PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : [FAQ][پرسشنامه] کراتوکونوس (قوز قرنیه)

laxer
16-12-2014, 23:17
پرسش و پاسخ قوز قرنیه ( کراوکونوس)

کراتوکونوس چیست؟
تغییر شکل طبیعی قرنیه به حالت قوز مانند و مخروطی شکل را کراتوکونوس یا قوز قرنیه گویند.

چگونه از کراتوکونوس پیشگیری کنیم؟
در حال حاظر هیچ راه پیشگیری برای این بیماری نیست.
ویزیت های سالیانه برای افرادی که مستعد ( بدلیل وراثت) هستند ممکن است مفید باشد.

تشخیص کراتوکونوس چگونه است؟
کراتوکونوس معمولا" بدلیل تاثیر زیادی که بر قرنیه فرد دارد بینایی را بشدت کاهش میدهد.
تغییر مکرر شماره چشم میتواند یکی از علائم کراتوکونوس باشد.
افرادی که کراتوکونوس دارند معمولا" در شب نور هارا بصورت پخش شده میبینند.
هرچند پزشک بعد از چند جلسه ویزیت بیمار میتوانند به کراتوکونوس شگ کند همچنین توپوگرافی میتوانند برآمدگی و تغییر شکل را به صورت دقیق نمایش دهد.

پیش آگاهی این بیماری چگونه است؟
این بیماری هرچند کور کننده نیست ولی ممکن است اگر بدرستی پیگیری نشود زندگی بیمار را کاملا" دگرگون سازد.
لذا پیگیری خط درمان توسط بیمار و خانواده میتوان امید داشت که دید به حالت تقریبا" طبیعی برگردد.

روند بیماری چگونه است؟
بینایی بیمار مکررا" کاهش میابد طوری که دیگر قادر به تشخیص اشیا در چند متری خود نخواهد بود.
کارتوکونوس بدون درمان کورکننده نیست و تا چند سال پیشرفت میکند و سپس متوقف میشود.

درمان این بیماری چگونه است؟
درمان برای بیمار بستگی به مرحله قوز قرنیه دارد.
افرادی که در مراحل اولیه این بیماری هستند معمولا" با عینک معمولی در مان میشوند.
باگذشت زمان دیگر عینک جوابگو نبوده و بیمار مجبور به استفاده از لنز سخت میشود.
نهایتا" مشکلاتی که لنز برای بیمار بوجود می آرد ( حساسیت , قرمزی و خارش شدید , خراش قرنیه) بیمار بمتکی به جراحی میشود.
معمولا" خط اولیه جراحی شامل کاشت رینگ های حلقه ای داخل چشمی و یا استفاده از نور UV برای مستحکم کردن سطح قرنیه است.
در حال حاظر هیچ یک از دو جراحی بالا بعنوان درمان مناسب در نظر گرفته نمیشوند. ( هرچند که سالانه هزاران نفر این عمل را انجام میدهند)
خط دوم جراحی برای این بیماری پیوند قرنیه است , پیوند قرنیه بدلیل مشکلات موقتی که برای فرد بوجود می آورد معمولا" در آخرین مرحله انجام میگیرد.
پیوند قرنیه در صورتی که زیر نظر یک جراح با تجربه و استفاده از تکنیک های پیشرفته انجام گیرد نتایج بسیار امید وار کننده ای به همراه خواهد داشت.
در این بیماری طب سنتی جایگاهی ندارد پس لطفا" از ریختن آب لیمو , عسل , پیاز و گوگرد در داخل چشم بشدت خودداری کنید.

آیا لیزیک , لازک و لیزر prk در درمان کراتوکونوس جایگاهی دارند؟
خیر, به هیچ وجه تغییر در حال بیمار نخواهند داشت و ممکن است بیماری را بد تر کنند.
بعد از پیوند قرنیه میتوان از prk و لازک بهره برد تا بینایی فرد به صورت برگردد.

در پیوند قرنیه آیا امکان پس زدن وجود دارد؟
بدن با هر عامل بیگانه ای که روبرو میشود واکنش تهاجمی بخود میگیرد و معمولا" به ـن حمله میکند , قرنیه هم از این موراد مستثنا نیست , در صورت نگهداری و محافظت خوب از چشم عمل شده میتوان تنتظار داشت که تا آخر عمر مشکلی برای قرنیه بوجود نیاید.
پزشکان شانس رد پیوند ( برای معالجه کراتوکونوس( را زیر 3 درصد بیان میکنند و خوشبختانه قوز قرنیه اگر بدلیل کراتوکونوس انجام شود نتایج بسیار عالی در پی خواهد داشت.

چگونه از چشم عمل شده محافظت کنیم؟
سعی کنید تا 3 الی چهار هفته از شیلد محافظ استفاده کنید.
قطره های چشمی را سر موقع مصرف کنید.
در چند روز اول بعد از عمل استراحت تام داشته باشید و سعی کنید سرتان را به سمت پایین خم نکنید و زیاد هم زور نزنید.
تا دو سال و یا بیشتر بخیه ها در چشم شما باقی خواهند ماند , در صورتی که احساس سوزش , خارش و وجود جسم خارجی در چشم کردید فورا" نزد یک چشم پزشک یا بیمارستان مربوطه بروید زیرا این موارد از نشانه های پاره شدن بخیه هاست در صورتی که بخیه از چشم خارج نشود ممکن است باعث حساسیت چشم شده و زمینه را برای رد پیوند آماده کند.

آیا کراتوکونوس باعث معافیت از خدمت میشود؟
بله کراتوکونوس طبق بخشنامه های مربوطه شامل معافیت دائم بیمار میشود. ( چه عمل کرده باشد چه نکرده باشد)

در پایان:
کراتوکونوس طیف وسیعی از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار میدهد.
کاهش بازده درسی , شغلی و کاهش ارتباطات و افسردگی از عوارض جانبی کراتوکونوس هستند.
حمایت عاطفی در کنار کمک های تخصصی پزشکی میتواند زندگی را برای بیمار راحت تر گرداند.

این لیست در آینده بروز و تکمیل خواهد شد.

LAXER | p30world forums

جوابگوی دوستان در همین رابطه هستم در صورتی که سوالی دارید در همین پست مطرح کنید.

Atghia
16-12-2014, 23:46
سلام ممکنه که فرد مبتلا با لنز راحتتر باشه و دیدش بهتر اما با عینک بدتر؟ (در شرایط برابر بودن نمره عینک و لنز) یا اینکه ارتباطی نداره؟

laxer
17-12-2014, 00:03
سلام ممکنه که فرد مبتلا با لنز راحتتر باشه و دیدش بهتر اما با عینک بدتر؟ (در شرایط برابر بودن نمره عینک و لنز) یا اینکه ارتباطی نداره؟

بین عینک و لنز فرق زیادی هست.
در کراتوکونوس گاهی به مراحلی میرسیم که هیچ عینکی دید بیمار رو بهبود نمیده ولی راحت با یه لنز سخت دید بیماره رو به 10/10 برمیگردونیم.
لنز سخت انحنا و شکل نامعمول قوزقرنیه رو جبران میکنه.

عینک برای جبران شکست نوری و لنز برای بهبود سطح و شکل قرنیه.

لنز دید بسیار عالی به بیمار میده ولی بحدی تحملش سخته که همون روزای اول ازش زده میشن. ( البته نوع سختش)

Atghia
17-12-2014, 00:12
بین عینک و لنز فرق زیادی هست.
در کراتوکونوس گاهی به مراحلی میرسیم که هیچ عینکی دید بیمار رو بهبود نمیده ولی راحت با یه لنز سخت دید بیماره رو به 10/10 برمیگردونیم.
لنز سخت انحنا و شکل نامعمول قوزقرنیه رو جبران میکنه.

عینک برای جبران شکست نوری و لنز برای بهبود سطح و شکل قرنیه.

لنز دید بسیار عالی به بیمار میده ولی بحدی تحملش سخته که همون روزای اول ازش زده میشن. ( البته نوع سختش)

متشکر از توضیح شما
من منظورم لنز سخت نیست! لنزهای معمولی رو میگم
یعنی فرضا شخصی ندونه که قوز قرنیه داره یا خیر
اما احساس کنه زمانی که لنز داره (لنزهای معمول) بهتر میبینه تا وقتی که از عینک استفاده میکنه
حالا نظرتون چیه در موردش؟:n40:

laxer
17-12-2014, 00:53
معمولا" همیشه لنز دید بهتری داره تا عینک حتی اگر شماره ها یکسان باشند. ( که این شامل افراد غیر مبتلا هم میشه)
پس دید بهتر با لنز دلیل نمیشه که به کراتوکونوس شک کنیم.

به هر حال لنز سخت بلایی که خدا سر گرگ بیابون هم نیاره.

SNOW PATROL
17-12-2014, 07:43
معمولا" همیشه لنز دید بهتری داره تا عینک حتی اگر شماره ها یکسان باشند. ( که این شامل افراد غیر مبتلا هم میشه)
پس دید بهتر با لنز دلیل نمیشه که به کراتوکونوس شک کنیم.

به هر حال لنز سخت بلایی که خدا سر گرگ بیابون هم نیاره.
انقدرا هم تحملش سخت نیست دوست من همش بر میگرده به تحمل فرد قطعا در روز های اول اذیت کننده هست اما بعد از مدتی عادی میشه ....

laxer
17-12-2014, 09:36
انقدرا هم تحملش سخت نیست دوست من همش بر میگرده به تحمل فرد قطعا در روز های اول اذیت کننده هست اما بعد از مدتی عادی میشه ....

بعد 100 سال هم اگه بری زیر نور آفتاب اونقت میفمی که که هیچ وقت عادی نمیشه.
من چندین سال پیش استفاده کردم , متاسفانه خاطرات بدش هنوز رو ذهنم رژه میرن.

SNOW PATROL
17-12-2014, 09:54
بعد 100 سال هم اگه بری زیر نور آفتاب اونقت میفمی که که هیچ وقت عادی نمیشه.
من چندین سال پیش استفاده کردم , متاسفانه خاطرات بدش هنوز رو ذهنم رژه میرن.
شما خودتون قوز قرنیه دارین ؟
خب الان خودتون چکار میکنید ؟ عمل خاصی هم انجام دادین ؟
چون اصولا وقتی لنز سخت تجویز میشه که دیگه با عینک نشه اصلاح کرد ..

laxer
17-12-2014, 22:14
شما خودتون قوز قرنیه دارین ؟
خب الان خودتون چکار میکنید ؟ عمل خاصی هم انجام دادین ؟
چون اصولا وقتی لنز سخت تجویز میشه که دیگه با عینک نشه اصلاح کرد ..

بنده هر دو چشمم پیونده قرنیه شدن و دوسال بعد از پیوند قرنیه, prk کردم.
کل مشکلات رفع شد.