PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چطور میشه آپارتمانی که تو رهن بانکه رو فروخت؟

Masoud-2014
01-01-2015, 11:20
سلام ...

یک آپارتمانی دارم که تو رهن بانکه و قسطش و میدم 15 ساله ...
حالا میخوام بدونم که میشه با حفظ دیون برعهده خودم این آپارتمان و بفروشم و مثلا برم زمین بخرم؟
چطوری میشه این کار و انجام داد که بانک هم درگیر نشه و بین خریدار و فروشنده و دفترخانه حل و فصل بشه؟آیا همچین امکانی هست؟

robert
01-01-2015, 11:33
سلام ...

یک آپارتمانی دارم که تو رهن بانکه و قسطش و میدم 15 ساله ...
حالا میخوام بدونم که میشه با حفظ دیون برعهده خودم این آپارتمان و بفروشم و مثلا برم زمین بخرم؟
چطوری میشه این کار و انجام داد که بانک هم درگیر نشه و بین خریدار و فروشنده و دفترخانه حل و فصل بشه؟آیا همچین امکانی هست؟

خیلی ساده...یکی قسمت از پولی که بابت فروش هست رو به بانک میدید و فک رهن سند رو با اون پول انجام میدید و سند آزاد شده رو به نام خریدار میزنید و موقع انتقال سند هم مابقی ثمن معامله رو میگیرید.
همین.

Masoud-2014
01-01-2015, 12:08
خیلی ساده...یکی قسمت از پولی که بابت فروش هست رو به بانک میدید و فک رهن سند رو با اون پول انجام میدید و سند آزاد شده رو به نام خریدار میزنید و موقع انتقال سند هم مابقی ثمن معامله رو میگیرید.
همین.

درسته ... ولی من میخوام کل پول فروش رو بگیرم و اقساط رو هم خودم همچنان پرداخت کنم ... یعنی ملک رو با برعهده گرفتن دیونش بفروشم و خریدار هم پول نقد بده و تمام ؟

Reza31001
01-01-2015, 12:36
تو این چند ماه اخیر در این مورد تجربیاتی داشتم که به شما میگم (البته مفصلش باشه وقتی که فرصت بود تو تاپیک تجربیات)
اگه حوصله خوندن همش رو ندارید در یک جمله بگم این موضوعی که در پست سوم فرمودید امکان پذیر نیست

اما شرح کلی تر:
اول اینکه باید بدونید شما حق ندارید که خونه ای که سندش در رهن بانکه رو بفروشید و در صورت انجام این کار خریدار میتونه به جرم کلاهبرداری شکایت کنه ازتون (البته از واژه کلاهبرداری نترسید و موضوع اون قدرها هم بزرگ نمیشه ولی فقط خواستم بگم همچین فروشی مجاز نیست)
دلیل این موضوع هم اینه که خونه ای که سندش در رهن بانکه در واقع متعلق به بانک محسوب میشه و اصلا مال شما نیست که بخواین اون رو بفروشید! (به عنوان مثال اگه روزی به هر دلیلی -اصلا یه ماجرای دیگه مثل چک برگشتی- برای شما توقیف اموال بخوره شاکی نمیتونه خونه شما رو توقیف کنه چون رهن بانکه!)

تا چند چند سال پیش رسم بود در همچین مواردی خونه رو وکالتی میفروختن
یعنی پول رهن از قیمت کم میشد و فروشنده یه وکالت بلاعزل میزد و سند خونه همچنان به نام خودش میموند
خریدار هم اقساط رو برعهده میگرفت و وقتی اقساط تموم میشد سند رو به نام میزدین
به دلیل مشکلات مربوط به وکالت این مورد دیگه کمتر انجام میشه اما نکته مهم برای شما اینه که در همین روش هم باز مبلغ رهن از ارزش خونه کم میشد و مابقیش رو خریدار پرداخت میکنه که این با چیزی که شما میخواین تفاوت داره
در واقع در این چنینی مواردی شما نیمتونی خریداری رو پیدا کنی که بیاد کل پول رو بده و سند هم به نامش نخوره!
منطقی هم هست چون هر خریداری در این چنین موردی ترجیح میده اون بخش از پول خرج فک رهن بشه تا سند آزاد بشه و به نام بخوره

در کل راه فروش خونه شما همون موردی هست که در پست دوم گفته شده مگه اینکه خریداری حاضر بشه با شرایط شما کنار بیاد که خوب نامعقولانس!

Masoud-2014
01-01-2015, 14:50
تو این چند ماه اخیر در این مورد تجربیاتی داشتم که به شما میگم (البته مفصلش باشه وقتی که فرصت بود تو تاپیک تجربیات)
اگه حوصله خوندن همش رو ندارید در یک جمله بگم این موضوعی که در پست سوم فرمودید امکان پذیر نیست

اما شرح کلی تر:
اول اینکه باید بدونید شما حق ندارید که خونه ای که سندش در رهن بانکه رو بفروشید و در صورت انجام این کار خریدار میتونه به جرم کلاهبرداری شکایت کنه ازتون (البته از واژه کلاهبرداری نترسید و موضوع اون قدرها هم بزرگ نمیشه ولی فقط خواستم بگم همچین فروشی مجاز نیست)
دلیل این موضوع هم اینه که خونه ای که سندش در رهن بانکه در واقع متعلق به بانک محسوب میشه و اصلا مال شما نیست که بخواین اون رو بفروشید! (به عنوان مثال اگه روزی به هر دلیلی -اصلا یه ماجرای دیگه مثل چک برگشتی- برای شما توقیف اموال بخوره شاکی نمیتونه خونه شما رو توقیف کنه چون رهن بانکه!)

تا چند چند سال پیش رسم بود در همچین مواردی خونه رو وکالتی میفروختن
یعنی پول رهن از قیمت کم میشد و فروشنده یه وکالت بلاعزل میزد و سند خونه همچنان به نام خودش میموند
خریدار هم اقساط رو برعهده میگرفت و وقتی اقساط تموم میشد سند رو به نام میزدین
به دلیل مشکلات مربوط به وکالت این مورد دیگه کمتر انجام میشه اما نکته مهم برای شما اینه که در همین روش هم باز مبلغ رهن از ارزش خونه کم میشد و مابقیش رو خریدار پرداخت میکنه که این با چیزی که شما میخواین تفاوت داره
در واقع در این چنینی مواردی شما نیمتونی خریداری رو پیدا کنی که بیاد کل پول رو بده و سند هم به نامش نخوره!
منطقی هم هست چون هر خریداری در این چنین موردی ترجیح میده اون بخش از پول خرج فک رهن بشه تا سند آزاد بشه و به نام بخوره

در کل راه فروش خونه شما همون موردی هست که در پست دوم گفته شده مگه اینکه خریداری حاضر بشه با شرایط شما کنار بیاد که خوب نامعقولانس!
نمیشه بجای سند ملک مورد نظر یک سند دیگه بزارم تو رهن بانک و اون سند و فک رهن کنم و ملک مورد نظر و بفروشم و یک زمین بگیرم مثلا و سند رهن رفته رو دوباره فک رهن کنم و بجاش سند زمین رو تو رهن ببرم و دو سند قبلی رو آزاد کنم؟

Reza31001
01-01-2015, 19:28
نمیشه بجای سند ملک مورد نظر یک سند دیگه بزارم تو رهن بانک و اون سند و فک رهن کنم و ملک مورد نظر و بفروشم و یک زمین بگیرم مثلا و سند رهن رفته رو دوباره فک رهن کنم و بجاش سند زمین رو تو رهن ببرم و دو سند قبلی رو آزاد کنم؟
چرا اتفاقا پیشنهاد خوبی دادین که من فراموش کرده بودم
این کار یه راهکار کلی هست که شما میتونید انجام بدین و سند خونتون رو با یه سند دیگه جایگزین کنید تا سند اولی آزاد بشه و بتونید بفروشیدش
اما یه سری ریزه کاری داره که همش بستگی به بانک و توافقات شما و اونها داره
مثلا اینکه دو بار سند رو عوض کنید فکر نمی کنم راحت قبول کنن
یا مثلا اگه مبلغ وام باقیمونده زیاد باشه حتما برای سند دومی که میخواین ببرید رهن باید کارشناسی (از طرف دادگستری) انجام بشه تا ارزش خونه دوم مشخص بشه و در این جور موارد مبلغ وام هم نباید از 90% ارزش خونه بیشتر باشه البته فکر میکنم اون 90% از بانک به بانک متفاوت باشه
سر همین موضوع اگه شما بخواین دفعه دوم سند زمین رو بذارید رهن اصلا ممکنه بانک اصلا سند زمین قبول نکنه و ....

در کل راهکاری که گفتید امکان پذیره ولی همش بستگی به شرایط بانک داره که اون رو شخصا باید برید و از رئیس شعبه پرس و جو کنید (اگه آشنا باشه که قضیه حله!)

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-01-2015, 10:55
سلام
وکالتِ بلا عزل با فوتِ موکِّل ( وکالت دهنده ) باطل میشه
با مرگِ موکل , ورثه میتونند موردِ معامله رو تصاحب کنند
پس باید معامله قبل از فوت موکل تمام بشه و مورد معامله به نام بشه
خطر وکالتِ بلا عزل هم به همین دلیله که هیچ کسی نمیتونه تضمین کنه که موکل چقدر عمر میکنه .
نه جوانی ضامنِ بقایِ عمر هست نه ثروت نه قدرت نه سلامتی نه صلح و امنیت و آرامش و نه شهرت نه پست و مقام و نه هیچ چیز دیگه.

navareh1
15-01-2015, 22:53
تا جایی که من میدانم با توافق با خریدار شاید بشه اینکار را انجام داد ولی معمولا کسی قبول نمیکنه .

navareh1
15-01-2015, 22:56
اگر کسی یک وکالت بلا عزل بده بعد پشیمان بشه چاره ای هست؟