PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : از لذتی که میبریم ...

B.Russell
14-02-2015, 20:20
یک زوج جوان تازه به خانه بخت رفته را در نظر بگیرید.
اینقدر عاشق همند که در یک روز چندین بار معاشقه دارند، اما در عین ناباوری میبینید عمر این لذتی که از هم میبرند به چند ماه هم نکشیده و از هم جدا میشوند !

مشکل کجاست؟

نگاهی به ادبیات گذشتگان میندازیم، میبینیم انسان ها چقدر از طبیعت، موسیقی و حتی خدایشان هم لذت میبردن و خالصانه این لذت هارو در کالبدهای مختلف به نمایش میگذاشتند.

اما دیگر خبری از اون لذت ها به اون شکل نیست، خیلی از لذت ها زوری و تلقینی و از روزی ناچاری شده اند.

مشکل کجاست؟

سایت هایی نظیر فیسبوک برای ما ایرانی ها روزی خیلی لذت بخش بود، اما امروز چطور؟
آیا وایبر و واتس آپ و ... همون لذت ابتدای راهشان را دارند؟

و همین دهکده سرگرمی پی سی ورلد بغل گوش خودمان، میزان لذت از اون داره به پیک خودش نزدیک میشه و سرانجام برای این لذت زیادی از دهکده سرگرمی چه پیش بینی میکنید؟

جلال آل احمد روزی نوشت از رنجی که میبریم.
اما من امروز فکر میکنم باید بنویسیم از لذتی که میبریم ...

و امان از دست ما به خاطر این لذتی که زیادی میخواهیم ببریم.

و چه خوب که در این تاپیک به این دو سئوال فکر کنیم:

1- چرا نمیتوانیم میزان لذت بردن از آنچه را که دوست داریم در یک حد تعادل نگه داریم؟

2- با لذت بردن زیادی از چه چیزهایی آنها را از دست داده ایم؟

Atghia
14-02-2015, 20:42
انسان موجودی تنوع طلب هست
تا زمانی که بشه تنوع ایجاد کرد لذت پابرجاست
چه در روابط انسانی
چه در استفاده از وسایل و امکانات
بنظرم رمز بقای هر چیزی در تازه موندنش هست

شما دقت کن چقدر استیکر به وایبر اضافه میشه چرا؟ چون میدونن با تنوع بیشتر میتونن همچنان ادامه بدن
دقت کنید چقدر تنوع در گوشی موبایل و طراحیش ایجاد میشه چرا؟ سعی میکنن با تکنولوژی جدید بزرگ شدن صفحه باریک شدن و هر حربه ای که میشه جلب نظر و ایجاد تنوع کنند!

بله انجمن سرگرمی الان اوج گرفته
چون پر از ایده جدیده
و تا زمانی که راهی برای ایجاد موضوع جدید باشه مطمئنا روندش ادامه خواهد داشت
همین پی سی ورلد
اگر همیشه یکنواخت باشه! بعد مدتی دلزدگی میاره
دقت کردید هرچند ماه امکانات تغییر میکنه؟

در مورد روابط انسانی نیاز به توضیح نمیبینم :دی

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-02-2015, 15:52
سلام
در یکی از برنامه های اوپرا , دو زوج رو دعوت کرده بود
زوج اول , زنه میگفت چند ساله ازدواج کردیم اما من از دست شوهرم آروم و قرار ندارم
اوپرا از شوهرش پرسید جریان چیه که اینجوریه ؟؟؟!!!
شوهرش گفت من هر وقت میبینمش انگار که بار اوله میبینمش !!!!
زنِ دومی هم همین رو گفت

از شوهرش پرسید چرا اینطوری هستی ؟
گفت من تحملِ دیدنش توی لباس رو ندارم !!!! و وقتی بی لباس میبینمش دیگه عقل از سرم میپره .
در یکی از کتابهائی که گفته میشه سخنان خالق هستی هست هم به همین موضوع اشاره شده که زوجها در بهشت از هم خسته نمیشند و از میل و رغبتشون کم نمیشه

B.Russell
15-02-2015, 18:50
انسان موجودی تنوع طلب هست
تا زمانی که بشه تنوع ایجاد کرد لذت پابرجاست
چه در روابط انسانی
چه در استفاده از وسایل و امکانات
بنظرم رمز بقای هر چیزی در تازه موندنش هست

شما دقت کن چقدر استیکر به وایبر اضافه میشه چرا؟ چون میدونن با تنوع بیشتر میتونن همچنان ادامه بدن
دقت کنید چقدر تنوع در گوشی موبایل و طراحیش ایجاد میشه چرا؟ سعی میکنن با تکنولوژی جدید بزرگ شدن صفحه باریک شدن و هر حربه ای که میشه جلب نظر و ایجاد تنوع کنند!

بحثی در اینکه انسان تنوع طلب هست ندارم.
بحثم بیشتر بر سر شتاب در تنوع طلبی هست.

به نظر من لذت و تنوع طلبی رو میشه با شتاب کمتری هم پیش برد.
چون فعلا شواهد نشون میده ما در لذت بردن از هرچیزی شتاب بیشتری به خرج بدیم به همون نسبت شتاب دلزدگیمون هم از اون چیز بالاتر میره.
و آثار مخرب دلزدگی بیشتر از آثار مفید دلربایی در زندگی انسان ها نمود داره !

در یکی از کتابهائی که گفته میشه سخنان خالق هستی هست هم به همین موضوع اشاره شده که زوجها در بهشت از هم خسته نمیشند و از میل و رغبتشون کم نمیشه

حالا کاری به ماورالطبیعه نداریم !
هرچند در همون ماورالطبیعه که مثال زدین، تنوعِ برخورداری از موجوداتی به نام حوری خیلی بیشتر از تک همسری انسانی تاکید شده و انسان های خوب از نظر ماورا مژده داده میشوند به حوریان تا یک همسر خالی !

حوریانی که همواره باکره میمانند و گذر سن بر آنها معنا ندارد و فرد آنها را از لب رودها میچیند و ... که سایر ویژگی های آنها خلاف عفت عمومی هست و بیشتر نمیتونم بشکافم !! :n26:

Stream
15-02-2015, 21:20
مسئله فکر می کنم به موضوع تجربه زمان برمی گرده، و قابلیت Latent inhibition در مغز، که توضیح این مسئله است که محرک ها و تجربه های جدید نسبت به محرک ها و تجربه های قدیمی بیشتر طول می کشند و به همون نسبت ذهنشون زمان رو کند تر متصور میشه. برای همین هم هست که از دید خود شخص، دوران کودکی که اکثر تجربه ها جدید است خیلی دوران کندتری است نسبت به بزرگسالی و میانسالی که تجربه شخص در گذر زمان خیلی سریع تر است چون زندگی بسیار روتین است (و رفتار خیلی ها در اون دوران و انجام کارهای در ظاهر عجیب به همین خاطر است).

افرادی Latent inhibition بالا دارند (درک محرک های جدید و تجربه های جدید براشون بیشتر از محرک ها و تجربه های قدیمی طول می کشه) به همون نسبت مسئله تنوع طلبی هم براشون صدق می کنه. چون به نوعی گذر آهسته تر زمان برای مغز خوش آیند است (دلایل نامعلوم!). و هرچقدر Latent inhibition افراد بالاتر باشه، لذتی که از کارهای روتین برده میشه کمتر است.

افرادی که Latent inhibition پایین دارند برعکس تجربه ای که از گذر زمان دارند در تجربه های جدید و قدیمی یکسان است و برای همین هم این افراد در روتین خودشون راحت هستند و خیلی وقت ها می بینیم یک فیلم رو 20 بار می بینند و لذت می برند.

به نظر من لذت و تنوع طلبی رو میشه با شتاب کمتری هم پیش برد.
چون فعلا شواهد نشون میده ما در لذت بردن از هرچیزی شتاب بیشتری به خرج بدیم به همون نسبت شتاب دلزدگیمون هم از اون چیز بالاتر میره.
و آثار مخرب دلزدگی بیشتر از آثار مفید دلربایی در زندگی انسان ها نمود داره !

فکر می کنم مسئله بیشتر به شخص برمی گرده، افرادی که با شتاب بیشتری به دنبال تجربیات جدید و لذت بردن ازشون هستند با همون شتاب این تجربیات براشون بی لذت میشه، و بعضی تجربیات خاص هستند که این نوع افراد رو جذب می کنند.

+

انسان خیلی کنترلی روی اینکه از چه چیزی، چقدر لذت ببره نداره.

+

دوستان لطفا وارد بحث های مذهبی نشین تا مشکل پیش نیاد. :n16:

B3HZ@D
15-02-2015, 23:01
سلام
در یکی از برنامه های اوپرا , دو زوج رو دعوت کرده بود
زوج اول , زنه میگفت چند ساله ازدواج کردیم اما من از دست شوهرم آروم و قرار ندارم
اوپرا از شوهرش پرسید جریان چیه که اینجوریه ؟؟؟!!!
شوهرش گفت من هر وقت میبینمش انگار که بار اوله میبینمش !!!!
زنِ دومی هم همین رو گفت

از شوهرش پرسید چرا اینطوری هستی ؟
گفت من تحملِ دیدنش توی لباس رو ندارم !!!! و وقتی بی لباس میبینمش دیگه عقل از سرم میپره .

در همون منبعی که معرفی نمودین عنوان شده که حوریان باکره در اختیار آقایون قرار داده شده و از طرف دیگه غلمان بهشتی (پسری که به عنوان برده جن.سی استفاده میشه ) هم به مردان وعده داد شده .
در اصل استفاده از حوریان بهشتی چیزی کاملن مختص به مردان بوده و هیچ گونه وعده و وعیدی برای زنان برقرار نیست .

یعنی مرد در اون دنیای خیالی هم میتونه با زن خودش رابطه داشته باشه و هم این که از حوریان و غلمان بهشتی استفاده ببره .

این بساط شادی و لذت و آرامشی است که به عرب های بیابان گرد از همه جا بی خبر 1400 سال پیش وعده داده شده . چیزی که در اصل شبیه به داستان های فانتزی و بچگانه است تا واقعیت .

داستانی کاملن مخصوص لذتهای مردانه .

Motaharri
16-02-2015, 12:31
در همون منبعی که معرفی نمودین عنوان شده که حوریان باکره در اختیار آقایون قرار داده شده و از طرف دیگه غلمان بهشتی (پسری که به عنوان برده جن.سی استفاده میشه ) هم به مردان وعده داد شده .
در اصل استفاده از حوریان بهشتی چیزی کاملن مختص به مردان بوده و هیچ گونه وعده و وعیدی برای زنان برقرار نیست .

یعنی مرد در اون دنیای خیالی هم میتونه با زن خودش رابطه داشته باشه و هم این که از حوریان و غلمان بهشتی استفاده ببره .

این بساط شادی و لذت و آرامشی است که به عرب های بیابان گرد از همه جا بی خبر 1400 سال پیش وعده داده شده . چیزی که در اصل شبیه به داستان های فانتزی و بچگانه است تا واقعیت .

داستانی کاملن مخصوص لذتهای مردانه .

وقتی میخواهید با انسان هایی که عمری در جهل زندگی کردن صحبتی منطقی انجام بدین، لازمه در جاهایی با زبان همون افراد هم آشنا باشین.
مثلا وقتی قراره بچه تون رو از ارتباط با غریبه ها در پارک ها بر حذر بدارید، نمیشه بیایید روزنامه حوادث و قتل و تجاوز و... رو براشون تشریح کنین. بلکه با چیزهایی که بچه میترسه مثل لولو و.. اونو کنترل میکنین تا بزرگ بشه.

حالا در نظر بگیرید ما بخواهیم قانونی بنویسیم که هر فردی رو با هر میزان شعوری که داره، بهترین بازده رو ازش بگیریم.
ناگزیر چنین چیزهایی هم مطرح میشن.

اما لذت بردن هم درجاتی داردکه این درجاتی که شما اشاره میکنین درجات پایین لذت هست.

Stream
16-02-2015, 12:50
دوستان لطفا بحث ها مذهبی نشه تا ناچار به سانسور / حذف تاپیک نشیم. موضوع تاپیک تقریبا بی ربط به این مسائل است. :n16:

B3HZ@D
16-02-2015, 14:11
وقتی میخواهید با انسان هایی که عمری در جهل زندگی کردن صحبتی منطقی انجام بدین، لازمه در جاهایی با زبان همون افراد هم آشنا باشین.
مثلا وقتی قراره بچه تون رو از ارتباط با غریبه ها در پارک ها بر حذر بدارید، نمیشه بیایید روزنامه حوادث و قتل و تجاوز و... رو براشون تشریح کنین. بلکه با چیزهایی که بچه میترسه مثل لولو و.. اونو کنترل میکنین تا بزرگ بشه.

حالا در نظر بگیرید ما بخواهیم قانونی بنویسیم که هر فردی رو با هر میزان شعوری که داره، بهترین بازده رو ازش بگیریم.

اما لذت بردن هم درجاتی داردکه این درجاتی که شما اشاره میکنین درجات پایین لذت هست.

توجیه مد نظر شما هیچ معنی نداره .

در این حالت شما می فرمایین که در برخورد با همچین جوامع و شرایطی ما باید منطق و استدلال و تفکرمون رو بسته به سطح کیفیت و نوع جامعه و افرادی که با اونها سر و کار داریم , پایین بیاریم و کاهش بدیم تا بتونیم به زبان و درک خود اون افراد با اونا صحبت کنیم .

خوب پس ما داریم راهکار و راهنمایی بی کیفیت ارائه میدیم که به زور میتونه گره گشای شرایط همون زمان باشه . چه برسه به این که بخواد در آینده هم تاثیر گذار باشه و بشه به اون اکتفا و استناد کرد .

یعنی شما میری چیزی رو میگی که طرف میخواسته و دوست داشته که بشنوـه و سطح کلام و گفتار رو اونقدر پایین بیاریم تا همسطح با درک پایین اون بخش از جامعه بشه . این رو نمیشه اسمش رو راهنمایی و راهکار گذاشت .

این که بریم به یک بچه بگیم دوتا فرشته روی هر شانه ات نشسته و کارهای خوب و بدت رو یادداشت میکنه میتونه تاثیر بیشتری در نگرش بهتر رفتاری و اخلاقی داشته باشه یا این که بریم تعریف خوب و بد رو به اون بفهمونیم و بهش یاد بدیم در حد خودش بتونه این دو مقوله رو تفکیک بده ؟

فکر کنم الان بچگانه بودن یک سری تفکرات بیشتر مشخص بشه .

Motaharri
22-02-2015, 09:00
توجیه مد نظر شما هیچ معنی نداره .

در این حالت شما می فرمایین که در برخورد با همچین جوامع و شرایطی ما باید منطق و استدلال و تفکرمون رو بسته به سطح کیفیت و نوع جامعه و افرادی که با اونها سر و کار داریم , پایین بیاریم و کاهش بدیم تا بتونیم به زبان و درک خود اون افراد با اونا صحبت کنیم .

خوب پس ما داریم راهکار و راهنمایی بی کیفیت ارائه میدیم که به زور میتونه گره گشای شرایط همون زمان باشه . چه برسه به این که بخواد در آینده هم تاثیر گذار باشه و بشه به اون اکتفا و استناد کرد .

یعنی شما میری چیزی رو میگی که طرف میخواسته و دوست داشته که بشنوـه و سطح کلام و گفتار رو اونقدر پایین بیاریم تا همسطح با درک پایین اون بخش از جامعه بشه . این رو نمیشه اسمش رو راهنمایی و راهکار گذاشت .

این که بریم به یک بچه بگیم دوتا فرشته روی هر شانه ات نشسته و کارهای خوب و بدت رو یادداشت میکنه میتونه تاثیر بیشتری در نگرش بهتر رفتاری و اخلاقی داشته باشه یا این که بریم تعریف خوب و بد رو به اون بفهمونیم و بهش یاد بدیم در حد خودش بتونه این دو مقوله رو تفکیک بده ؟

فکر کنم الان بچگانه بودن یک سری تفکرات بیشتر مشخص بشه .

اگه حرفای من رو با صبوری بیشتری بخونین ممنون میشم، چون اینجا دعوا نداریم.
قبول دارید لذت آدما در سنین مختلف و با توجه به میزان فکر و انگیزه و ... متفاوته؟
وقتی قراره شما لذت همه گروه هارو در نظر بگیری، برای هر گروهی با توجه به آنچه هست باید چیزی ارائه کنی.

مثلا وقتی وارد یک فروشگاه زنجیره ای میشی، هم اسباب بازی برای بچه ها هست، هم لوازم آشپزخانه برای بانوان، هم کتاب برای یک دانشمند.
شما اگر دانشمند باشی نمیری جلوی غرفه اسباب بازی و غر بزنی که این فروشگاه کلا به درد نمیخوره !

من هم در مورد این لذت ها گفتم، اگر همه لذت هایی که معرفی میشد از همین جنسی بود که شما میگین یعنی فقط لذت های جنسی، حرفتون صحیح بود.
ولی لذت های مختلف برای گروه های مختلف فکری و عقیدتی مطرح شه که مهمترینش رسیدن به معبوده و برای بزرگانی هست که به این لذت هایی که شما مطرح کردی اصلا فکر هم نمیکنن.

stabesh
22-02-2015, 13:28
( این بخش حذف شد - لطفا از ادامه بحث مذهبی خودداری کنید . تشکر :n06:)
سلام
در مورد لذت بردن هم من همیشه دنبال کاری رفتم که ازش لذت ببرم درسی که خوندم کاری که میکنم البته جدیدا از زندگی لذت نمی برم همچی برام ملال آور شده
راستی چطور میشه در زندگی شادی و نشاط به وجود آورد؟ یکنواختی و روزمرگی از مشکلاته بشر امروزه

New Ray
22-02-2015, 13:44

جناب motaharri در قسمتهای قرمز جملات شما تناقضاتی وجود داره که زمینه ساز بحث کامل مذهبی هست و البته معنی جملات بالا کاملا ضد مذهب هست (!) لطفا قبل از ارسال چنین مواردی تبعات یا برداشتهای احتمالی مخالف رو هم در نظر بگیرید تا مجبور به حذف نشیم. ( صرف توجیه کردن یک مطلب به معنی منطقی بودنش نیست )

اگه حرفای من رو با صبوری بیشتری بخونین ممنون میشم، چون اینجا دعوا نداریم.
قبول دارید لذت آدما در سنین مختلف و با توجه به میزان فکر و انگیزه و ... متفاوته؟
وقتی قراره شما لذت همه گروه ها رو در نظر بگیری، برای هر گروهی با توجه به آنچه هست باید چیزی ارائه کنی.

مثلا وقتی وارد یک فروشگاه زنجیره ای میشی، هم اسباب بازی برای بچه ها هست، هم لوازم آشپزخانه برای بانوان، هم کتاب برای یک دانشمند.
شما اگر دانشمند باشی نمیری جلوی غرفه اسباب بازی و غر بزنی که این فروشگاه کلا به درد نمیخوره !

من هم در مورد این لذت ها گفتم، اگر همه لذت هایی که معرفی میشد از همین جنسی بود که شما میگین یعنی فقط لذت های جنسی، حرفتون صحیح بود.
ولی لذت های مختلف برای گروه های مختلف فکری و عقیدتی مطرح شه که مهمترینش رسیدن به معبوده و برای بزرگانی هست که به این لذت هایی که شما مطرح کردی اصلا فکر هم نمیکنن.

رویا پردازی هم نوعی لذته با این تفاوت که پروسه اصلی فقط در ذهن انجام میشه و مسلما هر چه موضوع ایده ال تر باشه لذتش هم بیشتره. اما نباید این پروسه نامعلوم در ذهن رو با لذتهای دنیای واقعی که قابل پذیرش و آزمایش برای عموم هست مقایسه کنیم و بگیم اون بهتره. در حالی که اگر نظر سنجی کلی بشه و مثلا مردم بین لذتها انتخاب کنند احتمالا رویاپردازی رتبه خوبی بدست نیاره و همون مورد بالایی رتبه یک رو داشته باشه! ( اگه به این فکر کنید که اکثر بزرگان دنیا ، سن بالایی داشتن قضیه روشنتر میشه )

B.Russell
07-03-2015, 22:21
در ایام درختکاری و طبیعت دوستی، خبری رو خوندم در راستای لذت بردن ما ایرانی ها از جنگل و طبیعت و سرسبزی:

درسال 1334 ،2 ميليون و88 هزار هكتار جنگل درشمال كشورداشته ايم.

كه درسال 1346 ، 7/4 درصد و تاسال 73 ،8/11 درصدازاين ميزان كاسته شده است.

طي سال هاي اخير صدها هازار هکتار جنگل در شمال کشور نابود شده اند و در آنها ویلا سازی و شهرک سازی صورت گرفته است.
.
.
.

اما واقعا چرا؟

به نظر میاد مردم ایران به این نتیجه رسیدن که باید از طبیعت لذت ببرن !!
باید تو شمال و جنگل ویلا داشته باشن، هوای تازه استنشاق کنن.
و به طور خلاصه از زندگی لذت ببرن، لذت خوردن جوجه کباب در جنگل با هیزم تازه، مگر کم لذتی هست؟

و مجددا باید نوشت امان از لذتی که میبریم ...
در آستانه نوروز 94 از ملت شریف ایران تقاضا مندم از طبیعت و جنگل های شمال کمتر لذت ببرند. :n16: