PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد سرطان و در اوردن معده

danielo
22-12-2014, 18:00
پدرم معده اش درد داشت و بعد از سی تی اسکن مشخص شد که در معده اش توده داره.
به خاطر همین میخواستم بخشی از معده اش را خارج کنند.
ولی دکتر در حین عمل متوجه شد که وضع معده خیلی خرابه و کل معده را در اورده و معده مصنوعی جایگزین کرده.
الان هم میگن باید منتظر بمونیم پاتولوژی چی میگه.خوش خیم بوده یا بدخیم.
سوال من این هست چطور از طریق پاتولوژی اون توده ای که در معده اش بوده متوجه میشند که این توده به جاهای دیگه بعدا سرایت کرده یا نه؟
کلا میخواستم اگر اطلاعی در این زمینه دارید بگید.میگن غده لنفاویش بوده

laxer
23-12-2014, 01:22
درم معده اش درد داشت و بعد از سی تی اسکن مشخص شد که در معده اش توده داره.
به خاطر همین میخواستم بخشی از معده اش را خارج کنند.
ولی دکتر در حین عمل متوجه شد که وضع معده خیلی خرابه و کل معده را در اورده و معده مصنوعی جایگزین کرده.
الان هم میگن باید منتظر بمونیم پاتولوژی چی میگه.خوش خیم بوده یا بدخیم.
سوال من این هست چطور از طریق پاتولوژی اون توده ای که در معده اش بوده متوجه میشند که این توده به جاهای دیگه بعدا سرایت کرده یا نه؟
کلا میخواستم اگر اطلاعی در این زمینه دارید بگید.میگن غده لنفاویش بوده

برای اینکه بفهمیم سرطان متاستاز داده یا نه کلیه غدد لنفاوی زیر بغل , گردن و کشاله ران رو باید معاینه کرد , یه عکس هم باید از قفسه سینه گرفته بشه.

عود این نوع سرطان بالاست , یکی از سرطان های نادر هست که شیوع کمی دارد. (پدربزرگ بنده هم چند سال پیش به همین دلیل فوت کرد , تمام کار های درمانی انجام شد ولی نتیجه نداد)

مری مستقیما" به روده وصل شده؟ مرحله سرطان تعیین شده؟

روانپریش
23-12-2014, 13:45
چند سالشون هست پدرتون؟

brad pitt
23-12-2014, 14:27
خدا صبر بهتون بده و کمکتون کنه

danielo
23-12-2014, 15:03
چند سالشون هست پدرتون؟

56 سال....

danielo
23-12-2014, 15:08
برای اینکه بفهمیم سرطان متاستاز داده یا نه کلیه غدد لنفاوی زیر بغل , گردن و کشاله ران رو باید معاینه کرد , یه عکس هم باید از قفسه سینه گرفته بشه.

عود این نوع سرطان بالاست , یکی از سرطان های نادر هست که شیوع کمی دارد. (پدربزرگ بنده هم چند سال پیش به همین دلیل فوت کرد , تمام کار های درمانی انجام شد ولی نتیجه نداد)

مری مستقیما" به روده وصل شده؟ مرحله سرطان تعیین شده؟

دقیقا نمیدونم اسمش چیه ولی یک چیز پلاستیکی جای معده اش قرار دادند.
مرحله سرطان هنوز تعیین نشده چون جواب پاتولوژی هنوز نیومده.
منظور شما از متاستاز چیه ؟چقدر امکان داره شده باشه؟
در سی تی اسکن اولیه که حدود 20 روز پیش گرفتیم فقط اون غده روی معده نشون داده شده.
دکتر هم بعد از عمل وقتی بهمون توضیح داد.گفت اول یک قسمت معده اش را در اوردیم و کار تموم شد ولی دوباره شک کردم و دوباره کادر پزشکی را خبر کردم و متوجه شدم توده در جایی وجود داره که باید کل معده اش را در میاوردیم.خودش گفت اسم این عمل را گذاشتم تولدی دوباره.شما میدونید منظورش چی بود؟

laxer
23-12-2014, 15:28
چیز پلاستیکی که شما میفرمایید احتمالا" استنت بوده.

تولد دوباره مرتبط میشه به درد.
اگر قبل از جراحی درد داشتند الان دیگه درد کاهش پیدا کرده.
اقدامات بعدی ر پزشک تعیین میکنه.

متاستاز یعنی پخش شدن سرطان و ورود به ارگان های دیگه ی بدن.
سرطان پدر شما ( لنفوم گاستریک) به درمان پاسخ بسیار عالی نشان میدهد ولی امکان وجود عود دارد که باید تحت نظر باشند.
اگر سرطان متاستاز نداده باشد امکان موفقیت 92% درصد است. ( امیدوارم همینطور هم باشه)

danielo
23-12-2014, 15:44
چیز پلاستیکی که شما میفرمایید احتمالا" استنت بوده.

تولد دوباره مرتبط میشه به درد.
اگر قبل از جراحی درد داشتند الان دیگه درد کاهش پیدا کرده.
اقدامات بعدی ر پزشک تعیین میکنه.

متاستاز یعنی پخش شدن سرطان و ورود به ارگان های دیگه ی بدن.
سرطان پدر شما ( لنفوم گاستریک) به درمان پاسخ بسیار عالی نشان میدهد ولی امکان وجود عود دارد که باید تحت نظر باشند.
اگر سرطان متاستاز نداده باشد امکان موفقیت 92% درصد است. ( امیدوارم همینطور هم باشه)

مرسی برای پاسخ .
الان همین پاتولوژی که قراره جوابش بیاد
مشخص میکنه که متاستاز داده یا نه ؟
سرطان در چه مرحله ای باید باشه امیدوار کننده هست ؟؟
معمولا پاتولوژی چقدر طول میکشه ؟چون پدرم پنجشنبه هفته پیش عمل کرده و هنوز جواب نیامده
یک توضیحی در مورد پاتولوژی بدید ؟

laxer
23-12-2014, 16:52
مرسی برای پاسخ .
الان همین پاتولوژی که قراره جوابش بیاد
مشخص میکنه که متاستاز داده یا نه ؟
سرطان در چه مرحله ای باید باشه امیدوار کننده هست ؟؟
معمولا پاتولوژی چقدر طول میکشه ؟چون پدرم پنجشنبه هفته پیش عمل کرده و هنوز جواب نیامده
یک توضیحی در مورد پاتولوژی بدید ؟

توموری که برای آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده اند زیر میکروسکوپ آزمایش میشه و گرید و نوع سرطان همچنین متاستاز تعیین میشه.

danielo
27-12-2014, 20:52
چرا اینقدر طول کشیده و جواب پاتولوژی هنوز نیومده؟ احتمالا شاید وضعیت تومور خیلی بد بوده که تا حالا نیومده

danielo
27-12-2014, 20:55
حرف من این هست که شاید اصلا وضعیت بیمار خطرناک باشه و سریع باید درمان سریع انجام بشه .چرا اینقدر طولش میدند؟؟؟

danielo
30-12-2014, 16:59
جواب پاتولوژی اومد و وقتی به همون دکتری که عملش کرد نشون دادن.همش الهی شکر الهی شکر میکرد و میگفت پتاستاز نشده و فقط 3 تا از غده های لنفاویش درگیر بودند که اون ها هم با اون همون جراحی برداشته شده.
فقط گفت بهتر هست به دکتر اکولوژی نشون داده بشه.
سوال من این هست که منظور از اکولوژی چیه؟
از یکی شنیدم معمولا در اینجور موارد یک بار شیمی درمانی انجام میشه تا اطمینان کامل از درمان حاصل بشه.
میشه یک توضیح کامل بدید

danielo
30-12-2014, 17:24
portion of stomach showing:alterate moderate to pool differenziate a denocarcinoma of stomaco.
mucosa ulcera and granulazione risaie formati on with dy plastic changes
(adjacent to tumor.
tomor invades.
submucosa and focally
in volves upper layers of muscularis propria and also focally within surrounding fatty tissue
there 3 out of 17 identified perigastrc
lymph nodes are involved by tumor
bothsurgical margins free form
tomor
portion of omentum free form tomur
vascular invasion:
present
perineural invasion:
not identified

additional pathologic finding
marked intestinal metaplasia
mucosal dysplasia
focal
marked chronic gastritis
h.pylori not seen

M.R.S.
30-12-2014, 17:32
دوست عزیز اونکولوژی......شما باید به فوق تخصص های خون و اونکولوژی مراجعه کنید
تا اگه صلاح بدونن شیمی درمانی و بقیه پیگیری ها رو انجام بدن
اما با توجه به پاتولوژی.....خداروشکر این بیماری پیش آگهی خوبی داره
اما همیشه باید تحت نظر متخصص اونکولوژی باشن

danielo
30-12-2014, 18:29
دوست عزیز اونکولوژی......شما باید به فوق تخصص های خون و اونکولوژی مراجعه کنید
تا اگه صلاح بدونن شیمی درمانی و بقیه پیگیری ها رو انجام بدن
اما با توجه به پاتولوژی.....خداروشکر این بیماری پیش آگهی خوبی داره
اما همیشه باید تحت نظر متخصص اونکولوژی باشن

اسمش را اشتباه شنیدم.درست میگید.
ولی اونکولوژی و خون چه ربطی به غده لنفاوی دارند؟میشه بیشتر در موردش توضیح بدید.
منظور شما از پیش اگهی خوب چیه ؟

M.R.S.
30-12-2014, 19:10
اسمش را اشتباه شنیدم.درست میگید.
ولی اونکولوژی و خون چه ربطی به غده لنفاوی دارند؟میشه بیشتر در موردش توضیح بدید.
منظور شما از پیش اگهی خوب چیه ؟

متخصصین اونکولوژی درمان سرطان رو انجام میدن......الان کار جراح تموم شده و ادامه درمان باید به عهده اونکولوژیست باشه
ممکنه بخوان بعد از جراحی با توجه به نوع سرطان درمان های تکمیلی مثل چند دوره شیمی درمانی انجام بدن
پیش آگهی یعنی پیش بینی آینده بیماری
در مورد آدنوکارسینوم معده پیش آگهی خوب هست.....یعنی در 5 سال آینده بازگشت تومور و مرگ و میر مرتبط با این بیماری پایین هست و بیمار میتونه امیدوار باشه با شانس بالایی بیماری رو با موفقیت بگذرونه
البته بیمار باید دقیق توسط اونکولوژیست مطالعه بشه و درمان مناسب انجام بشه و پیش آگهی تعیین بشه

danielo
02-01-2015, 16:13
توموری که برای آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده اند زیر میکروسکوپ آزمایش میشه و گرید و نوع سرطان همچنین متاستاز تعیین میشه.

دوست عزیز جواب پاتولوژی الان روبرومه.شما گفتید با دیدن جواب پاتولوژی گرید و نوع سرطان و همچنین متاستاز مشخص میشه ؟
تیتر هایی که این ازمایش دااره هم این ها هستند
speciman
macroscopy
block description
microscopy
dignosis
که بخش dignosis هم شامل 2 بخش
portion of stomach showing
additiional pathologic finding
هست
میخواستم بدونم در کدوم بخش گرید و یا متاستاز شدنش مشخص میشه؟

danielo
02-01-2015, 16:59
this is pahtology report:
speciman:portion of stomach
microscopy: histopathological findings are consistent with the folowing diagnosis
diagnosis:
-ulcerated moderately to poorly differentiated adenocarcinoma of stomach
-mucosal ulcer and granulation tissue formation with dysplastic changes (adjacent to tomur)
-there invaded 3 out of 17 identified perigastric lymph nodes are involved by tomur
-both surgical margins are free from tomur
-portion of omentum' free from tomur
-vascular invasion: present
-perineural invasion: not identified
additional pathologic finding:
-marked intestinal metaplasia
-mucosal dyplasia(focal)
-marked chronic gastritis.
-h.pylory not seen

M.R.S.
02-01-2015, 18:04
جواب پاتولوژی که نوع سرطان رو مشخص کرده که آدنوکارسینوم معده هست.....که از نوع کم افتراق ( moderately to poorly differentiated adenocarcinom) یافته هست
که تومور هایی که کم افتراق یافته باشن از اونهایی که خوب افتراق یافته هستند سرعت رشد بالاتری دارن
.
submucosa and focally
in volves upper layers of muscularis propria and also focally within surrounding fatty tissue
این یعنی تومور تا عمق خاصی از لایه های معده وارد شده
و سه غده لنفاوی رو درگیر کرده......
perineural invasion: not identified یعنی این تومور به حفره شکمی وارد نشده که یعنی متاستاز دوردست نداده است
vascular invasion: present یعنی تومور به عروق مجاورش وارد شده
both surgical margins are free from tomu یعنی درو تا دور جایی که جراحی شده تومور وجود نداره و جراح بافت توموری باقی نگذاشته

تمام اظلاعات پاتولوژی رو باید اونکولوژیست (فوق تخصص سرطان) بررسی کنه
اما اون جیزی که من میتونم بگم ممکنه گرید این تومور IIB باشه
و برنامه درمان و معاینات و تست های دوره ای و پیش آگهی بیماریتون همه باید توسط اونکولوژیست مشخص بشه و همیشه تحت نظر باشن

danielo
02-01-2015, 19:02
جواب پاتولوژی که نوع سرطان رو مشخص کرده که آدنوکارسینوم معده هست.....که از نوع کم افتراق ( moderately to poorly differentiated adenocarcinom) یافته هست
که تومور هایی که کم افتراق یافته باشن از اونهایی که خوب افتراق یافته هستند سرعت رشد بالاتری دارن
.
submucosa and focally
این یعنی تومور تا عمق خاصی از لایه های معده وارد شده
و سه غده لنفاوی رو درگیر کرده......
perineural invasion: not identified یعنی این تومور به حفره شکمی وارد نشده که یعنی متاستاز دوردست نداده است
vascular invasion: present یعنی تومور به عروق مجاورش وارد شده
both surgical margins are free from tomu یعنی درو تا دور جایی که جراحی شده تومور وجود نداره و جراح بافت توموری باقی نگذاشته

تمام اظلاعات پاتولوژی رو باید اونکولوژیست (فوق تخصص سرطان) بررسی کنه
اما اون جیزی که من میتونم بگم ممکنه گرید این تومور IIB باشه
و برنامه درمان و معاینات و تست های دوره ای و پیش آگهی بیماریتون همه باید توسط اونکولوژیست مشخص بشه و همیشه تحت نظر باشن

سلام و از پاسختون ممنونم.

فقط با اجازه پند تا سوال دیگه چون نوبت اونکولوژیست سه شنبه هست.تا اون موقع میخوام اطلاع بیشتری داشته باشم
اولا یک توضیحی در مورد این بدید
vascular invasion: present یعنی تومور به عروق مجاورش وارد شده.
در این مواقع معمولا چه کاری انجام میشه

سوال دومم در مورد گرید IIB هست.
این گرید یعنی چی ؟میشه در مورد گرید توضیح بیشتری بدید؟

M.R.S.
02-01-2015, 19:14
سلام و از پاسختون ممنونم.

فقط با اجازه پند تا سوال دیگه چون نوبت اونکولوژیست سه شنبه هست.تا اون موقع میخوام اطلاع بیشتری داشته باشم
اولا یک توضیحی در مورد این بدید
vascular invasion: present یعنی تومور به عروق مجاورش وارد شده.
در این مواقع معمولا چه کاری انجام میشه

سوال دومم در مورد گرید IIB هست.
این گرید یعنی چی ؟میشه در مورد گرید توضیح بیشتری بدید؟

من این گریدو با توجه به اطلاعات پاتولژی حساب کردم اما ممکنه درست نباشه و گرید بالاتر یا پایین تر باشه.....لما برای شما فرقی نداره
خود پزشکتون با توجه به گرید و نوع سرطان و سایر اطلاعات برنامه درمانی لازم رو تنظیم میکنه
اما تا اونجایی که میدوتونم بگم ین تومور ممکنه 90 تا 80 درصد شانس بهبودی کامل بعد از 5 سال داشته باشه و درصدی شانس بازگشت هست...فکر کنم د حدود 5 تا 10 درصد
البته این رو باید اونکولوژیستتون دقیق بگه و من فقط با توجه به اطلاعاتی که پیدا کردم اینو میگم
در مورد تهاجم عرقی هم احتمالا این تومور به بافت عروقی اطراف معده چسبیده بوده و حتما جراح حین عمل اون رو خارج کرده......چون گزارش پاتولوژی margine free نوشته....یعنی چیزی از تومور باقی نموده

danielo
02-01-2015, 20:00
من این گریدو با توجه به اطلاعات پاتولژی حساب کردم اما ممکنه درست نباشه و گرید بالاتر یا پایین تر باشه.....لما برای شما فرقی نداره
خود پزشکتون با توجه به گرید و نوع سرطان و سایر اطلاعات برنامه درمانی لازم رو تنظیم میکنه
اما تا اونجایی که میدوتونم بگم ین تومور ممکنه 90 تا 80 درصد شانس بهبودی کامل بعد از 5 سال داشته باشه و درصدی شانس بازگشت هست...فکر کنم د حدود 5 تا 10 درصد
البته این رو باید اونکولوژیستتون دقیق بگه و من فقط با توجه به اطلاعاتی که پیدا کردم اینو میگم
در مورد تهاجم عرقی هم احتمالا این تومور به بافت عروقی اطراف معده چسبیده بوده و حتما جراح حین عمل اون رو خارج کرده......چون گزارش پاتولوژی margine free نوشته....یعنی چیزی از تومور باقی نموده

-portion of omentum' free from tomur

این یعنی بخشی از امنتم خالی از تومور هست
منظور از بخشی در اینجا چیه؟

اصلا این omentum' چیه؟
منظور این هست که قسمتی از امنتم تومور داشته و الان دیگه نیست
یا اینکه فقط بخشی از اون خالی از تومور هست ؟

M.R.S.
02-01-2015, 20:20
اومنتوم قسمتی از بافت درون حفره شکمی هست که بعضی احشای شکمی مثل روده ها و معده به اون متصل هستند
جراح حین عمل قسمتی از اون رو خارج کرده و این قسمت با توجه به جواب پاتولوژی عاری از سلول های توموری بوده و این خوبه چون نشون میده سرطان محدود بوده و در حفره شکمی گسترش پیدا نکرده

danielo
05-01-2015, 00:32
اومنتوم قسمتی از بافت درون حفره شکمی هست که بعضی احشای شکمی مثل روده ها و معده به اون متصل هستند جراح حین عمل قسمتی از اون رو خارج کرده و این قسمت با توجه به جواب پاتولوژی عاری از سلول های توموری بوده و این خوبه چون نشون میده سرطان محدود بوده و در حفره شکمی گسترش پیدا نکرده برای پاسختوم ممنونم. امروز مادرم به همراه مدارک پاتولوژی رفت پیش دکتر انکولوژیست. چیزی که مادرم به من گفت این هست که احتیاج به 4 دوره شیمی درمانی داره.درمانی که حدود 4 ماه هم طول میکشه. فرض را میگیریم فرض شما درست باشه و سرطان پدرم در گرید iib باشه. ایا همچنین درمانی در همچنین سطحی لازمه.؟ برای این دارم این سوالات را از شما میپرسم که این توهم در من بوجود امده که شاید حقیقت را به من نمیگن. البته جواب پاتولوژی همین بود که اونجا نوشتم و از صحتش مطمئنم. ایا طبق اطلاعات شما همچنین درمانی در شیمی درمانی یک روند طبیعی هست؟یعنی 4دوره شیمی درمانی. کلا میخواستم اساس درمان سرطان بر اساس شیمی درمانی را بدونم.؟ یعنی زمانی که حتی تومور سرطانی در بدن نباشه باز هم شیمی درمانی انجام میشه تا از رشدش و عودش جلوگیری بشه. میخواستم کلا اطلاعاتی که از روند شیمی درمانی دارید بگید. سوال بعدی من این هست که یکی از اقوام که سرطان داشت و جوابش کرده بودند در 2 سال اخر عمرش فقط به خاطر این شیمی درمانی میشد که بیشتر زنده بمونه. در اون مدت ایشون از دارویی استفاده میکرد که چند سال پیش یک میلیون و خوردی هم قیمتش بود و مصرف هفتگی هم داشت.برای جلوگیری از ریزش مو از این من مطمئن هستم که ایشون تا اخر عمر هیچوقت موهایش نریخت در اون 2 سالی که شیمی درمانی میکرد.اگر اطلاعی در مورد این دارو یا امپول دارید بگید.

M.R.S.
05-01-2015, 01:16
بله......انجام شیمی درمانی بعد از جراحی سرطان با اصطلاحی به اسم adjuvant treatment تعریف میشه.....که درمان تکمیلی سرطان هست......و انجام شیمی درمانی شانس بقای بیمار رو افزایش میده و همچنین شانس عود ر کمتر میکنه........چون فرض بر این میره که ممکنه سلول های تومورال در سطح سلولی هنوز وجود داشته باشن و شیمی درمانی از اصول درمان سرطان معده هست
شما حتما باید دوره شیمی درمانی رو تکمیل کنید و درمان و پیگیری های منظم رو که پزشکتون توصیه و طراحی میکنه رو هم انجام بدین
حتی ممکنه بعد از انجام یک دوره بعد از مدتی تشخیص بدن دوره دیگری هم لازمه که امیدوارم فقط یکدوره شیمی درمانی نیاز باشه
رژیم شیمی درمانی رو پزشکتون مشخص میکنه که ممکنه به صورت سرپایی در مطب باشه یا نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشه
هر شیمی درمانی عوارضی داره که شایع ترین اون ریزش مو....تهوع و استفراغ و تضعیف سیستم ایمنی هست که البته برای هر کدوم هم تمهیداتی در نظر گرفته شده و مطمعنا پزشکتون اون رو در صورت ایجاد عوارض درنظر میگیره
در مورد اون دارویی که برای جلوگیری از ریزش مو داده بودند اطلاعی ندارم اما این رو میدونم تبعضی داروهای شیمی درمانی ممکنه ریزش مو ندن و این دوره های شیمی درمانی هم خوب تحمل میشن مخصوصا با بهبود دارو هایی که الان استفاده میشه
اون شیمی درمانی هم که برای زنده نگه داشتن بیمار بوده partitive یا شیمی درمانی تسکینی هست و درمان سرطان رو نمیکنه بلکه فقط علائم رو تخفیف میده
اما در مورد پدر شما این شیمی درمانی اساس درمان بیماری هست و انشا الله که با درمان بهتر میشن

نکته ای که میخواستم بگم این هست که حتما به سازمان بیمه تون مراجعه کنید چون ایشون شیمی درمانی میشن جزو بیماران خاص هستند و میتونید دفترچه ویژه براشون تهیه کنید

danielo
07-01-2015, 01:10
پرتو درمانی چیه و در چه شرایطی انجامش میدند؟

M.R.S.
07-01-2015, 01:23
پرتودرمانی روش درمان سرطان هست که با استفاده از پرتوهای با طول موج خاص برای از بین بردن سلول های توموری استفاده میشه
پرتو درمانی یک تخصص هست که بعد از پزشکی عمومی کسب میشه
رادیوتراپیست ها با توجه به نوع تومور و اندازه توده و مخل اون دوز اشعه و قدرت نفوذ اون رو حساب میکنن
انجام درمان طی جلسات مختلف که حساب میشه انجام میشه و ممکن هست در هر جلسه اشعه با دوز مشخص. و در مکان مشخص تابیده بشه
این روش درمانی بیشتر در سرطان های سر و گردن لنفوم ها و سرطان سینه کاربرد داره
ونیاز به پرتو درمانی توسط اونکولوژیست مشخص میشه

danielo
07-01-2015, 12:52
دوست عزیز امروز دکتر گفت که باید هر 21 روز سه روز را در بیمارستان بستری باشه و این کار را 4 بار انجام بده.و بعدش هم 2 بار پرتو درمانی انجام بده.
سوال اولم این هست
گفتش دلیل اینکه 3 روز باید بستری باشه این هست که برای بیمار بهتره چون ما دارو را با شدت در چند ساعت بهش تزریق نمیکنیم.و این بهتره.شما این را تایید میکنید؟
چون من خیلی ها را دیدم طرف میره چند ساعت و برمیگرده خونه و بستری نمیشه .میشه کلا در مورد این توضیح بدید.

سوال بعدی من این هست که این 4 جلسه که هر 21روز انجام میشه.کلا یک دوره حساب میشه ؟؟؟

M.R.S.
07-01-2015, 13:31
این درمانی هست که پزشکتون با توجه به بیماری و شرایط طراحی کرده
احتمالا دارویی که در نظر دارند نیاز به اینطور تجویز دارد و رژیمی که میخوان استفاده کنن سه روز پشت سر هم دریافت دارو هست که هر سه هفته یکبار تکرار میشه
و هر بار بستری یک دوره محسوب میشه
البته لازم به ذکر هست چون داروهای شیمی درمانی عوارض بالایی دارند تجویز و بستری در بیمارستان بهتر هست
اما گاهی رژیمی که برای شیمی درمانی انجام میشه یک روز دارو میگیرند و این روند هفتگی تکرار میشه مثلا یک دوره 4 جلسه ای
و این تفاوت ها بستگی به نوع سرطان و داروهای متفاوتی که به کار رفته میشه
و شما به پزشکتون اعتماد کنید و درمانی رو که لازم میدونه انجام بدین و پیگیری هایی دوره ای که بعد از درمان توصیه میکنن حتما کامل کنید

danielo
14-01-2015, 17:22
عوارض شیمی درمانی از چه زمانی شروع میشه.؟؟
چون پدرم اولین دوره سه روزه را انجام داده و عادی عادی هست

M.R.S.
14-01-2015, 18:12
عوارض شیمی درمانی از چه زمانی شروع میشه.؟؟
چون پدرم اولین دوره سه روزه را انجام داده و عادی عادی هست

عارضه خیلی حاد شیمی درمانی که معمولا احساس‌ضعف و تهوع استفراغ هست در همون حوالی درمان اتفاق میافتن
عوارض دیررس تر‌ بستگی به نوع رژیم دارن
به طور خیلی شایع ریزش مو هست که کم کم در طول درمان ایجاد میشه و ۳ تا ۶ ماه بعداگ از اتمام درمان کم کم مو شروع به رویش میکنن
عارضه دیگه کاهش تعداد گلبول های سفید هست یا نوتروپنی که باز هم بستگی به داروی استفاده شده داره
این عارضه و عوارض کلیوی و کبدی که در طول درمان ممکن هست ایجاد بشه همه طی آزمایشات دوره ای کنترل میشن تا در صورت ایجاد اقدامات لازم انجام بشود

danielo
17-01-2015, 22:21
دوست عزیز پدرم بعد از دوره اول شیمی درمانی دچار کم اشتهایی شده.ایا راهکاری هست برای اشتها .ایا مواد غذایی خاصی یا دارویی برای اشتها وجود داره ؟

چون دکتر هیچگونه توصیه غذایی یا رژیم خاصی نداده.فقط گفته دوباره 21 روز دیگه برگرد تا دوباره سه روز بستری بشی.
در ضمن پدرم زیاد سوپ مصرف میکنه به خاطر اینکه راحت تر هضم میشه.
من یک جا خوندم که نباید زیاد سوپ مصرف بشی در حین شیمی درمانی .
لطفا کلا اگر اطلاعی در این زمینه دارید بگید

M.R.S.
17-01-2015, 22:49
دوست عزیز پدرم بعد از دوره اول شیمی درمانی دچار کم اشتهایی شده.ایا راهکاری هست برای اشتها .ایا مواد غذایی خاصی یا دارویی برای اشتها وجود داره ؟

چون دکتر هیچگونه توصیه غذایی یا رژیم خاصی نداده.فقط گفته دوباره 21 روز دیگه برگرد تا دوباره سه روز بستری بشی.
در ضمن پدرم زیاد سوپ مصرف میکنه به خاطر اینکه راحت تر هضم میشه.
من یک جا خوندم که نباید زیاد سوپ مصرف بشی در حین شیمی درمانی .
لطفا کلا اگر اطلاعی در این زمینه دارید بگید

خیلی متاسف شدم
اما باید بگم کاهش اشتها در بیماران مبتلا به سرطان زیاد اتفاق میافته
یک سری دارو ها برای این جور مواقع تجویز میشه
مثلا آمپول دگزامتازون به صورت کوتاه مدت
تجویز پروژسترون
قرص سیپتوهپتادین
و دارو های دیگه یا مشتقات حشیش
اما در مورد بیمار شما چون سرطان مربوط به دستگاه گوارش هست و جراحی صورت گرفته شرایط ایشون رو کمی پیچیده تر میکنه و چون بیماران سرطانی مخصوصا وقتی تحت شیمی درمانی قرار میگیرند شرایط حساس تری پیدا میکنن شما باید برای هر مشکلی که ایجاد میشه حتما از پزشکتون مشورت بخواین
به هر حال تغذیه در بیمار سرطانی مساله مهمی هست و به علت دستکاری دستگاه گوارش این برای ایشون سخت شده و شاید هر غذایی رو تحمل نکنه
پس پیشنهاد من این هست که فعلابگذارید چیزی رو که میپسندند و میتونن مصرف کنن و در اولین فرصت با اونکولوژیستتون تماس بگیرید
شاید دارویی تجویز کردند و یا رژیم خاصی پیشنهاد دادند

BEHZAD2007
18-01-2015, 09:22
دوست گرامی danielo انشااله حال پدرتون خوب میشه براشون ارزوی سلامتی دارم :n12::n12:
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])