PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دلیل تجویز فولیک اسید برای تالاسمی مینور

Life24
03-01-2015, 13:45
سلام
تالاسمی مینور که درمان ندارد. پس چرا فولیک اسید میدن؟
شما چند ماه هم فولیک اسید بخورید و بروید ازمایش هیچ فرقی CBC با قبل از فولیک اسید نداره
حتی فوق تخصص خون هم تجویز میکند.
ایا جنبه تلقینی و روحی روانی دارد؟

M.R.S.
03-01-2015, 14:45
در تالاسمی بتا چون یک زنجیره از هموگلوبین که مولکول مخصوص اکسیژن رسانی گلبول قرمز هست به درستی ساخته نمیشه
این افراد در معرض تخریب گلبول قرمز و در نتیجه تولید بیشتر هموگلوبین هستند....و تولید هموگلوبین هم نیاز به فولیک اسید داره
و تجویز فولیک اسید هم در این افراد به این خاطر هست که
اما واقعا در افراد بتا تالاسمی مینور چون تخریب گلبول ها خیلی کم هست و عملا تولید بیشترچندان هموگلوبولین ندارند و دچار کم بود اسید فولیک نمیشن و مصرف اسید فولیک یا عدم مصرف اون تفاوت چندانی براشون نداره

Life24
03-01-2015, 17:17
من آلفا تالاسمی هستم چطور؟ فرق میکند؟
چون شما جفت ش رو بتا تالاسمی گفتید و حرفی از الفا نزدید

M.R.S.
03-01-2015, 21:32
در آلفا تالاسمی ....زنجیره آلفای هموگلوبین مشکل داره
آلفا مینیما که هیچ علامت یا کم خونی نداره
آلفای مینور هم مثل بتای مینور هست اما کمی خفیف تر هست
چون تالاسمی های مینور فقط کمی کم خونی ایجاد میکنن و روش درمانی ندارند تنها دارویی که میتونه کمی کمک کننده باشه فولیک اسید هست اون هم به علت نیاز بیشتری که مبتلایان تالاسمی به فولیک اسید دارند....نه اینکه اونها مبتلا به کمبود فولیک اسید میشن

Life24
03-01-2015, 21:38
در آلفا تالاسمی ....زنجیره آلفای هموگلوبین مشکل داره
آلفا مینیما که هیچ علامت یا کم خونی نداره
آلفای مینور هم مثل بتای مینور هست اما کمی خفیف تر هست
چون تالاسمی های مینور فقط کمی کم خونی ایجاد میکنن و روش درمانی ندارند تنها دارویی که میتونه کمی کمک کننده باشه فولیک اسید هست اون هم به علت نیاز بیشتری که مبتلایان تالاسمی به فولیک اسید دارند....نه اینکه اونها مبتلا به کمبود فولیک اسید میشن

ممنون از پاسخ شما
اما شما فرمودید در بتا تالاسمی تخریب گلبوب کم است.
در الفا چطور؟
من الفا هستم فولید اسید بخورم؟

M.R.S.
03-01-2015, 21:41
آلفای مینور هم مثل بتای مینور هست.....اما از اون خفیف تر هست
و کم خونی کمتری هم نسبت به بتا مینور دارن
پس اگه خستگی و ضعف مزمن ندارین نیاز به فولیک اسید نیست....هرچند مصرفش زیان نداره
فولیک اسید برای تالاسمی مینور به صورت قرص یک میلی گرمی تجویز میشه

Life24
03-01-2015, 21:49
آلفای مینور هم مثل بتای مینور هست.....اما از اون خفیف تر هست
و کم خونی کمتری هم نسبت به بتا مینور دارن
پس اگه خستگی و ضعف مزمن ندارین نیاز به فولیک اسید نیست....هرچند مصرفش زیان نداره
فولیک اسید برای تالاسمی مینور به صورت قرص یک میلی گرمی تجویز میشه

والا من حدود 2.5 سال فولیک اسید و هیچ مکملی نخوردم این اواخر ازمایش خون که دادم بار اول wbc بود 5.6 و سری دوم 4 بود. که کف اون هم 4 هست
این سری فوق تخصص خون گفت 100 تا فولیک اسید بخور و دیگه نمیخواهد بخوری و سال دیگر باید بیای
من تحقیق کردم میگن فولیک اسید و b12 کمبودش میتواند wbc را کم کند

M.R.S.
03-01-2015, 21:59
بله میتونه......اما اونقدر نگران نباشید که 4000 هست.....چون اولا هنوز طبیعی هست
دوما چیز دیگه ای که برای wbc پایین مهم هست مقدار شمارش نوتروفیل هست....که ضریب اون رو پزشکتون محاسبه کرده و بخ شما این رو گفته
سوما در افراد سالم گاهی ممکنه wbc پایین باشه که با بررسی های دوره ای فقط پیگیزی میشه و بیماری یا مسئله بد نیست