PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مهریه بالا یا مهریه پایین؟

ehsan_iace
21-04-2015, 17:54
مهریه بالا و خارج از توان مرد به ضرر مرد هست چون همسرش میتونه هر موقع دلش خواست مهریه سنگین‌اش را بگذاره اجرا و هر چه مرد قبل از ازدواج دارایی خریده را به نام خودش کند و اگر هم مهریه بالاتر بود مرد را بفرسته زندان!
حتی میتونه مرد را ممنوع الخروج کنه تا مهریه‌اش را نداده از ایران خارج نشه!
و البته مهریه بالا به نفع زن هست نه فقط بخاطر جنبه مادی بلکه میتونه یک ابزار باشه برای مقابله با بد رفتاریهای مرد (که دادگاه بخاطر آنها مرد را محکوم نمیکنند مثلاً مردی که همیشه به همسرش فحاشی میکنه و مردی که اجازه رفتن به خونه پدر و مادرش را هم به او نمیدهد و ...)

از طرفی مهریه پایین به نفع مرد است و به ضرر زن چون مرد هر موقع دلش خواست با خیال راحت همسرش را طلاق میدهد و آن چند تا سکه را به او میدهد
و زن هم در مقابل بدرفتاریهای شوهرش هیچ برگ برنده‌ایی ندارد!

بعضی خانمها هم که مهریه را کم میگیرند در عقدنامه حق حضانت و طلاق را از شوهرشان میخواهند که به آنها واگذار کنند

خلاصه اینکه مهریه بالا و پایین دردسرها و بحثهای خودش را دارد!
مثل اینکه آیا زن میتونه از اموالی که شوهرش قبل از ازدواج با او بدست آورده سهمی طلب کند یا اینکه وقتی زن طلاق میگیرد و حتی از طرف خانواده خودش هم دیگه حمایت نمیشه با آن چند سکه مهریه پایین حتی نمیتونه پیش کرایه یک خانه اجاره‌ایی را بدهد چه کار کند؟(خب بعضیها ممکنه بگویند برود کار کند! اما بعضی مردان اجازه کار کردن به همسرشان نمیدهند و بعضی دیگر هم به شرطی اجازه کار کردن میدهند که کل حقوق خانم بیاید در حساب شوهرش!)

نظر شما چیه؟ مهریه باید چه قدر و چه طور باشه تا برای هر دو طرف مناسب باشه؟

امیدوارم مدیران اجازه حضور این تاپیک را بدهند چون مهریه زمان ازدواج برای همه ما مسئله مهمی میشه و بهتره از حالا به آن فکر کنیم

PCminister
21-04-2015, 18:11
حالا اجازه هست مذهبی بحث کنیم؟!:n33:

دو حالت وجود داره:

1- خانواده ای که به خاستگاری رفتید ارزش دارن که وقت بگذار و اون بنده خدا همونیه که دنبالش بودید.

2- نیازی به توضیح نیست.

در حالت اول میشه این کار و انجام داد:

از بزرگتری که اون خانواده هم قبولش دارن بخواید براتون برن جلو و طرفو متقاعد کنن.
موقعیتتون را براشون توضیح بدین و ازشون بخواید باهاتون راه بیان.

کاری که نباید انجام داد:

زیر بار کاری برید که نمیتونید از عهدش بر بیاید. چون در نهایت...

به نظر میرسه اگر اون طرف خانواده خوبی باشن (به عبارت دیگه اصیل باشن) وقتی ببینن شما واقعا دنبال ازدواج هستید و نیتتون پاک هست مشکلی با این قضیه نداشته باشن.

پیامبر عزیزمون صلی الله علیه و آله و سلم گفتن:

بدترین زنان امت من کسانی هستن که مهریه بالا دارن.

هیچ کس حاضر نیست با بدترین زنان امت پیامبر ازدواج کنه حاضره؟

اگر به این معتقد باشید که کی داده کی گرفته بهتره همین ازدواح سفید را در نظر داشته باشید چون نتیجه هر دو یکی هست. عقد با در نظر گرفتن این کی داده کی گرفته باطل هست.

pcsoft
21-04-2015, 18:27
اگر زن شغل اش ازدواج نباشد به مهریه مناسب که در دین اسلام به مهر السنه معروف است راضی می شود. چون هدفش مهریه نیست، ازدواج است! مهریه پشتیبان زن باید باشد نه ابزار دست او که هر وقت خواست بر سر مرد بزند.

A/|\IR
21-04-2015, 19:04
وجود مهریه و استفاده ابزاری از اون به دلیل حقوق نابرابر هست که موقع ازدواج به مرد و زن داده میشه که ریشه در فرهنگ و تفکرات ما داره
شخصا با مهریه مخالفم به دلیل تبدیل زن به کالا
ولی به دلیل شرایط و حق و حقوق بین زوجین خانوم ها نمیتونن از تعیین مهریه چشم پوشی کنن آقایون هم نمیتونن به آسونی بپذیرن به هیچ کدومشون هم نمیشه خرده گرفت

بنظرم بهتره با اصلاح قانون های ازدواج و شرایط عقد نامه و برابر کردن حقوق زوجین مهریه برداشته بشه
در حال حاضر بحث در این مورد یخت هست نه برداشتنش به صلاح است نه بودنش به اینگونه که هست.

استاد شیفو
21-04-2015, 19:14
سلام

دوستان من هر کی که از نزدیکان و دوستان خود دیدم مهریه کم داشته از اونهایی که مهریه سنگین انداختن خوشبخت ترند .

کسی مهریه بالا میندازه ، همیشه گفت یک جای کار میلنه یا خودش به خودش شک داره .

ehsan_iace
21-04-2015, 20:07
حالا اجازه هست مذهبی بحث کنیم؟!:n33:

دو حالت وجود داره:

1- خانواده ای که به خاستگاری رفتید ارزش دارن که وقت بگذار و اون بنده خدا همونیه که دنبالش بودید.

2- نیازی به توضیح نیست.

در حالت اول میشه این کار و انجام داد:

از بزرگتری که اون خانواده هم قبولش دارن بخواید براتون برن جلو و طرفو متقاعد کنن.
موقعیتتون را براشون توضیح بدین و ازشون بخواید باهاتون راه بیان.

کاری که نباید انجام داد:

زیر بار کاری برید که نمیتونید از عهدش بر بیاید. چون در نهایت...

به نظر میرسه اگر اون طرف خانواده خوبی باشن (به عبارت دیگه اصیل باشن) وقتی ببینن شما واقعا دنبال ازدواج هستید و نیتتون پاک هست مشکلی با این قضیه نداشته باشن.

پیامبر عزیزمون صلی الله علیه و آله و سلم گفتن:

هیچ کس حاضر نیست با بدترین زنان امت پیامبر ازدواج کنه حاضره؟

اگر به این معتقد باشید که کی داده کی گرفته بهتره همین ازدواح سفید را در نظر داشته باشید چون نتیجه هر دو یکی هست. عقد با در نظر گرفتن این کی داده کی گرفته باطل هست.

کاش خانم‌ها هم وارد بحث شوند چون بهتره آنطرف ماجرا را هم ببینیم

مثلاً خانمی که 14 سکه مهریه داشته تا مطابق دستور پیامبر عمل کرده باشه وقتی از همسرش جدا میشه با این پول حتی نمیتونه خرجی خودش را یکسال تامین کنه! با 14 میلیون حتی پول پیش کرایه یک خونه را هم نمیشه داد! (مگر محلات بسیار پایین یا حاشیه شهرها!)

PCminister
21-04-2015, 20:18
ما که اینجا روی مبلغ نمیخوایم چونه بزنیم.

به نظر نمیرسه بشه بیشتر از این به عمق این مسئله بریم چون تاپیک دیگه واقعا مذهبی میشه و قوانین انجمن زیر پا گذاشته میشه و این منصفانه نیست که مدیران انجمن بخاطر بحثهای ما دچار مشکل بشن.

ببینید دوست عزیز اگر بخوایم روی مهریه صحبت کنیم باید یه سری مسائل در مورد ازدواج و فلسفه اون در اسلام صحبت کنیم. و برای این باید در مورد جهان بینی اسلام صحبت کنیم. که اون هم دیگه واقعا مذهبی میشه.

شخصا با متخصصین این مورد (که روحانی نبودن!) صحبت کردم و اونها مبلغ مناسب برای مهریه را حداکثر 110 سکه طلا دونستن.

خواهش میکنم بد برداشت نکنید من فقط دارم نظر یه متخصص را انتقال میدم.

shi.irani
21-04-2015, 20:51
من یه فکر خوب دارم برای حل مسئله مهریه
اولا مهریه در اسلام اون زمان بیشتر به این دلیل مطرح شد که اکثر خانم ها شاغل نبودند وبعد اط لاق توانایی گذران زندگیشون رو نداشتند وممکن بود مثل به ازدواج سفید کشیده بشن:n02:
الان خانم ها اکثرا شاغلن واگ ه نیستند تحصیل کرده ان بهتره کم کم جا بیفته که باید مهریه رو کم کم حذف کنند اصلا برای شخصیت یه خانم افت هم داره مگراینکه واقعا دستش خالی باشه
حالا یه چی بهتر پیشنهاد دارم خیلی بهتر از مهریه
اول اینکه وقتی دو نفر همدیگرو می پسندند حق ازدواج نداشته باشند مگراینکه یک سال هرماه دوبار پیش مشاور برند و همدیگه رو کندوکاو کنند وبعد بازم در صورت تمایل باهم ازدواج کنند
و دوم ملزم بشند یا فرهنگش جا بیفته بعد از ازدواج ماهی یه بار به مشاوره مراجعه کنند و مشکلات و احتلافات رو تا عمیق نشده حل کنند تا وقتی که دوتایی به میزونی برسند که باهم کناربیان واز هم شناخت کافی رو پیدا کنند
سوم فرضا بازهم مسایلی پیش اومد که تصمیم به طلاق گرفتند بازهم زوج ها رو ملزم کنند تا یه سال هر ماه دوبار اجبارا به مشاوره ارجاع داده بشن و در جدا شدن عجله نکنند چون گاهی تصمیمات از روی عصبانیت و عجولانه یا سطحی نگریه و گذشت زمان و گاهی چندین ماه دور بودن برای تفکر بیشتر و بدون احساسات منفی در رفع اختلافات دو طرف موثره اگر زوجین سربازدند طلاق عقب بیفته
تا مسئله اصلی جدایی کندکاو بشه
باید خانم ها ارزش خودشون رو بالا ببرن و بدونن مرد برای دوشیدن نیست یه تکیه گاه و مکمل نداشته هاشونه و مردها باید بدونن زن کنیزشون نیست بلکه تکیه گاه عاطفی و شریک زندگیشونه
باید به دو طرف یاد داده بشه در بدترین و حادترین ناراحتی و عصبانیت سرشون رو به دیوار بزنن اما احترام همدیگه رو زیر پا نذارن
اینجوری اگه طلاقی اتفاق بیفته بازهم ازدواجی صورت میگیره چرا؟
چون مرد نیمگه میخوان منو بدوشن و چون زن خوب واقعا برای یه مرد از لحاظ عاطفی پشتوانه بزرگیه و باعث آرامش مرده مطمئنا مردها ازدواج رو به زن بارگی ترجیح می دن
زن هم اگه احساس کنه تحقیر نمیشه مثل یه انسان باهاش رفتار میشه با این استدلال که ممکنه مرده ولم کنه پس بذار ازدواج نکنم تن بی رابطه های بی پشتوانه نمی ده

ehsan_iace
21-04-2015, 21:42
به نظرم به جای مهریه بر حسب تعداد سکه, یک سوم یا یک چهارم درآمد ماهیانه زن را بعنوان مهریه برای زن در نظر بگیرند!

PCminister
21-04-2015, 21:59
به نظرم به جای مهریه بر حسب تعداد سکه, یک سوم یا یک چهارم درآمد ماهیانه زن را بعنوان مهریه برای زن در نظر بگیرند!

متوجه نشدم منظورتون چیه.

ولی از اونجاییکه داریم در مورد مهریه صبحت میکنیم.

این مسئله اصلا قرار داده نشده که یک مبلغی باشه در قبال این موافقت یا قرارداد(ازدواج). که ارزش و احترام شخصیت خانمها پایین بیاد.

صرفا یک تکلیف هست به عهده مرد که مثل یک بدهی عندالمطالبه باهاش برخورد میشه.

یعنی هر وقت خانم از شوهرش خواست شوهر موظف به پرداختش هست. متاسفانه بعضی فکر میکنن این طلب باید بعد از طلاق پرداخت بشه که اشتباه هست. یعنی اگر حتی زن و شوهر زندگی خوبی هم داشتن و خانم خونه اینو از مردشون تقاضا کردن باید پرداخت بشه. اینکه خانمها بزرگواری میکنن و اینو طلب نمیکنن نباید موجب سوءاستفاده بشه.

mjorh
21-04-2015, 22:35
نه بالا ، نه پایین، یه حد متوسط با توجه به وسع فرد.

این نظر شخصی خودم هست، به نظرم اون فردی که میره خواستگاری اگه واقعا به طرف مقابلش ایمان و باور داشته باشه دیگه مهریه و این مسائل واسش اهمیتی نخواهد داشت ، که خب این باور و ایمان هم از روی شناخت به دست میاد، بنابراین آدم یا نباید کلا سراغ ازدواج رسمی بره یا اگه میره با دل قرص و اطمینان بره و تا تهش باشه ...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این اظهار نظر یک فاجعس! خواهشا به خاطر تاپیک هم شده از این اظهار نظر ها خودداری بفرمایید. دوباره قضیه تاپیک بغلی پیش نیاد.

PCminister
21-04-2015, 22:54
نه بالا ، نه پایین، یه حد متوسط با توجه به وسع فرد.

کاملا موافقم.

این اظهار نظر یک فاجعس! خواهشا به خاطر تاپیک هم شده از این اظهار نظر ها خودداری بفرمایید. دوباره قضیه تاپیک بغلی پیش نیاد.

قابل درک هست که چرا صحبتهای مذهبی ممنوع شدن.

ehsan_iace
21-04-2015, 22:55
الان شرایط جامعه طوری شده است که طلاق گرفتن دیگه یک چیز عادی محسوب میشه و دو طرف چه زن چه مرد از همان اول احتمال میدهند که یک روزی ممکن است جدا شوند و مهریه‌ایی باید پرداخت بشه! (اکثر جاها بد میدانند که زن در حین زندگی مهریه‌اش را بخواهد اگرچه مهریه بعد از عقد حق زن است)

من با مهریه‌ایی که در توان پرداخت مرد است موافقم ولی اکثر مردها در ابتدای زندگی اوضاع مالی‌شان خوب نیست و بنابراین اگر با داشته زمان ازدواج‌شان بخواهند مهریه تعیین کنند که مبلغ مهریه خیلی پایین می‌آید و مثلاً آن ده یا چهارده سکه‌ایی می‌شود که بعضی تعیین میکنند ولی اگر طلاقی صورت بگیرد برای یک زن مطلقه این مبلغ اصلاً برای ادامه زندگی حتی بصورت کوتاه مدت هم کافی نیست!

PCminister
21-04-2015, 23:01
(اکثر جاها بد میدانند که زن در حین زندگی مهریه‌اش را بخواهد اگرچه مهریه بعد از عقد حق زن است)

اینکه مردم بد میدانند که نمیتونه تعیین کننده باشه. مردم خیلی چیزها را بد میدانند که بد نیست. مردم خیلی چیزها را خوب میدانند که خوب نیست.

کثرت دلیل بر صحت نیست.

زیاد شدن طلاق و درمان اون به مهریه و مقدارش زیاد ارتباطی نداره. (شخصا با 5 درصد موافقم)

مشکل طلاق از جای دیگه ای آب میخوره!

ehsan_iace
21-04-2015, 23:13
اینکه مردم بد میدانند که نمیتونه تعیین کننده باشه. مردم خیلی چیزها را بد میدانند که بد نیست. مردم خیلی چیزها را خوب میدانند که خوب نیست.

کثرت دلیل بر صحت نیست.
ما درباره چیزی که هست صحبت میکنیم و نه چیزی که باید باشد
زیاد شدن طلاق و درمان اون به مهریه و مقدارش زیاد ارتباطی نداره. (شخصا با 5 درصد موافقم)

مشکل طلاق از جای دیگه ای آب میخوره!

من جایی ننوشتم که مهریه عامل طلاق است

Atghia
21-04-2015, 23:15
یک درصد فکر کنید یکی از اقایون بیاد از مهریه گرفتن خانمها دفاع کنه:n33:
اینجا هم ماشالله پر از اقایون...!
خب از من دعوت شد دراین بحث حاضر بشم
راستش مجالی برای گفتمان ندارم صرفا نظر شخصی خودم رو میگم (که الزاما نمیگم حتما درسته!)

بنظر من مهریه لازمه که باشه چون متاسفانه ظرفیت اقایون در این زمونه بسیار پایینه وای به حال پایین بودن مقدار مهریه!!
از طرفی زیادی بالا بودنش هم باعث سرخوردگی مرد در زندگی میشه
یه صحبت شیک هم وجود داره که مردی که نداره بده چه 100 تا باشه چه 1000تا خب نداره نداره دیگه
تا ابد ماهی یه سکه براش ببندن واقعا چه سودی به حال اون خانم داره؟

من شخصا اگر قرار بود با عشق ازدواج کنم اصلا مهریه برام مطرح نبود و حاضر بودم با یک تعداد معقول کنار بیام (زیادی هم پایین بگیرید میدونید چی میشه؟ خانواده اون اقا میگن عجیبه لابد ریگی به کفش اینا هست!!!--باور کنید کاملا جدی میگم---)

ولی اگر قرار بود از سر معرفی و صرفا همینجوری :دی با یک فردی ازدواج کنم اونوقت عاقلانه تر این بود که مهریه رو بالاتر در نظر بگیرم (نه برای اذیت و سرکوفت زدن بلکه برای یکسری صلاحدید که فرضا دو فردا اون اقا نگه بیا این 5 تا سکه بفرما برو :n33:)
دیگه همین

PCminister
21-04-2015, 23:21
من جایی ننوشتم که مهریه عامل طلاق است
بسیار خوب. اشتباه من بود.

ما درباره چیزی که هست صحبت میکنیم و نه چیزی که باید باشد

ما میخوایم بدونیم چه کار کنیم از اون نظر عرض کردم.

استدلالم اینه که اونچه آدمهای دیگه دارن انجام میدن ملاک درستی و غلطی نیست.

محرمانه
21-04-2015, 23:22
مهم اینه خواستگار نیست / که خیلیا میگن ما مهریه بالا میگیریم
شما صبر کنید خواستگار بیاد بعد رو مهریه صحبت کنید
مهریه نهایت 14تا.

New Ray
21-04-2015, 23:29
وجود مهریه و استفاده ابزاری از اون به دلیل حقوق نابرابر هست که موقع ازدواج به مرد و زن داده میشه که ریشه در فرهنگ و تفکرات ما داره
شخصا با مهریه مخالفم به دلیل تبدیل زن به کالا
ولی به دلیل شرایط و حق و حقوق بین زوجین خانوم ها نمیتونن از تعیین مهریه چشم پوشی کنن آقایون هم نمیتونن به آسونی بپذیرن به هیچ کدومشون هم نمیشه خرده گرفت

بنظرم بهتره با اصلاح قانون های ازدواج و شرایط عقد نامه و برابر کردن حقوق زوجین مهریه برداشته بشه
در حال حاضر بحث در این مورد یخت هست نه برداشتنش به صلاح است نه بودنش به اینگونه که هست.

نکته جالبش اینه که در همون قوانین مذهبی، در عمل مهریه بعنوان یک معامله باطل هست چون مرد چیزی رو با زن معامله میکنه که در تصرف خودش نیست!
وجود قانون مهریه حتی اگر نصف مال مرد به زن داده بشه در صورتی توجیح پذیره که فقط یکبار ازدواج کنند تا آخر عمر. وگرنه اصلا مناسب شرایط فعلی ازدواج و طلاق نیست ( که شناخت کامل بعد ازدواج صورت میگیره و مثل گذشته نیست که مشکلات با کتک کاری مرد ختم میشد! ) و تغییر اساسی نیازه ؛ خصوصا در حوزه اشتغال زوجین و فرهنگ ازدواج به قول دوستمون :

...
خانواده دختر خودشون رو بازنده این رابطه می دونن و میگن دیگه هیچ کس خواستگاری دخترمون نمیاد چون خودشون هم میدونند که رابطه جنسی برای تمام افرادی که دنبال ازدواج رسمی هستند در اولویت ازدواج هستش
...

PCminister
21-04-2015, 23:35
نکته جالبش اینه که در همون قوانین مذهبی، در عمل مهریه بعنوان یک معامله باطل هست چون مرد چیزی رو با زن معامله میکنه که در تصرف خودش نیست!

And you have something to support your argument?!

In logic and philosophy, an argument is a series of statements typically used to persuade someone of something or to present reasons for accepting a conclusion.

A M ! N
22-04-2015, 00:14
ولی اگر قرار بود از سر معرفی و صرفا همینجوری
:دی
با یک فردی ازدواج کنم اونوقت عاقلانه تر این بود که مهریه رو بالاتر در نظر بگیرم (نه برای اذیت و سرکوفت زدن بلکه برای یکسری صلاحدید که فرضا دو فردا اون اقا نگه بیا این 5 تا سکه بفرما برو
:n33:
)

سلام ستاره :n16:

راستش من زندگی ای که استوار بودنش منوط به زیاد بودن مقدار مهریه باشه رو پوشالی میدونم. به نظر من این اصلن جالب نیست که مردی که همسر شما باشه صرفن به خاطر زیاد بودن مبلغ مهریه شما رو ترک نکنه... من دیگه اسم اون همزیستی رو نمیتونم زندگی زناشویی بزارم... زندگی ای که مرد زورکی و صرفن به خاطر ترس از مهریه به زنش نمیگه Get out ... خب به نظر من اگه اون مرد کسی باشه که در شرایط مهریه = 5 تا سکه، بخواد زن رو هر وقت خواست دک کنه، تعیین کردن مهریه ی بالا هم نمیتونه به کیفیت اون زندگی کمکی بکنه...

کلن این مبحث که وجه مالی ضامن بقای زندگی باشه رو کاملن باهاش مخالفم. به قول قدیمی ها: چاه باید از خودش آب داشته باشه، نمیشه آب ریخت داخلش و اسمش رو گذاشت چاه آب. آخه زندگی ای که ماندگاریش به مهریه بستگی داشته باشه که هنر نیست.. نقش عشق و علاقه چیه این وسط؟

:n40:

PCminister
22-04-2015, 00:26
بیاید اول روی این تمرکز کنیم که مهریه چی نیست بعد بریم سر اینکه مهریه چی هست. موافقید؟

مهریه بهای هیچ چیز یا هیچ کس نیست. (خدا رو شکر کسی نیومد بگه مهریه زیاد میگیریم که جهازیه جبران بشه!:n02:)

مهریه در ازای خانم در ازدواج پرداخت نمیشه. (نیاز به توضیح نداره. چون انسانها خرید و فروش نمیشن. غیر قانونیه!)

مهریه پشتوانه نیست. (این برمیگرده به جهان بینی اسلام که ممنوع هست در موردش بحث کنیم.)

مهریه برای سوء استفاده از جلوگیری در طلاق نیست.

و....

مهریه چیست؟

مهریه یک هدیه است از طرف آقا به خانم که مرد با پرداخت اون نشون میده در اظهار علاقه اش و وارد شدنش به این زندگی مشترک جدی هست. همین. پرداخت مهریه اجباری است اما مقدار اون توافقی.

Mr_100_dolari
22-04-2015, 00:34
در جایی که از قدیم در جامعه نگاه مرد سالاری بوده و قانون امروز رو هم همون افراد با نگاه صد در صد مرد سالاری نوشتند نگاه به زن نگاه ابزاری و کالا بوده و زن هم این نوع نگاه رو پذیرفته پس وجود

مهریه و در عوض اون نادیده گرفته شدن ارزش های انسانی و حقوق برابر در جامعه برای یک زن کاملا عادی هستش حالا برای تبلیغات و عوام فریبی هر چند وقت یک بار هم که شده از

این برنامه های دفاع از حقوق زنان / ارزش های زن در اسلام / جایگاه زن / بهشت زیر پای مادران و ... میذارن ولی شما زیاد باور نکنید ...

تا زمانی که یک زن به جایگاه انسانی خودش در جامعه پی نبرده و داشتن مهربه رو حق قانونی خودش میدونه جامعه هم در حالی که حق رو به اون زن ضعیف و مظلوم واقع شده

میده همچنان از برتری ها و حقوق نابرابر یک مرد در برابر زن دفاع میکنه و اینست عدالت ناب بـــوق ...

.
.
.

بحث توی این ضمینه زیاده ولی بهتره قبلش اگر دوستانی که به امور مذهبی واردترن جواب این سوال رو بدن که :

مرد این مهریه رو که یکی از دوستان هم اشاره کردند که تکلیف است و گفتند باید باهاش مثل یک بدهی عندالمطالبه برخورد بشه رو در برابر چه چیزی که از طرف یک زن بهش میرسه باید پرداخت کنه ؟

Stream
22-04-2015, 00:48
بیاید اول روی این تمرکز کنیم که مهریه چی نیست بعد بریم سر اینکه مهریه چی هست. موافقید؟

مهریه بهای هیچ چیز یا هیچ کس نیست. (خدا رو شکر کسی نیومد بگه مهریه زیاد میگیریم که جهازیه جبران بشه!:n02:)

مهریه در ازای خانم در ازدواج پرداخت نمیشه. (نیاز به توضیح نداره. چون انسانها خرید و فروش نمیشن. غیر قانونیه!)

مهریه پشتوانه نیست. (این برمیگرده به جهان بینی اسلام که ممنوع هست در موردش بحث کنیم.)

مهریه برای سوء استفاده از جلوگیری در طلاق نیست.

و....

مهریه چیست؟

مهریه یک هدیه است از طرف آقا به خانم که مرد با پرداخت اون نشون میده در اظهار علاقه اش و وارد شدنش به این زندگی مشترک جدی هست. همین. پرداخت مهریه اجباری است اما مقدار اون توافقی.

برادر،

اگه مهریه یک هدیه است، پس چرا اجباری است؟ از کی تا حالا هدیه اجباری است؟ از کی تا حالا برای هدیه، شخص گیرنده باید مقدارش رو رضایت بده؟ مهریه همه چیزش در تناقض با مفهوم هدیه است. بعد هم اینکه "اظهار علاقه" است که نمی دونم چطور چیزی که برای اظهار علاقه است، اجباری و عندالمطالبه است. این هم کاملا با مفهوم اظهار علاقه در تضاد است. هدیه ای که برای اظهار علاقه است نه اجباری است، نه مقدارش از پیش تعیین میشه، و نه عندالمطالبه است.

و البته کلمه مهریه ریشه عبری "موهآر" (מֹ֫הַר) داره به معنی "خرید زن". بگذریم که حتی قواعدی هست که اگر زن یک قسمت از بدنش طوری نبود که باید باشه، میزان مهریه به توافق رسیده شده نصف میشه. همین خرید زن هم با ارفاق است چون وقتی هزینه ای بابت اون کار دریافت میشه ما واژه دیگه ای براش داریم. البته هیچ کدوم این ها مهم نیست.

هر چیزی رو جامعه ای تعریف می کنه که در اون پدید میاد و مهریه هم استثنا نیست، مهریه رو افرادی تعریف می کنن که اون رو تعیین می کنن و امروزه به مهریه به چشم پشتوانه نگاه میشه (شما از 100 دختری که ازدواج می کنند بپرسید هدفتون از مهریه چیه 99 تا میگن پشتوانه و از اون طرف حتی یک مرد هم نمیگه مهریه هدیه ای است که من به خاطر علاقه می پردازم!)، و دلیلش هم اینه که ازدواج در جامعه ما به شکل عجیبی حقوق یک طرفه و به نفع مرد داره که این مورد رو خانم ها کوتاه نمیان و به نظر من بی ربط هم نمیگن. وقتی حقی از اموال شوهر ندارن، وقتی حق تحصیل و کار و حتی خروج از منزلشون و خروج از کشور و ... شون در دست شوهر است و خیلی چیزهای دیگه، طبیعیه این یکی رو خوب می چسبند و ول نمی کنند.

بحث همون تفاوت "چیزی که هست" و "چیزی که باید باشه" است، و شما به نظر می رسه میگید "چیزی که به نظر من باید باشه ، همونی است که هست" ، در حالی که امروزه و در جامعه ما و از دید اکثریت، چه خوشتون بیاد و چه خوشتون نیاد، "نیست".

Mr_100_dolari
22-04-2015, 00:49

دوست عزیز یک بار میفرمایید مهریه تکلیف است که معنیش میشه اجبار و حتی عندالمطالبه و یک بار دیگه می فرمایید هدیه است که معنیش میشه اختیاری چون فکر نکنم هدیه دادن از روی اجبار معنی خاصی داشته باشه !!

اون وقت اگر کسی نخواد هدیه بده یعنی به خانمش علاقه ای نداره ... یا برعکس اونایی که به خانمشون هدیه دادن پس دیگه عشق و علاقشون اثبات شدست !!

PCminister
22-04-2015, 01:20
اگه مهریه یک هدیه است، پس چرا اجباری است؟ از کی تا حالا هدیه اجباری است؟ از کی تا حالا برای هدیه، شخص گیرنده باید مقدارش رو رضایت بده؟ مهریه همه چیزش در تناقض با مفهوم هدیه است. بعد هم اینکه "اظهار علاقه" است که نمی دونم چطور چیزی که برای اظهار علاقه است، اجباری و عندالمطالبه است. این هم کاملا با مفهوم اظهار علاقه در تضاد است. هدیه ای که برای اظهار علاقه است نه اجباری است، نه مقدارش از پیش تعیین میشه، و نه عندالمطالبه است.

هدیه است چون مرد اونو به خانم پرداخت میکنه.

اجباری است چون خدا به مرد واجب کرده اینو پرداخت کنه. (این هدیه وقتی میتونه هدیه محسوب نشه که مرد نخواد پرداخت کنه چون راضی به این ازدواج نیست اما وقتی راضی هست باید تکلیفشو انجام بده. چطور میشه اینو توضیح داد وقتی نمیشه مذهبی بحث کرد؟)

اجباری بودنش از طرف خانم که دریافت کننده این هدیه هست بوجود نیومده. خدا به مرد تکلیف کرده که اگر میخوای با اجازه من وارد این زندگی مشترک بشی و به این خانم علاقه داری باید این مبلغ را (که خدا به عهده زن و شوهر گذاشته) به خانم پرداخت کنی. خانم هم هر وقت خواست میتونه این هدیه را طلب کنه.
توافقی (بین دوطرف) هست یعنی اگر هر کدوم ناراضی باشن عقد باطله.

و البته کلمه مهریه ریشه عبری "موهآر" (מֹ֫הַר) داره به معنی "خرید زن". بگذریم که حتی قواعدی هست که اگر زن یک قسمت از بدنش طوری نبود که باید باشه، میزان مهریه به توافق رسیده شده نصف میشه. همین خرید زن هم با ارفاق است چون وقتی هزینه ای بابت اون کار دریافت میشه ما واژه دیگه ای براش داریم.البته هیچ کدوم این ها مهم نیست.

دفعه اول هست که این معنی را در مورد مهریه میخونم. باید در موردش بیشتر تحقیق کنم.

بحث همون تفاوت "چیزی که هست" و "چیزی که باید باشه" است

اینجا آمریکا نیست برادر. ایرانه.

چیزی که هست اون چیزی است که هست، بوده و خواهد بود. چرا؟

چون...

بحث مذهبی ممنوعه!

محرمانه
22-04-2015, 01:34

اجباری است چون خدا به مرد واجب کرده اینو پرداخت کنه. (این هدیه وقتی میتونه هدیه محسوب نشه که مرد نخواد پرداخت کنه چون راضی به این ازدواج نیست اما وقتی راضی هست باید تکلیفشو انجام بده. چطور میشه اینو توضیح داد وقتی نمیشه مذهبی بحث کرد؟)

اجباری بودنش از طرف خانم که دریافت کننده این هدیه هست بوجود نیومده. خدا به مرد تکلیف کرده که اگر میخوای با اجازه من وارد این زندگی مشترک بشی و به این خانم علاقه داری باید این مبلغ را (که خدا به عهده زن و شوهر گذاشته) به خانم پرداخت کنی. خانم هم هر وقت خواست میتونه این هدیه را طلب کنه.

دفعه اول هست که این معنی را در مورد مهریه میخونم. باید در موردش بیشتر تحقیق کنم.

اینجا آمریکا نیست برادر. ایرانه.

چیزی که هست اون چیزی است که هست، بوده و خواهد بود. چرا؟

چون...

بحث مذهبی ممنوعه!

ممنون
بحث در مورد مهریه به دین کشیده میشه و این انجمن چون بیشتر عاشق حرف خودشه نمیشه صحبت کرد
قبل از ایشون بنده اینجا بودم و این تایپک ها زیاد زده شده و پاک شده
الانم همینطوره / زمانی که دیده بشه بحث داره به نتیجه میرسه و به ضرر برخی ها هست تایپک بسته و پاکسازی میشه مثلا :n31: / پست های مخالف نظر عده ای هم پاک میشه

++++

آنچه از مطالعه تاریخى حقوق زن در ادوار گذشته معلوم مى شود این است که مهریه از ابداعات حقوق اسلام نیست و قبل از آن نیز وجود داشته است. قدیمیترین قانونى که تاکنون شناخته شده، قانون حامورابى مى باشد که در حدود 1700 سال قبل از میلاد مسیح تدوین شده است. قانون حامورابى شامل 282 ماده مى باشد که 150 ماده آن به زبانها زنده ترجمه شده است. طبق مواد 138 و 139 قانون مزبور اگر زن عقیم بوده و طلاق داده شود، شوهر مکلف است که مهر و جهیزیه وى را تسلیم کند و در صورتى که زن مهر و جهیزیه نداشته باشد، پرداخت مقدار یک من نقره به او ضرورى است. هرگاه زن مرتکب ترک خانواده یا اعمالى از قبیل آن شود، به لحاظ جرم ارتکابى، شوهر از تأدیه مهریه و جهیزیه معاف بوده است. نظر به مراتب فوق معلوم مى شود که قانون حامورابى با وضع مواد خاصى درباره مهریه آن را از احکام عقد نکاح تلقى کرده است.

مهریه در یونان قدیم

در یونان قدیم شخصیت حقوقى زن کمتر مورد توجه بود، چنانکه مردان مى توانستند زن خود را به دیگرى ببخشند یا او را به دوست خود قرض دهند اما آنچه از کتب مربوطه برمى آید از جمله تشریفاتى که براى ازدواج در یونان قدیم صورت مى گرفته این بوده است که پدر دختر، بدون اخذ مبلغى پول یا هدیه از طرف داماد با انتقال حقوق خود نسبت به دختر و در نتیجه با ازدواج وى موافقت نمى کرده.(2)

مهریه در حقوق زرتشتى

از نوشته هاى زرتشتى چنین برمى آید که مرد هنگامى که مى خواست با دخترى ازدواج کند، مکلف بوده است که علاوه بر مالى که به دختر مى بخشیده مالى را نیز به پدر او تسلیم کند. از حقوق زرتشتى در خصوص مهر مى توان نکات ذیل را استنباط کرد:

1ـ اقوام دختر هنگام نکاح او مقدارى از مال خود را که مساوى با سهم الارث دختر از مال آنها بوده است، تسلیم وى مى کردند.

2ـ شوهر یا اقوامش مقدارى هدایا به دختر ونزدیکان او مى دادند اما معلوم نیست که آیا اهداء اموال مزبور براى عقد نکاح ضرورى بوده است یا خیر. ولى مسلم است که هنگام انحلال نکاح زن نمى توانسته اموالى را که متعلق به او بوده قبل از پرداخت قروض و یا سایر تعهدات شوهر استرداد کند، یعنى در واقع تعهدات شوهر درباره زن نیز مؤثر بوده است.

در حقوق زرتشتى زن مى توانسته مهرى را که شوهر به او داده یا تعهد به تسلیم آن کرده است به او ببخشد اما در صورتى که زن مهر را گرفته و بعدا عیبى از قبیل نازا بودن در او ملاحظه مى شد، حق زن نسبت به مهر ساقط و شوهر مجاز در استرداد آن بوده است.

New Ray
22-04-2015, 03:03
And you have something to support your argument?!

In logic and philosophy, an argument is a series of statements typically used to persuade someone of something or to present reasons for accepting a conclusion.

لطفا از زبان فارسی استفاده کنید :n39:

به نظرم در مورد هدیه اشتباه میکنید. هدیه چیزی است که شخص با رضایت خودش و بدون توقع دریافت چیزی تقدیم میکنه. اما در مورد مهریه معامله هست و حتی قرارداد امضا میکنن و شرایطی هم داره. واجب بودن از طرف خدا هم میشه "دستور" و باعث میشه که بسیاری از مردها هنگام تعیین مهریه ناراضی باشند که دیگه نه معنی هدیه میده و نه معامله.

* در صورتی که مثل معامله بهش نگاه کنیم میشه گفت چیزی بین معامله مال غیر و معامله نسیه میشه که مشکل داره. چون در نسیه (مثل چک) باید تاریخی مشخص بشه و تا قبلش طرف نمیتونه تقاضای دریافت مهریه بکنه در غیر اینصورت معامله باطل هست. در حالی که مهریه عندالمطالبه هست و بعد از عقد قرارداد باید داده بشه؛ اما میبینیم که این مال در اختیار مرد نیست!

بحث در مورد مهریه به دین کشیده میشه و این انجمن چون بیشتر عاشق حرف خودشه نمیشه صحبت کرد
قبل از ایشون بنده اینجا بودم و این تایپک ها زیاد زده شده و پاک شده
الانم همینطوره / زمانی که دیده بشه بحث داره به نتیجه میرسه و به ضرر برخی ها هست تایپک بسته و پاکسازی میشه مثلا :n31: / پست های مخالف نظر عده ای هم پاک میشه

شما کاملا اشتباه میکنید :n02:
پاکسازی هایی که گاهی صورت میگیره کاملا دوطرفه هست و فقط بخاطر سختگیری و فشار خارجی بر قوانین انجمنهاست. اگر میتونید یک نمونه بیارید که صحبتهای یک طرف پاک شده ولی طرف دیگر به همراه نقل قولها باقی مونده !!
تجربه خودم بدون تعصب میگه : نتیجه ای که فکر میکنید از آزادی بیان کامل میگیرید، کاملا برعکس خواهد بود ! :n09:

Mr_100_dolari
22-04-2015, 03:10

.
.
.

دوست عزیز آخه چقدر تناقض ...

می فرمایید خدا به مرد اجبار کرده که این هدیه رو به زن باید پرداخت کنه حالا تکلیف مردی که خانمش بخواد این هدیه رو بهش ببخشه و قبولش نکنه چی هستش .... نافرمانی از دستورات خداوند ؟

بالاخره مرد باید به حرف خدا گوش کنه و اطاعت امر کنه و هدیه رو پرداخت کنه و یا اگر زنش چنین هدیه ایی نخواست باید برای اینکه زنش ناراضی نباشه و عقد باطل نشه دستوارت خداوند رو زیر پاش بزاره !!

شما که به مذهب و اسلام و مطالعه علاقه دارین پس در این موارد هم کمی مطالعه کنین تا بهتر با دستورات دینی و مذهبی که از اون پیروی میکنید آشنا بشین :

با اوّلین عمل زناشویی، پرداخت همه مهریه بر مرد واجب می‌شود.

آمیزش با همسر، موجب استقرار تمام مهر در عقد دائم [۱] [۲]و نیز در عقد موقّت به شرط تمکین زن از شوهر در تمام مدّت تعیین شده، ثبوت عده و احصان مى‌شود

و اما تمکین چیست ؟

مراد این است که زن جهت استمتاع، خود را در اختیار شوهر قرار دهد و استمتاع شوهر از خود را ـ جز در موارد وجود مانع عقلی یا شرعی ـ محدود به زمان یا مکان و یا کیفیت خاصّی نکند

تمکین یکی از تکالیف زن در برابر شوهر به شمار می‌رود که به دو نوع «تمکین خاص» و «تمکین عام» تقسیم می‌شود. تمکین خاص به برآوردن درخواست‌های جنسی شوهر و تمکین عام به انجام وظایف خانوادگی، اطاعت از شوهر و پذیرفتن ریاست شوهر بر خانواده است.

=========

اینم چند تا روایت در مورد تمکین زن از شوهرش :

امام صادق (ع) می فرماید:" زنی خدمت پیامبر(ص) آمد و عرض کرد حق مرد بر زنش چیست؟ فرمود: به در خواست (جنسی) مرد پاسخ دهد و اگر چه (زن) بر روی شتر باشد". امام باقر(ع) نیز از پیامبر اسلام (ص) نقل می کند که حضرت به زنان فرمود: " برای این که مردانتان را از زناشویی منع کنید، نماز تان را طولانی نکنید".

در روایت دیگری امام صادق (ع) به این عمل زنان و عواقب آن اشاره می کند و می فرماید: " زنی که شوهرش را در خوابگاهشان معطل کند و راضی به عمل زناشویی نشود تا این که مرد به خواب رود،تا وقتی که مرد در خواب است ملائک آن زن را لعنت می کنند

دیگه باقی تحقیقات و مطالعه در این موارد با خودتون ...

با این چین طرز نگاهی که دونسته یا ندونسته مورد تایید خانم های محترم هم هستش حالا باز هم خانم ها دنبال حقوق مساوی در جامعه باشند ...

باشد که رستگار شوند ....

PCminister
22-04-2015, 03:47
لطفا از زبان فارسی استفاده کنید :n39:

از زبان انگلیسی استفاده میشه که دوستان بدونن من از اون تندروهای بی منطق نیستم که فقط بخوان به زور چماق و باتون حرفشونو به کرسی بشونن.

به نظرم در مورد هدیه اشتباه میکنید. هدیه چیزی است که شخص با رضایت خودش و بدون توقع دریافت چیزی تقدیم میکنه. اما در مورد مهریه معامله هست و حتی قرارداد امضا میکنن و شرایطی هم داره. واجب بودن از طرف خدا هم میشه "دستور" و باعث میشه که بسیاری از مردها هنگام تعیین مهریه ناراضی باشند که دیگه نه معنی هدیه میده و نه معامله.

خب همینجاست که میگم بدون مذهب نمیشه توضیحش داد.
شما میخواین من یه تکلیف دینی را بدون صحبت در مورد دین توضیح بدم.

خب به امید خدا من شروع میکنم هر جا مذهبی بود قیچی دست شماست!:n06:

هدف از ازدواج: رضایت خدا
روش ازدواج: آنچه خدا خواسته (بدون دوستیهای قبل از ازدواج)
روش اعلام به خانواده خانم: بزرگترها و بدون اقدام مستقیم
روش ایجاد شناخت: خدا عقل داده و گفته ازش استفاده کن و تحقیق کن.
روش تحقیق: محل تحصیل، همسایه ها، دوستان خانوادگی و... (I can Expand on this)
حالا همه اینا OK شد حالا میخوایم اقدام نهایی انجام بدیم.

همون خدایی که من میخوام راضی نگهش دادم حالا میگه باید این هدیه را به همسرت بدی و او به من گفته اگر میخوای من ازت راضی باشم باید این هدیه را با توافق دو طرف تعیین کنی و باید هر وقت او خواست این هدیه را به او تقدیم کنی. چرا؟ (چون باید بحث مذهبی آزاد باشه که من توضیح بدم.)

حالا گفته میشه من نمیخوام از این قوانین پیروی کنم و میخوام همسرمو خودم انتخاب کنم و خودم ... کنم و ... کنم و همش باخودم! خب چنین دوست عزیزی نباید هم مهریه را قبول داشته باشن.

حالا میرسیم به اینکه چرا معامله نیست؟
چون کالایی رد و بدل نمیشه. چون آدمها قابل خرید و فروش نیستن. این خانم هست که این هدیه را دریافت میکنه و اگر خواست میتونه دریافت نکنه و مهریشو ببخشه (که البته اگر مذهبی میشد بحث کرد میگفتم مستحبه اما چون ممنوع هست شما کم رنگ بخونید ریا نشه!)

شما که به مذهب و اسلام و مطالعه علاقه دارین پس در این موارد هم کمی مطالعه کنین تا بهتر با دستورات دینی و مذهبی که از اون پیروی میکنید آشنا بشین :

حق با شماست من باید مطالعه بیشتری داشته باشم.

با این چین طرز نگاهی که دونسته یا ندونسته مورد تایید خانم های محترم هم هستش حالا باز هم خانم ها دنبال حقوق مساوی در جامعه باشند ...

همون خدایی که به من و شما دستور داده با دخترا رفیق نشو، چشمتو حفظ کن، با نا محرم بگو بخند نکن همون خدا هم به خانم این دستورات را داده. شاید باورتون نشه اما همون خدا هم دستور داده پسرها و دخترها را زود مزدوج کنید که بی بند و باری پیش نیاد ملت دنبال ازدواج سفید نیوفتن.

Atghia
22-04-2015, 05:27
سلام ستاره :n16:

راستش من زندگی ای که استوار بودنش منوط به زیاد بودن مقدار مهریه باشه رو پوشالی میدونم. به نظر من این اصلن جالب نیست که مردی که همسر شما باشه صرفن به خاطر زیاد بودن مبلغ مهریه شما رو ترک نکنه... من دیگه اسم اون همزیستی رو نمیتونم زندگی زناشویی بزارم... زندگی ای که مرد زورکی و صرفن به خاطر ترس از مهریه به زنش نمیگه Get out ... خب به نظر من اگه اون مرد کسی باشه که در شرایط مهریه = 5 تا سکه، بخواد زن رو هر وقت خواست دک کنه، تعیین کردن مهریه ی بالا هم نمیتونه به کیفیت اون زندگی کمکی بکنه...

کلن این مبحث که وجه مالی ضامن بقای زندگی باشه رو کاملن باهاش مخالفم. به قول قدیمی ها: چاه باید از خودش آب داشته باشه، نمیشه آب ریخت داخلش و اسمش رو گذاشت چاه آب. آخه زندگی ای که ماندگاریش به مهریه بستگی داشته باشه که هنر نیست.. نقش عشق و علاقه چیه این وسط؟

:n40:

سلام اقا امین خوبید؟
من هم در این زمینه با شما هم عقیده هستم
واسه همین هم گفتم اگر با عشق باشه برام مقدارش مهم نیست چون اگر ببینم سازگاری وجود نداره خودم میزارم میرم :دی بدون هیچ چشمداشتی!
ولی
در مورد کسی که بخواد به نوعی سواستفاده کنه(از اون احتمالات هستا) که فرض فرض بخاطر زن بودنم (بخاطر شرایط قوانین در ایران) هرکاری دلش خواست بکنه...
با احترام نمیزارم به همین راحتی در بره
یجورایی میخوام جبران بشه پس در اینصورت اون مهریه رو میگیرم که قوانینی که اینجوری دستش رو باز گذاشته یجایی هم یقش رو بگیره همچین مهریه ای هم به خیریه بره بهتره بنظرم!
(شبیه فیلم سینمایی شد)
نمیدونم قضاوت دوستان چیه
ولی گفتم به نوعی جبران یک حرکت غیراخلاقیه برای من:n39:
مرسی:n40:

Reza31001
22-04-2015, 07:32
راستش یکم برام عجیبه که دوستان (مخصوصا در یکی دو صفحه اول) پیش فرض رو این گذاشتن که ازدواج مورد نظر به طلاق می انجامه!
یعنی بحث اینه که مهریه زیاد باشه که مرد نتونه راحت زنش رو طلاق بده، یا اگه زیاد باشه مرد بدبخت بعد طلاق چیکار کنه؟! یا اگه کم باشه خانوم بیچاره با 4 تا سکه بعد طلاق چیکار میتونه بکنه؟! و ...

البته بحثی نیست که آدم اگه کاری انجام میده باید همه جوانب رو بسنجه ولی من اگه روزی روزگاری خواستم ازدواج کنم اولویت ازدواجم عدد سکه های مهریه نیست که از طرف دیگه سعی میکنم حتما حتما طرفم رو بشناسم تا بعدا به مشکل نخورم و اگه شک داشتم خوب: سری که درد نمیکنه دستمال نمی بندن که! ازدواج بی ازدواج
حالا شاید این حرف یکم ایده آلیستی باشه و در شهری مثل تهران این شناخت با این رسم و رسوماتی که ما داریم سخت به دست بیاد ولی باز هم فکر میکنم با کمی خوشبینی قرار نیست حتما با این پیش فرض بریم جلو که طرفمون قرار تو زرد از آب در بیاد و قبل ازدواجش با بعد ازدواج تفاوت داشته باشه و ...
با کمی انتخاب آگاهانه (مثل بررسی خانواده ها و ... ) میشه انتخاب مطمئنی داشت
البته موضوع اصلی که همون زیر یه سقف زندگی کردنه هیچ وقت 100% نخواهد شد ولی بازم میگم اگه این شک اون قدر بزرگ باشه که آدم به اطمینانی که مد نظرشه نرسه واقعا مجبورمون نکردن که ازدواج کنیم و بعدش عزا بگیریم مهریه پایینه (یا بالاس) چه خاکی تو سرم بریزم!

برای دوستانی هم که در کل سنگ دین و ... رو به سینه میزنن فقط پیشنهاد میکنم کمی به ازدواج های قدیمی تر توجه کنن
این مباحث که مهریه هدیه هست و نمی دونم حق زن و مرد در ازدواج یکسانه (!!) و ... همگی تو این سال های اخیر رواج پیدا کرده و دلیلش هم اینه که 4 نفر پیدا شدن که وضع خنده دار قوانین ازدواج اعتراض بکنن و نتیجش شده که در طرف مقابل این داستانها در اومده که کی گفته و این قوانین عین عدالته و ...
اگه این بود 50، 100 و 500 سال پیش هم در ازدواچ های ایرانی اسلامی عدالت برقرار میشد
به خصوص زمانهای دورتر که ازدواج مصداق بارز خرید زن بود
در واقع نه در دین و کشور ما که در سایر ملل هم این شرایط کمو بیش بوده(یا شاید اطلاعات من کمه و اشتباه میکنم) ولی این امروزه هست که شرایط کشورهای مدرن تغییر کرده و به سمت عدالت پیش رفته اما ما ها همچنان در همون رسمهای قدیمی و اشتباه گیر کردیم

shi.irani
22-04-2015, 08:37
متوجه نشدم منظورتون چیه.

ولی از اونجاییکه داریم در مورد مهریه صبحت میکنیم.

این مسئله اصلا قرار داده نشده که یک مبلغی باشه در قبال این موافقت یا قرارداد(ازدواج). که ارزش و احترام شخصیت خانمها پایین بیاد.

صرفا یک تکلیف هست به عهده مرد که مثل یک بدهی عندالمطالبه باهاش برخورد میشه.

یعنی هر وقت خانم از شوهرش خواست شوهر موظف به پرداختش هست. متاسفانه بعضی فکر میکنن این طلب باید بعد از طلاق پرداخت بشه که اشتباه هست. یعنی اگر حتی زن و شوهر زندگی خوبی هم داشتن و خانم خونه اینو از مردشون تقاضا کردن باید پرداخت بشه. اینکه خانمها بزرگواری میکنن و اینو طلب نمیکنن نباید موجب سوءاستفاده بشه.

حق با شماست در قالب هدیه است و خانم ها میزان هدیه رو نشونه ای از میزان ارزشی خودشون میدونن
ولی حفظ زندگی فقط محض وجود مهریه بالا ظلم هم به مرد هم به زن
از طرفی مرد مجبور میشه تمام کج خلقی ها و اشتباهات رفتاری زن رو تحمل کنه
و از طرفی مردی هم که بخواد جداشه اونقدر زن رو اذیت روحی و روانی و جسمانی میکنه که مهریه شو ببخشه
اینجوری دیگه اسمش هدیه نیست مصیبته ...
ولی قشنگه به قول شما زیر صد سکه به عنوان هدیه تعیین شه خیلی هم قشنگه
نظرتون رو پسندیدم و من فکر کنم دید درستی نسبت به مهریه نداشتم
اون دوستانی هم که فکر میکنن مهریه بالا مردی موندگار میشه ...بعله ولی مردی که نسبت به زنش سرد شده در خفا چه ها که نمی کنه و همچین مردی هم در خونه معلومه رفتار پرخاشگرانه ای خواهد داشت...
ولی خب اگه داشتن یه ماکت مردونه در زندگی براتون کفایت میکنه روش موثریه
بعدهم فکر میکنید چقدر مهریه دادگاه میده در ابتدا اگر مهریه خیلی بالا باشه یه درصدی که خیلی کمه باید نقدی بدید بعدش هم قسط بندی میکنه که خیلی مبلغ کمیه واگه طرف چیزی به نامش نباشه
خانم هدیه شو باید از خدا بگیره در ضمن آقا طلاقش هم نمی ده میگه باید برگردی بامن زندگی کنی وگرنه نفقه هم نمیدم حالا دو راه دارین یا برمیگردین که نفقه بده که اونقدر آزاراتون میده با بی محلی یا اینکه من بچه میخوام یا اینکه حق نداری هیچ جا بری و... انواع ترفندها که فرارکنید خب راه دوم اصلا برنگردید بگید من نفقه نمیخوام آقا طلاقتون نمی ده اگه هم شما تمکین نکنید حق ازدواج دوم داره وشما پادرهوا میمونید
براتون به پا هم می زاره اگه دست از پا خطا کردید مثلا خواستید ازدواج سفید داشته باشید به جرم فساد کلوهم مهریه تون میپره قبلا سنگسار الان نمیدونم چیه... مجازاتی هم در انتظارتونه
همون درصد کم اول رو تهیه کنه و حقوقبگیر هم باشه در یه جمله خانم ناک اوته...
جالبه من یکی از دوستانم جدا شد پسره خیلی به قوانین وارد بود مهریه که نداد هیچ پول عروسیش رو هم از عروس گرفت...عروس خانوم از خانواده بسیار خوب و با مهریه 3000 سکه ای..
یه ویرایش لازم بود اگرچه تکرار پست قبلی منه
تلاش برای شناخت بیشتر همسفر زندگی و رفع عیوب رفتاری خودمون قبل و بعد از ازدواج صدها برابر بهتر از مهریه بالا در جهت حفظ زندگی مشترک شما خواهد بود

ehsan_iace
22-04-2015, 11:36
تعداد خانمهای فروم کمه و من از دید آنها این مطلب را می‌نویسم:

خانمها با ازدواج خیلی از حقوق‌شان را از دست میدهند مثل حق طلاق! حق حضانت فرزند! حق مسافرت! حق اشتغال! حق عمل جراحی! حق خروج از منزل! و ... (که همه اینها باید با اجازه شوهر باشه و اگر شوهر بخواهد زن را اذیت کند طبق قوانین موجود کاملاً دست‌اش بازه!)

به نظرم اگر قوانین موجود اصلاح میشد و عادلانه‌تر بود زنان مجبور نبودند از مهریه‌ بعنوان اهرم فشار برای آسیب ندیدن از رفتار شوهرشان استفاده کنند! (البته این شامل بعضی زنان نمیشه که فقط برای چشم و همچشمی یا به قصد کاسبی وارد ازدواج می‌شوند و مهریه‌های تخیلی از شوهرشان طلب میکنند!)

Mr_100_dolari
22-04-2015, 12:30
خوب دوستان تا اینجا خواستیم بدونیم که پرداخت مهریه در درجه اول به جهت حفظ منافع زن بعد از ازدواج و یا مراقبت اون از آسیب های اجتماعی نیستش بلکه لزوم پرداخت مهریه برای مرد در مقابل :

( با اوّلین عمل زناشویی، پرداخت همه مهریه بر مرد واجب می‌شود.) که توی پست قبل هم توضیح داده شد که این امر خودش عین آسیب می مونه حالا چه بخوایم قبول کنیم یا نه ،

یعنی اول بعد از اینکه یک خانم مورد معامله واقع شد حالا بر طبق قوانین اسلامی / یونانی / زرتشتی و ... ( که جمله بالا برگرفته از قوانین اسلامی حال حاضر جامعه می باشد)

بعدش تازه باید به دنبال استحقاق حقوقشون تو این دادگاه و اون دادگاه باشند ...

حالا میرسیم به اینکه تعداد مهریه چند تا باشه ؟ خوب به نظرم اصلا مهم نیست و هیچ فرقی هم نداره برای یک آقا ، شما به اون چهار تا خانم که رفتن و مهر اجرا گذاشتن و اون چهار تا مردی که به قوانین مرد سالاری جامعه خودشون آشنایی نداشتند نگاه نکنید ...

کاری به درست یا غلط بودن این قضیه ندارم و به هیچ عنوان هم مورد تایید خودم نیستش ولی بر اساس همون اصول دینی که مهریه رو پشتوانه زن قرار داده هزار و یک راه هم برای

فرار از مهریه برای مرد وجود داره و اگر طبق قوانین اسلامی خدا گفته مهریه هدیه است (که بالاتر گفتم مهریه چی هستش ) در جایی هم گفته مرد بدون اجازه همسر اول میتونه

همسر دوم اختیار کنه یا حق خارج شدن از خونه حق تحصیل و اولین حقوق انسانی یک فرد رو ازش بگیره و ....

حال با همه تفاسیر بالا که برگرفته از قوانین اسلامی و مدنی حال حاضر جامعه هستش و در حال اجرا شدن دیگه تعداد مهریه از نظر یک مرد بی ازش و حتی خنده دار میشه و باید دید خانم های محترم با چه تعداد مهریه حاضر هستند از این چنین حقوقی بگذرن یا به عبارت بهتر قیمتشون به چند تا سکه می ارزه !! :n13:

(که البته در این موارد ابتدا خانم ها تقصیری ندارن و مقصر قوانین بی سر و ته هستش و البته پیروی خانم ها در ادامه )

حتی در این مورد چند سال پیش سریالی ساخته بودند (الان اسمش رو یادم نیست) که خانم مهرش رو میخواست و اون آقا هم برای پرداخت نکردنش چه کارهایی که نمیکرد حالا اون فیلم بود تهش به خوبی تموم کرد ولی واقعیت همون چیزی هست که داره تو جامعه اتفاق می افته ... و معنی این جمله که میگه ( مهریه رو کی داده و کی گرفته ) بهتر این طوری گفته بشه که ( اگر میتونی بیا مهریت و بگیر)

ehsan_iace
22-04-2015, 13:02
خوب دوستان تا اینجا خواستیم بدونیم که پرداخت مهریه در درجه اول به جهت حفظ منافع زن بعد از ازدواج و یا مراقبت اون از آسیب های اجتماعی نیستش بلکه لزوم پرداخت مهریه برای مرد در مقابل :

( با اوّلین عمل زناشویی، پرداخت همه مهریه بر مرد واجب می‌شود.) که توی پست قبل هم توضیح داده شد که این امر خودش عین آسیب می مونه حالا چه بخوایم قبول کنیم یا نه ،

یعنی اول بعد از اینکه یک خانم مورد معامله واقع شد حالا بر طبق قوانین اسلامی / یونانی / زرتشتی و ... ( که جمله بالا برگرفته از قوانین اسلامی حال حاضر جامعه می باشد)

بعدش تازه باید به دنبال استحقاق حقوقشون تو این دادگاه و اون دادگاه باشند ...

حالا میرسیم به اینکه تعداد مهریه چند تا باشه ؟ خوب به نظرم اصلا مهم نیست و هیچ فرقی هم نداره برای یک آقا ، شما به اون چهار تا خانم که رفتن و مهر اجرا گذاشتن و اون چهار تا مردی که به قوانین مرد سالاری جامعه خودشون آشنایی نداشتند نگاه نکنید ...

کاری به درست یا غلط بودن این قضیه ندارم و به هیچ عنوان هم مورد تایید خودم نیستش ولی بر اساس همون اصول دینی که مهریه رو پشتوانه زن قرار داده هزار و یک راه هم برای

فرار از مهریه برای مرد وجود داره و اگر طبق قوانین اسلامی خدا گفته مهریه هدیه است (که بالاتر گفتم مهریه چی هستش ) در جایی هم گفته مرد بدون اجازه همسر اول میتونه

همسر دوم اختیار کنه یا حق خارج شدن از خونه حق تحصیل و اولین حقوق انسانی یک فرد رو ازش بگیره و ....

حال با همه تفاسیر بالا که برگرفته از قوانین اسلامی و مدنی حال حاضر جامعه هستش و در حال اجرا شدن دیگه تعداد مهریه از نظر یک مرد بی ازش و حتی خنده دار میشه و باید دید خانم های محترم با چه تعداد مهریه حاضر هستند از این چنین حقوقی بگذرن یا به عبارت بهتر قیمتشون به چند تا سکه می ارزه !! :n13:

(که البته در این موارد ابتدا خانم ها تقصیری ندارن و مقصر قوانین بی سر و ته هستش و البته پیروی خانم ها در ادامه )

حتی در این مورد چند سال پیش سریالی ساخته بودند (الان اسمش رو یادم نیست) که خانم مهرش رو میخواست و اون آقا هم برای پرداخت نکردنش چه کارهایی که نمیکرد حالا اون فیلم بود تهش به خوبی تموم کرد ولی واقعیت همون چیزی هست که داره تو جامعه اتفاق می افته ... و معنی این جمله که میگه ( مهریه رو کی داده و کی گرفته ) بهتر این طوری گفته بشه که ( اگر میتونی بیا مهریت و بگیر)

گرفتن مهریه اصلاً سخت نیست اگر مرد اموالی داشته باشه توقیف میشه حتی اگر مرد بخواهد از ایران خارج بشه زن میتواند بخاطر مهریه ممنوع‌الخروج‌اش کنه!

اما اگر مرد اموالی نداشته باشه چیزی دست زن را نمیگیره فوق‌اش دادگاه مهریه را قسطی‌ میکند (البته جای خواندم که تا 110 سکه مهریه را اگر مرد ندهد میرود زندان و الان چند هزار تا مرد در زندان داریم که بخاطر عدم پرداخت مهریه افتادند زندان!) و مطمئناً مرد هم بعد از پرداخت مهریه به اینصورت از همه اهرمها برای آزار و اذیت همسرش استفاده میکند و دیگه به نظر من او زندگی اسم‌اش زندگی مشترک نیست و شکنجه شدن است!

PCminister
22-04-2015, 20:39

با نهایت احترام اشتباهه. یکم پیچیده تره.

اینجا تذکر یه نکته ضروریه:

ببینید دوستان ما که مجبور نیستیم. هر کسی آزاده هر جور میخواد زندگی کنه. این زندگی یه امتحانه و همه ما داریم امتحان میدیم. یه عده دنبال رضایت خدا هستن و یه عده دنبال رضایت هر کسی غیر از خدا.

مجادله که چیزی رو ثابت نمیکنه.

Stream
22-04-2015, 21:33

ببینید دوستان ما که مجبور نیستیم. هر کسی آزاده هر جور میخواد زندگی کنه. این زندگی یه امتحانه و همه ما داریم امتحان میدیم. یه عده دنبال رضایت خدا هستن و یه عده دنبال رضایت هر کسی غیر از خدا.

میشه نتیجه گرفت که شما موافق هستید هر کس که دلش خواست، مجاز باشه ازدواج سفید کنه و هیچ محدودیت قانونی نداشته باشه؟ آیا موافق هستید یک مرد که آزاده و میخواد مهریه نده، هیچ فشار قانونی برای پرداخت مهریه نباشه؟ یا فقط در میزان نرخ مهریه است که هر کسی آزاده؟

Mr_100_dolari
22-04-2015, 23:23

اگرم اشتباهه جمله من نیستش برگرفته از قوانین اسلامی و مدنی موجود در جامعه هستش یه سرچ کنید متوجه می شید خودتون ...

و توی یک جمله میگین هر کسی آزاده و میتونه راه و روش زندگیش رو خودش انتخاب کنه و تو جمله بعدی میگید این زندگی امتحانه و نتیجش این میشه که برای قبولی در این امتحان

باید بر طبق قوانین خدا زندگی کرد نه اون طوری که خودمون انتخاب میکنیم ... خوبه یه خدایی هست که هر چیزی رو از ادواج سفید و مهریه و حجاب تا نحوه وارد شدن به (بـــوق) رو بندازیم گردنش ...

یهتره شما اول تکلیفتون رو با خودتون روشن کنید و ببینید که دنبال چه چیزی هستین تا بهتر هم به نتیجه برسین ..

ادامه این بحثم هیچ فایده ایی نداره و این بحث و پیچیدگی هاش تقدیم به شما ...

N I G H T P E A C E
22-04-2015, 23:30
در دین صراحتا امده که مهریه هدیه هست و نشانه صداقت مرد در عشقش، چیزی که در همه جایی دنیا رسمه، در همه جایی دنیا، غرب یا شرق، مردها برای خوشحال کردن معشوقه هاشون براشون هدیه میخرن (فکر کنم در غرب بیشتره) ... چون هدیه بصورت طبیعی انسان رو خوشحال میکنه، دین هم برای اینکه به روابط عمق و صمیمیت بیشتری بده توصیه کرده مرد به زن هدیه بده ...

اما اینکه چرا واجبه (مگر اینکه زن ببخشه) دلیلش مسایلی هست که معمولا پیش میان ...

همین مهریه در موارد بسیاری باعث میشه که روابط به خاطر مشکلات کوچیک و تصمیمات احساسی نابود نشن، چرا که در اکثر موارد مشکلات و سوء تفاهمات اونقد حاد نیستن که تنها راه چاره جدایی باشه، بلکه معمولا بعد از گذشت مدتی (بخاطر وجود مهریه و موانع دیگه) هر دو طرف سرد میشن و باز مثه قبل بر میگردن سر زندگیشون (که بسیار زیاد پیش میاد) ... کلا دین به روابط بین انسانها، بخصوص ازدواج، اهمیت زیادی میده و تا جایی که امکان داره سعی میکنه مانع از گسستن پیوندها بشه ...

از طرف دیگه در مواردی که طلاق تنها راهه، همین مهریه باعث میشه زن سرمایه ای برای زندگیش داشته باشه ...

بنابراین بنظرم قرار دادن مهریه به عنوان یکی از شروط ازدواج بسیار عاقلانه و منطقی هست ... بخصوص برای زن ها که معمولا در صورت جدایی بیشترین ضربه رو میخورن ...

N I G H T P E A C E
22-04-2015, 23:42
...
و البته کلمه مهریه ریشه عبری "موهآر" (מֹ֫הַר) داره به معنی "خرید زن". بگذریم که حتی قواعدی هست که اگر زن یک قسمت از بدنش طوری نبود که باید باشه، میزان مهریه به توافق رسیده شده نصف میشه. همین خرید زن هم با ارفاق است چون وقتی هزینه ای بابت اون کار دریافت میشه ما واژه دیگه ای براش داریم. البته هیچ کدوم این ها مهم نیست.
.

واژه مهریه در دین نیومده، آنچه در منابع دینی امده کلمه "صداق" هست به معنی نشانه صداقت، مهریه ترجمه این واژه هست، بنابراین اگر هم اینطور باشه که شما میگید اشکال به ترجمه نادرست وارد هست و نه اصل مفهوم ...

Stream
23-04-2015, 00:23
واژه مهریه در دین نیومده، آنچه در منابع دینی امده کلمه "صداق" هست به معنی نشانه صداقت، مهریه ترجمه این واژه هست، بنابراین اگر هم اینطور باشه که شما میگید اشکال به ترجمه نادرست وارد هست و نه اصل مفهوم ...

نه دوست من، "مهر" بارها و بارها در متون عربی اومده. همون صداق هم که می فرمایید در خیلی مواقع به شکل "صداق او المهر" است. مهریه ترجمه "صداق" نیست بلکه در عربی کلمه صداق باب شده، در سایر زبان ها (فارسی، انگلیسی و ...) مهر. ما خودمون در فارسی هم گاهی وقتی میگیم "مهر صداق". و البته احادیث بسیاری است که مستقیما در اون در همون متن عربی از کلمه "مهر" استفاده شده. بررسی این مسائل در حیطه فعالیت انجمن نیست ولی خیلی راحت می تونید ببینید.

به هر حال همونطور که در پستی که شما نقل قول کردین گفتم این چیزها اصلا مهم نیست. هر مفهومی معنی خودش رو از جامعه ای که در اون پدیدار هست می گیره و مفاهیم مختلف در گذر زمان معنیشون تغییر می کنه. اینکه ریشه این کلمات به کجا برمی گرده اهمیتی در مفاهیمشون در دنیای امروز نداره.

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-04-2015, 15:11
سلام
حالا كه حرف از کلمات عربی شد بنده هم مطلبی در همین مورد رو عرض میکنم خدمتتون:
در کشورهای عربی به شیربها میگن مَهر یا مَهَر . البته گاهی الف و لام داره گاهی نداره (بستگی به جمله داره )
مثال :
یه نفر میگه من ازدواج میکنم اما شیربهائی نمیدم
أنا أتَزَوَّج لکِن ماأدفَع مَهر ana atazawwaj laken ma adfa3 mahar
یا میگن
شیربها چقدره؟
کَمِ المَهر kamel mahr
داماد باید شیربها (مهر ) رو روز عقدکنان پرداخت کنه به عروس

=============================
به مهریه میگن مُؤَخَّر صَداق یا مؤخّر الصّداق
مؤخر صداق یا همون مهریه ی خودمون , فقط در صورت طلاق یا مرگ پرداخت میشه
بعضی از خانومهای عربی خیلی کم شیربها میگیرند تا ازدواج آسون باشه برای داماد اما مهریه رو زیاد تعیین میکنند.
بعضی دیگه از خانومها همون اول کار شیربها و مهریه رو میگیرند اما به اسم شیربها میگیرند و مهریه رو نمیخوان اصلاً یعنی شیربها سنگین هست و مهریه صفر هست (بدون مهریه ) . علت این کارشون اینه که میگن اگر طلاق گرفتیم دیگه نمیخواد دوندگی کنم برای گرفتن مهریه چون همون اولِ کار , مهریه رو رویِ شیربها گرفتم از داماد .
بعضیها هر دو رو کم میگیرند یا هر دو رو زیاد میگیرند
در زبان عامیانه فقط میگن مهر و مؤخر . در بعضی کشورها هم میگن مهر و صداق .

Argada
23-04-2015, 17:34
کاری به معنا و مفهوم و اصل و ریشه مهریه ندارم...
چیزی که امروز دارم از مهیه می بینم بیشتر یه چیز چشم و هم چشمی هست... و البته سو استفاده.... که 99 درصد هم پسران هستند که بازنده این ماجرا هستند... الان کف سکه حدود 110 سکه طلا هست... بعضی جاها هم 300 تاست... این کلمه 300 هم عمدتا بعد از این فیلم 300 مد شده...جالبه ایرانی ها از چیزای ضد خودشون هم خوششون میاد... البته یه عده برای وجه دینی دادن عدد رو می کنند 313 تا تا کلاس کار همه جوره بره بالا.... اینایی که گفتم کف کار هست.... سقف که الی ماشالا هست.

اصل فلسفه سکه طلا برای مهریه و هدیه و انبار کردنش نیست...در واقع برای پشتوانه اقتصاد کشور هست که مثل خیلی چیزای دیگه در این کشور برعکس شده و کاملا به ضرر اقتصاد تموم شده...
مهریه اصلا شوخی بردار نیست... هر چند امار ازدواج در جامعه ما پایین اومده و بعید بهتر هم بشه اما به هر حال هست... و البته برای بقای جمعیت و نسل لازمه...منتها واقعا شرایطش هر روز افتضاح تر میشه... بحث اقتصادی و اجتماعی رو کنار می زارم فعلا... فقط بحث مهریه رو می خوام بگم...

یه مثال... تو فامیل ما یک بنده خدایی که معلم زبان هم هست با یه دختری ازدواج می کنه... دختر خانم محترم مشکل اعصاب داشته(نه از این مشکلات عمومی یه جورایی میشه گفت روانی بود) حتی پزشکی قانونی هم تایید کردش! اما بدبخت در بحث مهریه محکوم به پرداخت شد! یه بخشیش رو کم کردن اما خوب از 300 تا باید بیشترش رو می داد...حساب کنید یه معلم با حقوق یه میلیون تومن که تازه به حخاطر ازدواجش کلی هم قرض کرده بود باید به مدت دویست ماه یک سکه تقدیم خانم می کرد! چون حقوقش نمی رسید کردنش 400 ماه ماهی یک نیم سکه! دیگه زندگیش الفاتحه شد...

در مقابلش داشتبم موارد مربوط به مرد رو هم... مردی بود که مهریه خانمش نمی دونم چند هزار تومن قدیم بود که طی تبدیل به امروز مثلا میشد 10 میلیون.... شوهر خاک بر سرش هم دنبال خانم بازی بود و کارشون به طلاق رسید...این زن بدبخت هم با چندتا بچه و بیست سال زندگی و بدون پول و خونه مونده بود و ده میلیون تومن همش مهریه اش!

در واقع بحث مهریه رو که پیش میاریم کنارش بحث اجتماعی هم وسط میاد... واقعا اگه فرهنگ جامعه خوب بود از این موارد نمی دیدم... زیاد می گرند اونجوری میشه کم میگیرند اینجوری میشه نمی گیرند یه خاک بر سری واقعا کجا داریم میریم... طرف میگه خوب ازدواج نمی کنم.... بدبختی اونم ضرر داره!!! همین چند وقت پیش کسی رو دیدم که ایدز داشت و طبق گفته پزشکی قانونی چند روز بیشتر زنده نبود... چرا ایدز گرفته بود...چون کارهای خلاف شرع انجام داده بود... خودش هم اعتراف می کرد... واقعا بدبختی ای شده... می دونید چقدر پرونده چاقو کشی و تجاوز به عنف و اعتیاد و طلاق داریم... اصلا باورتون نمیشه...

... شاید مدرسه و دانشگاه به جای یاد دادن برخی فرمول های ریاضیات و غیره که عمدتا همب ه کارمون نمیاد رو فرهنگ اجتماعی کار می کرد نتیجه بخش تر بود و الان وقتی تو جاده می رفتیم انقدر زباله و پاکت کنار خیابون نمی دیدیم....

Reza31001
23-04-2015, 18:07
در دین صراحتا امده که مهریه هدیه هست و نشانه صداقت مرد در عشقش، چیزی که در همه جایی دنیا رسمه، در همه جایی دنیا، غرب یا شرق، مردها برای خوشحال کردن معشوقه هاشون براشون هدیه میخرن (فکر کنم در غرب بیشتره) ... چون هدیه بصورت طبیعی انسان رو خوشحال میکنه، دین هم برای اینکه به روابط عمق و صمیمیت بیشتری بده توصیه کرده مرد به زن هدیه بده ...

اما اینکه چرا واجبه (مگر اینکه زن ببخشه) دلیلش مسایلی هست که معمولا پیش میان ...

همین مهریه در موارد بسیاری باعث میشه که روابط به خاطر مشکلات کوچیک و تصمیمات احساسی نابود نشن، چرا که در اکثر موارد مشکلات و سوء تفاهمات اونقد حاد نیستن که تنها راه چاره جدایی باشه، بلکه معمولا بعد از گذشت مدتی (بخاطر وجود مهریه و موانع دیگه) هر دو طرف سرد میشن و باز مثه قبل بر میگردن سر زندگیشون (که بسیار زیاد پیش میاد) ... کلا دین به روابط بین انسانها، بخصوص ازدواج، اهمیت زیادی میده و تا جایی که امکان داره سعی میکنه مانع از گسستن پیوندها بشه ...

از طرف دیگه در مواردی که طلاق تنها راهه، همین مهریه باعث میشه زن سرمایه ای برای زندگیش داشته باشه ...

بنابراین بنظرم قرار دادن مهریه به عنوان یکی از شروط ازدواج بسیار عاقلانه و منطقی هست ... بخصوص برای زن ها که معمولا در صورت جدایی بیشترین ضربه رو میخورن ...
دوست عزیز این موارد قبول ولی از نظر من فقط و فقط داریم لقمه رو دور سرمون می چرخونیم
مهریه ابزاری باشه که در دعواهای ساده از طلاق جلوگیری کنه؟
شما باید مرد و زن رو طوری بسازی که وقتی ازدواج میکنن دیگه بچه نباشن که با هر اتفاق ساده ای مشکلی به وجود بیاد
شما اجازه بدین زن و مرد با شناخت کامل و البته با بلوغ عقلی ازدواج کنن تا این داستانها به وجود نیاد
و اگه مشکلی هم بود این خودشون باشن که بتونن تشخیص بدن راه حلش جدایی هست یا نه
نه اینکه جو جامعه طوری باشه که مثلا خانوم از جدایی بترسه به خاطر فشاری که روی زنان مطلقه هست و یا آقا بترسه به خاطر تعداد سکه ها
اون زندگی دیگه نه فقط برای مرد و زن که برای بچه ها (اگه باشن) دیگه زندگی نمیشه
این موضوعات خیلی بدیهیه ولی ما ...

یا در مورد خط آخر پستتون
چرا خانومها در موقع جدایی ضربه بیشتری میخورن؟
مگه نه اینکه در همین قوانین ما در هنگام جدایی مرد باید نصف دارایی هایی که بعد ازدواج به دست آورده به زن بده؟ (البته فکر میکنم اگه درخواست طلاق با مرد باشه این قانون برقراره و اگه خانوم درخواست طلاق بده همچین چیزی نیست و خوب خانومها هم که به طور پیش فرض حق طلاق ندارن و فقط میتونن درخواست بدن و احتمالا 7 خان رستم رو بگذرونن تا شاید بتونن به حقشون برسن-در حالتی که واقعا مرد مشکل داره- و در اون حالت هم که تمام زحمتهایی که در طول سالهای زندگی مشترک کشیدن به باد میره!!)
واقعا چند مورد دیدین که این اتفاق بیفته و چرا نمیفته؟ (خیلی ساده چون انقدر راه فرار وجود داره که به راحتی مردان میتونن موضوع رو بپیچونن)
یا اصلا چرا خانومها باید در شرایطی قرار بگیرن که تنها چشم امیدشون به همون مهریه ای باشه که مثل مثالهای پست 44 اونقدر بی عدالتی درش به وجود میاد؟

اینها اشکالاتی هست که به قوانین ازدواج و مهریه میشه وارد دونست
یه نکته بسیار مهم هم اینه که وقتی اینها رو بیان میکنی جدیدا مد شده جواب میدن این شرایط هست و قبول ولی این شرایط مورد قبول دین نیست و ... (همون داستان دینداران واقعی )
خوب این واقعا جواب قابل قبولی نیست چون اصلا جواب سوالات مطرح شده نیست!
به فرض هم که این موضوع قبول؛ ما مشکلمون سر چیزی هست که داره در کشور اجرا میشه
قانون اشتباه مهریه که همین الان من و شما موقع عقد باید بر اساس همون عقدنامه رو امضا کنیم نه اون چیز رویایی و بی نظیری که ممکنه در دین اومده باشه!

MVGroup
23-04-2015, 18:41
دوست عزیز این موارد قبول ولی از نظر من فقط و فقط داریم لقمه رو دور سرمون می چرخونیم
مهریه ابزاری باشه که در دعواهای ساده از طلاق جلوگیری کنه؟
شما باید مرد و زن رو طوری بسازی که وقتی ازدواج میکنن دیگه بچه نباشن که با هر اتفاق ساده ای مشکلی به وجود بیاد
شما اجازه بدین زن و مرد با شناخت کامل و البته با بلوغ عقلی ازدواج کنن تا این داستانها به وجود نیاد
نه اینکه جو جامعه طوری باشه که مثلا خانوم از جدایی بترسه به خاطر فشاری که روی زنان مطلقه هست و یا آقا بترسه به خاطر تعداد سکه ها

یا در مورد خط آخر پستتون
چرا خانومها در موقع جدایی ضربه بیشتری میخورن؟
مگه نه اینکه در همین قوانین ما در هنگام جدایی مرد باید نصف دارایی هایی که بعد ازدواج به دست آورده به زن بده؟ (البته فکر میکنم اگه درخواست طلاق با مرد باشه این قانون برقراره و اگه خانوم درخواست طلاق بده همچین چیزی نیست و خوب خانومها هم که به طور پیش فرض حق طلاق ندارن و فقط میتونن درخواست بدن و احتمالا 7 خان رستم رو بگذرونن تا شاید بتونن به حقشون برسن-در حالتی که واقعا مرد مشکل داره- و در اون حالت هم که تمام زحمتهایی که در طول سالهای زندگی مشترک کشیدن به باد میره!!)
واقعا چند مورد دیدین که این اتفاق بیفته و چرا نمیفته؟ (خیلی ساده چون انقدر راه فرار وجود داره که به راحتی مردان میتونن موضوع رو بپیچونن)
یا اصلا چرا خانومها باید در شرایطی قرار بگیرن که تنها چشم امیدشون به همون مهریه ای باشه که مثل مثالهای پست 44 اونقدر بی عدالتی درش به وجود میاد؟

اینها اشکالاتی هست که به قوانین ازدواج و مهریه میشه وارد دونست
یه نکته بسیار مهم هم اینه که وقتی اینها رو بیان میکنی جدیدا مد شده جواب میدن این شرایط هست و قبول ولی این شرایط مورد قبول دین نیست و ... (همون داستان دینداران واقعی )
خوب این واقعا جواب قابل قبولی نیست چون اصلا جواب سوالات مطرح شده نیست!
به فرض هم که این موضوع قبول؛ ما مشکلمون سر چیزی هست که داره در کشور اجرا میشه
قانون اشتباه مهریه که همین الان من و شما موقع عقد باید بر اساس همون عقدنامه رو امضا کنیم نه اون چیز رویایی و بی نظیری که ممکنه در دین اومده باشه!
چه قوانینی برای ازدواج باشن، خوبه؟
کشوری رو می‌شناسید که قوانین ازدواجش خوب باشه؟ معرّفی کنید و قوانینش رو نام ببرید، ضمن این‌که وضعیت ازدواج و خانواده تو اون کشورها رو هم بگید.
بقیه دوستان هم جواب بدن خوبه.

A/|\IR
23-04-2015, 19:15
چه قوانینی برای ازدواج باشن، خوبه؟
کشوری رو می‌شناسید که قوانین ازدواجش خوب باشه؟ معرّفی کنید و قوانینش رو نام ببرید، ضمن این‌که وضعیت ازدواج تو اون کشورها رو هم بگید.
بقیه دوستان هم جواب بدن خوبه.

قوانینی که حق و حقوق زوجین با هم برابر باشه چه در زندگی چه موقع طلاق
مهریه الان شده سلاح که خانوم ها استفاده میکنن نمیشه هم گلایه ای کرد اگه منم یه زن بودن با این شرایط حتمن یه مهریه سنگین میذاشتم که طرف مقابل هوس نکنه از اختیارات جالبی که قانون بهش داده استفاده کنه:n09:
اینکه از خانوم ها انتظار داشته باشیم که در این شرایط مهریه نگیرین خیلی منصفانه نیست چون در این صورت زن دیگه دستش به جایی بند نیستو مرد میتونه هر کاری دلش خواست بکنه
البته همین قوانین و شرایط باعث شده ازدواج به صحنه نبرد و مرحله سخت تبدیل بشه تو جامعه!
تو کشور های دیگه اینقدر مردسالاری نیست و مرد زن حقوق برابری دارند فلسفه ازدواج اونجا با اینجا فرق میکنه! اونجا هر موقع لازم باشه ازدواج صورت میگیره ولی اینجا برای رفع ساده ترین نیاز ها هم باید ازدواج کنیم و راه قانونی دیگه ای برای برطرف کردن این نیاز ها وجود نداره

برای بهبود وضع ازدواج و مهریه و این داستان ها نه تنها قوانین ازدواج بلکه بسیاری از قوانین اجتماعی هم نیاز به دگرگون شدن دارن که اصلا اینجا نمیگنجه.

Mr_100_dolari
23-04-2015, 21:56
برای بهبود وضع ازدواج و مهریه و این داستان ها نه تنها قوانین ازدواج بلکه بسیاری از قوانین اجتماعی هم نیاز به دگرگون شدن دارن که اصلا اینجا نمیگنجه.

به مرور که آمار سن ازدواج رفت بالاتر / طلاق رشدش بیشتر شد / ازدواج های سفید بیشتر شد / تک فرزندی بیشتر و رشد جمعیت منفی شد / ادواج درالویت افراد نبود / مشکلات روحی و آسیب های روانی بیشتر شد / امید به زندگی در افراد از بین رفت و ...

و این دست مسائل خود به خود در جامعه اصلاح میشه البته نه به صورت علنی و مطمئنا زمان بر هستش ...

فقط انتظار نداشته باشید اگر اون موقعه احیانا تلوبزبون رو روشن کردید نبینید که میگه ینجا ابران اسلامی است کشوری جهت الگو گرفتن همه جهانیان به خصوص در رمینه ازدواج با الگو گرفتن از پیشوایان متقیان دین ...

N I G H T P E A C E
23-04-2015, 23:04
خدمت دوستان عارضم که مشکلات ازدواج با قانون های جدید و برابری و یکسانی حقوق و ... حل شدنی نیست ... اساسا جنس زندگی مشترک این طور نیست که بشه با قانون، شادی و خوشبختی و آرامش رو بش تزریق کرد ... اون چیزی که پایه و اساس رضایت و خوشبختی در ازدواج هست فقط عشق، محبت و تعهد هست و روزی که اینها در زندگی مشترک نابود شن، روز مرگ زندگی مشترکه، و با هیچ قانونی دیگه نمیشه درستش کرد ...

خوشبختی در زندگی مشترک رو گذشت و ایثار به ارمغان میاره که کاره عشق و صمیمیت هست نه حق من حق تو که کار قانونه ...

قوانین برای زمانی هستن که ازدواج از مسیر عشق و تعهد خارج بشه، برای اینن که اگر خارج شد دوباره بشه برش گردوند، و اگر نشه برگردوندش حق کسی ضایع نشه و فکر نکنم در این زمینه قوانین حاضر ما ناقص باشن ... همین مهریه باعث میشه اگر هم کار به جدایی بکشه زن حداقل سرمایه رو برای ادامه زندگیش داشته باشه ... اونایی که میگن مهریه نباشه فکر بعد از جدایی رو برای زن کردن؟ از طرف دیگه، تمام حقوقی که دوستان میگن از زن ضایع شده رو زن میتونه به عنوان شزایط ضمن عقد بیان کنه و برای خودش حفظ کنه ...

اون چیزی که باعث شده ازدواج ها دوام نداشته باشن انتخاب های احساسی و اشتباه، انتظارات بیجا، دخالت دیگران و ... هست نه قوانین موجود، اگر مشکل قوانین ما بود و آزادی و تساوی حلال مشکلات ازدواج بود، غربی که مهد آزادی و تساوی هست به سمت ازدواج سفید و موقت نمیرفت ...

N I G H T P E A C E
23-04-2015, 23:22
...

...

بله باید اینطور ساخته بشن، اما فعلا اینطور نیست، نه در غرب و نه در شرق، اکثر مشکلات و جدایی ها رو وقتی بررسی میکنیم میبینم دقیقا علتشون همین بچه بودن یک/دو طرف هست ...

والا من از خدامه، خودشون همین که یه دختر/پسر رو دیدن که بشون خندید همه چیز یادشون میره و خودشون رو دیگه علامه دهر و یه پا انسان شناس میدونن ...

اگر هر دو انسان بالغ و عاقل و فهمیده و سالم باشن، خودشون میتونن تشخیص بدن، اما وجدانا خودتون بگید چند درصد اینا که ازدواج میکنن این شرایط رو دارن؟ اکثرا ندارن، خب قانون گذار باید چیکار کنه؟ اجازه بده ازدواج و زندگی مشترک و آینده بچه ها و دختر/ پسر مردم ببیفته دست بچه بازی های/ ناقلا بازی های جوانا، یا قوانینی بذاره که به ازدواج و خانواده و جامعه نظم بده، حداقل تا زمانی که زوجین کمی از خامی و تلاطم های ابتدایی ازدواج فاصله بگیرن تا کمی پخته تر و عاقلانه تر با مسایل روبرو شن ...

منم معتقد هستم که زندگی باید پایه و اساسش عشق و تعهد باشه، و با زور قانون نمیشه زوجین رو خوشبخت کرد اما باور کنبد بسیاری از مسایلی که در ابتدای زندگی پیش میاد به دلایلی طبیعی هستن و با گذشت زمان و شناخت طرفین از هم و ... معمولا رفع میشن و باز عشق و صمیمت به زندگی برمیگرده ... شما فقط به موراد حاد نگاه نکنید ...

MVGroup
24-04-2015, 09:39
خدمت دوستان عارضم که مشکلات ازدواج با قانون های جدید و برابری و یکسانی حقوق و ... حل شدنی نیست ... اساسا جنس زندگی مشترک این طور نیست که بشه با قانون، شادی و خوشبختی و آرامش رو بش تزریق کرد ... اون چیزی که پایه و اساس رضایت و خوشبختی در ازدواج هست فقط عشق، محبت و تعهد هست و روزی که اینها در زندگی مشترک نابود شن، روز مرگ زندگی مشترکه، و با هیچ قانونی دیگه نمیشه درستش کرد ...

خوشبختی در زندگی مشترک رو گذشت و ایثار به ارمغان میاره که کاره عشق و صمیمیت هست نه حق من حق تو که کار قانونه ...

قوانین برای زمانی هستن که ازدواج از مسیر عشق و تعهد خارج بشه، برای اینن که اگر خارج شد دوباره بشه برش گردوند، و اگر نشه برگردوندش حق کسی ضایع نشه و فکر نکنم در این زمینه قوانین حاضر ما ناقص باشن ... همین مهریه باعث میشه اگر هم کار به جدایی بکشه زن حداقل سرمایه رو برای ادامه زندگیش داشته باشه ... اونایی که میگن مهریه نباشه فکر بعد از جدایی رو برای زن کردن؟ از طرف دیگه، تمام حقوقی که دوستان میگن از زن ضایع شده رو زن میتونه به عنوان شزایط ضمن عقد بیان کنه و برای خودش حفظ کنه ...

اون چیزی که باعث شده ازدواج ها دوام نداشته باشن انتخاب های احساسی و اشتباه، انتظارات بیجا، دخالت دیگران و ... هست نه قوانین موجود، اگر مشکل قوانین ما بود و آزادی و تساوی حلال مشکلات ازدواج بود، غربی که مهد آزادی و تساوی هست به سمت ازدواج سفید و موقت نمیرفت ...
زندگی یه زن مطلقه چه ربطی به شوهر سابقش داره؟ چرا مرد باید زندگی پس از طلاق زن رو مهیّا کنه؟
به‌نظرم این وظیفه‌ی دولت هست، نه شوهر.

A/|\IR
24-04-2015, 11:08

قوانین تاثیر داره، اینکه الان زن نتونه بدون اجازه شوهر کار کنه یا اجازه نداشته بشه از خونه خارج بشه تاثیری تو مهریه نداره؟ یا اینکه اگه روابط بین دو جنس مخالف آزاد تر باشه تاثیری تو ازدواج نداره؟

New Ray
24-04-2015, 13:09
خدمت دوستان عارضم که مشکلات ازدواج با قانون های جدید و برابری و یکسانی حقوق و ... حل شدنی نیست ...

این اصلاحیات لزوما باعث رفع مستقیم مشکلات ازدواج نمیشن، بلکه به تغییرات فرهنگی و تغییر دید مردم به ازدواج منجر میشن و این تاثیر گذاره. سایر مسائلی که تابحال اینجا بحث شد هم بیشتر بخاطر مشکل مهریه بوده و نه مشکلات خوده ازدواج. در واقع مشکل اصلی در مهریه اینه که آیا در صورتی که یک دختر هرگز ازدواج نکنه ضرر کرده ؟ بکنه ضرر کرده ؟ مخارجش از کجا تامین میشه ؟ و ...

و ما داریم برای اینها فقط یک خرج دهنده پیدا میکنیم که یا پدر هست یا شوهر. این هم ناشی از روش سنتی زندگی زنان بوده که امروز راندمان اقتصاد خانواده رو پایین میاره. بعنوان مثال در قدیم زن گندم میکاشت درو میکرد آرد میکرد و نان میپخت و فرضا نصف قیمت غذا رو تامین میکرد. در حالی که امروز اون وظایف تغییر کردن و خصوصا در شهرها بسیاری از خانمها از بیکاری افسردگی میگیرن. اما هنوز در روستاها و مناطق محرومتر می بینیم که زنان مشغول تهیه نان، ساختن صنایع دستی و ... هستن.

N I G H T P E A C E
24-04-2015, 13:51
قوانین تاثیر داره، اینکه الان زن نتونه بدون اجازه شوهر کار کنه یا اجازه نداشته بشه از خونه خارج بشه تاثیری تو مهریه نداره؟

یا اینکه اگه روابط بین دو جنس مخالف آزاد تر باشه تاثیری تو ازدواج نداره؟

زن اگر مایل باشه میتونه بر اساس همین قوانین موجود شرط کنه که مثلا میخواد کار کنه یا هر وقت خواست از خونه خارج بشه ... اما همونطور که گفتم اگر عشق و اعتماد بین زن و مرد حاکم باشه مطمین باشید کار به اینجاها و حق من حق تو و قانون و ... نخواهد رسید ...

تاثیرش اینه که امار ازدواج بشدت میاد پایین، مرد وقتی میبینه میتونه بدون بر عهده گرفتن هیچ تکلیف و وظیفه ای و بدون هیچ محدودیتی با هر زنی که خواست رابطه داشته باشه، چرا باید ازدواج کنه و خودش رو زیر بار مسولیت و تکلیف ببره؟

N I G H T P E A C E
24-04-2015, 14:26
زندگی یه زن مطلقه چه ربطی به شوهر سابقش داره؟ چرا مرد باید زندگی پس از طلاق زن رو مهیّا کنه؟
به‌نظرم این وظیفه‌ی دولت هست، نه شوهر.

اینکه دولت هم متقبل بشه خوبه، اما مگه بده زن یه مبلغ نسبتا زیاد دیگه هم بدستش برسه؟ زنها در موارد بسیاری از نظر توانایی و علاقه به کارها مختلف توانایی رقابت با مردها رو ندارن، و به همین دلیل هم اکثرا از نظر مالی مستقل نیستن، این مساله بخصوص بعد از جدایی برای زن بسیار گران تمام خواهد شد، بخصوص اینکه دیگه زن از خانواده پدریش هم مستقل شده ...

البته همونطور که قبلا گفتم فلسفه مهریه فقط این نیست، بلکه بیشتر یک عامل بازدارنده هست تا حدالامکان کار به جدایی و طلاق و مشکلات بعدیش نرسه ...

ehsan_iace
24-04-2015, 14:41
زن اگر مایل باشه میتونه بر اساس همین قوانین موجود شرط کنه که مثلا میخواد کار کنه یا هر وقت خواست از خونه خارج بشه ... اما همونطور که گفتم اگر عشق و اعتماد بین زن و مرد حاکم باشه مطمین باشید کار به اینجاها و حق من حق تو و قانون و ... نخواهد رسید ...

عشق و اعتماد؟! طرف به همه شک داره و فکر میکنه همه با زن‌اش میخواهند رابطه ج.ن.س.ی برقرار کنند یا اصلاً ذهنیت‌اش درباره زن بعنوان موجودی هست که کارهای خونه را انجام میده و بچه میاره و بزرگ میکنه و از شوهرش اطاعت میکنه! یا میخواهد حرف تو خونه فقط حرف خودش باشه و هیچ حقی برای زنش قائل نیست!
بعد اون زن با عشق و اعتماد میتونه از خونه بیرون بره یا کار کنه؟!
اون مرد تا سالها زیر نظر روانشناس و روانپزشک درمان نشه هیچ جور عشق و اعتمادی نمیتونه تغییرش بدهد!

N I G H T P E A C E
24-04-2015, 15:01
عشق و اعتماد؟! طرف به همه شک داره و فکر میکنه همه با زن‌اش میخواهند رابطه ج.ن.س.ی برقرار کنند یا اصلاً ذهنیت‌اش درباره زن بعنوان موجودی هست که کارهای خونه را انجام میده و بچه میاره و بزرگ میکنه و از شوهرش اطاعت میکنه! یا میخواهد حرف تو خونه فقط حرف خودش باشه و هیچ حقی برای زنش قائل نیست!
بعد اون زن با عشق و اعتماد میتونه از خونه بیرون بره یا کار کنه؟!
اون مرد تا سالها زیر نظر روانشناس و روانپزشک درمان نشه هیچ جور عشق و اعتمادی نمیتونه تغییرش بدهد!

انکار نمیشه کرد که چنین مردهایی هم وجود دارن، اما بنظرتون چند درصد مردها اینطور بقول شما روانی و بی سواد هستن؟

از طرف دیگه اینکه میگن قبل از ازدواج تحقیق کنید، و تا جایی که میتونید سعی کنید طرف رو بشناسید و از دیگران مشورت بگیرید بخاطر اینه که دختر گیر چنین مردهایی نیافته، اما مشکل اینه که دختر/ پسر وقتی عاشق شد دیگه گوشش به هیچ کس بده کار نیست، و ازدواج بر اساس تحقیق رو مال عهد بوق و عقب مونده ها میدونه و دم از آزادی زن و مرد و ... میزنه و وقتی هم دید اشتباه کرده تقصیر رو میندازه گردن دین و سنت و قانون و ...

مرد یا زنی که بالغ و عاقل هست و اخلاق سالمی داره و اهل تعهد و زندگی هست و همسرش رو از راه صحیح و با تحقیق و مشورت انتخاب میکنه (نه شهوت و عشق کور و کر) چرا نباید زندگیشون پر از عشق و اعتماد باشه؟ چنین زندگی مشترکی چرا نباید زیبا و دائم باشه؟ چرا چنین زندگی باید به قانون و قانون کشی و طلب مهریه و اذیت و آزار زن و ... بکشه؟

PCminister
24-04-2015, 15:45
میشه نتیجه گرفت که شما موافق هستید هر کس که دلش خواست، مجاز باشه ازدواج سفید کنه و هیچ محدودیت قانونی نداشته باشه؟ آیا موافق هستید یک مرد که آزاده و میخواد مهریه نده، هیچ فشار قانونی برای پرداخت مهریه نباشه؟ یا فقط در میزان نرخ مهریه است که هر کسی آزاده؟

نتیجه گیریتون خیلی سریع بود برادر.

اما پیشنهاد میشه اسم ایران را یه سرچ داشته باشید میبینید که یه واژه دیگه در اسم کامل کشور عزیزمون وجود داره. که صحبت در مورد اون در این انجمن ممنوعه.

قوانین که به خاطر توافق یا مخالفت من و شما عوض نمیشن!

من موافق با نظر شما هستم؟ خیر

اما موافق این نیستم که به زور اعتقاداتمو به شما تحمیل کنم چون اولا انسانی نیست و ثانیا خدا اینو از ما نخواسته.

به نظر نمیرسه بحثهای تاریخی، مذهبی شناخته بشن:

بعد از فتح مکه یهودیان و نصاری هم مثل قبل (البته با قبول یک سری محدودیتها) در کنار مسلمانان به زندگیشون به خوبی و خوشی ادامه دادن با اینکه پیامبر عزیز اسلام (صلوات الله علیه و آله) میتونستن به عنوان حاکم اونها رو حتی تبعید کنن و از شهر بیرونشون کنن.

اینکه همه اختیار داریم یک خاصیت در خلقت ماست چرا؟ چون وقتی کسی اختیار داشته باشه مسئول هست یعنی میشه ازش سوال کرد که چرا چنین کاری کردی.

و بخاطر همین ما بعد از مرگ باید پاسخگو باشیم. بخاطر همین گفته شد ما آزادیم. ما آزادیم که جهنم را انتخاب کنیم یا بهشت.

گرم اشتباهه جمله من نیستش برگرفته از قوانین اسلامی و مدنی موجود در جامعه هستش یه سرچ کنید متوجه می شید خودتون ...

حقیقت وقتی حقیقت محسوب میشه که همه ی اون گفته بشه.

باید بر طبق قوانین خدا زندگی کرد نه اون طوری که خودمون انتخاب میکنیم ... خوبه یه خدایی هست که هر چیزی رو از ادواج سفید و مهریه و حجاب تا نحوه وارد شدن به (بـــوق) رو بندازیم گردنش ...

ما چیزی را گردن خدا نمیندازیم. این خدا هست که به ما مسئولیت داده. ما مسئولیم و باید پاسخگو باشیم. و بنابر اعمالمون با ما برخورد خواهد شد. مهریه و حجاب دلیل دارن فلسفه دارن و کاملا قابل دفاع هستن اما در محیط احترام.

Stream
24-04-2015, 15:59
نتیجه گیریتون خیلی سریع بود برادر.

اما پیشنهاد میشه اسم ایران را یه سرچ داشته باشید میبینید که یه واژه دیگه در اسم کامل کشور عزیزمون وجود داره. که صحبت در مورد اون در این انجمن ممنوعه.

قوانین که به خاطر توافق یا مخالفت من و شما عوض نمیشن!

من موافق با نظر شما هستم؟ خیر

اما موافق این نیستم که به زور اعتقاداتمو به شما تحمیل کنم چون اولا انسانی نیست و ثانیا خدا اینو از ما نخواسته.

به نظر نمیرسه بحثهای تاریخی، مذهبی شناخته بشن:

بعد از فتح مکه یهودیان و نصاری هم مثل قبل (البته با قبول یک سری محدودیتها) در کنار مسلمانان به زندگیشون به خوبی و خوشی ادامه دادن با اینکه پیامبر عزیز اسلام (صلوات الله علیه و آله) میتونستن به عنوان حاکم اونها رو حتی تبعید کنن و از شهر بیرونشون کنن.

اینکه همه اختیار داریم یک خاصیت در خلقت ماست چرا؟ چون وقتی کسی اختیار داشته باشه مسئول هست یعنی میشه ازش سوال کرد که چرا چنین کاری کردی.

و بخاطر همین ما بعد از مرگ باید پاسخگو باشیم. بخاطر همین گفته شد ما آزادیم. ما آزادیم که جهنم را انتخاب کنیم یا بهشت.

برادر من نظر شما رو پرسیدم، چکار دارم با قوانین :n02:

این دو تا با هم نمی خونن. شما نمی تونی بگی همزمان من موافق نیستم به زور اعتقاداتمو به سایرین تحمیل کنم و مخالفم اونها آزادی داشته باشن بر خلاف اعتقادات من رفتار کنند. مخالفت با آزادی سایرین در رفتار بر خلاف اعتقادات شما = موافقت با تحمیل اعتقاداتتون با زور . یکی از این دو رو باید انتخاب کرد.

PCminister
24-04-2015, 16:14
این دو تا با هم نمی خونن. شما نمی تونی بگی همزمان من موافق نیستم به زور اعتقاداتمو به سایرین تحمیل کنم و مخالفم اونها آزادی داشته باشن بر خلاف اعتقادات من رفتار کنند. مخالفت با آزادی سایرین در رفتار بر خلاف اعتقادات شما = موافقت با تحمیل اعتقاداتتون با زور . یکی از این دو رو باید انتخاب کرد.

قوانین دینی به دو دسته تقسیم میشن:

فردی و اجتماعی

از نظر فردی شما اختیار دارید هر اعتقادی داشته باشید.

از نظر اجتماعی شما تابع قوانین کشوری هستید که در اون زندگی میکنید. (با نوجه به این مسئله مهریه و حجاب و لزوم اجرای اینها در جامعه معنی پیدا میکنه.)

مهریه باید برداشته بشه؟ خیر چون یک مبحث اجتماعی هست. اجتماعی که به خاطر اون واژه در اسم کشور عزیزمون و اینکه مردمش موافقت کردن باید این قوانین را در سبک زندگی مردم اجرا کنه.

برادر من نظر شما رو پرسیدم، چکار دارم با قوانین :n02:

آخه در پستهای قبلی به نظر میرسید دوستان با قوانین مشکل دارن تا با خود این قضیه!:n41:

نظر شما و من که درست و غلط را تعیین نمیکنه.

انسانها که معصوم نیست همه اشتباه میکنیم. انسانی که اشتباه میکنه نمیتونه به بقیه برنامه زندگی بده.

چرا من مهریه را قبول دارم و به اون عمل میکنم چون این برنامه از طرف کسی اومده که اشتباه تو کارش نیست.

ArashMiniStar
24-04-2015, 17:33
قوانین دینی به دو دسته تقسیم میشن:

فردی و اجتماعی

از نظر فردی شما اختیار دارید هر اعتقادی داشته باشید.

از نظر اجتماعی شما تابع قوانین کشوری هستید که در اون زندگی میکنید. (با نوجه به این مسئله مهریه و حجاب و لزوم اجرای اینها در جامعه معنی پیدا میکنه.)

مهریه باید برداشته بشه؟ خیر چون یک مبحث اجتماعی هست. اجتماعی که به خاطر اون واژه در اسم کشور عزیزمون و اینکه مردمش موافقت کردن باید این قوانین را در سبک زندگی مردم اجرا کنه.

آخه در پستهای قبلی به نظر میرسید دوستان با قوانین مشکل دارن تا با خود این قضیه!:n41:

نظر شما و من که درست و غلط را تعیین نمیکنه.

انسانها که معصوم نیست همه اشتباه میکنیم. انسانی که اشتباه میکنه نمیتونه به بقیه برنامه زندگی بده.

چرا من مهریه را قبول دارم و به اون عمل میکنم چون این برنامه از طرف کسی اومده که اشتباه تو کارش نیست.
همون دستور از بالا که شما میگی توش صیغه هم هست ولی چرا بهش عمل نمیشه؟ چرا خانوما مخالفشن؟ مگه مهریه ندارن اینم مث اون؟

تو یه پست دیگه فرمودین این بزرگواری خانوماس که در حین ازدواج مهریه نمیخوان
عزیزم بزرگواری؟ اصلا نمیتونه بخواد چون مردو از خودش متنفر میکنه یعنی طلاق فرض کن وسط زندگی یدفعه بخواد مرد چی فک کنه پیش خودش؟

سنت پیامبر هم این مهریه های سنگین رو قبول نمیکنه حالا شاید یکی شاسی زیر پاشه بتونه بده ولی کسی که دستش تنگه همون چند سکه هم ظلمه و در هیچ زمانی نباید بده
بیشتر شبیه دکون شده مهریه

Sent from my Xperia Z1 - THE BEST OF SONY

PCminister
24-04-2015, 20:49
همون دستور از بالا که شما میگی توش صیغه هم هست ولی چرا بهش عمل نمیشه؟ چرا خانوما مخالفشن؟ مگه مهریه ندارن اینم مث اون؟

تو یه پست دیگه فرمودین این بزرگواری خانوماس که در حین ازدواج مهریه نمیخوان
عزیزم بزرگواری؟ اصلا نمیتونه بخواد چون مردو از خودش متنفر میکنه یعنی طلاق فرض کن وسط زندگی یدفعه بخواد مرد چی فک کنه پیش خودش؟

سنت پیامبر هم این مهریه های سنگین رو قبول نمیکنه حالا شاید یکی شاسی زیر پاشه بتونه بده ولی کسی که دستش تنگه همون چند سکه هم ظلمه و در هیچ زمانی نباید بده

Sent from my Xperia Z1 - THE BEST OF SONY

بفرما حالا؟؟؟؟؟

شخصا با نام ازدواج موقت بیشتر موافقم تا صیغه.

ازدواج موقت تا اونجا که من در جریان فقهش هستم مهریه داره. خانوما مخالف چیش هستن؟

ازدواج موقت داره ازش سوء استفاده میشه. تقصیر دین هم نیست که مردم به دستوراتش عمل نمیکنن.

ضمن اینکه اگر بخوایم از نگاه عقل به قضیه نگاه کنیم یه دختر خانم جوان سالم چرا باید حاضر باشه با کسی ازدواج موقت داشته باشه؟

ازدواج موقت برای موارد خاص در دین قرار داده شده و سوءاستفاده از اون از نظر اخلاقی به شدت مذمت شده. ضمن اینکه از لحاظ شرعی و قانونی هم خیلی پیچ و خم داره. به همین راحتی نیست که شما خودت با هرکی خواستی ازدواج موقت داشته باشی.
به عنوان مثال: یه مرد نمیتونه با دختری که با خانوادش زندگی میکنه بدون اجازه پدر ازدواج موقت داشته باشه.

حالا گفته میشه من فلانی را میشناسم که چنین کاری کرده. خب اشتباه کرده و لحظه لحظه بودنش با او گناهه و به موقع جزاشو خواهد دید.

روی توافقی بودنش بحث شد.

تا اونجا من در جریانم هیچ کس هم برای ازدواج با کس دیگه مجبور نیست. یا جدیدا این هم از مد افتاده؟!

اگر نمیتونید 20 سکه را پرداخت کنید (حتی در طولانی مدت) و میدانید که نمیتوانید درست نیست قبول کنید.

wichidika
25-04-2019, 10:05
آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: زندانی‌کردن بدهکاران مالی و مهریه، وجه شرعی ندارد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]آیت‌الله-صافی‌گلپایگانی-زندانی‌کردن-بدهکاران-مالی-و-مهریه-وجه-شرعی-ندارد)
چنانچه بدهکاری، معسر و مفلس شناخته شد، باید احکام شرع برای او اجرا شود و حقّ حبس او را نداریم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مرجع تقلید شیعیان گفت: قوه قضاییه باید کاری کند که اعتماد مردم حفظ شود، یعنی عالمانه، عادلانه و آگاهانه رفتار کند که مردم عزیز ما، برای احقاق حق خود به آنجا مراجعه و قوه قضائیه را مورد اعتماد خویش بدانند. به گزارش تسنیم، آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی،رئیس قوه قضاییه که در بیت معظم له برگزار شد، اظهار داشت: کار شما بسیار مهمّ است که اگر به بهترین وجه انجام بگیرد، منافع بسیار زیادی برای کشور و جامعه دارد. وی افزود:نظر به اینکه قضاوت از مناصب مهمّ و خطیر است، باید قضات از بین افراد عالم، عادل و آگاه انتخاب شوند تا بتوانند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند. مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: قوه قضاییه باید کاری کند که اعتماد مردم حفظ شود، یعنی چنان عالمانه، عادلانه و آگاهانه رفتار کند که مردم عزیز ما، برای احقاق حقّ خود به آنجا مراجعه و قوّه قضائیه را مورد اعتماد خویش بدانند. استاد سطوح عالی حوزه علمیه ادامه داد: در روند قضایی باید آبروی مردم کاملاً محفوظ بماند، عدالت هم به طور کامل و بدون تبعیض باید برای همگان اجرا شود. آیت الله صافی گلپایگانی در بخش دیگری از سخنان خود را به موضوع مجازات حبس اختصاص داده و گفت:زندانی‌کردن بدهکاران مالی از جمله برای مهریه، وجه شرعی ندارد و چنانچه بدهکاری، معسر و مفلس شناخته شد، باید احکام شرع برای او اجرا شود و حقّ حبس او را نداریم. وی حفظ امنیت سرمایه و اموال مردم را از مهم‌ترین وظایف قوه قضائیه برشمرده و تصریح کرد:اخباری که از اختلاس‌ها و دزدی‌ها شنیده می‌شود بسیار نگران‌کننده است، شما باید جدّی وارد شده و جلوی اختلاس‌ها را بگیرید، البته اقدام مهم‌تر اینکه بستر و زمینه اختلاس و دزدی از سیستم اقتصادی کشور برطرف شود. مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه اقتدار قوه قضاییه در جلوگیری از اختلاس‌ها، نقش زیادی در رفع مشکلات اقتصادی کشور دارد، افزود: یکی دیگر از وظایف مهم قوه قضائیه به ویژه دادستان‌های محترم به عنوان مدعی‌العموم، جلوگیری از اعمال خلاف شرع و ملاهی و مناهی است که توسط عده‌ای از افراد انجام می‌گیرد. استاد سطوح عالی حوزه علمیه بیان کرد: باید با تدبیر و اقتدار، جلوی این امور خلاف گرفته شود تا جامعه، پاک بماند و مردم در آسایش و رفاه زیر سایه احکام نورانی اسلام زندگی کنند. آیت الله صافی‌گلپایگانی خاطرنشان کرد: کار مهمّی به حضرتعالی و همکاران محترمتان واگذار شده که امیدوارم بتوانید با تدبیر و اجرای دقیق احکام اسلام، به ملّت شریف و عزیز ایران به نحو احسن خدمت نمایید و موجبات رضایت خداوند متعال و حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف را فراهم کنید.

mojt90
10-07-2020, 09:07
سکه 10 میلیونی ! اساس مهریه اشتباه است که هر کسی هر چقدر دلش می خواهد ، مهریه می کند . ;)

hamid3369
10-07-2020, 09:33
بنظر من تفاهم و زرنگی تو روند زندگی خیلی مهمتره
مهریه مثل یک سمه و هوش و زرنگی شما پادزهرش

mojt90
10-07-2020, 10:21
بنظر من تفاهم و زرنگی تو روند زندگی خیلی مهمتره
مهریه مثل یک سمه و هوش و زرنگی شما پادزهرش

مهریه ابزار فشار خانم ها برای انجام خواستشون هست . در کشور های خارجی چیزی هست به عنوان قرارداد ازدواج و بر اساس سکه نیست .

و در صورت طلاق هیچ کدوم از زوجین متضرر نمی شوند و میتواندد بعد از طلاق به زندگی خود ادامه دهند .

hamid3369
10-07-2020, 11:00
مهریه ابزار فشار خانم ها برای انجام خواستشون هست . در کشور های خارجی چیزی هست به عنوان قرارداد ازدواج و بر اساس سکه نیست .

و در صورت طلاق هیچ کدوم از زوجین متضرر نمی شوند و میتواندد بعد از طلاق به زندگی خود ادامه دهند .

کسی حاضره با مهریه پایین ازدواج کنه؟؟

ژیان
10-07-2020, 12:42

فعلا که مجانی هم کسی نمیره اینها رو بگیره. اگه کسی به خاطر مهریه و کم و زیادیش میخواد ازدواج کنه یا نکنه همون بهتر این وصلت سر نگیره. خدا یکی همسر یکی سکه یکی.

mojt90
10-07-2020, 12:47

خیر ، منتها اساس مهریه در ایران اشتباه هست و نجومی هست . حتی سایت مذهبی - قرآنی تبیان هم به این مورد اشاره کرده که باعث پیچیده شدن و ترس جوانان از ازدواج شده است .

silvermanhhh
10-07-2020, 12:59
خیر ، منتها اساس مهریه در ایران اشتباه هست و نجومی هست . حتی سایت مذهبی - قرآنی تبیان هم به این مورد اشاره کرده که باعث پیچیده شدن و ترس جوانان از ازدواج شده است .

مهریه نیست که ترسناکه،اول خوده زنه هست بعد هزینه زن و بچه

hamid3369
10-07-2020, 22:45
مهریه نیست که ترسناکه،اول خوده زنه هست بعد هزینه زن و بچه
:D:D:D:V24:

Dr Nima
15-09-2020, 10:50
اینجا صف مرغ و گوشت نیست، صف مهریه است!

ویدئویی از صف شلوغ اجرای مهریه در دادگاه‌های خانواده خبرساز شده است.

([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
برترین‌ها: ویدئویی از صف شلوغ اجرای مهریه در دادگاه‌های خانواده خبرساز شده است.

سقف ۱۱۰ سکه هم با توجه به افزایش چند برابری قیمت سکه، نتوانست جلوی برخی کاسبی‌ها در ازدواج را بگیرد.

italodance
15-09-2020, 10:57
اینجا صف مرغ و گوشت نیست، صف مهریه است!

ویدئویی از صف شلوغ اجرای مهریه در دادگاه‌های خانواده خبرساز شده است.

([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
برترین‌ها: ویدئویی از صف شلوغ اجرای مهریه در دادگاه‌های خانواده خبرساز شده است.

سقف ۱۱۰ سکه هم با توجه به افزایش چند برابری قیمت سکه، نتوانست جلوی برخی کاسبی‌ها در ازدواج را بگیرد.

لعنت خدا به این دوره از ایران

لعنت به دوران سیاه و استبداد دوره جاری ایران

ایرانی که به باستانی می شناختیم هم اکنون بدترین جلوه های معشیتی و انسانی خود را به داخل و خارج ارسال دارد می کند.

mojt90
15-09-2020, 11:16
لعنت خدا به این دوره از ایران

لعنت به دوران سیاه و استبداد دوره جاری ایران

ایرانی که به باستانی می شناختیم هم اکنون بدترین جلوه های معشیتی و انسانی خود را به داخل و خارج ارسال دارد می کند.

واقعا به خدا جوانی ما رفت ! با روند گرونی و بدتر شدن همه چیز . هر چی کارگری هم میکنیم باز میبینیم در جا میزنیم .

خدایا دیگه بسه :sad:

Dr Nima
18-09-2020, 14:59
واقعا به خدا جوانی ما رفت ! با روند گرونی و بدتر شدن همه چیز . هر چی کارگری هم میکنیم باز میبینیم در جا میزنیم .

خدایا دیگه بسه :sad:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %D8%AE%D8%AF%D8%A7%DB%8C%D8%A7_%D8%A8%D8%B3%D9%87_ %D8%AF%DB%8C%DA%AF%D9%87_%D8%AE%D8%B3%D8%AA%D9%87_ %D8%B4%D8%AF%D9%85

Dr Nima
18-09-2020, 15:03
مهریه به دو دسته عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می‌شود و برای مطالبه آنها باید مراحل قانونی که در قانون آمده است طی شود

به گزارش مشرق، مهریه، مالی است که در زمان جاری شدن صیغه‌ی عقد و نکاح، طبق توافق قبلی زوجین و براساس قوانین اسلام و رسوم اجتماعی، مرد به زن پرداخت می‌کند یا مکلف به پرداخت آن می‌شود.

قانون دو نوع مهریه را مشخص کرده است و مهریه به دو دسته عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می‌شود.

بر اساس قانون هرگاه برای پرداخت مهریه، زمان و اجل معین نشده باشد، مهریه عندالمطالبه است.

اگر مهریه عندالمطالبه باشد به محض عقد، زن مالک مهر است و هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه‌ی خود را از شوهرش طلب کند.

اما اگر مهریه عندالاستطاعه باشد، زمان پرداخت مهریه، هنگامی است که زوج، توانایی و استطاعت پرداخت مهریه را داشته باشد یعنی پرداخت آن منوط به استطاعت، زوج است.

البته صورت دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن زن و شوهر می‌توانند مهریه را به صورت موجل تعیین کنند که در اینصورت پرداخت مهریه در زمان مقرر مورد توافق باید پرداخت شود و قبل از آن زوج حق مطالبه مهریه را ندارد.

Dr Nima
18-09-2020, 15:04
بر اساس قانون اگر مردی برای فرار از پرداخت مهریه اموال خود را به نام فرد دیگری بزند، باید مجازات قانونی را طی کند.

به گزارش مشرق، گاهی اوقات مرد برای فرار از پرداخت مهریه به همسر خود، دست به اقدامات متعددی می‌زند مثلا در برخی از موارد مرد اموال خود به نام سایر افراد خانواده می‌زند.

بر اساس قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۳۹۴ انتقال مال به دیگری به هر نحوی و به هر وسیله‌ای که باشد موجب حبس تعزیری و جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکوم به یا هر دو مجازات است.

علاوه بر فردی که اقدام به انجام این کار کرده است، شخصی که اموال به نام او منتقل و ثبت شده هم مجرم به حساب می‌آید و در حکم شریک جرم است و در صورت وقوع چنین امری مال از فرد به عنوان جریمه اخذ می‌شود.

radarz
19-09-2020, 09:13
- مهريه هم جلوي طلاق رو نميتونه بگيره !!! فقط ي مدت جنگ و دعواها رو بيشتر ميكنه :weird:

A.M.D.D.E.V.I.L
02-11-2020, 23:46
ازدواج قتلگاه عشق!

فرض کنید شخصی رو بسیار دوست دارید، اون هم شما رو دوست داره. فرهنگ جامعۀ فرضی شما هم مخالفتی با این موضوع نداره، با این همه آیا اصلاً نیازی برای ازدواج باقی میمونه؟
حال فرض کنید که شخصی رو دوست ندارید، در این حالت هم نیازی برای ازدواج باقی نمیمونه. پس این وسط نقش «مهریه» یا «قیمت» چی هست؟
متأسفانه ازدواج برخلاف بسیاری از «قرارداد»های مذهبی-سیاسی که توسط دولت های باستان به رعیت تحمیل میشده، هنوز منقرض نشده. بنابراین ما هنوز هم مجبور هستیم با مسائلی که برای اجدادمون در 500 نسل پیشین مطرح بوده، دست و پنجه نرم کنیم. عجیب هست که امروز کسی نمیاد بگه «من چرا باید به معبد ماردوک در بابل مالیات بدم»، اما هنوزم میگیم «باید به ازای "خرید" دختر، مهریه بدم».

نقد مسئلۀ مهریه کار بسیار آسانی هست، اما هنوز در شرایط جامعۀ ما و اکثر زنانی که هیچ «حق» براشون تعریف نشده و نه درآمدی دارن، نه توانایی کار، و صرفاً در خانوادۀ پدری «تولید» میشن تا دقیقاً مثل جوامع باستانی عهد عتیق از «تولید به مصرف» در منزل داماد برسن (با آوردن بیشترین فرزند پسر)، صحبت از ملغی کردن «مهریه» دشوار هست.
از نزدیکانم تعدادی دختر رو میشناسم که ازدواج کردند اما «مهریه» نخواستند، در عوض تمام حقوقی که جامعۀ سنتی از ایشان سلب کرده بودند رو پس گرفتند (حق خروج از کشور، حق طلاق و ...)، اتفاقاً خوشحال ترین ازواجی هستند که دور و برم میشناسم. اما زیاد طول میکشه که چنین امری همه گیر بشه، و مهمترین شرطش، استقلال زن به واسطۀ اشتغال هست.

این وسط متأسفانه دخترانی هستند که از مهریه سوء استفاده میکنند و باعث بدبختی عدۀ کثیری میشن. البته باز هم باید در نظر داشته باشیم که هیچ عقل سلیمی حین ازدواج تن به ارقام نجومی نمیده. پسرهایی که به «دام» چنین دخترانی می افتند، خودشان هم در این بلا سهیم هستند. مشکل اساسی جامعه هست که نشانۀ «دوست داشتن» رو در «مهریۀ بالا» می بینه. گویا که مهریۀ پایین «کافی نیست» برای «اثبات عشق»، و امان از دست کسانی که به دنبال «اثبات عشق» هستند.

Demon King
20-11-2020, 21:14
سلام.

مساله ای که مهم تر از مهریه ی بالا یا پایینه، اینه که مرد قبل از امضای چیزی، ببینه آیا در حال حاضر قادر به پرداخت تعهدش هست؟ منظورم دقیقا همین الانه! چون سوای از عشق و تعهدی که دو نفر به هم دارن، مهریه حق زنه و هیچ مانعی وجود نداره که بخواد همون موقع طلبش کنه.

پس هم زن و هم مرد، باید به شرایط خودشون نگاه کنن. در شرایط معمول من با مهریه به صورت سکه موافق نیستم. اگر قرار داد مهریه به شکل اهدای یه ملک یا دارایی باشه خیلی بهتره! اولا زن مطمئنه که مرد این دارایی رو داره و دوم میشه همون ابتدای ازدواج، این مهر اعطا بشه تا خیال هر دو طرف راحت باشه. اینطوری نه مرد نگران طلاق احتمالیه و نه زن!

دختر فردا
21-11-2020, 05:10
حق طلاق به جای مهریه

بامدادنیکنفس
21-11-2020, 08:25
حق طلاق به جای مهریه

ناموس ! غیرت ! غیرتت کجا رفته ایرانی . مرد ایرانی زندان باسه مهریه میره ولی به کسی باج نمیده ! حتی به ناموسش

بامدادنیکنفس
21-11-2020, 17:28
تو روزنامه نوشته بود از قول یه خانومی که " شوهرم کتک میزنه منو ، برادرام غیرت ندارن !! " غیرت اینه از نظر خانوما ..

دختر فردا
21-11-2020, 17:28
ناموس ! غیرت ! غیرتت کجا رفته ایرانی . مرد ایرانی زندان باسه مهریه میره ولی به کسی باج نمیده ! حتی به ناموسش

براشما اسمش غیرته برا ما اسمش اسارته. ما یعنی حق نداریم حتی طلاق بخوایم؟ فقط شما حق داارین؟ اسیر و کنیز می خواین؟

بامدادنیکنفس
21-11-2020, 17:42
براشما اسمش غیرته برا ما اسمش اسارته. ما یعنی حق نداریم حتی طلاق بخوایم؟ فقط شما حق داارین؟ اسیر و کنیز می خواین؟

تو شهرستان ما میگن غیرت پر از ناموسه !
والا منم خیلی از این مفاهیم ادبی سر در نمیارم ، فقط میدونم باسه ما دردسره

همون ضرب المثل قدیمی که خونه شوهرت رفتی با لباس سفید با کفن سفید برمیگردی !
تو جامعه اعراب که مفاهیم غیر ت و ناموس اختراع شد ، شدیدا محافظه کار هستن و مثل ما ایرانی ها خاله زنک نیستن که بگن حالا ازدواج کرد . با کی ازدواج کرد ؟؟ جوک بسازن

تو ایران پیش از اسلام هم غیرت و ناموس بود منتها در ایران ساسانی جامعه طبقه بندی داشت و هیچ وقت دختر اشراف زن پسر عمله نمیشد . نه مثل ج ا ا

بامدادنیکنفس
21-11-2020, 17:44
حق طلاق به جای مهریه

این جرف را به خانوم شیرین عبادی هم بزنی برات اما و اگر در میاره من مخالف نیستم . زن ایرونی راحت طلبه

دختر فردا
21-11-2020, 17:46
نه خیرم غیرت اینه تو خیابون کسی مزاحمم بشه برادرم یا همسرم باهاش برخورد کنه. اینکه من چی بپوشم به کسی ربطی نداره. اینکه نخوام ادامه بگیرم طلاق بدم هم به خودم مربوطه.

بامدادنیکنفس
21-11-2020, 17:53
نه خیرم غیرت اینه تو خیابون کسی مزاحمم بشه برادرم یا همسرم باهاش برخورد کنه. اینکه من چی بپوشم به کسی ربطی نداره. اینکه نخوام ادامه بگیرم طلاق بدم هم به خودم مربوطه.

خانوم محترم ، هموطن گرامی

وقتی شما ازدواج کردی برادر شما دیگه چه کارست ؟ برادر شما خودش نباید بره دنبال زن و نامزد و دوست دختر بازی ؟

بامدادنیکنفس
21-11-2020, 18:01
هر نیروی استعماری

شعار خودش را داره برای استعمار
اگه غربی ها به قول ما ایرانی ها تبلیغ بی ناموسی ! میکنن .. (که نمیکنن)
اعراب هم از صبح تا شب بوق ناموس میزنند .

ناموس در عربی فصیح بر وزن قینوس هست که معنی آن مزخرفات و خزبلات است
غربی ها هم .. بی ناموس نیستند .. شما همون روسیه بری که مردم ایران بدترین حرف ها را براشان در میارن ، غیر از اونایی که تکلیف شون مشخصه به هیش کی دیگه نمیتونی نزدیک بشی
از بس که حرف دراوردن براشون

دختر فردا
21-11-2020, 18:12
این برا قبل ازدواجه.

دختر فردا
21-11-2020, 18:15
این جرف را به خانوم شیرین عبادی هم بزنی برات اما و اگر در میاره من مخالف نیستم . زن ایرونی راحت طلبه

اتفاقا از بقیه دنیا باوجود محدودیتامون هم تحصیلات ما بهتره هم پشتکارمون. یک صدم محدودیت ما رو شما داشتین می فهمیذین.

barton fink
27-11-2020, 19:54

جدی جدی یک عده باورشان شده که مردان بادیگارد شخصی ایشان اند!
-هر چه می خوام بپوشم
-هرچه می خواهم بگویم
-همه چیزش به خودم مربوط است
اما جلوی تضاد و تعدی ممکن را مرد با فدا کردن خود بگیرد!
بفرمایید اب زرشک...

بامدادنیکنفس
28-11-2020, 08:05
اتفاقا از بقیه دنیا باوجود محدودیتامون هم تحصیلات ما بهتره هم پشتکارمون. یک صدم محدودیت ما رو شما داشتین می فهمیذین.

آدم تو محدودیت هاست که میدرخشه

italodance
28-11-2020, 08:29

جای تاسف هست و بس

عقب ماندگی فکری و زمانی همین هست که میبینیم. لغت احمقانه ناموس و غیرت.
برای همینه که درجا زدیم.
الان دور و زمونه همه تحصیلات دارند، یک مدرک به درد نخور وطنی که واقعا به درد وطن هم‌ نمیخوره
میرید
میگیرید
میشید

هیچ کاره. دختر ایرانی اگر فکرش باز باشه میره خارج آنجا تحصیل میکنه کار میکنه ازدواج میکنه، از مدرک و سواد علمیش واقعا استفاده میکنه، این فکرهای عقب موندگی رو هم نداره نظیر ناموس و غیرت.

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-11-2020, 10:23
-هر چه می خوام بپوشم
-هرچه می خواهم بگویم
بفرمایید اب زرشک...

با سلام خدمت همگی

بنده برای این نوشته دکمه ی تشکر زدم چون این یک واقعیت هست ولی این واقعیت، خودش از یک واقعیت دیگه سرچشمه میگیره :
بعضیها دیگران رو فقط یک ابزار و وسیله می‌بینند برای پیشبرد کارهاشون و نقشه‌هاشون و خواسته‌هاشون و آرزوهاشون

این افراد وقتی با کسی رابطه برقرار میکنند (رابطه ی عاطفی ، دوستی ، تجاری ، جنسـی و غیره ) فقط می‌خوان از یک یا چند چیزِ اون فرد استفاده یا سوءاستفاده کنند .
از زیباییش ، اندامش و هیکلش ، پولش ، زور بازوش ، هوش و ذکاوتش ، تهوُرش ( شجاعت در کارهای شر و خلاف و جُرم) و قُلدریش ، شغلش ، نفوذش ، شهرتش ، پست و مقامش ، خانواده‌اش و غیره .

وقتی هم که دیگه کار انجام شد و هدفشون مُحقَق شد طرف رو رها می‌کنند . گاهی هم برای رها کردنش بهانه جور میکنند و جر و دعوا راه میندازند و خودِ اون فرد رو مقصر نشون میدند برای قطع رابطه .
این یکی از روشهای این افراد هست برای قطع رابطه با فردی که بی فایده و بی مصرف شده براشون.

ربطی به زن و مرد هم نداره این خصلت .

=======================================
دوستان , به نفع شما هست که مطالب بنده ی مخلص رو بخونید و دنبال کنید چون هم کلی پول توش هست هم امنیت و ایمنی ، هم آسایش و آرامش ، هم دور شدن از بسیاری از خطرها و ضررهای دنیا و هم پایان و عاقبتِ خوش و خیر إن شاء الله ..

چند نمونه :
.

میلیونها تومن صرفه جویی در هزینه های خودرو و زندگی :

توصیه های مهم امنیتی:

قوانین و مقرراتِ گفتگو و تبادلِ نظر:

.
برنامه های مهم و کاربردی برای گوشیهای اندرویدی :
.
.
تاپیک جامع لوله‌کشی و پمپ آب و مخزن آب ( مشاوره و تعمیر و سرویس)
.
.

سرویس و نگهداری و تعمیر آبگرمکن دیواری

تاپیک جامع دستگاه تصفیه آب خانگی. (مشاوره، سرویس و تعمیر )
.

دختر فردا
01-12-2020, 20:41
-هر چه می خوام بپوشم
-هرچه می خواهم بگویم
بفرمایید اب زرشک...
اولا احترام خودتونو نگه دارید. ثانیا من نمی گم بادیگارد ولی وقتی یکی مزاحم بشه من خودمم اعتراض می کنم ولی طبیعتا ترجیح می دم همسرم این کارو می کرد چون اون آدم لذت می برخ از اعتراض من. اینم مشکلی هست که آقایون به سر جامعه آوردن.

دختر فردا
01-12-2020, 20:47
جای تاسف هست و بس

عقب ماندگی فکری و زمانی همین هست که میبینیم. لغت احمقانه ناموس و غیرت.
برای همینه که درجا زدیم.
الان دور و زمونه همه تحصیلات دارند، یک مدرک به درد نخور وطنی که واقعا به درد وطن هم‌ نمیخوره
میرید
میگیرید
میشید

هیچ کاره. دختر ایرانی اگر فکرش باز باشه میره خارج آنجا تحصیل میکنه کار میکنه ازدواج میکنه، از مدرک و سواد علمیش واقعا استفاده میکنه، این فکرهای عقب موندگی رو هم نداره نظیر ناموس و غیرت.

می تونیمم بی اجازه پدرمون یا شوهرمون بریم خارج ؟ نه. ولی به اینجا که می رسه یادتون می ره سنتی این مسائل نه؟ فقط دفاع یه مرد از همسرش سنتیه؟ کارکردنمون منوط به اجازه است اونو نمی بینید دیگه؟ اصلا همش به کنار یه تابستون مثل ما لباس بپوشید دیگه حرفی نمی زنید.

mojt90
03-12-2020, 11:33
سلام

قوانین ازدواج ، طلاق و مهریه در ایران ، به هیچ عنوان عادلانه نیست . هم برای خانم ها و هم برای آقایان در صورتی که قوانین در کشور های غربی بسیار منطبق بر

اصول ، و برای طرفین عادلانه است .در ایران مواردی ماننده (تحصیل ، خروج از کشور ، حق طلاق و ...) باعث نابرابری در ازدواج شده است .

نمونه های قوانین : (سمت چپ ایران - سمت راست کشور های اروپایی و غربی)

اگر ثابت شود زن خیانت کرده است ، باز هم مهریه به او تعلق میگیرد . / درمقابل ، هیچ گونه اموالی به طرف خیانت کننده پرداخت نمی شود !

چند همسری / در مقابل الزام به تک همسری کشور های اروپایی

و ... (در منبع)

............. بررسی مهریه در کشور های اروپایی

در کشورهای اروپایی تفاوت جنسیتی درباب مقررات دیده نمی شود و زن و مرد باهم کاملاً برابر تلقی می شوند. در مقررات طلاق نیز تفکیکی جنسیتی مشاهده نمی شود و در تقسیم اموال نیز همین طور.

در طلاق کشورهای اروپایی ابتدا اموال دوره مجردی زن و مرد تفکیک و اموال دوره تجرد هرکسی به خود او تعلق می گیرد و تقسیم اموال در مورد اموال مشترک به دست آمده صورت می گیرد. علاوه بر تقسیم اموالی که در زندگی مشترک به دست آمده در بدهی ها نیز با یکدیگر شریک خواهند بود و در بازپرداخت وام هایی که در زندگی مشترک دریافت نموده اند هر دو شریک خواهند بود.

منظور از اموال دوره تجرد فقط اموال هر شخصی قبل از ازدواج نیست و اموال هر شخص پس از جدا زندگی کردن را نیز شامل می شود. منظور از اموال دوره تاهل و زندگی مشترک نیز این است که به واسطه کار و اشتغال هر دو نفر حاصل شده باشد و تقسیم اموال به صورت عادلانه صورت می گیرد و در آن میزان مشارکت طرفین در زندگی محاسبه می شود.

در صورت خیانت هر یک از طرفین ، به فرد خیانت کننده هیچ اموالی از مال تقسیم شده نمی رسد !

ارث رسیده به هر یک از طرفین ، به هیچ عنوان جزء اموال تقسیمی نخواهد بود !

و .... که منبع زیر بخوانید .

barton fink
04-12-2020, 15:17
اولا احترام خودتونو نگه دارید. ثانیا من نمی گم بادیگارد ولی وقتی یکی مزاحم بشه من خودمم اعتراض می کنم ولی طبیعتا ترجیح می دم همسرم این کارو می کرد چون اون آدم لذت می برخ از اعتراض من. اینم مشکلی هست که آقایون به سر جامعه آوردن.
شما می توانید خیلی چیزهای دیگر را هم ترجیح بدهید اما محق به انها نیستید!

بامدادنیکنفس
04-12-2020, 15:28
می تونیمم بی اجازه پدرمون یا شوهرمون بریم خارج ؟ نه.

تا ترکیه میتونیم بریم

پاس ترک که گرفتیم هر جایی بخوایم میریم

Mehrdadcr7
30-12-2020, 16:23
واقعا هرچه مهریه کمتر باشه مهر و محبت بیشتره

Mehrdadcr7
30-12-2020, 16:24
واقعا هرچه مهریه کمتر باشه مهر و محبت بیشتره وزندگی شیرین تری میشه داشت