى تاريخى-مذهبى اما بخشى هم به جاست و بايد به مردم حق داد. متاسفانه شرايط نگهدارى از كودكان بى سرپرست و بد سرپرست اصلا مناسب نيست و اين موضوع باعث شده اين كودكان اونطور كه بايد تربيت و رشد نكن. از طرف ديگه شرايطى كه براى فرزند خواندگى در نظر گرفته شده بسيار سخت و پيچيدست به طورى كه افراد منصرف ميشن از اين موضوع.

lieee
26-07-2015, 20:56
حرف شما رو در مورد نگرش ها در مورد فرزندخونده رو ناشی از فرهنگ مذهبی - سنتی ایرانی و کلا جهان اسلام میدونم و سیاست های غلط دولت هم دامن میرزنه به این موضوع وقتی یک جایی ازدواج با فرزندخونده قانونی میشه باعث از دست رفتن ارامش روحی و روانی خانواده میشه عملا فرزند خوانده تبدیل به یک کالا میشه (جمع نمیبندم ) دیگه چه انتظاری از جامعه میشه داشت که نسبت به اوردن یک کودک به یک جمع گرم و صمیمی تمایل مثبت نشون بدند؟

ولی در مورد موضوع فرزندخواندگی شاید افرادی ( مخصوصا زنان ) باشند که به خاطر یک سری مسایل ظاهری مثل از دست دادن سایز و استایل و یا دوره 9 ماهه بارداری و یا اصلا بنا به دلایل کاملا انسانی فرزندخوندگی رو جایگزین خوبی برای ساختن طبیعی یک کودک میدونند اما هستند اشخصاص ( بالطبع زنانی ) که دوست دارن لذت تکون خوردن یک جنین تو بدنشون / توجههات خاص همسر تو دوران بارداری و... رو تجربه کنند و فکر میکنم برای یک زن این تجربه خارق العاده ای هست

بع نظرم شاید یک گزینه سومی هم باشه به اسم فرزند و فرزندخواننده / به شرطی که خانواده بتونه بین بچه ها تو محبت کردن برابر توازن ایجاد کنه .بچه بچست ادم ها زود جذب شیرینی های یک بچه میشوند مهم این هست که اون بچه تو یک محیط و گرم و صمیمی رشد کنه

lieee
22-08-2015, 01:42
اعطای مرخصی 6 ماهه به دختران متقاضی فرزندخوانده و نحوه صدور شناسنامه

بلاغ آیین نامه اجرایی قانون "حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست" نشان از تغییرات اساسی و تسهیل شرایط فرزند خواندگی دارد؛ تغییراتی که برخی از آنها جای بحث و بررسی بیشتری را می‌طلبد.
یکی از موادی که در این قانون به چشم می‌خورد «فسخ حکم سرپرستی خانواده‌ایست که کودک تحت قیمومیت آنها به 18 سالگی رسیده» است. ازسوی دیگر «واگذاری فرزند به خانوده‌های دارای یک اولاد»، «واگذاری فرزند به دختران و زنان مجرد بالای 30 سال ضمن ارائه مرخصی 6 ماهه»، «جایگزین‌های ارث» و «واگذاری فرزندخوانده به خانوده‌هایی که خارج از ایران زندگی می‌کنند» شاه بیت این تغییرات است؛ در این باره و سایر جزییات تغییر قانون با حبیب الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به گفت‌وگو نشستیم که شرح آن در پی می‌آید.
"فسخ حکم سرپرستی" خانواده‌ای که کودک تحت قیمومیت آنها به 18 سالگی رسیده چگونه امکان پذیر است؟
کودک یا نوجوان تحت سرپرستی بعد از رسیدن به سن 18 سالگی می‌تواند حکم قطعی سرپرستی را از طریق دادگاه فسخ و پس از ابلاغ آن به اداره ثبت احوال و بهزیستی کشور، ثبت احوال نیز موظف است حکم صادره را در اسناد سجلی فرد و همچنین شخص یا اشخاصی که سرپرستی را به عهده داشتند اعمال و شناسنامه را برای فرزندخوانده با مشخصات پدر و مادر واقعی و نام خانوادگی پدر در صورت مشخص بودن و در غیر این صورت با نام کوچک والدین فرضی و نام خانوادگی بلامعارض صادر کند. کودک یا نوجوان تحت سرپرستی بعد از رسیدن به سن 18 سالگی هم چنین می‌تواند در صورت تمایل و با ارائه عدله متقن نسبت به صدور شناسنامه جدید و درج نام والدین واقعی در شناسنامه از اداره ثبت احوال اقدام کند.
آیا وجود چنین مفادی باعث دل‌سردی خانواده‌ها و ترس دائمی آنها از پذیرفتن فرزند نمی‌شود؟
بر اساس دیدگاه‌های روان شناختی و جامعه شناسی کسانی که مدت زمان زیادی را درون یک خانواده سپری کرده باشند، چنانچه در محیط امن و مناسبی باشند به علت تعلقات خاطر ایجاد شده، چنین اقدامی را انجام نخواهند داد؛ هرچند این موضوع از جمله آزادیهای فردی است و در چنین شرایطی سازمان بهزیستی شرایط خانوادگی سرپرست را بررسی و سپس در صورت کافی بودن دلایل، حکم سرپرستی را فسخ خواهد کرد.
دیگر موارد "حکم فسخ سرپرستی" نیز به طور کامل در قانون درنظر گرفته شده که همگی آنها در نهایت براساس نظرات کارشناس بهزیستی و رای دادگاه طبق قانون و براساس آیین نامه مدون انجام خواهد شد.
به گزارش ایسنا، لایحه "حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست" که سرانجام پس از حدود 5 سال که از زمان ارائه به مجلس در شهریور1392 با تایید شورای نگهبان مصوب شد، آیین نامه اجرایی آن در تیر ماه سال جاری نیز به پیشنهاد وزارتخانه‌های کشور، کار و رفاه اجتماعی و دادگستری و به استناد ماده (۳۶) این قانون، تصویب و از سوی معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شد؛ پس از آن معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از تغییرات اساسی و تسهیل شرایط فرزند خواندگی خبر داده و گفته بود که از این پس خانواده‌های دارای فرزند نیز می‌توانند «فرزندخوانده» بپذیرند.
پس از تصویب آیین نامه "حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست"، خبرهایی مبنی بر تغییرات اساسی این قانون و آیین نامه اجرایی آن نسبت به قانون مصوب اسفند 1353به گوش می‌رسید. در قانون مصوب قبلی (سال 1353) فقط افراد بی‌سرپرست می‌توانستند تحت سرپرستی قرار گیرند درحالی که در قانون مصوب سال 92 مجلس شورای اسلامی، علاوه بر آنکه دایره شمول متقاضیان سرپرستی گسترده‌تر شد، افزون بر کودکان بی‌سرپرست، کودکان بدسرپرست نیز می‌توانستند تحت سرپرستی قرار گیرند.
بر اساس قانون و اصلاحات صورت گرفته در آن، علاوه بر زوجین نابارو، شرایط واگذاری فرزندخوانده به دختران مجرد و خانواده‌های دارای فرزند و دلایل اتخاذ این تصمیم چیست؟
در قانون جدید و آیین نامه اجرایی آن که چندی پیش به تصویب رسید، متقاضیان سرپرستی همچون زوجین نابارور و بدون فرزند، زوجینی که فقط یک کودک دارند و همچنین زنان و دختران مجرد بالای 30 سال را نیز شامل شد؛ در حالی که پیش از آن در قانون قبلی تنها زوجینی که پنج سال از زندگی مشترکشان گذشته و نابارور بودند، می‌توانستند کودکی را تحت سرپرستی بگیرند.
از سوی دیگر در حال حاضر شاهد افزایش و بالا رفتن سن باروری به علت افزایش سن ازدواج هستیم. از آنجایی که بهترین دوران باروری باید بین 20 تا 35 سال بوده و فاصله مناسب هر زایمان نیز 5 سال است، تا مادر بتواند شرایط فیزیکی خود را بازسازی کند، امکان تولد فرزند دوم کمتر می‌شود. همچنین بارداری بعد از 35 سالگی نیز احتمال تولد کودک با معلولیت را نیز افزایش می‌دهد لذا فرزندآوری که منجر به تحکیم بنیان خانواده و نظام خویشاوندی است دستخوش تغییرات منفی شده است.
در چنین شرایطی شبکه گسترده نظام خویشاوندی مفهوم خود را از دست می‌دهد زیرا در خانواده‌های تک فرزند مفاهیمی چون عمو، عمه، دایی و... که در جهت امن تر کردن فضا یخانواده هستند از بین خواهد رفت؛ به همین دلیل این افراد نیز به منظور احیاء و بازسازی شبکه خویشاوندی در جامعه، توانایی حق سرپرستی دارند.
توضیحاتی در باره چگونگی واگذاری حق سرپرستی به دختران و یا زنان مجرد بالای 30 سال و ارائه مرخصی 6 ماهه به این افراد بفرمایید.
بر اساس سیاست بازپیوند خانواده در بهزیستی که منشعب از فرهنگ دینی است، نهاد خانواده امن‌ترین و مهمترین نهاد برای جامعه پذیری، تربیت و رشد کودکان و نوجوانان است. به همین دلیل با این رویکرد معتقدیم اگر کودکی در خانواده رشد کند از هر نظر بهتر از حضور در مراکز شبه خانواده بهزیستی است زیرا کارکردهای متعددی در دل نهاد خانواده وجود دارد که در این موسسه‌ها نمی‌توان حتی در صورت وجود حداکثر امکانات آن ها را یافت؛ به همین دلیل زنان مجرد واجد شرایط نیز می‌توانند از حق سرپرستی بهره‌مند شوند زیرا ترجیح بهزیستی آنست که کودک در نهاد خانواده رشد کند ولو آنکه آن خانواده تک والد بوده و پدر در آن حضور نداشته باشد.
این در حالیست که حق سرپرستی زنان و دختران مجرد بالای 30 سال که شرایط واجدین آن به طور کامل در آیین نامه توضیح داده شده است، پیش از این در قانون سال 53 وجود نداشته و در قانون سال 1392 تصویب شد اما تا پیش از تصویب آیین نامه در تیر ماه سال جاری، اجرا نمی‌شد که در حال حاضر و بعد از تصویب آیین نامه، اجرای آن ممکن شده است.
همچنین این افراد می‌توانند مانند تمامی زنان دیگر که به طور طبیعی زایمان کرده‌اند و از مرخصی زایمان بهره‌مند می‌شوند، از این حق استفاده کنند زیرا معتقدیم مرخصی زایمان فقط برای بهبود وضعیت فیزیولوژیکی زنان نیست بلکه برای تثبیت ارتقای سطح روانی فرد و ایجاد روابط عاطفی با کودک است که این زنان نیز باید از این حق بهره‌مند شوند.
آیا فرزند خوانده "حق ارث" می‌گیرد و یا خانواده متقاضی ملزم به واگذاری بخشی از دارایی خود به نام فرزندخوانده است؟
در مبانی فقه شیعه دین اسلام فرزندخوانده سهم‌الارث نمی‌برد اما قانونگذار برای تأمین آینده کودک روش‌های مختلفی را در قانون در نظر گرفته است که به آنها جایگزین‌های ارث گفته می‌شود؛ از جمله تملک بخشی از اموال متقاضیان سرپرستی به نفع فرزندخوانده در یکی از دفاتر اسناد رسمی، بیمه کردن عمر متقاضیان سرپرستی نزد یک شرکت بیمه سهامی ایران به نفع آینده کودک و همچنین آنکه به هر نحو که دادگاه صلاح بداند با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی خانواده، سهمی برای فرزندخوانده در نظر گرفته شود، از جمله «جایگزین‌های ارث» هستند.
البته قابل توجه است که هیچ کدام از این موارد در قانون سال 53 نبود اما بهزیستی به عنوان تنها نهاد متولی امور سرپرستی برای تأمین آتیه این کودکان در دستورالعمل‌های اجرایی سازمان این موارد را در نظر گرفته و از سال 92 نیز تمامی آنها شکل قانونی یافتند که در آیین‌نامه شکل اجرایی آن توضیح داده شده است و از تیر ماه سال جاری پس از تصویب آیین نامه، قابلیت اجرا یافته‌اند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])مسعود فرید معاون سازمان بهزیستی

به گزارش ایسنا، در ماده 22 قانون آمده است: « پس از صدور حکم قطعی سرپرستی، مفاد حکم از سوی دادگاه به اداره ثبت احوال و سازمان بهزیستی ابلاغ می‌شود. اداره ثبت احوال نیز مکلف است نام و نام خانوادگی کودک یا نوجوان تحت سرپرستی و همچنین مفاد حکم سرپرستی را در اسناد سجلی و شناسنامه سرپرست یا زوجین سرپرست وارد کند. همچنین اداره ثبت احوال مکلف است شناسنامه جدیدی برای کودک یا نوجوان تحت سرپرستی با درج نام و نام خانوادگی سرپرست یا زوجین سرپرست صادر و در قسمت "توضیحات"، مفاد حکم سرپرستی و نام و نام خانوادگی والدین واقعی وی را در صورت مشخص بودن، قید نماید». براساس تبصره ۳ این ماده، اجرای این ماده به موجب آیین‌نامه‌ای است که به وسیله سازمان ثبت احوال کشور و با همکاری سازمان تهیه می‌شود و ظرف سه‌ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون به تصویب هیأت وزیران رسید.
روند متقاضیان برای پذیرش سرپرستی و نحوه صدور شناسنامه برای آنها بالاخص درج نام «پدر» در سه‌جلد کودکانی که سرپرست آنها دختر مجرد است را توضیح دهید.
در گذشته چنانچه خانواده‌ای متقاضی سرپرستی کودکی بود به دادگاه مراجعه کرده و سپس به بهزیستی ارجاع داده می‌شدند اما در حال حاضر متقاضیان سرپرستی باید ابتدا به بهزیستی مراجعه کرده و بعد از تأیید بهزیستی به دادگاه صالح برای تأیید صلاحیت‌های قانونی چون عدم سوءسابقه، مسائل هویتی، ‌اسناد ازدواج، امور پزشکی قانونی و... مراجعه کنند.
به منظور رعایت احوال شخصی کودک و فرد یا زوجین سرپرست، مفاد حکم سرپرستی تنها در اسناد مسکوت و محرمانه اداره ثبت احوال،ثبت و ضبط خواهد شد.
همچنین اداره ثبت احوال مکلف است پس از ابلاغ حکم قطعی سرپرستی توسط دادگاه، با اعلام و حضور زوجین یا زنان سرپرست نسبت به اجرای حکم و صدور شناسنامه برای نوجوانان تحت سرپرستی با مشخصات زوجین سرپرست یا سرپرست منحصر (دختر یا زن سرپرست بالای 30 سال) با درج توضیحات لازم اقدام و انتخاب نام نیز توسط سرپرست صورت خواهد گرفت.
در ارتباط با نحوه ثبت نام «پدر» درصورتی که سرپرست وی دختر و یا زن مجرد باشد نیز، در چنین شرایطی شناسنامه فرد تحت سرپرستی با مشخصات کامل شناسنامه‌ای سرپرست و نام کوچک پدر فرضی به پیشنهاد سرپرست صادر خواهد شد.
همچنین درخصوص آن دسته از فرزندخواندگانی که پس از مدتی پدر و مادر واقعی‌شان مشخص می‌شوند نیز در این شرایط، مفاد حکم قطعی دادگاه، در شناسنامه فرد تحت سرپرستی درج خواهد شد.
شرایط واگذاری فرزندخوانده به خانوده‌هایی که خارج از ایران زندگی می‌کنند امکان‌پذیر است؟
ماده یک قانون مصوب سال 1353 اذعان می‌کرد؛ تنها کسانی که مقیم ایران هستند می‌توانند سرپرستی را به عهده بگیرند در حالی که در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست مصوب سال 92 اعلام می‌شود که تمام افراد ایرانی که مقیم خارج یا داخل هستند نیز در صورت دارا بودن شرایط مندرج در قانون، می‌توانند متقاضی سرپرست کودکان داخل باشند و مراحلی چون مصاحبه مددکاری، بازدید از منزل و... به علت آنکه برای مقیمان خارج از کشور امکانپذیر نیست، از سوی سرکنسولگری ایران در خارج از کشور بررسی و تایید می‌شود.
به طور میانگین سالیانه 1000 تا 1100 کودک توسط بهزیستی به واجدین شرایط سرپرستی کودکان واگذار می‌شد؛ اما با تصویب و ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون "حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست" و به علت آنکه حق واگذاری کودکان بدسرپرست نیز به آن افزوده و شرایط سرپرستی دائم و موقت نیز لحاظ شده است، پیش بینی می‌شود این تعداد به شکل قابل توجهی افزایش یابد.
یکی دیگر از تغییرات این قانون نسبت به قانون پیشین، در نحوه استفاده و برخورداری از خدمات بیمه‌ای مثل بیمه‌های اجتماعی است که همگی آنها در این آیین‌نامه تسهیل شده‌اند.
انتهای پیام
ISNA

Captain_America
18-11-2015, 23:17
جمله ای داوکینز داره به این مضمون که باورمندان غیر رادیکال به علت مسموم کردن فضای جوامع بواسطه افکارشون باعث فراهم شدن زمینه برای رشد افراط گرایی و در آن دخیل هستند.
از یه جهت خیلی مشابه این قضیه هستنش، درسته نگاه کلی جامعه نسبت به کودکان بی/بد سرپرست منفی هست (دیدگاه رادیکال) و به نظر عده ای این خلاف وجدان و اخلاق انسانی هست (دیدگاه غیر رادیکال). ولی اکثر همون عده غیر رادیکال خودشون با عمل و یا اعتقاد به قسمتی از باور نهایی که منجر به این نگرش شده در این موضوع سهیم هستند.