PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ویتامین یا مکمل در فشار خون

iranch
10-01-2015, 16:43
سلام خسته نباشید
مصرف چه نوع مکمل غذایی و ویتامین هایی در بیماران مبتلا به فشار خون،منع مصرف دارد؟
شنیدم کلسیم منبع دارد

M.R.S.
10-01-2015, 19:52
مصرف کلسیم برای بیماران مبتلا به فشار خون منعی نداره و چون مکانیسم بعضی‌داروهای فشار خون مهار کانال کلسیمی هست این تصور وجود داره مصرف کلسیم با فشار خون تداخل وجود داره
پس اگه هم نیاز به تجویز کلسیم و هم داروهای فشارخون بود هیچ کدوم رو خودسرانه قطع نکنید

iranch
10-01-2015, 19:59
مصرف کلسیم برای بیماران مبتلا به فشار خون منعی نداره و چون مکانیسم بعضی‌داروهای فشار خون مهار کانال کلسیمی هست این تصور وجود داره مصرف کلسیم با فشار خون تداخل وجود داره
پس اگه هم نیاز به تجویز کلسیم و هم داروهای فشارخون بود هیچ کدوم رو خودسرانه قطع نکنید

ممنون برای سایر ویتامین ها یا مواد معدنی چطور؟ کدامشان باعث تشدید فشار خون خواهند شد؟

M.R.S.
10-01-2015, 20:13
خیر......... حتی برخی نقش تکمیلی مصرف ویتاین ها رو هم در درمان فشار خون ذکر کرده اند اما به خوبی اثبات نشده است

Saeed Dz
10-01-2015, 21:11
مکمل ها و دارو های خون ساز باید با احتیات و مشورت پزشک مصرف بشن چون ممکنه باعث افزایش فشارخون بشن.

توصیه من اینکه دلیل فشار خون حتما بررسی و مشخص بشه، پیگیر دلیل فشارخون باشید!

iranch
11-01-2015, 00:35
من متوجن نشدم یعنی اهن و فولیک اسید ضرر داره؟

M.R.S.
11-01-2015, 00:45

ویتامین ها و مکمل فولید اسید و آهن ایجاد فشار خون نمیکنند و تداخلی با داروهای فشار خون ندارند
فقط نمک هست که مصرفش با فشار خون ارتباط داره و حذف اون در افراد فشار خئنی توصیه میشه

همونطور که دوستمون گفتند فشار خون علل زیادی داره من جمله بیماری های خاص کلیه،عروق،غدد.....
اما در اکثر مواقع بیماری فشار خون اولیه هست.....یعنی در ارتباط با ژن هست و بیماری زمینه ای خاصی نداره
به همین علت هر فردی که مبتلا به فشار خون هست در ابتدا باید بررسی هایی انجام بده
__________________________________________________ __________________________________-
برخی از دارو ها OTC هستند یعنی دارو های بدون نسخه هستند منجمله مکمل ها و ویتامین ها، برخی دارو های ضد درد و .....
این دارو ها نیاز به تجویز پزشک ندارن و تا اندازه ای بدون خطر هستند و تداخلات دارویی کمی دارند به طوری که FDA فروش بدون نسخه اون ها رو آزاد گذاشته
اما در هر حال مشورت با پزشکتون باعث اطمینان بخشی هست

Saeed Dz
11-01-2015, 02:02
خیر هیچکدام ضرر نداره. در واقع حجم خون هستش که با فشار خون ارتباط داره، نه مصرف اهن و فولیک اسید.

مصرف قند و شکر هم میتونه باعث افزایش فشارخون بشه و اینطور نیست که فقط نمک موثر باشه. به هرحال مشورت با یک پزشک تغذیه ماهر و گرفتن یک برنامه دارویی و غذایی خیلی میتونه مفید باشه.

M.R.S.
11-01-2015, 11:37
همونطور که اشاره کردم فشار خون یا در اثر بیماری زمینه ای هست یا به صورت اولیه یجاد میشه که این نوع فشار خون به نام اولیه یا essential شناخته میشه
علت دقیق ایجاد این نوع فشار خون هنوز به طور کامل شناخته نشده است اما چند عامل در مکانیسم ایجاد اون فرض شده:
1- افزایش فعالیت اعصاب سمپاتیک
2-افزایش فعالیت آنژیوتانسین 2 ( که یه آنزیم در کلیه هست)
3-کاهش مقدار نفرون های کلیه
4-عوامل ژنتیکی
حتی بعضی عوامل مربوط به سیستم ایمنی رو هم در نظر گرفته اند.

مکانیسم ایجاد فشار خون به طور کلی به سه نوع در نظر میشه:
1-فشار خون با بازدهی قلبی بالا: که همراه با کاهش مقاومت عروق و افزایش فعالیت سمپاتیکی قلب هست
2-فشار خون به علت افزایش مقاومت عروق با فعالیت ضربانی طبیعی یا کم شذه قلب
3-افزایش احتباس آب و نمک در کلیه

یک سری عوامل خطر هم برای ابتلا به فشار خون در نظر گرفته میشه:
1- نژاد 2- فشار خون در پدر یا مادر یا هردو 3- مصرف نمک 4- مصرف الکل
5-اضافه وزن 6- کم تحرکی 7- اختلالات چربی 8-کمبود ویتامین د
وهر کدوم از این ها خودش با چند مکانیسم که باز به طور کامل شناخته نیست عمل میکنن
اما در مورد نمک باید گفت یک علت احتباس آب و نمک ......علت دیکه ایجاد اختلال در نگهداری تون عروق و در نتیجه عدم توانایی در گشاد شدن عروق
آسیب به کله.....مقاومت به انسولین و .......
بنابر این متوجه میشید که هنوز هم فشار خون اولیه کامل شناخته شده نیست اما هنگام درمان، محدود کردن نمک.....فعالیت فیزیکی...... کم کردن وزن و ......بسیار مهم هست و مراجعه منظم به پزشک و مصرف منظم دارو ها ضروری هست.