PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مردم به جای روانپزشک، نزد فالگیرها می‌روند

Life24
15-02-2015, 21:01
رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران با بیان اینکه بسیاری از بیماری‌های روانی در جامعه ناشناخته هستند گفت: هنوز هم تعداد زیادی از مردم برای برطرف کردن بیماری‌های روانی به جای مراجعه به روان پزشک، دست به دامان همیوپاتی، طب سنتی، فالگیر و دعا نویس می‌شوند.

به گزارش آنا، دکتر احمد جلیلی با ابراز تاسف از ناشناخته بودن بیماری‌های روانی نزد عموم مردم، پزشکان و حتی سیاست گذاران و تصمیم گیران جامعه گفت: هنوز هم تعداد زیادی از مردم برای برطرف کردن بیماری‌های روانی به جای مراجعه به روان پزشک، دست به دامان همیوپاتی، طب سنتی، فالگیر، دعا نویس و... می‌شوند؛ این درحالیست که ادامه این روند علاوه بر گسترش خرافات در جامعه، سبب مزمن شدن بیماری‌های روانی به دلیل مراجعه نکردن به روانپزشک می‌شود.

بسیاری از بیماری‌های روانی در جامعه ناشناخته هستند

وی افزود: با وجود اطلاع رسانی‌های انجام شده، طی سال‌های اخیر در زمینه معرفی بیماری‌های روانی، هنوز این بیماری‌ها شامل اضطراب، افسردگی، وسواس، اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی که 25 درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند در جامعه ناشناخته‌اند که لزوم همکاری رسانه‌ها به ویژه رادیو و تلویزیون برای معرفی این بیماری‌ها ضروری است.

ترس از انگ بیماری عامل اصلی امتناع بیماران از مراجعه به روانپزشک

جلیلی با اشاره به اینکه اکثر بیماری‌های روانی با علایم گمراه کننده در اندام‌ها همچون درد در ناحیه قفسه سینه، احساس تنگی نفس، عوارض گوارشی، اسکلتی، سردرد، درد و علامت در هر یک از اعضای بدن بروز یافته، سیمای بالینی بیماری‌های جسمانی را تقلید می‌کند، خاطرنشان کرد: متاسفانه نه تنها بیماران به دلیل آگاهی نداشتن از منشا این دردها و ناراحتی‌ها که اغلب منشا روانی دارند به پزشکان غیر روانپزشک مراجعه می‌کنند که اغلب پزشکان هم پس از انجام معاینات بالینی، انواع آزمایش‌های پاراکلینیکی و دیگر روش‌های تشخیصی عنوان می‌کنند که بیمار مشکلی ندارد و از آنجا که بیمار هنوز احساس درد دارد با بی‌اعتمادی نسبت به پزشک نزد پزشک دیگری می‌رود.

به گفته وی، حتی در مواردی که پزشک به بیمار می‌گوید، می‌بایست، نزد روانپزشک برود، اکثر بیماران از ترس «انگ» این بیماری نمی‌پذیرند و تنها اقلیتی از این افراد حاضر می‌شوند به روانپزشک مراجعه کنند.

سلامت روان در جامعه مورد غفلت قرار گرفته است

جلیلی ادامه داد: به دلیل آنکه توجه به موضوع سلامت روان سال‌ها در جامعه ما مورد غفلت قرار گرفته است و از طرف دیگر با توجه به اینکه ارتقای سلامت روان از عهده یک وزارتخانه مانند وزارت بهداشت یا یک سازمان مانند بهزیستی به تنهایی خارج است و این مساله مسئولیتی ملی است، محور «پنجمین کنفرانس علمی سالانه سلامت روان و رسانه» ، «سلامت روان و رسالت همگانی» نام گذاری شده است.

دو اصل فراموش شده در حوزه سلامت روان

رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران تصریح کرد: بزرگ‌ترین غفلت‌ها در حوزه سلامت روان در کشور، نخست نداشتن شناخت صحیح از بیماری‌های روانی و دوم بی توجهی به «روانپزشکی جامعه نگر» است.

وی گفت: در نظام فعلی سلامت، روانپزشکان در مطب و مراکز درمانی به درمان بیماران می‌پردازند، اما در روانپزشکی جامعه نگر، روانپزشک و تیم همراه وی با مراجعه به جامعه و خانه‌های مردم به شناسایی بیماران روانی و درمان آنان می‌پردازند.

جلیلی یادآور شد: پزشکی جامعه نگر روشی است که سال‌ها در کشورهای پیشرفته دنیا آزموده شده و نتایج مثبتی در زمینه ارتقای سلامت روان در جامعه به همراه داشته است. این روش هر چند در سال‌های 1350-1351 خورشیدی در بیمارستان روزبه تهران بکار گرفته شد، اما در همان سال ها پی گیری اجرای آن رها شد و اخیرا اقداماتی برای احیای آن به کار گرفته شده است.

بستر مناسب برای اجرای «روانپزشکی جامعه‌نگر» در کشور فراهم نیست

وی با اشاره به اینکه روانشناسی جامعه نگر نیازمند شبکه درمانی و ساختار مناسب در نظام درمانی است که متاسفانه شرایط آن هنوز در کشور فراهم نیست، افزود: هر چند عملی سازی این طرح نیازمند بودجه و امکانات است که هنوز بستر آن در کشور چندان فراهم نیست، اما اقداماتی در این زمینه از سوی دپارتمان روانپزشکی دانشگاه تهران، انستیتو روانپزشکی تهران ، دانشگاه علوم بهزیستی و انجمن علمی روانپزشکان ایران در حال انجام است.

روانپریش
15-02-2015, 22:12
والا من که روانپزشک خیری ندیدم جز داروهای که 3 روز 3 روز آدم رو میخوابونه
بعدش وقتی نزدیک ترین اطرافیان ادم انگ روانی بودن به آدم میزنن چجوری کسی جرات میکنه روانپزشک بره

djbehnam73
15-02-2015, 22:45
والا من که روانپزشک خیری ندیدم جز داروهای که 3 روز 3 روز آدم رو میخوابونه
بعدش وقتی نزدیک ترین اطرافیان ادم انگ روانی بودن به آدم میزنن چجوری کسی جرات میکنه روانپزشک بره
اره قبول دارم حرفتو
دارو ها همش الکیه مگر اینکه ادم خودش بخواد خوب شه
مردم خودشون روانین بعد به ما میگن روانی

M.R.S.
15-02-2015, 22:55
اره قبول دارم حرفتو
دارو ها همش الکیه مگر اینکه ادم خودش بخواد خوب شه
مردم خودشون روانین بعد به ما میگن روانی
متاسفانه درمان روانپزشکی این مشکلات رو داره
خیلی از دارو های ضد جنون و ضد افسردگی ها - تقریبا به غیر از SSRI - حالت خواب آلودگی ایجاد میکنن
بیماری های روانپزشکی اغلب مزمن هستند و طول درمان طلانی دارند
همچنین دارو ها معمولا با دوز کم شروع میشن و مقدار اون تا رسیدن به حد درمانی در طول زمان اضافه میشه
یا خیی موارد به درمان اولیه پاسخ داده نمیشه و پزشک مجبور هست دارو های دیگه رو هم اضافه کنه
هم چنین قطع دارو نیز به صورت تدریجی انجام میشه
که تمام این ها باید با صبر بیمار و خانواده انجام بشه

djbehnam73
15-02-2015, 23:05
متاسفانه درمان روانپزشکی این مشکلات رو داره
خیلی از دارو های ضد جنون و ضد افسردگی ها - تقریبا به غیر از SSRI - حالت خواب آلودگی ایجاد میکنن
بیماری های روانپزشکی اغلب مزمن هستند و طول درمان طلانی دارند
همچنین دارو ها معمولا با دوز کم شروع میشن و مقدار اون تا رسیدن به حد درمانی در طول زمان اضافه میشه
یا خیی موارد به درمان اولیه پاسخ داده نمیشه و پزشک مجبور هست دارو های دیگه رو هم اضافه کنه
هم چنین قطع دارو نیز به صورت تدریجی انجام میشه
که تمام این ها باید با صبر بیمار و خانواده انجام بشه
مشتی به من می گفتن تو بیماری در صورتی که نیستم 3 ساله تموم تو مطب های دکتر ها بودم ولی همشون هیچ و پوچن
من سعی کردم خودم خوب شم که الان خوبم

M.R.S.
15-02-2015, 23:32
مشتی به من می گفتن تو بیماری در صورتی که نیستم 3 ساله تموم تو مطب های دکتر ها بودم ولی همشون هیچ و پوچن
من سعی کردم خودم خوب شم که الان خوبم

دوست عزیز با اینکه من خودم پزشکم وقتی علایم افسردگی داشتم دارو درمانی انجام ندادم و مشاوره و CBT کردم و بهتر شدم
اما شما نمیتونین بیماری های روانپزشکی مثل افسردگی،دوقطبی،اسکیزوفرنی ا،اختلالات اضطرابی، ADHD ، اختلالات شخصیتی و خیلی مسائل و بیماری های دیگه ای که این علم تشخیص و درمان اونها را برعهده دارد انکار کنین
الان درمان ها بسیار موثر هستند و psychpharmacology یا همون مکتب درمان دارویی در روانپزشکی بسیار انتقلابی بوده و تاثیر خیلی زیادی در بهبود زندگی بیماران گذاشته
یا درمانی مثل ECT یا همون شک که هنوز ممکن هست با دید بد بهش نگاه کنن بسیار موثر و بی خطر هست
تمام درمان ها ، اثرات ، بیماری ها طی آزمون های متعدد سنجیدخ شدن و مجامع معتبر علمی اون ها رو تایید میکنن و تجربیات شخصی من و شما نمیتونه باعث انکار این ها باشه

raana
15-02-2015, 23:33
استارتر تاپیک...دوست عزیز لطف کنید از این دست مطالبی که حالت اخباری دارن رو در انجمن زیست شناسی پزشکی پست کنید....

این انجمن فقط مختص پرسش و پاسخ پزشکی هست....

با تشکر :)[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

djbehnam73
15-02-2015, 23:37
دوست عزیز با اینکه من خودم پزشکم وقتی علایم افسردگی داشتم دارو درمانی انجام ندادم و مشاوره و CBT کردم و بهتر شدم
اما شما نمیتونین بیماری های روانپزشکی مثل افسردگی،دوقطبی،اسکیزوفرنی ا،اختلالات اضطرابی، ADHD ، اختلالات شخصیتی و خیلی مسائل و بیماری های دیگه ای که این علم تشخیص و درمان اونها را برعهده دارد انکار کنین
الان درمان ها بسیار موثر هستند و psychpharmacology یا همون مکتب درمان دارویی در روانپزشکی بسیار انتقلابی بوده و تاثیر خیلی زیادی در بهبود زندگی بیماران گذاشته
یا درمانی مثل ECT یا همون شک که هنوز ممکن هست با دید بد بهش نگاه کنن بسیار موثر و بی خطر هست
تمام درمان ها ، اثرات ، بیماری ها طی آزمون های متعدد سنجیدخ شدن و مجامع معتبر علمی اون ها رو تایید میکنن و تجربیات شخصی من و شما نمیتونه باعث انکار این ها باشه
والا بنده بیشتر به خاطر این رفتم دکتر که چون اعصاب درست حسابی ندارم البته همیشه نه ولی همون بعضی اوقات به شدت بود
بهترین دکتر ها رو چه روانشناسی بالینی و چه ساده و غیره رو امتحان کردم حتی نوروفیدبک رو هم امتحان کردم ولی هیچ کدوم موثر نبود
یعنی کلا از نظر بنده همش بازاریابی بود

iranch
16-02-2015, 10:00
خودتون رو اسیر روانشناس ها نکنید. من خودم رفتم .. یک مدت که رفتی ، اخر میگه همینی که هست یا میگه برو روانپزشک
مردم حاضر هستند استرس داشته باشن،پزخاشگر باشن،افسرده باشن، به روح و جسم خودشون ضرر برسونند که 2 تا قرص نخوردند؟
مشکلات روحی هم مثل سایر بیماری ها هست. مگر بیماری قند و چربی و فشار خون درمان داره؟ همون ها هم بعضا تا اخر عمر باید قرص بخورند. مثل تیروئید.
روان شناس میگه برو ورزش کن. برو تفریح.. خوب خودم هم میدونم اینها برام خوبه.. اگر میتونستم برم که حال و روزم این نمیشد.
طرف استرس داره نمیتونه نمی تونه نیم ساعت یک جا بشینه،این قرص بخوره بهتره و به زندگی اش ادامه بده،یا با زجر زندگی کنه؟
عزیز کیفیت زندگی هم مهم هست. شما شاید روزی 2-3 قرص بخوردی حتی تا اخر عمر... ولی آرام بشی و بتونی راحت تر زندگی کنی.. حالا قرص نخوری و زجر بکشی و یکبار عصابی بشی بری کار دست خودت یا مردم بدی خوبه؟
در کل من روانشناس ها رو به هیچ عنوان قبول ندارم. یک پزشکی بود..میگفت یک بیماری بود ، بهش گفتیم بیا قرص بخور..نیومد و فرستادنش روانشناس..اونم یک مدت باهاش حرف زد و دست اخر طرف خودش رو از بالای ساختمان 3-4 طبقه پرت کرد پائین...این حالا قرص میخورد بهتر بود یا این طوری خود کشی کرد؟

مردم رو ول کن..من ادرس بهتون میدم توی یک ساختمان پزشکی. انواع پزشک های متخصص توش هست. مطب روانپزشک جا نیست کسی بشینه داخلش. خیلی ها میرن...
پس این قرص ها رو کی مصرف میکنه؟

مشکل شما گذرا بوده و قابل حل... اگر شدید بود و راه حل ش دراز مدت و سخت بود.. من قول میدم با صحبت حل نمیشد..

روانپریش
16-02-2015, 10:12
منم به عنوان نظر شخصیم روانشناسها رو به هیچ وجه قبول ندارم
حتی یکشون با راهکارهای اشتباه خیلی بهم ضرر زد

M . Sayid
16-02-2015, 13:07
در کل من روانشناس ها رو به هیچ عنوان قبول ندارم. یک پزشکی بود..میگفت یک بیماری بود ، بهش گفتیم بیا قرص بخور..نیومد و فرستادنش روانشناس..اونم یک مدت باهاش حرف زد و دست اخر طرف خودش رو از بالای ساختمان 3-4 طبقه پرت کرد پائین...این حالا قرص میخورد بهتر بود یا این طوری خود کشی کرد؟

ازین دست موارد توی روانپزشکان هم داریم ، طرف همینجوری دارو می نویسه که افراد بیشتریو ویزیت کنه و درآمد بیشتر ! و درمانجو هم فکر می کنه این دکتر که اصلا به من اهمیت نمی ده و بدتر میشه !

این قرص بخوره بهتره و به زندگی اش ادامه بده

هیچ نسخه ی شگفت انگیز و فوق العاده ایی برای روان درمانگری وجود نداره ! ابنکه شب بخوابه صبح بیدار شه مشکل رفع شده باشه نداریم !
فرد باید بخواد که تغییر کنه و حاضر باشه تلاش کنه ! خیلیا مراجعه می کنن ولی چون این مشکل براشون سود gain داره حاضر به تغییر نیستن و فقط درمانگر رو دچار فرسودگی می کنن ! پدیده مقاومت Resistance هم که جای خود داره ! ترس از تغییر هم هست که مراجع بعد از چند جلسه میگه خوب شدم و دیگه نمیام در حالی که مشکل پا بر جاس !

منم به عنوان نظر شخصیم روانشناسها رو به هیچ وجه قبول ندارم
حتی یکشون با راهکارهای اشتباه خیلی بهم ضرر زد

روانشناسان ناوارد هم هستند و نمیشه انکارشون کرد ولی اینکه کلا روانشناسی رو قبول ندارید باید بررسی بشه ، عده ایی هستن که فقط می خوان درمانگر رو شکست بدن تا ثابت کنن ازون بهترن ، یا درمانگر بدرد نمی خوره ، یا مشکلشون خیلی خاصه و کاری از دست کسی بر نمیاد ( البته نه به این معنا که شما اینگونه اید )

مشکل شما گذرا بوده و قابل حل... اگر شدید بود و راه حل ش دراز مدت و سخت بود.. من قول میدم با صحبت حل نمیشد..

این چیزی که شما میگید بیشتر به اختلالات شخصیت شبیهه و درمانش بسیار سخت هست و کار هر کس نیست ( به قولی : از یه جایی به بعد درمانجو میشینه درمانگرو درمان می کنه ) و بسیار هم زمانبره ! شاید طرحواره درمانی موثر باشه !

raana
16-02-2015, 17:59
متاسفانه تاپیک از حیطه ی پرسش و پاسخ پزشکی خارج می باشد .....