PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بیماری های اعصاب و روان

روانپریش
24-02-2015, 23:47
سلام دوستان من دوتا سوال داشتم بیماری های روانی چجوری طبقه بندی میشن یعنی به ترتیب کدومشون از همه بدتر و خطرناک تر هست
و اینکه چه بیماری های باعث معافیت از خدمت سربازی میشه؟

M.R.S.
25-02-2015, 00:17
سلام دوستان من دوتا سوال داشتم بیماری های روانی چجوری طبقه بندی میشن یعنی به ترتیب کدومشون از همه بدتر و خطرناک تر هست
و اینکه چه بیماری های باعث معافیت از خدمت سربازی میشه؟
بیماری های اعصاب و روان بوسیله راهنمایی که انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر میکنه و تحت عنوان DSM شناخته میشه طبقه بندی میشن و برای هر بماری خاص یک سری شرایط در نظر گرفته شده که بستگی به نوع بیماری باید بیمار در بازه زمانی مشخص تعداد مشخصی از اون شرایط رو داشته باشه تا تشخیص خاصی براش مشخص بشه
در حال حاضر آخرین نسخه این راهنما DSM-5 هست که در 2013 منتشر شده
خیلی از بیماری های اعصاب و روان به صورت مزمن هستند و فرد رو مدت زیادی در گیر میکنن و دوره های عود دارن و پاسخ به درمان ممکن هست به کندی صورت بگیره
اما زمانی فرد خطرناک محسوب میشه که علامت بوجود آمده در فرد باعث ضرر جانی به خود فرد یا افراد دیگه بشه و این وقتی هست که بیمار افکار خودکشی یا دیگر کشی داشته باشه
مثلا ممکن هست یک فرد اسکیزوفرنی توهم داشته باشه ولی توهم فرد رو اجبار به خودکشی یا دیگر گشی نکنه اما یک فرد افسرده دچار افکار خودکشی بشه و جانش رو به این خاطر از دست بده
اما در کل بیماری های دسته اسکیزوفرنی و بعد اختلال خلق دوقطبی ، اختلال افسردگی و اختلالات شخصیت از بیماری های اصلی و مزمن هستند

در مورد اینکه چه بیماری هایی باعث معافیت میشن اطلاعی ندارم و بنظرم خود بیمار باید از روانپزشک بپرسه که بیماری اش شرایطمعافیت داره یا نه
اما گمان کنم حداقل اسکیزوفرنی با هر درجه و علامت شامل معافیت بشه
.................................................. .................................................. .........................
البته تمارز به بیماری های اعصاب و روان گرچه آسون بنظر میرسه اما با بستری کردن فرد و تحت نظر گرفتن و انجام تست های روان شناسی خاص براحتی میشه با تمارز پی برد

روانپریش
25-02-2015, 08:45
مرسی عزیز
منظور من استاندارد توی ایران هست
یعنی توی قانون قضایی و کیفری ایران بیماری های روانی رو چجوری دسته بندی میکنن؟