PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک .... امکان قطع و وصل هارد؟؟

twhhhco
31-12-2014, 17:05
با سلام به همه دوستان
من روی سیستمم چند هارد ساتا استفاده میکنم(بغیر از هارد ide که برای ویندوز میباشد).

چون همه هاردها دائما متصل هستند و از پاور تغذیه میکنند، میخواستم بدونم با توجه به اینکه بطور مستمر از همه آنها استفاده ندارم، آیا امکانی هست که بتوانم برق هاردهای غیر لازم را قطع کنم؟؟

یا بطور مثال، مثلا سویچ باشد که بتوانم هاردهایی که استفاده نمیشود قطع کنم و وقتی لازم دارم وصل کنم؟؟

یا راهی که بشود هاردها را کلا خاموش کرد(با توجه به اینکه هارد اصلی نیستند و هیچگونه نرم افزاری روی آنها نصب نیست)

ممنون میشم راهنمایی کنید.

ata.royalfalcon
31-12-2014, 19:50
با سلام به همه دوستان
من روی سیستمم چند هارد ساتا استفاده میکنم(بغیر از هارد ide که برای ویندوز میباشد).

چون همه هاردها دائما متصل هستند و از پاور تغذیه میکنند، میخواستم بدونم با توجه به اینکه بطور مستمر از همه آنها استفاده ندارم، آیا امکانی هست که بتوانم برق هاردهای غیر لازم را قطع کنم؟؟

یا بطور مثال، مثلا سویچ باشد که بتوانم هاردهایی که استفاده نمیشود قطع کنم و وقتی لازم دارم وصل کنم؟؟

یا راهی که بشود هاردها را کلا خاموش کرد(با توجه به اینکه هارد اصلی نیستند و هیچگونه نرم افزاری روی آنها نصب نیست)

ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام .

بعضی از هارد دیسکها از قابلیت Power-up in standby ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) پشتیبانی میکنند تا در زمانیکه سیستم روشن میشود Spin up نشوند مگر با ارسال یکسری از دستورات ATA . بری استفاده از چنین قابلیتی بایوس باید پشتیبانی کند در غیر اینصورت هارد دیسک Detect نخواهد شد و یا با ظرفیت صفر شناسایی خواهد شد . از این قابلیت معمولاً در سیستمهای عادی استفاده نمیشود و بیشتر توسط RAID Controllerـها بکار گرفته میشود .

یک راه دیگر ، خرید Power Switcher هست مثل مدل Orico HD-PW6101 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) که در سایت آمازون هم موجود هست (لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) و با استفاده از کلیدهای تعبیه شده میتوانید هارد دیسکها از پاور قطع یا وصل کنید (دفترچه راهنمای نصب را حتماً مطالعه کنید) .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

چند نکته :

1. مادربرد باید از AHCI پشتیبانی کند و در بایوس هم AHCI انتخاب شده باشد (برای اتصال و یا جدا کردن هارد دیسکها در هنگام روشن بودن سیستم ، درست همانند USB) .
2. قبل از Power Down کردن بهتر هست که از Disk management ویندوز ابتدا هارد دیسکها را Offline کنید (مشابه Safely remove کردن هارد دیسکهای اکسترنال) . برای استفاده مجدد میبایستی دوباره Online شوند .
3. اطلاعی هم ندارم این مدل در بازارهای ایران موجود هست یا خیر .

twhhhco
31-12-2014, 22:50
بسیار بسیار ممنون استاد.
خیلی لطف کردید.
اون پاور سویچر دقیقا چیزیه که من لازم دارم. بنظرتون بگردم تو تهران پیدا میشه؟؟
و دیگه اینکه
اگر اون هارد و مادر بردی که Power-up in standb ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])y ساپورت میکنه، نمونه یا اسم برندشو بفرمایید ممنون میشم.

بازم عز اراهنمایی شما بسیار متشکرم:n35:

twhhhco
31-12-2014, 22:58
یک سوال دیگر راجع به هارد

از اونجا من هارد برای آرشیو میخوام، البته با حجم بالا(حداقل 12 ترا بایت)،
آیا هارد باکسی که امکان نصب چند هارد اینترنال در اون وجود داشته باشه و بشه مثلا سوکت ساتا به کامپیوتر نصب کرد هست؟
منظورم تقریبا مثل هارد اکسترنال، اما چند هارد در یک محفظه و راه اتصالی سریعتر از usb داشته باشه.

چندی پیش از جایی شنیدم که هاردهای سروری موجوده با حجمی از 2 تا 20 ترا بایت که مانند یه کیس کوچک و با پاور مستقل، امکان نصب به سیستم را دارد.
آیا چنین چیزی هست؟ مشخصات یا اسم خاصی داره؟؟

ممنون از راهنماییتون

ata.royalfalcon
01-01-2015, 13:47
بسیار بسیار ممنون استاد.
خیلی لطف کردید.
اون پاور سویچر دقیقا چیزیه که من لازم دارم. بنظرتون بگردم تو تهران پیدا میشه؟؟
و دیگه اینکه
اگر اون هارد و مادر بردی که Power-up in standb ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])y ساپورت میکنه، نمونه یا اسم برندشو بفرمایید ممنون میشم.

بازم عز اراهنمایی شما بسیار متشکرم:n35:

در مورد اینکه اون Power Switcher در بازار پیدا میشه یا خیر اطلاعی ندارم . اگر هم پیدا نکردید کاربرهایی هستند که برای شما خرید خارجی (خرید از آمازون) و ارسال به ایران را انجام بدهند .

نمونه هارد دیسکهایی که این قابلیت Power-up in standby را دارند WD Green یا WD Red هست که البته باید جامپر را روی پینهای 3 و 4 قرار بدهید (طبق روش گفته شده در این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) و یا اینکه با استفاده از نرم افزارهایی مثل HDAT2 فعال/غیر فعال کنید (عکسهای زیر) . البته توصیه میکنم برای فعال/غیر فعال کردن این قابلیت طبق روشی که خود سازنده تاکید کرده عمل کنید .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در مورد مادربردهایی که از این قابلیت پشتیبانی کنند اطلاعی ندارم ولی همانطوریکه گفتم از این قابلیت بیشتر توسط RAID Controllerـها استفاده میشود (کارت RAIDـی که دارای کنترلر مستقل هست را بخرید) .

یک سوال دیگر راجع به هارد

از اونجا من هارد برای آرشیو میخوام، البته با حجم بالا(حداقل 12 ترا بایت)،
آیا هارد باکسی که امکان نصب چند هارد اینترنال در اون وجود داشته باشه و بشه مثلا سوکت ساتا به کامپیوتر نصب کرد هست؟
منظورم تقریبا مثل هارد اکسترنال، اما چند هارد در یک محفظه و راه اتصالی سریعتر از usb داشته باشه.

چندی پیش از جایی شنیدم که هاردهای سروری موجوده با حجمی از 2 تا 20 ترا بایت که مانند یه کیس کوچک و با پاور مستقل، امکان نصب به سیستم را دارد.
آیا چنین چیزی هست؟ مشخصات یا اسم خاصی داره؟؟

ممنون از راهنماییتون

اون چیزی که میخواهید ساخته شده و هست مثلاً ICYCube MB561US-4S-1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) که eSATA (نوع اکسترنال SATA) و USB2 هست و گنجایش چهار عدد هارد دیسک را دارد (این مدل بدون هارد دیسک فروخته میشود) .

DASـهایی که با هارد دیسک فروخته میشوند مثل WD my book Due ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) که دارای دو عدد هارد دیسک و نهایت حجم 12 ترابایت با اینترفیس USB3 هست . DASـهایی که گنجایش تعداد بیشتری هارد دیسک را داشته باشند موجود هست مثل Buffalo DriveStation Quad ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) که USB3 دارد و با چهار عدد هارد دیسک نهایت 16 ترابایت فضا در اختیار شما قرار میدهد . با یک جستجو در اینترنت میتونید DASـهای متنوعی با گنجایش بیشتر از یک هارد دیسک و با اینترفیسهای eSATA و USB2 یا USB3 پیدا کنید ولی مسئله اینجاست که معلوم نیست این مدلها در بازار کشور موجود باشند !

بنظر من بهترین راه این هست که یک سیستم اختصاصی برای ذخیره سازی تهیه کنید . یک مادربرد مناسب با تعداد کافی پورت SATA ، کیس مناسب و مستحکم با گنجایش کافی جهت نصب هارد دیسک و انتخاب یک پاور مناسب بهترین راهکار برای شما هست . هارد دیسک هم WD Green یا نهایتاً WD Red .
به سیستم فوق میتوانید یک کارت RAID با مشخصات مناسب هم اضافه کنید تا در صورتیکه یکی از هارد دیسکها خراب شود فقط با تعویض آن و از طریق Parity data اطلاعات آن هارد دیسک را بازیابی کنید (فقط در بعضی از انواع RAID مثل 5 یا 6 و ...) . اگر کارت RAID اضافه میکنید ضرورتی هم ندارد که مادربرد انتخابی حتماً پورت SATA زیادی داشته باشد .

نکته : پورتهای USB و یا eSATA که در بعضی از NASـها دیده میشود معمولاً برای اتصال مستقیم به سیستم نیست و برای اتصال هارد دیسکهای اکسترنال دیگر به همان NAS هست (NAS با DAS فرق میکند) .

twhhhco
02-01-2015, 11:49
بسیار بسیار ممنون استاد. لطف کردید.
پس نهایتا همون سیستم و کیس و پاور مناسب بهترین راه حله.
فقط این قسمت از فرمایش شما را دقیقا متوجه نشدم :

به سیستم فوق میتوانید یک کارت RAID با مشخصات مناسب هم اضافه کنید تا در صورتیکه یکی از هارد دیسکها خراب شود فقط با تعویض آن و از طریق Parity data اطلاعات آن هارد دیسک را بازیابی کنید (فقط در بعضی از انواع RAID مثل 5 یا 6 و ...) . اگر کارت RAID اضافه میکنید ضرورتی هم ندارد که مادربرد انتخابی حتماً پورت SATA زیادی داشته باشد .

ممنون میشم یمقدار بیشتر توضیح دهید و یه کارت RAID مناسب هم معرفی کنید.
بازهم از کمک و راهنمایی تون متشکرم

ata.royalfalcon
02-01-2015, 14:25
بسیار بسیار ممنون استاد. لطف کردید.
پس نهایتا همون سیستم و کیس و پاور مناسب بهترین راه حله.
فقط این قسمت از فرمایش شما را دقیقا متوجه نشدم :

ممنون میشم یمقدار بیشتر توضیح دهید و یه کارت RAID مناسب هم معرفی کنید.
بازهم از کمک و راهنمایی تون متشکرم

کارت RAIDـها انواع متفاوتی دارند و قیمتهای متفاوت . مدلهایی هستند که پردازنده مجزا دارند (RAID Controller) و دارای IO Processor و Cache Memory و امکانات دیگری مثل Battery Backup هستند و در نتیجه کارایی بهتری دارند و توان پردازشی CPU را اشغال نمیکنند . مدلهای ساده ای که فاقد پردازنده جداگانه هستند و در نتیجه باید CPU قویتری داشته باشید در غیر اینصورت ممکن هست بشدت کند و یا حتی Crash کند . بدیهی هست که کارتهای گروه اول گرانتر هستند .

برای آشنایی بیشتر در لینک زیر لیستی از کارتهایی RAID Controller ندارند از برند highpoint-tech را میبینید .

RocketRAID 2300/2522 Family Series ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

و همچنین در لیست زیر کارتهاییکه پردازنده جداگانه و امکانات بیشتری دارند را میبینید .

RocketRAID 3500 Family Series ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

مثلاً مدل RocketRAID 2340 چهار عدد SFF-8087 SAS Connectors دارد که با استفاده از کابل مناسب میتوانید به 16 عدد هارد دیسک SATA متصل کنید (این مدل قدیمی هست) .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

آشنایی با RocketRAID 2340

16 SAS/SATA 3Gbps via four Mini-SAS connectors
Number of drives supported

PCI-E x8
Interface

HPT601LF
XOR

IOC
XOR type

None
Memory

0, 1, 1+0, 5, 5+0, JBOD
RAID modes supported

Yes
Staggered spin up

Yes
Online capacity expansion

Yes
Online RAID level migration

Yes
Hard-drive activity LED support

Yes
SAF-TE Enclosure Management

Yes
Buzzer

Web service, GUI tool
Management

چیپ Intel QG41210 SL8DS که در زیر هیت سینک مخفی شده وظیفه ترجمه و انتقال از PCI-E interface به دو چیپ Marvell 88SX6081 را بعهده دارد . هر چیپ Marvell 88SX6081 دو پورت Mini-SAS را اداره میکنند .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چیپ SST 39VF020 بایوس قابل فلش شدن را ذخیره میکند (وسط) . در سمت چپ چیپ Actel ProASIC Plus APA075 را میبینید که کمپانی توضیح خاصی درباره هدف این قسمت نداده است . چیپ سمت راست یکی از دو چیپهای Marvell 88SX6081 هست .

در عکس پایین چیپ HPT601LF را میبینید .

کارت RocketRAID 2340 یک کارت RAID کاملاً سخت افزاری نیست (پردازنده مستقل ندارد) بلکه به اصطلاح IOC یا I/O controller هستند (فقط کنترلر ورودی و خروجی) و بدین معنی هست که CPU مجبور به انجام پردازش برای RAID هست . اما وجود چیپ HPT601LF در زمانیکه بصورت RAID5 ست شده باشد در فرایندهای پردازشی به CPU کمک میکند . البته دقت کنید که این به مانند IOP یا I/O Processor که تمام محاسبات را روی کارت و مستقل از CPU انجام میشود نیست . بعنوان یک IOC این روش مزیتهایی دارد . اولاً در مقایسه با IOP ارزانتر و در مقایسه با RAIDـهای صددرصد نرم افزاری سریعتر هست .

از سه طریق میتوان این کارت و هارد دیسکها را مدیریت کرد .

BIOS level
web interface
GUI management tool

البته در ویندوز نمیتوانید بطور همزمان دو مورد آخر را نصب و استفاده کنید که ممکن هست تداخلاتی (conflicts) ایجاد شود .

از قیمت و مدلهای موجود در بازار متاسفانه اطلاعی ندارم .

twhhhco
02-01-2015, 15:13
واقعا از این همه لطف و محبت شما در راهنمایی سپاس گذارم.
انشاالله بتونم یه کارت RAID مناسب پیدا کنم.

بازهم ممنون از راهنمایی شما