PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : میخام برم حج عمره وارد نیستم یکم راهنمایی کنید

brad pitt
20-02-2015, 14:35
سلام
ببخشید من یه 1ماهه دیگه ایشالا دارم میرم عمره با مادرم
من 25 سالمه

یکم راهنمایی میکنید در مورد خرج و مخارج اونجا
برای چه کسانی باید مثلن هدیه بیارم ؟
برای همکاران هم میخاد یا مثلن میشه با یه نهار چیزی تمامش کرد ؟
من با مادرم میرم . آیا میخاد من هم برای اقوام چیزی بخرم ؟ با اگر خاستند همون اوشون کافی ست ؟
مثلن باید چی بخرم ؟
از طرفی خیلی هم پول ندارم برا اینچیزا
چقدر باید پول ببریم اونجا ؟ محیط عربستان چجوره ؟ اونجا هم چیزی میشه خرید ؟

موهای سرم هم باید کوتاه کنم ؟

کلن یکم راهنمایی کنید هیچی بلد نیستم ممنون

MƐΛИĪИƓĿƐSS
20-02-2015, 14:43
سلام.
حالتون خوبه؟
به سلامتی انشاالله.واسه ما هم دعا کنید.
واسه حج عمره واجب نیست که موهای سرتون رو کوتاه کنید.دل بخواهی،من که کوتاه نکردم.
برای فامیل های درجه 1 میتونید از اونجا لباس بخرید ولی مواظب باشید جنس بیخود نخرید.یا میتونید بیاید و از ایران خرید کنید.
اونجا هر ریال عربستان هزار تومن ایرانه.میل با خودتونه.
قبل از رفتن میزان مشخصی رو میتونید از بانک معرفی شده دلار با قیمت دولتی بخرید.
برای دوستان هم میشه با یه شام دادن سر و تهش رو به اوورد.
مواظب مادرتون هم باشید.
موفق باشید:n16:

stabesh
20-02-2015, 15:17
سلام
ما هم دعا کنید
قبل از رفتن اول باید بریدو لباس احرام بخرید
برای سوغاتم همچی اونجا پیدا میشه ما واسه اقوام سجاده روسری پارچه چادری تی شرت گرفتیم منم برای دوستای نزدیکم گل سر گرفتم
بعدشم که برگشتیم ناهار دادیمو همه رو دعوت کردیم
شما باید ببینید بودجه تون چقدره
موفق باشید

stabesh
20-02-2015, 16:00
راستی یادم رفت قبل از رفتن سرپرست کاروان یه جلسه میذاره و توضیحاتی در مورد سفر میده حتما شرکت کنید موقع انجام مناسک هم خودشون راهنمایی تون میکنند نگران نباشید

brad pitt
20-02-2015, 17:07
ممنون
در اون جلسه که فک نکنم بتونم شرکت نکنم چون کار من کارمند بانک هست و ماه اسفند اصلن مرخصی نمیدن . به همین خاطر اینجا پرسیدم که دوستان در صورت داشتن وقت محبت بفرمایند و راهنمایی کنند

لباس احرام و باید همینجا ایران خرید ؟ ( چیز خاصه دیگه ای نمیخاد ؟]
اونجا همش باید با این لباس باشیم ؟ یعنی لباس دیگه نمیخاد ببریم ؟

عربی من خوب هست . تاثیری داره ؟ که عربستانی ها باهامون خوبتر بشن ؟

خوب حدودن بودجه چقدر ببریم ؟ من و مادرم میخایم بریم . متوسطه درآمدمون . نمیدونم والا
بعد کلن دلار ببریم بهتره یا ریال ؟

ممنون

stabesh
20-02-2015, 18:38
خیلی از فروشنده ها اونجا فارسی بلدن اینقدر که با ایرانی ها سرو کله زدن
لباس احرام فقط برای طواف کعبه است قبل ورود به مکه باید محرم بشید اون لباسا رو بپوشید برای اقایون حوله است برای خانوما بلوز و شلوار و مقنعه و چادر من تهرنی نیستم ولی میدون انقلاب کارگر جنوبی پاساژا لباس احرام دارند دیگه تو مدینه و بقیه روزا تو مکه لباس معمولی باید پوشید البته نخی و خنک
معمولا هتلا نزدیک مسجدالحرام و مسجدالنبی هست دور تا دورم بازار و هتل هست قیمتا رو نمیدونم اون موقع که ما رفتیم چند سال پیش بود و از ایران ارزون تر صرافی هم همه جا هست شما اول میبرن مدینه یا اول مکه؟
اگه خودتون نمیتونید اون جلسه رو شرکت کنید مادرتون اگه میتونند حتما برن برای آشنایی خوبه

MƐΛИĪИƓĿƐSS
20-02-2015, 19:04
ممنون
در اون جلسه که فک نکنم بتونم شرکت نکنم چون کار من کارمند بانک هست و ماه اسفند اصلن مرخصی نمیدن . به همین خاطر اینجا پرسیدم که دوستان در صورت داشتن وقت محبت بفرمایند و راهنمایی کنند

لباس احرام و باید همینجا ایران خرید ؟ ( چیز خاصه دیگه ای نمیخاد ؟]
اونجا همش باید با این لباس باشیم ؟ یعنی لباس دیگه نمیخاد ببریم ؟

عربی من خوب هست . تاثیری داره ؟ که عربستانی ها باهامون خوبتر بشن ؟

خوب حدودن بودجه چقدر ببریم ؟ من و مادرم میخایم بریم . متوسطه درآمدمون . نمیدونم والا
بعد کلن دلار ببریم بهتره یا ریال ؟

ممنون

منم چیزایی رو که میدونم میگم ولی شاید تکرار حرف دوستمون باشه.
لباس احرام رو ایران بخرید.
علاوه بر لباس احرام به چند تا کیف بزرگ،لباس راحتی،لباس رسمی،قیچی،طناب سوزن،دکمه برای بستن لباس احرام و کمبرند برای نگه داشتن حوله ی کمر و گذاشتن وسایلی مثل قیچی تو اون باید تهییه کنید.
حتما اسم خودتون و مادرتون روی هر کیفی که میبرید بنویسید.
حتما تو عربستان دلار ها و وسایل شناساییتون رو هر جا میرید با خودتون ببرید.
اکثر مغازه دار های اطاف حرم پیامبر از ما بهتر فارسی صحبت میکنن.تا میتونید اونجا وسایل الکترونیکی نخرید چون گارانتی ندارن.
بعضی از فروشگاه های اونجا جنس هاشون ارزان و با کیفیت مناسبی هستش که میتونید از اونجا خرید کنید.
توصیه میکنم مادرتون رو با یکی که هم سن خودشون هستن آشنا کنید تا مشکلی پیش نیاد.چون هر لحظه پیش هم نیستید و اگه با یکی دیگه باشه خیلی بهتره.
اگه زیاد نمیخواید خرج کنید حدود 500 دلار ببرید کافیه.
موفق باشید.

Atghia
20-02-2015, 19:42
برای اقایون میتونید پیراهن مردونه و تی شرت بخرید (خیلی ارزونه)
برای خانمها (از سمت مادرتون یعنی) پارچه بگیرید
تسبیح هم گزینه خوبیه برای دوستان خیلی دور
ولی اینکه صرفا یک وعده غذا باشه...چون تبرک هست بهتره که حداقلش یک تسبیحی باشه:n39:

arash59b
20-02-2015, 20:01
من جای شما باشم اصلا اونجا خرید نمی کنم خیلی ها هستند از ایران خرید می کنند بعد یه مقدار اب زمزم هم باخودشون میارن می پاشن رو وسایل تبرک می شه

همون وسایل چینی که تو ایران می خرید اونجا هم عینا هست.

تو مدینه تقریبا همه فارسی بلد هستند چون یا افعانی هستند یا بخاطر کارشون یاد گرفتن

من چندسال پیش رفتم. یه تعدادتسبیح و خودکار شیک خریدم ، گذاشتم تو کیفم هر مکان مقدسی که می رفتم مثل بقیع، حرم پیغمبر و کعبه تسبیح و خودکار هارو با خودم بردم و متبرکشون میکردم وقتی برگشتم به دوستان و کسایی که می خواستم بعنوان سوغات و تبرک میدادم.

برای اینکه می دونستم برای خرید وسوسه میشم کلا با خودم 500 هزار تومن بیشتر نبدرم حدود 200 تومنش رو هم برگردوندم. (البته نمی گم شما هم این کار رو کنید چون بالاخره خدیی نرکده اتفاق ممکنه بیوفته)

MƐΛИĪИƓĿƐSS
20-02-2015, 20:02
راستی یادتون باشه اونجا قوانین خاص خودش رو داره و باید خیلی مواظب باشید تا اتفاقی براتون نیوفته.
من نمیخوام نگرانتون کنم ولی مراقب خودتون باشید(یه سری نکات رو باید رعایت کنید):n16:

brad pitt
21-02-2015, 22:59
خیلی از فروشنده ها اونجا فارسی بلدن اینقدر که با ایرانی ها سرو کله زدن
لباس احرام فقط برای طواف کعبه است قبل ورود به مکه باید محرم بشید اون لباسا رو بپوشید برای اقایون حوله است برای خانوما بلوز و شلوار و مقنعه و چادر من تهرنی نیستم ولی میدون انقلاب کارگر جنوبی پاساژا لباس احرام دارند دیگه تو مدینه و بقیه روزا تو مکه لباس معمولی باید پوشید البته نخی و خنک
معمولا هتلا نزدیک مسجدالحرام و مسجدالنبی هست دور تا دورم بازار و هتل هست قیمتا رو نمیدونم اون موقع که ما رفتیم چند سال پیش بود و از ایران ارزون تر صرافی هم همه جا هست شما اول میبرن مدینه یا اول مکه؟
اگه خودتون نمیتونید اون جلسه رو شرکت کنید مادرتون اگه میتونند حتما برن برای آشنایی خوبه

سلام. ممنون از پاسختون
مدینه اول هستیم. اعزام ایشلا پنج فروردین
من چون کارمندم مجبور بودم تایمی انتخاب کنم که کمتر مرخصی بخاد

منم چیزایی رو که میدونم میگم ولی شاید تکرار حرف دوستمون باشه.
لباس احرام رو ایران بخرید.
علاوه بر لباس احرام به چند تا کیف بزرگ،لباس راحتی،لباس رسمی،قیچی،طناب سوزن،دکمه برای بستن لباس احرام و کمبرند برای نگه داشتن حوله ی کمر و گذاشتن وسایلی مثل قیچی تو اون باید تهییه کنید.
حتما اسم خودتون و مادرتون روی هر کیفی که میبرید بنویسید.
حتما تو عربستان دلار ها و وسایل شناساییتون رو هر جا میرید با خودتون ببرید.
اکثر مغازه دار های اطاف حرم پیامبر از ما بهتر فارسی صحبت میکنن.تا میتونید اونجا وسایل الکترونیکی نخرید چون گارانتی ندارن.
بعضی از فروشگاه های اونجا جنس هاشون ارزان و با کیفیت مناسبی هستش که میتونید از اونجا خرید کنید.
توصیه میکنم مادرتون رو با یکی که هم سن خودشون هستن آشنا کنید تا مشکلی پیش نیاد.چون هر لحظه پیش هم نیستید و اگه با یکی دیگه باشه خیلی بهتره.
اگه زیاد نمیخواید خرج کنید حدود 500 دلار ببرید کافیه.
موفق باشید.

ممنون از پاسختون
نه زیاد نمیخایم خرج کنیم چون واقعن هدف زیارته
حالا این عمره رو بریم تا آخر عمر قسمت شد یه تمتع هم میریم هر چند که بنظر من خیلی اعمال هست که در حده همین حج و.، رزش داره

راستی یادتون باشه اونجا قوانین خاص خودش رو داره و باید خیلی مواظب باشید تا اتفاقی براتون نیوفته.
من نمیخوام نگرانتون کنم ولی مراقب خودتون باشید(یه سری نکات رو باید رعایت کنید):n16:

ممنون از راهنمایی
کاش یه سری از اون نکات هم میفرمودید ممنون

றД ĵ ĭ Đ
21-02-2015, 23:08
به جای اینکه برید حج پولشو بدید به 2-3 نفری که دارن از گرسنگی تلف میشن و نون شب ندارن بخورن ، بدید 2 تا زندانی که به خاطر 200-300 هزار تومن توی زندانن رو آزاد کنید . ثوابش از 1000 نا حجی که میرید بیشتره

MƐΛИĪИƓĿƐSS
21-02-2015, 23:10
ممنون از پاسختون
نه زیاد نمیخایم خرج کنیم چون واقعن هدف زیارته
حالا این عمره رو بریم تا آخر عمر قسمت شد یه تمتع هم میریم هر چند که بنظر من خیلی اعمال هست که در حده همین حج و.، رزش داره

ممنون از راهنمایی
کاش یه سری از اون نکات هم میفرمودید ممنون

شاید این چیزایی رو که میگم روحانی کاروان عرض کنن.
این نکات مربوط میشه رفتار و کردار شما.
طرز نماز خوندن ما با اهل سنت تفاوت داره.میتونید به اونا اقتدا کنید و اذکار نماز رو خودتون بگید.
اونجا نمیتونید مهر ببرید پس باید داخل حرم،قسمتی که فرش نداره برید.
نباید صلوات بلند بفرستید،هنگام نماز اذکار رو اصلا بلند نخونید.
قرآن رو روی زمین نذارید که سنی ها خیلی حساسن روی این مسئله.
کفشتون رو وقتی میگیرید، کفش ها رو بالای سر نگیرید که به منزله ی توهین محسوب میشه.
تسبیحات رو اروم داخل دل زمزمه کنید.
اعمالی مانند سجده سهو و مانند رو اصلا انجام ندید.
از بردن زیارت عاشورا جدا خودداری کنید.
با افرادی که در بقییع با شیعیان بحث میکنند اصلا صحبت نکنید.

موفق باشید.:n16:

mehrabooni
22-02-2015, 02:38
زیارت عاشورا چرا نبریم

مگه صدا سیمای خودمون زیارت عاشورا رو نمیزاره

مگه توی کشور خودمون برادران سنی نداریم

arash59b
22-02-2015, 08:18
کلا با کتاب دعا مخصوصا مفاتیح مشکل دارند ولی دیگه اینطور هم نیست که طرف رو بگردن و مفاتیح رو بگیرن بهتره جلوی چشم شون استفاده نکنید یا دست تون نباشه. کلا زیاد وسواس بخرج ندید. من همه چیز رو تو موبایلم گذاشته بودم و از روش می خوندم

تو مسجد الحرام و تو صحن کعبه بعد از نماز صبح نماز نخونید. از این کار خوششون نمیاد. یه حدیث دارن که بعد از نماز صبح دیگه بهتره نماز نخوند و رفت دونبال کار.اگه میخوای بعد از نماز صبح نماز مستحبی بخونید برید تو قسمت های مسقف که مزاحم طواف دیگران هم نباشید

زیاد به حجرالاسود و مقام ابراهینم نچسبید و چون فکر می کنند دارید به سنگ و اهن متوصل میشید.

برای استفاده از دوربین و عکاسی در مسجدالنبی و مسجدالحرام خیلی محتاط باشید. معمولا کاری ندارند ولی یکبار هم دیدید از جای دیگه نارحت اند میان به شما گیر میدن

وقت نماز اصلا طواف نکنید اگه نمی خواید اون موقع نماز بخونید از صحن کعبه خارج بشید تا صف نمازشون رو تشکیل یدن (چون اون موقع همه میرن برای نماز دور کعبه خلوت میشه و بعضی از ایرانی ها متاسفانه میرن طواف و تبرک کنند)

هنگام نماز جماعت خواهشن نماز رو زیرلب بلند نخونید. یکم مراعات کنید و هنگام نماز حتما موبایل تون خاموش یا روی ویبره باشه. اگه وسط نماز صدای اهنگ موبایل بلند شد مطمئن باش یه ایرانی بوده.

اصلا قران رو روی زمین نزارید که خوششون نمیاد. خودشون به قران تکیه میدن، پشت به قران می خوابن ولی اگه یه نفر مخصوصا ایرانی قران رو بزاره رو زمین میان می برش می دارند

کلا ادمهای مشکل دار و خشنی در برخورد با ایرانی ها بخصوص خانم ها هستند. مخصوصا اون چفیه قرمزهاشون که به حساب جزء ستاد امربه معروف شونن باز سربازها و شرطه هاشون بهترن

فکر نکن رفتارشون مثل خادمان حرم امام رضا با احترام و متانت هست.

brad pitt
22-02-2015, 21:14
ممنون از تمام دوستان

دوستان آدم وقتی میره اونجا از لحاظ معنوی هم تحت تاثیر قرار میگیره ؟
مثلن دیدید افراد میرن کربلا یجوری میشن
البته میگن امام با امام فرق داره . مثلن حس و حالی که کربلا داره با نجف فرق داره
کربلا گریه داره ولی نجف حس غریب داره
مکه چجوره ؟ بزرگی خدا شاید آدمو به سکوت واداره نه ؟

در مورد مخارج و نکات عربستان باز نکته ای بود خواهشن بفرمایید

ممنون

arash59b
22-02-2015, 21:46
وقتی کوچیک بودم مادربزرگم و پیرهای فامیل خیلی از خاطرات کربلا و مکه شون با اب و تاب تعریف میکردن، وقتی بزرگتر شدم با خودم میگفتم اینا تو عمرشون مسافرت نرفتن اگه هم رفتن همین دوتا کربلا و مکه بوده واسه همینه اینقدر تعریف می کنند و تو ذهنشون مونده. ولی وقتی نصیب شد خودم رفتم دیدم نه این نوع سفر با بقیه مسافرت ها و گشتن ها زمین تا اسمون فرق میکنه یجور دیگه میچسبه و حال میده که بقیه نمیدن.

برای استفاده معنوی بیشتر خودت هم باید شرایط رو برای خودت مهیا کنی. من اولین کاری که کردم این بود که لپتابم رو نبردم. دی:

Sent from my iPhone using Tapatalk

brad pitt
23-02-2015, 20:56
ممنون از دوستان
خوب بیشتر چیزهارو متوجه شدم

فقط دوستان اگ میدونند لطفن بیشتر در مورد چیزهایی که باید ببریم بفرماید
چه چیزهایی ببریم؟
اون دوستی که فرموده بودند با خودتون چند تا کیف و.. ببرید برای چی هست؟

ممنون

MƐΛИĪИƓĿƐSS
23-02-2015, 23:48
ممنون از دوستان
خوب بیشتر چیزهارو متوجه شدم

فقط دوستان اگ میدونند لطفن بیشتر در مورد چیزهایی که باید ببریم بفرماید
چه چیزهایی ببریم؟
اون دوستی که فرموده بودند با خودتون چند تا کیف و.. ببرید برای چی هست؟

ممنون

سلام.
باید یه کیف ببرید برای گذاشتن لباس های رسمی و راحتی.
یه کیف هم برای لیاس های احرامتون.
یه کیف برای گذاشتن سوغاتی ها.
یه کمربند کوچیک برای گذاشتن قیچی حین طواف و واسه نگه داشتن حوله ی کمر.

logos
26-02-2015, 23:42
من 2 سال پیش رفتم عمره
واقعیتش اینه من چیزی که به چشم خودم دیدم با خیلی از حرها فرق داشت... اعراب و ساکنین مکه و مدینه هم مل خودمونن و الا این حرفها که با ایرانی ها بدن یا بی احترامی میکنن توشون نبود اتفاا این ایرونی ها بودن که هی به ونها توهین می کردن ... کلا تو مدتی که اونجا بودم فهمیدم خیلی از حرفهایی که بر ضد اونها زده میشه کذب محضه پس با خیالت راحت برید
البته واضحه باید قوانین همه جا رو رعایت کنید

در مورد خرید هم بگم من خودم اصلا سوغاتی نگرفتم ... و بهتره شما از ایران بخرید هم ارزونتره هم راحت تر
البته تو مکه پاسازهای خوبی هست به خصوص کمی دورتر از کعبه و برندهای خوبی داره که میتونید خرید کنید و جنس هاش خوبه و البته قیمتاشون از ایران ارزونتر ولی گرونن چون برندن و به درد سوغاتی نمی خوره
یه سری مغاره هم هست که 1 ریالی و 2 ریالی و از اینا هستن ایرانی ها زیاد میرن و جنس هاشون 1 ریالهست و اکثرا بنجل ولی شاید بشه توشون چیز خوب پیدا کرد
من خودم مدینه رو بیشتر دوست داشتم ... کلا توصیه میکنم خیلی دنبال سوغاتی نرید اگرم میرید نزدیک مسجد نرید که همه بنجل فروشن

راستی تو مکه و مدینه کلی رستوران عربی باحاله که تغریبا میشه گفت هیچ ایرونی نمیره اگه برید خیلی خوبن و تجربه عالی هست

brad pitt
27-02-2015, 09:12
من 2 سال پیش رفتم عمره
واقعیتش اینه من چیزی که به چشم خودم دیدم با خیلی از حرها فرق داشت... اعراب و ساکنین مکه و مدینه هم مل خودمونن و الا این حرفها که با ایرانی ها بدن یا بی احترامی میکنن توشون نبود اتفاا این ایرونی ها بودن که هی به ونها توهین می کردن ... کلا تو مدتی که اونجا بودم فهمیدم خیلی از حرفهایی که بر ضد اونها زده میشه کذب محضه پس با خیالت راحت برید
البته واضحه باید قوانین همه جا رو رعایت کنید

در مورد خرید هم بگم من خودم اصلا سوغاتی نگرفتم ... و بهتره شما از ایران بخرید هم ارزونتره هم راحت تر
البته تو مکه پاسازهای خوبی هست به خصوص کمی دورتر از کعبه و برندهای خوبی داره که میتونید خرید کنید و جنس هاش خوبه و البته قیمتاشون از ایران ارزونتر ولی گرونن چون برندن و به درد سوغاتی نمی خوره
یه سری مغاره هم هست که 1 ریالی و 2 ریالی و از اینا هستن ایرانی ها زیاد میرن و جنس هاشون 1 ریالهست و اکثرا بنجل ولی شاید بشه توشون چیز خوب پیدا کرد
من خودم مدینه رو بیشتر دوست داشتم ... کلا توصیه میکنم خیلی دنبال سوغاتی نرید اگرم میرید نزدیک مسجد نرید که همه بنجل فروشن

راستی تو مکه و مدینه کلی رستوران عربی باحاله که تغریبا میشه گفت هیچ ایرونی نمیره اگه برید خیلی خوبن و تجربه عالی هست

ممنون از توضیحتون
اون رستوران عربی رو خودم میشه تنها برم ؟

راستی اونجا میشه با کسی رفیق شد ؟
یا مثلن بگیم ایرانی هستیم یا نه ؟ مثلن میشه بگم ایتالیایی هستم ؟
یا این حرفا که میگن به ایرانیها بد هستن الکیه ؟

ممنون . نه بیشتر هدف زیارته سوغاتی هم اگر خواست مادرمان بخرد

خودم دوست دارم در ساعات غیر زیارت یکم تو شهر بگردم البته اگر امن هست مکه و مدینه و نکشنمون

logos
01-03-2015, 11:12
ممنون از توضیحتون
اون رستوران عربی رو خودم میشه تنها برم ؟

راستی اونجا میشه با کسی رفیق شد ؟
یا مثلن بگیم ایرانی هستیم یا نه ؟ مثلن میشه بگم ایتالیایی هستم ؟
یا این حرفا که میگن به ایرانیها بد هستن الکیه ؟

ممنون . نه بیشتر هدف زیارته سوغاتی هم اگر خواست مادرمان بخرد

خودم دوست دارم در ساعات غیر زیارت یکم تو شهر بگردم البته اگر امن هست مکه و مدینه و نکشنمون

بله تنها میشه رفت اما دور همی برید خیلی حالش بیشتره و البته یه رستوران خارج شهر مدینه رفتم که اصلا یادم نیست اسمشو و میتونم براتون بپرسم اما مسیرش یکم ترسناک بود و مجبور بودم کلی هزینه تاکسی بدم دربست

والا من عربی اصلا بلد نبودم واسه همینم با خود ادما نتونستم ارتباط برقرار کنم فقط یک جا خارج شهر مکه که رفتم برای استعمال قلیون عربی:n10: یه نفر انگلیسی بلد بود و کمی گپ زدیم و ادم باحالی بود
حتی من با یکی از افراشونم کمی گپ زدم و خیلی مهربون بودن و باحال

ایرانی ها هم تابلو ان و الکی نگو مال یه جا دیگه هستی ... اونجا از ایران من حس امنیت بیشتری داشتم و خیلی راحت بودم (تجربه شخصی شاید اشتباه باشه)

مکه و مدینه امن کامل اما اگه خواستین از شهر ها خارج شین باید هواستون جمع باشه نه به خاطر نا امنی به این دلیل که ویزاتون مال مکه مدینس و اجازه رفتن به جاهای دیگه رو ندارین ولی اگه تونستین یه دوری هم تو جده بزنن:n10: البته بدون خانواده :n19:
کلا دیدن شهر خالی از لطف مکه شهر قشنگ تر و پیشرفته تری هست نسبت به مدینه و نظر منو بخواین پیشنهادم اینه که تو مدینه بیشتر زیارت کنین حداقل برای من حس معنوی خیلی بیشتری داشت

امیدوارم سفر خوبی داشته باشین و اصلا نگران مسایل امنیتی نباشید و اگه اونجا شما کاری به اوها نداشته باشید و اذیتشون نکنید و بهشون بی احترامی نکنین اونها هم باهاتون خیلی مهربونن

راستی فروشنده های اطراف حرم عموما کلاهبردارن و خیلی گرون فروش من یادمه دوستم پارچه میخواست بخره متری طرف میگفت 50 هزار تومن (پول ایرانی هم قبول میکنن خیلیا ) با چک و چونه متری 8 تومن خریدیم ازش :n19:

ehsan_iace
06-04-2015, 19:06
درباره هزینه تلفن در حج :

سیم کارت عربی بخریم یا با همان سیم کارت همراه اول؟ کدام یکی به صرفه‌تره؟

بهتره از داخل ایران تماس بگیریم یا آن شخص تماس بگیره؟ کدام یکی به صرفه‌تره؟

آیا هم برای تماس گیرنده هم طرف مقابل هزینه می‌افتد؟